Groen licht voor sanering recreatieve slaapplaatsen )ud-ULO-scholieren >raatten bij Kinderen als tv-ster in miniplaybackshow KORT TEXELS Inspraakronde voor belanghebbenden dat er politie is Feestcommissie Den Hoorn weer van stal „Geen geknabbel aan riool buitengebied" Zomerhuisje mag permanent bewoond 'hank you!" „a w MAflBT 1991 TEXELSE COUBANT BAGMA 9 doel is alle slaapplaatsen die nu bin nen de 47.000 grens potentieel aan wezig zijn zoveel mogelijk in roulatie te brengen. Postzegelplan Bij de opbouw van een slaapplaatsen-reservoir wil het colle ge plannen van belanghebbenden, die volgens het huidige bestemmingsplan rechten hebben, respecteren. Een snelle methode om slaapplaatsen op te bouwen is het zogenaamde „post- ~zegelplan". De gemeente is momen teel in overleg met een aantal belanghebbenden. In De Cocksdorp heeft de exploitant van De Hoop te kennen gegeven dat hij een aantal slaapplaatsen wil behouden om een plan te realiseren, de overigen kun nen wat hem betreft in goed overleg worden teruggenomen. De gemeente wil zo ook te werk gaan op de Molenlaan in de Cocks dorp en bij de passantenjachthaven, waar 200 slaaplaatsen ongebruikt blijven. In Oudeschild is volgens de wethouder alleen sprake van theoreti sche rechten, niet van concrete slaapplaatsen. Inspraakronde Op de gemengde bebouwingsstroken in De Koog ligt de zaak ingewikkel der, omdat daar meerdere bedrijven zijn gevestigd. Daarom wil de ge meente eerst een voorbereidings- besluit nemen, dan een postzegelplan ontwerpen en dit vervolgens in in spraak brengen. Alle belanghebben den kunnen dan via de inspraakronde reageren en eventuele plannen indie nen. Texels Belang meent dat een voorbe- reidingsbesluit voor De Koog niet no dig is. „De hele slaapplaatsen-problematiek kan beter worden meegenomen in de nieuwe Erna Eelman-van der Kooi (VVD) vindt de bedragen voor verdere aan sluiting op de riolering in het buiten gebied erg hoog. Het raadslid wilde een plan van b en w hierover nog even uitstellen, zeker gezien de on zekere financiële gevolgen voor de gemeente van de onlangs door het kabinet gepresenteerde „tussenba lans". Wethouder Dirk Terpstra zei op vra gen van mevrouw Eelman in de raadsvergadering zeker niet de be doeling te hebben in het kader van de tussenbalans dit voorstel terug te trekken. „Wij zijn van mening dat aan zoiets belangrijks als de riolering van het buitengebied niet onmiddellijk moet worden geknabbeld. Dat moe ten we met z'n allen betalen, want het zou volstrekt onredelijk zijn de mensen in het buitengebied daarvoor op te laten draaien." Erna Eelman zei in verband met de voorgestelde éénmalige verhoging van de rioolrechten met 9 procent in 1992 het voorstel toch liever uit gesteld te zien zien. „Laten we eerst uitzoeken wat het belangrijkste is en aan de hand daarvan beoordelen wat er wel en niet wordt uitgevoerd." Volgens Terpstra is het overigens nog niet zeker of de verhoging precies 9 procent zal bedragen. Het VVD- raadslid werd in haar standpunt niet gesteund, de overige raadsleden stemden met het voorstel in. Het pand Brouwerstraat 2 mag van de gemeenteraad van een zomerhuis in een permanent te bewonen huis worden veranderd. De raadsleden Peter Bakker (Groen Links) en Jan van Asselt keerden zich tegen het voorstel. Bakker is bang dat de aanvraag van Martin Karlas uit Den Burg een eerste aanzet kan zijn tot veel meer aanvra gen op dit gebied. „Planologisch is het niet juist om zomerhuizen in per manente woningen te veranderen. Ik kan me voorstellen dat in tijden van woningbehoefte er wellicht een paar permanent worden bewoond, maar dit gaat me echt te ver." Bakker is ook bang voor de mogelijk heid dat in de toekomst woningen met een zomerhuisje in de tuin wel licht apart te koop worden aan geboden. Volgens wethouder Klaas Barendregt komen echter maar weinig zomer huisjes voor permanente bewoning in aanmerking en brengt het dus geen wijziging in het volkshuisvestingsbe leid teweeg. „De gevallen zullen waarschijnlijk op één hand zijn te tel len." bestemmingsplannen, die binnen af zienbare tijd te verwachten zijn. Die behandeling lijkt ons eerlijker en evenwichtiger en komt minder over als een overval", aldus Cor Kuip, die de gemeente vroeg de voorberei- dingsbesluiten tot die tijd op te schorten. Kuip schaarde zich hiermee achter een brief van De Koog Promo tion aan de raadsleden. Wethouder Barendregt vindt echter dat deze manier teveel tijd vergt, waardoor het reservoir niet snel ge noeg kan worden opgebouwd. „Het resultaat zal ongetwijfeld hetzelfde zijo, maar de te volgen weg neemt meer tijd in beslag." Jan van Asselt noemde het college voorstel te rigoreus. „Er is jaren ge talmd en nu moet het zonder slag of stoot gebeuren." Hij wilde daarom de beslissing nog maar even uitstellen. Voortvarendheid Peter Bakker (Groen Links) sprak zijn steun aan het college-voorstel uit, omdat volgens hem blijkbaar nog niet iedereen beseft dat de kritische grens van de uitgegeven en uit te geven slaapplaatsen overschreden dreigt te worden. Hij kritiseerde De Koog Pro motion, die het college betichtte van „paniekvoetbal" en „snel handelen". „Meestal krijgt het gemeentebestuur het verwijt nogal lang bezig te zijn met het nemen van besluiten. Nu wordt hen voortvarendheid verwe ten." Op een vraag van Gelein Jansen (CDA) over voorlichting aan direct belanghebbenden zegde Barendregt voor De Koog toe dat uitvoerig publi citeit wordt gegeven aan de mogelijk heid om in te spreken, zodat iedereen zijn plannen kan ontvouwen. •Autospiegel. Een 37-jarige inwoner van Den Burg ontdekte vrijdagmor gen dat de rechterbuitenspiegel van zijn auto was gestolen. Dankzij vak kundig sleutelwerk van de onbekende dader(s) liep het voertuig, dat aan het Achterom stond geparkeerd, geen verdere schade op. Sproeien. Kees Hin (CDA) heeft het college gevraagd goed na te den ken over uitbreiding van de sproei- installatie voor de sportvelden. Veel beregening kan volgens Hin schade aan de beworteling veroorzaken. B en w hebben nog niet besloten of een eventuele tweede sproei-installatie zal worden gekocht of gehuurd. •Lekgesneden. Onbekenden hebben de banden van een fiets in de stalling van verzorgingstehuis Sint Jan lek gesneden. Het is niet de eerste keer dat zoiets gebeurt. De politie stelt een onderzoek in naar de identiteit van de daders. Riool. Texels Belang wil geen ƒ60.000,- uittrekken voor de uitvoe ring van de rioolberekening voor De Koog door een instelling van buiten het eiland. „Wij vinden dat een taak van gemeentewerken zelf. Er is know-how genoeg", meende Ger- brand Poster in de jongstleden raads vergadering. Wethouder Terpstra deed een poging het raadslid te overtuigen van de noodzaak dat voor dit soort werkzaamheden tegenwoordig spe ciale kennis is vereist. Poster vond de uiteenzetting „leuk gebracht", maar veranderde niet van gedachten. De andere fracties gingen wel akkoord. Van Asselt zei het bouwplan te heb ben bestudeerd en vindt het huisje niet voor permanente bewoning ge schikt. „Het voldoet misschien aan de eisen, maar wie wil er nu een wo ning zonder toilet beneden. Dan moet je elke keer de trap op. Als het wat ruimer van opzet was geweest, had ik er misschien geen problemen mee." Het geval Brouwerstraat 2 kwam voor de tweede maal in de raad aan de orde. De eerste maal vond de raad het bouwplan te vrijblij vend om zomaar te honoreren. Gelein Jansen (CDA) maakte indertijd na mens zijn fractie bezwaar, maar kan met het huidige voorstel wél instem men. Vooral nu de oppervlakte van het bouwperceel zeker twee maal zo groot moet zijn als de oppervlakte van de woning. Met het aannemen van het pre-advies zijn de criteria voor omzetting van zomerhuisjes in permanente woningen nu dus vast gesteld. De overige criteria zijn als volgt. De zomerwoning moet rechtstreeks ontsloten zijn op de openbare weg en rechtstreeks aan gesloten zijn op de nutsvoorzienin gen. Het zomerhuis moet voorts niet in het buitengebied liggen en moet gesitueerd zijn in de bestaande voor gevelrooilijn of in het verlengde daarvan. Particulieren en ondernemers in De Koog hebben niet langer het auto matische recht om nieuwe recreatie ve slaapplaatsen te creëren in straten in en rond het centrum. Een meerderheid van de gemeenteraad wil de slaapplaatsen in de „gemeng de bebouwingsstroken" saneren. Wel zal een nieuw plan voor dit ge bied worden ontworpen, waarop be langhebbenden kunnen reageren. Ook ging de raad akkoord met een zelfde sanering van slaapplaatsen op lokaties aan de Molenlaan en Kik- kertstraat (herberg De Hoop) in De Cocksdorp. Bunisten poseren voor d'Ouwe ULO twintig jaar waren ze weer bij el- lr: de leerlingen van de voormali- jULO-school die in 1971 tjexamen deden. Zaterdag beleef- n ze in het voormalige schoolge- uw aan het Schilderend, dat nog Ijd het opschrift „School voor 0" draagt, een geslaagde reünie, jarvan „bijpraten" het belangrijk- I programmaonderdeel was. I k evenement was op poten gezet or Jaap Keijser en Trix Roest- ïaerts, die op het idee kwamen Bn ze elkaar tijdens een Ouwe Sun- itkl aas ontmoetten. Ie schoolklas is anders, dus elke gs is uniek. Met de „ULO-nezen" in 1971 was echter iets bijzonders in de hand want zij waren de Een toerist slaagde er in de nacht van zaterdag op zondag niet om zijn appartement aan de Boodtlaan in De Koog bin nen te komen omdat het slot defect was. De eigenaar was niet wakker te krijgen, en ,dus" beide de man vanuit een café de politie. Die wist de eigenaar wèl uit bed te haten zodat de deur spoedig open was en de toerist alsnog naar bed kon. laatsten die door de school werden afgeleverd. Als gevolg van de inmid dels van kracht geworden Mammoet wet werd de gemeentelijke ULO opgeheven om op te gaan in de Rijksscholengemeenschap. Vanaf oktober vorig jaar is aan de voorbereidingen voor de reünie ge werkt. De leerlingen van de drie exa menklassen werden opgespoord aan de hand van de originele examenlijst, uit het archief van de Rijksscholenge meenschap. Ongeveer de helft van de kandidaten van toen bleek nog op het eiland te wonen en was vrij mak kelijk te vinden. Voor het achterhalen van de adressen van de overkanters (waarvan er vijf in het buitenland wo nen) werd de hulp ingeroepen van hier wonende familieleden en kennis sen. Zo kon naar alle nog in leven zijnde leerlingen een uitnodiging wor den gestuurd. Het 'overgrote deel gaf er gehoor aan, zodat zaterdag 64 reünisten present waren, waaronder de „buitenlanders" Thea Gieles (Duitsland) en Gerthe Keijser (Frankrijk). Bij de officiële verwelkoming moesten Jaap Keijser en Trix Roest één leer ling herdenken die niet meer in leven is: de zeevarende Henk Gottschal overleed in 1980 in Mexico. Onder het genot van koffie vermaak ten de oud-leerlingen zich verder op perbest en ze deden het koud buffet, uitstekend verzorgd door Hans Bever- dam, alle eer aan. Het avondprogram ma kreeg extra luister door de muziek van Humpy Dumpy en „Texel se bijdragen" van de eilandelijke fol klorist Gelein Jansen. De Texels Belang-leden Cor Kuip en Gerbrand Poster en eenmansfractie Jan van Asselt stemden tegen het voorstel van b en w. Zij keerden zich hoofdzakelijk tegen deze wijze van sanering in De Koog. Wethouder Klaas Barendregt verde digde dit beleid door erop te wijzen dat op dit moment op het eiland geen slaapplaatsen meer zijn te ver delen. Tellingen hebben uitgewezen dat het grootste deel xfen de slaap plaatsen binnen de „47.000"-grens in gebruik is. Op het ogenblik zijn er ongeveer 43.000 daadwerkelijk in gebruik en een aantal ligt momenteel als „recht" vast in het bestemmingsplan. „Het is voor bedrijven belangrijk dat er. nog steeds slaapplaatsen kunnen worden uitgegeven. Alleen al om het begrip kwaliteitsverbetering door te kunnen voeren", aldus Barendregt. Het college wil er nu achter komen in hoeverre de „papieren" slaapplaat sen die in het bestemmingsplan staan, ook daadwerkelijk benut gaan worden en voor welk doel. Anderzijds willen b en w weten hoeveel van de ze slaapplaatsen in de toekomst nooit gebruikt zullen worden. Het htang en zijn ouders zijn weer Br huis. Met hoop en vrees kwa- ir ze naar Holland. Hoop op nieu- loren voor Wachtang en tegelijk jjvrees dat het onmogelijk zou blij- n iets aan zijn doofstomheid te en. Meteen op de eerste dag in Herland gingen we bij de oorarts )0s. Bij iedereen was te zien dat de huwen gespannen waren. Geluk- 10 dat het verlossende „met een Boorapparaat kan Wachtang ho- I' snel kwam. Na ongeveer 12 uur Nederland te zijn, liep deze jongen K zijn tijdelijke gehoorapparaat ld en ontdekte de geluiden van de- lijd. Auto's, toeters, klappen van uwgum, muziek enz. enz. Niet dat in staat was te verstéén wat hij SCies hoorde, maar hij hoorde gelui- Die geluiden moet hij nu gaan Rennen en het zal nog wel even iren voordat hij de achterstand van en heeft ingehaald. Maar hij is inter genoeg en voorzien van een 'Sis goede moed. Samen met zijn fergische logopaediste en zijn Hers gaat hij aan de slag. hebben ze weg gebracht naar shiphol. Ze hebben gehuild bij het scheid. Ze weten niet hoe ze hun jjkbaarheid duidelijk kunnen maken [iedereen die hen heeft geholpen, pchtang zei met zijn ongetrainde in „thank you". En dat was het ■mooiste wat we maar konden iren. Namens hem en zijn ouders Wen we iedereen danken die het Oflelijk heeft gemaakt de kosten n dit project te dragen. We gaan 'dr. Er wachten nog veel kinderen |pulp. Wachtang was de eerste. P de gehoorapparaten die we nu ttmelen hopen we een heleboel an- ire hinderen nieuwe oren te geven, iflmaals, namens de eerste en al B nog gaan komen, BEDANKT! Hetty van Dijk Maria de Graaf Texel Georgië Kontakt. Meer dan dertig deelnemers aan de miniplaybackshow die zaterdag in De Waldhoorn in Den Hoorn werd ge houden bezorgden de vele toeschou- wertjes een onvergetelijke avond. De talentenjacht voor kinderen -het eer ste evenement dat de hernieuwde feestcommissie organiseerde- werd een doorslaand succes. Presentatoren Ronnie Blom en Lisan- ne de Leeuw, beiden opvallend goed van de tongriem gesneden, werden bij het verstrijken van de avond steeds joliger. Het vrijmoedige twee tal deed weinig onder voor de echte Hennie Huisman bij de aankondiging van maar liefst zeventien verschillen de groepen die hun idolen vol overga ve imiteerden. Het spits werd afgebeten door het drietal Rosalie, Annemie en Marga, die met hun imi tatie van de lambada-dans veel waar dering oogstten bij het publiek, dat hoofdzakelijk uit jonge toehoorders bestond: een avond voor en door kin deren was het motto dan ook. De ondersteunende popmuziek werd ver zorgd door DJ Ivo Wierts, die de schuiven flink open trok. Jury De prestatie van de muziekcoryfeeën verdiende een puntenwaardering, een deskundige jury, die overigens louter uit volwassenen bestond, ontfermde zich daar over. Het kritische zestal beoordeelde de door de kinderen zelf bedachte acts op originaliteit, kleding en uitvoering. „Een moeilijke taak", zo verzuchtte een jurylid na afloop, „want de deelnemers waren aan el kaar gewaagd." Toch besliste de jury na afloop unaniem dat groep 16, Neis Bol en Marlies Koorn met hun versie van het duet met Herman Fin kers en Brigitte Kaandorp, als win naars uit de strijd waren gekomen. Tweede werd Lotte Bij de Lei en de derde plaats was voor Boyte Witte, die als telg uit een toneelfamilie goed wist hoe hij de juryleden voor zich moest winnen. Te weinig jurywaardering kreeg groep negen die met het tot rapnummer omgetoverde „Summerholiday" ieder een in een zomerse stemming bracht. De playbackshow vormde een voort zetting op de door jeugdclub „De Du veltjes" in het verleden georganiseerde talentenjachten. „Dit maal was de publieke belangstelling uitzonderlijk groot", zoals een lid van de organiserende feestcommisie zei tijdens de kinderdisco na afloop van de show. De vorig jaar ter ziele gegane feest commissie is door een vijftal dorps bewoners, onder voorzitterschap van Piet Schneider, weer nieuw leven in geblazen. De playbacksshow was één van de aktiviteiten die dit jaar in Den Hoorn op het programma staan. De opzet van de feestcommissie gaatnu wel via een andere formule. Tïoewel de bestuurlijke en financiële verantwoordelijkheid voor de festivi teiten resteert bij de dorpscommissie, neemt de feestcommissie de organi satie voor haar rekening. „Het idee is uit enthousiasme gebo ren en een groot aantal bereidwilligen heeft spontaan medewerking toege zegd", aldus de gedreven voorzitter Hij meldde dat dit jaar Koninginne - dag in het dorp groots wordt gevierd, terwijl het Hoornderfeest komt te vervallen. „Door de lange reeks Hoornderdonderdagen is de animo hiervoor tanende", aldus een com missielid. Toekomstige samenwerking met andere verenigingen uit het dorp sluit de feestcommissie niet uit. Dorpsfilm Den Hoorn haakt tevens in op het grote succes van historische films in andere dorpen en zegt dat een opna me uit de jaren vijftig nog op de planken ligt. Misschien wordt daar mee nog iets ondernomen. Waar door dorpsgenoot Ben Penha, op ver zoek van de feestcommissie, aan wordt gewerkt, is een videofilm over het tegenwoordige Den Hoorn. Tij dens de playbackshow zaterdagavond maakte hij daarmee een begin. De playback-entertainers waanden zich daarom zaterdagavond even echte tv- sterren. Mariska Ellen tijdens haar playbackact ..Kinderen voor kinderen" i

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 9