eventig zakken vuil na rote schoonmaak Slufter KORT TEXELS IMioz-haven Politie loste veel op Auto in de sloot Dia-lezing over Turkije PEN laagtarief straks niet meer voor ieder gunstig Goed bedoeld IISDAG 16 APRIL 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 5 V lij* 'j PUUIT •.rt>', 'SJ.T i AWi.OtUSPAUN jfOj _OS*ih#0 0» „"C' _iT4LChO*"»*hD 42 li LAKC '3 '-C vervolg VAN PAGINA 1 ilder uit Alkmaar bezig met de de ireidmg van de Nioz-haven. Het i hiervoor is in opdracht van het z door Rijkswaterstaat Texel uitge- -kt De aannemer maakt vorderin- i de dam waarmee de haven aan noordzijde werd begrensd is ge- ,1 verwijderd, de oude haven is uit- jiept en aanzienlijk verbreed, en I de nieuwe dam annex kade rdt hard gewerkt. Vorige week rden de zinkstukken gelegd voor westelijk deel van de haven, een j die mede dankzij het uitstekende Br naar tevredenheid is geklaard, fdoor kan nu in hoog tempo wor- i doorgewerkt aan de dijkvoet en - jiing. Hergebruik ilder maakt daarbij gebruik van de ren van de oude dam. Van de n 8000 ton stenen is inmiddels leveer 2000 ton gestort als funde- I van de nieuwe wal. Naast een jycling" van stenen vindt ook een gebruik van zand plaats. Vrijwel zand waarmee de nieuwe haven- n wordt opgebouwd is afkomstig de oude Nioz haven en directe geving. Totaal wordt 70.000 ku- ie meter zand verwerkt, waarvan ns 40.000 kuub is opgespoten, t zuidelijk deel blijft zo goed als in- t. De steiger waar de „Aurelia" afgemeerd blijft beschikbaar voor inere schepen, en de steiger van naburige Rijks Instituut voor Na- irbeheer (RIN), met onder meer i waterinlaat, zal evenmin verdwij- of worden aangepast. Nee, de passing zit voornamelijk in het irdelijk deel, waar een 170 meter ge kade wordt gerealiseerd. Tevens rdt de kop van de haven aan die Ie verlengd en wordt de haven- nd verbreed. Met het leggen van (stukken voor een nieuwe kop is alder nog niet begonnen; eerst rdt de aandacht gericht op dam I kade. De 66 meter lange „Pelagia" zou nog wel in de oude haven passen, maar manoeuvreren kost dan bijzonder veel moeite, zegt directeur Edzard van Abs van het Nioz. „Vooral bij veel wind -en dat is nogal eens het geval op Texel- zou het heel moeilijk zijn om binnen te lopen en in de haven te draaien." Is een grootschalige uitbreiding (170 meter kade) zoals nu echter niet overdreven? Van Abs verklapt dat dit een reden heeft. Behalve de „Pela gia" is ook een ligplaats gepland voor onderzoeksschip „Tyro". Dit 84 meter lange schip is eigendom van de Stichting voor Onderzoek der Zee, maar wordt veelvuldig gebruikt door Nioz-wetenschappers bij onderzoek van zeeën en oceanen. Werkgelegenheid Volgens Van Abs is de komst van de „Tyro" vrijwel zeker. Voor Texel kan de „Tyro" de werkgelegenheid bevor deren. Daarbij moet worden gedacht aan het verrichten van reparaties en eventuele bevoorrading vanaf het eiland. „Pelagia" en „Tyro" kunnen op de nieuwe kade worden bereikt door zware vrachtwagens. De nieuwe Nioz-aanwinst heeft een kraan op het dek, waarmee containers aan en van boord kunnen worden getild. Een heel verschil met de huidige situatie. Bij de „Aurelia" was het kratten sjou wen geblazen; voor containers is het schip te klein. Bovendien kunnen vrachtwagens de smalle steiger niet bereiken. Geen nee te koop Zoals eerder in dit artikel gemeld is de „Aurelia" verkocht aan N. Tee- renstra BV uit Den Helder. Volgens eigenaar Teerenstra van dit straalbe- drijf (onderhoud van schepen) zal de „Aurelia" uitsluitend aan derden wor den verhuurd. Eerste gebruiker wordt een ingenieursbureau uit Haarlem, dat het schip inzet bij een tenminste veertien maanden durend visserij- onderzoek voor de kust van Algerije. Daarna hebben de Haarlemmers nog een optie van een half jaar. „Een lütinggroepen uit het hele land waren zaterdag druk in de weer om bet noordelijke gedeelte van de Sluf- ■f aan een grote schoonmaak on- lerwerpen. Honderdentwaalf welpen ■kabouters, bijgestaan door leiding ^organisatie, verzamelden in enke- iren tijd niet minder dan zeventig luiszakken vol met rommel. actie vond plaats in het kader van milieuweekend 1991. Niet voor eerst, al voor het elfde jaar trek- padvinders er massaal op uit om mei in de Slufter te verzamelen, de toespraak van hopman Nick lerink, die het milieuweekend slag 10.00 uur officieel voor ge- nd verklaarde, vertrok de schoon- ikexpres met het treintje van de a Bruining vanaf het clubgebouw in de Bernhardlaan richting de noor- jke ingang van de Slufter, waar de jste padvinderijlichting vol overga- Jegon aan het enorme karwei. De aangespoelde rommel bezaaide im werd dan ook door de jeugdi- rerkenners grondig gereindigd. Ampul weldig, zoals het natuurreservaat iu weer glimmend schoon bijligt", is een zichtbaar opgeluchte Wiet- 'ranger, die als medewerker van stsbosbeheer (SBB) belast was et de afvoer van ruim 12 kubieke eter afval. „Ik moet zeker wel drie rijden om alle verzamelde rom- hier weg te krijgen, maar ik heb het er graag voor over", voegt hij er aan toe, terwijl en passent de meest opzienbarende „vondsten" tevoor schijn worden getoverd. „Kijk, hier een injectiespuit en dit is een nog geheel gevulde ampul met waar schijnlijk opium." Arianne van der Wal haalt nog snel een thermometer tevoorschijn. „Ook gevonden", verduidelijkt de jonge padvindster. Was het apparaat niet defect geweest, dan zou het kwik in het meetinstrument zeker 23 graden Celcius hebben aangegeven, de tem peratuur van die dag. Nadat het vuil, dat hoofdzakelijk uit aangespoeld plastic bestond, was verzameld, zochten de meeste pupillen tijdens de prachtige lentedag verkoeling aan de waterkant. „Dankzij hun inspanning", zo stelde reservaatbeheerder Edwin van Eg- mond, „Kan iedereen weer - welis waar onder begeleiding - ongestoord van het natuurgebied genieten." Ecomare De padvinders genoten voordat ze naar EcoMare werden gebracht van een welverdiende maaltijd, 's Mid dags kregen de scoutinggroepen, die behalve van Texel ook afkomstig wa ren uit Nieuw Vennep, Julianadorp, Haarlem, Opperdoes en Enkhuizen, een rondleiding door EcoMare. Dank zij een sponsor, die zijn naam niet vermeld wil hebben, behoefde geen entreegeld te worden betaald. VERVOLG VAN PAGINA 1 afgehandeld. Nu is het zo dat we al leen maar kunnen zeggen dét iemand een boete moet betalen, we kunnen 'm niet zelf innen." Volgende maand wordt het antwoord van de officier verwacht. Peter Bakker van Groen Links vroeg Smit of de Texelse politie ook aan bemiddeling tussen dader en slachtoffer doet om schadevergoe ding te bewerkstelligen. „Inderdaad, en het werkt vaak beter dan een boete. Want dan moet iemand met hangende pootjes naar een ander om te bekennen dat hij of zij er spijt van heeft." Parkeerverbod Om een oplossing te vinden voor de grote hoeveelheid fout-parkeerders wil de politie in overleg treden met de gemeente. Er wordt gedacht aan het plaatsen van paaltjes op plekken waar parkeren absoluut ongewenst is en het eventueel afschaffen van par keerverboden op plaatsen waar par keren wel mogelijk is. Bakker opperde nog de mogelijkheid van het aanbren gen van een wielklem bij overtreders. „Als je alleen maar de mogelijkheid hebt om ze te gebruiken, dan vormt dat op zich al een bedreiging. Nu lap pen sommige buitenlanders de regels bewust aan hun laars, omdat ze we ten dat ze niet kunnen worden bestraft." Op Texel wordt de wiel klem echter niet gebruikt. Wegslepen kan alleen als de verkeersveiligheid in het geding is. Dodelijk Vorig jaar hebben op Texel helaas vier ongevallen met dodelijke afloop plaatsgevonden. Deze zijn echter niet te wijten aan verkeersonveilige situa ties. Smit: „Een trieste zaak, maar overal in de kop van Noordholland blijkt het aantal dodelijke slachtoffers te zijn toegenomen." Na het verbieden van kansspelen in automatenhallen bestond enige vrees Plattegrond van de uitbreiding. Te zien is dat de haven aanzienlijk wordt verbreed. Rechts de nieuwe dam annex kade •Betonplaten.Nog voordat de zand- suppletie is gestart is de eerste scha de reeds een feit. Zeven betonnen rijplaten werden bij paal 17 door een rupsvoertuig stukgereden. Het voer tuig wordt gebruikt bij werkzaamhe den aan de zandopspuiting op het daargelegen strand. De schade werd na tussenkomst van de politie onder ling geregeld. •Mountainbike.Een 58-jarige inwoner van Iserlohn (Duitsland) ontdekte dit weekeinde dat zijn mountainbike van het merk Giant, ter waarde van ƒ950,-, was verdwenen. De fiets was door hem gestald aan het Achterom in Den Burg en stond op slot. •Hobbelpaard.Het electronische hob belpaard,eigendom van een campin geigenaar aan de Grensweg, werd door onbekenden dit weekend ver meld. Het kinderspeelgoed stond in de kantine van het kampeerterrein. •Urineren.De politie betrapte in de nacht van zaterdag op zondag om 00.30 uur een 17-jarige inwoner van Oudeschild die buiten een daarvoor aangewezen gelegenheid stond te uri neren. De dader kreeg een bekeuring. •Getuigen gezocht.De politie zoekt getuigen die vrijdagavond tussen 20.30 uur en 21.00 uur hebben ge zien wie een geparkeerde auto heeft beschadigd. De beschadigde wagen is een blauwe Ford Escort die op de parkeerplaats aan de Vogelenzang in Den Burg stond opgesteld. Getuigen kunnen zich melden op het politiebu reau of bellen met nr. 12222. •Drankrijder.Een 30-jarige inwoner van Den Burg werd zondagmorgen omstreeks 02.30 tijdens een normale controle door de politie betrapt op rij den onder invloed. Agenten gaven de bestuurder, die over de Pontweg in de richting van De Koog reed, ter hoogte van de Pelikaanweg het stop teken. De alcoholtest wees uit dat de man driemaal de toegestane hoeveel heid alcohol had gedronken. Hij kreeg een rijverbod van 7 uur opgelegd. Te gen de man is proces verbaal opge maakt. ligt De Slufter er weer blinkend schoon bij. mooi, compleet scheepje", oordeelt Teerenstra over de circa twintig jaar oude „Aurelia". „Er is geen nee te koop aan boord. Ik heb nog niet eer der zoiets gedaan, maar het lijkt mij leuk om iets met dit schip te onder nemen. Ik zie er absoluut markt in." Over het bedrag waarvoor hij eige naar is geworden van het Nioz- vaartuig laat Teerenstra zich liever niet uit. Dordrecht Momenteel vergezelt de „Aurelia" de opvolger „Pelagia". De „Aurelia" doet in Dordrecht dienst als hotelschip voor technici en bemanning van het Nioz. Het schip keert bij de over dracht nog voor enkele weken naar Texel terug, om te assisteren bij ver dere proefvaarten van de „Pelagia". Die dienen niet alleen om de beman ning met het schip vertrouwd te ma ken, maar vooral om de apparatuur uit te testen. Een deel van de tech nisch hoogwaardige instrumenten wordt met hydraulische lieren over boord gezet, zodat onder water me tingen en andere proefnemingen kun nen worden verricht. Uiteraard is het van groot belang dat dit -letterlijk- een waterdichte methode is. Een over de Nesweg nabij Oosterend rijdende automobilist raakte zater dagavond even na 20.00 uur de macht over het stuur kwijt. Daar door kwam de Cocksdorper met zijn auto in de bermsloot terecht. Er was geen sprake van persoonlijk letsel. De 20-jarige man raakte met de rechter wielen in de onverharde berm ter hoogte van het Lageveld. De wa gen belandde na een schuiver op zijn kop in de sloot. Dat zowel bestuurder als de mede-inzettende er zonder kleerscheuren vanaf kwamen was te danken aan de veiligheidsgordels die beiden droegen. Het voertuig liep lichte schade op aan het dak. Aanvankelijk zou de „Pelagia" medio april worden opgeleverd, maar de werf had uitstel nodig. Vooral de hy- drauliek en electriciteit vergden meer tijd dan verwacht. Hydrauliek neemt een belangrijke plaats in op het schip: alle lieren, het zg. „A-frame" (waarmee de apparatuur in zee wordt gelaten aan de zijkant van het schip) en hekframe (op de achterzijde van het schip) worden hydraulisch bestuurd. Volgens bedrijfsleider Glas van de af- werkkade is het nieuwe schip naar Nioz-begrippen weliswaar groot, maar bij de afwerking eigenlijk te nauw. „In die laatste weken wil iedereen te gelijk aan boord zijn, maar dat gaat niet altijd. We willen de boel goed af leveren, dus daarom hebben we nu wat uitstel nodig." Na de „wetenschappelijke" proefvaar ten in mei staat een reis van drie of vier weken naar Denemarken op het programma voor de „Pelagia", voor geologisch onderzoek. Van Abs tevre den: „Het schip is al het hele jaar volgeboekt met onderzoeksreizen." Jaap Vlaming houdt donderdag om 20.00 uur in De Schakel op uitnodi ging van de Werkgroep Anti- Discriminatie een dialezing. De titel is „Turkije tussen Oost en West", ledereen is welkom, de toegang is gratis. Al 6000 jaar lang trekken volkeren naar Turkije, een land met goede landbouwgronden en water. Het Ro meinse Rijk kwam er tot grote bloei het christendom ook. Daarna werd het Ottomaanse Rijk gesticht Het werd een wereldmacht, met de Islam als religie. De leider Atatürk wilde in 1928 Turkije op het westen oriënte ren. Het Arabische schrift werd daar toe in enkele maanden vervangen door het Latijnse. In die tijd hield Tur kije op een Arabische staat te zijn, hoewel het overwegend Islamitisch bleef. Op dit moment werken vele Turken in Nederland. Ze hebben een door ons niet begrepen gedachten- goed, maar ze staan ook onder in vloed van Westerse denkbeelden. Tijdens de dialezing zal worden ge poogd de belangstellenden te con fronteren met Turkije, een land met een rijke geschiedenis. |jt Scouting Texel zeventig zakken vol rommel had verzameld Electriciteitsafnemers die een dub- beltariefmeter hebben, moeten er re kening mee houden dat binnenkort verandering komt in de tijden waar voor het lage tarief geldt. Op dit moment krijgt men stroom voor een lager tarief gedurende tien uur (waarvan twee uur 's middags) op alle dagen van de week Per 1 juli vervallen de twee goedkope middag uren, maar op zaterdag en zondag wordt 24 uur per dag goedkope stroom geleverd. Dat betekent dat de afnemers met een dubbeltariefmeter straks 88 uur per week goedkope stroom hebben (thans 70 uur). Met deze verandering, die samengaat met een tariefswijziging, volgt het PEN het voorbeeld van bijna alle an dere electriciteitsbedrijven in het land. Het laagtarief wordt per 1 juli 5 cent per kWh (thans 5,7 cent) en het hoogtarief 13,7 cent per kWh (thans 12,4 cent) exclusief vergoeding brandstofkosten. Gunstig? Of de verandering voor de gebruikers gunstig is, hangt uiteraard af van de mate waarin zij stroom (gaan) afne men in de goedkope perioden. Voor sommige bezitters van een electri- sche boiler die automatisch inscha kelt als het lage tarief begint, zal het een probleem zijn dat de boiler 's middags niet meer inschakelt, waar door de kans dat zij tegen het eind van de dag geen heet water meer hebben, groter is dan voorheen. Veel boilers beschikken over een hand schakeling waardoor ze ook buiten de goedkope uren kunnen worden aangezet. Blijkt er vrijwel dagelijks een warmwatertekort op te treden, dan kan het PEN op verzoek een schakelklok aanbrengen waardoor tussentijds wordt bijgewarmd, maar dan natuurlijk wel met dure stroom. Ook het verminderen van de warm waterbehoefte kan een oplossing zijn. Zo geeft een zg. water- en dus ook stroombesparende douchekop een aanmerkelijke besparing zonder com- fortverlies. In tegenstelling tot andere plaatsen in de provincie zijn op Texel vrij veel mensen die een dubbeltariefmeter hebben, maar geen boiler. Voor hen betekent de verandering meestal een tariefsverhoging en is dus ongunstig, tenzij ze hun gebruikspatroon zoda nig veranderen dat ze veel meer stroom op de goedkope uren gaan afnemen. In de praktijk is dat niet eenvoudig en ze doen er dan ook verstandig aan de dubbeltariefmeter te laten verwijderen, zodat ze voort aan één tarief (12,4 cent) betalen. Daarbij moet in aanmerking worden genomen dat voor een dubbeltarief meter f46,21 extra vastrecht moet worden betaald. Om op de nota te besparen zal men bij een jaarverbruik van bijv, 2000 kWh tenminste 40% van de energie in de goedkope uren moeten afnemen. Voor vragen kan men terecht bij de eigen installateur of het PEN. In het artikel in de Texelse Courant van dinsdag 9 april j.l. over de ople vering van 120 gerenoveerde wonin gen in Den Burg wordt gesteld dat medewerkers van het loodgieters- en installatiebedrijf De Wrt „onder de vloer aan de riolering zaten te prut sen". Deze uitdrukking blijkt door sommige lezers negatief te zijn opge vat. Zij maakten er uit op dat de kwaliteit van het werk van De Wit ter discussie zou staan. Dit is echter in het geheel niet het geval. De zins nede was juist bedoeld als een com pliment aan de vele „onzichtbare" helpers bij het verbouwingsproject. In plaats van het inderdaad niet zo ge lukkig gekozen „prutsen" kan men ook lezen „werken", „sleutelen" of iets van dien aard. dat jeugdige „gokverslaafden" hun heil zouden zoeken in horeca gelegenheden waar wèl legaal enige gelduitkerende gokautomaten staan. Uit het jaarverslag blijkt echter dat dit meevalt. Smit: „Horeca ondernemers letten er goed op of zich niet al te jeugdige klanten in hun zaak bevinden. Nog wel een pro bleem vormen de patat-zaken, die ook onder de horeca vallen en wèl toegankelijk zijn voor jongeren." Optreden bij geluidsoverlast valt onder milieuwetgeving. De politie neemt zich voor streng op te treden tegen excessen door schreeuwende personen op straat. Er zullen herhaal delijk geluidsmetingen bij horecagele genheden worden gedaan. De gemeente moet hinderwetplichtige bedrijven regelmatig controleren. Bij overtredingen kan in samenwerking met de politie proces verbaal worden opgemaakt. In samenwerking met de AID moet de gemeente controle uit oefenen op de bepalingen van de bestrijdingsmiddelenwet voor bollen bedrijven.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5