)ntspannen seizoen iet spannend slot landcompetitie volleybal: ^nummm iPÜIÈ indcompetitie sketball else Boys houdt kstertoernooi Texel 1 winnaar toernooi SVO Badmintonstrijd om „Veenstra-bokaal" Opening surfseizoen brandingwedstrijd no,=. Jeugdteams De Koog voetbalkampioen Schaaksimultaan in Den Hoorn Cocksdorp wint Van Sambeek-toernooi Groen licht voor anti AIDS-campagne De Koog 2 kampioen Fietsen voor Amnesty naar Amsterdam Veel werkzoekenden bij arbeidsbureau Oecumenische kinderviering Sprintwedstrijden Internationale experts bijeen in Nioz voor boek over zeemilieu PERDAG 16 MEI 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 11 sssss; I promotie /degradatieduels heb- de eilandcompetitie volleybal spannend slot bezorgd. Uitein- k bleef alles echter bij het oude, Pt de twee hoogst geplaatste gs de duels in hun voordeel jsten en dus volgend seizoen l in dezelfde klasse mogen uit en. De eilandcompetitie werd jden week afgesloten in de volle ne van sporthal Ons Genoegen, de hoogst geëindigde teams de m in ontvangst namen. renlang is de eilandcompetitie ybal een fenomeen op Texel. Vol- il is bij uitstek een sport die op atief niveau in groepsverband sorden beoefend. Veel bedrijven tienden- of vriendinnenclubs grij- daarom de gelegenheid aan om een team aan de volleybalcom- ie deel te nemen. In de eiland- jetitie volleybal zul je de lederen zelden of nooit hoog oplopen, integendeel: de dinsda- Inden in de sporthal kenmerken Idoor een gezellige, ontspannen et Stabiel is de animo de laatste jaren wat tgelopen. In vergelijking met vo- eizoen was het aantal deelne- deleams echter stabiel: totaal earns, verdeeld over dames-, n- en gemengde competities. Zij Iden twee halve competities, vol- het principe „nieuwe ronde, ve kansen". Teams die er vóór mterstop niets van bakten, pak- i de afgelopen maanden soms ssend veel punten. Zo eindigde v's Kapsalon uit De Koog in de eerste klasse nu op de tweede nadat het team in de eerste enhelft bijna onderaan eindigde, af de splitsing van de competi- mogelijkheid aan nieuwe teams at muscialvereniging „Geen C te graag al om 20.30 uur van de meester De Koninghal gebruik laken zijn de wedstrijden voor ay-off basketball naar een vroe- jdstip op de vrijdagavond ge it. Het programma voor vrijdag nu als volgt: 'u. Datam./Kap.Joke-S1-Gollards Time Out v. Dikke Mik-Time Out Kap. Joke edstrijden duren twee keer vijf- ninuten, tussen de eerste en de helft is er een pauze van vijf len en voor aanvang van iedere t'i|d is er een warming up van mnuten. Mocht één van de 5 Met team voor de play-off van gavond niet compleet kunnen n, dan graag even een berichtje Jos Witte, telefoon 12959 of 7. is maakt trainer Roland Visser td dat dinsdagavond de senio- limng voor zowel de heren als 'mes om 20.30 uur begint. kste en tweede Pinksterdag is 'ser druk op en rond de velden oetbalvereniging Texelse Boys. de eerste aflevering in 1979 is fn goed gebruik dat 24 teams 'el Nederland aan het tweedaag- 'kstertoernooi deelnemen. Zon- '°od, ter afsluiting van de eerste Ooidag, wordt een groot feest Jden in de feesttent op het ter- Niet alleen deelnemende voet- 5 en hun supporters, maar ook 'etrokkenen bij Texelse Boys en idere voetbalverenigin gen op iland zijn welkom om het voet- 'toen feestelijk af te sluiten. De van het toernooi beginnen op 'e Pinksterdag na het middag- om zich in te schrijven. Dit had een opmerkelijke groei van de dames tweede klasse tot gevolg. Opvolgers De wedstrijdleiding bestond afgelo pen seizoen uit Freerk Broekstra, Le- ontine Verseput, Agnes Blom, Guus Witte, Rinus Manuels, Ilse Beverdam en Onnoline van Fielden. Bij de prij suitreiking dinsdagavond werd af scheid genomen van Rinus Manuels en Ilse Beverdam, maar de opvolgers staan alweer klaar. Willem van de Ka mer, let de Ruijter, Henk van Sam- beek en Anita Wtte treden volgend seizoen toe tot de wedstrijdleiding. Op de slotavond werden twee promotie /degradatieduels gespeeld. Voor een plaatsje in de dames eerste klasse streden De Verfbus en Assur antiekantoor Bremer. De Verfbus, in de eerste seizoenhelft gepromoveerd, trok aan het langste eind. Omdat De Krim op de laatste avond de dans ontsprong, eindigde Kobeko als voor laatste in de heren eerste klasse, waardoor een duel met de nummer twee van de tweede klasse, Teso, noodzakelijk werd. Kobeko wist het vege lijf te redden. Eindstanden Heren, 1e klasse. 1e helft 1.Bremakker 1; 2.Music Shop; 3.Stuc v.d.Woude, 4.Graaf Spuiterij; 5.Paal 28; 6.Kobeko, 7 Cocky's Kap salon; 8.Amro Bank, 9 DGM. 2e helft: 1.Bremakker 1; 2.Cocky's Kapsalon, Toch nog een hoofdprijs voor het ge degradeerde Texel 1. Zondag won het voetbalteam het „Vishandel Lan ge Ben"-toernooi van SV Oosterend. Bij de reserve-elftallen greep Zand- voort '75 2 de winst. De publieke belangstelling rond de velden van SVO aan de Vliestraat was groot. Gezien dit succes en de reacties van de deelnemers, is de or ganisatie vast van plan volgend jaar opnieuw een seniorentoernooi te houden. Winnaar Texel 1 werd op de voet gevolgd door Zandvoort '75. Thuisclub SVO kwam met een ver dienstelijke vierde plaats goed uit de bus. De „Gortbuukers" versloegen zelfs het roemruchte Velox (Utrecht) met 1-0 door een doelpunt van Jo- han van 't Hoeft. In de poule van de reserveteams eindigde Velox 2 als tweede, voor Texel 3. Op de maandagen 6 en 13 mei wer den de Texelse kampioenschappen badminton om de „Veenstra-bokaal" gespeeld. In tegenstelling tot de wedstrijden van zondag mochten de maandagen zich verheugen in een grote belangstelling van leden en an dere belangstellenden. De dames waren ingedeeld in drie poules. Er werd fel om de titels gestreden. Dames: Poule A: 1. Nellie Witte, 2. Margriet Rey, 3. Anneke Bokma, 4. Christa van Heerwaarden, 5 Ine van de Werken. Poule B: 1. Eveline Bakker, 2. Vera Zoetelief, 3. Thea Zoetelief, 4. letje Witte, 5. Annie.Kamstra, 6. Annemarieke de Vries. Poule C: 1. Janny Lexmond, 2. Ellen Agnes Mintjes, 3. Els Ufkes, 4. Sjoerdje Veeger, 5. Anita Ran. De heren waren in twee poules inge deeld. Na de voorrondes werden in de kruisfinales de titels bevochten. Winnaars werden uiteindelijk: Heron: Poule A: 1. Marius Witte, 2. Ruud de Vries, 3. Sem de Haan, 4. Ashley Rowe, 5 Kees Zijm, 6 Leo Maas. Poule B: 1. Victor Langeberg, 2. Marco van der Vis, 3. Sren Amende, 4. Sjerry van der Gaast, 5.' Gert Jan Gast, 6. Alex Bakker. 3.Bremakker 2, 4.Stuc v.d.Woude; 5.Music Shop, 6 De Krim/Paal 28; 7.Amrobank, 8.Kobeko; 9.Graaf Spuiterij. Heren 2e klasse. Ie helft: 1.Bremakker 2, 2 Versluis; 3 Bestuur; 4.Paal 9; 5.Teso; 6.Grooten Slock; 7.Autocentrale; 8 BCT Sportshop; 9 Eelman; 10 RWS. 2e helft 1 Versluis; 2 Teso; 3.DGM; 4.Paal 9; 5.BCT Sportshop; 6-Grooten Slock, 7 Bestuur; 8.RWS; 9 Autocentrale; 10-Eelman; 11,'t Stei gertje. Dames 1e klasse: 1e helft. I.Sportshop, 2 Westerlaken; 3.Zegel Modes; 4,Durper drup; ö.Haarstudio; 6.Question; 7.Mantje; 8.Zeven Provinciën; 9 Klif 23; 10-Leijdekkers; 11.Meermarkt; 12.Ass. Bremer 2e helft: I.Durper drup; 2.Westerlaken; 3.Sportshop; 4.Haarstudio; 5.Mantje, 6.Zegel Modes; 7.Klif 23; 8.Question, 9.Zeven Provinciën; lO Leijdekkers, 11 De Verfbus. Dames 2e klasse: 1e helft 1.De Verfbus, 2 De Vlier; 3.Visserbouw, 4.De Rival; 5 Smash 3; 6 W. Antiek, 7.Smash 4; 8.DA, 9 Nioz, 10.ASC. 2e helft. 1.De Vlier; 2 Ass Bremer, 3.Meermarkt; 4.Visserbouw; 5 De Rival; 6.Smash 4, 7.Smash 3; 8.W. Antiek; 9.Zeilmakerij; 10.DA; 11.Nioz, 12.De Boer, 13.ASC Gemengd: 1e helft: 1 NBC; 2.Listig; 3.Sint Jan; 4.Twaalf Balcken; 5 Rabo Ijzer, 6.EcoMare; 7.Euroase; 8.Moerbeek; 9.LenR. 2e helft: 1 Listig; 2.Twaalf Balcken, 3 NBC, 4.EcoMare; ö.Sint Jan; 6,Euroase; 7.Moerbeek, 8.Raboljzer; 9.LenR De Windsurfclub Texel en de Kust- zeilvereniging Westerslag openen zondag (eerste Pinksterdag) het surf seizoen met een brandingwedstrijd bij het clubgebouw van de KZVW. Deze brandingwedstrijd wordt geva ren voor de KNWV Kustsurfbokaal 1991, een competitie van drie wedstrijden langs de Noordhollandse kust. Er wordt gevaren in de drie klassen dames, heren en junioren. Voor deze competitie wordt alleen een slalom gevaren. Deze wedstrijd telt tevens voor het Allround Texels Kampioenschap Wndsurfen. Dit is een competitie van vier wedstrijden, waarvan er twee meetellen voor de eindstand. De wedstrijd van zondag begint om 11.00 uur, inschrijven kan van 9.00 tot 11.00 uur en kost De E- en F-pupillen van SV De Koog zijn erin geslaagd het kampioenschap te behalen van de voorjaarscompeti tie. Het E-team onder leiding van coach Hans Huisman staat als volgt op de foto: achter staat Ronald van Ben- thum, midden van links naar rechts Cris Dobber, Ben Siebinga, Roelf Sie- binga, Kees Mets en Kees Grootjes, liggend met bal Merlin Huisman. De kampioenen van het F-team zijn: staand Ben Siebinga, Naut Verberne en Eddy Witte, geknield Leon Groot jes, Pim Siebenga, Tim Agter, Eelco Buys en Rik Agter. Leider van dit team is Johannes Siebinga. Het schaakspel, met zijn mystieke stellingen en verrassende wendingen, blijft boeien. Het ongeëvenaarde speeltalent van Joop Rommets is in de Texelse schaakscene even bekend als gevreesd. „Schaakclub Den Hoorn" heeft ook dit jaar de schaak virtuoos weer bereid gevonden simul taan te geven. Hoewel vele denksporters reeds een plaatsje ach ter een van de borden hebben gere serveerd is bij de opstelling van de speeltafels rekening gehouden met late beslissers. De eerste zet wordt vrijdagavond klokslag 20.00 uur in schaakcafé „Happy Days" in Den Hoorn verricht. Toeschouwers zijn vanzelfsprekend welkom. Voor de dertiende keer werd zondag door vijf Texelse verenigingen gestre den om de Ab van Sambeek-bokaal. Winnaar werden de voetbalvetera nen van SVC. In een halve competitie werd uitge maakt wie zich winnaar mocht noe men. SVO was de grote afwezige. De onderlinge krachtverschillen waren gering, waardoor de laatste wedstrijd de „finale" werd tussen SVC en ZDH. SVC won met 1-0, waardoor het zich verdiend winnaar mocht noemen. S.V. De Koog werd derde, S.V. Texel vierde en de organiserende vereniging Texelse Boys vijfde. Alles verliep in een zeer sportieve sfeer on der leiding van de scheidsrechters Piet Koopman, Jaap Kager en Nor- bert Kager. De bokaal werd uitgereikt door Loes Smit-van Sambeek. Tijdens de vakantieperiode wordt Texel in grote mate bevolkt door jon geren. Zij maken een belangrijk deel uit van de risicogroep voor besmet ting met het AIDS-virus. Deze zomer wordt op het eiland een AIDS-preventiecampagne gestart, die zich vooral zal richten op de jeugdi ge vakantieganger. De kosten daar van (ƒ20.000,-) zijn voor rekening van de GGD. De campagne, die met volledige in stemming van b en w zal plaatsvin den, vindt verspreid over het eiland plaats. In horeca-gelegenheden, logie- verstrekkende bedrijven en op cam pings worden affiches opgehangen en „vrijkaartjes" uitgedeeld. Ook via diverse lokale mediakanalen zal aan dacht aan de campagne worden besteed. Aan het slot van een enerverende competitie wist het tweede voetbal team van SV De Koog kampioen te worden van de reserve vierde klasse van de afdeling Noordholland. Op de foto staan van links naar rechts trai ner Adri Lieuwma, Ben Molanus, Dennis Eelman, Jan Plaatsman, Maarten Koom, Martijn de Veij, Jo Flens, Dennis Saai en coach Inze Daalder. Gehurkt v.l.n.r. Barry Betse- ma, Jack Borgo, Dirk Vracht, Erik Kossen, Martin Sipsma, Theo Bonne en Tony de Jonge. De Amnestygroep op Texel organi seert voor de vijfde keer een sponsor-fietstocht naar het hoofd kantoor van Amnesty Internationaal in Amsterdam. Eventueel kan er ook naar Texel terug worden gefietst. Het weekend van 22 en 23 juni staat op Texel in het teken van Am nesty. Op zondag 23 juni treedt de Amnesty theatergroep uit Purmerend op in Klif 12 in Den Hoorn met het programma „Komt er nog een happy end?" Hierover zal te zijner tijd meer informatie worden verstrekt. Op zaterdag 22 juni is de fietstocht, een ieder die mee wil fietsen kan zich opgeven bij onderstaande adres sen en ontvangt dan een sponsorlijst waarop de onder kennissen en fami lieleden gevonden sponsors kunnen worden ingevuld. Die sponsors beta len een bijdrage per afgelegde km (een vast bedrag kan natuurlijk ookl. De afstand van Den Burg naar het hoofkantoor van Amnesty is 100 kilometer. Voor degenen die ook de terugweg per fiets afleggen dus 200 kilometer. Tijdens de laatste tocht is ruim f5.000,— bij elkaar gefietst. De Texelse afdeling hoopt dit bedrag dit jaar te evenaren maar nog liever te overtreffen. Het geld wordt gebruikt voor onderzoek naar mensenrechten en -schendingen overal ter wereld, maar ook voor het onder steunen van families waarvan de kostwinner in de gevangenis zit, het rapporteren van misstanden aangaande de men senrechten in verschillende landen, enzovoorts. De fietstocht start op za terdag 22 juni om 6.15 uur op de Groeneplaats in Den Burg Vandaar wordt gefietst naar de boot van 7.05 Het totale aantal werklozen op het eiland is vorige maand gedaald met 100 tot 307 personen. Er is een op vallende toename van het aantal in geschreven werkzoekenden. Dat komt omdat mensen van de over kant tegenwoordig ook op Texel wor den geregistreerd. De daling van de werkloosheid is bij de mannen groter dan bij de vrou wen. Het seizoenwerk trekt weer aan, dus de meeste verschillen zijn merkbaar in de sectoren handel en horeca. De totale werkloosheid over de maand april ligt vijf mensen hoger dan vorig jaar. Er werden 95 nieuwe vakatures aangemeld. Zeventig kon den worden afgehandeld. Er staan nog tweehonderd vakatures open. Jeugd in de leeftijd van 4 tot en met 12 jaar kan zondag (eerste Pinkster dag) deelnemen aan een kindervie ring in het „Bossie" op de Hogeberg, georganiseerd door de ge zamenlijke kerken op Texel. Wie mee wil, moet om 9.15 uur op het par keerterrein aan de Emmalaan zijn. De kinderen wordt verzocht zelf een broodje en fruit mee te nemen. Drin ken alleen als iemand een speciaal dieet heeft. Om 12.30 zijn de kinde ren weer terug op het parkeerterrein. Bij slecht weer wordt het feest in De Schakel naast de Ned. Hervormde kerk in Den Burg gehouden. De vie ring is dan een uur eerder afgelopen, om 11.30 uur dus. De organisatie be rust dit jaar bij de leiding van de Doopsgezinde Zondagsschool Infor matie: tel. 12719. De Atletiekvereniging Texel houdt vrij dag voor jong en oud sprintwedstrij den over diverse afstanden. De inschrijving begint om 18.00 uur op het Texelse Boysveld. uur. Van Den Helder leidt de tocht langs het kanaal naar Alkmaar, waar de plaatselijke Amnestygroep voor broodjes, thee en koffie zorgt. In Am sterdam worden de fietsers op de Keizersgracht op het hoofdkantoor ontvangen, met broodjes en soep. Degenen die niet terugfietsen worden van Amsterdam naar Texel terugge bracht (inclusief fietsen). Degenen die terugfietsen worden met de boot van 17.35 uur terug verwacht ('t kan een bootje later worden), waar de fietsers door de Texelse Amnesty groep worden ontvangen met een maaltijd. Een ieder die mee wil fietsen kan zich opgeven, maar ook degenen die niet fietsen maar de fietsers wel fi nancieel willen steunen, kunnen con tact opnemen met Willem Witte, Oosterend, tel. 18870 of Jenneke Wassink, Den Burg, tel. 14109. In het Nioz zijn deze week 42 we tenschappers uit Amerika, Canada en negen Europese landen bijeen om onderzoeksresultaten inzake veront reiniging van het zeemilieu op een rijtje te zetten. In vijf werkgroepen zullen de onderzoekers hoofdstukken schrijven voor een boek, waarin aan bevelingen worden gedaan voor een eenduidige aanpak van watervervui ling over de hele wereld. Het boek, dat nog dit jaar moet ver schijnen, zal onder andere zijn bestemd voor beleidsmakers. „Welke normen moeten worden gehanteerd om schade aan organismen in zee als gevolg van verontreiniging te voorko men?", is één van de belangrijkste vragen waarop de wetenschappers deze week een antwoord trachten te vinden. Mede-organisator dr. Jan Everaarts van het Nioz: „Het gaat om de resultaten van onderzoeken waar bij de biologische en fysiologische reacties van organismen op zeever vuiling is bestudeerd. Er is bijvoor beeld ontzettend veel moleculair on derzoek gedaan. Gekeken is naar de gevolgen van verontreiniging voor het DNA-molecuul, enzymsystemen in dieren, het weefsel en cel-opbouw. Tumorvorming bij vissen is één van de gevolgen. Probleem is nu de on derzoeksresultaten te 'vertalen' in be leid. Welke normen moet je uitvaardigen om zaken als tumorvor ming en DNA-schade te voorkomen? Overheden zouden over de hele we reld dezelfde richtlijnen moeten han teren om de zeeverontreiniging te bestrijden. Met het boek willen we proberen één visie hierop te geven", aldus Everaarts. Bedoeling is dat morgen, op de laat ste dag van de workshop, het ruwe manuscript voor het boek gereed zal zijn. De workshop wordt financieel gesteund door Greenpeace, een far maceutisch bedrijf, de wetenschap pelijke afdeling van NATO en het Amerikaanse „Environmental Protecti on Agency" (volgens Everaarts te vergelijken met het ministerie van VROM). In de organisatie zitten naast Everaarts drie internationale kopstuk ken: dr. L.R. Shugart (Oakridge Natio nal Laboratory, Tennessee), dr. David Peacoll (Canadian Wildlife Service, Ottawa) en dr. Colin Walker (Universi ty of Reading). IMMERS, EEN SCHOON MILIEU BEGINT OOK OP TEXEL EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF i v- I

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 11