Duizend mini-cd's voor 40 jaar zeehondenopvang >1 Gebrek aan vrijwilligers: ambachtencentrum stopt H.J. Trooster wordt nieuwe directeur muziekschool P Overhandiging na feestelijke fietstocht chool liep ƒ4330,- ijeen voor EcoMare luur parkeren öoroordelen tegen 'erksectoren met ilder wegnemen Amnesty-actie tegen onderdrukt Marokko Scholieren Mavo 2b onderzochten strand Discussie rond toetreding tot „klimaatverbond" Geheugentraining „Stukken moeten ons op tijd worden toegezonden" Cursus dikbilkabouter Fietsen ontvreemd Dorpscommissie voor Den Burg? HJQERDAG 28 MAART 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 11 be Sytsma heeft namens EcoMare de cheque in ontvangst genomen. |t eer school, vereniging of bedrijf [een willekeurige plaats in Neder- nd volkomen belangeloos geld in- inelt voor de zeehondenopvang |i EcoMare is welhaast een nor aal verschijnsel te noemen. Zee raden zijn populair, zeker sinds de mp in de Waddenzee drie jaar ge- den en de verhoogde aandacht >or het milieu. Gisteren werd deze Spulariteit weer eens onderstreept. li groep van veertig leerlingen van ■openbare basisschool „Hans On- jfsaecht" uit Brielle kwam gisteren en 46-jarige man uit De Waal heeft vegens verkeerd parkeren de voorrij- rosten van een sleepbedrijf moeten letalen. De Waalder had maandag am 12.00 uur zijn auto voor een Mrage-uitrit op de parkeerplaats aan B Vogelenzang in Den Burg neerge- et, in de veronderstelling dat de ligenaar toch niet weg moest. Die noest dat echter wel en liet het er liet bij zitten. Terwijl de sleepwagen jderweg was, meldde de foutpar- ■rder zich. Na betaling van de iten kon hij vertrekken. gemeenteraad wordt gevraagd i bedrag beschikbaar te stellen or het drukken van een brochure arin bepaalde vooroordelen tegen rksectoren en fiscale en rechtspo- onele aspecten worden behan- d. Het maken en verspreiden van folder kost ƒ4410,-. Een deel van kosten wordt gedragen door de [else ondernemers en het arbeids- reau. knelpunten in de Texelse arbeids- irkt zijn besproken door afgevaar- den van de gemeente, het eidsbureau, het TVO (Texels Ver- nd van Ondernemers), het CNV en FNV. Met name in de zomer en iet najaar zijn er op het eiland te 'einig mensen voor alle beschikbare aren. Bt name de bollen- en schoon- laksector hebben een slecht imago, n door seizoensverbreding overlap- en werkzaamheden in de horeca en I de bollen elkaar steeds meer. Er lp tevens weinig huisvestingsmoge- gheden voor seizoenwerkers. Scho en gaan in augustus alweer naar iooI en studenten met een studie- nciermg mogen maar een bepaald lrag naast hun beurs bijverdienen. I werknemers willen liever een betrekking dan seizoenwerk. Her- eedsters worden vaak (ten on- hte) afgeschrikt door de fiscale ^sequenties en het probleem met Oderopvang. Aansluiting !de voorlichting kan veel vooroor- en wegnemen. Daarnaast zou °r overleg kunnen worden gepro- «erd de seizoenbanen zo goed mo- e,i)k op elkaar te laten aansluiten, Wardoor een min of meer volledige 'aan kan worden geboden. Widat veel belangrijke informatie pspreid beschikbaar is, is door de Ppprekspartners besloten een bro- ffre te vervaardigen die leesbaar is, Bt te uitgebreid maar ook niet te Barnier en die de meest relevante Bprrnatie bevat. Daarnaast staan er Bezingen in naar andere informa- BPronnen. De folder zal te zijner tijd Bt de Texelse Courant worden ver- ipreid. naar Texel om een fors geldbedrag te overhandigen aan EcoMare. Met een sponsorloop hadden de scholieren liefst 4330,- bijeengebracht. Een enorm bedrag, als wordt bedacht dat niet meer dan 110 schoolkinderen aan de loop deelnamen en het be drag per afgelegde ronde aan een maximum was gekoppeld. Voor de sponsorloop was een speciaal par cours rond de school uitgezet. Een hele happening, waarbij de jeugd luidkeels werd aangemoedigd door ouders, andere familieleden en ken nissen, die bij de meesten als spon sors optraden. Docenten en ouders benaderden ook het bedrijfsleven voor een bijdrage. Ook uit andere ac tiviteiten kwamen de nodige centjes beschikbaar. De sponsorloop was een onderdeel van het jaarlijkse „lente feest" op de school. De hoogste klassen houden zich enige tijd bezig met het uitwerken van een thema, met een climax op 21 maart, de dag dat de lente aanbreekt. De keuze van het thema „zeehonden" was een ini tiatief van één van de ouders, Susan Rosmolen. Zij is een trouw be- In het hele land besteden de werk groepen van Amnesty International aandacht aan een deze week ver schenen rapport over dertig jaar on derdrukking in Marokko. Het rapport vermeldt honderden gevallen van mensen die ten onrechte gevangen zitten, vaak na martelingen of een oneerlijk proces. De Amnesty-groep Texel doet ook mee aan deze lande lijke actie door middel van het ver spreiden en versturen vap, voorbedrukte kaarten. Informatie en bestellingen: Willem Witte, tel. 18870. De voorbedrukte kaarten hebben o.a. betrekking op Ali Idrissi Kaitouni en Abdelaziz Binbine. Kaitouni is een 32-jarige schilder/dichter die sinds 1982 gevangen zit wegens zijn dicht bundels. Binbine zit gevangen in een geheim detentiecentrum onder le vensbedreigende omstandigheden. Volgens Amnesty International gin gen de rechtbanken bij recente pro cessen tegen politieke tegenstanders er vanaf het begin vanuit dat de be klaagden schuldig waren. Ze weiger den zelfs geutuigen te laten op roepen. Kritiek op de regering kan al leiden tot vele jaren gevangenisstraf. Totaal zitten in Marokko momenteel ruim 650 politieke gevangenen achter de tralies, van wie sommigen ter dood zijn veroordeeld. Vaak zijn zij veroordeeld op grond van onder mar telingen verkregen bekentenissen. Wie wil meehelpen deze mensenrechten-schending te bestrij den, kan de voorbedrukte kaarten bestellen, maar kan ze ook verkrijgen bij de Amnesty-stand op de Koningin- nemarkt in Den Burg. In het kader van het „Coastwatch"- project inspecteerden leerlingen uit klas M2b van de Rijksscholenge meenschap dinsdag het strand bij paal 17. Onder leiding van de docen ten Hans van Garderen en Fred Hol- leberg maakten de scholieren een inventarisatie van afval en leven. To taal werd een kilometer strand onder de loep genomen. Volgens de leerlin gen Louisa, Germa, Marianne, Tama ra, Eva, Marleen en Tamara waren hout en plastic het meest voorko mende afval. De meeste levende die ren werden gesignaleerd langs de waterkant. In vergelijking met het vo rige strandbezoek waren er nu weinig zeeëgels en minder meeuwen, maar meer strandlopers. zoekster van Texel en verblijft bij de familie Plaatsman in De Waal. „Van Pieterburen ben ik geen fan", ver klapt mevrouw Rosmolen. „Dus na men we contact op met EcoMare, die meteen alle medewerking verleen de." De school kreeg werkmappen toegestuurd en op de dag van het lentefeest kwam zeehondenopvanger Wiebe Sytsma bij de school in Brielle op bezoek. Een lokaal was daar als „EcoMare"-lokaal in gericht. Gisteren brachten veertig kinderen (door loting aangewezen) een tegenbezoek en overhandigden Sytsma de symboli sche cheque van ƒ4330,90. De groepen 3 en 4 van o.b.s. De Bruinvis uit Oudeschild treden dins dag op als kinderkoor bij de opna men van een mini-compactdisc. Deze mini-cd is van de groep „Straat" en wordt opgenomen in een studio in 's Hertogenbosch. Dui zend exemplaren van de mini-cd zul len op zondag 21 april worden aangeboden aan EcoMare, ter gele genheid van het 40-jarig bestaan van de zeehondenopvang. Het is de bedoeling dat de overhandiging de afsluiting is van een feestelijke fietstocht, waaraan heel Texel kan deelnemen. Mogelijk zal de tv er aandacht aan besteden. Met de feestelijke fietstocht worden twee dingen gecombineerd: het jubi leum van de zeehondenopvang en de „Dag van de aarde". De internationa le „Earth Day" werd vorig jaar voor het eerst gevierd over de hele wereld op 22 april. Dat was twintig jaar na de oorspronkelijke Earth Day, een ini tiatief van Amerikaanse milieugroepe ringen. Volgens de organisatie in Californië was Earth Day vorig jaar het grootste milieu-evenement in de geschiedenis. In meer dan honderd landen kwamen ongeveer 200 mil joen mensen in actie. Geïnspireerd door het succes besloot de organisa tie er een jaarlijks terugkerend evene ment van te maken. De meeste acties zullen dit jaar op zaterdag 20 april plaatsvinden, maar omdat Eco Mare op zondag 21 april open huis houdt, wordt de Texelse dag van de aarde een dag verschoven. Initiatief nemers zijn de leden van poppen theater „De Regenboog", Lot 4 Kombrink, Guus van Sambeek en Monique Fokker. Robbensamba Via hen is ook het contact met de vrolijke muziekgroep „Straat" gelegd. Eén van de groepsleden werd tijdens een bezoek aan Texel in de juiste stemming gebracht. Spontaan ont stond toen het liedje „De Robben- samba". De muzikant werd daarbij geholpen door een 6-jarig jongetje uit Oudeschild, die nu als componist op de mini-cd staat vermeld.... Samen bedachten ze de tekst van het liedje, dat gemakkelijk in het gehoor ligt en door de kinderen van de Texelse ba sisscholen zal worden ingestudeerd. Behalve het zeehondenliedje bevat de mini-cd nog twee milieuliedjes en een verhaaltje. De opnamen vinden dins dag plaats in een studio in Den Bosch. De bijna twintig schoolkinde ren mogen dan meezingen met de vijf vrolijke muzikanten van „Straat" EcoMare zal de cd in eigen beheer in de verkoop brengen (als bijzonder souvenir). De opnamen worden gefi nancierd uit bijdragen van Texelse be drijven. Het creativiteits- en ambachtencen trum in Den Hoorn houdt komend seizoen de deuren gesloten. De groep vrijwilligers heeft na drie sei zoenen en twee geslaagde kerst- l markten moeten constateren dat het geen haalbare kaart is het centrum wederom open te stellen. De initiatiefnemers hoopten dat in de Een schriftelijk verzoek van de vere niging Milieudefensie aan de ge meente om toe te treden tot het „Klimaatverbond voor behoud van de aardatmosfeer" zorgde in de raadscommissie voor financieel, eco nomisch en technisch beleid voor flinke discussie. Peter Bakker (Groen Links) benadrukte het belang om een dergelijk verbond aan te gaan. „Het moet voor een eiland als Texel van het allergrootste belang zijn dat het gevolg van de C02-uitstoot op termijn afsmelting van de ijskap be tekent en verhoging van de zeespie gel. Enkele centimeters kunnen al enorme gevolgen hebben voor het dijk- en duinbehoud." Onder het motto „denk mondiaal, handel lokaal" gaat de VNG dit jaar gemeenten oproepen internationale activiteiten op milieugebied te ont plooien. Erna Eelman-van der Kooi (VVD) zei dat natuurlijk iedereen is begaan met de ozonlaag en de C02-uitstoot, maar dat deze kwestie genuanceerd moet worden bezien. Zij vindt dat de vereniging Mileudefensie de zaak éénzijdig belicht. Ten aanzien van tro pisch hardhout geeft het VVD- raadslid de voorkeur aan gecontro leerd kappen en bevordering van nieuwe aanplant boven stoppen met importeren. „Dat is te rigoreus. Zeker voor de plaatselijke bevolking daar." De VVD en Texels Belang zei den er niets voor te voelen lid van de vereniging Milieudefensie te worden. Gerard van der Kooi (PvdA) meldde dit juist wel een goede zaak te vin den) Hij wil echter wel realistisch blij ven. Een aantal uitspraken uit de brief, waaronder de stelling „de ge meente ondersteunt de belangen van de indianen-volken in het Amazone gebied en het behoud van de tropi sche regenwouden, hun levensbasis" is volgens hem door gemeenten op geen enkele manier na te komen. „We hebben al de grootste moeite een jumilage aan te gaan met iets minder vergelegen volkeren en kun nen bijvoorbeeld nauwelijks onzeei- gen problemen met oud papier en plastic oplossen." Cees Hin (CDA) zei het effectiever te vinden als er op regeringsniveau maatregelen worden getroffen. Peter Bakker reageerde teleurgesteld en verontwaardigd op de opstelling van zijn commissiegenoten. loop van de tijd meer creatieve hob byisten zouden worden aangetrokken. Maar nadat de dorpscommissie de Hoornder markten vorig jaar naar de Herenstraat verplaatste, werd het steeds moeilijker mensen voor het centrum te interesseren. Initiatief neemster Nelie Vinke: „We moesten halsbrekende toeren uithalen om mensen naar binnen te lokken, terwijl het even verderop zwart zag...." Hierdoor is het plezier er voor d< klei ne groep trouwe medewerkers af. Met spijt in het hart is besloten de deuren van het centrum te sluiten. Het centrum heeft nog 71213,45 in kas. Dit bedrag zal worden geschon ken aan de actie „stuur een papoea naar school" van de Stichting Nieuw Guinea te Den Haag. Fietstocht De fietstocht op 21 april voert vanuit In samenwerking met de Stichting Welzijn Ouderen organiseert de Open School Texel voor de vierde maal een cursus „Geheugentrai ning". Hoewel de cursus in eerste instantie is bedoeld voor mensen van 55 jaar en ouder kunnen ook mensen beneden deze leeftijd meedoen. Met het stijgen van de leeftijd lijkt het vaak alsof men minder kan ont houden. Uitgangspunt van de cursus is, dat door een bewuster gebruik van het geheugen deze zogenaamde teruggang niet zal plaatsvinden. In de tien bijeenkomsten komt aan de orde hoe het geheugen werkt en welke in vloed leeftijd en gezondheid daar op hebben. Het grootste gedeelte van de cursus bestaat uit het leren en oefe nen van verschillende technieken en trucs om zaken beter te onthouden. De cursus start in de week van 22 april en vindt plaats in d'Ouwe ULO. Het exacte tijdstip zal in onderling overleg worden vastgesteld. De kosten bedragen f 25,—. Vermeld dient nog te worden dat de cursus speciaal is bedoeld voor mensen met niet meer dan 2 jaar voortgezet on derwijs. Belangstellenden kunnen contact opnemen met Siem Zijm tel. 10233/11741. elk dorp naar een centraal punt in het dennenbos. Daar wordt een klein programma afgewerkt en vervolgens wordt massaal vertrokken naar Eco Mare. Bij de overhandiging zal geza menlijk de „Robbensamba" ten gehore worden gebracht, onder lei ding van „Straat". De muziekgroep zal tevens de dag afsluiten met wat wordt genoemd „een professionele muzikale slapstick". Geprobeerd wordt de gebeurtenis on der aandacht te brengen van radio en tv. Het Jeugdjournaal, NOS TV Weekjournaal, Vara's Vroege Vogels, Radio Texel en Radio Noordholland zijn benaderd. Opperhoofden Ouders worden nadrukkelijk verzocht zelf hun kinderen te begeleiden, in dien die nog niet in staat zijn zelfstandig de tocht te maken. De or ganisatie is op zoek naar een aantal „opperhoofden" voor ieder dorp, die hun groep de hele tocht begeleiden en als coördinator de organisatie wil len steunen de komende weken. Vrij willigers kunnen zich aanmelden bij Lot Kombrink (tel. 14255), Guus van Sambeek (tel. 18959) of Monique Fokker (tel. 14645). Hendrik Jan Trooster (29) uit Arn hem wordt per 1 mei de nieuwe di recteur van de Texelse Muziek- en Dansschool. Hij zal tevens klarinetles geven. Bij de sollicitatiecommissie van de Muziek- en Dansschool, die bestond uit drie docenten en drie bestuursle den, reageerden dertig gegadigden op de vacature. Trooster werd door de commissie voorgedragen als beste kandidaat en het bestuur ging una niem akkoord. Er was bewust ge zocht naar iemand die een instrument doceerde, dat nog niet in het lespakket van de Texelse muziek school was opgenomen. Onder de dertig sollicitanten bevonden zich geen leden van het huidige docen tenkorps. Bernard Tellegen is tot 1 mei waarne mend directeur. Hij nam deze taak op zich nadat Bert Kemper september vorig jaar met ziekteverlof ging en la ter werd ontslagen. Volgens bestuursvoorzitter Henk van Atteveldt past Tellegen uitstekend op de winkel. Bijna volledig Trooster, die op Texel zal komen wo nen, krijgt een bijna volledige baan. „Hij krijgt een volledige directietaak, maar bij een muziekschool van dit formaat is daarnaast nog ruimte voor twaalf lesuren. Dat worden er echter negen. Maar misschien neemt de ani mo voor klarinetles nog toe," aldus Van Atteveldt. De Muziek- en Dansschool is onlangs zelfstandig geworden. Vroeger was het bestuur van de Stichting Onder steuning Welzijnswerk formeel werk gever, terwijl het bestuur van de muziekschool inhoudelijk verantwoor delijk was. Van Atteveldt: „Dat lever de soms misverstanden op. Nu hebben we helemaal zelf de eind verantwoording." Raamsubsidie Hoewel de voorzitter vol lof is over de hulp die de muziekschool krijgt van de gemeente, plaatst hij toch een kanttekening bij de raamsubsidie, die de instelling ontvangt. „Die is niet toereikend. We zitten met een wacht lijst. Als we meer willen, zullen we activiteiten moeten ontplooien die geld in het laatje brengen. Zomercur sussen bijvoorbeeld." Als een andere mogelijke uitbreiding van de activitei ten noemt de voorzitter het vormen van een showballet. Gerbrand Poster maakte tijdens de raadscommissie voor financieel, eco nomisch en technisch beleid ernstig bezwaar tegen een toegevoegd agen dapunt over de verbouwing van de Jac. P. Thijsseschool. Omdat de ge meente de verbouwing zo snel moge lijk van start wil laten gaan, werd de raadscommissie gevraagd de verbou wing in de raad van april te mogen behandelen, zodat de werkzaamhe den in de schoolvakantie door kun nen gaan. Alle partijen wilden echter graag overleg voeren met de fractie, vooral omdat nog 7 250.000,- ongedekt is. De VVD, Groen Links, de PvdA en het CDA toonden zich, in het belang van de leerlingen, bereid voor deze zaak extra in commissie bijeen te ko men. Poster hield voet bij stuk en zei de verantwoordelijkheid bij de afde ling op het raadhuis te leggen. „Het zijn altijd dezelfde smoesjes. We moeten de stukken gewoon op tijd toegestuurd krijgen." Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingela den. Bij de oudpapier-wagen kunt u ook gereedschappen voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in de volgende straten: 8. Kogerstraat. Wagemakerstraat, Waalderstraat en Marelstraat. De Waal: In De Waal wordt zaterdag oud papier opgehaald. Leerlingen, ouders en leer krachten van de Redmer IJskaschool komen tussen 9.30 en 10.30 uur langs de huizen. Oud papier kan ook worden afgeleverd bij de schapenboet in De Mars te Den Burg, naast het Kotex- gebouw (vóór 9.30 uur). In poppenatelier „De Witte Engel" beginnen binnenkort twee cursussen dikbilkabouter maken. Deze kabouter die, zoals de naam al aangeeft, geze gend is met dikke billen, is een varia tie op het populiare Perlotje dat de afgelopen winter door veel cursisten met plezier is gemaakt. Het tempo van de cursus is gemoedelijk dus ook ongeoefenden kunnen deelnemen aan de cursus die twee dagdelen duurt. De cursus wordt gegeven door Ans Maat en Jeannet van Abs op donder dagavond 11 en 18 april en op vrij dagmorgen 5 en 12 april. De kosten zijn 722,50 inclusief materiaal. Inlich tingen en/of opgave: tel. 13644. Het afgelopen weekeinde zijn in Den Burg drie fietsen ontvreemd. Van een erf aan de Schouwdieck werd een onafgesloten Sparta herenfiets weg genomen. De fiets, eigendom van een 31-jarige man uit Den Burg, heeft zes versnellingen en 1988 als „bouw jaar". De nieuwwaarde is ƒ850,-. De diefstal vond zaterdagnacht plaats. Uit de Warmoesstraat werden in de nacht van zaterdag op zondag een herenfiets (Union) en een damesfiets (Gazelle) ontvreemd. De rijwielen stonden afgesloten bij de voordeur aan de straat. Gedupeerden zijn een 26-jarige vrouw en 25-jarige man uit Den Burg. Onder voorzitterschap van burge meester Schipper zal binnenkort een avond worden belegd waarop zal worden gepoogd eqn dorpscommissie voor Den Burg in het leven te roepen. De Stichting Folklore Texel heeft na melijk aangegeven de taak als dorps commissie niet meer te willen uitvoeren. Voor de nieuwe dorpscom missie zullen diverse belangengroepe ringen worden benaderd, zoals de winkeliersvereniging, personen uit het bedrijfsleven bijvoorbeeld banken of industrie, de horeca, de ouderenbond en inwoners van Den Burg ingedeeld per wijk.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 11