KORT TEXELS ndcompetitie volleybal etbalprogramma andcompetitie tennis aterskiclub nu •k op Texel Motorcrossweekend met 70 deelnemers Veel deelnemers voor Dikke Pilaar Mik(s) toernooi IJsclub Oost houdt actie voor ijsbaan Echtpaar Veeger op kop in klaverjasstrijd Pilaar prolongeert dartkampioenschap Paniek kost schaker Cornelisse positie Texelse Boys verliest in matig duel „Ons Genoegen" teken van turnen in Ondanks enorme inzet verlies slotduel ZDH Dierenresten open en bloot op de belt? Zeer gering risico miltvuurbesmetting JERDAG 18 APRIL 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 13 lag 23 april A mannen: g u. RWS-Paal 9 Eelman 2 u Eelman-Steigertje RWS 4 u DGM-Versluis Bremakk.2 3 u. Bremakk. 2-Graaf Sp. Versl. 3 u Vd. Woude-Kobeko Cocky's B u. Cocky's-Amro Vd. Woude B gemengd en vrouwen: 0 u. 2 j. RaboIJzer-Ecomare Haarst. 4 u. Haarstudio-7 Prov. Raboüzer 3 j. Westerlaken.-Klif 23 7 Prov. 0 u. Zegel M.-Leydekk. Westerl. 8 u. Verfbus-Question Zegel M. C. Vrouwen: 0 u. Visser B.-Rival De Boer 2 u. De Boer-Vlier Visser B. 4 u. Smash 4-DA Vlier 3 u. Smash 3-Wiersma Zeilmak. 0 u. Ass. Bremer-Zeilmak. ACS 8 ia Nioz-ASC Ass. Bremer stri|dleiding Rinus en Ilse (13805) ,en 16 april: entrale 't Steigertie 3-0: Teso-BCT shop 3-0: Versluis-Paal 9 1-2; De Krim- tsank 2-1, Bestuur-Gr. Slock 1-2: Bremak- Music Shop 2-1; Mantje-Leydekkers 3-0; 3-Sportshop 1-2; Westerlaken-Question istig-Sl Jan 2-1; LenR-12 Balcken 0-3, irfbus-Durper Drup 0-3; Meermarkt-De 21; Visser bouwb.-Wiersma Antiek 2-1; de Boer-De Rival 0-3; Nioz-Zeilmakerij Imash 3-DA 3-0; Smash 4-ASC 3-0 rdag 20 april: B afdeling Noord-Holland: oren: A2-0osterend A1 14.30 u. deer Bl-Texel BI 12.30 u. I B2-Sint Boys B1 13.30 u. Bi-Succes B1 13.30 u. C2-Tex. Boys Cl 13.00 u. -erend C1-VZV C1 13.00 u. nacht Cl-Texel Cl 13.00 u. tel C2-Tex.Boys C2 13.00 u. C2-Texel C2 13.00 u. Ilen: lerend D1-De Koog D1 12.00 u. D1-Tex. Boys D1 12.00 u. DVTexel 02 12.00 u. I El-Oosterend E1 11.00 u. j E1-Tex. Boys El 11.00 u. terend E2-Texel E2 11.00 u. toog E1-Tex. Boys E2 11.00 u. t FVTex. Boys F1 10.00 u. tl F1-Oosterend F1 10.00 u. «el F2-SVC F2 10.00 u. [itoog F1-ZDH F 10.00 u. I Boys F2-Texel F3 10.00 u. dag 21 april: IBafd. Noordholland: tel-Tex. Boys 14.00 u. I-VVS 2 14.00 u. 15-Texel 3 12.45 u. toog 2-Callantsoog 3 11.00 u. :es 5-Tex. Boys 2 14.30 u. Boys 3-Kreileroord 2 14.00 u. I 4-Watervogels 6 11.30 u. oren: :es A1-Tex. Boys A1 14.30 u. les: Boys-Alkrnaarse Boys 14.00 u. eatie: -Texel 10.30 u. lerend-De Cocksdorp 10.30 u. (oog-VVOM 13.00 u. rdag 21 april: ce: fos-H. Elzinga 9.00 uur ol-E. Balkhoven 9.00 uur fichers-Arjen Saai 10.00 uur uitenweg-S. Amende 10.00 uur i Hodie: chraag-H. Lauwers 9.00 uur fón den Bent-J. Joosten 9.00 uur •dag 21 april; ce: en Brok-H. Maas 19.00 uur iintema-R. Verduyn 19.00 uur petelief-A. Saai 20.00 uur wedstrijden van A. Saai op zon- fochtend zijn vervallen. De ■strijden van L. Saai op zondag- •tend worden gespeeld door A. I gen: •lnga-H. Schraag 5-14; H. Lauwers-R. van 'ent 4-11; D, Bol-E Wichers 11-9; E oven-R Buitenweg 12-9; H. Maas-J. 11-4; H. den Brok-R. Verduyn 14-6; a'-J- Beintema 2-16, J ngs is het eiland verrijkt met een We vereniging: een waterskiclub. a9 26 april wordt de eerste alge- Je ledenvergadring gehouden om |u uur in de kantine van de wind- I b te Dijkmanshuizen. Wie niet Beze avond aanwezig kan zijn, p graag meer wil weten over de ^'ging, kan bellen naar André van £®r9 (18243) of Ed Witte 00). Veel motorcrossers uit de kop van Noordholland zullen dit weekeinde naar Texel komen om deel te nemen aan de eerste van vier wedstijden van de Noordholland-noord competi tie. Zo'n 70 deelnemers zullen, ver deeld over zes klassen strijden voor het officieuze kampioen schap van Noordholland boven het IJ. Voor de vijfde achtereenvolgende keer werd zondag basketball gespeeld om de felbegeerde bokaal in het Dikke Pilaar Mik(s) toernooi. Dit jaar deden dertien teams mee die er weer een gezellig sportief eve nement van maakten met gelukkig weinig blessureleed. Alleen Jesse Helder van Tasiel kwam ongelukkig ten val en verzwikte flink zijn enkel. Ook dit jaar moesten de teams weer zorgen voor minimaal twee dames in het veld. Er werd gekozen voor wedstrijden van vijftien minuten. Om dat er twee poules van vier en één van vijf teams waren, gingen de bes te zeven teams na de poule wedstrij den over naar de winnaarspoule. Bij een gelijk aantal winstpunten was het doelsaldo bepalend. De rest streed verder in de verliezersronde. Uiteindelijk werden na een vermoei ende reeks wedstrijden, tussen 10.30 en 17.00 uur gespeeld, de nummers één tot en met drie in de beide pou les bekend. De prijsuitreiking vond 's avonds plaats in De Pilaar, waar het op een zondagavond weer eens ouderwets gezellig en druk was. Uitslagen: Winnaarspoule: 1. Kapsalon Joke; 2. S1-Gollard; 3. Joetrecht Loosers; Verzielers- ronde. 1. Tasiel; 2. Vespertina; 3. De Pollepel. IJsclub Oost heeft voor het aanleg gen van de nieuwe ijsbaan „de Hop- kes" achter de Ankerstraat nog zo'n f 20.000.- nodig. Dit bedrag wil het bestuur bijeen proberen te krijgen met renteloze leningen van de ijsclu bleden en de bewoners van Ooster end. De club heeft zo'n 540 leden. Tijdens een huis aan huis actie zullen de bewoners van Oosterend en ook de ijsclubleden buiten het dorp wor den gevraagd minstens 725,- (meer mag ook) aan de ijsclub te lenen. Na vijf jaar zal worden begonnen met te rugbetaling. Het bestuur van de ijsclub heeft loonwerkers en aannemers in grond werk in en om Oosterend bereid ge vonden voor een schappelijke prijs mee te werken aan de ijsbaan. Toch brengt dit deel van het werk de meeste kosten met zich mee. Daar naast moet er een pompinstallatie komen, een uitbreiding van de ver lichting, er moet een windsingel om de baan worden aangebracht en daaromheen zal een heining worden geplaatst. Buiten financiële hulp heeft het bestuur ook vrijwilligers nodig voor werkzaamheden aan het terrein waar de ijsbaan komt. Wie meer informatie wil hebben of hulp wil aanbieden, wordt verzocht te bellen naar Wieb van den Berg, telefoon 18243. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingela den. Bij de oudpapier-wagen kunt u ook gereedschappen voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in de volgende straten: 9. Burdetstraat, Mr. Kraaistraat, Juli- anastraat. Zwaanstraat, War moesstraat en De Mars. Het deelnemersveld sterkt zich uit van zeer jeugdige, pas begonnen 60 cc crossertjes tot zeer snelle KNMV licentiehouders in de 250 cc klasse. De wedstrijden worden gehouden op het MAB-crossterrein in Eierland (toe gang via Hoofdweg). Of er voor de Texelse deelnemers tussen dit geweld ereplaatsen zijn weggelegd is nog maar de vraag. In de 80 cc klasse ditmaal een forse Texelse afvaardiging. Winnaars zijn hier echter moeilijk aan te wijzen. In de klasse van de 125 cc junioren geldt een dergelijke situatie. In de 125 cc senioren klasse zal Remco de Beer ongetwijfeld hoge ogen gooien. Als de vorm en de motor in orde zijn is dit een vrijwel onverslaanbare com binatie. Jongens als Kees Pol, Ruud Keyser en Ronald Zijm kunnen nog voor een verassing zorgen. Nico Bak ker moet in staat zijn om in de 250 cc klasse de winst naar zich toe te trekken hoewel de concurrentie in deze klasse moordend kan zijn. Zaterdag is er ruimschoots gelegen heid om te trainen. Vanaf 14.30 uur worden er oefenwedstrijden gehou den. Zondag is om 13.00 uur de start van de eerste manche van de NHN competitiewedstrijd, hiervoor kan ook worden ingeschreven door niet-NHN deelnemers. Op de voorlaatste competitieavond van klaverjasclub Den Burg zagen Freek en Gerda Veeger kans om het op de eerste plaats staande koppel Jelle Wiersma en Johan Vinke voor bij te streven. Zij behaalden met 7668 punten de hoogste score van de avond en zetten een achterstand met 1800 punten om in een kleine voorsprong van 252 punten. Dit be looft op de laatste competitieavond nog veel onderlinge strijd tussen de ze twee koppels en de spanning zal er tot de laatste partij in blijven. De inzet is het kampioenschap 1990-1991. Het op de derde plaats staande kop pel Gerard Festen en Gerrit Smit heeft met 3000 punten normaal gesproken een te grote achterstand om dat op één avond weg te werken. Het koppel Bert Witte en Wil Kam- minga werd met 7098 punten twee de, gevolgd door Jan en Corrie Spaans die 7081 punten scoorden. Met 6754 punten werden Gerard Festen en Gerrit Smit vierde en Bern- hard de Bloois jr. en invalsters Bea de Ridder werden met 6671 punten vijfde. Stand na 112 partijen: 1. Echtpaar F. Veeger 181330; 2. Jelle Wiersma-J. Vinke 181078; 3 G. Festen-G Smit 178154; 4. G. van der Slikke-J. Witte 176617; 5. Echtp. J. Spaans 176565; 6. B. de Bloois en B. de Bloois 175968; 7. F Hopman- R. de Ruwe 175731; 8. C. Zijm-N. van der Veen 174955, 9. E. Eelman-F. Halsema 174955, 10. H. Bakker-C. Vinke 174465, Stand 4e periode na 25 partijen: 1. J. wiersma-J. Vinke 43494; 2 Echtp. F. Veeger 43139, 3. Echtp. M. Bakelaar 40991; 4. B. Witte-W. Kamminga 40248; 5. H. Bakker-C. Vinke 39957. Het eerste team van De Pilaar is er in geslaagd om de kampioenstitel die vorig jaar werd veroverd, behou den. Dankzij een 5-3 zege op Slock 1 werd Pilaar 1 Texels kampioen. Slock 1 was nog de enige belager. Het team dat won, zou de nieuwe kampioen wroden. Slock 1 had al aan een gelijkspel voldoende. Het team begon overtuigend en nam in de singlepartijen een 2-1 voorsprong. Dat het tussen de oren bij de spelers van De Pilaar wel goed zat bewezen de doubles: 3-3. De Tac-Tic moest dus de beslissing brengen. De Slock ondervond dat De Pilaar dit spel goed speelt. De Pilaar won met 2-1. De eindstand werd zodoende 5-3. In Oosterend speelden 't Cafeetje en Slock 2 tegen elkaar, 't Cafeetje is nog steeds in de running voor de derde plaats en de Slock 2 heeft dit kalenderjaar nog geen overwinning behaald. Ook deze maal kwamen ze niet tot een overwinning, 't Cafeetje won uiteindelijk met 5-3. Zondag 28 april om 20.00 uur is er in café De Pilaar een darttoernooi. Gespeeld wordt volgens het systeem 501 (best of five, knock out). Na dit toernooi worden de prijzen van de competitie uitgereikt. Voetbal. Bij SV Texel geven zater dag twintig deelnemers aan de KNVB-cursus jeugdvoetbaltrainer een gasttraining voor de A- en B-junioren. Onder cursisten bevinden zich de SVT-voetballers Bart Heerschap, Ralph Koning en Gerrie Plaatsman. Aanvang 9.00 uur. Elke schaker heeft zijn zwakke plek. De ene speler maakt regelmatig ver gissingen in notabene overzichtelijke stellingen, een tweede staat bekend om zijn geknoei in dame-eindspelen, een derde komt regelmatig niet met een levensvatbare stelling uit de opening en zo zijn er vele soorten van zwakte in het spel van club schakers aan te geven. Bij Piet Cor nelisse die het hele seizoen de tweede plaats in de interne competi tie van schaakclub En Passant stevig in handen had, ligt de zwakke plek vooral buiten het schaakbord. Maandagavond in de Witte Burcht liep hij voor aanvang van de cluba vond al nerveus te bladeren in de di verse ranglijsten van En Passant, waarbij hij tot zijn schrik constateer de dat zijn voorsprong op Rinus Vit- tali tot een minimum geslonken was als gevolg van enkele onfortuinlijke nederlagen in de afgelopen weken. Desondanks bezette Cornelisse nog steeds de tweede plaats en er was dus geen enkele reden tot paniek. Maar met een achtervolger zo dicht op de hielen bleek dat Cornelisse eenvoudig niet schaken kan. Tegen Auke Terpstra riep hij in een veel te haastig en ondoordacht gespeelde partij de vernietiging over zich af. Het Hoewel Texelse Boys en tegenstan der DWOW beiden bij een misstap van Flevo nog voor de tweede perio- detitel in de race waren, was dat zondagmiddag geen moment te mer ken. Vooral de eerste helft was een matte vertoning. De tweede helft werden meer mogelijkheden ge creëerd, maar slechts DWOW uit Wieringerwerf wist er via Gert Draaisma één te benutten. De eerste helft hadden de gasten lange tijd een veldoverwicht maar waren de kansen voor de Boys beter. Bert Witte kopte een corner net over, en zag twee goede schoten gekeerd door de goed spelende DWOW-goalie Jeroen Koning. Diverse Boysaanvallen liepen over de verdienstelijk debute rende A-junior Jordi van Heerwaar den, die zich vast en zeker een plaatsje zal verwerven in de selectie van trainer Bakker. Ook Martijn Beer- l[ng kon weer regelmatig gevaar '^'stichten vanuit zijn vrije rol. De tweede helft leek op dezelfde voet voort te gaan. Na een klein kwartier spelen kreeg de Boys vrij plotseling twee geweldige kansen. Zowel Guido Banda als Jelte v.d. Kooi vonden echter Jeroen Koning op hun weg. Meteen daarop counterde DWOW succesvol. Een vloeiende aanval zette Gert Draaisma vrij voor doelman Kees Kooij. Beheerst klaarde Draaisma het karwei. De Boys had den hierna vele mogelijkheden om tenminste een gelijkspel te be werkstelligen. Pech, onzuiverheid en doelman Koning voorkwamen echter een Boystreffer. De tweede periode kansen zijn hiermee verkeken, de laatste twee (uit)wedstrijden staat er voor de Boys niets meer op het spel. Zaterdag en zondag staat Sporthal Ons Genoegen in het teken van tur nen. Zaterdag vinden de provinciale turnkampioenschappen D-lijn meisjes t/m dames plaats en zondag is de fi nale van de turncompetitie jongens t/m heren, regio Noordholland-Noord. In alle wedstrijden heeft de Gym nastiek Vereniging Texel nog turners en turnsters in de strijd. Belangrijkste Texelse kanshebsters op eremetaal zijn Efaliena Drijver (niveau 5D), An- nemieke Moor (5D7 en Liesbeth Brouwer (3D). Bij de jongens zijn er kleine kansen voor Arjan Zwaneveld I5C), Edwin Zwaneveld (5D), Jozef Smidt (5C) en Wilco Drijver (5C). Ni co Stoter (1B) en Mark Jan Mulder die zondagmiddag turnen, komen niet voor prijzen in aanmerking wegens diskwalificatie in de voorwedstrijden. Beide turners doen buiten mededin ging mee en gebruiken deze wed strijd als een specifieke training voor de wedstrijd van zaterdag 27 april in Olst, waar zij zich proberen te plaat sen voor het NK. Daarnaast gebrui ken beide turners deze wedstrijd om enkele nieuwe onderdelen in de wedstrijdoefeningen te proberen. Programma Zaterdag 20 april: 9.30 u. Aanvang wedstrijd 1. Niv. 6D en 2D 12.30 u. Aanvang wedstrijd 2 Niv. 5D en 1D 15.30 u. Aanvang wedstri|d 3. Niv. 3D. Zondag 21 april; 9.30 u. Aanvang wedstrijd 1. Niv. 5C, 6B, 6D, 7C, 7D 11.30 u. Aanvang wedstrijd 2. Niv. 5B, 5D, 6C, 7B 13.30 u. Aanvang wedstrijd 3. Niv. 1, 2, 3 en 4. was pijnlijk te zien hoe Cornelisse die dit seizoen diverse uitstekende partij en produceerde als gevolg van een panische angst om te verliezen - en daarmee zijn tweede plaats te ver spelen - niet in staat bleek ook maar een fatsoenlijke zet te spelen. Terpstra had vrij spel tegen de ner veuze Cornelisse en het duurde dan ook niet lang of de knock-out was een feit. Toen Vittali vernam dat zijn concurrent opnieuw had verloren ging hij er tegen Aad Bakker nog eens goed voor zitten. Weliswaar was zijn positie bedenkelijk maar Bakker moest nog legio problemen oplossen om te winnen. Vittali moest er hard voor zwoegen maar nadat Bakker een paar keer de beste voort zetting had gemist keerden de kan sen. Vittali maakte de partij koelbloedig uit en zal daarmee onge twijfeld de tweede plaats in het klas sement heroveren. Als Cornelisse toch nog een gooi wil doen naar de tweede plaats zal hij in de enkele ronden die nog resten allereerst zich zelf moeten hervinden, want op het peil waarop hij maandavond tegen Terpstra speelde is hij een gemakkelij ke prooi voor zijn clubgenoten. Teake van Lingen speelde een wilde partij tegen Dirk Leegwater, die de aanval behendig opving en profiteer de van een serie misgrepen van Van Lingen. De partij werd afgebroken in een voordelige stelling voor Leegwa ter. Koploper Jaap Dros deed het rustig aan tegen Piet Bakelaar De laatste gebruikte de voorzet om een haast onneembare stelling te bou wen, waarna Dros na slechts veer tien zetten een remise offreerde. Uitslagen: A.Terpstra - P.Cornelisse 1-0 T.Witte - K.Bakker 1-0 R.Vittali - A.Bakker 1- 0 T.v.Lingen - D.Léegwater afgebr K.Kistemaker - J. de Wijk 0 - 1 H.SIuijter - A.Zijm 0 - 1 PBakelaar - J.Dros remise Ondanks de geringe 0-1 nederlaag van hun favoriete voetbalploeg be leefden de ZDH-supporters een boei ende middag. Weliswaar kwam GSV snel op voorsprong, de verbetenheid waarmee de Hoornders terugknokten tijdens deze laatste competitie wedstrijd, vormde een lust voor oog en oor. Techniek, speelstijl en inzicht van een aantal spelers mogen dan niet direct voor de schoonheidsprijs in aanmer king komen, de aanwezigheid van een groeiend aantal jonge spelers binnen de ZDH-lijnen betekent voor de toekomst misschien een lichtpunt je. Dat ZDH dit jaar de zoete smaak van de overwinning nog niet heeft mogen proeven motiveerde de spe lers zondag, tijdens de wedstrijd te gen GSV, extra de registers open te trekken. De snelle achterstand, ver oorzaakt door balverlies, was dan ook tegen elke krachtverhouding in. Gebrek aan zuiverheid leidde echter te vaak tot balverlies en onnodige frustratie onder sommige spelers. Spectaculairste moment voor rust be trof zonder twijfel een haarscherpe voorzet van Rob Bruijn. Doordat de ZDH-voorwaartsen niet op tijd in de doelmond verschenen schoot de bal onaangeroerd voorlangs. Strafschop Na de hervatting waren het weer de Zwaluwen die vol ijver het spelbeeld bepaalden. Gadegeslagen door ver trekkend trainer Willem Olthof, die wegens een beenblessure voortijdig verstek moest laten gaan, gingen de fanatieke Hoornders het duel niet uit de weg. Typerend voor de wedstrijd was de verbetenheid die van het elf tal afstraalde. De teleurstelling op het gelaat van spits Marcel Wtte sprak soms boekdelen. Even dreigde 0-2, toen de arbiter na een defensieve ac tie de bal op de elf-meterstip plaatste. Doelman Sander Stolk, be hoedde de ploeg voor een grotere achterstand en bewees daarmee zijn Op de vuilnisbelt zijn botten en an dere overblijfselen van dode dieren aangetroffen. Een omwonende alar meerde de provincie, uit angst voor het uitbreken van bijvoorbeeld een miltvuur-epidemie. Volgens A. Wil- kens van de gemeentelijke milieu afdeling is er niets aan de hand. „De botten door drie tot vier meter grond bedekt. We hebben ons laten leiden door adviezen van de veterinaire in spectie in Rotterdam en door profes sor Breukink van het veterinair instituut in Utrecht. Er is geen besmettingsgevaar voor mensen en risico voor vee is uiterst klein. Tijdens het afgraven van grond rond de oude noodslachtplaats kwamen botten van dieren bloot, die mee af gevoerd werden naar de belt. Toen de noodslachting plaats zou maken voor woningbouw, waarschuwde Pe ter Bakker (Groen Links) al voor mo gelijke besmetting van miltvuur en rotkreupel. "De laatste tientallen jaren is milt vuur in Nederland niet meer aan de orde", zegt dierenarts Klinkers, "maar het blijft oppassen geblazen. De bac terie, die miltvuur veroor zaakt is in staat zich in een spore te veranderen, die zelfs tot 100 jaar levensvatbaar blijft. Zodra de omstandigheden gunstig zijn kan die spore zich weer transformeren in de bacterie en op dat moment kan het besmettelijke miltvuur weer uitbreken onder het vee. Dat is in Nederland al vaker ge beurd. Vroeger werden miltvuur kadavers inderdaad wel begraven, vaak in de buurt van boerderijen waar het dier gestorven was. Bij de ruilverkaveling werden door diepploe- gen de botten boven gehaald en bra ken er soms spontaan ziekte-haarden uit." Weinig risico Miltvuur wordt over de gehele wereld aangetroffen en tast vooral herbivo ren (graseters) aan, zoals geiten, schapen, runderen en paarden. Voor de mens kan besmetting alleen plaats vinden via kontakt met een ziek dier; een slager met een open wond, die in aanraking komt met een besmet kadaver. Slager Aad van Heerwaarden en zijn vader en voor ganger Jaap van Heerwaarden weten er nog wel van. Het laatste geval van miltvuur op Texel was in 1963: "Toen was ook al het gezonde vlees besmet. Alles werd afgevoerd naar de vaste wal, waar het vernietigd is en de gehele noodslachtplaats werd ontsmet." Daarvoor weet Van Heer waarden van nog een geval. Toen werden de resten overgoten met ben zine, verbrand en daarna met onge bluste kalk begraven. Dat was in die tijd zeer gebruikelijk en, ook voor nu, afdoende. Omdat begraven een goe de oplossing is, heeft de gemeentelij ke afdeling milieuafbeheer hiervoor gekozen. Geslaagd. Aan de Landbouwuniver siteit Wageningen is Sijne van der Beek afgestudeerd in de studierich ting zootechniek. Geslaagd. R. van Buschbach uit Den Burg slaagde voor de cursus Restaurantkok. onschatbare waarde voor het elftal weer eens. Bijna kwam ZDH langszij door een verrassend schot van Ruud Heuvink. Ver voor zijn goal staand, kon de overmoedig geworden GSV- keeper de inzet in een uiterste poging maar net onderscheppen. De zinde rende eindfase speelde zich hoofdza kelijk op de GSV-speelhelft af. Het zwaarbevochten slotoffensief ten spijt, bleven alle doelpogingen van ZDH vruchteloos. Hoewel in de vakliteratuur nog nooit is beschreven dat mensen na 30 jaar miltvuur krijgen van besmette botten vindt de GGD dat onnodig risico op het krijgen van deze ziekte moet worden vermeden. In overweging wordt gegeven om de botten, waar van het vermoeden bestaat dat zij afkomstig zijn uit de onlangs op Texel afgegraven noodslachtplaats, met het vuilnis mee te geven. De mens wordt zeer zelden besmet met miltvuur. De afgelopen 15 jaar zijn in Nederland in totaal drie geval len van miltvuur gemeld, de laatste in 1982. Meestal wordt bij de mens de huid aangedaan, soms de luchtwe gen. Na het eten van besmet vlees kunnen de darmen aangedaan wor den. Vooral mensen de werken in slachthuizen lopen de kans op besmetting. Zij raken besmet door zeer recent gestorven dieren. De kans dat kinderen op Texel milt vuur krijgen via de besmette botten is practisch nul. Geraadpleegde des kundigen in Nederland hebben nooit van zo'n besmetting gehoord of gele zen. Wie het zekere voor het onzeke re wil nemen kan volgens de GGD het best het materiaal met het vuilnis meegeven. Koeien, schapen en varkens zijn het meest ontvankelijk voor de over dracht van miltvuur via besmette dierlijke resten. Sinds een jaar of twintig worden besmette dieren ver brand, zodat het besmettelijke mate riaal wordt vernietigd. De overblijfselen die onlangs op het eiland zijn opgegraven, zijn daar on geveer dretig jaar geleden begraven. Theoretisch is besmetting via dit ma teriaal mogelijk. Het desinfecteren van dit materiaal gebeurt door ver branding of een langdurige behande ling met stoom. De meest eenvoudige manier om besmetting te voorkomen is het verwijderen van besmet materiaal. De infectieziekte miltvuur is bij de mens, mits tijdig ontdekt, goed te behandelen. Drs. J.P. de Bont, Directeur GGD Den Helder

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 13