rexelse prestatietocht jitdaging ultralopers uurloper Jan Knippenberg kanshebber op 60 km S(iersma/Vinke op op door overwinning Nieuw rooster MST Eilandcompetitie Basketball M .S.T-programma Wedstrijd zelf T-shirts maken Texelse Boys gooit eigen glazen in Texelse Ijsbond houdt skeelerwedstrijd Korting pacht strandhuisjes Eilandcompetitie volleybal En Passant kansloos tegen Aartswoud Voetbalprogramma Twee keer winst voor heren Tevoko \IDERDAG 28 MAART 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 9 gestrekte draf een rondgang over het eiland. Dat is de uwste uitdaging die een groep ultralopers zich heeft gesteld, i tweede Paasdag, 1 april, nemen pakweg 150 ultralange- itandslopers deel aan „De 60 van Texel", een zestig kilometer ige prestatieloop kriskras over het eiland. De ultraloop start i 10.30 uur op het voorplein van het Nioz nabij 't Horntje. Een later begint de estafetteloop over dezelfde afstand. Eén van deelnemers aan de door Atletiekvereniging Texel georgani- rde monstertocht is Texelaar Jan Knippenberg. parcours had wel wat langer logen", zegt de 42-jarige geschie- isleraar, die gewend is grotere af- ïden te voet af te leggen. „Voor is ultralopen geen sport, maar levenswijze. Onlangs, na een be ls aan mijn ouders die in Hoek van land wonen, zei ik op de terug- 3 ter hoogte van Scheveningen: it mij hier maar af, ik zie wel dat huis kom." Na pakweg twaalf uur jlopen, slechts onderbroken door ele korte pauzes, meldde de Texe- zich aan het Teso-loket in Den der. „Het mooiste van het lange- :andlopen vindt ik het overbrug- van afstanden waarbij een per- te samenwerking onstaat tussen aam en geest. Van punt A naar t B", aldus Knippenberg. Nuttig sn geleden hielp de duurloper een ïloze schaapsherder die in het on- bergzame Schotse landschap een él van zijn kudde was kwijtgeraakt, lan ben je echt nuttig bezig, ren- II van berg naar berg." In overeen- jtnst met zijn geschiedkundige Itergrond droomt hij er wel eens in boodschapper te zijn tijdens een legere beschaving. Hij schrijft over I geliefkoosde hobby artikelen in [rttijdschriften en ook het boek jje mens als duurloper" is van zijn lid. Parcours nippenberg denkt dat de route over exei, vooral bij slecht weer, velen an opbreken. „Hardlopen met wind men is zwaar, velen zijn uitsluitend mend over vlak asfalt te lopen, zo- Ibij de Schipholloop. De ultraloop aar heeft dezelfde lengte, maar de Bstandigheden zijn doorgaans beter Hi op Texel.' Ide start bij het Nioz loopt het ■cours over het Molwerk via de Ikweg tussen de meertjes door lar het strand bij de Hors. Bij paal ■loopt de route door de Dennen Siting EcoMare. Knippenberg denkt It de mulle zandrichels langs de jjrvoet een kwelling vormen voor llopers, die een harde ondergrond wend zijn. Tijdens zijn trainings- Bdjes loopt hij zelf het meest over I rulle strand. Panorama [tweede etappe kent ook zandige ken, vanaf het strand van paal taar paal 22. Een route door de len voert de lopers richting de :er, waar de trap wordt afge- Id. Tijdens het volgende traject Iseren de lopers het Cocksdorper jdingboothuis. Hierna beginnen de leten een parcours dat over de Stelijke helft van het eiland voert. Iklim naar jeugdhotel Panorama voor veel deelnemers weieens 1 struikelblok zijn, zo stelt de orga- latie. De finish is op de wielerbaan 1 de Haffelderweg bij Den Burg. {grote winnaars van de competitie- 'ond van de klaverjasclub Den Burg ■ren Jelle Wiersma en Johan Vin- i. Met maar liefst 7804 punten be- lalden zijn niet alleen de hoogste iore van de avond, maar bovendien jen zij kans om Freek en Gerda ">ger van de bovenste plaats in het isement te verdringen. 'aren nog meer flinke scores. Zo rden Bernhard de Bloois jr. en in- J|er Carlo Bos tweede met 7332 Jnten. Met een zesde plaats staat jkoppel nu weer hoog in het klas- ïment. Datzelfde geldt voor Jan en {rrie Spaans, die met 7308 punten Wde werden en oprukten naar de ®rde plaats op de ranglijst. Met J03 punten werden Aad Winters en 'fk Timmerman vierde en Rob ■spers en Karei van Heerwaarden ,et 7067 punten vijfde. jbalstand na 100 partijen J Wicrsma-J. Vinke 160369; 2;. Echtp F. Kv, 160233; 3- G- Festen-G. Smit 4 Ech'P- J- Spaans 157766, 5. G Met Slikke-J. Witte 157300; 6 B. de t7 8 Bloois 157197; 7. C. zijm-N. van 157127; 8. E. Eelman-F. Halsema E», 9 A Sakker-D Winters 156131; 10. ■"tte-R. Kleinveld 155991 De tocht is vijf jaar terug al eens eer der door enkele mensen gelopen, maar nu gebeurt het voor de eerste maal in wedstrijdverband. Vorig jaar wilde het Nioz, in het kader van het honderdjarig bestaan, een marathon over het eiland houden, maar dat plan ketste af. Atletiekvereniging Texel zette wel door en kreeg steun van de Koninklijke Nederlandse Atle tiek Unie (KNAU), die voor landelijke publiciteit zorgt. Het is de ultralopers toegestaan om tijdens de slopende tocht iemand op de fiets achter zich mee te voeren, die van tijd tot tijd eten en drinken kan aanreiken. „Zolang het maar niet hinderlijk is voor andere deelnemers", stelt Martien Baars van de organise rende Atletiekvereniging Texel, die door de goede voorbereiding van de lopers geen excessen verwacht. „Het parcours kent veel controle- en ver- zorgingsposten. Veel vrijwilligers heb ben al toegezegd mee te helpen, maar toch kunnen we nog meer hulp gebruiken. Totaal zijn meer dan hon derd helpers nodig. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij organisa trice An Anker (tel. 134481." Verder nemen zo'n 40 lopers deel aan de estafetteloop, waarbij dezelfde afstand is opgesplitst in vier etappes. Bij dit onderdeel wordt onderscheid gemaakt tussen de snellere licentielo pers en de prestatie (recreatie)lopers. Texelaar Remco Nagtegaal heeft zich ingeschreven voor de maratho nafstand, die naast de afstand van 28 km ook door marathonliefhebbers kan worden afgelegd. Favorieten Aan de solo-ultraloop zullen naar schatting zo'n 150 mensen deelne men, onder wie Ron Theunisse, spe cialist in de 24 uursloop, binnen welke tijd hij vorig jaar zo'n 263 kilo meter aflegde. „Snelste tijd tijdens deze loop zal bij mooi weer vier uur bedragen", aldus Baars, die zelf afgelopen jaar de ma rathon van New York volbracht. De eerstaankomende van de estafette, die in pakweg drie uur kan worden afgelegd, zal dan op hetzelfde tijdstip binnenkomen als de snelste sololoper, zo verwacht de organisatie. Onder de deelnemers ook Wim Ak kermans, wiens specialiteit de 100 kilometer bedraagt. Het ontbreekt in het deelnemersveld dus niet aan se rieuze concurrenten voor de enthou siaste Knippenberg, die ooit in 19 dagen van Hoek van Holland naar Stockholm liep, een afstand van 1600 kilometer. Winnaar Wie naast een flinke dosis geestelijk doorzettingsvermogen over de beste lichamelijke aanleg voor de ultraloop beschikt heeft de meeste kans op winst, zegt „de Knip". Tweede Paas dag kan de doorzetter van eigen bo dem bewijzen of deze combinatie bij hem in de juiste mate aanwezig is. Indien hij op 1 april als eerste over de eindstreep komt - wat hij zich stellig heeft voorgenomen - staat hem een bijzondere prijs te wachten. Hij ontvangt in dat geval een afge dankte loopschoen, waarop hij in 1977 de 24-uursloop op Crystol Pala ce in Londen volbracht. Nadat het ve derlichte schoeisel een grondige restauratiebeurt heeft ondergaan, plaatste de organisatie het op een „voetstuk" en bombardeerde de schoen tot wisseltrofee. G.T. De honkballers gaan vanaf donderdag 4 april buiten trainen. Het MST rooster van Roland Visser wordt daarom enigszins gewijzigd. De bas ketballers gaan allen op dinsdag trai nen en twee volleybaluren (dames 3 en aspiranten B 12 t/m 18 jaar) wor den verplaatst. Het was de bedoeling de honkballers donderdag een uur later met de trai ning te laten beginnen, maar dat is helaas tot nu toe niet gelukt. Er wordt nog onderhandeld om de vol leybal B/C naar woensdag 17.30 uur te verplaatsen. De veranderingen tot nu toe volgen hieronder in het gewij zigde MST-rooster van Roland Visser: Maandag: 20.30 u. volleybal dames 3 Koninghal 21.30 u. volleybal heren Koninghal Dinsdag: 16.15 u. vlleybal mini's Ons Genoegen 17.15 u. volleybal asp. B Ons Genoegen 18.30 u. volleybal asp. B. 12/18 Koninghal 19.30 u. basketbal kadetten Koninghal 20.30 u. basketbal dam./meis. Koninghal 21.30 u. basketbal her./jong. Koninghal Woensdag: 19.30 u. volleybal dames 1 en 2Konmghal 21.00 u. volleybal heren 1 en 2 Koninghal Programma voor vrijdag 29 maart: 20.30 u. Hema-Sportshop Vespertina 21.00 u. S1-Gollards-Vespertina Time Out 21.30u. Time Out-Datam./K. Joke S1-Goll. Afd. Volleybal Zaterdag 30 maart sporthal Ons Ge noegen, Den Burg: 12.30 u. jeugdwedstrijden 13.30 u. (D) Tevoko 2-HSCS 4 13.30 u. (D) Tevoko 1-De Boemel 2 13.30 u. (D) Smash'68 1-Juvoc 2 15.00 u. (D| Tevoko 3-Seahawks 2 15.00 u. (Dl Smash '68 2-Noordkop 4 Ultraloper Jan Knippenberg met zijn afgedankte loopschoen waar op tweede Paasdag als wisseltrofee om wordt gestreden. Donderdag: 16.30 u. honkbal jeugd Ijsbaan 17.30 u. honkbal senioren Ijsbaan 18.30 u. volleybal asp. B/C Koninghal 19.30 u. volleybal dames recr. Koninghal 20.30 u volleybal dames recr. Koninghal 21.30 u. volleybal dames recr Koninghal Vrijdag: 17.30 u. Voll. Asp. B/C Koninghal (vet betekent een verandering). Zelf T-shirts ontwerpen. Dat kan bin nenkort in jongerensociëteit „Time Out" in d'Ouwe Ulo, waar op maan dag 8 april een workshop voor jon geren van 14 tot en met 18 jaar begint. Thema van het ontwerp is „jouw andere wereld". De workshop wordt gehouden in het kader van een ontwerpwedstrijd van landelijk jongerenproject „de Kunst bende". In het hele land slaat dit pro ject aan, want voor de veertien voorronden hebben zich inmiddels 2500 deelnemers aangemeld. Jonge ren kunnen hun inzendingen laten zien in zes disciplines: ontwerpen, dans, theater, muziek, video en taal. Bekende Nederlanders hebben hun medewerking toegezegd als jurylid aan de landelijke finale. Zij zullen vooral de originaliteit van de inzen dingen beoordelen. In de jury „ont werpen" zitten o.a. de ontwerpers Frank Govers en Fong Leng en de striptekenaar Hein de Kort. De regio nale voorronde in Noordholland is op zondag 2 juni in het Concertgebouw in Haarlem. De T-shirts worden dan gepresenteerd in een modeshow en/of tentoonstelling. De Texelse workshop wordt begeleid door Pieternell Geurtz. Alle technie ken zijn toegestaan om tot het uitein delijke resultaat te komen. Jongens en meisjes die belangstelling hebben, kunnen zich aanmelden in „Time Out" of telefonisch via tel. 14300 (liefst voor 6 april). De workshop be gint maandag 8 april. Totaal zijn er zes of zeven bijeenkomsten. Kosten van deelname zijn 710,-. Texelse Boys wekte tegen het hoog- geklasseerde Oudesluis geen mo ment de indruk kansrijk te zijn voor de tweede periodetitel. Het veel agressievere Oudesluis wist door spits John Beeldman bij rust een kloof van twee goals te slaan. Deze voorsprong werd na rust succesvol verdedigd. De Boys kan als excuus aanvoeren dat vijf spelers afwezig of geblesseerd waren, maar dat mag er niet toe leiden dat zoveel spelers on der hun niveau blijven. Door de grote absentielijst was Ge rard Boogaard, normaal spelend bij de recreanten, weer eens aanwezig in het hart van de Boysdefensie. On- Na de afgelopen winter, waarin het enthousiasme voor het schaatsen weer opbloeide en ook de animo voor het skeeleren toeneemt. Wil de Texelse IJsbond activiteiten voor het skeeleren ontplooien. Het ligt in de bedoeling dat zaterdag 6 april Vanaf 14.00 uur op de wielerbaan bij Den Burg skeelerwedstrijden worden ge houden. Wat voor wedstrijden dit worden hangt van de opkomst. Skeelers van elke leeftijd worden ver wacht, er zal voor verschillende cate gorieën wat worden gedaan. De organisatie heeft het vermoeden dat nogal wat twijfelaars voor de skee- lersport zijn. Daarom is Theo Legierse van Sportshop Texel gevraagd of hij skeelers beschikbaar wil stellen. De Sportshop stelt vijftien paar Zandstra skeelers beschikbaar. Zodoende kun nen liefhebbers het eens proberen voordat ze tot aanschaf overgaan. Voor de eventueel te houden wedstrijden stelt de Sportshop waar debonnen beschikbaar. Die middag zullen ook de medailles van de schaatswedstrijden die van de winter bij IJsclub Eierland zijn gehouden worden uitgereikt. Als het weer het toelaat wil de organisatie van de Texelse IJsbond zondag 21 april een skeeler-toertocht over Texel houden. Er kan worden gekozen voor een tocht van 40 of 60 kilometer. Er gaan volgauto's mee voor materiaal en een natje en droogje. Ook voor deze tocht zijn skeelers van de Sportshop aanwezig. De start is 's morgens om 9 uur bij de wielerbaan, inschrijfgeld is f 5,—. Ook aan deze tocht kan jong en oud meedoen. In lichtingen bij Martin Visser 14712 of Wieb van den Berg 18243. Van eind april tot half juli wordt bij De Koog een zandsuppletie uitge voerd. Daardoor kunnen tussen paal 18 en 23 pas na deze periode strand huisjes worden geplaatst. Paviljoens en kiosken kunnen wel al eerder wor den neergezet. De gemeente zal, omdat de huisjes pas laat kunnen worden geplaatst, een korting van 50 procent geven op de pachtprijs. danks een sterke wedstrijd kan ook hij niet voorkomen dat Oudesluis- spits Beeldman driemaal het net kon vinden. De eerste goal was een for tuinlijke. Vanuit de draai ging de bal door de benen van een Boys verdediger in de verste hoek. Doel man Kees Kooij stond volledig op het verkeerde been. De enige mogelijk heid voor de Boys was een ziedende knal van Ronald van de Wetering. Doelman Anbuul redde spectaculair. Bij de tweede treffer bleef de Boys defensie staan wegens vermeend bui tenspel. Beeldman versloeg Kees Kooij in de korte hoek. Na rust trachtte de Boys de bakens nog wel te verzetten. De doorbrekende Frank de Grave werd onderuit getikt ten koste van een boeking. Bert Witte kon op het uiterste nippertje worden gestuit. Diverse schoten werden be kwaam door Anbuul verwerkt. Hal verwege de tweede helft counterde Oudesluis succesvol. Een goede voor zet van links werd door John Beeld man ineens achter de machteloze Kees Kooij gewerkt Vanaf de aftrap stuurde Ronald van der Wetering Bert Witte weg. Mistasten van verdediger Tiel gaf de Boys-spits vrij baan om beheerst 3-1 te scoren. Ondanks ver der aandringen hield Oudesluis de de fensie verder dicht. De laatste tien minuten moest de Boys met tien man verder omdat Frank de Grave na een harde botsing met een flink bloe dende hoofdwond het veld moest verlaten. Hopelijk trekt Texelse Boys hieruit de les dat voor een goede klassering vanaf de eerste minuut agressief spel vereist is. Zo niet, dan blijft het team achter de feiten aanlo pen. Met nog vier wedstrijden te gaan kan nog veel worden goedge maakt, maar dan moet wel uit een ander vaatje worden getapt. Dinsdag 2 april Veld A mannen: 18.30 u. DGM-Paal 9 Steigertje 19.12 u. Bestuur-'t Steigertje DGM 19.54 u. RWS-BCT V. d. Woude 20.43 u. V. d. Woude-Amrobank BCT 21.30 u. Gr. Slock-Versluis Graaf Sp. 22.18 u. Bremakk. 1-Graaf Sp. Versluis Veld B Gemengd en vrouwen: 18.30 u. RaboIJzer-Moerbeek Ecomare 19.12 u. LenR-Ecomare RaboIJzer 19.54 u. Haarstudio-Klif 23 Leydek. 20.43 u. Westerl.-Leydekkers Haarst. 21.30 u. Verfbus-7 Prov Sportsh. 22.18 u. Sportsh.-Durper Dr. Verfbus Veld C. Vrouwen: 18.30 u. Meermarkt-Rival Wiersma 19.12 u. Vlier-Wiersma Ass. Bremer 19.54 u. Nioz-Ass. Bremer Zeilmak. 20.43 u. Smash 3-Zeilmak. ASC 21.30 u. Visser B.-ASC Smash 3 22.18 u. Zegel M.-Question Visser B. Wedstrijdleiding Rinus en Ilse (13805). Uislagen 26 maart: Autocentrale-Eelman 2-1; RWS-'t Steigertje 2-1; Versluis-BCT Sportshop 3-0, Bremakker 2-Kobeko 3-0; Paal 9-Gr Slock 2-1; De Krim- Cocky's Kapsalon 0-3; Mantje-Sportshop 1-2, Zegel Modes-Klif 23 3-0, Twaalf Baleken-St. Jan 3-0, Euroase-NBC 1-2; De Verfbus- Westerlaken 0-3; De Rival-Wiersma Antiek 1-2; De Vlier-DA 2-1; Smash 4-Ass Bremer 1-2; Nioz-Meermarkt 0-3, Visser B-Zeilmakerij 3-0; De Boer-ASC 3-0; Het tweede bondsteam van schaak club En Passant heeft zaterdag in De Witte Burcht een gevoelige neder laag moeten incasseren tegen Aarts woud. Hoewel En Passant 2 op de ranglijst van de competitie een stuk hoger stond dan Aartswoud, wisten de Texelse schakers geen voet aan de grond te krijgen. De uiteindelijke 2'/2-51/2 uitslag liet aan duidelijkheid niets te wensen over. Het beteuterde Texelse team zag met de nederlaag ook een eventuele promotie naar de derde klasse van de Noordhollandse schaakbond aan zijn neus voorbij gaan. In de interne competitie nam Taeke van Lingen het met de zwarte stuk ken op tegen jeugdspeler Jan Willem Bakker. Deze moest op de lange duur het onderspit delven tegen de tac tisch gevaarlijke Van Lingen, maar Jan Willem Bakker toonde in de partij onmiskenbaar over een flinke dosis schaaktalent te beschikken, zodat hij in de toekomst nog wel eens wraak zal kunnen nemen tegen zijn tegen stander van maandagavond. In de top van de competitie werd Piet Cor- nelisse een hardhandig halt toegeroe pen door Rinus Vittali, die zijn tegenstander met de Pirc-verdediging op onbekend terrein lokte. Al in de opening maakte Cornelisse een lelijke uitglijder, waardoor Vittali een snelle zege kon laten bijschrijven. De over winningenreeks van Paul Eelman werd onderbroken door Harm Broeke- ma. Hoewel Eelman met de zwarte stukken kansen genoeg kreeg liet hij enkele malen op de cruciale momen ten de sterkste voortzettingen achter wege, zodat Broekema het initiatief greep, in het voordeel kwam en tenslotte de kwaliteit veroverde. De winst was voor Broekema toen niet meer dan een technische klus. Uitslagen interne competitie: T Witte-A. Terpstra 0-1; H. Sluijter-D. Leegwa ter 0-1; J. W. Bakker-T. van Lingen 0-1; H. Broekema-P Eelman 1-0, M. Witte-F. Eijgen- raam 1-0; P. Cornelisse-R Vittali 0-1; K, Kistenmaker-J. Dros 0-1; A. Bakker-W Hoek man - J de Wijk-P. Cornelisse (afgebro ken partij) O-Vi. Zaterdag 30 maart: KNVB afdeling Noord-Holland: Junioren: Duinranders A2-Oosterend A1 14.30 u. VZV B1-Texel B2 14.00 u. Tex. Boys C1-Wiron C1 13.30 u. Oosterend C1-Texel C1 13.30 u. Hollandia T. C1-Tex. Boys C2 13.15 u. Texel C2-W. Waard C1 13.30 u. Zondag 1 april (Tweede Paasdag): KNVB afd. Noordholland: Berdos 2-Texel 2 11.30 u. Texel 3-Con Zelo 2 11.30 u. De Koog 2-Tex. Boys 2 14.00 u. Oosterend 2-JVC 4 12.00 u. AGSV 2-Texel 4 11.30 u. Junioren: Helder A2-Tex. Boys A1 14.30 u. De heren van Tevoko kwamen het afgelopen weekend twee keer in ac tie. Zo stond zaterdag de inhaal wedstrijd tegen Wieringen op het programma. Met een beperkte selec tie met invallers Berry Koning en Hessel Rienks (die een goede indruk achter lieten) werd met 1-3 gewon nen. Na twee sets was de stand 1-1 (11-15, 15-8). In de derde en vierde set was het Tevoko dat aan het langste eind trok en met 11-15 en 13-15 de winst naar zich toe haalde. Maandag speelde Tevoko in Den Hel der tegen HCSC 2 een wisselvallige wedstrijd. In de eerste set kwam Te voko met 8-4 achter, maar hervond zich na een time-out en stoomde di rect door naar 8-15. De tweede set keek Tevoko ook steeds tegen een achterstand aan maar bij 14-14 leek er kans op winst. Door twee domme fouten werd het echter 16-14 voor HCSC. In de volgende set kon Tevoko in het begin goed bijblijven maar na het uitvallen van André van der Vliet (een oude blessure) was de organisa tie even zoek en werd ook deze set verloren. In de vierde set startte Te voko met een serie van vijf punten op rij en liep daarna door naar 1-11, waarna de set gedegen werd uit gespeeld en met 5-15 gewonnen. Een vijfde set moest de beslissing bren gen. Na een gelijk opgaande strijd wisselde HCSC met een 8-7 voor sprong van helft. Tevoko gaf het ech ter nog niet op, scoorde een aantal punten op rij en won uiteindelijk met 11-15. De volgende wedstrijd speelt Tevoko op woensdag 3 april tegen koploper Juvoc in Den Helder. Zoals het er nu naar uit ziet is de selectie dan compleet en zal er alles aan worden gedaan om dit duel in winst om te zetten. De meisjes van Tevoko speelden afgelopen zaterdag tegen WSÖV 2 met 2-2 gelijk en zij zullen alle zeilen moeten bijzetten om het verwachte kampioenschap in de 'wacht te slepen.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 9