Van Bovens busbedrijf heet nu „Texeltours Werkgroep informeert over bestrijding dierproeven Robertson /asgoed vuil oor bijenpoep Koren zorgden voor aangename middag Kwart zandsuppletie inmiddels voltooid Zaterdag in kraam op Groeneplaats: Takelwerk nu samen met Schoenmaker Nog kaartjes voor „The Pajama Game" Zeehonden Volgende week astmacollecte [G 7 MEI 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 5 ERVOLG VAN PAGINA 1 ze|f ook als vrijwilliger had Jen tegen de Duitsers, betrok- s bij de invasie in Normandië s had meegeholpen met de ng van Nederland Hij schreef kort na de oorlog op begraaf- n in de Westelijke kuststrook d gezocht naar het graf van miste broer, uiteraard zonder at. De naam „Norma" op het idje verwees naar de vriendin ina|d Vader Robertson was in iverleden, maar de moeder zit verzorgingstehuis in Gull Lake, I van Hazlet. De 96-|arige was inmiddels op de hoogte en had geëmotioneerd maar iar en opgelucht gereageerd. Erkentelijk :r Robertson toonde zich zeer .|ijk voor de inspanningen van lerlanders en wilde nog veel veten over de plaats waar de jnwerper was neergeschoten ir het armbandie precies was len. Ook wilde hij het arm- graag hebben. ior zal worden gezorgd. Een ieid antwoord is inmiddels on- 3. Er zit een zeekaart bij waar plaats van de crash is geven, een VVV-folder over >n gegevens over beroep en van de speurders. Tevens een k om een foto van Donald Ro- n én een foto van het herden- nonument in Hazlet waarop de van Donald Lawrence Robert- gebeiteld onder „missed in ac- Het informatiepakket is jerd 5 mei, bevrijdingsdag. Het Texels Vrouwenkoor zingt, terwijl op de eerste rijen de leden van het koor ..Klein Begin" luisteren Het Texels Vrouwenkoor en gemengd koor „Klein Begin" uit Sijbekarspel bezorgden zondag het publiek in een volle Nederlands Hervormde kerk van De Waal een aangename middag. Beide gezelschappen waren goed op dreef en zongen een gevarieerd re pertoire. Qua kwaliteit waren de ko ren aan elkaar gewaagd. Wel waren de mogelijkheden van de Westfriese gasten iets groter, omdat van de 33 koorleden er tien tot het mannelijk geslacht behoren. „Klein Begin" klonk daarom wat completer dan het precies evenveel leden tellende Texels Vrouwenkoor onder leiding van Arie Groen. Naast geestelijke en klassieke liederen Iuiteraard ontbrak Mozart niet op het repertoire), hadden de twee koren vrij veel luchtig werk in gestudeerd. Klein Begin" verraste de toehoorders met de vrolijke binnenko mer „Ons Tessel" <„Aan jou heb ik mijn hart verpand, dat heerlijk stukje Nederland"), gevolgd door een liedje uit eigen streek, waarmee het uitwis selingskarakter van het concert in houd werd gegeven. De zandsuppletie bij De Koog loopt als een trein. Inmiddels is ruim 500.000 kubieke meter zand op gespoten, zodat een kwart van het werk is voltooid. In verband met het slechte weer heeft de suppletie eind vorige week even stilgelegen. Nadat een losgeraakte fender weer aan het einde van de drijvende leiding was bevestigd, konden de werkzaamhe den zaterdagmiddag worden hervat. ,,Op Texel is bij mijn weten nooit iets gedaan tegen dierproeven. Daar wil len wij nu graag verandering in bren gen." Aan het woord is Sandra Jorritsma uit Sint Maarten. Zij is lid van de werkgroep regio Alk- maar/Schagen van de Nederlandse Bond ter Bestrijding van Vivisectie (NBBV) en de Anti-Vivisectie Stich ting (AVS). Zaterdag van ongeveer 10.30 tot 16.30 uur zal zij met een informatiekraam op de Groeneplaats staan. Met folders en een video zullen voor bijgangers worden geïnformeerd over de problematiek inzake dierproeven. Hoofddoel is informeren, maar tevens wordt gehoopt dat zich vrijwilligers aanmelden die op Texel een werk groep willen opzetten. „Onze activi teit is gericht op de Texelaars zelf, niet zozeer op de vakantiegangers. Daarom komen we ook nu in het voorseizoen, in plaats van in de zo mer", aldus Sandra Jorritsma. Richt de werkgroep zich op het stop zetten van alle dierproeven? Sandra Jorritsma: „Dat is wel het uiteindelij ke doel, maar we moeten reëel zijn. Stopzetten kan niet van vandaag op morgen, daar is eerst een mentali teitsverandering voor nodig. Met onze activiteiten proberen we daar een bij drage aan te leveren. In de regio Alk- maar/Schagen, waar de werkgroep nu een jaar of acht actief is, kunnen we dat merken aan de reacties van mensen bij de kraam. Steeds meer mensen gebruiken dierproefvrije arti kelen. Onze eerste doel is om alle overbodige dierproeven de wereld uit te helpen." Belangrijkste mikpunt is de bestrij ding van dierproeven voor cosmetica, in aansluiting op een internationale campagne. Cosmetica wordt bij die ren getest op bijvoorbeeld huid- en oogirritatie. Consumenten kunnen hun afkeuring laten blijken door „dier proefvrije" make up en huidverzor gingsmiddelen te kopen. Sandra Jorritsma: „Dat geldt ook voor man nen. After shave, deodorant, zeep, tandpasta en gel worden ook vaak eerst uitgeprobeerd op dieren." Verder richt de werkgroep zich op de bestrijding van genetische manipula tie, verbetering van bepaalde medicij nen (bijv. bij onderzoek naar een betere of andere aspirine) en dier proeven op (middelbare) scholen (bijv. het ontleden van wormen). Naast informatie, zijn in de kraam t- shirts, sweaters, tassen en dergelijke verkrijgbaar. Een andere activiteit van de werkgroep is het geven van voor lichting op scholen, door middel van dia's, videofilms en lesbrieven. Ook wordt geregeld geëxposeerd in biblio theken of andere openbare gebou wen. Voor méér informatie: Maja van der Kraan, tel. 072-117339, of San dra Jorritsma, tel. 02245-1377. De „Barent Zanen" heeft assistentie gekregen van een tweede zandzuiger, de „Geopotes 14". De hopperzuigers hoeven nauwelijks op elkaar te wach ten, zwaardoor het tempo van de suppletie bijna is verdubbeld. Terwijl de één zuigt, perst de ander zand op het strand. „Een heel mooie cyclus," meent woordvoerder Dries Hof. „De zandzuigers persen ieder per dag een bak of zes aan de wal. De „Barent Zanen" vervoert per keer 6000 kuub, de „Geopotes" ongeveer 5000. Ze wisselen elkaar mooi af, het gaat uit de kunst." Momenteel wordt zand gespoten voor de strandpaviljoens bij paal 20, zodat die er weer veilig bijliggen. Het is de bedoeling de komende dagen nog in zuidwaartse richting te spui ten. Hierna wordt in noordelijke rich ting verder gesuppleerd. Het touringcar-onderdeel van het be drijf van Robert van Boven heeft met ingang van 1 mei j.l. de naam „Texeltours". Het wordt gerund door de twee vaste chauffeurs Hans Dij ker en Sjors Twijnstra, die het bus bedrijf op den duur zullen overnemen. Daarnaast heeft Van Bo ven voor het takel- en bergingswerk een firma gevormd met Toon Schoenmaker van het gelijknamige autoschadebedrijf uit Den Burg. Reden voor beide wijzigingen is dat Van Boven het kalmer aan wil doen. Jaren van onstuimige groei zijn de 31-jarige ondernemer niet in de kou de kleren gaan zitten. „Ik wil ook wel eens een weekendje vrij", motiveert Van Boven. Met Schoenmaker zal hij wisseldiensten gaan draaien inzake de bemanning van de takelwagens. Een andere activiteit, uitvoering van de nachtdiensten bij Teso (bewaking van de schepen), blijft gewoon in handen bij Van Boven. Daarnaast biedt hij de nu vrijkomende ruimte in het gebouw aan de Schilderweg te huur aan. Toekomstplannen Meest opmerkelijke verandering is „Texeltours". De 28-jarige Hans Dijker uit Oudeschild, sinds 1985 chauffeur bij Van Boven, en zijn 44-jarige colle ga Sjors Twijnstra uit Eierland (vanaf 1989 in dienst) leiden sinds 1 mei' het busbedrijf. Voor de klanten valt dat nog nauwelijks op. Reserveringen lopen gewoon via het bekende num mer 15555 en de bussen (vier grote en één kleinere) zien er nog hetzelfde uit. Voor de toekomst zitten Dijker en Twijnstra echter boordevol plannen. „We willen méér dagtochten aanbie den, dus op één dag heen en weer, georganiseerd door Texeltours. Eén van de ideeën is het bezoek aan een theatervoorstelling, met terugreis per schip 's nachts. Meerdaagse reizen Vrijdagavond onn 20.00 uur is de pre mière van „The Pajama Game", de musical die Geen C te hoog dit jaar op de planken van de Burg. de Ko ninghal brengt. De overige uitvoerin gen zijn op zaterdag en de week erna op zaterdag (18 mei). Voor alle voor stellingen zijn nog kaarten verkrijg baar bij de voorverkoopadressen. Ook kunnen aan de zaal kaarten worden verkregen. ffrv 1v- ;<-.Tk ftViHwMHIa Toon Schoenmaker (linksl en Robert van Boven: firmanten van nieuw takel- en bergingsbedrijf. voners van de Klimpstraat in Cocksdorp hebben last van >n. De diertjes maken er in e tijd van het jaar een ge- onte van om hun uitwerpse- te deponeren op allerlei, bij xkeur lichtgekleurde voor- rpen in de buurt van hun Kt. Vooral wasgoed wordt er eng van, zodat het direct er de machine in moet en eigenlijk gedwongen is om mshuis te drogen. De fa lie Veldman, Klimpstraat 55, nde dit weekend een klacht Ib/y de politie, maar die kan er fiinig aan doen. jbron van de narigheid in de npstraat wordt gevormd or de bijenvolken van imker ns de Ruiter, die woonachtig n dezelfde straat en zijn ten 's winters in de achter- heeft staan. Door de voor- rszon worden de bijen kker en maken hun „reini- gsvlucht" waarbij ze hun m legen. Dit jaar treft het jelukkig dat de temperatuur ihoudend te laag is om de in echt actief te maken, ardoor ze al in de directe geving neerstrijken in een oncentreerd gebied en daar boel bevuilen. k in voorgaande jaren deed h dit probleem voor en ook n haalde klagen bij gemeen - en politie niets uit. Het hou- i van bijen is niet verboden, een in onderling overleg en x het nemen van maatrege- op basis van vrijwilligheid i waf tegen deze hinder rden gedaan. gens de politie gebeurt het '<er dat bijen ergens op Texel vlast veroorzaken, maar chtens wet of algemene po- herordening lijkt een eige- v met gedwongen te wen worden ze te ver wijde- - tenzij de kasten vlakbij de inbare weg staan en dat is r niet het geval. Jan Veld- 1: Maar wij hebben er 'oon genoeg van. Elk jaar en we met die ellende. Die n moeten weg. Ik heb te- 1 de politie gezegd dat ik ze vergiftigen als er niets leurt". t dreigement hoeft hij echter l uit te voeren, want De iter heeft zijn bijen inmiddels ir een perceel raapzaad ver ten het dorp gebracht. Waar te de komende winter zal ^zetten, weet hij nog niet. vind het natuurlijk heel ver end dat de mensen er last i hebben, maar die bijen ie ten 's winters èrgens an- Liefst dicht bij huis zo- ik er oog op heb en ze kan eren. Toch wil ik wel probe- i een andere plek te vinden, nt een goede verstandhou- 9 met de buren is ook wat ard". ilaagd. Anneke Studulski- Jer ls Qeslaagd als docente Ike- Uapans bloemschikken). Ze is v°egd tot lesgeven in de mo- lchyo-stijl. VERVOLG VAN PAGINA 1 gebruik wordt gemaakt. Zeehonde nonderzoeker Dr Peter Reijnders uit Den Burg begint zelfs internationaal vermaard te worden. Hij kon het symposium in EcoMare niet bijwonen omdat hij in Turkije was in verband met een EG-projekt dat gericht is op het behoud van de met uitsterven bedreigde Monniksrob in de Middel landse Zee. Zijn collega Dankers ging in zijn le zing in EcoMare onder meer in op de vraag wat nu eigenlijk het „normale" aantal zeehonden is dat in de Wad denzee „behoort" voor te komen. Ve len beschouwen de situatie van rond 1930, toen er nog geen vervuiling van betekenis was maar wel intensie ve jacht, als maatgevend. Er waren toen in het Nederlandse deel van de Waddenzee 3000 robben. Volgens de klassieke visie zou het beheer gericht moeten zijn op het bereiken van dit Op Texel gaan in de week van 12 tot 18 mei vrijwilligers langs de huizen voor de jaarlijkse collecte van het Nederlands Astmafonds. De op brengst komt ten goede aan weten schappelijk onderzoek, voorlichting en hulpverlening in de strijd tegen CARA (verzamelnaam voor astma, chronische bronchitis, longemfyseem en andere ademhalingsziekten). Lan delijk is dit jaar tenminste f13 mil joen gulden nodig, dus bijna een gulden per hoofd van de bevolking. CARA is de meest voorkomende ziekte in Nederland. Uit recente cij fers zou blijken dat het aantal CARA- patiënten de komende vijftien jaar met 17 procent zal toenemen. Ook de sterfte als gevolg van CARA is veel hoger dan tot voor kort werd ge dacht. De geregistreerde sterfte steeg sinds 1980 met 36 procent. De sterfte door CARA is nu driemaal zo hoog als het aantal verkeersslach toffers. Na hart- en vaatziekten en kanker is CARA de derde doodsoor zaak. Mede dankzij het werk van het Astmafonds is er belangrijke vooruit gang geboekt in de behandeling van deze volksziekte. De kwaliteit van het leven van veel patiënten kon daar door aanzienlijk worden verbeterd. Voor meer dan honderdduizend men sen met een ernstige vorm van CA RA zijn de behandelingsmogelijkheden echter nog steeds beperkt. CARA is nog niet te genezen. Wie niet thuis is als de collectant langs komt, maar toch wil geven, kan een bedrag overmaken op giro 55055, of bankrekening 7070.70120, t.n.v. Astmafonds, Leusden. aantal, zonodig met inschakeling van crèches en opvangcentra. Er is echter meer te zeggen voor natuurlijke ont wikkeling, die mogelijk wordt als de Waddenzee niet meer wordt veron treinigd terwijl er ook wordt gezorgd voor rust op de zoogplaatsen zodat jonge zeehonden een behoorlijke overlevingskans hebben. Hoeveel zee honden er dan op den duur zullen zijn, zal wel blijken en is niet zo be langrijk. Toch is het interessant en voor het onderzoek nuttig om te weten hoe veel zeehonden er kunnen leven in een min of meer natuurlijke Wadden zee. In zijn lezing rekende Dr Dankers voor (aan de hand van het aantal die ren in 1960, afschotgegevens van voor die tijd, het voortplantingsper- centage e.d.) dat er in 1900 7500 zeehonden moeten zijn geweest in de Nederlandse Waddenzee en 25000 in de Waddenzee tussen Den Helder en Esbjerg. Ook hier werd nadrukkelijk vermeld dat dit geen streefgetallen zijn omdat een natuurlijke Waddenzee in de toekomst misschien heel ande re levensvoorwaarden biedt dan in 1900. Wel kan dit getal worden ge zien als uitgangswaarde. Als in de toekomst het aantal zeehonden an ders is, zou moeten worden onder zocht waarom. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingela den. Bij de oudpapier-wagen kunt u ook gereedschappen voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in de volgende straten: 3. Schilderend, Keesomlaan, Emma- laan, Haffelderweg, Ada van Hol landstraat, Pieter van Cuyckstraat en Elemert. De Koog Iedere tweede zaterdagochtend van de maand wordt oud papier opge haald in De Koog en directe omge ving. leder wordt verzocht het papier tijdig gebundeld aan de straat te zetten. Sjors Twijnstra flinks) en Hans Dijker gaan samen ..Texeltours' runnen. staan óok op ons verlanglijstje, even als het op Texel rondrijden van over- kantse gezelschappen. Dit laatste gebeurt nu ook al, maar we willen nog een stapje verder gaan door de mensen zelf uit hun woonplaats of opstapplaats op te halen", aldus Twijnstra en Dijker. Drukke meimaand Dat de naamswijziging per 1 mei is doorgevoerd heeft als reden dat de meimaand voor het touringcarbedrijf erg druk is. Twijnstra en Dijker wilden graag een goede start maken en Van Boven kwam het zo prima uit. „Ze hebben gelijk, en ik ben zo mooi van de drukte af", aldus Van Boven. „Ik gun het hen graag, ze hebben er de laatste jaren hard voor gewerkt en ze doen het goed." Twijnstra en Dijker zeggen in principe geen vervoer uit de weg te willen gaan. Mocht bijvoorbeeld nachtelijk busvervoer van uitgaanspubliek ge wenst zijn, dan houden zij zich aan bevolen. Het is de bedoeling dat de bussen worden gestald in de schuur van We tenkamp aan de Schilderweg in Ou deschild. Als de zaken voor de wind gaan, zal het wagenpark worden ge moderniseerd, aldus de twee onder nemende chauffeurs. Compleet pakket Robert van Boven heeft inmiddels met Toon Schoenmaker een firma op gericht onder de naam „Takel- en bergingsbedrijf 15959" Van Boven brengt zijn twee takelwagens in en de contracten met alle alarmerings diensten (die als tussenschakel fun geren voor de verzekeringsmaatschappijen). De ta kelwagens zullen bij het bedrijf van de familie Schoenmaker aan het We zenland in Den Burg worden gepar keerd. Toon Schoenmaker (33), die samen met zijn vader het autoscha debedrijf runt, noemt de nieuwe fir ma „een logisch gevolg van onze bedrijfsactiviteiten". „Wij kunnen nu een compleet pakket aanbieden: op halen, uitdeuken en een leenauto ter beschikking stellen. Overigens is het voor de mensen geen verplichting om hun auto ook bij ons te laten repare ren, nadat we de auto hebben weg- getakeld", aldus Schoenmaker.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5