o...™urocnwurts I axels in fourth, Fietstocht krijgt een Eigen produkten visitekaartje voor >lan voor verdubbeling an relatienotagebied vervolg zijn een Texel tandsorganisaties totaal afwijzend VERKOOPSTER K?a;jss!s.r.vv,"ott,"oS6-,.,.i cy 1 sssiskss»» Voor direct gevraagd Vastgelopen zeiljacht op eigen kracht los Aanrijding Snelheidscontrole n Jan Wolkers geeft startsein Texelse wielerronde Reclame op Radio Texel wordt professioneel aangepakt Texelpop van de baan sw Zandsuppletie bereikt keerpunt Texelaars niet geïnteresseerd in bootreis naar Wieringen sw Ingrid van Lubek behaald tweede plaats in triathlon Veel misdrijven door Duitsers koop schoonmaakmiddel lier valse voorwendselen 'RICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 10579 DINSDAG 14 MEI 1991 r E X E LS E®» COURANT DROGISTERIJ PARFUMERIE Den Burg w 15375 Weverstraat 1 eventueel schoonheidsspecialiste Tussen 9.00 en 18.00 uur. idvertenties. abonnementen, etc. lie buiten werktijd t Abonnementsprijs Z43.95 per half jaar: Los f\, 20 L craaff Pater Witteplein 3, Den Burg, telefoon 02220-15639 Slager Willem Goënga geeft tekst en uitleg bij zijn produkten van Texels lamsvlees, die op de tafel zijn uitgestald. ,,Een daverend succes." Zo omschrijft Hans de Leeuw, voorzitter van de Vereniging Texelse Produkten Promotie, de fietstocht die zaterdag langs diverse producenten en verwerkers van echt Texelse produkten is gehouden. Geschat wordt dat meer dan 700 mensen het rijwiel bestegen. Momenteel worden gesprek ken gevoerd met de ANWB om volgend jaar de produktenroute deel te laten uitmaken van de nationale fietsdag. Gisteravond werd in Klif 12 een pre sentatie gehouden door alle produ centen en verwerkers van de Texelse produkten. Genodigden, waaronder vertegenwoordigers van het gemeen tebestuur en andere hoogwaardig- Reddingboot „Siegfried Egmundis" kwam vrijdag, rond het middaguur, in actie. Het zeiljacht, „Ida Hobbes", was de avond tevoren, ter hoogte van De Cocksdorp in het Jack IJlst gestrand. De bemanning van de uit Harlingen afkomstige tweemaster wees de toegeschoten hulp echter van de hand en kwam bij hoogwater omstreeks 17.00 uur op eigen kracht los. Het negen meter lange zeiljacht was via een ongebruikelijke route op weg van Harlingen naar Oudeschild. De schipper zag donderdagavond een tak die als baken van de vaargeul dienst doet over het hoofd. Het schip voer naast de vaarroute en kwam bij laag water muurvast te zitten in ondiep water. De drie opvarende stutten het vaartuig, zodathet niet kon kantelen en wachtten vervolgens rustig het opkomend tij af. Vuurtorenwachter Frans Dreesens, die het gestrande scheepje vrijdagmorgen signaleerde zocht allereerst via de radio contact met de opvarenden van het schip. Hoewel het zeiljacht wel over een marifoon beschikte lukte dat niet. Daarop verzocht de kustwacht KNZHRM-station Eierland om met de reddingboot hulp te verlenen. Toen hulp werd afgewezen keerde de „Siegfried" onverrichter zake terug. Het zeiljacht ging nadat het bij hoog water los was gekomen terug naar Harlingen. heidsbekleders, lieten zich uitgebreid informeren over de veelal eetbare goederen van eigen bodem, die op milieuvriendelijke wijze worden be handeld. Ook kregen zij een modes how met bontcouture van Martin Karlas te zien en een geheel eigen impressie op de Texelse produkten door het Klif 12-cabaret. De eilande- lijke pers was goed vertegenwoor digd, maar hun overkantse vakbroeders en -zusters lieten het af weten, hoewel er wel behoorlijk veel respons op de uitnodigingen was gekomen. Afzet De vereniging Texelse Produkten Pro motie is in 1984 opgericht. Sindsdien is de afzet van de echt Texelse pro dukten enorm gestegen. Met name de eilandelijke drankspecialiteiten, de kaassoorten en het ook aan de over- Een 20-jarige automobiliste uit Oude schild reed zondag door de Loodssin- gel en wilde een plantje dat naast haar op de stoel stond even verzet ten. Terwijl ze naar rechts leunde, stuurde ze ook die kant op, waardoor ze in botsing kwam met een lan taarnpaal. Deze werd daardoor geheel vernield. De auto liep deuken op. Op de Krimweg te De Cocksdorp is vrijdag tussen 11.00 en 13.00 uur een snelheidscontrole gehouden. De snelheid van 148 auto's werd beke ken. Eénendertig automobilisten kun nen binnenkort een bekeuring in de bus verwachten, omdat zij de ter plaatse geldende limiet van 50 km per uur overschreden. De snelste au tomobilist reed 84 km per uur. Sr Musical „The Pajama Game" te hoog gegrepen De twee Duitse jongens van 28 en 25 jaar, die vorige week op last van de Texelse politie zijn aangehouden in Noordwijkerhout, blijken een enorme lijst misdrijven op hun geweten te hebben. Ze worden voorlopig vastge houden, in afwachting van onderzoek naar diefstallen, verduisteringen, oplichtingen, valse aangiften en be dreigingen in Eindhoven, Den Haag, Katwijk, Noordwijk, Leiden en Sche- veningen. De nota borduurt voort op recentelijk vastgesteld rijks- en provinciebeleid, te weten het Nationaal Natuurbe leidsplan (NBPI en het nieuwe Streekplan Kop van Noordholland en Texel. In het NBP worden grote delen van het oude land van Texel aange geven als zg. „kerngebied" (gebieden van internationale of nationale waar de), evenals het gebied rond de Rog- gesloot. Een groot deel van de binnenduinrand is aangemerkt als „natuurontwikkelingsgebied" (gebie den waarin reële mogelijkheden zijn voor het ontwikkelen van natuur waarden van internationale of natio nale betekenis, of voor het aanzienlijk verhogen van reeds aanwezige waar den). Binnenduinrand Doel van natuurontwikkeling in de binnenduinrand is ontwikkeling van een situatie waarbij een landschap ontstaat waarin de duinen geleidelijk overgaan in het achterland. Voor ogen staat een afwisselend land schap met hoger gelegen droge de len, vochtige drassige delen (gevoed door kwelwater uit de duinen) en bloemrijke graslanden. Bekend is het voorgenomen vernattingsproject in de duinen van de Mokslootvallei, dat de mogelijkheid van natuurontwikkeling in de binnenduinrand vergroot. „In het aangrenzende relatienotage bied kunnen door een aangepast be heer de weidevogelstand, de soortenrijke perceelsranden en soor- tenrijkere graslanden worden behou den en verder ontwikkeld", aldus stellen GS in de nota. Verwacht wordt voorts dat natuurontwikkeling in de binnenduinrand bij de Hanen- plas (nabij De Krim) een verbinding tussen de duinen en de Roggesloot zal bewerkstelligen. In de jongstleden vergadering van de commissie ruimtelijk en huisvestings beleid sprak raadslid Erna Eelman-van der Kooi (VVD) hierover haar veront rusting uit. Zij vreest dat natuuront wikkeling van de binnenduinrand zal Lees verder pagina 3 Argwaan en ander is het gevolg van een 'san koesterende hotelier die na- 3 deed of het Bedrijfschap de eprezen schoonmaakartikelen in- aad heeft aanbevolen. Het Be- criap, dat nergens van wist, e zich in verbinding met Biotec iste dat de overeenkomsten die Mels zijn afgesloten met twee se bedrijven ongedaan worden lakt. Navraag bij één van de af- irs van de produkten leerde dat «treffende bedrijf tot op heden liets van zich heeft laten horen. Idels werd de vloeibare allesrei- al wel volop - en tot grote te- inheidi - in het hotelbedrijf "kt. „De schoonmaaktsters vin- Jet een uitstekend middel", al le zegsvrouw, die niet kon sa hoeveel hetreinigingsmaak- el precies heeft gekost. Bij het eamaakmiddelenbedrijf was nie- voor commentaar bereikbaar, 'sch medewerker Van Schie U bat anderen, die schoonmaak ten via de bewuste verkoper ea gekocht, zich het beste met edrijfsschap in verbinding kun stellen. kant zeer populaire lamsvlees namen een grote vlucht. De hoeveelheid pro dukten werd na korte tijd uitgebreid met koek en gebak. Voorzitter Hans de Leeuw: „We zijn zeer selectief bij het aannemen van nieuwe produkten. Het moet gega randeerd echt Texels zijn. Bijvoorbeeld zoals die asperges die onlangs op het eiland zijn geoogst, nota bene veer tien dagen eerder dan in Limburg. We zijn al in onderhandeling met die te lers over aansluiting bij onze vereni ging" De Leeuw, zelf bankdirecteur, is als onafhankelijke partij gekozen tot voorzitter van de vereniging. In het bestuur zitten verder afgevaardigden van alle secties die in de vereniging zijn vertegenwoordigd. Magazine De fietstocht die zaterdag werd ge houden, was één van de onderdelen van een promotiecampagne. De pre sentatie viel daar ook onder, evenals de uitgave van een produktenmagazi- ne. Dit zat tot nu toe altijd als bijlage in de Texeltoerist. Dat is ook nu het geval, maar de folder is tevens los verkrijgbaar, bij alle bedrijven die lid zijn van de vereniging. De Leeuw: „We merkten dat er veel behoefte was aan (gratis) informatie over de echt Texelse produkten. Twee oud- het aan Gedeputeerde Staten van Noordholland ligt zal het jal relatienota- en natuurontwikkelingsgebied op Texel in |3 zijn verdubbeld. Om dit doel te bereiken is opoffering van jige landbouwgronden noodzakelijk. Totaal gaat het om bijna kwart van het grasland. De gezamenlijke landbouworganisa- op Texel staan totaal afwijzend tegenover het plan. „Voor gezonde landbouw is het nodig om het huidige agrarisch ial in stand te houden", aldus bestuurslid Klaas Eelman in eerste reactie. Lees verder pagina 2 «ontwikkeling is een nieuw be- dat een stap verder gaat dan jverbekende relatienotabeleid. lusver was sprake van beheers- eden (land dat in eigendom blijft e agrariër, die een beheerscon- I aangaat met de overheid) en ivaatsgebieden (waarbij het land en duur door een natuurbe- rmingsorganisatie zal worden lorven). In een door GS gepre- eerde concept-nota wordt aan- iven dat voor natuurontwikkeling ;oop van landbouwgrond nodig ijn. Beheer komt in handen van particuliere natuurbescherming- anisatie (bijv. Natuurmonumen- ol stichting Het Noordhollands Ischap) of het rijk (Staatsbosbe- 'I. len provincie zullen proberen land natuurontwikkeling te verkrijgen herverdeling, bijvoorbeeld via ruil- tvelmg. „Hierdoor is het in princi- logelijk om degenen die dat n op vrijwillige basis elders in linste twee Texelse hotelhou- hebben zich laten misleiden een verkoper van schoonmaak- lelen. Volgens de man zou het Ijfschap Horeca zijn biologisch eekbare artikelen aanbevelen, bedrijfschap heeft hem hiervoor ter geen toestemming verleend, hten hebben er inmiddels toe id, aldus het bedrijfschap, dat aedrijf heeft besloten de artike- veer terug zal nemen. sns Johan van Schie, juridisch swerker van het Bedrijfschap Ho- lijkt het erop dat de verkoper igen initiatief heeft gehandeld, man is waarschijnlijk een beetje ud van stapel gelopen bij het rijzen van het vloeibare schoon- tmiddel." Het artikel gaat onder aam „Biofriends" door het leven. :t de twee hotels die de verkoop- lies voor zoete koek aannamen, I de vertegenwoordiger tal van re horecabedrijven benaderd, lelijk vreest Biotec, het bedrijf bij de man in dienst is, antirecla- ir> distantieert zich van de ver praktijken. Het bedrijfschap werd t op wit beloofd dat de gedu- den hun geld terug zullen krijgen. De genummerde gebieden zijn door GS aangewezen voor relatienotagebied tweede fase en/of natuurontwikkelingsgebied. het landinrichtingsgebred in grond te compenseren", staat in de concept nota. „Waar vrijwillige verwerving en uitruil echter onvoldoende opleveren, staat (uiteraard als sluitstuk van min nelijk overleg) de mogelijkheid tot onteigening open, waarvoor belang hebbenden de onteigeningsvergoe ding krijgen. Voorts is boerderijverplaatsing binnen het blok of naar elders mogelijk", aldus GS. De plannen tot uitbreiding van het re latienotagebied bestaan al langer, maar hebben nu een concreet karak ter gekregen door het uitbrengen van een ontwerp-nota door GS. Deze no ta, getiteld „Globale begrenzing twee de fase Relatienota en natuurontwikkeling op landbouw grond", werd in april toegezonden aan de landbouworganisaties op Texel. Uitbreiding In de huidige situatie telt Texel 896 hectare relatienotagebied, waarvan 773 ha reservaatsgebied (r.g.) en 123 beheersgebied (b.g.). Dit is verdeeld over zes gebieden: Hogeberg (180 ha r.g., 112 b.g.). Waalenburg (309 ha r.g.), Dijkmanshuizen (57 r.g., 11 ha b.g.), De Bol (61 ha r.g.), Roggesloot (68 ha), polder Eendracht (98 ha). Als het aan GS ligt, zal sprake zijn van de volgende uitbreiding: IHanenplas-Roggesloot (90 ha na tuurontwikkelingsgebied): 2,uitbreiding Waalenburg (90 ha 2e fase relatienotagebied): 3.0osterend (van PEN-centrale tot Wagejot), 150 ha 2e fase rel.nota, 25 ha nat.ontw.); 4.uitbreiding Hogeberg (155 ha 2e fa se r.n.): 4.binnenduinrand De Hemmer (tussen de Rommelpot en Westerweg 180 ha 2e fase r.n., 140 ha nat.ontw.); 6.Hoornder Nieuwland (40 ha 2e fase r.n.). Totaal: 615 ha 2e fase relatienotage bied en 255 hectare natuurontwikke lingsgebied, samen 870 ha. In vergelijking met de huidige situatie dus bijna een verdubbeling.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1