Gedeelde verantwoordelijkheid bepaalt sfeer in NBC-kantoor Wim Eelman: groot gegroeid in kwart eeuw el jongeren naar edafname-avond Vara-televisie zoekt „handige" spullen Lof voor „Excelsior" op Boedijn-festival Jeugdige opvarenden van Duitse zeilboot bekennen diefstal ERDAG 18 APRIL 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 7 is 388 bloeddonors meldden njdag in de RSG-aula om een liter bloed te geven. Opvallend angeren gaven gehoor aan de van de Texelse Sportraad; erheugende ontwikkeling, die janisatie hoopvol stemt voor ekomst. ie afname werd aan donors van ilde bloedgroepen gevraagd of -waar hebben tegen afstaan e rode cellen aan het Ameri- e Rode Kruis. Plasma en de n waaraan in Nederland nog 5 een tekort is, blijven hier en je cellen, die slechts 5 weken laar zijn, gaan naar New York, de ziekenhuizen te worden ge- Het Rode Kruis heeft uiteraard iiedewerking toegezegd aan het ikaanse verzoek, zolang er in md geen tekort bestaat. Barcelona ider was de aanwezigheid van jr. Anna A. Ribera de Crussa- verbonden aan een ziekenhuis pelona, als hoofd afdeling he- ogie. in de regio Catalomë (Spanje) t met bloedtransfusie. In Neder- leeft zij zich georiënteerd op ïschappelijke ontwikkelingen en ganisatie van bloedinzameling. Ribera was onder de indruk van iderlandse aanpak; het gemid- aantal bloeddonors ligt hier erkelijk hoger. Op Texel was zij i „de werkvloer" aanwezig en vaardering voor de zorgvuldige ik en snelle en efficiënte wijze jp de donors in staat worden ld bloed te geven. Nieuwe bloedtest usver werd ieder bloedonatie ge- jp hepatitis B, AIDS en sifilis. at nu wordt het bloed ook getest jepatitis C, ook een vorm van lucht. Hepatitis C kan een lichte Intsteking veroorzaken, waarvan Irsoon meestal niets merkt. I blijft deze leverontsteking ja- lang bestaan en kan tot ernstige «beschadiging aanleiding geven, mtitis C vormt op dit moment de est voorkomende bijwerking van ■transfusie, het bloed waarin an- loffen van Hepatitis C worden aan- troffen, wordt niet gebruikt. De irtor ontvangt de uitslag van de 6 indien de antistoffen worden ge- mden, binnen enkele weken. Een Hth/ke uitslag betekent dat de do- Kroorlopig niet zal worden opge spen. Overigens is dit niet alleen in ■selang van degene die transfusie 6 toegediend, maar ook voor de nor Hierdoor zullen waarschijnlijk donors afvallen. Reden temeer iet Rode Kruis om een beroep te n doen op nieuwe donors. Werving lode Kruis Texel gaat door op de lagen weg. De afgelopen jaren I aantal donors aanmerkelijk igen. In 1989 272, het afgelo- aar waren dat er mede door afname-avonden bijna 700. En irwachting is dat dit jaar de 800 iht komt. de verruimde afname-capaciteit in grotere „prikploeg" is het slijk om in ongeveer vier uur tijd donors „af te werken", zonder r lange wachttijden zijn. Dankzij zet van ruim 70 enthousiaste illiglstlers van Rode Kruis Korps, ire, EHBO'ers, artsen, verpleeg- igen en RSG-personeel liep het (aal op rolletjes. de medewerkers van het Cen- |Laboratorium bloedtransfusie- is Texel een aantrekkelijke ie: diverse mensen combineren luttige met het aangename en n er een weekendje aan vast. Igende bloedafname-avond gehouden op 4-oktober. huis bevonder^CT^xjTöp het^ bmnenplaatsie overgebleven legen een van de muren slaat een houten tafel Mariana 'Hel is een slagershakblok Ooit was hel blad heel dik. Maar slagers schu ren hel dageli|ks De naluur heeft er de laatste iaren verder voor gezorgd dat er van het dikke hakblok nog maar een flinterdun blad is overgebleven Maar hel is oud, alleen al daarom vind ik dat het bewaard moet bli|ven" Het tekent Mariana's liefde voor alles wal geschiedenis heelt (t mei-nummer van VT Wonen jf'st 28 full colour pagina's inge- Jr voor reportages over de inrich- ■Van vier Texelse woningen: van familie Van der Wal (Hogeberg), p During (Blazerstraat), Majella pders (Warmoesstraat) en Maria- B'ivoet (Zwaanstraat). De fotogra- van de in Eierland woonachtige Keijzer. Het fragment is uit het W over huize Bijvoet. IVim Eelman temidden van het kwartet waarmee hij het NBC management team vormt. Ven links neer rechts: Kees Duinker. Kees ven Heerwaarden. Wim Eelmen. Ans Broekman-Kuip en Marius Kikkert ..Samen nemen we alle belangrijke beslissingen". „Collegiale samenwerking vind ik heel belangrijk. Je moet goede mensen om je heen verzamelen en vertrou wen in hen stellen door hen verantwoordelijkheid te ge ven. Ze voelen zich dan betrokken bij de belangen van de cliënten en spannen zich met plezier in om hen maximaal van dienst te zijn". Dat zegt Wim Eelman (47) uit Oosterend, directeur-eigenaar van het accoun tantskantoor NBC aan de Keesomlaan in Den Burg. Het kantoor heropent morgen zijn deuren na een omvangrijke en kost bare verbouwing, die gepaard ging met vernieuwing van de automatise ring en verdere verbetering van de presentatie en klantvriendelijke voor zieningen. Het bedrijf, dat door de Texelaars nog altijd „de boekhoud- centrale" wordt genoemd, maakte de afgelopen kwart eeuw een opmerke lijke groei door. Eelman en zijn mede werkers hebben met zo'n 1400 klanten een overwegend deel van de Texelse markt weten te veroveren, niet alleen door het overnemen van enkele andere bedrijven zoals de boekhoudbureau's Tuinema Rey en C. Room maar vooral dank zij de toe loop van klanten die onder de indruk waren van de financieel-economische en aanverwante kennis, die de NBC in huis had of snel in huis kon halen. Groep Dat laatste slaat op het feit dat de NBC weliswaar een volkomen zelfstandig particulier bedrijf is met alle daaraan verbonden overzichtelijke charme, maar toch opereert als on derdeel van de landelijke NBC-groep. Bij die groep zijn inmiddels 14 kanto ren aangesloten, Eelman is voorzitter van deze in Bunnik gevestigde organi satie en steekt er zo'n 15% van zijn tijd in. De groei van zijn kantoor heeft ook hemzelf verbaasd. Toen het bedrijf tien jaar geleden van de Binnenburg verhuisde naar een eigen nieuw- bouwpand aan de Keesomlaan tegen over garage Kaczor, had hij alleen de benedenverdieping nodig en was hij van plan de bovenverdieping te ver huren. Maar al heel gauw was de ruimte onder de kap hard nodig en luttele jaren later bleek het onvermij delijk om het pand aan de achterzijde met 400 m2 uit te breiden en het bestaande gebouw geheel nieuw in te delen en in de stijl van het jaar 2000 te brengen.... Boerenzoon Boerenzoon Wim Eelman zag een agrarisch bestaan niet zitten. Het voornemen om kottervisser te wor den stuitte op verzet van zijn moe der, die weduwe werd toen Wim 6 jaar was. Hij moest gaan leren en ging naar de ULO. Dat hij goed was in boekhouden en handelsrekenen, bleek op de ULO, Toch voelde hij zich op die school in Den Burg niet op zijn plaats („Ik was nogal een warrige vent") zodat hij na drie jaar overstap te naar de Handelsavondschool in Den Helder waar hij drie avonden per week studeerde en overdag met kwi tanties liep voor een brandstoffenbe- drijf. In vlot tempo haalde hij het ene diploma na het andere. In 1966 ging hij werken bij het boekhoudbureau van F. Standaart en was al gauw zijn eerste assistent, die vooral geïnteres seerd bleek in belastingtechnische zaken. Dat kantoor met vier mede werkers, dat in eerste instantie werd verkocht aan de Nederlandse Boek- houdcentrale zodat Eelman in 1972 rayondirecteur voor Texel werd, nam hij uiteindelijk over. Groei dwong in 1974 tot verhuizen naar een pand van Keijser Co in de Binnenburg, waar nu de Haarstudio zit. Die gunstige ontwikkeling ging gestaag door, zodat het bedrijf in 1981 opnieuw verkaste, nu naar een eigen gebouw. De groei versnelde, mede dank zij de overname van Tui nema Rey en later Room. Het meest recent (zomer vorig jaar) is de overname van een kantoor op Wierin- gen, dat wordt gezien als speerpunt bij het verwerven van klanten in de kop van Noordholland. Specialiseren Die toenemende bedrijfsomvang werd door Wim Eelman heel bewust ge wild. „Want daardoor konden we er bepaalde specialismen op na te gaan houden. Bij bedrijfsadvisering komt steeds meer kijken. Eén persoon kan niet alles weten. Toch moeten we bij dat specialiseren ook niet te ver gaan. Het ideaal voor mij is iemand die behoorlijk all round is, maar daar naast specialist op een beperkt ter rein. Als je een paar van zulke mensen hebt, kun je heel wat aan". Management Dat ideaal lijkt gestalte te hebben ge kregen in de vier hoofdmedewerkers, die de staf van het bedrijf vormen, belangrijke verantwoordelijkheden van Eelman hebben overgenomen en daarvoor boven hun salaris worden beloond met een deel van de jaarlijk se winst van het bedrijf. Allen zijn sinds de zeventiger jaren aan het ac countantskantoor verbonden en heb ben hun eigen team, dat jaarstukken opstelt, correspondentie verzorgt, computersystemen beheert en de lo nen van de cliënten verwerkt. Ans Broekman-Kuip houdt zich naast haar „all round"-taken in het bijzonder be zig met de interne kantoororganisatie. Kees Duinker is belast met de public relations en met de opleiding van personeel. Kees van Heerwaarden is hoofd van de fiscale afdeling, die moeilijke belastingproblemen te lijf gaat en zich heeft laten kennen als vindingrijk onderhandelaar met de mensen van de fiscus. Marius Kikkert geldt als expert op automatiserings gebied, die leiding geeft aan het team dat de klanten vertrouwd maakt met „computerboekhouden". Deze vorm van automatisering wordt zo belangrijk gevonden dat de NBC dit najaar een cursus computerboek- houden voor ondernemers gaat orga niseren. De zakenman leert op zijn eigen PC zijn boekhouding perfekt uitvoeren, waardoor hij een veel beter inzicht krijgt in het functioneren van zijn bedrijf en de administratieve af handeling door de NBC-adviseur helpt vereenvoudigen. Adviseur Wim Eelman: „De moderne accoun tant is nauwelijks meer te vergelijken met de boekhouder van vroeger. Hij is veel meer adviseur geworden, die zich met de bedrijfsvoering van de klanten bemoeit, zodat tijdig wordt ingespeeld op hedendaagse en toe komstige ontwikkelingen. De klant weet dan wat hij zich kan veroorlo ven en welke kansen hij kan aangrij pen. Als zo'n man bijvoorbeeld wil uitbreiden of andere belangrijke in vesteringen wil doen, gaan we sa men met hem na hoe dat het beste kan worden aangepakt. We worden er ook vaak bij betrokken als er ar beidsgeschillen zijn, als bekeken moet worden of een zaak in een BV moet worden omgezet of als een boedelscheiding moet worden uitge voerd. Het is heel leuk om te zien hoe zo'n klant zijn voordeel doet met die adviezen. Je hebt het gevoel dat het iets van jezelf is en je leeft enorm mee". Een groot deel van de advisering heeft betrekking op belastingzaken. Mensen moeten weten hoe ze de aanslag op legale wijze zo laag mo gelijk kunnen houden. En als ze min der legaal zijn bezig geweest en met controles, navorderingen en boetes te maken krijgen willen ze graag advies, om de schade zo beperkt mogelijk te houden. Oppassen Wim Eelman waarschuwt graag te gen grijze en zwarte circuits. „De kans dat je vroeg of laat tegen de lamp loopt, wordt elk jaar groter om dat de controleurs zich steeds meer van slimme systemen bedienen. Los daarvan is het niet in het belang van de continuiteit van het bedrijf. Ik vind ook dat de ondernemers een behoor lijk personeelsbeleid moeten voeren en zich dus aan de CAO moeten houden. Behoorlijke salarissen moet je niet zien als een onkostenpost die je zo laag mogelijk probeert te hou den, maar als investering in mensen waar het bedrijf op termijn van profi teert. Gemotiveerde en deskundige medewerkers zijn goud waard. Ze lo pen niet zo gauw weg en zorgen voor een goede sfeer die in het be lang is van de productiviteit". Eelman mag als resultaat van een re cente succesvolle studie „AA" achter zijn naam zetten, wat betekent dat hij accountant-administratieconsulent is, en ook het kantoor die status heeft. Mocht een cliënt een accoun tant van nog zwaarder kaliber nodig hebben (register-accountant) dan wordt een beroep gedaan op een an dere partner van de NBC-groep. Ook andere disciplines zijn op deze wijze dicht bij de hand. Zelf opleiden Het spreekt vanzelf dat een accoun tantskantoor als NBC zeer afhankelijk is van goed geschoold personeel. Het is niet eenvoudig om dat te krijgen, een probleem waarmee het Texelse kantoor meer kampt dan overkantse NBC-partners. Op een advertentie ko men maar weinig sollicitaties, omdat iemand die de situatie op Texel niet kent zich nauwelijks kan voorstellen dat er op zo'n schapeneiland een be hoorlijk accountantskantoor is waar je carrière zou kunnen maken. Daar om wordt vrij veel geld uitgetrokken voor het zelf opleiden van personeel. Die groeien dan in het bedrijf, leren al gauw verantwoordelijkheid dragen en krijgen er steeds meer plezier in. Wim Eelman: „Als je voor goede begelei ding hebt gezorgd en de teugels een beetje los laat, komt er vaak veel meer uit dan je had gedacht". Menselijk In tegenstelling tot wat de meeste mensen denken, is het accountants vak verre van saai. Eelman: „Het zijn de mensen achter die cijfertjes die het boeiend maken. Je maakt vreug de en verdriet van nabij mee. Reken erop dat het spannend is om iemand die moeilijk zit, voor een faillissement te behoeden, vooral als je vindt dat hij een nieuwe kans waard is. We zijn ook wel eens betrokken bij het be oordelen van de haalbaarheid van projekten die belangrijk zijn voor de economie van Texel, zoals het zwem paradijs. Maar ik vind het ook prach tig om een vrouwtje in het rusthuis te helpen bij het invullen van haar belastingaangifte. Omdat ik het werk zo mooi vindt, stortte ik mij er hele maal in. Dat kan uit de hand lopen. Ik werkte soms zeven dagen per week en deed er ook nog allerlei an dere dingen bij. Ik mag van geluk spreken dat ik een heel begrijpende vrouw heb, aan haar heb ik veel te danken. Daarom moet zij de ope ningshandeling verrichten voor het nieuwe kantoor". Wim Eelman is nog geen vijftig, maar denkt toch serieus aan langzaam te rugtrekken uit het bedrijf. „Ik wil dat rond mijn 55e jaar een ander op deze stoel gaat zitten. Iemand van het hui dige kader of een kracht van buiten. Dan zou ik adviserend en begelei dend in deeltijd nog wat kunnen doen, als ik tenminste gezond mag blijven. Maar het kan ook best zijn dat ik radicaal met het hele bedrijf kap. Dan heb ik tijd om fiscaal recht te gaan studeren, dat heb ik altijd al gewild,..." In het centrum van Den Burg worden dinsdag tussen 10.00 en 15.00 uur opnamen gemaakt voor het tv- programma „Kassa!" van de Vara. Alleen één onderdeel van dit pro gramma, Kassa's Kiepkar, wordt op Texel gefilmd. De omroep heeft hier bij de medewerking van de bewoners nodig. Met de Kiepkar, een vrachtwa gen, trekken de programmamakers door het centrum om spullen in te zamelen. Het gaat om artikelen waar van bij aankoop werd verondersteld dat ze o zo handig en gemakkelijk zijn, maar die al snel niet of nauwe lijks bleken te werken. Voorbeelden van dergelijke artikelen, die vaak in een opwelling zijn gekocht: groentes nijders, dunschillers, ramenlappers, auto-accessoires, bepaald gereed schap. Wie zo'n nutteloze aankoop in huis meent te hebben, wordt ver zocht tevoren de Vara te bellen. Het telefoonnummer van „Kassa!" is 035-711408. De Vara wil met deze actie laten zien dat veel mensen door mooie reclamecampagnes en ver kooppraatjes worden verleid om eigenlijk overbodige artikelen te ko pen. De opnamen zullen te zijn te zien op zaterdag 23 april, direct na het half-zesjournaal op Nederland 1. Presentator is Felix Meurders. „Een goed samengesteld fanfareor kest met een mooie warme klank". Aldus oordeelde jurylid Jan van Os senbruggen over de Christelijke Mu ziekvereniging „Excelsior" uit Oosterend, die zaterdag in Koedijk deelnam aan het Gerard Boedijn- muziekfestival. Ook de repertoirekeuze van dirigente Betty Bakker die voor een goed pu bliekgericht programma had gezor gd, werd geprezen. Het festival wordt jaarlijks in Noord holland gehouden ter herdenking van de componist Gerard Boedijn. Het is geen concours, zodat geen punten of prijzen worden toegekend, maar twee juryleden geven wel een schriftelijke en mondelinge beoordeling. Het re pertoire van de deelnemende korpsen is vrij, al wordt het op prijs gesteld als er een werk van Boedijn bijzit. Jurylid Van Ossenbruggen gaf direct na de uitvoering commentaar op mu zikale prestaties, korpsbezetting, re pertoirekeus e.d. In hun schriftelijk verslag meldden beide juryleden dat zij met genoegen hadden geluisterd naar de zeer muzikale uitvoering van dit orkest met de inspirerende diri gente, maar dat balans en dynamiek de nodige aandacht moeten blijven krijgen. Het programma van Excelsior be stond uit „Gammatique" (Gerard Boedijn), „Oregon" (Jacob de Haan), „Londonderry Air" (Jabovski), „Queenspark melody" (Jacob de Haan) en „Rumba Nina" (John Nimbly). Een groep Duitse kinderen, afkom stig Berlijn, heeft zich schuldig ge maakt aan inbraak en vernielingen in Oudeschild. De daders waren opva renden van een pleziervaartuig, dat in de haven lag afgemeerd. Het pas sagierende gezelschap liet tijdens het weekeinde een spoor van inbra ken achter, waarbij ondermeer ge parkeerde auto's het moesten ontgelden. Een oplettende voorbijganger meldde zondagavond rond 21.40 uur aan de politie dat jongelui er met een slaap zak vandoor gingen. Hij had gezien dat ze die uit een aan de Trompstraat geparkeerde auto hadden ontvreemd. Overigens was de auto, eigendom van een 23-jarige man, niet afgeslo ten. Gistermorgen wendde een 22-jarige Oosterendse zich tot de po litie met de mededeling dat de radio cassetterecorder uit haar aan de ruyterstraat geparkeerde wagen was gestolen. Deze vrouw had het voer tuig wèl afgesloten, maar door de daders was het linkerportierraam in geslagen, Het betrof een zogenaam de anti-diefstal radio, waar de inbrekers zonder codes geen enkele geluid uit kunnen krijgen. Andere za ken die hoogstwaarschijnlijk door het rondtrekkende dievenkorps zijn ont vreemd betreffen een reclamevlag en een vloerreiniger (trekker) uit het jachthaven onderkomen. Met de be geleiders van de vermoedelijke daders is afgesproken dat de zaak tot de bo dem zou worden uitgezocht. Tot die tijd bleef het pleziervaartuig, op voor schrift van de politie, afgemeerd in de Oudeschilder haven. Inmiddels zijn alle gestolen goederen weer bij de rechtmatige eigenaars terug en werd de schade vergoed. De politie heeft proces verbaal opgemaakt.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 7