6 Koninklijk Bakker en zilver voor De Ridder KORT TEXEIS Texel almost not a sheep LJ Maij-Weggen SVT-jeugd loopt voor eigen kas Kruising Texels schaap geeft nieuwe aanwinst FARM WATCH rsJag* 2*? - k? \'r Strandpaal ontvreei PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 30 APfiji VERVOLG VAN PAGINA 1 jaar. In die tijd is de mentaliteit ten opzichte van zeehonden totaal veran derd. EcoMare blijft daaraan een bij drage leveren. Want op gebied van milieu moet de mentaliteit ook wor den veranderd. Om milieuvervuil ing en zeeverontreiniging terug te drin gen, moet de politiek impopulaire maatregelen nemen. EcoMare legt het publiek uit wat er allemaal mis is met het milieu, zodat men begrip kan opbrengen voor die maatregelen. Maar de politiek mag niet aarzelen om die dan ook te nemen", aldus Kuiper. Symbool Minister Maij vertelde dat zij de zee hond ziet als symbool voor de kwali teit van het milieu in de Waddenzee. Ze erkende dat EcoMare een belang rijke rol speelt bij het onder de aan dacht brengen van de bedreigingen van het milieu. „Als rijksoverheid spannen we ons al jaren in om het water van zee, rivieren en kanalen schoner te krijgen. En met resultaat, want de verontreiniging van het Rijn water neemt af, al ben ik bang dat het nog wel even zal duren voordat in de Waddenzee ook sprake is van enige verbetering. Dat houdt in dat u hier de komende jaren nog veel werk zult hebben." Ter ondersteuning van de educatie die in EcoMare wordt verzorgd, bood de minister een computer aan, die is aangesloten op enkele meetnetten. Hierdoor kan het centrum over zeer actuele informatie beschikken over waterhoogte, waterkwaliteit, weers verwachting enz. „Het computerpro gramma wordt, behalve door mijn ministerie, ook gebruikt door de wa terschappen, de scheepvaart, de in dustrie en zelfs door Duitse en Belgische overheidsdiensten. Ik wil op deze manier een bijdrage leveren aan uw activiteiten. Ik hoop van har te dat u en ik in de nabije toekomst kunnen vieren dat het milieu zover is hersteld dat de zeehondenopvang niet meer nodig is, maar ik vrees dat wij tegen die tijd al lang en breed in een schommelstoel zitten.. Voeren Na een rondgang door de vaste EcoMare-expositie werd met het op hijsen van een vlag het nieuwe ge deelte van de tentoonstelling geopend. De minister voerde enige vissen aan zeehonden in het buiten bassin. Ze vond dat de kennismaking met EcoMare zeer voorspoedig was verlopen. „Ik heb beloofd spoedig te rug te komen, bijvoorbeeld bij de opening van de nieuwe gebouwen." Uit handen van de hoofddirectie van Rijkswaterstaat kreeg Maij-Weggen fraai ingelijste voorlichtingsposters over de zandsuppleties van De Koog en Callantsoog. Voor burgemeester Schipper was er een Nederlands en een Duitstalig exemplaar van de sup pletie van De Koog. Per jeep werd een kijkje genomen op het strand bij paal 18, waar de sup pletie volop aan de gang is. Er was zelfs gedacht aan een paar kaplaar zen voor de minister, zodat zij de werkzaamheden van nabij kon mee maken. „Zandsuppletie is de meest natuurlijke manier om het eiland in De D-, E- en F-pupillen van SV Texel houden morgen op het SVT-terrein aan de Haffelderweg een sponsor loop om de kas van de eigen jeug dafdeling te spekken. De oudere jeugd (A-, B- en C-junioren, alsmede D-pupillen) zullen met penalty schie ten proberen een financiële bijdrage te leveren. Belangstellenden zijn wel kom tussen 10.00 en 13.00 uur. Burgemeester Schipperminister Maij-Weggen en EcoMare-directeur Jan Kuiper genieten zichbaar ontspannen van de capriolen van de zeehonden in het buitenbassin. Minister Maij stelt met een druk op de knop de computer voor EcoMare in werking. stand te houden. Er is discussie over of je de duinen op deze manier een handje moet helpen of dat je dam men moet leggen. Met dat laatste gaan we wel experimenteren, maar héél voorzichtig, omdat we wel eens merkwaardige dingen hebben meege maakt. Je weet nooit precies wat voor effect zo'n dam op de stroming heeft", aldus Maij-Weggen, die eraan toevoegde dat het niet een kwestie van geld is welke maatregel wordt genomen. „Suppletie is net zoiets als je schoenen verzolen. Als ze zo ver slijten dat je natte voeten dreigt op te lopen, moet je ze laten verzolen. Als uit experimenten blijkt dat dam men in zee ook een oplossing bieden, dan kunnen we daar in de toekomst aan werken. Maar dan praat ik over onderzoeken die een jaar of tien du ren." De poster in kleurendruk met informatie over de zandopspui- ting op Texel is beschikbaar voor hotels, pensions, strand paviljoens enz. Voor geïnteres seerde particulieren is er een verkleinde uitgave. Exemplaren kunnen worden afgehaald bij Rijkswaterstaat Texel, Keesom- laan 6a in Den Burg (tijdens kantooruren). Bromfiets. De bromfiets van een 20-jarige inwoner van Den Burg is donderdag gestolen. Hij stond aan de Haffelderweg. Het betreft een metal lic blauwe Honda MT 5. Graffiti? Tijdens een spel dat be stond uit het elkaar beschieten met waterverf hebben kinderen in de Wil- helminalaan een witte muur geraakt. De bewoner nam contact op met de politie, die de verfspuiter zijn „kunst werk" liet verwijderen met water. Vuilverbranding. Een 28-jarige Cocksdorper verbrandde donderdag enig houtafval, maar er lag ook een stukje pvc-pijp en wat gipsplaat in het vuur. De politie zal in overleg tre den met de milieuafdeling van politie Alkmaar of tegen de Cocksdorper proces verbaal moet worden op gemaakt. Antenne afgeplukt. Een 25-jarige vrouw uit Den Burg constateerde za terdag dat de antenne van haar voor de woning geparkeerde auto eraf was gerukt. Het moet 's nachts tus sen half één en half acht zijn gebeurd. Hek vernield. De persoon die in de nacht van 21 op 22 april een tuinhek bij een woning aan de Verlaet in de Mars stuk reed, heeft zich gemeld. Het was iemand uit Oudeschild. De zaak is onderling geregeld. Oud-Texelaar M. de Jonge stuurde ons dit artikel uit de Nieuw Zeel and - se krant „Every Home-Every Week". Een nakomeling van het Texelse schapenras maakt door zijn boven maatse eigenschappen furore in Nieuw Zeeland. Geen geringe presta tie, als je bedenkt dat dit schapenei- land bij uitstek 65 miljoen schapen herbergt. In Temuka slaagde fokker Michael Talbot erin, na het implanten van embryo's afkomstig uit een Texel se schaap in het lokale Coopworth- ras, een geheel nieuw schaapte kruisen. „Het dier is zó uniek, het lijkt bijna niet meer op een schaap", aldus fokker Talbot. Malser vlees, be tere omzetting van gras in mager vlees en hogere vruchtbaarheid dan de gangbare rassen, waren vermel denswaardig genoeg voor deze over zeese publicatie. y v?- V Dinsdag 30 april In Cinema Texel draait om 2( uur „Blue Steel". In Oosterend wordt een Konj ginneloop gehouden. Om uj uur inschrijving in de SVO- kantine. Om 18.00 uur start jeugd en om 18.20 uur stait ouderen. Woensdag 1 mei De Georgische pianist Temui turelli treedt op in Klif 12 in| Hoorn, samen met leerlingen het conservatorium van Tbils Aanvang 20.30 uur. Entree I (vriendenprijs f 12,50). Hoogwater Oudeschiln 9.58 en! 10.20 en 2 10.55 en 2 11.46 en 2 1215 en 8 00.1 5 en 1; 00.50 en 1 01.25 en li Aan het strand is het een uur eenfj hoogwater. De zon komt 14 aprilq 06 29 uur en gaat onder om 20 48 21 april eerste kwartier; 22 doodij Di. 30 Wo. 1 Do. 2 Vr. 3 Za. 4 Zo. 5 Ma. 6 Di. 7 So unique H is almost not a sheep is hew ihc wly released Tcxcl I breed has been described. Michael Talbot o( Longdowns station near Temuka said one reac- ,ton to the breed was thai i could be a "different mimal". Tcxcls came to New Zealand as frozen cmbroys five years 3go and were initially .im planted in Coopworth sheep ihc crosses were released from quarantine in November Their conversion of grass to lean meat is much higher," hesatd.'andihcy arc a pleasure to manage The breed also had high fertility were capable of produc ing 180 per cent in lamb ing under optimum conditions, with 140 per cent on average Tcxcl sheep originally came Iron) the island of Tcxcl, Holland, and date buck to the 17th century. The New Zealand stock came from Den mark and Finland where i The ewes which took the implants were provided by the 43 farmers who. with MAF, formed the joint venture I Shccpac. Mr Talbot, who was displaying Texel and ^<cl cross sheep at the ^^[ka-Geraldinc A 4 month, said char- Mr Talbot said there has been no seappics (sp) for over 100 years Tcxcls were also very hardy, with the lambing survival rate "unmatched" by other breeds in New Zealand Lambs were quick to get on their feet and take their first dnnk. Longdowns has 62 tcxcl cross ewes and two Michael Talbot with a purr bred tcxcl ram pure bred rams which will meir growth rate potco- Mr Tzkae be used to breed stock for ual. M r Talbot said. „q, sale to farmers wishing to "The breed is so strong take over it crou their own flocks. thai if crossed with Suf- a Scientists monitoring folks, they will breed out bu, ihc sheep during quaran- me black faces i" - tine had been* '■«edat crosses," he said. Hoewel ze wat bedenkelijk kijkt, was de minister toch tevreden over de vlotte voortgang van de suppletie bij De Koog J. Reeder van Rijkswaterstaat Texel zorgt, staande naast de burge meester. voor toelichting Ter gelegenheid van koninginnedag regenden gisteren twee lintjes op Texel neer. Piet Bakker en Huib de Ridder uit Den Burg werden ieder onderscheiden met de zilveren ere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. „Wij beschouwen het als een groot gebeuren dat zich in de Texelse ge meenschap mensen bevinden, die zich in een tijd van voortgaande indi vidualisering, op één of andere ma nier hebben onderscheiden, omdat zij juist iets meer hebben gedaan dan de doorsnee burger en daardoor even voor het voetlicht worden gehaald", aldus burgemeester Ton Schipper, die gisterochtend in de raadzaal de me dailles opspeldde in aanwezigheid van een grote schare familieleden en relaties van de gedecoreerden. Vakbondsman De heer Bakker (68) die in 1946 als plantsoenarbeider bij de gemeente kwam, werd daar uiteindelijk chef van de plantsoenendienst en had van 1958 tot 1970 de leiding van de so ciale werktuin. In die functie hield hij zich onder meer bezig met gehandi capten die er werkzaam waren. Hij legde daarbij een bijzondere inzet aan de dag (hij werkte ook in het week end en organiseerde en begeleidde vakantieweken voor zijn mensen) maar de onderscheiding dankte hij toch vooral aan zijn activiteiten als vakbondsman. Piet Bakker was van 1948 tot 1984 voorzitter van de plaatselijke afdeling van de Christelij ke Federatie van Overheidspersoneel, vroeger Nederlands Christelijke Bond van Overheidspersoneel. Bovendien was hij een deel van die periode voorzitter van de Texelse CNV- afdeling en lid van de gemeentelijke commissie voor georganiseerd over leg. Daarnaast was hij actief op ker kelijk terrein. Twee keer een ambtsperiode van vier jaar was hij ouderling van de Gereformeerde Kerk Den Burg; thans is hij nog ouderling-scriba met speciale onthef fing voor de al gepasseerde ambtstermijn van vier jaar. Namens het kerbestuur feliciteerde Jeannet van Abs Piet Bakker met zijn onderscheiding. Zij vertelde dat Bak ker in het kerkbestuur een niet gerin ge taak op zich had genomen en maakte ook melding van zijn ver diensten voor het interkerkelijke „Schuilhut"-werk en als begeleider van kerkentochten. Nóg een vakbondsman Ook de heer De Ridder (62) heeft zijn lintje voor een belangrijk deel te danken aan zijn activiteit als vak bondsman van het CNV, waarvan hij dit jaar 40 jaar lid is. Verder is hij sinds februari 1961 lid van het afde lingsbestuur van de plaatselijke CNV Hout- en Bouwbond, inmiddels bijna 30 jaar als penningmeester. Hij is de laatste jaren bovendien als vrijwilliger verbonden aan het Agrarisch en Wa genmuseum in De Waal. De Ridder is ook plaatselijk vertegenwoordiger van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid. CNV districtbestuurder R.H. Algra uit Amsterdam wees erop dat De Ridder in laatstgenoemde functie del gen behartigde van mensen d< afkeuring of ontslag te makeiil gen. Hij werd daardoor met va soonlijke problematiek geconfronteerd. Aangezien dit i aan huis gebeurde kreeg ookr vrouw De Ridder daarmee te n Vanwege haar gastvrouwschap zodanig werd ook zij in de huk trokken. Rijkswaterstaat mist een strand Bij paal 17 waren in verband m zandsuppletie vijf palen uit hel gehaald en op het parkeerterre geslagen. Daarvan is eentje va* meter lang verdwenen. De zojuist onderscheiden Piet Bakker (links) en Huib de Ridder, poserend met respectievelijke echtgenotes.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 2