Cjroen c2ivartsJexeU in het harL, leerderheid raad voor uitloop luitingstijden tot 03.00 uur Tsjernobyl-kinderen dagje naar Texel Waterschap Texel bezint zich op andere functie oodcamping voorlopig gehandhaafd Overdracht wegen naar gemeente ingrijpend Krant vervalt Caravan brandt volledig uit Uitsluitend verkoop watersportartikelen in tent Ronde om Texel Pinksterzaterdag folkloremarkt KjC RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10580 DONDERDAG 16 MEI 1991 r E X E LS COU RANT dvertenties, abonnementen, etc. ■eld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, n 02220-12741, na 18.00 uur 14881 Telefax 02220 - 14111 ie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 42741. werktijd deze week tot en met dinsdag a s. et Berndsen, Wilhelmmalaan 58, Den Burg, telefoon 02220-14896 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46 99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.8. nr 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs /43,95 per half jaar; Los M,20 )en erg blij dat niemand van de raad zegt: gooi dit stuk r in de kachel." Burgemeester Schipper toonde zich in de svergadering van dinsdag opgelucht over de reacties van de sleden op de nota leefbaarheid. Echt verschil van mening ond er over een paar punten, maar uiteindelijk stemde een rderheid toch voor aanpassing van de sluitingstijden en Ihaving van de noodcamping op de huidige lokatie. jta is alleen een basisplan, de s worden nog nader uitge- I. Nu de nota door de raad is jepteerd, zal eerst worden be- welke punten het meest drin- zjjn. De raadsleden worden kken bij de invulling van de ver ende onderdelen. er Ate Rienstra waarschuwde iet verbeteren van de leefbaar- met alleen door de overheid kan en geregeld. „Iedere burger of igenvereniging heeft er een taak jré Zegers van de PvdA wees dat leefbaarheid veel meer in- |t dan in deze nota staat. „Dit zich grotendeels op de openbare Maar er hoort meer bij en ik dan ook dat dit een vervolg jaar geleden zeiden wij al in de nene beschouwingen dat de to- tiegrens van de bevolking is be- We zijn er inmiddels aan inddat het enige jaren duurt [onze mening wordt opge- L", aldus Peter Bakker van In Links. Hij vond dat er nogal Vw//kende begrippen in de no- iden. „We moeten dit niet be- iwen als een bijbel, maar als imens die misschien moeten gerealiseerd of worden bij- «jrd. Leefbaarheid is in bewe- evenals de hele samenleving." Sluitingstijden i nota staat dat b en w een senkomst met de horeca willen iten over de sluitingstijden. Ge- t wordt aan het niet meer toela- an nieuwe bezoekers vanaf uur, het uitzetten van de mu- en aandoen van het licht om D uur en uiterlijk 03.00 uur de op slot. Ate Rienstra vroeg wat beurt als de horeca niet wil. er sanctiemogelijkheden en t er gecontroleerd of men zich n houdt? Er moet wel over een worden bekeken of het werkt." ■egers was het absoluut niet met het plan van het college, lawaai vermindert hierdoor niet, oudt juist langer aan. Wat mij ft gaan we zelfs terug naar een igstijd vóór 02.00 uur." Bakker wees erop dat door het ten van een overeenkomst een zaken in de knel komen. „Die en dan een man inhuren om bij lur te zetten." Het leek Erna Eel- van de VVD beter de huidige igstijden aan te houden, dan is elemaal met nodig om een over- >mst af te sluiten. Teleurgesteld 'an Asselt had hoge verwachtin- 'an de nota, maar voelde zich leurgesteld. „Toen Tine Krijnen ian deze kant van de tafel zat voor een vroeg sluitingsuur. wel grappig om te constateren la mening is verdwenen nu ze fit--" Volgens Van Asselt is controle mogelijk als het slui- Jur wordt verlengd. „Als dat '•O2.00-03.00 uur wordt veran- verband met het als werkdag uit- "en van maandag 20 mei a.s. ïeede Pinksterdag) zal de krant J dinsdag 21 mei niet ver- rajnen. 'wrtenties voor de krant van 'nderdag 23 mei kunnen worden ideverd tot woensdagmorgen .00 uur. Uitgeverij Langeveld de Rooy, De directie. derd in 24.00-01.00-02.00 uur, is er geen sprake van versoepeling." Burgemeester Schipper wilde er niet vanuit gaan dat er horeca ondernemers zijn die geen overeen komst willen afsluiten. „Het idee is niet uit de lucht komen vallen. We hebben veel overleg gehad." Hij wilde niet praten over sancties of controle, omdat dat niet past bij een basis van wederzijds vertrouwen. „We doen een groot beroep op de horeca ondernemers. Als het echt niet gaat, en dat merken we snel genoeg want de sociale controle is groot, dan ko men we met nieuwe voorstellen naar de raad." De burgemeester legde uit dat voor dit nieuwe sluitingstijden systeem is gekozen om te voorkomen dat grote groepen mensen tegelijk op straat komen. „We weten dat de hui dige regel tot 02.00 uur overlast geeft, dus we moeten iets anders proberen." De burgemeester raadde Van Asselt aan zelf met betere voorstellen te ko men, als hij zich teleurgesteld voelt in het eindresultaat. Pleidooi Van Asselt bleef ondanks het pleidooi van de burgemeester problemen heb ben met het sluitingstijdenvoorstel. „Sluiten is op slot. U verlengt het tot 03.00 uur." Hij kreeg bijval van Gré Zegers en Erna Eelman. Cor Kuip merkte op dat naar zijn mening niet alle horeca-ondernemers akkoord zul len gaan met de overeenkomst. „Het is ook niet erg duidelijk naar de klan ten toe. Die worden geconfronteerd met drie sluitingstijden." Een beetje moedeloos riep burge meester Schipper uit: „Waarom wilt u niet meewerken om tot een oplossing voor de sluitingstijden te komen? Ons Lees verder pagina 5 De brandweer was nog lange tijd de rokende puinhoop aan 't nablussen. Kinderen die afkomstig zijn uit de omgeving van de Russische stad Tsjernobyl brengen zaterdag een be zoek aan Texel. Ze maken met een bus een rondrit, onderbroken door een bezoek aan de begraafplaats van de Georgiërs, beklimmen van de vuurtoren, een maaltijd in paviljoen paal 28 en een bezoek aan EcoMare. De 27 kinderen (van 10-14 jaar) zijn woonachtig in dorpen rond de stad Gomel, 125 km van Tsjernobyl, dus gebied dat als gevolg van de ontplof fing in de kerncentrale radioactief werd besmet. Zelf vertonen ze geen duidelijke ziekteverschijnselen, maar ze hebben wel geleden onder de ver schrikkingen die zich in hun directe omgeving afspeelden en waarvan de ernst pas de laatste tijd algemeen bekend is geworden. Daarbij komt dat het hier om een groep gaat die als gevolg van sociale omstandighe den al in de problemen zat en daar om in internaten verblijft. Door Christelijke organisaties zoals de Oost Europa-zending, Rainbow en Evange lisch Contact Nederland zijn ze (in overleg en samenwerking met de sovjetautoriteiten) voor acht weken naar Nederland gehaald zodat ze in een totaal andere sfeer een beetje kunnen aansterken en kennis kunnen maken met een vrije omgeving waar je overal kunt spelen en alles kunt eten zonder kans op besmetting. Sponsors De organisatie van het verblijf in Ne derland is in handen van Harry en Grietje Terpstra, oud-Texelaars die de leiding hebben van de stichting „De Bij Bloemwijk aan het Gerritslander- dijkje is dinsdagavond een caravan van een 50-jarige inwoner van Heer- de volledig uitgebrand. Door een er naast staande caravan voortdurend nat te houden, kon door omstanders worden voorkomen dat deze ook ten prooi viel aan de vlammen. De brand ontstond rond een uur of half zeven. De eigenaar van de cara van had de gasfles verwisseld, hoorde gesis bij het gascomfoor. Toen hij daarop probeerde het gas aan te steken gebeurde er eerst niets, maar bij een volgende poging ontstond een steekvlam. Het vuur greep razendsnel om zich heen. Meteen werd de brandweer gebeld. Voordat die echter werd opgeroepen door de alarmcentrale had de brand al een enorme verwoesting aange richt. Van de caravan en de inventaris bleven alleen wat verkoolde restanten over. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De eigenaar van de caravan was niet verzekerd. Terebint", een Christelijke leef- en woongemeenschap in Staphorst. De kinderen zijn ondergebracht in een te huis in Balkbrug. Vanuit deze „basis" maken ze, begeleid door twee onder wijzers/landgenoten uitstapjes naar allerlei plaatsen in het land. Omdat de hiervoor beschikbare geldmiddelen zeer beperkt zijn, wordt een beroep gedaan op sponsors. Ook op Texel heeft dat succes gehad. Piet Zijm van paal 28 biedt de maaltijd gratis aan en ook voor EcoMare en de vuurtoren hoeft niet te worden be taald. De kinderen zijn in gezelschap van leden van De Terebint (mensën die om uiteenlopende redenen een beschermde woonomgeving nodig hebben) zodat zaterdag totaal 58 personen naar Texel komen. Geen verkoop van branchevreemde artikelen in de feesttent tijdens de Ronde om Texel. Dat is de voorwaar de die b en w verbinden aan de toe stemming voor het plaatsen van een feestent op het strand bij paal 17. De tent mag inclusief opbouw en af braak van 11 tot en met 17 juni op het strand aanwezig zijn. Naast horeca-activiteiten wordt er ook op grote schaal detailhandel gedreven in de immense tent. Met het besluit het wegenbeheer ge heel bij de gemeente Texel onder te brengen, ziet het waterschap Texel zich geplaatst voor een ingrijpende wijziging in het huidige functioneren. Het dagelijks bestuur onderzoekt op het ogenblik op welke wijze hierin kan worden voorzien. Volgens dijk graaf Jac. Dijt dient tegelijkertijd re kening te worden gehouden gehouden met nieuwe ontwikkelin gen inzake de Waterschapswet, de Wet opde Waterkeringen, de der de nota Waterhuishouding en het Provinciaal Waterhuishoudingsplan. Op 19 juni wordt een extra vergade ring belegd om over deze problema tiek met de hoofdingelanden van gedachten te wisselen. Inmiddels is er een ambtelijke pro jectgroep samengesteld, die de over dracht van de openbare wegen van het Waterschap en daarbij komende zaken voorbereid. In overleg met de gemeente wordt de voorbereiding, verbetering en aanpassing aan de Re doute gestopt. In het overleg met de gemeente wordt geprobeerd de sub sidie, waar het Waterschap voor in aanmerking komt, veilig te stellen. „U begrijpt dat we ons op dit moment niet meer in de schulden gaan ste ken", aldus de dijkgraaf. In verband met de ontwikkelingen van de laatste tijd is de commissie Huisvesting tot stilstand gekomen. Hetzelfde geldt voor het onderzoek naar privatisering van werk. PH-dijk Overleg met hoofdingenieur Kieft van Rijkswaterstaat Directie Noordholland over de vraag of verbetering van de glooiing van de Prins Hendrikpolder voor subsidie in aanmerking komt, is van de hand gewezen. In het kader van de Wet op de Deltawerken is vastgesteld dat een eenmalige subsi die wordt verstrekt om dijken aan de Delta-eisen te laten voldoen. Rijkswa terstaat heeft bepaald dat de PH-dijk aan die eisen voldoet. Vernieuwing van de glooiing wordt niet als nieuw bouw beschouwd, waaruit voorvloeit dat alleen de gebruikelijke onder- houdssubsidie kan worden verkregen. Het nadelig saldo van f35.473,14 werd gisteravond door hoofdingeland Klaas Barendregt teleurstellend ge noemd. „De pijn zit hem bij de wa terkeringen. Daar wordt f40.000,- méér uitgegeven en f130.000,- min der ontvangen. De uitgaven op de waterkeringen stijgen met meer dan tien procent. Kan dat niet wat min der?" Dijt zei van mening te zijn dat op deze dijken niet mag worden bek nibbeld. „Het is een primaire water kering, waarin we een grote verantwoordelijkheid hebben. Maar ook het dagelijks bestuur is veron trust over de sterke stijging van de uitgaven. We zijn ons ernstig over de ze situatie aan het beraden. Op de extra vergadering willen we onder andere ook deze zaak aan de orde stellen." Het nadelig saldo viel hoofdingeland Jan Duin in tegenstelling tot Baren dregt mee. Gezien het feit dat we f130.000,- minder aan rijksuitkering hebben ontvangen, valt het resultaat me erg mee. We hebben door tijdig pas op de plaats te maken de schade weten te beperken." Veroudering De uitgaven ten aanzien van zeewa- terkerende werken zijn voor 1991 ge raamd op een bedrag van f644.000,-. Barendregt constateerde dat de raming hiervoor in 1990 f513.000,- bedroeg. Een deel van de kosten hangt samen met de noodza kelijke aanbrenging van stortsteen bij de oude zeedijken. Door allerlei oor zaken verdwijnt er ieder jaar een hoe veelheid van deze stenen. Als dit niet tijdig wordtaangevuld, bestaat de kans dat de glooiing wordt aange tast. Volgens H. Vonk brengt verou dering van de dijken steeds méér onderhoud met zich mee. „We moe ten daarom met een stijging van de kosten rekening houden." Het tarief van de omslag „gebouwd" wordt eenmalig van f2,76 terugge bracht naar f2,20 voor elke f3000,- van de heffingsmaatstaf. In de begro ting was het tarief aanvankelijk vast gesteld op f2,76. „Gezien de totale uitkomst bij de herschatting, zijn we net als de gemeente in de gelukkige omstandigheid dat we onze „ge bouwd onroerend goedheffing" kun nen verlagen met iets meer dan 20 procent", aldus secretaris L. Flisijn. Dijkmanshuizen In de begroting voor 1991 staat voor de tweede fase van het automatise ren van het gemaal Dijkmanshuizen een bedrag van f92.500,- geraamd. Bij controle van het gebouw is on langs onder meer gebleken dat de mechanische aanloopapparatuur (in 1975 aangebracht) van de pompmo- toren is ingebrand. Vorig jaar is bij het gemaal Prins Hendrikpolder elec- tronische aanloopapparatuur van een nieuw type aangebracht, dat minder slijtagegevoelig is en meerdere voor delen biedt. Vervanging van de huidi ge apparatuur zou bovendien tot nadeel hebben dat het over tien jaar niet meer verkrijgbaar is en dat dan alsnog op een moderner susteem zou moeten worden overgeschakeld. Het bestuur vroeg de hoofdingelanden om die reden toestemming ook de bestaande apparatuur bij Dijksmans huizen te vernieuwen en daarvoor het beschikbare krediet met f26.000,- te mogen verhogen. Door verschuiving van de werkzaamheden in de gewo ne dienst, samenhangend met de overdracht van het wegenbeheer aan de gemeente, kan de verhoging zon der gevolgen worden bekostigd. Geen van de aanwezigen had bezwaar te gen het voorstel. Ondernemers kampen met personeelsgebrek Bestemmingsplan Den Burg vastgesteld Hartstichting wil geen apparatuur op wadden Vissers boos over plan afsluiten deel Noordzee sw Jumelage met wie? w „Question" is niet „weg" van gemeenteraad w „Texeler" houdt open huis De Stichting Folklore Texel houdt za terdag in samenwerking met Zwem en Poloclub TX 71 de traditionele pinkster folkloremarkt in Den Burg. Het programma start om 9.00 uur met de rommeltjesmarkt. Klapstuk deze keer is een vierpersoons rubber boot met een Johnson 4 pk buiten boordmotor en accessoires die per opbod worden verkocht. Maar ook tal van andere kleine artikelen kwamen tevoorschijn van zolder of uit de schuur van verenigingsleden. Met na me bloempotten, meubels en heel veel boeken zijn te koop. Uiteraard ontbreken koffie, koek en andere lek kernijen niet op de markt. Om 10.00 uur rijden 45 Solexen een rondje door het centrum. Op hetzelfde tijdstip start de kramenmarkt met uit sluitend verkoop van Texelse produk- ten. De Dansgroep Oude Dansen geeft om 11.30 uur een demonstratie. Aansluitend is er een demonstratie schapenscheren. Vanaf 13.30 uur een optreden van de kinder dansgroep. •\*>v r/ Sr'ZjtvSx l óor als u zich uit en/of thuis wilt melen: Kom dan naar Restaurant 't Bikkelement Kikkertslraat 19. 1795 AA De Cocksdorp. telefoon 02220-16547.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1