Enthousiaste start Texelse videoclub 'weede ziekenwagen op fexel blijft behouden Van Time Out op Texel naar de Melkweg in Amsterdam K0RTTEXEL5 Featuring de Texelse band Release It! Eervolle vierde prijs festival verleg met ziekenfonds brengt oplossing Groot onderzoek naar winkelbehoefte Texel? nmalig reünieconcert rmatie „Blues Train" t Allegaartje l Harry Kingma terug op Texel jIDERDAG 18 APRIL 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 9 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll"!""""""!'!"""!"""""""""""!""""""""""""""""""1 van ƒ10.000,- gevraagd. Chef ruimte lijke ordening Jim Ie Roux verraste de commissie, inclusief wethouder Ba- rendregt, gisteren echter onaange naam met de mededeling dat de totale kosten inmiddels op ƒ100.000,- worden geraamd. Ofschoon nu onze ker is hoe groot het gemeentelijk aandeel zal zijn, stonden de commis sieleden positief tegenover het onder zoek. Gelein Jansen (CDAI meent dat het een nuttig onderzoek is, dat dankzij deze constructie financieel heel voordelig is voor de gemeente. Onderkend werd dat de uitkomst mo gelijk doorslaggevend is om in De Koog overeenstemming te bereiken over de toekomstige uitbouw van de badplaats. Daarnaast moet het on derzoek worden beschouwd als een mogelijke basis voor de realisatie van een veel groter project, namelijk de face-lift van De Koog, met alle werk gelegenheid en rijkssubsidie die daar aan is verbonden. Opdrachtgever van het onderzoek is het Texels Verbond van Ondernemers (TVO). De uitvoe ring zal in handen zijn van het Insti tuut voor het Midden- en Kleinbedrijf Nederland (IMK|. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiimiii"""""""1" Wellicht zal volgende maand een omvangrijk onderzoek worden gestart naar de winkelbehoefte op Texel. Van de uitkomsten van dit „distributie-planologisch" onderzoek, dat komend najaar moet zijn afge rond, zal de invulling van het gebied tussen Beachpark Livingstone en het dorp De Koog mede afhankelijk zijn. Het onderzoek, dat volgens de laat ste berichten een ton kost, zal wor den gefinancierd door rijk, gemeente en bedrijfsleven. Gisteravond werden hierover mede delingen gedaan in de vergadering van de raadscommissie voor ruimte lijk beleid in 't Skiltje. Aanvankelijk werd uitgegaan van totale onder zoekskosten van ƒ70.000,-. Bijna de helft daarvan zou worden gesubsi dieerd door het ministerie van Econo mische Zaken, ƒ10.000,- door De Koog Promotion en ƒ20.000,- door bij het project betrokken bedrijven (bijvoorbeeld Livingstone of UBA). Van de gemeente werd een bijdrage Zevenentwintig oktober 1990 was hun eerste officiële optreden in Time Out (voorheen Tasiel). Zondag ach tentwintig april staan ze in een van de meest vermaarde cultuurtempels van Amsterdam: de Melkweg. We hebben het over de Texelse band Re lease It! Acht jonge mensen, gemiddelde leef tijd ruim zestien jaar, spelen in deze samenstelling sinds oktober vorig jaar samen. Even voorstellen: op trompet - Maarten Elzinga; trombone - Maar ten Vlaming; basgitaar - Corine Tim mer; gitaar - Chasja Vlaming; drums en zang - Peter-Arjan van der Slikke; zang- Bob Verveer; percussie - Je roen Timmer en lead-zang Brendalie Loef. Ze spelen louter eigen muziek. Het repertoire bestaat tot nu toe uit zo'n dertien nummers. Een specifieke stijl heeft de groep niet. De sound kenmerkt zich door verschillende stij len uit de popmuziek. ,,We hebben met elkaar afgesproken dat we op deze manier willen werken. Geen co vers van andere artiesten, alleen eigen materiaal", aldus Maarten El zinga. De teksten worden grotendeels geschreven door Brendalie Loef. Ze schrijft in het Engels. De muziek ont staat al improviserend in de repetitie ruimte. „Een leuk basloopje kan aanleiding zijn voor een nieuw num mer", zegt Peter-Arjan van der Slikke. Voorronden Al tijdens de eerste optredens op Texel bleek de groep aan te slaan. Maarten: „We werden gevraagd om te spelen in de voorronden van „Noordpop", een soort talentenjacht voor popgroepen uit Noordholland. Met dank aan Adries Huberts overi gens. Hij heeft ons gepushed om mee te doen". De band haalde ge noeg punten om enkele weken later mee te mogen doen in de finales in Schagen. Daar werd Release It! on langs tweede. Voldoende om weer een stap verder te komen. In Noord- Scharwoude vond het scouting- festival Noordhollands Glorie plaats. Hier werd de vierde plaats bereikt. Het voorlopige doel was bereikt: de band mag spelen in de uiteindelijke finale in de Melkweg in Amsterdam. Aan dit evenement doen dertien bands uit Noordholland mee, die zul len worden beoordeeld door een ne gen leden tellende jury. Uit een juryrapport van een eerder optreden blijkt dat men voorral verrast was door de originaliteit en de gevarieerde samenstelling van de groep. Kritische kanttekeningen waren er natuurlijk ook. Aan de podium-act moet nog worden gewerkt. Niet zo verwonder lijk als je bedenkt dat de band pas sinds kort bestaat en nog niet veel ervaring heeft. IJskoud Dat het artiestenleven niet altijd over keurig aangelegd paadje gaat heeft de groep ook al ervaren. „In Schagen moesten we overnachten. Het was er ijskoud. We sliepen op de vloer en we hebben nauwelijks gegeten", al dus Chasja Vlaming. „Maar ik had het voor geen goud willen missen", voegt ze er snel aan toe. Een positief effect van dit optreden was trou wens dat de band er een fotosessie aan heeft over gehouden. Een waar devolle prijs. Uitbreiden De acht leden van Release It! zijn ze ker van plan op de ingeslagen weg door te gaan. Iedere week reperteren in de kelder van D'Ouwe ULO. Ze willen zo snel mogelijk hun repertoire uitbreiden. Ze hopen in de toekomst wat te kunnen verdienen met optre dens, zodat betere apparatuur aange schaft kan worden. De zangversterker die men nu gebruikt is gebouwd door Maarten Elzinga. Verder spelen ze grotendeels op geleend materiaal. Peter-Arjan van der Slikke heeft een duidelijk doel voor ogen. „Doorbre ken, liefst internationaal". Z'n ogen glinsteren, de knipoog na deze uit spraak verraadt tegelijkertijd relative ringsvermogen. „We beginnen net, het gaat enorm snel allemaal. Voorlo pig is het een kwestie van hard re perteren en genieten van de optre dens". Wie de groep Release It! wil vergezellen naar de Melkweg aan het Leidseplein in Amsterdam op zondag achtentwintig april kan contact opne men met Maarten Elzinga (tel. 13271) R.N. a| een aantal jaren niet meer sa ppelende rock/bluesformatie ues Train" zal vrijdag een éénma aptreden verzorgen in „Time (het voormalig Asiel) Aan- g 23.00 uur, toegang gratis. idee om nog eens een keer sa- i te spelen komt van bassist Rob k die, samen met zanger- ofomst Theo van den Berg, ichter was van de band. In de 3 der jaren hebben nogal wat selingen in de samenstelling itsgevonden. Drummer van het ste uur was bijvoorbeeld Gijs Keij- Deze stapte na een poosje op en d vervangen door Marcel Buijs- n die tot het tijdstip van ontbin- g bij de band bleef. Ook Edwin k (conga's! heeft een korte perio- deel gemaakt van de Blues Train. gitaristen passeerden in de loop jaren de revue. Zo werd de ploeg st uitgebreid met Martin Wiggers, al snel weer vertrok. Later werd formatie versterkt met Lex Albers, jgitarist, terwijl „Henkie de Knip" solowerk voor zijn rekening nam. tn Knip opstapte kwam Bart Heij- i de gelederen versterken en in i later stadium speelde ook Pinie rinus nog even mee. Rob Vink had huisplannen richting „overkant" en rd vervangen door bassist Ricardo i den Berg. Verder maakte Pieter- Geurtz als zangeres nog een tijdje >1 uit van de Blues Train. De enige van het begin tot het einde is blij- I hangen bij Blues Train is veteraan EO van den Berg die, hoewel de (tig al geruime tijd gepasseerd, zijn rt nog steeds aan de rock 'n' roll Eft verpand. Aanvankelijk was het bedoeling om met alle mensen die It in Blues Train hebben gespeeld Ben te komen en zo nog een keer Ispelen. Door allerlei omstandighe- h is dat helaas niet gelukt. Uitein- lijk is de samenstelling als volgt: i Vink (basgitaar); Marcel Buijs- in (drums); Henk de Knip (gitaar); tl Heijnen (gitaar) en Theo van den tg (zang-altsax). De zaal van Time ut is op 19 april voor het publiek lopend vanaf 23.00 uur en de band II om 23.30 uur beginnen. Uil handen van secretaris Jan de Goede van NH 63 ontvangt Jaap Eelman llinksl de bij de vierde prijs behorende oorkonde. It programma ,,'t Allegaartje" op. ladio Texel wordt donderdag tussen 19.00 en 20.00 uur gepresenteerd ioor Max Kok en Tineke Brand. Er is ien verslag te beluisteren van een zoek aan een prominentensociëteit, ij interviews zijn gemaakt met iesten die vroeger op Texel hebben getreden. Daarnaast is er een in- view met Adri Hutjes van de TX Harry Kingma, opvarende van de H.M. Zuiderkruis die in het Golfgebied heeft geopereerd, komt vrijdag thuis. Hij heeft tij dens zijn vaarperiode veel kaar ten en brieven ontvangen van bekenden en onbekenden, ledereen die hem wil begroeten is vrijdagavond welkom in de Parnassiastraat 15 te De Koog. Wie zelf wel eens een videofilm maakt, maar vindt dat het beter kan, kan overwegen zich aan te melden als lid van de videoclub ,,Take '88". Doel van deze onlangs opgerichte Texelse club is het niveau van zelf gemaakte films te verbeteren. De club staat open voor iedereen die wel eens een videocamera bedient. De huidige negen leden van ,,Take '88" hebben hun eerste succesje al behaald: ondanks een korte voorbe reidingstijd sleepten zij zondag de vierde prijs in de wacht op een vide ofestival in Beverwijk. De videoclub is ontstaan uit een groepje van vijf Texelse amateurfil mers. Zij hielden zich bezig met smalfilms, dus niet met video. Pogin gen om meer liefhebbers te interes seren bleven zonder resultaat. Een videocursus van zes avonden, die vo rig jaar oktober van start ging, bracht verandering in deze situatie. Cur susleider Simon Smit (één van de vijf oorspronkelijke leden) informeerde bij de cursisten of zij na afloop zin had den om verder te gaan in clubver band. De reacties waren positief, waarna de oprichting van de Texelse videoclub spoedig een feit was. „Take '88" is aangesloten bij NH '63, een film- en videofederatie voor film- en videoclubs in Noordholland. Ook de oorspronkelijke groepsleden zijn over geschakeld op video. Mede initiatiefnemer Jaap Eelman: „Video is nu de hoofdmoot. Het is een systeem met veel voordelen." Gunstig is bijvoorbeeld dat vers op genomen beelden onmiddellijk kun nen worden teruggespoeld en bekeken. De gebruiker kan dus me teen beoordelen of het resultaat naar wens is, of dat het geheel of gedeel telijk overnieuw moet. Clubavonden De club komt elke twee weken op dinsdagavond bijeen in jongerensocië- teit „Time Out" in d'Ouwe Ulo in Den Burg. Wat gebeurt er tijdens die bijeenkomsten? Eén van de vaste onderdelen is het bespreken van films. Zowel films die door de leden zélf zijn samengesteld, als films die door overkantse clubs zijn gemaakt en via NH '63 kunnen worden gehuurd, worden onder de loep genomen. Daarnaast worden op drachten gegeven. De leden dragen elkaar bijvoorbeeld op om zelf een re clamespotje te maken. In de eerstvol gende bijeenkomst worden de produkten samen bekeken en beoor deeld. Dat gebeurt op voet van ge lijkheid; de club heeft geen bestuur of ingehuurde docent. Gestreefd wordt naar tweemaal per jaar deelna me aan het NH '63-festival en een maal per jaar het verrichten van een vrije opdracht. Verder wordt gedacht aan lezingen, eventueel door andere Texelaars die zich op professionele wijze met films maken bezig houden. Statief De leden zeggen dat ze in de praktijk al voordeel hebben gehad van wat ze op de cursus en de club hebben ge leerd. „Ik gebruik nu als het enigszins kan een statief en maak kortere shots", aldus één van hen. Een ander zegt dat hij veel meer variatie in zijn films stopt: „Ik zoek nu telkens naar andere standpunten." Allemaal zijn ze het er over eens dat veel basisfouten dankzij het commentaar op de cluba vonden nu niet meer worden ge maakt. Ook met zaken als geluid, belichting en continuïteit kan men nu beter overweg. Behalve aan de technische en ar tistieke aspecten van het filmen, wordt aandacht besteed aan de mon tage. Leden die niet zelf de mogelijk heid hebben om te monteren, kunnen bij de anderen om hulp vragen. Deelname Het lidmaatschap kost f 75,- per jaar. Wie eerst de kat uit de boom wil kijken, kan zonder verdere ver plichtingen een kijkje komen nemen op dinsdagavond in „Time Out". Dinsdag a.s. (23 april) is de eerstvol gende bijeenkomst. Telefonische in formatie: Jaap Eelman (10092) of Simon Smit (15072). Festival De vierde prijs werd zondag gewon nen met een filmpje van circa vijf mi nuten. Verplicht thema was „ontdek je plekje". Voor bedenken, opnemen en monteren hadden de Texelaars slechts enkele weken de tijd. Op ba sis van een script ter grootte van een A4-tje werden met High 8-video op namen gemaakt op lokaties in Den Burg (park en Weverstraat), Oude- schild (Schilderweg) en de vuilstort plaats aan het Molwerk. Hoofdpersoon is een zwerver, gespeeld door Paul van Hoof, die zijn bankje in het park uiteindelijk verruild voor een „riant" onderkomen op de vuilnisbelt. Een originele benadering van het onderwerp, met een paar hu moristische momenten droegen bij tot een overwegend positieve jury waardering. Minder vleiende kritiek had de jury uiteraard ook, iets waar van de acht aanwezige „Take"-leden veel hebben opgestoken. Met een score van (toevallig?) 88 punten ein digden de Texelaars bovenin de mid denmoot van het uit dertien clubs bestaande festival-gezelschap. Televisie. Morgen besteedt het SchoolTV Weekjournaal aandacht aan het 40-jarig bestaan van de Texelse zeehondenopvang, aanvang 11.00 uur. In het programma is een fragment te horen van de „Robben- samba". Ook in het NCRV- programma „Passage", dat morgen middag vanaf 16.00 uur op Neder land 1 is te zien, wordt enige aandacht aan dit onderwerp ge schonken. Geen reclame. De Texelse Wol On derneming mag bij de fabriek in Ou- deschild geen reclamezuil plaatsen. Dit is strijdig met het bestem mingsplan bedrijventerrein Oude- schild. I dreiging dat de tweede ziekenwa- van Ambulancedienst Texel na zomer zou verdwijnen, is voorbij, /overleg met het regionaal zieken- ods Noordholland Noord is een lossing gevonden voor de be lande problemen. Voortaan zullen personeelskosten van de tweede nbulance door het ziekenfonds. Orden vergoed. In verband hiermee bet tarief voor ziekentransport «t ingang van deze maand iets ver- togd. Eigenaresse Nel Smidt-Ellen Ambulancedienst Texel toont b tevreden over het thans bereik- resultaat. Jin januari luidde Nel Smidt de )dklok. Ze dreigde de tweede am- lance na het seizoen aan de kant zetten, als de ambulancedienst de Sten van chauffeur en verpleegkun- o niet volledig vergoed zou krijgen, gens de landelijke richtlijnen van f Centraal Orgaan Tarieven Gezond- Sidszorg (COTG) mogen de perso- f Iskosten van een tweede fcbulance met in de tarieven worden disconteerd. In de praktijk bete rde dit dat het personeel wel werd taald als de ambulance moest uit kan, maar tegenover de uren die in oproepbaar moest zijn stond en enkele vergoeding. Om de ?eede ambulance op de weg te Logisch dat zij al jaren tegen de rege ling van het COTG protesteerde, maar tot januari was dat tevergeefs. „Al die jaren heb ik het stil gehouden, want ik wilde bij het publiek geen onrust zaaien. Ik wilde ook niet de indruk wekken dat ik over de ruggen van de patiënten probeerde mijn ge lijk te halen. Intussen was het wel frustrerend om telkens tegen een muur van regels op te lopen. In ja nuari was de maat voor het perso neel en voor mij vol. Het was nodig om een daad te stellen", blikt Nel Smidt terug. Brieven Een andere aanleiding was het zg. „spreidingsplan" voor de ambulance diensten in de provincie. Gedeputeer de Staten van Noordholland erkenden de noodzaak om op Texel een twee de ambulance te stationeren, maar verwezen voor de financiële invulling naar de regels van het COTG. In ja nuari werd een hoorzitting over het spreidingsplan gehouden. In het ka der daarvan schreef Nel Smidt brie ven naar gedeputeerde Korver van welzijnszaken en de inspecteur voor de volksgezondheid in Noordholland mevrouw Hazelzet. De Texelse werd in haar mening ondersteund door houden, haalde Nel Smidt geld uit haar taxibedrijf. twee regio-artsen. Kennelijk was nu de goede ingang gevonden, want zo wel Korver als mevrouw Hazelzet oe fende druk uit op het ziekenfonds. Vervolgens nodigde het ziekenfonds Ambulancedienst Texel uit voor over leg. In ruim een maand tijd werd in goed overleg gewerkt aan een bevre*- digende regeling. De ambulance dienst stelde een nieuwe begroting op, die met toelichting werd op gestuurd naar het COTG. Quitte Dit in Utrecht zetelende orgaan rea geerde razendsnel. Medegedeeld werd dat het COTG met de nieuwe constructie kon instemmen. Dat im pliceerde dat per 1 april een nieuw, hoger tarief geldt, op basis van de richtlijnen, het aantal ritten en de rit- duur. Uit de tariefsverhoging kunnen de personeelskosten worden gedekt. Door jaarlijks opnieuw een begroting in te dienen, kan het tarief telkens worden aangepast aan de actuele si tuatie. In plaats van geld toe te leg gen op de ambulancedienst, wordt hierdoor voortaan quitte gedraaid. Nel Smidt: „Ik ben tevreden met de ze oplossing, maar zal de ontwikke lingen kritisch blijven volgen. Het lijkt erop dat we nu de goede paden heb ben bewandeld, en hopelijk kunnen we daarvan ook in de toekomst ge bruik maken."

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 9