Groen ^[wartj jexels in het hart-, .eidt nieuw sluitingsuur ot verdwijnen nachtcafé's? Tweede minicontainer erbij: Na de zomer gescheiden vuilinzameling op Texel Waterschap over aan de draagt wegen gemeente esluiten over leefbaarheid in raad mei Consequenties nog niet te overzien TEXELTOERIST MAGAZINE f3,50 ider klaagt over >litieoptreden Texelse kotters assisteren bij zoekactie op zee Brandende klimop werd snel geblust Vechtpartij DISCOTHEEK OPEN D VRIJDAG 29 MAART TEXELTOERIST-MAGAZINE een uitgave van L&R ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR. 10568 DONDERDAG 28 MAART 1991 TEXELSE COURANT advertenties, abonnementen, etc. «veld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Ion 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 die Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 10-12741 rtie buiten werktijd de Graaff, Pater Witteplein 3. Den Burg, telefoon 02220-15639 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46 99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742, N.M.B. nr. 67 34 60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs f43,95 per half jaar; Los f1,20 louwen van de sfeer binnen de muren van café of disco, ar niet op straat. Dat is volgens burgemeester Ton Schipper opzet van de aanpassing van de bestaande sluitingstijden- eling. B en w hopen zo te bereiken dat het nachtelijk rumoer straat vermindert en een meer geleidelijke afvoer van publiek staat, zodat de leefbaarheid voor omwonenden verbetert. Het dige sluitingsuur (02.00 uur) blijft in tact, maar een afbouw 03.00 uur zal mogelijk zijn. Tenminste drie raadsfracties ver- ïden hieraan gisteravond tijdens een commissievergadering de iclusie dat het dan onzin is om de nachtcafé's te handhaven. neningen over een eventuele passing van het sluitingsuur lie- uiteen. Peter Bakker (Groen ;s), Gerbrand Poster (Texels Be ll en Ate Rienstra (CDA) vinden in de nieuwe situatie logisch dat verschil tussen gewone café's lachtbedrijven ongedaan wordt laakt. Bakker wil dat de juridi- ie en financiële consequenties een dergelijk besluit worden on- Bocht. Gré Zegers (PvdA) vindt i;00 uur te laat en stelt 02.00 uur [limiet. Erna Eelman (VVD) betwij- t het nut van een andere regeling; ar haar mening voldoet het be- IBnde systeem. ster herhaalde wat hij en fractiege- iOt Cor Kuip al in eerdere discus- iS over hetzelfde onderwerp ijkondigden: alle kroegen dicht om I.00 uur. Publiek mag er dan nog tt uit, maar niet meer naar binnen. Iter verklaarde gisteravond een uit- jp tot 04.00 uur aanvaardbaar te jen. istra stelde zich op de lijn van het ige (01.00 uur deuren dicht, )0 uur licht aan en muziek zacht, )0 uur zaak leeg -door Groen :s de 1-2-3-regeling genoemd). In instelling tot b en w concludeer- lok Rienstra dat hierdoor de spe- ike nachtcafé's moeten Iwijnen. Hij vreest dat anders man uit De Koog heeft via zijn ocaat een klacht ingediend bij de sier van justitie over de wijze irop de Texelse politie heeft ge- deld bij de aanhouding van zijn jarige zoon in de buurt van de Sjsing Pontweg-Westerweg. Istgenoemde reed zaterdagnacht er invloed op een opgevoerde timer, negeerde twee stoptekens, I tot twee keer toe tegen de poli- uto en was weerspannig toen hij idemtest moest doen. Betrokkene onder meer dat de politie als zo- ig niet herkenbaar was, zodat hij ht dat hij werd achtervolgd en ngereden door een wildvreemde imobilist. vader heeft dit verhaal geloofd de politie laten weten dat hij een ht zal indienen, hetgeen inmid- is gebeurd. De politie, die zegt ebben gereden in de als politie- |en duidelijk herkenbare nieuwe iwe surveillanceauto, reageert la nk. ,,Het is prima dat ons werk dt getoetst' rader zei desgevraagd dat hij het lekend vindt dat de politie is op- eden tegen rijn zoon, maar dat Heen bezwaar heeft tegen de :e waarop dit is gebeurd. rond drie uur 's nachts alsnog een run ontstaat op de nachtbedrijven, zodat de overlast op straat dan juist weer toeneemt. „De nachtrust voor de omwonenden staat dan weer op losse schroeven", meent Rienstra. Verplaatsing Burgemeester Schipper waarschuwde de leden van de commissie voor al gemeen en organisatorisch beleid, die gisteravond tot middernacht over het onderwerp leefbaarheid discussieerde, dat het juridisch gezien zeer moeilijk zal zijn om de nachtbedrijven tot slui ting te dwingen. De financiële gevol gen zullen bovendien groot zijn. „Maar de raad kan inderdaad moed tonen en principieel zijn", aldus Schipper. Hij hield de commissie en kele alternatieven voor. Schipper De kotters TX 33 en TX 49 hebben dinsdagavond tussen 19.30 en 21.30 uur meegeholpen aan een zoekactie. Een paar mijl boven Ter schelling was een man overboord geslagen van de „Guardian", een stand-by schip voor booreilanden, dat zich bevond bij het platform Nedwell 7. De kustwacht kwam snel in actie en zette behalve de Terschellinger red dingboot Jan van Engelenburg twee marineheli's in. Schepen die in de buurt waren, waaronder de twee Texelse kotters, werden verzocht mee te zoeken, maar door golven (oosten wind kracht 6) en de invallende duis ternis werd de man niet gevonden. Om 21.30 uur werd de zoekactie gestaakt. wees op het beleid om alle uit gaansleven te concentreren in de dorpscentra. In Den Burg zal, als dit beleid tot uitvoer wordt gebracht, nachtcafé Casino (in combinatie met discotheek Question) naar de omge ving Groeneplaats worden verplaatst. „De leefbaarheid voor de buurt is daarmee gediend. In het centrum moeten we een zekere mate van overlast blijven accepteren. De af bouw tot drie uur is bedoeld om een geleidelijker verloop te stimuleren", legde Schipper uit. Convenanten Om greep te houden op de nieuwe situatie willen b en w afspraken ma ken met elke horeca-ondernemer af zonderlijk, vastgelegd in zg. „convenanten". Het algemeen slui tingsuur kan hierdoor op 02.00 uur worden gehandhaafd, zodat de Alge mene Politie Verordening niet hoeft worden aangepast. Maar in een con venant kan worden afgesproken met welke marge het sluitingsuur mag worden overschreden, en onder wel ke voorwaarden. Schipper stelt zich veel voor van dit middel. „Zeker als zo'n convenant in goed overleg met de ondernemer wordt vastgesteld, verwacht ik dat men zich aan de af spraken houdt. Indien dat niet ge beurt, zullen wij direct optreden, dat mag u van mij aannemen. Maar ik heb er veel vertrouwen in, omdat dit geen eenzijdig door de overheid op gelegde maatregel is." De convenan ten kunnen jaarlijks worden bijgesteld. Interim-voorzitter Mans Segers van Horeca Nederland, afdeling Texel, die ook bij de vergadering aanwezig was, wilde na afloop nog geen reactie ge ven op het voorstel. Hij wil eerst we ten wat de convenanten precies Lees verder pagina 7 ïh Reddingboottrekker ongewild te water Maarten Boon is jutter in hart en nieren w Warmtekracht-eenheid in Calluna geïnstalleerd Ultralopers gaan uitdaging aan w Mini-compactdisc voor zeehondenopvang w Nieuwe directeur voor Muziek- en Dansschool Dankzij doortastend optreden van de familie P. Kuip werd erger voorkomen, nadat dinsdagavond een klimop aan hun woning in Tienhoven in brand was gevlogen. Met een poederblus ser en tuinslang lukte het de vlam men te doven. De brandweer hoefde hierdoor geen bluswerk te verrichten, maar wist wel de oorzaak van de brand te achterhalen. Boosdoener bleek een fout te zijn in de olie- gestookte cv-kachel. De vuurvaste tegels zaten niet meer op hun plaats, waardoor de vlam rechtstreeks in de pijp sloeg, die vervolgens oververhit raakte. De begroeiing aan de buiten zijde van de pijp vatte hierdoor vlam. Als de overige raadsleden ermee akkoord gaan, kan dit raadslid binnenkort een groene minicon- tainer bewonderen.... Een 29-jarige man uit Den Burg is zondagavond in een horecabedrijf in zijn woonplaats mishandeld. De Texe laar werd door een nog onbekende man getrapt en geslagen, waarbij hij een zere nek en een snee in zijn ge zicht opliep. Volgens het slachtoffer, die van het voorval aangifte heeft ge daan bij de politie, was er geen aan wijsbare reden voor de vechtpartij. Na het zomerseizoen zal op Texel een begin worden gemaakt met gescheiden vuilinzameling. Via een tweede groene minicon tainer zal groente-, fruit- en tuinafval (GFT) apart worden ingeza meld en worden verwerkt tot compost. Voor de invoering hiervan is ƒ920.000,- nodig. Voor het terugdringen van de af valstroom wordt een beroep gedaan op de bevolking en het zou redelijk zijn als de gemeente middels gediffernetieerde tarieven diegenen „beloont" die eraan meewerken. Het college van b en w wil bekijken in hoeverre hieraan tegemoet kan worden gekomen. Ingaand 1993 zal het Waterschap Texel al haar wegen in eigen dom, beheer en onderhoud overdragen aan de gemeente. Dat betekent het wegvallen van een der hoofdtaken van het water schap, waarvan de personele en financiële gevolgen nog niet zijn te overzien. De overdracht is een gevolg van de nota die is uitgebracht door de naar de oud-staatssecretaris Brokx van VROM genoemde commissie. In de ze nota werd gesteld dat het beheer van de primaire wegen bij het rijk, de secundaire wegen bij de provin cie en van de overige wegen bij de J vanaf 20.00 uur Voor een swingende fTJCT avond stappen Dorpsstraat 4, De Koog I I I I I I I I I I I I I I I 1 I I I 11 gemeenten gelegd moest worden. Ook werd gepleit voor een andere wijze van financiering van het on derhoud van deze gemeentelijke we gen: niet meer door een doeluitkering krachtens de Wet Uit kering Wegen maar gewoon uit de algemene uitkering uit het gemeen tefonds. Texel-variant Op Texel is 80 kilometer weg in ge meentelijke handen en 145 km valt onder de hoede van het waterschap. De gemeentelijke wegen zijn vooral de hoofdverbindingen tussen de dor pen alsmede de Pontweg. De water schapswegen zijn de overige, merendeels smalle Jandbouwwe- gen" die echter wel ter beschikking staan van alle weggebruikers. Vooral het waterschap wilde de hui dige situatie graag handhaven. Het werd van belang geacht voor het ef ficiënt inzetten van het personeel. Naast het dijkbeheer en het waterbe heer (de twee andere hoofdtaken) bood het wegbeheer werk dat goed over het hele jaar was uit te smeren. Drie technische mensen en een kan toorkracht konden zo op practische wijze aan de slag worden gehouden. De gemeente had daar begrip voor en de provincie ging er in 1988 mee akkoord dat de ,,Texelvariant" in stand bleef. Financiën De kaarten kwamen anders te liggen toen onlangs bleek dat Texel zwaar door de financiële consequenties zou worden getroffen: er zou jaarlijks f307.000,- minder rijksgeld voor de Texelse wegen beschikbaar komen, het systeem van toere kening dat daarbij zou worden toege past viel vooral ongunstig uit voor de gemeente, die dat dan ook niet aan vaardbaar vond en zich alsnog uit sprak voor het in beheer nemen van alle Texelse wegen. Wel werd aan het waterschap voorgesteld om bij overeenkomst een deel van het we- genbeheer te behouden en het ver schil van de mindere inkomsten van de gemeente te delen. Op deze „re- Lees verder pagina 5 De gemeente probeert in vijf stappen de afvalproblematiek te verbeteren. Zo is de minicontainer op Texel inge voerd. Tweede stap is de bouw van het overslagstation, dat 1 mei offi cieel in gebruik zal worden genomen. Hier kan het Texelse afval efficiënt worden verzameld in grote contai ners, waarna vervoer naar de vaste wal plaatsvindt. Daar wordt het vuil verder verwerkt, hoofdzakelijk door het te verbranden. Ten derde zal na de zomer het ge scheiden inzamelen van GFT-afval worden ingevoerd. Daarna volgt nog de optimalisering van de gescheiden inzameling en het proberen te ver minderen van het totale aanbod van afvalstoffen. De invoering van de grijze minicontai ner ging niet zonder slag of stoot. Toch kan het nu een succes worden genoemd. De container betekende niet alleen een grote verbetering van de werkomstandigheden van de vuil nisman, maar ook zichtbaar schonere straten. Daarnaast bleek het gevaarte voor velen een handige vuilnisemmer. Bij etagewoningen werden zogenaam de wijkcontainers geplaatst (over heel Texel dertien in totaal). Er zijn ook voorzieningen getroffen voor de inza meling van Klein Chemisch Afval (Ecokar). Positief De gemeenteraad heeft zich al eens positief uitgelaten over het invoeren van gescheiden GFT-inzameling. De provincie wil dit voor eind 1993 in heel Noordholland voor elkaar heb ben, Samenwerkende gemeenten in Noordholland hebben een verklaring getekend waarin ze toezeggen niet meer te gebruiken brandbare stoffen en bedrijfsafvalstoffen te zullen leve ren aan de nieuwe afvalverbranding sinstallatie te Alkmaar. Het gescheiden ingezamelde GFT-afval zullen ze brengen naar compostering- sinstallaties in de Wieringermeer, Pur- merend of elders in Noordholland-Noord. In beide gevallen wordt uitgegaan van een vast ver werkingstarief. Momenteel wordt in Nederland zo'n 35 procent van al het huishoudelijk afval in Nederland verbrand. Maar vuilverbrandingsinstallaties dragen in hoge mate bij aan luchtverontreini ging. Moderne reinigingssystemen be perken deze verontreiniging wel, maar brengen een grote kostenstij ging met zich mee, soms wel f 30,- per ton afval. Verbranden blijft een Lees verder pagina 5 VOORJAARSNUMMER 1991 Dit weekend verschijnt het nieuwe voorjaarsnummer van TEXELTOERIST MAGAZINE. Thema: wandelen en fietsen op Texel. In het voorjaar is Texel op z'n mooist. Lammetjes dartelen door de weilan den, bloembollenvelden kleuren het land, bermen staan in bloei en vogels zmgen het hoogste lied. Voorjaar op Texel is onweerstaanbaar. Stap daarom op de fiets en verken uw eiland van dijk tot duinenrij. In TEXELTOERIST MAGAZINE hel pen wij u een eindje op weg. Verder in dit voorjaarsnummer o.m. diverse na tuurverhalen, interviews met bekende Texelaars en een prijsvraag. Natuurlijk ontbreken tips, plattegron den en kaarten van Texel niet. TEXELTOERIST MAGAZINE, com plete informatie voor Texelaar en va kantieganger. Overal te koop voor maar

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1