n- KORT TEXEIS erste Texelse asperges oor burgemeester Met gekleurde fietsen op weg naar EcoMare Kinderen verontwaardigd na vondst gekooide ekster EcoMare start jubileum zondag met open huis Inschrijving op de scholen Entree maritiem museum zaterdag Hfeaiiaaw Wagenmuseum open in museumweekend achtelijke insluipers wemmen naakt Calluna ommissie looft werk felzijn voor Ouderen \1PERDAG 18 APRIL 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 11 iffigiKSg I&è*i ;-3 imfOCTBI' Poffertjes. B en w staan positief tegenover het plan van Cor Kuip om in het seizoen in De Koog een pof fertjeskraam neer te zetten. Alleen vindt men dat het geen kermisachtig onderkomen mag worden, dus Kuip wordt verzocht met nieuwe ideeën op gebied van het uiterlijk van de kraam te komen. Kamperen. Deelnemers aan het tennistoernooi van Deuce mogen nog één keer overnachten op het Boys- veld. Volgend jaar zullen ze onderdak moeten zoeken op reguliere kampeer terreinen, zo vindt het college. Brandweerauto. De gemeente heeft nog steeds een Bedford brandweerauto uit 1953. Vrijwilligers zijn bereid de wagen op te knappen. Het wagenmuseum heeft gezegd geen belangstelling voor de auto te hebben. Toneel. Het toneelstuk „De thuis komst" dat Comedia de la Nioz op 27 april zou opvoeren, gaat niet door. Reden is dat enkele spelers vrij on verwacht naar het buitenland gingen. De voorstelling is verzet naar een nog nader te bepalen datum in het najaar. een ijsje. Vervolgens vertrekt men om 14.00 uur massaal naar EcoMare. Na het voeren van de zeehonden om 15.00 uur zullen de kinderen om 15.30 uur gezamenlijk de „Robben- samba" zingen, die geschreven werd door Piet Krens van de groep „Straat" en de 6-jarige Luuk Zillig uit Oudeschild. Aansluitend zal poppen theater De Regenboog 1000 cd's (met daarop het zeehondenliedje, nog twee swingende milieuliedjes en een verhaaltje) aanbieden aan EcoMare- directeur Jan Kuiper, die ze in eigen beheer in de verkoop zal brengen. Ter afsluiting van deze feestelijke dag zullen de vijf knotsgekke muzikanten van „Straat" een optreden verzorgen. Tussen 16.30 en 17.00 uur gaat iedereen groepsgewijs weer huis waarts. Begeleiding Ouders dienen zelf hun kinderen te begeleiden indien deze nog niet in staat zijn de tocht zelfstandig te ma ken. Vanuit ieder dorp zullen de groe pen worden vergezeld van E.H B.O. en een „bezemwagen". De politie wordt verzocht toezicht te houden op de gevaarlijke kruisingen en oversteek plaatsen. Radio Texel en Radio Noordholland zullen op deze dag live uitzendingen verzorgen. De meeste fietsverhuurbedrijven zul len fietsen beschikbaar stellen voor kinderen die geen fiets hebben maar toch willen mee fietsen. Bij het dichtstbijzijnde verhuurbedrijf kan men hiernaar vooraf informeren. Om dat de organisatie graag wil weten hoeveel ijsjes er in het bos klaar moet liggen, dienen de kinderen hun naam in te vullen op de intekenlijst die in de scholen hangt. Fietstocht en happening op EcoMare maken deel uit van de Open Dag die EcoMare organiseert in het kader van het Nationaal Museumweekend en de Dag van de Aarde. Zondag a.s. is EcoMare de gehele dag gratis toe gankelijk. Ook voordat de kinderen losbarsten zijn er allerlei extra activi teiten, zoals lezingen en de vertoning van oude films. Wie nog vragen heeft kan contact opnemen met Lot Kombrink 14255, Monique Fokker 14645, of Guus van Sambeek 18959. Ook het Agrarisch en Wagen museum in De Waal zal zater dag en zondag a.s. zijn geopend ter gelegenheid van het Nationale Museumwee kend. Bezoekers zijn zaterdag welkom van 10.00 tot 16.00 uur en zondag van 14.00 tot 16.00 uur tegen gereduceerd tarief: f2,50 voor volwassenen en f1,50 voor kinderen. Daarna gaat het museum weer dicht tot 15 mei a.s. Voor die tijd is het wel mogelijk dat groepen van tenminste 10 per sonen het museum bezoeken. Afspraken daarvoor kunnen worden gemaakt met de heer De Vries (telefoon 12952) of mevrouw Goeman (18622). schijnlijk ook een kijkje nemen bij de zandsuppletie bij De Koog. Om onge veer 18.00 uur vertrekt zij weer van Texel. De mooiste TV's ooit gemaakt Bang &0lufS6n Kom maar kijken of u dat ook vindt. Jan Brouwer Spinbaan 15, Tel. 02220-15130 asperge van de firma Gebroeders jser uit Ongeren is dinsdagavond „roepen tot echt Texels product. gebeurde in restaurant De idskeider. waar Jaap en Rièta jser de eerste asperges aanboden i burgemeester Ton Schipper en vrouw- konden onmiddellijk zelf proeven de exclusieve seizoengroente rkelijk van een bijzondere klasse want kersverse Texelse asperges mden het belangrijkste bestand- van een diner, dat ook overi- is helemaal uit Texelse producten itond. kwaliteit van de zonder bestrij- gsmiddelen geteelde asperges kt de hoop dat deze delicatesse i weg naar het publiek vlot zal vin- i. Extra interessant is dat de Texel- asperges blijkbaar vroeg op de irkt kan worden gebracht, twee iken eerder dan in de produktiege- jden elders in het land. Dat is niet ben te danken aan het vroege ras Synlym"), maar waarschijnlijk ook n de naar verhouding hoge nacht- nperatuur in het voorjaar op Texel. |t als witlof reageert asperge slecht grote temperatuurswisselingen, rege asperge kan een goede prijs jrengen, waardoor de kans dat de- teelt op Texel op termijn voldoen- jf mannen en één vrouw werden or de politie van zondag op maan- g in het holst van de nacht op he rdaad betrapt in zwemparadijs illuna in De Koog. De clandestiene vemmers hadden zich toegang tot it overdekte bad weten te ver haffen door het rolluik, dat is ge- latst in de overgang van het inenbad naar het buitenbad, op nkse wijze te openen. nd 02.45 uur ging bij de beheerder ran het zwembad het automatische nbraakalarm af. Deze stelde direct de Mime op de hoogte. Toen de dienst doende agenten waren gearriveerd Atstak de beheerder het licht in het tot dan toe in duisternis gehulde memparadijs. Wat de heren aantrof fen was bepaald niet alledaags. In fiet water bevonden zich vijf spier- lakte mannen aan en ook de vrouw /om in Eva's kostuum. Uit verkla- igen van de de insluipers, allen sei- envverkers van wie de leeftijden rieren van 27 tot 33 jaar, bleek dat t zestal in een vrolijke bui tot de chtelijke zwempartij had besloten, zijn geen vernielingen in het ge- uw aangericht. Tevens werd niets rmist door de beheerder. Door de enten werd proces verbaal opge- lakt. De zes „waterminnaars" werd [aalvredebreuk ten laste gelegd. Igens de politie hebben eerder Drtgelijke overtredingen plaatsge- nden. Ook toen werden de daders trapt. !e doen zinnige dingen met het ld dat ze krijgen." Dat was una- im de conclusie van de leden van B commissie voor welzijnsbeleid «er de Stichting Welzijn voor Oude- Texel (SWOT). De instantie is ®n jaar geleden ontstaan na ophef ing van de regionale stichting. iet eerste jaarverslag van de SWOT leen fraai visitekaartje, waar de [Ommissie zeer tevreden mee was. ïré Zegers (PvdA) had echter signa- li gekregen dat het bestuur van de hting niet altijd met de achterban •rnam wat in de vergaderingen s besproken. „En er bestaat onder jderen ook onduidelijkheid over wat Jï indikatiecommissie precies doet P aan welke eisen ze moeten vol den om een plaats te krijgen in een fiuis." Snijders, porojectleider van de JOT, legde uit dat de indikatiecom- sie niets te maken heeft met de hhng. „We zijn er alleen in verte- •woordigd. We hebben ons eigen d en daarin zou wel wat meer in itiatie kunnen komen over het ik van die commissie." *1 Helman van het CDA vroeg of de wtieente bereid is geld te lenen aan JWarme Maaltijdcommissie voor aanschaffen van nieuwe thermo- ten, waarin het eten wordt ver- rd. Ze wilde weten hoeveel alar- 'PParaten er nog nodig zijn nu de •ag daarnaar zo explosief is geste pt De wethouder vertelde dat het Ttege van b en w wel wil meewer ken aan een lening. Ze kon niet zeg- hoeveel alarmapparaten er Jntueel bij moeten. H. Snijders zei V momenteel vier mensen op de Bchtlijst staan voor een apparaat. verwacht dat dit alleen maar zal •nemen, in verband met vergrijzing van de bevolking. de lucratief is, zeker niet is uitgesloten. Jaap Keijser en zijn vrouw hebben er vertrouwen en ple zier in al betekent het voor hen hard werken. Op dit moment staat het ge was op een halve hectare, waardoor de productie vooral de eerste jaren niet bijzonder groot kan zijn. Dit sei zoen wordt ruim 500 kg geprodu ceerd. Omdat de planten de eerste jaren steeds productiever worden, kan volgend jaar al op 2500 kg wor den gerekend. De topproductie wordt bereikt tussen het vierde en zesde jaar, waarna de omvang van de oogst geleidelijk slinkt totdat er na tien jaar een punt achter wordt gezet en nieu we planten moeten worden gepoot. Aan huis De Keijsers verkopen hun asperges voor de normale landelijke prijs (f 18,- per kg voor eerste soort en f 16,- voor tweede soort) vanuit hun huis Ongeren 5, dagelijks tussen half twee en half vier. Restaurants die hun gasten iets bijzonders willen voorzetten, hopen ze ook te voorzien. Naast kleur, smaak en structuur is de versheid van de asperges een belang rijk verkoopargument. Asperges die 's middags worden verkocht, zijn enkele uren eerder uit de grond gehaald, wat bij asperges die van elders moe ten worden aangevoerd, practisch on mogelijk is. Weidekipeieren Het etentje dat dinsdag ter gelegen heid van de presentatie van de Texel se asperges was aangericht, was in alle opzichten „echt Tessels". Het menu vermeldde naast de gekookte asperges onder meer Texelse lamsrug (geslecteerd door Willem Goënga), Texelster-aardappelen, gewelde boter, kwark en room van de bd-boerderij Sint Donatus en zelfs gekookte wei dekipeieren van Paul Eelman van „Nieuw Leven". Die eieren komen dus van kippen die frank en vrij op een groot stuk grasland lopen, waar ze een gevarieerd en natuurlijk kostje bijeen garen. Kenners beweren dat de eieren daardoor extra fijner smaken Jaap Keijser en zijn vrouw overhandigen de eerstje bosjes Texelse asperges aan het burgemeestersechtpaar. dan eieren van gewone scharrelkip- pen, die opgesloten zitten in hokken en uitsluitend fabrieksmatig vervaar digd voer krijgen. Kinderschoenen Jaap Keijser over „zijn asperges: „We staan nog in de kinderschoenen. De eerste resultaten zijn ver boven ver wachting. Ik hoop dat het succes doorzet". Voorzitter Hans de Leeuw van de vereniging Texelse Produkten- promotie: „We zijn blij met deze nieu we loot aan de stam van Texelse pro- dukten. Het past perfect bij onze filosofie". Burgemeester Schipper sprak zijn bewondering uit voor het initiatief. Locale kwaliteitsproducten noemde hij van groot belang voor het eiland zodat het goed is dat er men sen zijn die op dat terrein experimen teren. „Texel is met dergelijke ondernemers gediend". De Texelse schooljeugd kan zondag vanuit ieder dorp naar EcoMare fiet sen, waar de kinderen massaal een zeehondenlied zullen zingen. Alle dorpen worden aangevoerd door een opperhoofd, die de leiding, doch niet de verantwoordelijkheid heeft over de kinderen. De ouders worden met klem verzocht zelf mee te fietsen in dien hun kinderen de tocht niet zelfstandig kunnen maken. Leerlingen van een basisschool uit Zaandam keken raar op tijdens een vredige avondwandeling in de Den nen. Vlak bij hun logeeradres, De Rovershut, vonden zij een kooi waar in een ekster was opgesloten. Stro perij, was het eerste waaraan ze dachten. Verontwaardigd bracht de schoolklas het dier met kooi en al naar EcoMare. EcoMare-medewerker Henk Brugge vertelde de scholieren dat het dier niet zelf was gevangen, maar dat het een zogenaamde lokvogel betreft. De jachtopziener heeft opdracht van de jagersvereniging de eksters te bestrij den, omdat ze als schadelijk wild worden beschouwd. Hij heeft het tamme beest in het middelste com partiment van de driedelige vangkooi geplaatst. Indringer Paul Kuip, voorzitter van de Texelse afdeling van de Koninklijke Neder landse Jagers Vereniging (KNJV), licht toe waarom men juist op déze manier eksters wegvangt uit de be boste omgeving. „Dit exemplaar is oorspronkelijk uit een ander gebied afkomstig, dan waar de kinderen hem aantroffen. Soortgenoten be schouwen de vogel daarom als in dringer en willen het dier zo gauw mogelijk van hun territorium verjagen. Stuk voor stuk benaderen ze snel de lokekster. Na enkele rondjes rond de vangkooi te hebben gemaakt wurmen ze zich door het klapdeurtje en slui ten zichzelf daarmee op." De jachtop ziener zorgt er voor dat de gevangen ekster een kopje kleiner wordt ge maakt. Het lokexemplaar blijft, in af wachting van het volgende slachtoffer, gewoon in leven. „Een handige, volstrekt wettige manier om de stand van deze vogelsoort op peil te houden. Eksters hebben namelijk geen natuurlijke vijanden. Zo'n jaar of drie geleden gebruikte men nog eie ren, gevuld met gif, om deze vogels te bestrijden", aldus Kuip. Volgens hem roven de eksters eieren van an dere soorten uit nesten vandaan. „Ze vreten zelfs jongen. Daarmee onder mijnen ze de vogelstand." Onder de slachtoffers ook fazanten, waarop de Texelse jagers liever zelf jacht maken. Verbod Sytske Dijksen, secretaris van de werkgroep Landschapszorg, vindt dat deze eksterjacht niet door de beugel kan. „Ten eerste worden de eksters op een natuur- dieronvriendelijke ma nier bestreden. Het beest dat door de kinderen werd gevonden was sterk vermagerd en het verendek zag er slecht uit. Bovendien zijn de dieren ten onrechte vogelvrij verklaard door de jagersvereniging. Dijksen: „Onder zoeksrapporten van Arie Spaans, die aan het Rijks Instituut voor Natuurbe heer is verbonden, tonen aan dat de eksters gemiddeld slechts één a an derhalf procent van de zangvogelpo pulatie opeten. In het broedseizoen loopt dat op tot twee drie procent. Ze leven voor een groot deel van in secten. Tevens is wetenschappelijk aangetoond dat de zangvogelpopula tie in gebieden waar véél eksters voorkomen net zo hoog is als in ge bieden waar weinig ekster leven."Vol gens Sytske Dijksen geldt datzelfde voor de fazantenbezetting. „De vo gels horen, net als alle anderen, ge woon in de natuur thuis" Voor de jagers telt slechts het aantal fazanten dat ze kunnen schieten, is de stellige overtuiging van de natuur- beschermster. „Laat ze maar eens wat aan die rondzwervende wilde katten doen, die richten veel meer schade aan in de natuur." Toevallig heeft „Kritisch Faunabe heer" een geding aangespannen bij de Raad van State, teneinde het van gen van eksters met zogenaamde klapkooien buiten de wet te plaatsen. Hoewel het in Nederland (nog) is toe gestaan is deze werkwijze in strijd met de Europese vogelrichtlijnen. Ne derland is één van de ondertekenaars van deze richtlijnen, zo redeneert Kri tisch Faunabeheer. Om verwarring bij aankomst en ver trek te voorkomen heeft ieder dorp die dag een eigen kleur. Alle meefiet- senden worden verzocht hun fiets herkenbaar te maken met lintjes, vlaggetjes, bloemetjes of iets derge lijks in de dorpskleur. Vertrekschema Oudeschild: vertrek om 12.00 uur vanaf het schoolplein van de Bruin- visschool, de dorpskleur is rood. Den Hoorn vertrek om 12.30 uur vanaf het schoolplein van de Jan Drijverschool, de dorpskleur is roze. De Koog: vertrek om 12.30 uur vanaf het schoolplein van de Lubertischool, de dorpskleur is geel. De Cocksdorp: vertrek om 11.45 uur vanaf het schoolplein van het Durper- honk, de dorpskleur is groen. Eierland: vertrek om 12.00 uur vanaf het schoolplein van de J.R Strijbos- school, de dorpskleur is groen. Oosterend: vertrek om 12.00 uur vanaf het schoolplein van de Jacob Daalderschool, de dorpskleur is paars. De Waal: vertrek om 12.15 uur vanaf het schoolplein van de Redmar IJska- school, de dorpskleur is oranje. Den Burg: vertrek om 12.00 uur van af 5 vertrekpunten; t.w. het school plein van de Thijsseschool, het schoolplein van de Kompasschool, het veldje achter de gymzaal aan de Beatrixlaan, het parkeerterrein op de hoek van de Wilhelminalaan/Drij- verstraat en het parkeerterrein bij de sporthal. Dorpskleur is blauw. Tussenstop Tussen 13.00 en 13.30 uur wordt verzameld op de speelweide aan de Ploegelanderweg voor een pauze en Vlnr. Manou Lubbers. Tamara Oostrum en Gail Koppenol. De verontwaardigd vindsters met de klapkooi waarin de ekster is opgesloten. EcoMare-medewerkers houden de broodmagere vogel nog enige dagen ter observatie in EcoMare. maar laten en het dier binnenkort weer vrij. Dat de Texelse zeehondenopvang dit jaar veertig jaar bestaat, is inmiddels niet meer onbekend. EcoMare begint dit jubileum zondag feestelijk met een open dag. Het centrum voor wadden en Noordzee in de duinen nabij paal 17 is dan de hele dag gra tis toegankelijk. Hoogtepunt van het programma is de overhandiging van duizend mini-cd's, ingezongen met behulp van kinderen van de Bruinvis- school. De open dag wordt gecombineerd met het nationale museumweekend en de internationale Dag van de Aar de. Naast alles dat gewoonlijk ook is te zien (expositie, duinpark, vogelop vang en zeehonden) is er een specia le tentoonstelling, gewijd aan 40 jaar zeehondenopvang. Tevens is er een diavoorstelling en een oude videofilm over het Texels Museum en de zee hondenopvang. Deze videofilm draait de hele dag, behalve van 11.30 tot 13.30 uur. EcoMare is vanaf 9.00 uur geopend. Van 10.00 tot 15.00 uur kunnen kinderen zich als zeehond la ten schminken. Trekpleister is uiter aard het voeren van de zeehonden, om 11.00 en 15.00 uur. Om 11.30 uur begint een dialezing over het op vangen van zeehonden, evenals om 13.30 uur. De overhandiging van de mini-cd's is geprogrammeerd voor 15.30 uur. Jeugd uit alle dorpen zal rond de zeehondenbassins de „Rob- bensamba" zingen, begeleid door de groep „Straat". Deze muzikanten zor gen tevens voor de dagsluiting met een zg. „muzikale slapstick". De open dag' is om 17.00 uur ten einde. In het kader van het nationale mu seumweekend kan het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild zater dag worden bezocht voor de sterk gereduceerde prijs van f 1,-. Maij-Weggen Inmiddels staat de komst van minis ter H. Maij-Weggen van verkeer en waterstaat naar EcoMare definitief vast. De bewindsvrouw zal op maan dag 29 april de expositie „40 jaar zeehondenopvang" officieel openen. Mevrouw Maij wordt tussen 15.00 en 15.30 uur op het eiland verwacht: zij zal de overtocht maken met een schip van de rijkspolitie te water. Tij dens haar bezoek, dat geen officieel karakter draagt, zal de minister waar-

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 11