Groen ffwartsfjexeh in het hart- )pvang van zeehonden ang niet altijd zinvol Verwerking groenafval verontrust Oudeschild Moeder Robertson weet nu wat er met haar zoon is gebeurd IILI zakelijk eskundigen discussieerden in EcoMare R VERDER IN DIT NUMMER 0 Texelse produkten promoten via fietstocht C> „Texeltours" is nieuwe naam voor busbedrijf Van Boven 0 Kringtitel voor tennistalent Boswijk 0 Groeistagnatie in de landbouw C> Blazer TX33 onder vlag MJ-museum 0 Duitse deelnemers in wielerronde an de Meierblis och blijven? bent niet flink, iaar een kinkel als je MILIEU bevuilt Armband geeft zekerheid na 48 jaar RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10578 DINSDAG 7 MEI 1991 r E X E LS E'ï'COURANT «ivertenties, abonnementen, etc. ih De Rooy B.V. Postbus 11, 1790 AA Den Burg, n 02220-12741. na 18.00 uur 14881 Telefax 02220 - 14111 tie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 3-12741. tip buiten werktijd de Graaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, telefoon 02220-15639. Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr, 46 99 17.636 Rabobank nr. 36.25.01 742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs /43,95 per half jaar, Los f\.20 ie vermagerde zeehond in EcoMare. Als de zeehondenstand in de Waddenzee zich verder [elf, wordt deze vorm van opvang overbodig. t opvangen en later weer terugzetten van zeehonden, is als - latregel om de soort in stand te helpen houden niet altijd zin- Vanuit het oogpunt van natuurbescherming zijn onder be side omstandigheden zelfs grote bezwaren aan te voeren ien het terugzetten van „zwakke broeders" in een natuurlijke lulatie. Er is alle reden voor een uitgebreide discussie tussen rokken instanties over de wenselijkheid en omvang van het jgzetten van gefokte en gerevalideerde dieren. js Dr Norbert Dankers uit Den j, vri|dag tijdens een internatio- symposium dat in EcoMare werd ouden ter gelegenheid van het ang bestaan van de zeehonde rang aldaar. Tijdens dit sympo- werden voordrachten gehouden gegevens en ervaringen uitgewts- op het gebied van zeehondenon- oek en zeehondenbehoud, rbi| in het bijzonder aandacht d besteed aan het effekt van de ing van moederloze en/of zieke londen. Voor de bijeenkomst wa- vertegenwoordigers uitgenodigd de zes opvangcentra die functio nal Nederland (Pieterburen en II, Duitsland (Norden, Friedrichs- Büsum) en Denemarken (Esb- Ook mensen van de denadviesraad en van het mini- e van LNV en van Verkeer en irstaat waren present. Gecompliceerd ;ers voerde het woord namens lijks Instituut voor Natuurbeheer dat zich in 't Horntje al jaren houdt met zeehondenonder- Daarbij wordt studie gemaakt alle natuurlijke en onnatuurlijke iren die invloed hebben op het al zeehonden in het waddenge- Het is een gecompliceerd jstuk omdat de verschillende iren elkaar versterken of ver ten, terwijl er ook factoren zijn een tijdelijk maar ingrijpend ge- zoals de virusziekte waaraan Ie jaren geleden meer dan de van de zeehonden in de Neder- Waddenzee bezweek. Het zou best kunnen dat er veel minder slachtoffers waren gevallen als de zeehondenstand door andere oorza ken al niet ernstig was verzwakt. Het RIN-onderzoek is er onder andere op gericht om daarover zekerheid te krij gen. Ongewis Met name in verband met deze virus ziekte is het op dit moment nauwe lijks mogelijk een prognose te geven inzake de ontwikkeling van de zee hondenstand. De ziekte is thans op z'n retour en het aantal zeehonden neemt weer langzaam toe, maar er moet rekening mee worden gehouden dat het virus de kop opsteekt als de stand weer een bepaalde dichtheid heeft bereikt, zodat de kans op on derlinge besmetting toeneemt. Als dan opnieuw de helft van de dieren dood gaat, begint het proces van vo ren af aan en krijgen we in de loop der jaren dus te maken met een zee hondenstand die enorm fluctueert. Tenzij de andere omstandigheden die de gezondheid en weerbaarheid van zeehonden beïnvloeden, zodanig ver beteren dat de robben beter tegen de besmetting zijn opgewassen... Opvang Opvang van moederloze en zieke zee honden met de bedoeling hen later terug te zetten, heeft alleen zin als de stand op dat moment minimaal is of (hard) achteruit gaat. De geredde dieren dragen dan bij aan het behoud van de soort in het betreffende zee gebied. Maar als de populatie van na ture al een flink eind is hersteld, heeft het opvangen of fokken weinig betekenis, althans met uit natuurbe schermingsoogpunt. Het kan zelfs schadelijk zijn. Vóór het uitbreken van de virusziekte was de zeehon denstand in de gehele Waddenzee flink aan het herstellen zodat de op vangcentra toen feitelijk overbodig werden. Dat werd door de virusziekte anders, maar nu de stand zich her stelt dient de zin van de opvang weer aan de orde te worden gesteld. Even slikken In Nederland zal het publiek even moeten wennen aan de gedachte dat er misschien een tijd komt dat zieli ge, zieke zeehondjes beter kunnen worden afgemaakt of aan hun lot overgelaten dan dat ze ten koste van enorme bedragen langdurig worden verzorgd in opvangcentra, maar in Duitsland en vooral Denemarken is men met die gedachte al vertrouwd. In laatstgenoemd land worden zieke zeehonden op efficiënte wijze uit hun lijden verlost en wordt van de opvang van „huilers" (moederloze zeehonde baby's) veel minder werk gemaakt dan hier. Maar in de Deense Wad denzee is de zeehondenstand dan ook al zeer behoorlijk en herstelt zich na de virusziekte veel sneller dan in Nederland. De opvang op Texel heeft voorlopig nog alle zin, maar als het met de zeehonden in de Waddenzee blijvend goed gaat, wordt dat anders. Onge twijfeld zullen hier tot in lengte van jaren jonge en oude zeehonden wor den gehouden, als publieke attractie en voor wetenschappelijke en educa tieve doeleinden, maar niet meer als fok- en opvangplaats die moet helpen de zeehond van de ondergang te red den. In EcoMare doen ze daar niet dramatisch over, in tegendeel. Direc teur Dr Jan Kuiper: „Als de Wadden zee schoon is, waardoor onze zeehondenopvang overbodig wordt, kunnen we daar alleen maar blij om zijn". Aan het symposium werd ook deel genomen door Dr Mike Fedak van een zeehondenonderzoekinstituut in Cambridge. Hij vertelde over de won derbaarlijke wijze waarop zeehonden en andere zeezoogdieren hun li chaamsfuncties aanpassen als zij naar grote diepten duiken om hun voedsel te bemachtigen. Interessant was ook de lezing van Dr Edith Ries van het RIN op Texel, die verslag deed van het onderzoek naar de bewegingen en verspreiding van zeehonden met behulp van zendertjes die aan de dieren werden bevestigd. Onder meer is gebleken dat de dieren veel grotere afstanden afleggen dan wel eens is gedacht. De tweede dag van het symposium was vooral een vergadering van ver tegenwoordigers van opvangcentra, waarbij allerlei ervaringen en tips werden uitgewisseld met betrekking tot medische en andere verzorging van de dieren. Aan deze discussie werd ook meegedaan door iemand van een opvangcentrum uit Schot land. Aantal Het zeehondenonderzoek dat door het RIN op Texel wordt uitgevoerd, heeft zeer veel feitenmateriaal opge leverd, waarvan ook in het buitenland Lees verder pagina 5 De dorpscommissie van Oudeschild heeft een brief aan de gemeente raadsleden gericht, waarin zij de raad verzoekt de in het verleden ge dane belofte om in de nabijheid van het vuiloverslagstation niet tot com- postering over te gaan, gestand te doen. Reden voor de ongerustheid onder de Oudeschilder bevolking is een zinsnede uit de Texelse Courant van 18 april, waarin Piet Bolier (chef buitendienst gemeente) verklaart dat „groenafval ter plaatse tot humeuze teelaarde zal worden verwerkt". Een zinsnede die door menig Oude schilder als verontrustend is ervaren. „Wat kun je hier anders uit opmaken dan dat er tóch gecomposteerd gaat worden", stelt de secretaris van de dorpscommissie, Gerard Weijers. „Hoewel de raadsleden in het verle den compostering niet geheel wilden uitsluiten, is wel toegezegd dat de kans dat het ooit zou gebeuren bij zonder klein was. Het woord „nooit" wilde men alleen niet in de mond ne men." Volgens Piet Bolier, die vernomen heeft dat er een brief is binnengeko men, maar hem nog niet onder ogen heeft gehad, berust de zaak op een betreurenswaardig misverstand. „Blijkbaar is het heel moeilijk om dui delijk te maken wat composteren nu precies is. De gedachte leeft dat élle verwerkingsmethoden die te maken hebben met het op één of andere manier verwerken van organisch ma teriaal, composteren is. Dat is niet zo. Compostering houdt voor óns de verwerking van groente- en fruitafval in." Teelaarde „De gemeente is geenszins van plan te gaan composteren, maar wil alleen het grove groenafval verkleinen en vermengen. Daar ontstaat geen com post uit, maar teelaarde, een goed bruikbaar produkt. De Oudeschilders hebben blijkbaar het schrikbeeld van Halfweg voor ogen. (Daar is een groot en omstreden composterings- bedrijf gevestigd, red.) De geur die met compostering van groente- en fruitafval kan samenhangen, staat echter in geen verhouding met dit verwerkingsproces. Dat is schoon en levert geen hinder op voor omwonen den en anderen." Onder grof groenafval wordt onder meer verstaan: plantsoenafval, snoei- afval, schone grond uit bermen en ontgravingen, bermhooi en slootruig- te, agrarisch afval als aardappelloof en restanten van aardappelsortering. De gemeente denkt met het zelf ver werken van groenafval een verminde ring van de afvoerstroom naar de vaste wal te bewerkstelligen. Dat kan ongeveer 2800 ton per jaar schelen. Het is de bedoeling het groenafval te verkleinen en te vermengen op een open terrein naast het over slagstation. Volgens Bolier is er geen enkele re den om paniekerig te reageren. „Kijk, de afspraak dat we niét tot com postering over zouden gaan, is ge maakt. Daar kan de politiek absoluut met op terugkomen. Ons groente-, fruit- en klein tuinafval (van particu lieren) gaat daarom beslist naar de vaste wal, we zouden niet anders willen." Het plan om het groenafval in Oude schild te verwerken is verwoord in een gemeentelijke notitie, die onlangs in de raadscommissies voor finan cieel, economisch en technisch beleid aan de orde is geweest. W s het aan de Texelse jongeren well !regeld kreeg de gemeente van n tips over rotzooi die vooral ideren op de Meierblis dumpten. inkzij de waakzaamheid van de J9d waren de Meierblissen hoorlijk schoon, en zwart lepeperde gezichten vrolijk en wasbaar. n9eren weten het nu wel: 1 de ouderen nog! 9emeonto Texol De 96-jarige mevrouw Myrtle Robertson-Scott uit Gull Lake in Canada weet nu wat er is gebeurd met haar zoon Donald, die als RAF oorlogsvlieger is vermist sinds 4 april 1943. Die zekerheid na 48 jaar dankt zij aan enkele Texelaars, die met behulp van een inscriptie in een armbandje dat in een vlieg tuigwrak werd gevonden, suc cesvol speurwerk hebben verricht. Het tot voor kort niet geïdentificeerde vliegtuigwrak dat op een diepte van zes meter in de Waddenzee ligt op korte afstand van de Afsluitdijk, werd al jaren geleden ontdekt toen een mosselvisser er met zijn netten op vastliep. Sportduikers van Texel heb ben het meerdere keren bezocht en daarbij allerlei onderdelen van de uit elkaar geslagen machine naar boven gehaald. Meerdere van die souvenirs kwamen in handen van Jan Vlaming uit Oosterend die het herkennen van deze voorwerpen als hobby beoefent. Hij werkt daarbij nauw samen met zijn plaatsgenoot Bram van Dijk, die al jaren gegevens verzamelt over her komst en inzittenden van vliegtuigen 1 1 Het uit het vliegtuig afkomstige armbandje dat die tijdens de Tweede Wereldoorlog op en bij Texel neerstortten. Kettinkje In augustus vorig jaar onderzocht Vlaming weer wat spullen die uit het wrak waren gehaald, waaronder een bosje patronen. Toen hij de projektie- len die aan elkaar waren geroest, scheidde en schoonmaakte kwam een kettinkje tevoorschijn. Het bleek zich nog in zeer goede staat bevond. een zilveren armbandje te zijn met een plaatje waarin het nummer 102097 was gegraveerd en „Robert son D.L. - R.C.A.F." Aan de andere kant stond „Love Norma". Er werd contact opgenomen met hobbyge- noot Jaap Bakker uit Oudeschild en de Stichting Aircraft Recovery Group 1940-1945 van Johan Graas uit As sendelft. Laatstgenoemde wist bin nen een week om welk vliegtuig en welke bemanning het ging. Het was een Lancaster W 4894 Mk 1 bom menwerper die terugkomend van een vlucht waarbij staalfabrieken in Essen waren bestookt, in de nacht van 3 op 4 april 1943 om 0.27 uur boven zee werd neergeschoten door een Duits jachtvliegtuig, een 2-motorige Me 110, bestuurd door de bekende Helmut Lent. Van de zeven omgeko men bemanningsleden werd er slechts één gevonden: het lijk van de 18-jarige staartschutter Stanley Crooks spoelde aan bij Oosterland op Wieringen, werd in Huisduinen begra ven en later herbegraven in Bergen op Zoom: killed in action. Van de overigen (vier Australiërs, twee Engel sen en een Canadees) waren namen en andere gegevens bekend. De laat ste vlucht, zo bleek uit de gegevens van Graas, was de vijfde die de Lan caster had uitgevoerd. Eerder werden bommen gegooid op Berlijn, Neuren berg en de onderzeeboothaven van Saint Nazaire in Frankrijk. Op zijn laatste missie had de bommenwerper gefungeerd als „padvinder": vóór de andere toestellen van het eskader uit vliegend had het met lichtfakkels het te bombarderen fabrieksterrein ge markeerd. Sinds genoemde datum in 1943 gold het als vermist. Familie Van Dijk en Vlaming wilden toen pro beren de eventueel nog in leven zijn de familie van de destijds 30-jarige sergeant-vlieger D.L. Robertson op te sporen en ze deden een beroep op het Rersonel Records Centre, een aan het Nationaal Archief van Canada verbonden defensieinstelling. Dat mislukte, want men wilde deze per soonlijke gegevens alleen aan directe familieleden beschikbaar stellen. Mer kwaardigerwijs slaagde hobbygenoot Wieb Jan Groendijk van Schiermonni koog daar wel in. Via hem kregen Vlaming en Van Dijk zelfs een kopie van het inschrijfformulier dat Robert son destijds had ingevuld toen hij vrijwillig in dienst trad. Dat leverde een stroom van gegevens op. De om gekomen vlieger, geboren 12.9.1913, bleek in het burgerleven boer, truck chauffeur en graankoper te zijn ge weest en deed aan hockey, baseball, tennis en zwemmen. Hij was onge huwd en woonde laatstelijk in Hazlet in Saskatchewan. Burgemeester Naar de burgemeester van dat stadje schreef Bram van Dijk een brief, met het verzoek te helpen bij het opspo ren van eventuele nabestaanden of het adres van een plaatselijke krant te geven, zodat daarin een oproep geplaatst zou kunnen worden. Dat verzoek was niet vergeefs. De burgemeester heeft de familie blijk baar direct gevonden, want zaterdag j.l. (dus op 4 mei1) kreeg Van Dijk een brief van Donalds broer, die Lees verder pagina 5 Wij openen op woensdag 8 mei om 11.00 uur onze deuren voor een ieder die zich uit en/of thuis wil voelen in De Kikkertstraat 19. Telefoon 02220-16547.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1