Anne Kemper was een heerlijke „Bemoeial" Moet rapen het kievitseieren worden verboden Voor- en tegenstander aan het woord Eerste kievitsei Jeugdtoneel in 't Skiltje Probleem met CV-ketel aan boord van TX 52 schalen gebeurt jongen' PAGINA 2 TEXELSE een openbare hoorzitting naar aanleiding van bezwaren die zijn ingebracht tegen het bestem mingsplan Den Burg-centrum. Vanaf 19.00 uuur verleent de FNV in De Buureton in Den Burg hulp bij het invullen van het aan gifteformulier inkomstenbelasting. De Plattelandsvrouwen van De Cocksdorp-Eierland hebben in Het Eierlandsche Huis een bijeen komst, aanvang 20.00 uur. Me vrouw Harting verzorgt een boekbespreking. Donderdag 21 maart Om 10.00 uur begint in hotel De Koger Hoop in De Koog de nieuw jaarsviering van de Bahéi. Ook niet-Bahéi's zijn welkom, bij voorkeur na afloop van de lunch, 13.30 uur. Saskia Udo geeft dan een lezing over de visie van de Baha's op de wereldvrede. Vanaf 10.00 uur wordt in De Schakel kledingmarkt van de Hervormde Vrouwendienst ge houden, ten bate van het vluch telingenwerk. De raadscommissie voor finan cieel, economisch en technisch beleid heeft om 19.30 uur een openbare vergadering in het raadhuis. Onder andere wordt gesproken over drainage van de Vogelenzang, reconstructie krui sing Pontweg-Pelikaanweg, extra kosten voor de muziekschool, de tussenbalans, zwemparadijs Cal- luna en de reinigingsrechten. DINSDAG 19 MAART In het Koffiecentrum, We verstraat 48 houdt de Meerspj tenvereniging Texel algemene ledenvergadering, aanvang 20j In dorpshuis De Wielewaal wc de laatste klaverjasdrive van tfj seizoen gehouden; 20.00 uur. De komende dagen onder mei Vrijdag: IVN-bijeenkomst in LHNO-gebouw over kiemplanti en het tekenen ervan, FNV- belastingservice in De Buureto| en een lezing over „het naar b, ten treden van de geestelijke hiërarchie" in de Wtte Burcht. Zaterdag: sportdag voor aanne mers in grondwerk in Ons Ge noegen en een oefenwedstrijd van de wielervereniging op hei circuit bij Den Burg. Hoogwater Oudeschild Za. 9 2.00 en 15.I Zo. 10 3.17 en 16,1 Ma. 11 4.40 en 18. Di. 12 6.20 en 19,( Wo. 13 7.37 en 20.1 Do. 14 8.05 en 20, Vr. 15 8.45 en 21.( Za. 16 9.27 en 21, Aan het strand is het een uur eerder h water. Laagwater valt gemiddeld 6.15i na hoogwater. De zon komt 10 februan om 8.05 en gaat onder om, 17.43 uur 14 februari nieuwe maan; 15 febrw springtij. Scène uit de komische thriller ..Bemoeial" Van links naar rechts Anne Kemper als bemoeial Mrs. Piper, Ernst Jan de Graat als rechercheur Goa- dard en Gerard Monen als commissaris Baxter Dat de toneelgroep van SVC zaterdag in het Eierlandsche huis in De Cocksdorp veel succes had met de opvoering van „De be moeial", was vooral de verdienste van Anne Kemper. Als de scherpzinnige werkster die beter dan de politie in staat is een dubbele moord tot klaarheid te brengen, bracht zij een glansrol waarover in Texels hoge Noorden nog lang zal worden gepraat. De zeer op dreef zijnde amateur- actrice droeg de komische thriller vol ledig, niet alleen dank zij vlot en soms improviserend spel in mooi Noord-Nederlands dialect, maar ook door perfecte timing en verrukkelijke mimiek. Zonder de andere spelers te kort te doen, want ook die waren be hoorlijk op dreef, kan worden gezegd dat het stuk zonder deze krachtige hoofdrolspeler weinig indruk zou heb ben gemaakt. Dat stuk zelf was als thriller namelijk helemaal niet zo best. De verwikkelingen die schrijver Jack Popplewell had bedacht, waren niet zozeer bedoeld om tot een goed misdaadverhaal te komen, maar veel meer om de hoofdfiguur als enter tai- ner gestalte te geven. Eigenlijk waren de andere spelers allemaal „aange vers" en was Anne de „afmaker". Zonder haar zou het stuk in elk geval langdradig zijn geweest. In geen jaren hebben we een zo langdurig to neelstuk gezien als „Bemoeial". Hoe wel redelijk op tijd werd begonnen en ook de pauze beknopt was, duurde het tot half twaalf voordat het doek definitief viel en de tien medewerken den de terechte bloemenhulde in ont vangst konden nemen. Moedig Het heeft weinig zin om het gecom pliceerde verhaal rond „Bemoeial" in detail uit de doeken te doen. Zoals in elke trhiller gaat het om een moord, een dubbele moord zelfs en meerdere personen zouden de dader kunnen zijn. Commissaris Baxter heeft er een zware kluif aan en zit er bij het con cluderen en deduceren vaak glad naast. Ongetwijfeld zou de verkeerde naar de galg zijn gevoerd als de ver bluffend scherpzinnige werkster Mrs Piper zich niet ongev raagd met de zaak had bemoeid. Zij wist de be roepsspeurder telkens te corrigeren en daarmee voor schut te zetten. Het recht zegeviert als Robert Westerby wordt ontmaskerd als de genadeloze dader die er bijna in slaagt om ook „bemoeial" Mrs Piper uit de weg te ruimen. Tegenspeler van Anne Kemper was veelal Gerard Monen, die enkele ke ren uit zijn zeer lange en moeilijke rol viel, maar overigens prima spel lever de. Hij liet zich kennen als een wat autoritaire maar niet echt bekwame functionaris, die als zodanig het ge wenste contrast vormde met Anne Kemper. Gerhard Smeek zagen we in een kortere rol als de weinig geliefde zakenman Richard Marshall, die aan vankelijk zelf lijkt te zijn vermoord maar levend opduikt en vervolgens hoort tot het rijtje verdachten. Smeenk speelde behoorlijk maar iemand van een ander type zou van deze rol met minder moeite meer hebben gemaakt. Ernst Jan de Graaf speelde bevredigend als de jonge re chercheur Goddard en hetzelfde geldt voor Els Ooyevaar als Marshalls vrouw Claire. Adri Schraag kon zich aardig vinden in de rol van de pinnige secretaresse Marian Selby, die enige die gesteld was op de achteraf inder daad niet zo beroerde zakenman Marshall. Ook Leo Saai leek weinig moeite te hebben met zijn rol als Westerby (de man die de moordenaar blijkt te zijn). Dat geldt ook voor Ka- rin Keizer die als Vickie Reynolds leuk acteerde Björn Ezerman had de regie. Toneelgroep De Toverbal uit Oude schild speelt zondag 24 maart het sprookje „Lachen is gezond" in dorpshuis 't Skiltje. Het begint om 15.30 uur. De regie van het toneelstuk is in han den van Jan Steenis. Het sprookje wordt maar één keer opgevoerd, om dat voor de toneelgroep geen ruimte in Den Burg beschikbaar is. De toe gangsprijs is 72,50. Het getuigt van grote moed van de Cocksdorper tonelisten om een der gelijk stuk met zijn ellenlange dialo gen te willen instuderen. Tijdens de repetities zullen er ongetwijfeld meer der momenten zijn geweest dat ze zich in wanhoop afvroegen waaraan ze eigenlijk waren begonnen. Dat ze hebben doorgezet is gelukkig, niet al leen omdat het eindresultaat enorm is meegevallen maar ook omdat eens wat anders is gebracht dan de wel heel erg simpele kluchten en blijspe len, waarop de SVC-toneelgroep leek te zijn geabonneerd. Dat hiermee de grens van het haalbare is genaderd, is echter ook een feit. Meerdere spe lers moesten zaterdag nogal eens een beroep doen op souffleuse Ria Graaf en dat bleef voor het publiek niet verborgen. Zondagmiddag ging er iets mis met de CV-ketel in de machinekamer van de TX 52 „Johannes Jan" van Bram van Dijk. Dat bleek uit zwarte, vette rook die uit de schoorsteen van de in de haven van Oudeschild liggende kotter kwam. Voorbijganger Jaap Tuitman ging aan boord om te trachten de kachel uit te schakelen, maar hij werd door de dik ke rook teruggedreven. Hij sloot toen de ventilatieroosters en belde de brandweer. Deze daalde met persluchtmaskers in de machineka mer af en stopte het ongerief. De slecht brandende kachel had zichzelf min of meer gesmoord door de roet die zich in de afvoer vastzette. Ruim een half uur voor de brandmelding was de schipper-eigenaar nog aan boord geweest en had toen niets bij zonders opgemerkt. In de kotter zal een CV-ketel van een ander type worden geplaatst. COURANT Dinsdag 19 maart De raadscommissie voor Wel zijnsbeleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering. Onder andere wordt gesproken over de overdracht van het RSG-gebouw, de overeenkomst met het Eier landsche Huis, investeringen voor De Bolder en het bestem mingsplan Den Burg-centrum. Aanvang 19.30 uur. Het CNV Texel heeft jaarvergade ring in De Witte Burcht; 19.30 uur. De afdeling Dialect van de Histo rische Vereniging Texel heeft een bijeenkomst in dorpshuis d'Ouwe ULO, ook toegankelijk voor niet- leden; aanvang 20.00 uur. In Cinema Texel draait „Arach- nophobia"; 20.00 uur. Woensdag 20 maart Onder leiding van gedeputeerde Margreet de Boer heeft de Com missie Geluidshinder Vliegveld Texel een openbare vergadering in het raadhuis, aanvang 14.15 uur. De raadscommissie voor Ruimte lijk en Huisvestingsbeleid heeft een openbare vergadering in het raadhuis, aanvang 19.30 uur. De agenda vermeldt onder andere Moet het rapen van kievitseieren worden verboden, ja of nee? Of is er een compromis denkbaar? Gedepu teerde Staten van Noordholland heb ben in een brief aan minister Bukman van landbouw geschreven dat zij het traditionele eieren rapen in de provincie willen verbieden. Dit standpunt wordt ondersteund door de samenwerkende vogelwerkgroe pen in Noordholland, waaronder de Vogelwerkgroep Texel. Intussen is het half maart en bellen mensen en thousiast de krant op om te informe ren of zij wellicht de vinder van het eerste kievitsei zijn. Voor de één een schande, voor de ander een sport. Eén van de bellers was Arend Dijker (56) uit Den Hoorn. Al een halve eeuw, van kindsaf aan, speurt hij fa natiek de landerijen af. Nooit was hij de eerste op Texel. Eventjes verkeer de hij gisteren in de veronderstelling ditmaal eindelijk in de roos te hebben geschoten, maar helaas, een ander was hem te vlug af. „Op een stuk bouwland aan de Ou- deweg in de Westen zag ik een kievit een strootje wegpikken. Ik stapte van m'n fiets en ging kijken op de plaats waar ik de kievit had zien lopen. Eerst zag ik niets, maar enkele me ters verderop was inderdaad een nest met één eitje", verhaalt Dijker. Hij nam het ei eruit en trapte het nest vervolgens dicht. „Broeden gebeurt dan toch niet meer." De Hoornder spreekt uit ervaring. Als jongetje ging hij aan de hand van va der op zoektocht en leerde zo de fij ne kneepjes om de nesten te lokaliseren. Aan de bewegingen van de vogels ziet hij of ze broeden en zelfs hoeveel eieren een nest telt. „Scheert een kievit laag over de grond weg, dan liggen er hooguit twee eieren in het nest. Blijft hij lang zitten en vliegt hij normaal weg, dan kun je op vier eieren rekenen", weet Dijker. Schalen vol Honderden, ja zelfs duizenden kievit seieren heeft hij in handen gehad. Merendeels niet zelf gevonden, maar door anderen aangeleverd. Dijker was namelijk in de jaren zestig opkoper van eieren in Den Hoorn. Hij verkocht ze vervolgens door aan de toenmali ge poelier Piet Cornelisse uit Den Burg. „Heel het dorp kwam eieren bij me brengen, met schalen vol kwa men de mensen aanzetten", herinnert Dijker zich. „Degene die het eerste ei aanleverde kreeg een rijksdaalder. De prijs zakte naarmate er meer eieren werden aangeleverd, maar lager dan een dubbeltje gingen we niet. De mensen brachten soms wel veertig eieren tegelijk. De eieren moesten één voor één in het koude water worden gedompeld. 'Schouwen' heet dat: als een ei onder water omkeert, is hij vuil." „Vaak bleven ze erbij staan kijken om te kijken hoeveel eie ren goed waren. Maar ik kreeg intus sen gevoelloze handen van dat koude water", vult mevrouw Dijker aan. Zaterdagmiddag werd het eerste Texelse kievitsei gemeld. De ge lukkige vinder was de 22-jarige Noordzeevisser Martin de Vries uit De Koog, die het eitje rond 13.00 uur opspoorde op een stuk weiland nabij de Westerboersweg in Waalenburg. De Vries loerde er al enige tijd op Toen hij in Waa lenburg zag hoe een kievit woe dend achter een kraai aanjoeg, concludeerde hij dat er een ei moest zijn en spoedig had hij het gevonden. De vondst werd mee naar huis genomen om opgege ten te worden, maar eerst ging Martin er natuurlijk mee op de foto. Op het gebied van kievitsei eren zoeken geniet de familie De Vries enige reputatie. Martin's va der heeft ook eens het eerste Texelse kievitsei gevonden, toe vallig nadat juist een eind was gemaakt aan de traditie om het eerste eitje aan de burgemeester aan te bieden. De tweede plaats wordt dit jaar bezet door Sjors Jimmink uit Bar- gen die zondagochtend om kwart voor elf op zijn eigen land bij de Zaandammerdijk een kievitsei vond. Ook zijn aandacht was ge trokken door kieviten die kraaien verjoegen. Martin de Vries met het eerste eitje. De stelling dat „het eerste eitje toch verloren gaat" wordt bestreden door de Vogelwerkgroep Texel. Secretaris Dick Schermer: „Dat wordt vaak ge zegd, maar ik vind die stelling niet onderbouwd. Het levende bewijs kun je bijvoorbeeld aantreffen in april in Waalenburg, in de vorm van jonge Gedeputeerde Staten beroepen J op artikel 17 van de Vogelwet i 1936, waarin staat dat de raaptf voor elke provincie verschillend k zijn. De minister kan bij algemed maatregel van bestuur de raap# vaststellen. De laatste dag waan1 geraapt mag worden is nu 6 apd Arend Dijker: niet de eerste, toch in de krant. „Vroeger kwamen de mensen met raapte eieren aanzetten." De eieren werden meestal opgehaald door mevrouw Cornelisse. „In een mandje aan de arm op het brommert je. Toch heb ik nooit gehoord dat er onderweg eieren sneuvelden", aldus Arend Dijker. De handel in kievitseie ren is voor hem reeds lang voorbij. De markt is ineen gestort, er is nau welijks nog vraag naar. „Zelf vind ik ze heerlijk", aldus Dijker. „Een beetje glazig, en de oranje-kleurige dooier smaakt heerlijk. Elk voorjaar zoek ik er daarom nog een stuk of wat voor mezelf." Dijker doet dat doorgaans met ver gunning van de boer op wiens land hij speurt. Die toestemming is ver plicht. „Het wordt steeds moeilijker om kievitseieren te zoeken, want ook de raaptijd is beperkt. Bovendien komt er straks misschien een ver bod", aldus Dijker. Moeite Het is duidelijk: Dijker heeft er moeite mee dat het kievitseieren rapen aan banden wordt gelegd. Hij deelt de mening dat het eerste legsel toch weinig kans op overleven heeft, zodat het rapen net zo goed kan worden toegestaan. „Dat geldt vooral voor bouwland. De boeren moeten het land vaak nog ploegen en inzaaien, waarbij de kans groot is dat het nest met eitjes en al kapot wordt gereden. De eerste keer denkt een boer nog aan het nest, maar de tweede keer vergeet hij het, zo gaat dat in de praktijk. Of als je het nest verlegt op het geploegde gedeelte, vindt de kie vit het vaak niet meer terug en wordt het nest verlaten. Daarnaast kunnen de eitjes nog bevriezen als er nachtvorst komt", aldus Arend Dijker. Mechanisme kieviten. Natuurlijk mislukken er nesten, maar de kievit broedt maar zo vroeg in het voorjaar, gel beschikt over een dat aangeeft wanneer de tijd om eieren te leggen. Dat als er een kans is dat de den grootgebracht." De vogelwerkgroep schaart zich ledig achter het GS-standpunt. bieden zou een goede zaak zijn. staan niet te juichen over het on! trekken van eieren uit de weilani aldus Schermer. Volgens zijn ge? vens wordt de kievit bedreigd in i bestaan. „Je ziet dat de vogel V. wei- en bouwland verdwijnt. Del vit lijkt zich steeds meer te conct treren op de natuurgebieden. Als grootste oorzaak zie ik de ontwal ring. Het grondwaterpeil daalt, w door de landbouwgronden minde aantrekkelijk worden. Daarnaast maaien en bewerken veel agrariër het land eerder. Het aantal kievit per land loopt dus terug, waarde kraaien en meeuwen makkelijker slag kunnen slaan. In samenwerk met soortgenoten kunnen de br<* dende kieviten zich deze rovers wel van het lijf houden." Nestbescherr Overigens zijn boeren best bereid steentje bij te dragen aan het be schermen van vogelnesten. Leder van de werkgroep leggen contact en proberen medewerking te krijs zodat de landbouwers bij het bev ken van het land rekening houder met de nesten. Schermer vindt t ook niet dat kievitseieren rapen c bouwland kan worden gehandhai

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 2