Warmte-kracht helpt Texelse PEN-centrale in stand houden Loodgieter domineert toneelspel Oosterend Strijd om boterbriefje centraal thema Scherp milieutoezicht bij politiepatrouille leidt tot resultaat Installatie Calluna in gebruik gesteld PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 16 APR| In de huwelijksboot of nietDe centrale vraag zaterdagavond in Oosterend. hoorzitting in verband met de in spraakronde bestemmingsplan Oudeschild (woongebied), voor- bereidingsbesluiten, vaststelling meerjarenprogramma restauratie rijksmonumenten; stoppen van de strandbewaking bij de palen 31 en 33. Donderdag 18 april In de SVO-kantine wordt een ray on/regiovergadering gehouden voor de Texelse zaal- en veldvoel- balclubs; 19.30 uur. De raadscommissie voor finan cieel, economisch en technisch beleid heeft om 19.30 uur een openbare vergadering in het raadhuis. De agenda vermeldt onder meer: knelpunten op de Texelse arbeidsmarkt; enquete in zake gemeentelijke lasten; kwijt schelding van belastingen; zonwering voor het raadhuis; 125-jarig bestaan Vereniging openbaar onderwijs; aanschaf zaalstofzuiger, verbouw Jac. P. Thijsseschool; diverse onderwer pen mbt de afvalverwerking; be wegwijzering in diverse dorpen; nota inzake gescheiden inzame ling GTF-afval; vervanging abri's; het wegenbeheer op Texel in 1993; diverse onderwerpen met betrekking tot het strandbeheer De Stichting Ondersteuning Wel zijnswerk houdt om 20.00 uur in d'Ouwe ULO een openbare bestuursvergadering. Jaap Vlaming houdt in De Scha- van energiebesparing in het alge meen. Zonneboilers zullen gehuurd kunnen worden voor f20,- tot f25,- per maand. In november zal deze mo gelijkheid tijdens een speciale actie onder de aandacht van het publiek worden gebracht. Het al dan niet voortbestaan van de Texelse centrale is overigens geen zaak meer van de provincie alleen, maar veel meer van het samenwer- Het Milieuprojekt Texel, waarbij de politie verscherpt toezicht hield op naleving van de milieuvoorschriften, leidde tot verschillende politieoptre dens tegen milieudelicten. Het pro- jekt startte 4 maart en werd 1 april afgesloten. Zevenmaal maanden agenten partiku- lieren autowrakken naar de autoslo perij af te voeren. Allen deden dit binnen de gestelde termijn, zodat geen proces verbaal werd opge maakt. Eén overtreder stortte vuilnis buurvrouwtje van Olie B. Bommel uit de strip „Tom Poes". In haar spel vie len geen noemenswaardige onvolko menheden te bespeuren. Het naar Daniels' liefde hunkerende weduwe vrouwtje ging erg ver in haar enthou siasme zijn hart te stelen, tijdens een scène op de tweezitsbank. Het lag er zogezegd te dik op, hoewel het een knap staaltje acteerwerk betrof. Debutant Rob Maas, door wiens mo notone spraakgebruik het imago van de wetenschappers die zich met sta tistieken bezighouden langzaamaan afbrokkelde, speelde wat onwennig. Statistisch gezien niet ongebruikelijk voor beginnende toneelspelers. Hij paste desondanks goed in het beeld vankantoorchef Robert Knoll. Goede mimiek en gabaren kunnen hem zijn verdere toneelcarrière goede diensten bewijzen. Cees Timmer, hier als interim-secretaris van de Kibboets kei op uitnodiging van de Werl groep Anti-Discriminatie Texel een dialezing „Turkije tussen Oost en West". Toegang vrin ieder. In „Azië" is de laatste cornpu tieavond van klaverjasclub Dei Burg. Komende dagen: Vrijdag NBC countantskantoor houdt open huis; avond over astrologie in Witte Burcht: cursus publicitei voor popgroepen in Time Out; jaarvergadering ANBO Den Bu Zaterdag: Maritiem en Jutters seum toegankelijk voor f 1,-; pr vinciale turnkampioenschappe Ons Genoegen; grote Muziek- Dansschooluitvoermg in de Koning-hal; Duinkanters tredei de dorpskelder van De Koog met „Het blijft onder ons". Hoogwater Oudeschild Dl. 16 Wo. 17 Do. 18 Vr. 19 Za. 20 Zo. 21 Ma. 22 Di. 23 10 56 en 2', 11.07 en 2: 10.47 en 2! 11.30 en 0( 00.27 en 1; 01.25 en 1; 02.1 5 en ]t 03.45 en 1! Aan het strand is het een uur eerde hoogwater, De zon komt 14 april oj 06.29 uur en gaat onder om 20.48 21 april eerste kwartier; 22 doodtij. kingsverband UNA dat tot taj de opwekking van electriciteh efficiënt mogelijke wijze te oi ren. De minister van Economi Zaken heeft daarbij een belan vinger in de pap. Bij het plaat PEN-bedrijf en het gemeentel leeft de wens dat EZ in het b kening houdt met de specifiel tie op Texel, waar de centrale belangrijke bron van werkgele is. op de meierblis, terwijl dit dé thuishoort. Een ander depone zonder toestemming puin op rein dat eigendom is van het schap Texel. De daders verwi de rommel en kregen geen p verbaal. Tweemaal werd gecc teerd dat een mesthoop nier: juist manier was opgeslaget trole volgt nog. Driemaal werd wegens het ken van geluidsoverlast een? verbaal opgemaakt en enkele voor lichte milieuvergrijpen, i gritstralen van zwembad Mo) en het morsen van verfrester haven van Oudeschild. Werki den met een slijptol, die in s' met de geldende hinderwetv ning, werden ook bestraft. Bunky Stone, die in het dage (toneel)leven eenvoudig boer is, wist de lachers op zijn hc krijgen. Vloeiend acteerwerk, hij zich snel over de planken plaatste, maakte van hem ee verschijning. Zijn geforceerde ge gedrag, benadrukt door o ven klokkijken, verdween als voor de zon bij het aanschoi dochter des huizes Vicky, ge door Jenny Vlaming. Een zo typetje dat zich ieders lot ae Zij treedt op als huwelijksbe tussen haar ouders, die in h steeds verder uiteen worden ven. Door de aard van haar zij niet op de voorgrond, ma subtiele spel maakte toch di spil was binnen het geheel. Ina Schrama acteerde wat if den de rol van toneelmoedei zovski. Wellicht terecht, war de „echtelijke" terreur van e noot Daniël, dreigt de huishi geheel onder te sneeuwen, lerende echtgenote bleef ha; den, hoewel het visueel zeei vakkundig werd gebracht, weinig stemverheffing wat ii De brullende, tierende, zeifin loodgieter Daniël Brozovski neergezet door Aris Bremer, enthousiaste manier van sp« zijn rol veel meer betekenis schrijver zou kunnen vermot alle opzichten hèt toonbeeld voor het welzijn van het ge2 rende aannemer, die vervree van elk sociaal gevoel, leder werd door een gebaar of be ondersteund, zodoende een ieders oog vormend. Zoals v vielen door zijn dominante s medespelers wel eens in he Heel onopvallend was de ro souffleuse Hanneke Weijdt, rustige avond had. Regissei Molenaar was er goed in gt juiste spelers de geschikte i te delen. Lenie Bremers wa: woordelijk voor het schminl het gedreven toneelgezelscl om de haverklap in andere moest opdraven tijdens het belichting was in goede har Willem Duvekot. Dinsdag 16 april De raadscommissie voor wel zijnsbeleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aan vang 19.30 uur. In De Waldhoorn in Den Hoorn is een avond van het Overkoepe lend Orgaan van Vrouwenorgani saties Texel: voorlichting over kruiden en specerijen; aanslui tend wordt een vleesgerecht ge presenteerd; aanvang 20.00 uur. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Home Alone". In dorpshuis d'Ouwe ULO komt de afdeling Dialect van de Histo rische Vereniging bijeen. Ook met-leden zijn welkom; 20.00 uur. Woensdag 17 april Om 14.00 uur hebben de platte landsvrouwen van de afdeling Den Burg een bijeenkomst in De Schakel. Mieke Rietveld komt met enkele buitenlandse vrouwen die over hun land vertellen. Als op Texel nog meer warmte-krachtinstallaties in gebruik geno men worden, zou dat flink helpen bij de instandhouding van de PEN electriciteitscentrale bij Oudeschild. Door deze en andere vormen van „decentrale opwekking" zou namelijk het opvoeren van de capaciteit van de centrale kunnen worden uitgesteld, waardoor aanzienlijke investeringen worden vermeden. Het zijn deze investeringen die de centrale minder rendabel maken, waar door deze beter kan worden opgeheven en vervangen door een kabel naar het vasteland. Sinds gisteren is de eerste warmte kracht installatie op Texel in bedrijf. Het zwemparadijs „Calluna" huurt de installatie van het PEN voor een vast bedrag per jaar plus een bedrag per draaiuur. De machine wekt 230 kWu electriciteit op die rechtstreeks voor 5 cent per kWu aan het PEN wordt verkocht en dus in het alge mene Texelse elektriciteitsnet terecht komt terwijl de 385 kWu thermisch vermogen (warmte) in zijn geheel wordt gebruikt voor de water- en luchtverwarming van „Calluna" zelf. Voor de exploitatie van het zwempa radijs betekent dit een financieel voordeel van f15.000,- tot f20.000,- Maar bij nader inzien kon het alle maal nèt en dat betekent dat ook de kosten lager werden dan eerst werd gedacht. Investering Het hele systeem betekent een inves tering van ongeveer f300.000,-. Dat bedrag komt bijna helemaal voor re kening van het PEN; slechts 10% (de kosten die zijn gemoeid met het inte greren van de warmte-krachteenheid in de bestaande ketelinstallatie) wordt door „Calluna" zelf betaald. In het raadhuis heeft de raads commissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. De agenda vermeldt onder meer: Dit bedrag zal dus binnen twee jaar zijn terugverdiend. Naast dit exploita tievoordeel ontstaat voor „Calluna" ook een grotere bedrijfszekerheid. Tot dusver beschikte het zwemparadijs over slechts één verwarmingsketel, zodat in geval van een defekt het he le bedrijf zou komen stil te liggen. Nu er een tweede verwarmingsbron is in de vorm van de warmte krachtinstallatie kan een eventuele storing veel makkelijker worden overbrugd. Schoon en stil Voor het milieu betekent de warmte krachtinstallatie geen enkele bedrei ging. Dank zij het gebruik van aard gas en de speciaal daarvoor ontwikkelde motor, zitten in de uit laatgassen nauwelijks schadelijke bestanddelen. Buiten de kelder is van de practisch dag en nacht draaiende motor niets te horen of te voelen, dank zij uitgebreide voorzieningen om geluid en trilling te isoleren. Er zijn op Texel waarschijnlijk meer bedrijven of instellingen waar warmte-kracht op financieel aantrek kelijke wijze kan worden toegepast. Men moet zich daarvan echter geen overdreven voorstelling maken. De nog te plaatsen installaties zullen be langrijk kleiner zijn dan wat nu in „Calluna" draait. Voor het voortbe staan van de Texelse electriciteitscen trale zullen de installaties pas van betekenis zijn als ze samen perma nent rond één megawatt electriciteit opwekken, dus meer dan vier keer zoveel dan nu in het zwemparadijs gebeurt. De windturbines die het PEN gaat bouwen leveren tesamen wel één megawatt, maar dat extraat je is afhankelijk van de wind en der halve minder stabiel. Zon... Een flink aantal zonneboilers op Texel zou de noodzaak tot uitbreiding van de electriciteitscentrale ook minder groot kunnen maken. Het PEN gaat hiermee binnenkort actief de markt op, niet zozeer om de Texelse centra le te behouden, maar in het belang per jaar. Primeur Het is niet alleen de eerste warmte krachtinstallatie op het eiland, maar ook de eerste (in het totale leverings- gebied) die door het PEN is betaald en aan een bedrijf wordt verhuurd. Dat gebeurt volgens een systeem dat nog maar kort geleden op poten is gezet en waarvan wordt gehoopt dat het nog meer zal worden toegepast op Texel. Het exploiteren van een warmte-kracht installatie is financieel aantrekkelijk voor bedrijven, scholen, bejaardenhuizen, glastuinbouwbedrij ven e.d. die een groot deel van het jaar een grote hoeveelheid warmte nodig hebben. Nu pas Dat het voor „Calluna" aantrekkelijk was, stond al vast tijdens het ont werpen en bouwen van dit zwempa radijs, maar destijds had het PEN nog geen voorwaarden en tarieven vast gesteld voor het aankopen van de opgewekte electriciteit zodat in eer ste instantie een gewone verwar mingsketel werd geïnstalleerd. Toen het wel zover was, kwam men snel tot zaken. De warmte-krachteenheid van „Callu na" bestaat uit een op aardgas draai ende motor (van het in Nederland geassembleerde Amerikaanse merk Waukesha) die een 400 volt dynamo aandrijft. De warmteopbrengst is vol doende om te voorzien in 70% van de totale behoefte op jaarbasis. Het systeem is opgenomen in de be staande verwarmingsinstallatie en kon een plaatsje krijgen in de be staande kelder, waar ook pompen, fil ters, ketel e.d. zijn opgesteld. Aanvankelijk werd gedacht dat er on voldoende ruimte was en dat er voor de warmtekrachtinstallatie dus een apart gebouwtje zou moeten komen. Edwin Normann /technisch medewerker bij de afdeling decentrale opwekking van het PEN) en plaatselijk PEN-medewerker Dick Lap Irechtsl bij de geopende kast van de zojuist geïnstalleerde warmte-krachtmachine in ..Calluna' komt, waarbij op kritische wijze het huwelijk aan de kaak wordt gesteld, is de basis gelegd voor een reeks dramatische verwikkelingen. Doddeltje Nog niet genoemd werd actrice Karin Nauta, wier vertolking van weduwe Rose Hooper veel weghad van het „Doddeltjes-type", het liefdevolle Getrouwd of nietDie vraag werd duidelijk beantwoord tijdens de voorstelling zaterdagavond van de toneelgroep Oosterend. Wie met wie verder ging werd echter niet duidelijk tijdens de ontkno ping. Een dubbele goede afloop is teveel van het goede, moet Ephraim Kishon, de schrijver van het Israëlische blijspel „Ge trouwd of niet" hebben gedacht. Toneeldier Aris Bremer drukte met zijn ontspannende, doch overtuigende speelwijze zijn stempel op een avondje boeiend toneel in De Bijenkorf. Dat de animo voor het toneelavondje wat zuinigjes uitviel kwam mede doordat het mannenkoor en Excelsior, met inbegrip van de aanhang, we gens een tournee verstek lieten gaan. Het mocht de pret voor de overige toeschouwers niet drukken. Was het echtpaar Brozovsky nu ge trouwd of niet? Die vraag rees tij dens het vier bedrijven tellende blijspel „Getrouwd of niet". Dochter Vicky die met de zeer talentvolle, maar minstens zo saaie statisticus Robert Knoll in het huwelijksbootje wil stappen, moet daarvoor de huwe lijksakte van haar ouders laten zien. Alle pogingen van het Israëlische ge zin ten spijt, het certificaat kan niet worden achterhaald. Trouwens zowel brompot Daniël Brozovski als zijn on derdanige vrouw Ella kunnen zich de huwelijksvoltrekking niet eens meer herinneren. De loodgieter heeft dan ook in 25-jarig samenzijn meer hartstocht voor acht-duims leidingen dan voor zijn „echtgenote" ont wikkeld. Kibboets-secretaris Bunky Stone, vlot gespeeld door Cees Timmer, wordt ten lange leste ingeschakeld, voorals nog zonder resultaat. Als de onder drukt echtgenote Ella dan in opstand

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 2