'eest van herkenning )ij Pajama Game Maandag eerste stort in vuiloverslag Oudeschild KTF start op 29 april huis-aan-huis actie Rein Kuyper beheerder vuiloverslagstation jannend, romantisch verhaal en flitsende muziek 3a/ op tijd uw kaartje iemeente gaat OGB elf invorderen Bromfietster onderuit door gemorste grond - lERDAG 18 APRIL 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 5 ^^^wstcvig glas ^^cnguldcn bf dertig kost, maaW Willem is met zo, zegt hi), dat hij dan ccnl nat glas op de tap zet. "Ik ga niet chagrijnigi staan schenken, als de boekhouder slecht* berichten heeft." Nee, hij tapt gewoon ccfl goed glas vol. Bi) de geachte medcprocvcrs zijn twccl Texelaars, de heren Frank de Grave, slijter, I en Ton Kaps, parachutist, beiden liclhcb-1 bers van uwcctwcl. Willem Ham laat onsl weten, dat hij de afgelopen week honderd-1 vijftig malts heeft doorgeproefd, en dat hijl daar nog hardstikkc moe van is, maar «dit I ijdcl gesnap ontgaat de heren De Grave cnl Kaps. Nu al in de ban van de single maltl sluipen ze van tafel naar tafel, ze fixeren de I flessen en af en toe zien wij hen hun longB langs de lippen lekken. Komaan, Willem, wc willen aanvallenM Maar Willem wil eerst nog veel tekst kwiifl over de drank, die in belangrijkheid slcd^l czijn eigen bloed vvord^j^^^ Texelse Musicalvereniging Geen C Te Hoog heeft met de 'be- pde Amerikaanse musical The Pajama Game een uitstekende s gedaan. De oorspronkelijke première was in 1954 in New waarna er meer dan 1000 voorstellingen volgden. De mu- werd wereldwijd bekend, vooral door de verfilming met on- andere Doris Day in één van de hoofdrollen. Een ieder die de tqer jaren maar enigszins bewust heeft meegemaakt kent ze de tango Hernando's Hideaway. Op dit lied bestond een on- gende Nederlandse vertaling, die onder de jeugd zeer ulair was. derlijke onderdelen, zoals dans (eigen choreografie) en muziek. Vernieuwend itvoering, die op 10, 11 en 18 n De Burgmeester De Koninghal t gehouden is het authentieke ial, waarbij men de typisch rikaanse situaties en namen gehandhaaft. Vanaf eind augus- forig jaar heeft de vereniging on- eiding van de Helderse regisseur Coers gemiddeld één maal per gerepeteerd. Daarnaast werd in e gezelschap gewerkt aan afzon- zien de grote toeloop die men or de muscial „The Pajama Ga- V van Geen C te Hoog ver- icht is het verstandig om op J een kaartje aan te schaffen. voorverkoop gaat zaterdag li start. De prijs is Tl5,- voor ivvassenen en flO,— voor kin- Iren.De kaartjes zijn te verkrij- L bij de volgende adressen: len Burg: Mantje Sport Sport Shop Texel len Hoorn: Fa. Goënga Ie WaaI: Rebecca I Cocksdorp: Eieriandsche Huis I Koog: Meermarkt 1deschild: Super Attent fcsrerend: Schilderbedrijf Bremer e musical wordt opgevoerd in Burgmeester De Koninghal op mdsg- en zaterdagavond 70 en II mei en op zaterdagavond 18 mei. Aanvang 20.00 uur. Het succes van The Pajama Game is vooral te danken aan het verhaal, dat is gebaseerd op de roman „7V4 cents" van Richard Bassell. Het sce nario voor de musical werd geschre ven door George Abbott en de auteur van het boek. Voor het eerst komen in een musical sociale problemen, stakingen en loonsverhogingen aan de orde, maar wel op een luchtige manier. Het tweede sterke element is de fantastische muziek van Richard Adler en Jerry Ross, waarin alle mo derne dansmuziek -tot en met de vijftiger jaren- zeer effectief wordt gebruikt en die zeker vernieuwend was. Behalve het reeds eerder ge noemde Hernando's Hideaway zijn verder te horen o.a. „Hey there", de dynamische ballade „There once was a man" en „I'm not in love". De her kenbaarheid van de songs maakt het de spelers misschien extra lastig, om dat het publiek weet wat er gaat ko men. de dragende rollen worden vervuld door Fridt Balnken als Hasler, directeur van een pyjamafabriek, Ju dy Nieuwland als Babe Williams, voorzitter van de klachtencom missie (ooit gespeeld door Doris Day), Ger van Hoften als Sid Sorokin, bedrijfsleider, Peter Riteco als Hines de chef en Elsje Koorn als Gladys, secretaresse. De totale cast wordt verder gevormd door vijfentwintig koorleden en een zeven personen sterk combo o.l.v. Tonneke Teilegen. Een van de enthousiaste woordvoer ders van de vereniging, Irisabella Bak ker uit Den Hoorn onderstreepte nadrukkelijk, dat de productie vooral door de gezamenlijke inzet en grote zelfwerkzaamheid tot stand is geko men. De geestdrift van alle betrokke nen maakt ieders aandeel in het geheel even belangrijk: hoofdrol of fi gurant, daarin is geen verschil! Verleden Inmiddels is deze twee uur durende voorstelling de zevende in successie. In de afgelopen jaren oogstte de mu sicalvereniging veel bijval met: een selectie uit Anatevka en My fair lady, Viva Mexico, De Engel van Amster dam, De Kleine Parade, Anatevka, een speciaal jubileum programma over Guys en Dolls en een aange- ■gemeente gaat per 1 januari I92 zelf alle zaken rond de onroe- B goedbelasting uitvoeren. Tot nu ■werd deze taak door het rijk ge- an Het betekent voor Texel een weiding van de werkgelegenheid. ■rijk decentraliseert taken. Het uit- in van de OGB is daar één van. iemeente gaat alle informatie die is voor het vervaardigen van lagbiljetten op computerdiskettes in. Een extern bureau zorgt er- dat deze aanslagbiljetten wor- voorzien van de juiste gegevens, voor zijn namelijk hoogkwalitatie- inters nodig en die heeft de ge- nte niet zelf. Acceptgiro's zullen met de aanslagen worden ge it. De mogelijkheid bestaat om jemeentelijke belastingen op één agbiljet te zetten. Iedere be- igheffing biedt meestal de moge- id te betalen in twee termijnen, de aanslag wordt gecombineerd n misschien meerdere termijnen len aangeboden. nvorderen van de OGB zal voor emeente extra werk met zich )rengen, maar er is nog niet be- of dit binnen de eigen afdeling worden opgevangen. Als de inzamelingsactie van het 100-jarige KTF (Koninklijk Texels Fanfarecorps) blijft doorgaan zoals dat momenteel het geval is, zal het fanfarekorps voldoende geld ontvan gen om de bouw van de nieuwe oe fenruimte te bekostigen. De fundering van het gebouw aan de Elemert is inmiddels gereed. Van daag wordt het beton voor de vloer gestort. In een eerder stadium werden 400 Texelse bedrijven benaderd voor een donatie. De opbrengst van dit actie onderdeel staat nog niet vast, maar de eerste indruk lijkt gunstig te zijn. Vanaf 29 april gaan medewerkers van KTF huis-aan-huis over heel Texel de deur langs. In het kader van de actie „KTF onder dak" bezorgen KTF-sympatisanten donatiezakjes, te- samen met een pamflet waarop de Een 23-jarige vrouw uit Oudeschild gleed met haar bromfiets onderuit toen zij dinsdagavond rond 18.30 uur in haar woonplaats moest afrem men voor een personenwagen. Door dat de vrouw een veiligheidshelm droeg liep ze geen verwondingen op. Zand op het wegdek, tjemorst door een vrachtwagen van een Texels be drijf, was de directe oorzaak van de glijpartij op de Heemskerckstraat, ter hoogte van de Barentzstraat. De betreffende ondernemer kreeg van de politie een bekeuring uitge reikt. De bromfiets liep schade op aan de voorvork. opent het nieuwe overslagstation in Oudeschild voor het eerst de deuren Rein Kuyper wordt de beheerder. doelstelling van de actie aan de men sen wordt uiteengezet. Het is de be doeling dat dezelfde mensen op 4 mei de zakjes - met inhoud - weer ophalen bij de bewoners. Op de adressen waar niemand thuis is, ko men de KTF-mensen op dinsdag avond 7 mei nogmaals langs. Als wederom niemand aanwezig is, krijgt men een briefje, waarop vermeld staat hoe de eventuele gift op het bankrekeningnummer van KTF kan worden overgemaakt, leder die wil weten waaraan de do naties zullen worden besteedt kan het schaalmodel van het nieuwe fan faregebouw bezichtigen. De maquet te staat opgesteld in de etalage van Zegel Herenmode in de Weverstraat. Bouw- en sloopafval gaan naar het afvalverwerkingsbedrijf West- Friesland (CAW) in Medemblik. Gla- safval gaat voor verdere verwerking naar een Rotterdams bedrijf. Groente- fruit- en tuinafval (GFT), dat de ge meente eind van dit jaar waarschijn lijk apart bij particulieren gaat ophalen, wordt ook per container af gevoerd naar een composteringsbe- drijf aan de vaste wal. Een categorie afval die beslist niet 'tussen het huis vuil thuishoort is chemisch afval. Zo wel bedrijven als particulieren moeten zich met restanten bestrijdingsmidde len, verf, vervuilde grond en bag gerspecie zoals al gebruikelijk was, tot gemeentewerken wenden Afge dankte metalen voorwerpen en bak vet kunnen beter naar metalenhandel Cobus Spigt worden gebracht. Henk Witte haalt het spul desgevraagd ook zelf bij de mensen op. Analyse Wat met bloembollenafval gaat ge beuren is nog in studie Bij twijfel over de samenstelling worden monsters genomen. Het analyseresul taat bepaalt wat met de bolresten moet gebeuren. Dat geldt ook voor zelfcomposterende bollenkwekers. Ook hier beslist het analyseresultaat of voor de composthoop een verkla ring van schone grond kan worden afgegeven. Pas dan mag het over de landerijen worden verspreid. „Het zal soms niet meevallen alle af- valsoorten goed gescheiden bij het overslagstation aan te leveren", aldus Bolier. „Bij een kleine verbouwing zijn de mensen snel geneigd al het afval, ook oude isolatiematerialen, op een wagen te gooien. We zullen echter zeer resoluut optreden." Diegenen die die de zaken niet goed hebben ge scheiden zullen hogere storttarieven in rekening worden gebracht. Bouw en sloopafval moeten per slot van re kening naar de vaste wal worden af gevoerd. Een lijst waarop de tarieven zijn te lezen staat elders in de Texelse Courant. Hoewel maandag de eerste ladingen vuilnis bij het nieuwe over slagstation worden gelost, verricht wethouder Dirk Terpstra de officiële opening op 8 mei. Rein Kuyper wordt de beheerder van het nieuwe vuiloverslagstation bij Oudeschild, waar maandag voor het eerst vuilnis wordt gestort. Morgen sluit de vuilstortplaats aan het Mol- werk voorgoed de poorten. Voor Gosse Waayer komt daarmee een eind aan een 17-jarig dienstverband als stortbaas. Voor hem ligt een baan bij de gemeentelijke buiten dienst in het verschiet. Nieuwe bezems vegen schoon, luidt het spreekwoord. Texelaars die hun afval kwijt willen, zullen echter door Rein Kuyper op dezelfde vriendelijke manier tegemoet worden getreden als men die van Waayer gewend was. „Ik wil in zijn voetsporen tre den", aldus Kuyper. Toch zal als ge volg van nieuwe regels het één en ander veranderen Alvorens de wa gens afval de slagbomen bij de toe gang tot overslagterrein kunnen passeren, moeten de chauffeurs voortaan even aanbellen. Bestuurders van gemeentelijke vuilniswagens of vaste vuilvervoerbedrijven kunnen via een automatisch bedieningssysteem zelf de bomen openen. Vanuit zijn kantoor in het gebouw, kan de be heerder door een draagbare afstands bediening de slagbomen openen voor overige vuilbezorgers. Gewicht De wagens met afval worden naar de weegbrug op het terrein gedirigeerd. „Anders dan voorheen bepalen we de stortkosten - behalve naar soort afval - naar gewicht." Wanneer de wagens zijn geleegd vindt op dezelf de weegbrug nogmaals weging plaats. Het gewicht van het gestorte afval is daarmee bekend. De compu ter registreert automatisch alle gege vens. Er kan door de nauwkeurige weeginstallatie nu niets meer gratis worden gestort. De bestuurders krij gen van Kuyper een bewijsje, dat moet worden ondertekend. „Dit voor komt bij de afrekening in een later stadium misverstanden." De rekenin gen kunnen iedere veertien dagen bij de vuilbezorgers in de brievenbus worden verwacht. Contant betalen behoort daarmee tot het verleden. Groenafval Volgens Piet Bolier, chef buitendienst van de gemeente, groeit de berg vuil nis nog ieder jaar. Hij schat dat jaar lijks rond de 10.000 ton afval de vuiloverslag zal passeren Een gedeel te daarvan bestaat uit grof groenaf val, zoals slootruigte en ander organisch materiaal. Mits de leveran ciers dit groenafval goed gescheiden van het overige vuil aanleveren wordt dit ter plaatse tot humeuze teeltaarde verwerkt. De stortkosten voor deze afvalsoortzijn aanmerkelijk lager dan die van overige vuilsoorten die naar de vaste wal moeten worden afge voerd. Gemeentewerken gebruikt de humus in plantsoenen en andere beplantin gen. Ook het puinafval, dat uitslui tend uit steen bestaat, wordt ter plaatse fijngemalen. Het puingranu- laat kan in funderingen of semi- verharde wegen worden gebruikt. Ook deze afvalsoort moet daarom geheel „schoon" worden aangele verd. Twee van de totaal zes stortpo- sities zijn gereserveerd voor huishoudelijk- en kantoorafval. De wagens kunnen hun lading in de af grond lossen. De rommel wordt op gevangen in containers die op de bodem van de meters diepe putten staan. Containers Elke 40-kuubs container kan onge veer 15 ton afval bevatten. Om dat gewicht per container te bereiken moet de vuilnis gelijkmatig worden verdeeld en tot een compacte massa worden aangedrukt. Daarvoor is bo ven de containers een ingenieuze in stallatie gebouwd, waardoor dit werk automatisch gebeurt. Iedere vracht wagen vervoert twee van deze con tainers huishoudelijk afval naar een vuilverbrandingsinstallatie. Per week zullen vier vijf combinaties door de firma Tatenhove naar de overkant worden vervoerd. De repetities voor de musical The Pajama Game zijn in volle gang. paste presentatie bij 575 jaar stad. Deze keer heeft men voor het eerst een regisseur aangetrokken van bui ten Texel, namelijk Mart Coers, die al ruim acht jaar regiseert bij de toneel vereniging Nieuw Den Helder. Hij had echter nog geen ervaring met musi cals en ziet The Pajama Game als een grote uitdaging. De afgelopen pe riode heeft hij groot vertrouwen ge kregen in de kwaliteiten van Geen C te hoog en gaat er van uit dat de drie voorstelingen een grote klapper worden. De gehele musikale leiding doet Tonneke Teilegen. Een prestatie van formaat. Begeleid door pianiste Nelleke Schogt hebben de medewer kers de muziek ingestudeerd. Tijdens de laatste twee maanden heeft het gezelschap met het complete combo gewerkt. Dit „huisorkest" bestaat uit zeven muzikanten: ritmegroep met bass, gitaar en drums; verder dwars fluit, trombone, cornet en afwisse lend een dubbele pianobezetting. Handicap? Omdat de schouwburgzaal van De Lindeboom niet beschikbaar is, moet de musicalvereniging uitwijken naar het enige alternatief in Den Burg, de Burgemeester de Koninghal. Daar kan naar afloop geen sprake zijn van een drankje en het traditionele bal. Je zou kunnen spreken van een handi cap, want nu moet uitsluitend de voorstelling het totale avondje uit maken. De mensen van Geen C te Hoog verwachten toch drie goed be zette, liefst uitverkochte avonden, en gezien hun reputatie hoeven zij zich geen zorgen te maken. De organisa tie zorgt bovendien voor een feestelij ke aankleding van de zaal. De stoelen zullen op de verhogingen worden ge plaatst, zodat een tribune ontstaat, waardoor iedereen vrij zicht heeft op het toneel. Zoals gebruikelijk worden kostuums en decors volledig m eigen beheer vervaardigd. Fridt Blanken heeft daarin enkele spectaculaire ideëen verwerkt, zodat het geheel er verrassend uitziet. Het verlaten van het vertrouwde toneel van De Linde boom dwong de bouwers tot extra aanpassingen en vindingrijkheid. De techniek zal voor de laatste keer wor den verzorgd door het befaamde duo Ed Combé en Jaap van Voren. Het geluid wordt geregeld door Piet Hoo- gerheide. Talent Het blijft verbazingwekkend dat in een betrekkelijk kleine gemeenschap als Texel jaarlijks zoveel klein en groot talent op zoveel verschillende artistieke terreinen actief is. Je holt van toneelvoorstelling naar cabaret, van fanfare naar ballet, van vissers- koor naar expostitie enz. enz. Er is altijd wel iets te doen, te zien en te horen. Bovendien zijn er nog tiental len mensen, die met hun prestaties niet voor het voetlicht komen, maar er wel dagelijks mee bezig zijn. Zit dan toch niet iederéén voor de t.v.?! De ruim veertig medewerkers van Geen C te Hoog in ieder geval niet. Zij stopten de afgelopen maanden bij na al hun vrije tijd in The Pajama Ga me en hebben keihard gewerkt om er iets moois van te maken. Zij zien het zelf helemaal zitten. Nu de rest van Texel nog DNW In de nieuwste editie van Playboy staat een verslag van de whisky avond die in december j.l. in Het Kompas werd gehouden voor een se lect gezelschap fijnproevers. De Texel se Courant had de primeur en bracht Den Hoorn voortijdig in Ouwe Sunderklaas-stemming, Playboy doet het nu op eigen wijze nog eens dun netjes over.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5