Alternatieve elfstedentocht in Finland: Veteraan Takes volbrengt :oude krachttoer bijna Het verhaal van tien kleine negertjes.... iiiiilii Hoembollenteelt schadelijk )or weidevogels Weer water innemen uit wezenputten? SDAG 19 MAART 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 3 47-jarige Theo Takes uit Den Burg heeft in het noorden van \land meegedaan aan de alternatieve elfstedentocht over teehonderd kilometer. Hij volbracht de krachttoer in de felle ju niet: na 150 kilometer werd hij uit de race gehaald in ver- ind met de tijdslimiet. ,,Maar ik had lichamelijk nog zat over." sportman in hart en nieren verhaalt over zijn belevenissen. Takes: ....na 150 kilometer nog conditie over... !0 Takes is een echte schaatsfa- it. „Al jaren. Ik heb tien jaar op de vaart gezeten. Toen raakte het laatsen een beetje in de versukke- j. Vijftien jaar geleden ben ik weer lonnen." Elf jaar geleden verhuisde gezin Takes naar Texel. Theo is irkzaam bij het PEN. de verhuizing begon Takes met dlopen. „Er is niet elk jaar ijs op ;el. We gaan wel een keer of zes r Alkmaar en Heerenveen, maar wordt te kostbaar om daar elke r naartoe te vliegen. Dus dan ar lopen in plaats van schaatsen." res noemt zichzelf een middelma- schaatser. Hij doet niet mee aan dstrijden. „Ik ben geen topper, zo- bijvoorbeeld Kees Kikkert. Die kan niet bijhouden." Takes heeft echter I veel „inhoud", hij kan uren ach- een doorgaan. Lange toertochten )ben dan ook zijn voorkeur. Hij s van de partij in de laatste twee stedentochten in Friesland. „Hon- 'd kilometer of meer, dat vind ik loi. Duursport." vind schaatsen leuker dan lopen. „De omgeving, de kou....het is speci fiek iets van de winter. Lopen kan je het hele jaar door. Niet dat ik er op uitgekeken ben hoor, maar natuurijs heeft wel een extra grote aantrek kingskracht op mij." Volgens Takes is schaatsen net als zwemmen: als je het kan, verleer je het niet. En met de conditie zit het bij hem wel goed, dus als er ijs is, rijdt hij al snel grote afstanden. Door de elfstedentochten kreeg hij de smaak te pakken. Maar koning Thialf is in Nederland wisselvallig, dus moest hij uitwijken naar de alterna tieve versie, die al enige jaren achter een in Finland wordt gehouden. „Ik had thuis al eens voorzichtig geop perd om daarheen te gaan. Maar het is een kostbare grap, dus ik stelde het steeds uit." Dit jaar hakte Takes de knoop door omdat er weer geen ijs was, na een laatste zetje van zijn vrouw Gerda. Toen hij alles had ge boekt, begon het ineens te vriezen.... „Achteraf gelukkig, in verband met de training. Je moet voor je aan zo iets begint toch wat kilometers in je benen hebben. En op kunstijs oefe nen is het toch niet helemaal. Dat schaatst heel anders dan natuurijs. Geen stukken met sneeuw of scheu ren, je hoeft niet zo op te letten." Ta kes nam een week vrij om aan de overkant allerlei tochten te kunnen rij den. In totaal legde hij tussen de vijf honderd en zeshonderd kilometer af. Lapland De alternatieve elfstedentocht werd dit jaar gehouden in Rovaniewi, dat ligt in Lapland. Eerdere versies van de tocht waren in het veel zuidelijker gelegen Kiopio. Twee keer kon de tocht daar echter geen doorgang vin- den, wegens plotseling invallende dooi. Om dat risio te vermijden is de organisatie uitgeweken naar Lapland. „Daar was het echt winter hoor. Vijf tien graden vorst", vertelt Takes. De Texelse schaatsfanaat vloog begin deze maand naar Helsinki en vervol gens met een binnenlandse vlucht naar Rovaniewi. „Je weet niet wat je ziet, zo mooi. Alles wit, spierwit, het deed zeer aan je ogen. En hardstikke koud. De sneeuw knisperde onder je voeten. Dat gaf me een lekker ge voel, ik werd er helemaal opgewon den van." Takes deelde een kamer met de oudste broer van tweevoudig elfstedentochtwinnaar Evert van Ben- them, die zelf ook van de partij was en de alternatieve tocht dit jaar won. De dag na aankomst ging Takes met drie andere schaatsers een oefen tocht van vijftig kilometer rijden. „Fantastisch was het. Ik werd er ly risch van. Tussen die bergen door met al die sneeuw, we zagen neder- zettinkjes en rendieren voor lange sleden. Er was een speciale baan ge prepareerd op een rivier, die geen deel uitmaakte van de elfstedentoch troute. Die hielden ze onder de sneeuw. Dat diende als bescherming, want anders zouden er door de harde vorst scheuren in het ijs springen." Ook de tweede dag werd getraind en de derde dag was een voorwedstrijd van vijftig kilometer. „Ik eindigde in de middenmoot. Het ging prima, zon der valpartijen." Sneeuwsafari De vierde dag was officieel rustdag. Takes maakte van de gelegenheid ge bruik om met een groepje anderen op sneeuwsafari te gaan. „We hebben sneeuwscooters gehuurd en zijn er met een gids een halve dag op uit getrokken." Volgens de Texelaar zijn de Finnen wel aardig, maar enigszins stug. „Ze kijken ook niet erg vriende lijk. Norse koppen. Als je een tijdje met ze praat valt het wel mee. Maar ja, wat wil je ook met die kou. Je gaat niet voor je lol even de stad in." Zaterdagochtend was het dan zover. De tocht is een Nederlandse aangele genheid waar zo'n honderdvijftig schaatsers aan meedoen, zowel offi ciële marathon-wedstrijdrijders als toerschaatsers. De organisatie is in handen van de Stichting Alternatieve n v*r*ntwoGn)r!r>hM<J v»n weidevogels in hun bestaan wor- bedreigd door de toenemende Ttschrijding van de bloembollen- Ilt, zoals de Leidse wetenschapper k de Jong in de Texelse Courant donderdag 14 maart betoogt, is voor Texel van toepassing. De nerkingen van Jos Timmer: „Wij iruiken al jaren grasland voor de len en andersom, nou, het stikt r van de vogels" zijn ongenuan- ird en de suggestie dat dat voor el niet geldt bestrijden wij. gens ons verwart de heer Timmer edvogels met wadvogels. Door de >ijheid van de Waddenzee zoeken hoogwater veel steltlopers het •grenzende weiland op om er te ten (en zelden bollenland). Dit is 'oorbeeld goed te zien in de Prins tdrikpolder. Veel steltlopers broe- i elders. Ilenland is een van de armste ge- den die je je kunt indenken, met rekking tot de weidevogelstand. In boek „Broedvogels van Noordhol- d" dat vorig jaar werd uitgegeven, orden deze gebieden beschreven als „soortenarme bouwlandvogelgezel- schappen". De naam zegt al genoeg. Op Texel zijn er vele gebieden die aan het predikaat „soortenarm" blijken te voldoen. Buiten de reservaten zijn er echt maar heel weinig gebieden die de naam „rijk" kunnen krijgen. On danks goede aandacht van boeren en weidevogelbeschermers voor het leg- sel van de weidevogels, gaat de vo gelstand achteruit. Uit het oogpunt van de bescherming van de vogels pleiten wij ervoor te waken dat beslist niet meer grasland wordt opgeofferd aan de bollenteelt, waardoor het aantal terreinen waarin weidevogels kunnen broeden niet verder terugloopt. Bestuur Vogelwerkgroep Texel „Kan met de komst van het VOC- schip „Batavia" op de rede van Texel wellicht weer water worden ingeno men uit de onlangs gerestaureerde wezenputten?" Erna Eelman-van der Kooi (VVD) stelde deze vraag in de rondvraag van de raadsvergadering. Volgens wethouder Krijnen-Baijs is een tijd geleden uit watermonsters gebleken dat de kwaliteit van het water niet meer zuiver is. De brand weer heeft de putten daarop geleegd Elfstedentocht. Takes: „Om half vijf 's ochtends zijn we gaan ontbijten. Met de bus werden we naar het be ginpunt van de tocht gebracht. Daar stonden vier of vijf eskimotentjes, een soort iglo's van zeildoek. Je moest er door een slurf inkruipen. Er stonden wat oude keukenstoelen in en daar konden we de schaatsen on derbinden. Apart hoor, want wij kro pen naar binnen en we zaten net, toen kwamen Piet Kleine, Evert en Henk van Benthem binnen, ook krui pend en ook op een gammele stoel....Vaak krijgen die als Vips een luxere behandeling dan wij toerrijders, maar nu waren we allemaal gelijk." Slecht ijs Het startschot viel voor alle deelne mers om 07.00 uur. Het parcours be stond uit vier ronden van vijftig kilometer. „Het eerste stuk was mooi ijs. We waren met een groepje ver trokken en vol goede moed." Na twaalfenhalve kilometer kwamen de rijders bij een verzorgingspost en daarna werd het ijs zeer abrupt slecht. „Sneeuwijs, je zakte er hele maal in weg. Alle snelheid was eruit en omdat er veel scheuren zaten, die je niet zag, waren er veel valpartijen met de nodige materiaalpech. Het was een marteling van vijfentwintig kilometer lang." Het tweede rondje was Takes voorbe reid op het slechte gedeelte en paste hij zijn techniek aan. „Ik ben wat meer achterop de schaats gaan zit- De medaille die Takes kreeg voor zijn prestatie. ten. Dan glij je er makkelijker over heen. Ik ben wel een paar maal gevallen, maar niet ernstig. Ik denk dat niemand zonder valpartijen van het ijs is gekomen." Takes schaatste in een groepje van vier personen. Na een rondje viel één schaatser af. Kort daarna volgde de tweede. Zijn laatste „maat" werd na honderd kilometer geveld door mate riaalpech, zodat Takes alleen door- moest. „Het leek wel het verhaal van de tien kleine negertjes!" Kleumen De organisatie had als tijdslimiet gesteld dat de deelnemers rond 16.00 uur uiterlijk aan de laatste ron de moesten zijn begonnen. Takes deed er alles aan om dit te halen. „Maar in m'n eentje op dat stuk slecht ijs kreeg ik in de gaten dat het niet zou lukken. Twintig over vier kwam ik binnen. Als het was toege staan, was ik aan de vierde ronde begonnen, ik had nog conditie over. Maar het mocht niet Wel begrijpelijk hoor. Er staan allemaal Finse vrijwilli gers langs de baan te kleumen, die kan je niet voor nog een paar volhou ders tot in het donker laten staan." Toch goed Ondanks dat hij de tocht niet heeft volbracht is Takes niet teleurgesteld. „Bij de finish werd ik van alle kanten gefeliciteerd. „Een geweldige presta tie", werd gezegd en ik kreeg een medaille omgehangen. Ik zei nog dat ik die niet had verdiend, omdat ik geen tweehonderd kilometer had af gelegd. Maar het bleek dat ook me dailles werden gegeven voor het afleggen van vijftig, honderd of hon derdvijftig kilometer. Het baalgevoel verdween snel." De prestatie van Takes loog er inder daad niet om, gezien het enorme aantal uitvallers. Maar 64 deelne mers, waaronder zo'n twintig semi- professionele marathonrijders, vol brachten de tocht. „De schande was dus niet zo groot. De dag na de krachttoer werd een gecombineerde schaats-langlauftocht gehouden en daarna was een grote feestavond ter afscheid." Voor zijn vertrek had Takes opge merkt dat hij maar één keer aan de alternatieve elfstedentocht zou mee doen, gezien de hoge kosten („alles is twee keer duurder dan hier"). Maar na zijn terugkomst heeft hij meteen een potje gemaakt om te sparen voor volgend jaar.... en weer vol laten lopen. „We weten dus nu dat je voorzichtig moet zijn en dat er eerst weer monsters moeten worden genomen." Lindeboom Nel Eelman-van 't Veer (CDA) infor meerde naar de stand van zaken in zake de schouwburgzaal van De Lindeboom. Wethouder Krijnen-Baijs deelde mee dat momenteel onder zoek wordt verricht op meerdere fronten. Binnenkort vindt een akoestisch onderzoek van de zaal plaats. Jan Dirkszoord Gerard van der Kooi (PvdA) stelde de wateroverlast in het Jan Dirkszoord aan de orde. Hij wil een onderzoek hiernaar laten verrichten en op het investeringsplan zetten. Wethouder Terpstra antwoordde dat de proble matiek bekend is en dat wordt beke ken of op korte termijn maatregelen kunnen worden getroffen. Volgens de wethouder moet de oorzaak waar schijnlijk in de vernieuwing van de ri olering in de Jonkerstraat worden gezocht. Terpstra wil met de „kwestie Jan Dirkszoord" in ieder geval rekening houden bij het investe ringsplan voor 1992. Geheel onverwacht is overleden mijn lieve zoon, onze fijne broer, zwager en oom Dirk Toolens op de leeftijd van 55 jaar. E. H. Toolens-Buys T. E. Siersma-Toolens S. A. Siersma E. H. Krugers-Siersma P. Krugers R. T. S. Siersma M. van Splunter Texel, 18 maart 1991 De Zes 2. Correspondentie-adres: Kogerstraat 43, 1791 EP Den Burg. De begrafenis zal plaatsvinden op vrijdag 22 maart om 14.00 uur op de Algemene begraaf plaats te Den Burg. Dirk is opgebaard in zijn ouderlijk huis, Kogerstraat 43. Gelegenheid tot condoleren aan huis, Kogerstraat 43, en na de begrafenis in de Texelse Reede, De Zes 2. Met grote verslagenheid geven wij kennis van het plotselinge overlijden van onze mede bewoner Dirk Toolens in de leeftijd van 55 jaar. Lex Albers Jaqueline List Yvonne Bakker Marjan Michel Thea Barhorst Elmy Nieuwenhuizen Aris Biesboer Jur Noordijk Dinus Bol Terry Noppert Frans Bos Bert Pranger Dineke Dankers Nico Rijk Romke Dijkstra Jan van der Schans Inge van der Eijk Gezina Smit Karei Graaf Peter Tuitman Christa v. Heerwaarden Cora Vendel Bas Huisman Trudie de Vries Ria Jansen Cees Vlaming Lia Keyzer André Witte Bert Kooijman Wim Witte Gerrie Kruiskamp Esther van Zeylen Jan Kunst Dirk, wij zullen je blijven herinneren als een fijne huisgenoot. 18 maart 1991 De Texelse Reede, Den Burg, Rust in vrede lieve Dirk ik zal je heel erg missen. Je vriendin Thea Met verslagenheid hebben wij kennis geno men van het plotselinge overlijden van Dirk Toolens Wij wensen zijn medebewoners veel sterkte bij het verwerken van dit zo onverwachte verlies. Wormerveer, 18 maart 1991 A.S.V.Z.-Noordholland V, V Met droefheid ontvingen wij het bericht van het plotselinge overlijden van Dirk Toolens Ons medeleven gaat uit naar zijn medebewo ners op de Texelse Reede en zijn naaste familie. Wij wensen hen sterkte bij het verwerken van dit grote verlies. Namens de ouders en familieleden van de bewoners, de oudercommissie van de Texelse Reede Geschokt hebben wij kennis genomen van het overlijden van de heer Dirk Toolens Onze deelneming gaat uit naar zijn familie. Biljartvereniging DVO Den Burg Met droefheid geven wij kennis van het overlijden van onze schoonzuster en tante Lena van Heerwaarden-Gieles Siem Hans Aat en Netty Door en Huib neven en nichten Den Burg, 14 maart 1991. Met droefheid vernamen we het overlijden van onze buurvrouw Lena van Heerwaarden-Gieles Vooral haar warme belangstelling zullen we missen. Onze deelneming gaat uit naar de familie. Deelneming en bewondering gaat uit naar Jaap onze buurman die haar zo liefdevol heeft verzorgd. De buren Dankbaar voor alles wat zij voor onze club heeft gedaan gedenken wij oud-voorzitster en ere-lid mevr. L. van Heerwaarden-Gieles Toneelvereniging St. Jan Hartelijk dank aan een ieder die ons 12 ft-jarig hu welijksfeest in het „Molenbos" tot een onvergetelij ke dag heeft gemaakt. Frans en Yvonne de Groot Toos, René, Mikko en Ruben Coltof zijn blij u te kun nen berichten, dat op 18 maart 1991 hun zoon en broertje is geboren Levi Simcha Strandweg 22, 4328 KK Burgh-Haamstede. Tijdelijk adres: AZ Sint-Jan Ziekenhuis, Riddershove, 8000 Brugge.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 3