kegeling strandreiniging /vordt rechtgetrokken Ministerie wimpelt geluidsmeting af Ipannende finale voor langespannen competitie KORT TEXELS r Vogelwerkgroep houdt bijzondere lezing Meijert Boon erelid Expositie Cor Ellen ter nagedachtenis aan eerste astronaut PAGINA 9 l„ W willen de huidige regeling ,r de reiniging van het strand af- laffen. In het voorjaar van 1990 joor vier strandexploitanten, die jn strandpaviljoen hebben maar andhuisjes verhuren, een nota ge neven over de oneerlijke verdeling de lasten bij de strandreiniging. t college is van mening dat de nu lanteerde regeling door de gunsti- ontwikkeling van de paviljoen- iloitatie en de minder gunstige ex- itatie van de strandhuisjes, inder- id behoorlijk is scheef gegroeid. worden geleegd. Ook is de hoogte van de inzamelcomponent van de rei nigingsrechten een vraagteken. Om deze redenen wil het college na het proefjaar de regeling evalueren en daarna pas definitieve afspraken maken. Strandbewaking Het college wil de strandbewaking bij paal 31 en 33 afschaffen. De proef met de strandbewaking bij paal 33 is volgens b en w negatief uitgevallen, omdat het publiek uit de bewaking afleidde dat het kennelijk veilig was om te gaan zwemmen. Dit terwijl de strandwachters er juist op toe moesten zien dat er niet werd ge zwommen. Bij de strandslagen komen nu waar schuwingsborden te staan. Het laten vervallen van de bewaking heeft uiteraard financiële consequenties. Het college wil de besparing die de afschaffing oplevert deels aanwenden om de lasten van het vervangen van buitenboordmotoren (drie per jaar) op te vangen. jin jaren '70 maakten strandexplo iten en de gemeente de afspraak de exploitanten het strandgedeel- jver de gepachte lengte zouden loonhouden en de gemeentelijke albakken zouden legen. Als tegen- statie werd een door de gemeente Jaimde pachtverhoging van 10 cent niet doorgevoerd, betekent dat paviljoen- lloitanten maximaal 30 meter gte schoon hebben te houden, ter- dit voor huisjesverhuurders kan open tot 500 meter strandlengta t oppervlak moet van waterlijn tot nrand worden gereinigd, strandhuisjesverhuurders nemen L verreweg het grootste deel voor un rekening, terwijl de paviljoen- [ploitanten, ook door een verande- ng in verpakking van consumpties, F meeste afval procuderen. Exploi ter! kunnen bovendien het afval forten in gemeentelijke containers, fe ook door (en op kosten van) de ineente worden afgevoerd en ge- jegd. Voor het bedrijfsafval wordt ■en geringe bijdrage aan de gemeen- ff betaald. Mini-containers let college wil in 1991 een jaar lang sen andere regeling beproeven. De ■andexploitanten moeten in de nieu we situatie, ter vervanging van de jëmeentelijke strandafvalbakken, ge- 8Srrtenli]k 200 mini-containers aan- üchaflen en die in beheer en onderhoud nemen. De gemeente laat de containers legen door een aanne mer. Daarnaast zorgen de strandex- gjpitanten voortaan zelf voor de moer van hun bedrijfsafval, hetzij tfSor een particuliere ondernemer of door de gemeentelijke reinigings dienst. In de verantwoordelijkheid voor het schoonhouden van het strand van duinvoet tot hoogwaterlijn temt geen verandering. Een preciese inschatting van het fi- Biciêle resultaat van de nieuwe re ling wordt bemoeilijkt door twee Ben. Het is niet bekend hoe vaak ■containers per seizoen moeten „Is er al weer eens gemeten hoe het met de geluidsoverlast van straalja gers rond De Cocksdorp staat?", wilde Gerard van der Kooi (PvdA) tij dens de rondvraag van de raadsver gadering weten. Bij de uitslag van de vorige metingen is afgesproken dat in april 1991 een vervolgonder zoek zou plaatsvinden. Volgens wet houder Dirk Terpstra probeert het ministerie de zaak voor zich uit te schuiven omdat er geen klachten meer uit De Cocksdorp komen. Terpstra zei er echter alles aan te wil len doen om te zorgen dat het ver volgonderzoek plaatsvindt. „We willen controleren of de gegevens die aan de klachtentelefoon worden ont leend, kloppen." Erna Eelman-van der Kooi (VVD) wil de weten of het Overleg Orgaan Waddeneilanden (OOW) in verband met de wet op de economische me dedinging de tariefstelling voor de Waddenveren al bij staatssecretaris Van Rooy heeft aangekaart. Volgens Barendregt heeft de staatssecretaris 13 maart het OOW schriftelijk een onderzoeksopzet voorgesteld. De brief wordt vrijdag, tijdens een verga dering van het algemeen bestuur van het OOW op Texel, aan de orde gesteld. „We zullen ons als gezamenlijke ge meentebesturen beraden over een strategie", aldus Barendregt, die voorts vertelde dat de gemeentera den maximaal bij de zaak willen wor den betrokken. Hij verwacht dat er tijdens de vergadering een groepje wordt samengesteld dat het onder- zoek gaat begeleiden. Aanhangwagen Peter Bakker (Groen Links) vroeg zich af in hoeverre een aanhangwagen op hinderlijke wijze op de openbare weg mag worden geparkeerd. Hij doelde op de aanhangwagen van de melkau- to, die week in, week uit een groot deel van de dag op de Oorsprongweg wordt geparkeerd. „Zodanig dat de helft van de rijbaan gedurende lange tijd in beslag wordt genomen." Als dit niet is toegestaan, zou Bakker graag zien dat er proces-verbaal wordt opgemaakt. Als het wel mag, wil hij dat de gemeente in contact treedt met de Melkunie om te kijken of er geen parkeerplaats néést de weg kan worden gevonden. Burge meester Schipper gaat de zaak aan kaarten bij de rijkspolitie. Verboden Jan van Asselt vroeg zich af waarom op zaterdag voor Pasen de borden op de parkeerterreinen met „verboden te overnachten" nog niet waren ge plaatst. Wethouder Barendregt kon er geen concreet antwoord op geven, maar zegde toe in commissieverband op de kwestie terug te komen. Onder dak KTF heeft onlangs in opdracht van de gemeente een aantal borden uit het buitengebied moeten verwijderen die naar de actie „Onder Dak" refe reerden. Cor Kuip (Texels Belang) vroeg opheldering. Hij zei te hebben vernomen dat KTF ten aanzien van de plaatsing mondeling toestemming heeft gekregen van de provincie. Vol gens wethouder Barendregt is inder tijd met de provincie de afspraak gemaakt dat het borden beleid in het buitengebied uitsluitend plaatsvindt 585^2$%^ Cor Ellen met kleindochter bij de ingang van de expositie. Sputnik" staat er in het Russisch op het bord achterin Ellens tuin. via de zogenaamde „groene bordjes". Barendregt is bang voor het schep pen van precedenten en wil de pro vincie herinneren aan het afgesproken beleid. „Maar de provin cie heeft op dit gebied het laatste woord." Slachtplaats Nel Eelman-van 't Veer (CDA) merkte op de situatie rond de slachtplaats onverantwoord en levensgevaarlijk te vinden. „Er liggen putten en kabels bloot en van één gebouwtje zijn de ramen ingeslagen." Er moeten vol gens het raadslid hoognodig bouw- hekken omheen worden geplaatst. „Het oude ijzer uit de slachtplaats is, als ik juist ben geïnformeerd, boven dien gewoon op de belt beland en niet bij de oud ijzerboer, zoals was afgesproken." Terpstra erkende dat dit, als het waar is, nooit had mogen gebeuren. Hij beloofde intern op de zaak terug te komen en aan de on veilige situatie rond de slachtplaats snel een einde te maken. Op vrijdag houdt de Vogelwerkgroep Texel een dia-avond in dorpshuis d'Ouwe ULO. Voor deze avond is de bekende vogelfotograaf Henk Wynia uitgenodigd. Hij heeft schitterende dia's over de vogels van Midden- Amerika. Dit gebied geldt als één van de rijkste vogelgebieden ter wereld, waar meer dan 1500 soorten kunnen worden waargenomen. Ook mensen die geen lid zijn kunnen de lezing be zoeken. De avond begint om 20.00 uur. Informatie over deze avond en de Vogelwerkgroep is te verkrijgen bij Bob Loos (157577 of Dick Schermer (14239). *Spreekuur raadsfracties: CDA, PvdA, VVD en Groen Links iedere donderdag vóór de raadsvergadering (tweede dinsdag van de maand); voormalige bodewoning raadhuis aan de Parkstraat 19.30-ca. 20.15 uur. Texels Belang iedere maandag in de week vóór de raadsvergadering. Groen Links heeft ook spreekuur op de donderdag voorafgaande aan de week waarin de commissievergade ringen worden gehouden. •Maatschappelijk werker: Frank van Lare, spreekuur in d'Ouwe ULO, Schilderend 39, Den Burg. Maandag 8.30-9.30 uur; dinsdag 18.30-19.30 uur; woensdag 8.30-9.30 uur; vrijdag 15.30-16.30 uur. Spreekuur RIAGG (Regionaal Instituut Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg, bereik baar op hetzelfde adres): elke don derdag 13.30-14.30 uur. Tel. 15813, b.g.g. 02230-15805. Meijert Boon met zijn vrouw Thea. met oorki trouw Na 22 jaar als bestuurslid werkzaam te zijn geweest, waarvan vele jaren als voorzit ter, nam Meijert Boon uit De Cocksdorp gisteravond in het Eierlandse Huis afscheid van de Vereniging Gemeenschap Eier- land. Hij werd door de leden en huidige bestuursleden uitge breid in het zennetje gezet en werd tot erelid benoemd. Onder de bezielende leiding van Boon zijn veel projecten tot stand gekomen. Eén van zijn stokpaardjes was het realiseren van een overdekt zwembad in De Cocksdorp. Hij opperde het plan al tijdens de eerste verga dering van de Gemeenschap. Ook na de opening van het huidige multifunctionele dorps- en bloemetjes gehuldigd voor 22 jaar inzet er huis in 1975 bleef Boon zich inspannen voor een zwembad. In 1976 werd hij voorzitter van de Gemeenschap Eierland. Hij bleef met nieuwe ideeën ko men, die niet allemaal werden uitgevoerd. Zo dacht hij ooit aan een bowlingbaan op het dak van het Eierlandse Huis, een windmolen voor de ener gievoorziening en het oprichten van een boogschuttersvereni ging. Zijn oorspronkelijke plan, het zwembad, redde het wel: op 4 oktober 1986 werd het geopend. Meijert Boon vond het na 22 jaar welletjes. Het bestuur van de Gemeenschap wordt na zijn vertrek aangevuld met Karin van der Beek-Boon. Bestuurslid Nel van Slageren (aftredend en herkiesbaar) behoudt haar plaats in het bestuür. De mencompetitie om de Jaap de araaf-bokaal krijgt zondag op de ter reinen rond manege Akenburg een ipannende ontknoping. Koploper in het klassement is Joop Noom, maar Jij wordt op de voet gevolgd door Role Kalk, Willy Zijm, Johnny van der Zwaag en Bert van 't Hoff. Titel- Rdedigre Henk van Slageren heeft Kt jaar niet zo goed gescoord en zal tijn achterstand waarschijnlijk niet peer kunnen inlopen. De Jaap de Graaf-competitie bestaat vijf aangespannen wedstrijden en «en finale. Drie van de wedstrijden tellen, met de eindstrijd, mee voor het uiteindelijke resultaat. Achtentwintig Texelse men- enthousiastelingen hebben zich afge lopen winter verschillende malen met elkaar gemeten. De wedstrijd wordt buiten verreden en begint rond 9.30 uur met het on derdeel dressuur. Om 15.30 uur be gint de voor toeschouwers spectaculaire vaardigheidsproef. De jury bestaat uit Henk Heetveld en Loek van Bronkhorst. Ans Blom-de Graaf, dochter van Jaap de Graaf, naar wie de bokaal is vernoemd, zal de ereprijs uitreiken. •Race-baan. „Ik wil u van harte feli citeren met het feit dat de laatste hindernis om tot een volwaardige ra cebaan te komen, nu is weggeno men", aldus Jaap Vlaming (Groen Links) over de reconstructie van de kruising van de Ppntweg met de Peli- kaanweg. Burgemeester Schipper liet het er niet bij zitten. „Mag ik hieruit afleiden, meneer Vlaming, dat u pro pageert harder dan 80 kilometer te rijden?" Groen Links antwoordde dat de vorm van de Pontweg dat uitlokt. De partij stemde tijdens de raadsver gadering ook tegen de aanleg van een linksafvak op deze kruising. Dertig jaar geleden, om precies te zijn op 12 april 1961, werd de eerste bemande ruimtevlucht gemaakt. De Sovjet-astronaut Joeri Gagarin legde toen in de raket Soyuz 38 een baan om de aarde af. Met een eenvoudige expositie in zijn tuin aan de Achtertu ne brengt strandjutter Cor Ellen de destijds indrukwekkende gebeurtenis deze week even terug in de herinne ring. De tentoonstelling bestaat voor namelijk uit foto's en ansichtkaarten die Ellen zelf heeft gemaakt of ge kocht in het „Paviljoen van de Ver worvenheden", een groot expositiecentrum in Moskou, waar Gagarin als een held wordt geëerd en de Russische ruimtevaartprestaties breed worden uitgemeten. Om de be zoekers in de juiste stemming te brengen, heeft Cor Ellen voorwerpen van Sovjet-makelij uitgestald, varië rend van een affiche voor Gorbats- jovs anti-alcohol campagne tot een kratje Amstel Bier met Russisch op schrift. Centraal is een aluminium- kleurige bol bevestigd, die Ellens zoon John in 1973 vond De bol, ver moedelijk afkomstig van een boei, vertoont opmerkelijke overeen komsten met de Sputnik, die de Sov jet Unie in 1957 lanceerde. De doorsnede is zelfs identiek (58 centi meter) en het gewicht is precies de helft, aldus de gegevens van Ellen. Alle tentoongestelde foto's zijn voor zien van onderschriften (in Ellens ka rakteristieke handschrift) in het Nederlands, Duits en Engels, en som mige zelfs in het Russisch. De expo sitie, die een week lang is te bezichtigen (alleen bij goed weer), werd gistermiddag geopend door ruimtedeskundige Cees Ribbens uit Oudeschild. „Het ruimteveer Atlantis keert vandaag terug op aarde, maar de media besteden er nauwelijks aan dacht aan", begon Ribbens. „Dat was dertig jaar geleden heel anders, toen stond de wereld op zijn kop. Te recht, want het was een hele onder neming om in een kleine capsule in het vacuüm te worden geschoten. Gagarin was een geweldige pionier, maar wie herinnert hem nog? Waar om hebben we wel een Mozart-jaar, maar geen Amundsen- of Scott-jaar? Mede hierom waardeer ik de homma ge van Cor Ellen bijzonder." Al direct na de opening schuifelden de eerste bezoekers bij Ellen door de tuin. „De mensen staan hier heel vaak stil. Voor mij een reden om af en toe eens een expositie te houden. Misschien dat ik na afloop van deze expositie weer wat anders uitstal", aldus de strandjutter. P Woom is zondag de grote kanshebber voor de Jaap de Graafbokaal.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 9