Jutten is net e weet nooit wat je krijgt Jieuvve museum-medewerker Maarten Boon FF Vuilinzameling Texelse brandweer rukte vaker uit Mestopvang was niet vochtdicht Vogelaars vroeg op pad Texels werk in RAI Diefstal boormachine Poliklinieken gesloten Waterschap JERDAG 28 MAART 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 5 37-jarige Maarten („van Koos") Boon uit De Cocksdorp gaat af 1 april drie dagen in de week groepen rondleiden in het tersmuseum. Educatief medewerker, zo heet zijn functie offi- Maar hij ziet het zelf anders. „Ik ben jutter in hart en nie- Het is dus meer van mijn hobby mijn werk maken. En zo j ik ook nog wat tijd over voor mijn andere werk als ifsmid." arten, getrouwd met Corrie en va- van drie zoons, heeft er zin in. I sfeer lijkt me daar erg prettig, is met allemaal jagen en jakke lk werd er leuk binnengehaald." reageerde enige tijd geleden op advertentie. Voor het museum ■d iemand gezocht die het één en Ier op gebied van jutterij had mee- naakt en daarover kon vertellen, arten dus. „Ik zou zo effe gauw t een verhaal weten, maar als ik ir rondloop tussen die spullen ik ik: oh ja, dat was daar en daar i en toen gebeurde er dat...." arten heeft zelf verschillende ge le spullen aan het museum gele- d. I |utten werd hem met de paplepel ■goten. Zijn vader was regelmatig het strand te vinden. „Dan kwam [huis en zei hij: kijk nou toch es I ik heb gevonden. Als kind wil je h óók met iets bijzonders thuisko- in" Maarten raakte „verslaafd" n het strand. Zelfs na een avondje fin De Koog ging hij 's nachts over strand terug naar huis. „Ja, je iet maar nooit wat eraan komt. Ik js zo nieuwsgierig als de pest." Fanatiek ICocksdorper heeft geen tijd meer n iedere dag naar het strand te lan. Maar zo gauw hij de kans jjgt. is hij er te vinden. „Het liefst machts, want de strandvonderij is natiek geworden de laatste jaren. In ïnacht heb ik het rijk voor mij al en en kom ik niemand tegen." laarten beaamt gretig dat jutten pannend is. „Je weet nooit wat je 't, net sinterklaas. Soms is het [rikken hoor. Ik was eens in een [donkere nacht op het strand en lag wat. Goh, een flinke klos hout, Iht ik. Erheen dus. Maar het be- g en het béét. Was het een zee- id.... Sindsdien ben ik wel heel rzichtig. Ik stamp eerst even flink de grond als ik iets vind en als I met beweegt stel ik pas een na- onderzoek in." tegenstelling tot „opperjutter van lel" Cor Ellen, gaat Maarten liever it met de fiets het strand op. „Het ft een spoor na. Mijn broers (Herk, [en Erik-red.) en ik hebben het ook fa wel eens met een bromfiets ge- Sbeerd, maar dan loop je op gege- n moment zóveel bekeuringen op i het niet leuk meer is. Later ben ik overdag nog wel eens met paard en wagen gegaan om de handel op te halen die ik 's nachts in de duinen had verborgen." Knipperlicht De eerste grote vondst die Maarten deed was een golfmeetboei van Rijkswaterstaat. „Er zat een lichtje op dat automatisch aangaat als het don ker wordt. Dat was wel een pro bleem, want hoe kreeg ik dat uit zonder die lamp te beschadigen? An ders staat er wat te knipperen in de duinen. Ik heb er maar een paar zak ken overheen getrokken." 's Nachts haalde hij het gevaarte samen met zijn broer op met een aanhanger ach ter de auto. Maarten meldde bij Rijks waterstaat wat hij had gevonden. De boei bleek wel J20.000,- waard. „En dan blijkt dat je maar f 200,- voor zo'n duur ding krijgt. Een rotstreek. Maar ik heb er eerst wel een stukkie roestvrijstalen ketting afgesloopt, want dat kon ik zelf goed gebruiken." Materiaal waar Maarten zelf niets aan heeft, geeft hij aan het museum. „Buitenlandse bierkratten, kurkenzak- ken, reddingsgordels, ik zou niet we ten wat ik daar zelf nog van kan maken. Hout is een andere zaak. Dan ga ik zelf voor. Jutters zijn de krab ben van de kust. We halen ook aller- Maarten Boon: Jutters zijn de krabben van de kust...." lei milieu-onvriendelijke spullen van het strand, zoals blikken verf en ter pentijn." Verbergen Aan de meeste vondsten zit een ver haal vast. Volgens Maarten heeft het weerbeeld op het moment van het vinden en de controle van de strand vonderij daar ook mee te maken. „Er hangt een bepaalde sfeer, een span ning. Als er meerdere jutters zijn, hoop je altijd dat ze niet jouw in de duinen verborgen vondsten wegha len. Dat is het ergste dat je kan over komen. Mijn broers en ik zijn door mijn vader op het hart gedrukt dat we afblijven van spullen die door an dere jutters in de duinen zijn gelegd. Ja, soms had je iets verborgen en dan groef de strandvon der het uit. Daar kan je niks aan doen. Als ze je pakken, ben je de lui. Dat hoort erbij en het geeft er een zekere spanning aan." Maarten zegt geen hekel te hebben aan de strandvonders, al vindt hij hen soms te fanatiek. „Kijk, je mag offi cieel een plank van een meter mee nemen. Maar als ik een leuke van tweeënhalve meter vind, neem ik 'm graag mee." In het verleden gaf hij wel eens een vondst aan, maar om dat het praktisch niks oplevert is hij daarmee gestopt. „Dank je wel en een briefje dat je wat had gebracht. Dat is alles wat je krijgt. Als ze er nu eens redelijke prijzen voor gaven, zou ik het wel bij de strandvonders bren gen. Dan ben ik eerlijk in de weer en koop ik wel nieuw hout, of ik koop het gevonden hout terug van hen." Volgens Maarten Boon spoelt er te genwoordig veel minder aan. „Alles gaat in het groot: containers en pak ketten. Je moet met gereedschap het strand op om wat los te krijgen. Maar er zijn ook leuke kleine dingen. Zo spoelden er een tijd terug hele se ries plastic dekseltjes aan. Ik dacht: waar zou dat nou toch van wezen? Naderhand kwamen de blikken aan die eronder hoorden. Kijk, dat is leuk." Gevaarlijk Weersatellieten worden ook regelma tig door jutters gevonden. „Ik wist de eerste keer niet wat het was. Je gaat het openmaken. Er zat een natte bat terij in. Ik probeerde de handel weer aan de gang te krijgen en toen bleek het storing op televisie op te leveren. Ja, je moet wel uitkijken als je het een en ander sloopt. Vader zei inder tijd al: jongens, denk erom, als er vinnen aan zitten en er zit een punt aan, blijf er dan af." Maar op een mooie dag liepen Maarten en zijn broers over het strand. Ze vonden iets dat aan bovenstaande beschrijv Maarten zal in de fijne kneepjes van het rondleiden worden ingewijd door Gelein Jansen. ing voldeed, helemaal van koper en zo'n dertig centimeter lang. „Het glom tegen ons aan, helemaal opge poetst door het zand dat eroverheen was gestoven. We konden het niet over ons hart verkrijgen om het zo te laten liggen en eerst vader op te ha len. We hebben het heel voorzichtig opgepakt en ergens begraven, we scheten zowat in ons broek van de zenuwen. Achteraf bleek het een on schuldige logvin te zijn, die vroeger werd gebruikt om de snelheid van een schip mee te meten." Uitvindingen Volgens Maarten is niet alleen het jutten op zich aantrekkelijk, maar ook het thuis onderzoeken van de vondsten, ,/s Avonds in de schuur maak je het schoon, kijk je wat het is. Ik wil altijd graag weten waarvoor iets is gebruikt en waar het vandaan komt. We hebben al eens een hele partij kaarsen gehad. Niemand nam ze mee, want ze zaten onder de teer. Maar wij wel. En dan ben je met uit vindingen bezig om zoiets schoon te krijgen. We haalden ze door een op de kop gezette trechter, dat werkte uitstekend. We hebben voor tien jaar kaarsen!" Volgens Maarten kan je het zo gek niet bedenken of je vindt het wel op het strand. Maar er zijn zaken die hij nog eens graag zou willen vinden. „Een vat drank! Dat lijkt me schitte rend. Mijn broer vond eens een vat rosé. Dat hebben we uitbundig ge vierd. Nou was dat niet de lekkerste drank, maar omdat het voor niks is, is het algauw lekker genoeg. We schepten het met gejutte hoosvaatjes uit het vat. En de volgende dag een gigantische pijn in je hersens....Maar het lijkt me geweldig om nog eens zo'n groot vat te vinden. En dat dan met een stuk of wat jutters soldaat maken, terwijl de strandvonder er ook nog effe bij komt zitten om te genieten van een drankje. Gezellig met elkaar. Met strijd bereik je niks." Rondleidingen In zijn functie als educatief medewer ker bij het museum moet Maarten groepen rondleiden. Hij heeft dat nooit eerder gedaan en vindt het best een beetje griezelig. Gelein Jan sen, de huidige educatief medewer ker, zal Maarten de eerste keren begeleiden. „Je kan niet ineens van niks naar alles. Maar als het in m'n straatje is, praat ik makkelijk, dus ik denk dat ik er zo overheen ben. Ik heb zelf het een en ander meege maakt op jutgebied, dat scheelt enorm. En ik ben voor mezelf, lopend over het strand, al hardop verhalen aan het vertellen. Gewoon om te pro beren, kijken hoe het klinkt." Gelein en Maarten hebben in Cor El len een illustere voorganger, wiens beeld onlosmakelijk met het Jut- tersmuseum is verbonden. „Een fijne vent. Hij berichtte altijd al er wat gaande was op zee, hij hield namelijk alles in de gaten met een scanner. Het is een goede verteller. We gingen vaak naar hem toe om naar zijn ver halen te luisteren. Hij is echt mijn voorbeeld, voor mij is hij een groot man." Door zijn werkzaamheden krijgt Maarten het steeds drukker. Maar hij is er stellig van overtuigd dat hij blijft jutten. „Ik zal er nooit mee kunnen stoppen. Daarom zal het werk voor het museum ook niet saai worden op den duur. Er komen immers steeds nieuwe verhalen bij." T.de G VERVOLG VAN PAGINA 1 bare, maar helaas onvermijdelijke jji van afvalverwerking, ds meer vuilstortplaatsen raken Omdat de verbrandingstarieven en, nemen de kosten voor afval- erking steeds meer toe. De eni- plossing, die ook nog voordelen ff het milieu biedt, is vermindering Bde hoeveelheid afval. Dit kan ff verschillende vuilsoorten die I hergebruik geschikt zijn apart in jpmelen. De bron |zogenaamde „scheiden bij de n", dus in de huishoudens, levert rbeste resultaat op. Dit is geble- |uit diverse proeven elders in het ■elft van het gewicht van het Ne- landse afval wordt gelevert door Omdat het voor iedereen her- Ibaar is, is het eenvoudig GFT jrt te houden. Met simpele midde lkan van het GFT goede compost •den gemaakt, op een manier die Sp overlast of milieuhinder geeft, op deze wijze verkregen compost ïen zuiver product met bodemver- Irende eigenschappen dat voldoet falie normen. Er zijn goede afzet- gelijkheden voor. Daarnaast is ^postering een goedkopere ver- jjongsmethode dan verbranding. Sfhoudens kunnen ook zelf thuis Jposteren. Dat scheelt de ge- ente extra inzameling en verwer- 9- Helaas levert deze ^Postering op kleine schaal niet g goede resultaten op als op gro- pchaal en is de inspanning die de /olking moet doen veel groter. Niet ereen heeft een geschikte tuin en ■alle GFT is geschikt, bijvoorbeeld Wat het vliegen aantrekt. Op Texel haalt gemeentewerken het vuilnis op. Daarnaast is er een parti culier bedrijf dat middels grote con tainers vuil inzamelt, voornamelijk bij recreatiebedrijven en sloopwerk zaamheden. De gemeentelijke reinigingsdienst haalt eens per week volgens een vaste route het vuilnis op. Men be schikt hiervoor over drie vrachtwa gens. Deze zijn voorzien van een mechanisch systeem voor het legen van minicontainers. Voor het GFT wil het college kiezen voor een „beluchte" 140 liter mini- container. Het beluchtingssysteem bestaat-uit een perforatie in de wand ^n deksel en een roestvrijstalen bo- demrooster, waardoor er minder stank is bij opening van het deksel en waardoor het af te voeren ge wicht wordt gereduceerd. Bij etage woningen zal een speciale GFT-container worden geplaatst. Om het scheiden van GFT te bevor deren zullen misschien keukenem mers met een deksel worden uitgereikt. Het GFT mag namelijk niet in plastic zakken in de container wor den gedaan. Voorlichting Om te voorkomen dat ophalen van het GFT extra werkdruk voor de reini gingsdienst veroorzaakt, is een plan uitgewerkt waarbij de ene week het normale huishoudelijke afval wordt opgehaald en de andere week het GFT. Voordat het zover is zal de gemeente een uitgebreide voorlichtingscampag ne houden. EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF De Texelse brandweer is vorig jaar 95 maal uitgerukt. Dat is 31 keer meer dan in 1989. Deze stijging is grotendeels te danken aan natuur- branden (25), hulpverlening zoals het ophalen van aangespoelde chemica liën en het verwijderen van omge waaide bomen of gebouwen. Zestien maal was sprake van loos alarm. De eerder genoemde cijfers staan in het jaarverslag 1990 van de brand weer. In dat jaar zijn tien nieuwe mensen aangesteld, die inmiddels de benodigde basisopleiding volgen. Alle 38 brandweerlieden werken op vrij willige basis, behalve commandant H. Groote. Hij kreeg vorig jaar assisten tie van een tweede beroepskracht. C. van Trigt werd namelijk aangesteld als administratief ambtenaar. De Texelse brandweer streeft naar 43 vrijwilligers, dus er zijn nog enige va catures. Begin dit jaar is met name voor De Cocksdorp een werving scampagne gehouden. Traditiegetrouw oefent de brandweer iedere eerste maandag van de maand. Het valt niet mee om goede lokaties daarvoor te vinden. Meder- werking van derden wordt hierbij zeer op prijs gesteld. Rookgenerator De oefeningen moeten uiteraard zo realistisch mogelijk zijn. Daarom is in de loop van 1990 een rookgenera tor aangeschaft. Dit apparaat is vooral van belang voor het beproeven van de persluchtapparatuur. Dat het goed werkt is gebleken: bij een oefening in een bouwbedrijf te De Cocksdorp kwamen grote rookwolken vrij, waar door ongeruste buurtbewoners dach ten dat er echt brand was uitgebroken. De alarmering van de brandweer en ook van de ambulance geschiedt via de regionale alarmcentrale te Den Helder. Deze centrale is vanaf Texel bereikbaar onder nummer 12066. Ook sinds de komst van het 06-11 nummer roept deze alarmcentrale de brandweer op en wordt via de mobi lofoon contact gehouden met de brandweerwagens. Wie belt naar 06-11 krijgt de rijkspoli tie Alkmaar aan de lijn. Deze instan tie verbindt door naar de alarmcentrale Den Helder. Het is be langrijk dat iemand die een brandmel ding doorgeeft via 06-11 duidelijk de plaats van de brand doorgeeft en er bij vermeldt dat het op Texel is. Na dat men is doorverbonden moet opnieuw de plaats van de brand wor den doorgegeven. De alarmcentrale schakelt dan eerst de brandweer in en zal daarna nog wat bijzonderhe den van degene die belt willen weten. Bij twee boerderijen aan de Leemkuil en aan de Hoornderweg heeft de po litie ondeugdelijke mestopvangplaat- sen ontdekt. Op gebied van vochtdichtheid lieten ze te wensen over. Bovendien werden bij beide be drijven hoeveelheden grof vuil aange troffen. De eigenaren hebben enige weken de tijd gekregen om de situa tie te verbeteren. Maandag 1 april (géén grap!) gaan leden van het IVN Texel en andere belangstellenden vroeg op pad om vogels te kijken onder leiding van Ed win van Egmond. Deelnemers verza melen zich bij Ploegelanderweg 5 om uiterlijk 6.30 uur. Wie meer wil we ten kan bellen naar nummer 15015. Voor de wedstrijd Creatieve Vrije- tijdskleding '91 met als thema Vlin ders, zijn bij voorselectie voor deelname uit vele honderden inzen dingen ook twee Texelse werkstuk ken uitgekozen. Het betreft een uit hout gezaagde en beschilderde Koninginnepage van Rei- nie Dijkshoorn-Lap en Corrie Timmer maakte een olieverf, waarop diverse vlinders zijn te bewonderen, zoals de Atalanta, de Kleine Vos en de Gehak kelde Aurelia. De werken zijn te be zichtigen op de Huishoudbeurs/Huis of Interieur RAI te Amsterdam van 4 tot 14 april. Bij de opbouw van een strandpavil joen in De Koog is een boormachine van het merk Makita gestolen. Een 28-jarige man uit Den Burg had het apparaat tussen de middag even la ten liggen in het onafgesloten ge bouw. De waarde van de machine is f650,- In verband met de komende feestda gen zullen de poliklinieken van het Geminiziekenhuis op de volgende da gen gesloten zijn: Vrijdag 29 maart (Goede Vrijdag), maandag 1 april (Paasmaandag); maandag 29 april; dinsdag 30 april (Koninginnedag); donderdag 9 mei (Hemelvaartsdag), vrijdag 10 mei en maandag 20 mei (Pinkstermaandag) Voor de overige diensten geldt de re geling als op zondag. Op die dagen zullen ook de bloedafnamepunten in Den Helder en omstreken niet zijn geopend. VERVOLG VAN PAGINA 1 geling binnen de regeling" is het wa terschap niet ingegaan. Ingrijpend Het dagelijks bestuur van het water schap zegt begrip te hebben voor de nieuwe situatie, maar maakt zich wel zorgen over de reorganisatie en af slanking die nu aan de orde komt. De arbeid die het wegenbeheer van het waterschap met zich meebrengt, omvat vier formatieplaatsen. Het is niet uitgesloten dat de betreffende mensen door de gemeente worden overgenomen, maar het kan best zijn dat het afstoten van de wegentaak ook gevolgen heeft voor de overige werkzaamheden waarmee het water schap zich bezig houdt, zodat het ef- fekt van de op handen zijnde reorganisatie veel verder strekt. Het Waterschap Texel heeft totaal twintig krachten in dienst: acht kan toormensen, twee machinisten en tien technische mensen voor langs de weg". Gemeente en waterschap hebben verklaard zich in goed over leg te zullen inspannen om de (socia le) gevolgen van de verandering zo goed mogelijk te regelen. De proble matiek is vrij complex zodat men daar de eerste maanden wel zoet mee is. Los daarvan staat het bij voorbaat vast dat er in de toekomst aanzienlijk minder rijksgeld beschikbaar komt voor de wegen op Texel. Ook de ge volgen van de tussenbalans zullen aan het eiland niet ongemerkt voorbij gaan, zodat de gemeenteraad al op korte termijn zal moeten zorgen voor verlaging van uitgaven en/of verho ging van inkomsten.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5