Leskist helpt in strijd tegen discriminatie ■M^mwê Verlies voor De Koog in laatste wedstrijd Ipenburg Jeugdwielrenners succesvol in Hoorn Voetbaluitslagen Kampioenstitel kan Gamma niet ontgaan Koude wedstrijd voor sportvissers Snelle tijden van Texelse duiven Eerste plaats TX'7! in zwemmarathon PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 16 APRIL a 'Jdjnif. Gamma I werd vrijdag in da Hoofdklasse zaalvoetbal kampioen door Oosterend 7 met J-z te verslaan, i-otastaano grensrechter Paul Bakker. Paul van Exel. Rob van der Stap. Etiénne van Bennekom en coach Willem Koorn Gehurkt vlnr. "enkJ°n Ba" Heerschap. Joost Brouwer. Simon Brand en Marcel Uriot. De bloemen werden hen overhandigd door Kwekerg Marp van de familie Bakker. De laatste wedstrijd van dit seizoen voor De Koog 1 betekende tevens de laatste competitieverplichting van „Good old" doelman Charles Ipen burg. Na een lange en succesvolle carrière als keeper geeft hij de pijp aan Maarten en gaat zich volgend seizoen inzetten als elftalbegeleider bij S.V. De Koog. Op die manier blijft hij toch nauw betrokken bij de sport vereniging. Ook voor verdediger Cees van Beek was het een bijzondere wedstrijd om dat hij zijn driehonderste competitie duel voor het eerste elftal van de vereniging speelde. Beide spelers werden vóór de wedstrijd even in de schijnwerpers gezet. In de wedstrijd zelf (tegen Huis waard) stond behalve de eer niets meer op het spel. De eerste plaats viel door beide elftallen niet meer op te eisen. De Koog had in de eerste helft een overwicht, maar toch was het Huiswaard dat eerst scoorde. Foutief uitverdedigen leverde al na twaalf minuten via Dennis Mulder een doelpunt op voor Huiswaard. Vlak daarvoor was verdediger Willem de Groot van Huiswaard al met een brancard van het veld gedragen, na een ongelukkige botsing met een Ko- ger verdediger. Aanvallen De Koog kreeg na dit snelle tegen doelpunt grip op de wedstrijd en er volgden enkele leuke aanvallen op de flanken. Vooral Marco Vos maakte een goede indruk na zijn lange bles- sureperiode. Een pass van hem be reikte spits Bernhard Ipenburg die profiteerde van een defensieve fout in de verdediging van Huiswaard en koel inschoot. Hierop volgden nog enkele doelrijpe momenten voor de thuisclub. Achtereenvolgens Nico Schot, met een hard schot dat net over de lat scheerde, en een enorme pegel van de goed spelende Cees van Beek die ternauwernood door de doelman van Huiswaard tot hoek schop kon worden verwerkt. Vlak voor rust volgden nog twee enorme kansen voor De Koog. Marco Vos zag zijn schot echter gekeerd en de inzet van Bernhard Ipenburg werd gepakt door de goede keeper van Huiswaard. Ook in het eerste gedeelte van de tweede helft speelde De Koog nog een goede partij. Na verloop van tijd begon Huiswaard echter erg gevaar lijk te worden met snel uitgespeelde counters, waarop de defensie van De Koog geen passend antwoord hi! Enkele malen was het nog Chaie Ipenburg die zijn team redde, rra ook hij stond machteloos tegen! inzet van Bram Piersma van Hus waard die zijn team met een raz nelle uitval aan de leiding bracht na een klein kwartier scoorde V Vos na aangeven van Wally van de gelijkmaker. Maar de scheids ter keurde de treffer af. Dit leidc hevige protesten van de kant va Koog, maar de man in het zwar bleef bij zijn beslissing. De Koot bleef komen en nam ook groten co's achterin. Nico Schot en W; van Beek zagen hun inzetten ec overgaan. Even later liet de keei van Huiswaard weer zien dat In vorm was door een hard schot Bernhard Ipenburg uit de hoeki selen. De Koog verdiende zeker gelijkmaker maar kreeg deze nn het laatste kwartier van de wee werd het zelfs 1-3 en 1-4 door Paase van Huiswaard. Een onve de nederlaag voor De Koog dat het volgend seizoen, naast een re keeper, nog enkele spelers h aan trekken. Koog speler Cees van Beek krijgt voor aanvang van de wedstrijd tegen Huiswaard geschenken en gelukwensen overhandigd. Zondag was voor de 33-jarige spits de 300-ste wedstrijd waarin hij voor het eerste elftal van De Koog uitkomt. Leerkrachten kunnen naar eigen in zicht een greep doen uit de (voor- leeslboeken, brochures, videobanden e.d. om er in het kringgesprek of tij dens de lessen wereldorien tatie, aardrijkskunde, taal of andere vakken gebruik van te maken. De collectie is samengesteld door vijf onderwijsge venden, die binnen de Werkgroep Anti-Discriminatie („WAD") de zg. scholengroep vormen. Aldus leverden zij een bijdrage aan het zg. Intercul turele Onderwijs dat krachtens de wet op alle scholen moet worden ge geven, maar waar in de praktijk nog maar weinig aan wordt gedaan. Inter cultureel Onderwijs is niet alleen te gen discriminatie, maar bestrijdt negatief denken en doen in het alge meen. Het is onder meer gericht op het doorbreken van rollenpatronen, het kiezen van goede boeken e.d. ter wijl ook vredesonderwijs eronder valt. Dat sluit aan bij de doelstellin gen van de WAD Texel die het pu bliek door middel van exposities, theater, films, enquetes bewust pro beert te maken van discriminatie en van de vooroordelen die daartoe lei den, Steeds meer benadert men daarbij niet het hele Texelse publiek, maar telkens een bepaalde doelgroep. „We willen de mensen ruimer laten kijken", aldus Habraken, die samen met zijn collega's Gijs Afman, Nick Slijderink jr. Joke Vlaming en Eilke Berghuis de WAD „scholengroep" vormt. Alle scholen De leskist, met materiaal dat even tueel tussentijds wordt aangevuld en vervangen, maakt het komende jaar een toernee langs alle Texelse scho len, wat inhoudt dat elke school drie weken over het pakket kan beschik ken. De wijze waarop de onderwerpen die met intercultureel onderwijs hebben te maken, aan de orde worden gesteld hangt uiteraard sterk af van de leeftijd van de leerlingen. Bij de jongsten gebeurt het spelenderwijs. Joke Vlaming gaf als voorbeeld een verslag van de gunstige ervaring die zij had met het vertolken van een verhaal over de belevenissen van een konijnengemeenschap, waarbij begrippen als vooroordeel, sa men delen, saamhorigheid, zel frespect e.d op uitnodigende wijze aan de orde worden gesteld. Zo kan het naar elkaar toegroeien van ver schillende culturen, met respect voor individuele verschillen, worden bevor derd, terwijl tegelijk taalontwikkeling en leesvaardigheid worden gediend. De leskist werd enigszins officieel ge presenteerd tijdens de maandelijkse vergadering van het Overleg Texels Onderwijs (OTO), die deze keer in de basisschool Durper Honk werd ge houden. Albert Hoven bracht dank aan de sa menstellers van de leskist en aan de Werkgroep Anti-Discriminatie in het algemeen. Hij stelde met spijt vast dat velen op Texel nog denken dat de WAD-groep overbodig is, een opvat ting die zelfs door sommige raadsle den wordt gedeeld. De samenstellers van de leskist staan open voor kritiek en tips. Gijs Afman wees op het speciale mapje in de leskist waarin de scholen hun ideeën kwijt kunnen. „We willen graag dat elke school er iets inschrijft". Tijdens een district-ontmoeting in Hoorn werden zondag goede resulta ten behaald door Texelse jeugdwiel renners. Bij de twaalfjarigen reed Tymen de Wit een atttente wedstrijd en wist zich goed in het peloton te handhaven. Tijdens de pelotonsprint behaalde hij een fraaie vierde plaats. Bij de dertienjarigen kwamen drie Texelaars aan de start: Thijs de Boer, Jan Werner Prins en Daniël Wichers. Al vanaf de start gingen deze drie er flink tegenaan. Het tempo lag hoog en er waren verschillende uitlooppo gingen, waarbij Thijs de Boer elke keer was vertegenwoordigd. Zo'n vier ronden voor het eind leek het een Texels onderonsje te worden: een renner uit Hoorn, Daniël Wichers en alweer Tdijs de Boer waren uit het peloton ontsnapt. Helaas schoot Da- niëls voet uit de toeclip waardoor hij weer in het peloton belandde. Er volgde een werkelijk zinderende fina le, waarin De Boer met de renner uit Hoorn maar net uit de greep van het peloton kon blijven. Het tempo lag hierbij echter zo hoog dat van een peloton totaal geen sprake meer was, alles was uit elkaar gereden. In de eindprint kwam De Boer net iets te kort voor de overwinning, zodat een keurige tweede plaats zijn deel was. Jan Werner Prins en Daniël Wichers eindigden in deze volgorde op enige afstand van het winnende duo. Bij de veertienjarigen kwam de net van een griep herstelde Roel Bakker aan start. Voor hem lag het tempo nog wat te hoog. Hij reed de wedstrijd echter keurig uit en zal zich op 5 mei (wan neer de volgende wedstrijd op het programma staat) vast revancheren. Rab Bouwmaterialen -ii—i ««rasp naterialen b.v.-p-j-^-^ iskerckstraat 50 I I t i T Heemskerckstraat 50 1792 AC Oudeschild Telefoon 02220 - 13341 Telefax 02220 - 14771 „Discriminatie is een kwestie van mentaliteit. Discriminatie voor kom en bestrijd je daarom niet door incidentele acties maar door opvoeding". Aldus schooldirecteur Theo Habrakengistermiddag in „Durper honk" in De Cocksdorp, bij de introductie van een kist met lesmateriaal, gericht op bestrijding van discriminatie. De kist zal ter beschikking worden gesteld van alle Texelse scholen voor basis- en voortgezet onderwijs. Zaterdag 13 april: KNVB afdeling Noord-Holland: Junioren: Oosterend A1-Reigerboys A2 3 3 Texel Bl-Vios(w) B1 4 2 SVAP Bl-Texel B2 0-5 Winkel C1-Tex. Boys C1 0—3 Texel C1-Con Zelo C2 2 3 Tex. Boys C2-Hollandia T. C1 2 2 Texel C2-Schagen C3 5 3 Schagen C2-Oosterend C1 3—4 Pupillen: Texel D2-Texel Dl 4 3 Oosterend D1-SVC D1 13-1 De Koog Dl-Tex. Boys D1 0-3 Tex. Boys F2-Texel F3 17—0 Zondag 14 april: KNVB: Helder-Texel 1—0 KNVB afd. Noordholland: Tex. Boys-DWOW 0-1 Jisp-Oosterend 14.00 u. ZDH-GSV 14.00 u. De Koog-Huiswaard 1 4 Texel 2-Berdos 2 4—1 Texel 3-BKC 4 0-2 Oosterend 2-Succes 5 2-3 Tex. Boys 2-Watervogels 5 1 1 HRC 6-De Koog 2 0-5 ZAP 6-Tex. Boys 3 5-0 Junioren: Tex. Boys A1-SRC A3 Geelzwart B2-ZDH B1 Dames: Woudia-Tex. Boys Recreatie: Texel-Tex. Boys De Koog-De Cocksdorp ZDH-Oosterend 1-4 14.00 u. 3-3 0-2 2-2 1-4 i Door met 3-2 te winnen van Ooster end is Gamma kampioen geworden in de hoofdklasse van het zaalvoet bal op Texel. Gamma, dat het hele seizoen duidelijk de sterkste is ge weest, heeft met nog vijf wedstrij den te gaan een niet meer te overbruggen voorsprong op de con currentie. Mogelijk gaat Gamma, in dien de KNVB hieraan z'n mede werking verleend, komend seizoen weer aan de vaste wal voetballen (1e klasse). Beide subtoppers, Texel en Klif, speel den tegen elkaar gelijk: 1-1. De stand bovenaan is nu: 1 Gamma 22-41; 2. Jelleboog 23-31; 3. Texel 23-30 en onderaan 9. De Krim 23-13. en laat ste De Koog 23-10. In de reserve hoofdklasse won koplo per Gamma 3 met 2-0 van Casino 2, terwijl de concurrenten Casino 3 en Klif 3 tegen elkaar gelijk speelden: 3-3. De stand is hier: 1. Oosterend 4 20-35; 2. Rab 21-35; 3. Klif 4 20-28. In de tweede klasse waren er afgelopen week geen wedstrijden. De stand is hier: 1. Gamma 6 18-31; 2. Texel 3 17-18; 3. Gempo 19-23. In de derde klasse zijn er drie kans hebbers voor het kampioenschap, die allen hun wedstrijd wisten te winnen. Texel 4 won met 9-1 van Casino 6, terwijl De Koog 4 Rab 2 met 3-0 ver sloeg. Oosterend 6 won met maar liefst 15-2 van ZDH 3. De stand: 1. De Koog 4 22-38; 2. Texel 4 22-37 en 3. Oosterend 6 22-34. Uitslagen: Hoofdklasse: Casino-ZDH 13-1; Gamma- Oosterend 3-2, Texel-Klif 1-1; Mantje-De Krim 5-4, Reserve hoofdklasse: Oosterend 2-Gamma 2 4-10; Gamma 3-Casino 2 2-0; Klif 2-Texel 2 5-4; Casino 3-Klif 3 3-3. -1e klasse: Rab-Jelleboog 2 5-3, Oosterend 4-Casino 4 6-2; Gamma 4-Attent 4-2; De Koog 3-Albert Heijn 1-7; Mantje 2-Oosterend 3 2-6. 2e klasse: Jelleboog 3-Mantje 3 0-4. 3e klasse: Casino 6-Texel 4 1-9; Jelleboog 4-ZDH 2 5-11, ZDH 3-Oosterend 6 2-15; Rab 2-De Koog 4 0-3; Oosterend 7-Klif 6 1-5. Ju nioren 1: De Koog-Texel 1 4-3, Oosterend 1-Casino 2 11-1 Junioren 2: Casino 5-De Krim 2-11, Texel 3-Casino 4 1-6. Tijdens de viswedstrijd zaterdag avond hebben 21 vissers bij de k sekeet staan kleumen daar het avonds niet zo warm meer was a eerder op de dag. Er werd heel 9 gevangen en er was geen visser niets heeft gevangen. Zaterdag 20 april gaan vijf Texels sportvissers naar de voorselectie het N.K. Kustvissen op Wieringen eerstvolgende clubwedstrijd is op april bij de Lancasterdijk. Uitslag: Senioren: 1 Rein Kuijper 375 cm, 15 vir 2. Pierre de Kroon 252 cm, 11 vissen, 3. Theo Buren 227 cm,. 8 vissen; Junioren Marcel Verhagen 124 cm, 5 vissen; 2 0; Kroon, 67 cm, 2 vissen; 3. SebastiaanD ker 39 cm, 2 vissen. Na de opleervluchten vanaf Alknv en Bodegraven, gingen zaterdag i wedvluchten oude duiven weern start. Gevlogen werd vanaf Roosendaal, een afstand van ongeveer 180 kir, Om 9.30 uur gingen met een ma: oostenwind de 61 Texelse duiven Om 11.46.41 uur werd de eerste: geconstateerd door Herman Groat veld, waarbij de duif een snelheid haalde van 1247,50 m/min. Uitslag: Herman Groeneveld: 1,6, Mijert de Waas 2,4,5; Arie Ellen: 3,9,11; Sjoerd Freenstn 7,8,10; Albert den Braven: 1,2. Zes leden van zwemclub TX'71( den zaterdag mee aan een jeugd marathon in zwembad De Schoti Den Helder. In totaal waren vijft» clubs vertegenwoordigd, voornst lijk Reddingbrigades De Texela deden het zeer goed en haalde» 8950 meter een eerste plaats. De meisjes die deze afstand afta waren llona Keijser, Nicolien Ra» mara den IJzerman, Christien Pe nings, Marieke Hut en Tamara di Brok. Zondag deden enkele TX'71-leden mee aan een recrea driekamp in Breezand. Diverse k laars zwommen zich in de prijsil Vrijdag 26 april gaat zwempaif lenkoog weer open. Dan begird ook de wekelijkse trainingen vr TX'71 weer. Vier leden van de WAD scholengroep tonen de collectie van oe „interculturele ivsiusi

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 6