Record: meer dan 3000 bezoekers in „EcoMare" Honderd gulden boete voor ernstig ongeval VIERING 40 JAAR ZEEHONDENOPVANG Rechter: Texelse al zwaar genoeg gestraft Texelaars voor de Vogelwandeltocht Geen overval Stuk bommenwerper gevonden op wad bij „Zeeburg" Texelse geslachten PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 23 APR|j De kinderen zingen uit volle borst de ..zeehondensamba' in het restaurant van ..EcoMare De open dag die „EcoMare" zondag hield ter gelegenheid van het nationaal museumweekend en het 40-jarig bestaan van de zeehondenopvang heeft een enorm aantal bezoekers getrokken. Meer dan 3000 personen, voor het overgrote deel Texelaars, grepen deze mogelijkheid aan om het centrum gratis te be zoeken. borst het lied „De zeehond", een van de nummers van deze mini-cd. Onder de zangers bevond zich ook het gele- genheidskoortje „De Klinkertjes" (van de Bruinvis-school, Oudeschildl onder leiding van Gerda Lont dat voor de opname heeft gezongen met muziek van de groep „Straat". Zoals bekend is het uitbrengen van de CD een ini tiatief van Lot Kombrink, Guus van Sambeek en Monique Fokker van poppentheater „De Regenboog". Zij kennen Piet Krens van de groep „Straat" en vonden hem bereid het lied te maken en op de plaat te zet ten. De kosten werden gedragen door vijftien op Texel werkzame sponsors, zodat de verkoopprijs van de CD (f 14,95) volledig ten goede komt van de zeehondenopvang. De CD is thans te koop bij EcoMare en Nauta in Den Burg. Zondag werden er al direct zeventig verkocht. Het initiatief kan nog een leuk staart je krijgen, want getracht zal worden het plaatje ook op de landelijke markt te brengen. IMC-Masters uit Roer mond is gisteren met de promotie begonnen. Met een bus wordt daar toe een rit gemaakt langs platenhan- delaars in Nederland, die allemaal een CD aangeboden krijgen. De bus is voorzien van video, vlaggen en ander promotiemateriaal, dat de aandacht vestigt op de zeehondenopvang van EcoMare. Dit centrum wordt er één gulden per CD beter van. Als alles volgens plan verloopt zal het zeehondenlied vandaag ook klin ken in een uitzending van RTL4, mo gelijk in combinatie met beelden die zondag zijn opgenomen door John Smit van Videolux. Maritiem museum De „piekdag" (de entreeprijs was een gulden) die zaterdag door het Maritiem en Juttersmuseum werd ge houden ter gelegenheid van het na tionaal museumweekend, heeft ook een behoorlijke toeloop opgeleverd: zo'n 400 bezoekers, merendeels Texelaars. Op een gewone dag in de ze tijd van het jaar komen gemiddeld rond honderd bezoekers naar dit museum. Ook het Agrarisch en Wagenmuseum in De Waal (het enige museum op Texel waar men terecht kan met de landelijke museum jaarkaart) was open ter gelegenheid van het natio naal museumweekend, zowel zater dag als zondag. Hier werden vooral toeristen gesignaleerd, die f2,50 of f1,50 (kinderen) entree betaalden. Dinsdag 23 april De Historische Vereniging Texel heeft in d'Ouwe ULO een biblio- theekavond, alleen toegankelijk voor leden. Aanvang 19.30 uur. De Vrouwenbond FNV houdt in „De Buureton" in de Molenstraat een praatavond: 20.00 uur. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Air America". In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn wordt opgetreden door het Groot, Niet te Vermijden Dans- en Showorkest, aanvang 20.30 uur. Entree f20,-; vrienden prijs f17,50. Donderdag 25 april In De Buureton wordt om 13.30 uur de laatste klaverjaswedstrijd van dit seizoen voor 55-plussers gehouden. Het Texels Verbond van Onderr mers heeft in de Rotisserie in Oosterend een vergadering. Na het huishoudelijk gedeelte wore een forumdiscussie gehouden met de wethouders Terpstra en Barendregt. Aanvang 20.00 uu. Komende dagen. Vrijdag: Water kivereniging houdt eerste verga dering in Dijkmanshuizen: zwempark Molenkoog opent se zoen. Zaterdag; Optreden tonet: groep Toermalijn in De Koning-hal; viering 25 jaar Teve ko; sportviswedstrijd bij Lan- casterdijk; optreden „Duinkanters" in dorpskelder D- Koog. Hoogwater Oudeschild Di. 23 Wo. 24 Do. 25 Vr. 26 Za. 27 Zo. 28 Ma. 29 Di. 30 Aan het strand is het een uur eerder hoa water Laagwater valt gemiddeld 6.l5u na hoogwater. De zon komt 28 aprilt 6.17 en gaat onder om, 20 59 uur 28 april volle maan; 29 april doodtij 03.45 en 15 5 05.04 en 17.3 06.30 en 18.3 07.44 en 19.) 08.56 en 20,3 09.35 en 21.1 10.00 en 21.5 09.58 en 22 I Op hemelvaartsdag (9 mei) houdt wandelsportvereniging Het Gouden Boltje de traditionele vogelwandel tocht. De start is bij de Kaapsnol te De Koog. Er kan worden gelopen over afstanden van 5, 10, 15, 20 en 30 kilometer. De start voor 30 kilometer is tussen 10.00 en 11.00 uur, 20 kilometer tus sen 10.00 en 12.00 uur, overige af standen van 10.00 tot 14.00 uur. Voorinschrijving kan vanaf nu tot en met 27 april. Na deze datum wordt het inschrijfgeld met ƒ1,50 verhoogd. Het inschrijfgeld bedraagt voor perso nen tot en met 15 jaar f3,—, vanaf 15 jaar ƒ3,50. Leden krijgen korting van respectievelijk ƒ0,75 en ƒ1,00. Ook kan men zich inschrijven vc het 21ste Rondje om Texel dat* gewandeld op 25 mei. Bij vooria schrijving kost deze tocht ƒ10,0! voor leden zijn de kosten ƒ7,50 de start kost deze wandeltocht; meer. Voor inlichtingen kan men len met Ben Roest, telefoon W Inschrijven voor beide tochten H. van Heerwaarden, Lieuwstrsj te Den Burg. Vrijdagochtend kwam het overn alarm van een bank in Den werking. Toen de politie ging kil bleek er niets loos te zijn. Bij di stallatie van de apparatuur had iemand aan de betreffende kn$ gezeten. Tot dusver werden in „EcoMare" per dag nooit meer dan ongeveer 2000 bezoekers geteld, op de allerdrukste dagen van het zomerseizoen. Een dergelijke toeloop werd ook zondag verwacht, maar het is dus aanzien lijk meer geworden. Onder de belangstellenden waren zo'n 1200 kinderen, waaronder ruim 400 leerlingen van de Texelse basis scholen. Zij waren naar het centrum gekomen om luister bij te zetten aan de aanbieding van 1000 compact disks die ten bate van de zeehonde nopvang in de handel zijn gebracht Lezingen In efen van de zalen van het centrum gaf EcoMare-medewerker Henk Brug ge twee keer onder grote belangstel ling een lezing over de opvang van zeehonden. De rest van de tijd werd in dezelfde ruimte doorlopend de film vertoond die Gerrit de Haan en Harry Een stuk van een vliegtuigwrak dat onlangs werd gevonden op het wad bij De Eendracht-polder, blijkt afkom stig te zijn van een Lancaster, een 4-motorige Engelse bommenwerper uit de Tweede Wereldoorlog. Het enkele meters lange brok alumi nium, een deel van de romp, werd op 250 meter van de dijk ter hoogte van hoeve „Zeeburg" aan de rand van een geul gevonden door Bram van Dijk uit Oosterend, toen die bezig was met het zetten van een beug. Het metaal zag er nog vrij nieuw uit, zodat het afkomstig leek van een re cent vliegtuigongeluk. Nadat de vondst via het plaatselijke vliegveld, de dienst luchtvaart van de Rijkspoli tie en de Rijksluchtvaartdienst was gemeld aan de Koninklijke Lucht macht, kwamen vorige week drie mensen van de bergingsdienst van vliegbasis Gilze-Rijen naar Texel om een onderzoek in te stellen. De eer ste dag kwam daar niets van terecht wegens slecht weer en hoog water, maar de tweede dag kon het wrakstuk worden bekeken. Er werd een schakelkastje afgehaald en aan de hand van de daarop voorkomende nummers kon later met zekerheid worden vastgesteld dat het om een Lancaster ging. Met behulp van de tectors werd in de omgeving naar meer onderdelen van het vliegtuig gezocht, maar dat leverde niets op. Dat versterkt het vermoeden dat de bommenwerper niet op deze plaats is neergestort, maar verder in zee en dat het wrakstuk hier recentelijk is heengesleept. Het zou anders al veel eerder zijn ontdekt. Dat het alumi nium er nog vrij gaaf en schoon uit zag wijst erop dat het lang onder het zand heeft gezeten. Aan de hand van de nu gevonden delen is niet te ach terhalen welk toestel het precies is geweest en dus ook niet welke be manning erin heeft gezeten. de Graaf in 1959 maakten over het toenmalige Texels Museum. Fragmen ten uit deze film zijn onlangs gebruikt in twee televisieprogramma's, waarin aandacht werd gegeven aan de Texel se zeehondenopvang. Ter gelegenheid van het jubileum heeft ook de permanente diapresen tatie in EcoMare de zeehondenop vang als onderwerp. De serie draaide zondag voor het eerst, met nieuwe en betere apparatuur. Elders in het centrum wordt de geschiedenis van de zeehondenopvang uit de doeken gedaan door middel van een kleine tentoonstelling die hier tot het eind van het jaar zal blijven. Het zijn me rendeels foto's en kranteknipsels die voor zichzelf spreken, naast attribu ten zoals het originele bord „Texels Museum" dat jaren op de voormalige behuizing (de houten barak „Waldfrie- den" in de dennen) heeft geprijkt. Slecht weer Het slechte weer heeft de activiteiten van de scholieren die zondag de zeehonden-cd ten doop hielden, da nig verstoord. Het was de bedoeling dat allen fietsend vanaf de scholen in de diverse dorpen naar de speelwei de aan de Ploegelanderweg zouden gaan, waar spelletjes zouden worden gedaan voordat men gezamenlijk naar Ecomare zou vertrekken voor het afwerken van de plechtigheid. Door de voortdurende regen kwam van dat spelletjesprogramma niets te recht, zodat de meeste kinderen di rect doorreden naar EcoMare, velen met een nat pak. Om het koukleu men te bekorten werd de feestelijke plechtigheid een uur vervroegd. Uit volle borst Die plechtigheid bestond uit het op een karretje binnenrijden van de 1000 cd's, die vervolgens in dank werden aanvaard door EcoMare- directeur Jan Kuiper. De honderden samengestroomde kinderen, velen pr achtig geschminkt, zongen uit volle De afdeling Den Helder van de Ne derlandse Genealogische Vereniging houdt vrijdag haar laatste afdelingsa vond van dit seizoen in „De Boeg", Middenweg 159, Den Helder. Aan vang 20.00 uur. Spreker is mr. J. S. M. Dijt over Texelse Geslachten. Hierbij komen aan de orde de bronnen van genealo gisch onderzoek op Texel, de ge schiedenis van het eiland sinds 1600, de geografische veranderingen, de economische ontwikkeling, emigratie en immigratie, de godsdienstige ver deling, de diverse dorpen en de men taliteit van de Texelaars in vroeger eeuwen aan de orde. Dijt zal con creet een aantal Texelse families met herkomst en de reden van hun komst naar het eiland behandelen en gaat daarna aan de hand van enkele voor beelden nog in op eigenaardigheden bij de vererving van de achternamen in de 17e en de eerste helft van de 18e eeuw. De avond is ook toegan kelijk voor belangstellenden. De kantonrechter in Den Helder heeft gisteren een 21-jarige Texelse veroordeeld tot een geldboete van 7100,- wegens het veroorzaken van een ernstig auto-ongeval in septem ber 1989 op de Oosterenderweg. De vrouw was toen frontaal in botsing gekomen met een auto waarin vijf zusjes uit Oosterend zaten. Bijna alle betrokkenen raakten zwaargewond, de meesten zijn inmiddels weer her steld. De rechtbank kon de oorzaak van het ongeval niet aantonen, maar achtte de vrouw wel schuldig. Omdat ook de veroorzaakster het no dige lichamelijk leed heeft gehad als gevolg van de aanrijding, vond rech ter mr. W.H.J. Ravens dat zij al zwaar genoeg was gestraft. De jonge vrouw verbleef lange tijd in het zie kenhuis en ondervindt nog steeds hinder van de kwetsuren die zij bij het ongeval opliep. Eén der gewonde zusjes is evenmin volledig de oude. Over de oorzaak van het ongeval tastte de rechtbank in het duister. Reconstructie van de politie had uit gewezen dat de BMW van de Texelse met een wiel in de wegberm was be land, vervolgens na een stuurcorrec- tie in een slip raakte en op de linkerweghelft tegen de tegemoetko mende auto van de zusjes botste. Verdere gegevens ontbreken in de justitiële stukken, omdat niemand van de slachtoffers zich nog iets van het ongeval wist te herinneren. De Texelse verklaarde gisteren tegenover de rechtbank dat zij pas veel later, in het ziekenhuis, bij bewustzijn kwam en absoluut niet wist wat er was ge beurd. Lage berm „Het was helder en droog. Dit onge val is iets onbegrijpelijks", aldus mr. Ravens. De ter zitting aanwezige moeder van de Texelse veronderstel de dat het feit dat de wegberm een stuk lager was dan het wegdek mo gelijk een rol heeft gespeeld. Zij ver moedde dat haar dochter in een gat naast de weg was gereden. „Als de weg slecht is, moet je de snelheid daaraan aanpassen", oordeelde de rechter, die wel begrip toonde voor de hierop volgende schrikreactie. Officier van justitie mr. C.J. Polak zei dat het in deze zaak om de schuld vraag gaat. Voor haar stond vast dat de Texelse het ongeval had veroor zaakt. Gezien de omstandigheden eiste mevrouw de officier een lage geldboete, namelijk 7100,- (of twee dagen celstraf bij niet betalen). Mr. Ravens vonniste conform de eis. De Texelse reageerde opgelucht. Haar moeder legde uit waarom: „Er werd al gezegd: ze zal haar rijbewijs wel kwijtraken. Maar niemand weet hoe die botsing is gekomen." Vluchtheuvel Een 39-jarige vrachtrijder uit Bergen (NH) kreeg een boete van 7150,- op gelegd voor het veroorzaken van een ongeval op de Bernhardlaan in juli 1989. Bij het passeren van een groepje fietsers kwam een vrouw ten val en brak een been op drie plaat sen. De chauffeur zei gisteren voor de rechtbank dat hij zichzelf niet schuldig achtte. „Ik bleef eerst achter de fietsers rijden bij de eerste vluch theuvel. Omdat één van hen de hand uitstak om rechtsaf te slaan, besloot ik het groepje te passeren vóór de tweede vluchtheuvel. Die passage is nogal krap, maar 2 meter 70, terwijl mijn vrachtwagen met aanhanger 2 meter 50 breed is. Toen de auto al helemaal langs de vluchtheuvel was, maar de aanhanger nog niet, keek ik in de spiegel en zag toen die vrouw omvallen. Dat vond ik vreemd, want ik dacht dat ze rechtsaf was gesla gen." Naar de knoppen De officier vond deze verklaring niet voldoende. „Ik vind dat je als chauf feur van een zware combinatie moet letten op de zwakke verkeersdeelne mers. U lette méér op die verkeers- zuil dan op de fietsers. Voor die mevrouw waren de gevolgen heel erg, haar vakantie was naar de knop pen." Mr. Polak eiste 7500,- (of tien dagen hechtenis). De Bergenaar probeerde andermaal zijn onschuld aan te tonen. „Ik haal de die mensen in omdat ze hun hand uit staken. Ik hoef toch niet achter ze te blijven rijden tot ze zijn afgesla gen." De rechter kon deze verklaring niet terug vinden in het politierap port, maar was bereid een lichtere straf te geven, omdat het slachtoffer de schade vergoed had gekregen en de chauffeur niet eerder was veroor deeld. Gladde band Een jonge vrouw uit De Koog ver scheen voor de kantonrechter omdat zij het oneens was met een bekeu ring van de Texelse politie. Bij een controle had de politie geconstateerd dat het rechter voorwiel een band profiel van nog slechts 1 millimeter had. De vrouw had echter voor de volgende dag een afspraak met een garage om twee nieuwe banden te laten aanbrengen. Ze weigerde daar om de boete te voldoen. Officier mr. Polak noemde dit verweer „niet doel treffend". „De band was heus niet van de ene op de andere dag glad. U reed er al maanden mee rond", aldus de officier, die een geldboete van ƒ75,- eiste. Rechter mr. Ravens streek de hand echter over het hart. „U bent schuldig, maar ik zal geen straf opleggen. Ik hoop dat u er wat van hebt geleerd, want het rijden met gladde banden is enorm gevaar lijk", aldus de rechter. Niet eerlijk „Het is niet eerlijk dat wij nu een boete moeten betalen, terwijl onze tractor op de weg stil stond en een ander er tegenaan reed", aldus dedigde een Texelse loonwerk? werknemer die vorig jaar aprils aanrijding zou hebben veroora de Badweg. Zijn verweer hielp want de werknemer werd schi bevonden en veroordeeld tot b van een geldboete van 7100,-. De aanrijding vond plaats opij Badweg/Ruyslaan. De tractors! daarachter een kop-eg, reedisi Badweg naar beneden, na hen» richten van schoonmaakwerk® den op het strand. Eigenlijk isle verboden om met een kop-eg!) openbare weg te komen, vanna breedte van dit werktuig (indit: 3.85 m). Volgens het politierapp week de tractorchauffeur op es geven moment naar links uit, tt voetgangers niet in gevaar te br en een lantaarnpaal te omzeto dat ogenblik zou een tegenliggs Duitse automobilist, op de egt botst. Ter zitting gaven de loonwerker tractorchauffeur een iets anden zing. Volgens hen stond de trai stil en was de aanrijding te wij aan de Duitser. „Wat had die rt een haast, echt een zenuwelijei toen hij voor de tweede keer o passeren reed hij weer een hoi zijn wagen", aldus de loonwet) Tel De rechter vond het vreemd di lezing niet in het politierapport vermeld. Een bijgevoegde situa schets van de politie onderstel de mening van de Texelaars ev Officier mr. Polak voegde eraar dat het bedrijf bovendien keun boete heeft betaald. De loonwi was verbaasd en zei van niets ten. „Ik ben het er in elk geval mee eens." Daarnaast bleek dat de verzeki de schade aan de Duitser had taald. „Uit niets blijkt dat de ti stil stond", concludeerde de ol Zij eiste een boete van 7110,-- rechter deed daar een tientje I Toch nog onverwacht overleed in de vroege ochtend van 23 april onze lieve vader en opa Jakob Zwierenga sinds 22 maart 1988 weduwnaar van Henderika Schellinger Namens de familie Bart Zwierenga Texel, 23 april 1991 Verzorgingshuis de Gollards Correspondentie-adres: Trompstraat 46, 1792 BL Oudeschild. De begrafenis zal plaatsvinden op vrijdag 26 april om 14.15 uur op de Oudeschilder begraaf plaats, vertrek vanuit de „Gollards" om 14.00 Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de „Gollards".

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 2