„Zeg maar eens nee tegen andere scholen" Koger talent redt matig toneelstuk Kindertoneelgroep speelt sprookje in De Koninghal Dialogen van grote klasse Bioscoop omfietser gaf geen orrang scheid van Gosse n „zijn" belt Cursus sieraden maken Aanrijding Uit de bocht Predikant Tensen van Baptisten neemt afscheid ;DAG 23 APRIL 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 7 nema. Gosse Waaijer, die eerst nog ander halve maand heeft meegedraaid op de „Rode Zee" (de vorige stortplaats aan de Veenselangweg), verbaasde zich soms over wat hij tussen de weggegooide spullen aantrof. „Er was zelfs eens iemand die hier een complete stereotoren bracht. Er man keerde weinig aan, maar hij wilde een andere. Ho eens even, heb ik toen gezegd, en heb dat spul opzij gezet." De belt-baas speurde dagelijks de belt af naar nog redelijk bruikbare goederen, die hij opsloeg in zijn keet bij de ingang. „Naar oude fietsen was veel vraag, vooral door jongens die in Den Helder naar school gingen. Zij gebruikten de fietsen om in de stad van en naar de boot te gaan." Jasjes en andere kledingstukken viste hij er ook vaak tussenuit. Zelfs werd hem eens gevraagd een hele partij stropdassen te leveren. Dat lukte. Vrijdagmiddag, bij de sluiting van de stortplaats, kreeg Waaijer bij zijn af scheid enkele cadeaus overhandigd, waaronder een portret van hem bij „zijn" belt, aangeboden namens de collega's van gemeentewerken door Frits Halsema (de langst in dienst zijnde vuilnischauffeur/belader). Ook waren medewerkers en directie van aannemersbedrijf Tatenhove present, de grootste vaste klant. Volgens eigen zeggen had Gosse Waaijer nog wel een paar jaar willen doorgaan aan het Molwerk. „fk had het hier al tijd enorm naar de zin. Alleen aan re gen had ik een hekel. Dan werd het glad en liepen de wagens vast." Hij had gehoopt van de vut regeling ge bruik te kunnen maken, maar moet nog even geduld hebben. Waaijer zal de laatste periode van zijn loopbaan slijten op een vrachtwagen in de bui tendienst van gemeentewerken. ,nde bioscoop een redelijk be- jresultaat te halen is. „Door meer stellingen en door meer verschil- films. Elders in het land werkt jok. De nieuwe eigenaar gaat ,p die manier doen en omdat het >iqen bedrijf is, zal hij er hard te- ian gaan. Ik heb de bioscoop wens eerst aan Van Leeuwen te aangeboden, maar hij durfde niet aan. Ik kan nog niet zeggen de nieuwe eigenaar is. Nee, hij t met van Texel en ook met uit en. In elk geval staat vast dat het 3uw als bioscoop in geb'ruik blijft, is een voorwaarde die bij de ver- P is gesteld". ■nbomer is overigens geen direc- 'van Springers Rekreatie B.V. r noemt zich „adviseur" die in bevoegd is om namens de di- e te handelen. Directrice van igers Rekreatie is tegenwoordig rouw T.G. Wijk uit Winsum. Tafereel uit het sprookje van toneelgroep .Toermalijn". Vorig jaar trok de voorstelling van toneelgroep Toermalijn" uit Bergen IN.H.} in De Lindeboom de belang stelling van 238 kinderen. Reden voor de groep om naar Texel terug te keren. Zaterdagmiddag speelt .Toermalijn" in de Burg. De Koning hal het sprookje ..De zeven drake- tongen", aanvang 75.30 uur. Dit sprookje is een fragment uit het verhaal „De twee gebroeders" van Grimm. Het gaat over een jager met zijn vijf dieren, die om de prinses en het land te redden, de draak verslaat. De boze maarschalk van de koning geeft zich valselijk als de overwin naar uit om de prinses te kunnen trouwen en de koningskroon te win nen. Maar.... de zeven draketongen, in het bezit van de ware held, zorgen ervoor dat de waarheid aan het licht komt. Toneelgroep „Toermalijn" legt zich toe op het spelen van sprookjes. In vroe ger tijden waren sprookjes als volks wijsheid een belangrijk cultuurgoed. „Toermalijn" is ervan overtuigd dat sprookjes ook in deze tijd nog veel hebben te zeggen. Volgens de groep zijn de beelden nog altijd actueel. Zij stellen zich daarbij vragen als „hoe kunnen sprookjes ons en onze kinde ren ook in deze tijd inspireren?" en „hoe kunnen we leren luisteren naar de beeldentaal van sprookjes?". Met spel, fraaie decors en muziek tracht de groep de toeschouwers een spe ciale sprookjessfeer te laten beleven. Eerder al bracht „Toermalijn" de sprookjes „Doornroosje" en „Het ge lukskind" voor het voetlicht. De on geveer vijftien spelers komen uit Bergen en omgeving. Hoofdzakelijk spelen zij in Noordholland. De voorstelling is bedoeld voor kinde ren vanaf zes jaar, liefst onder bege leiding van ouderen. Inlichtingen en voorverkoop: 072-620230. Kaarten zijn ook verkrijgbaar bij de VVV Den Burg en aan de zaal op de dag van de voorstelling. De toegangsprijs is f6,- per persoon. 16-jarige bromfietser uit Oude- ld verleende zondagmiddag tegen drie op het kruispunt Emmalaan- ,ert in Den Burg geen voorrang een auto. Daardoor ontstond een ijding, waarbij de auto, bestuurd een 56-jarige man uit Den rn, aan de voorkant aanzienlijke ide opliep. niet. Een verklaring is dat er veel meer wordt gebouwd op Texel. Er werd hier veel sloop- en bouwafval aangeleverd." Vooral de laatste jaren behaalde de stortplaats recordomzet ten. De afgelopen zes jaar groeide de Texelse afvalberg jaarlijks met ten minste 10.000 ton. De totale hoeveelheid afval nam dus toe, maar het aandeel van papier en karton liep drastisch terug dankzij de inspanningen van verenigingen en particulieren. Gosse Waaijer kon dat goed merken; volgens hem was er daardoor minder zwerfvuil en dus minder werk aan de winkel voor zijn rechterhand, papierprikker Enno Tui- rvaaijer sluit voor de laatste maal de poort van de vuilnisbelt. ■lang de vuilstortplaats aan het llwerk heeft bestaan, zwaaide osse Waaijer er de scepter. Als be- ■rder zag de Oosterender „zijn" uitgroeien van een hoopje rom- lel in april 1973 tot een circa vier actare grote berg van meer dan jp.OOO ton afval. Vrijdagmiddag looi Waaijer (57) voorgoed de ooit Collega's en vaste klanten ga- til het afscheid een feestelijk tintje. Sösse Waaijer had het de laatste da gen nog erg druk. Vooral de laatste dag was het net een gekkenhuis. pticulieren en bedrijven reden af en lan, in de wetenschap dat met in- ig van deze week bij het vuilo- ilagstation aanzienlijk hogere iven gelden. In plaats van f220,- ton moet nu f275,- per ton wor- betaald. Terwijl vrijdag de laatste htwagens nog het terrein opre- om te lossen, waren shovels be- let stortgat dicht te maken. fens werd grond aangebracht we- jjs de miltvuur-kwestie. Het volledi- jfdekken zal nog even op zich wachten. Momenteel wordt het Jk klaargemaakt. De aanvangs- im is nog niet bekend, maar het bedoeling vóór de zomer te be- osse Waaijer over de vuilstortplaats: |i is veel groter gegroeid dan ik gedacht. De mensen brengen geds méér afval, je begrijpt het „Die f 250.000,- voor de Thijsse- school in Den Burg vind ik een hei kel punt. Ik kan de precedent werking niet overzien. Is deze ge meentelijke bijdrage eenmalig of moeten we straks ook andere scho len bij verbouwingen met soortgelij ke bedragen tegemoet komen?" Erna Eelman-van der Kooi (VVD) vroeg zich af of op het bouwplan voor de Thijsseschool niet nog meer kan worden bezuinigd. Volgens wet houder Terpstra een onmogelijke zaak. Het bouwplan is al zo sober mogelijk gehouden. Ook Groen Links liet in een donder dag j.l. gehouden commissievergade ring via Peter Bakker weten zeer veel moeite met het bedrag te hebben. Het raadslid verweet de gemeente op het gebied van schoolverbouwingen geen beleid te hebben ontwikkeld. Wethouder Terpstra zei dat dit ook niet mogelijk was, omdat geen school hetzelfde is. Bakker zei tevens principiële bezwaren te hebben tegen de betaling van het tekort. „Als ge meenten het tekortschieten van de Londonormen voor hun rekening gaan nemen, wordt daar op het ministerie van onderwijs misbruik van ge maakt." Bovendien is Bakker, net'als zijn VVD-collega, bang voor het scheppen van een precedent. „Zeg maar eens nee tegen andere scho len." Kapitaalsvernietiging Gerard van der Kooi (PvdA) maakte zich tijdens de commissievergadering (voor financieel, economisch en tech nisch beleid) zorgen over mogelijke kapitaalsvernietiging. Als de basisvor ming, die staatssecretaris Wallage voorstaat, steun van de kamer krijgt, is er op Texel geen school die aan het voor het platteland gestelde mini mum aantal leerlingen van 300 vol doet. „Is het dan wel verstandig er zo'n enorm bedrag in te steken?" (De staatssecretaris heeft inmiddels besloten de invoering van de basis vorming een jaar uit te stellen, red.) Omdat er geen alternatief is, ging het PvdA-raadslid desondanks akkoord. Hetzelfde gold voor Cees Hin (PvdA), die ook geen andere mogelijkheid ziet. Groen Links en de VVD willen hun standpunt laten afhangen van nadere informatie over de financiën. De kans bestaat dat de geraamde 7250.000,- bij de aanbesteding nog wordt overschreden. In principe wor- denalleen Texelse aannemers voor de aanbesteding uitgenodigd. De totale kosten voor de verbouwing bedragen volgens het bouwplan ongeveer f 1.205.000,- Norman ITijmen Jilderdat verdrijft z'n neerslachtigheid met drank, tot verbazing van de slome dierenarts Tom Frans Schrama). Een komedie is eigenlijk niet de juiste omschrijving van het stuk „Het blijft onder ons" van Alain Ayckbourn, dat zaterdag door De Duinkanters op de planken van de Dorpskelder werd ge bracht. Hoewel het verhaal niet van grappige momenten was gespeend, draaide het vooral om de verhouding tussen zes zeer verschillende mensen. Vaart zat er wel in, maar toch bleef het een taai stuk. Het werd echter zó goed gespeeld, dat het zeker de moeite is om te bekijken tijdens de tweede opvoering op za terdag om 20.00 uur. In het poppenatelier „De Witte En gel" (Hoornderweg 11) verzorgt me vrouw H. van Abs-Staveren vrijdag een ochtend rond het maken van sierspelden of oorbellen. Aanvang: 9.15 uur. De kosten bedragen 710,- (inclusief koffie/thee), maar exclusief materialen. Voor een sierspeld bedra gen de kosten ongeveer 710,-, voor oorbellen 712,50 Inlichtingen en/of opgave: tel. 13644. Twee automobilistes uit Den Burg kwamen woensdag met elkaar in botsing op het Paelwerck nabij de kruising met de Waalderstraat. Nie mand werd gewond, maar beide voertuigen waren aan de linkervoor- zijde beschadigd. De aanrijding werd veroorzaakt doordat beide vrouwen, resp. 27 en 34 jaar oud, onvoldoende rechts hielden toen zij elkaar tege moet reden. In een flauwe bocht in de weg raakten de auto's elkaar. Vrijdagochtend omstreeks half vijf raakte een 25-jarige Duitser in de S- bocht van de Californiëweg met zijn auto van de weg en bleef in een greppel steken. Komende uit westelij ke richting was hij uit de bocht ge vlogen en had daarbij ook een verkeersbord geveld. De politie stelde vast dat hij had gedronken. Het ana lyseapparaat gaf 470 mg alcohol per uitgeademde liter lucht aan. De man, die ongedeerd was gebleven, ver klaarde dat hij plotseling moest uit wijken voor een tegenligger. De auto werd aan de linkerzijde zwaar be schadigd en moest door Van Boven worden weggesleept. Zelfde plek In dezelfde bocht deed zich zondag tegen 14.00 uur weer een ongeval voor. Nu waren er twee personenau to's bij betrokken, bestuurd door resp. inwoners van Almelo en Texel. De 25-jarige vrouw uit Almelo kwam uit Westelijke richting en hield in de bocht waarschijnlijk onvoldoende rechts, waardoor zij in aanraking kwam met een tegemoetkomende wagen, bestuurd door een 34-jarige man uit 't Horntje. Beide auto's wer den vrij zwaar beschadigd. Niemand werd gewond. De baptistengemeente op Texel zoekt een nieuwe voorganger. Predi kant Johan Tensen neemt namelijk afscheid. „Er zijn absoluut geen pro blemen, maar ik heb te lang op mijn tenen gelopen, ik ben overwerkt." Tensen is zeseneenhalf jaar actief voor de baptistengemeente op het eiland. Het werk bij een kleine ge meente beviel hem goed, al was het geen fulltime baan. „Ik werkte daar naast nog in de bollen. Er is in die ja ren veel opbouwwerk verricht. Omdat we maar met een vrij kleine groep zijn, kwam er veel werk en verantwoording op mijn schouders terecht. Halverwege vorig jaar voelde ik me doodmoe. Ik besloot een tijdje alleen maar in de bollen te werken, maar dat ging ook niet, alle inspan ning was me teveel. Het zat veel die per dan ik dacht." Tensen raakte in de ziektewet. In fe bruari besloot hij te stoppen als pre dikant op Texel. „Ik bleef te lang ziek, de baptistengemeente moet verder. Ze hebben het gered met een stagiai re, maar dat is natuurlijk geen defini tieve oplossing", aldus de predikant, die als hij weer beter is graag een nieuwe start wil maken bij een bap- tistengemente aan de overkant. „Maar dan zal ik wel strenger op me zelf moeten passen." Voor Tensen wordt geen speciale af- scheidsdienst gehouden, al zal binnen de baptistengemeente wel een soort afscheid worden georganiseerd. Het is nog niet bekend wanneer dit plaatsvindt. Norman is een onverbetelijke versier der, die een uitje met zijn schoonzus ziet mislukken. Zijn vrouw Ruth is een geëmancipeerd kreng dat haar werk belangrijker vindt dan haar we derhelft, maar eigenlijk toch nog wel van hem houdt. Haar zus Ann is een veel zachter type, dat de zorg voor de ziekelijke moeder op zich heeft genomen. Ze heeft een slepende en tevens slopende relatie met de slo me dierenarts Tom. Reg is de broer van het tweetal. Hij zit onder de plak bij zijn poeslieve, maar oh zo venijnige vrouw Sarah. Het zestal komt bijeen bij moeder, waarna de emoties loskomen. Wat moet het voor gastregisseur Sic- co Geerdes prettig zijn geweest met zes zo getalenteerde spelers te kun nen werken. De manier waarop dialo gen werden uitgesproken, de typetjes met bijbehorende mimiek en het aan gepaste taalgebruik....het deed zeer professioneel aan. De leuke ruziescè nes ontaarden wel enigszins in cha os, maar dat was misschien te wijten aan de zenuwen voor de eerste uit voering. Dat er hard is gewerkt aan dit toneelstuk is goed te merken aan het niveau van het getoonde. Levensgenieter Norman vindt zichzelf duidelijk onweerstaanbaar en neemt geen genoegen met een afwijzing. Tijmen Jilderda haalde alles uit de kast en zette een Norman neer waar alle vrouwen voor vielen. Hij heeft een groot gevoel voor mimiek en ti ming en maakte daar uitgebreid ge bruik van. Eén aanmerking: hij werd wel èrg snel dronken, al na één glas! Niet overdreven Soms is het overdreven om zo te pra ten. Nel Kant heeft juist een zeer na tuurlijke manier van spelen, wat het stuk een realistisch tintje gaf. Ze had zich helemaal in het type ingeleefd, ze wés Ruth, met al het verdriet en de gevoelens van vernedering door de daden van een overspelige echt genoot. De zachte Ann werd neergezet door debutante Henny Imhoff En die deed dit lang niet onverdienstelijk. Aanvan kelijk begon ze aarzelend, te zacht pratend. Maar ondat dat wel bij het type van Ann paste, viel het niet eens erg op. Toen er echter enige ruzie-achtige scènes volgden, vormde haar goed gespeelde felle boosheid wel een erg sterk contrast met de schuwe, aarzelende persoonlijkheid die ze eerder neerzette. Na het eerste tafereel kwam ze goed op gang en deed ze niet onder voor de andere spelers. Honde-ogen Je zou bijna gaan denken dat Frans Schrama in werkelijkheid net zo sullig moet zijn als dierenarts Tom. Niets is echter minder waar. Zuiver door een sterk staaltje acteerwerk en een goe de grime (verzorgd door Juul Swar- thof) werd hij de goeie lobbes, inclusief trouwhartige honde-ogen, die door niemand serieus wordt ge nomen. Het lijkt enigszins onwaar schijnlijk dat zo'n suffe persoon met goed gevolg zo'n moeilijke studie kan hebben afgerond, maar dat zegt meer over het verhaal dan over het spel. Reg is een zenuwachtige spelletjesfa naat, intelligenter dan zo op het eer ste gezicht lijkt. Kees Burgman ontplooide zich tot een uiterst be gaafd acteur die door met zijn tekst te spelen de inhoud van zijn rol ver grootte. De opgetogenheid als men aandacht heeft voor zijn spelletjes en de verslagen blik als zijn vrouw haar overheersing over hem liet blijken wist hij met mimiek en inleving per fect uit te beelden. Gastspeelster Marja de Ligt was gastspeelster bij de Duinkanters. Het is voor de to neelvereniging te hopen dat zij vaker kan worden gestrikt, want ze was een aanwinst. Poeslief, maar ook snerend gemeen probeerde zij de fa milie naar haar hand te zetten, op zo'n waarheidsgetrouwe manier dat het publiek overliep van medelijden voor haar man Reg. In het begin de den haar gebaartjes en uitdrukkingen iets overdreven aan, maar nadat ze de eerste zenuwen had overwonnen werden de bewegingen minder na drukkelijk. Nico Bonne, inspecient en souffleur, was onzichtbaar en onhoorbaar voor het publiek. De rollenkennis van de spelers was goed, dus men had eigenlijk geen hulp nodig. Maar toch bleef je je als toeschouwer afvragen: waar zit die man? Bij de poes in de boom soms? Hans Huisman verzorg de de belichting. T. de G.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 7