i Spring-evenement bij Texelse paracentrum „Visserij in gedeelte Noordzee verbieden Kleding nodig voor „Mensen in nood" Nioz doet aanbeveling na onderzoek: li ielage ja, jr met wie? lliËili mmm. mm. '0^ Sluitingstijd (eerssituatie terend wijzigt de duiven waren I weer thuis M i Zonnebloem krijgt geld gemeente voor bootreis Geen gemeentegeld voor tv-programma over Texel ERDAG 16 MEI 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 5 neenteraad is het eens over rwaarden waaronder in de toekomst vriendschapsban- Bt een buitenlandse gemeente i worden aangeknoopt. De larde dat landen buiten de EG or jumelage in aanmerking ko- 5 vervallen onder druk van de d Peter Bakker: „Dan zou je jeeld Georgië uitsluiten. Niet gezien de grote reactie van Jse bevolking op acties, zoals i Russen de winter door, voor hoorapparaat en een couveu- 500 Texelaars zijn intussen in geweest." Bakker had een sneer in petto inzake het ïoorde argument dat Georgië deel der Texelaars gevoelig ligt je het oorlogsverleden. „Dus zoeken we het nu maar in nd.....", aldus Bakker, verwij- aar de suggestie voor een ju- met het Duitse eiland Rügen. ijn beide prima", haastte Bak- h te zeggen. „In Duitsland en is nu een nieuwe situatie. Je jeen beperkingen hanteren ten van het verleden." leester Ton Schipper ant- je dat de acties voor Georgië iatgevend zijn voor het aan- an een jumelage. „Dan zou de slaagde inzameling voor Roe- ook een aanleiding zijn. Het onderschrijft een jumelage iorgié niet." Schipper zei dat b len beperking willen inbouwen, ïakshalve de grens hadden ge- 1 bij de EG-begrenzing. „Je ok stellen dat taal, cultuur en j de beperkende factoren zijn", Schipper snstra (CDA| en Erna Eelman benadrukten dat een jumelage elijk is van de medewerking bevolking. Rienstra en Bakker verder dat sprake moet zijn in uitwisseling op basis van ge- irdigheid. Gelein Jansen ICDA) irde de anderen eraan dat jaar geleden ook al werd ge- contact te leggen met eerst b, toen Duitse en vervolgens e eilanden. „Het zal me be st hoe ver we over twintig jaar ildus Jansen. lertot slot: „Het is absoluut bedoeling dat de gemeente gegadigde gaat uitzoeken, lin sturen wij aan op een jume- er het Duitse eiland Rügen. it college stelt zich nu terug- id op en wacht op initiatieven de bevolking." ising Oosterenderweg- sweg, nabij Oosterend, zal in- d worden gewijzigd. Verkeer g het industriegebied aan de de van Oosterend zorgt in nende mate voor overlast in rp. Door te hoge snelheid is prake van onveilige situaties. invankelijke plan een doorbraak i de Mulderstraat en de Oran- it aan te leggen, wat ten koste ian van enkele woningen, vindt Joorgang. B en w zien als ing het verkeer via de Konings- im Oosterend te leiden. Daartoe Oosterenderweg worden om- via een zogenaamde „rechtse t". Het verkeer, bestemd voor in het industriegebied aan de olk gaat volgens dit plan vanaf sterenderweg, voor het inrijden osterend, de Koningsweg op. srkeer dat doorgaat in de rich- an Oosterend zal gedwongen is terug te nemen. Het plan is d met het geldende bestem- plan, daarom zal een artikel cedure worden gevoerd. 'if van Sjoerd Feenstra keerde iste terug van een ongeveer m lange vlucht vanuit St. lin Hornu (België). Texelse dui ders namen daar zaterdag un dieren deel aan een zg. -duivenconcours". incours moest opnieuw worden t wegens het slechte weer van eek eerder. Zaterdag was het •en stuk gunstiger, zodat de Prettig verliep. Om 10.20 uur let startsein gegeven, waarbij Texelse duiven met een matige ssten wind op de wieken gin- 'e eerste duif kwam om 36 se- n over twee op het hok van Feenstra, een gemiddelde id van 1354.40 meter per mi- Albert den Braven deed maar ■n duif mee, maar behaalde en tiende plaats. Sjoerd Feenstra: 1,5, 6, 11; Meijert de - 3, 8; Herman Groeneveld: 4, 9, !n: 7; Albert den Braven: 10. - w ït per ,V,:;J.v Fig.A. Alternatief 1: Gebieden binnen de Nederlandse sector van de Noordzee die voor een beschermde status m aanmerking komen: 1 Het gebied direct ten noordwesten van de Waddeneilanden; 2 De Klaverbank. Fig. B. Alternatief 2. „Het is absurd een gebied van 10.000 vierkante kilometer hele maal voor de visserij af te sluiten. Het Nioz heeft een zeer een zijdig rapport samengesteld. Alleen het ecologisch belang is in het onderzoek betrokken. Zolang de effecten voor de visserij niet duidelijk zijn, is het voorstel in de nota voor mij onaanvaard baar," aldus DETV-voorzitter Bas van der Beek in een reactie op de door het Nioz opgestelde nota „Beschermde Gebieden Noordzee", die gistermiddag aan staatssecretaris Gabor in Den Haag werd overhandigd. Het Nioz komt in de nota tot de con clusie dat visserijactiviteiten groot schalige effecten op vissen, zeevogels, zeezoogdieren en op de bodem levende organismen hebben. Om die reden zou een gebied van 10.000 vierkante kilometer, direct ten noordwesten van de waddeneilanden, tot beschermd natuurgebied moeten worden verklaard, waarin alle vormen van visserij gedurende het gehele jaar verboden zijn. De nota is onderdeel van een project uit het natuurbeleids- beleidsplan van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Ook oliehoudende lozingen van mijn- bouwinstallaties dienen aan banden te worden gelegd. Indien noodzakelijk kunnen nog aanvullende maatregelen op het gebied van mijnbouw, scheep vaart, militaire activiteiten, zandwin ning en dumping en aanleg van buisleidingen worden genomen. De nota beoogt een dergelijke be schermde status ook voor het grind- gebied „De Klaverbank", gelegen in het Nederlandse deel van de Noordzee. Verdwenen Volgens het rapport heeft de visserij binnen de gehele Nederlandse sector van de Noordzee aanzienlijke ver schuivingen in het ecosysteem ver oorzaakt. Benthische levensgemeenschappen (op de bo dem levende organismen) kunnen zich vrijwel nergens meer ongestoord ontwikkelen. Minstens tien bentische soorten zijn verdwenen of sterk in aantal verminderd. Ook de paaistand en stabiliteit van velevispopulaties zijn sterk verminderd. Een aantal vo gelsoorten is daarentegen sterk in aantal toegenomen. Niet alleen de visserij, ook het uit de mijnbouw af komstige boorgruis is plaatselijk van invloed op het eco-systeem. Na beëindiging van activiteiten als visserij, mijnbouwlozingen, zand- en grindwinning en aanleg van buizen en kabels in bepaalde gebieden van de Nederlandse sector van de Noord- Met 120 Texelaars aan boord van de M.P.S. Grevelingen organiseert de Texelse afdeling van Vereniging ,,De Zonnebloem" binnenkort een dag boottocht. B en w hebben besloten het verzoek om subsidie voor deze dagtocht in te willigen en f 1500,- beschikbaar te stellen. „De Zonnebloem" organiseert regel matig dagboottochten voor chronisch zieken, gehandicapten en hulpbehoe vende bejaarden van alle gezindten. Ditmaal mogen inwoners van Texel aan boord plaatsnemen. De kosten voor de passagiers dreigden volgens de organisatie echter te hoog op te lopen. Vandaar dat door b en w is besloten per persoon f\5,~ subsidie te verlenen. zee zal volgens de nota na verloop van tijd herstel van de beïnvloede po pulaties op kunnen treden. In het al gemeen zal herstel van de levensgemeenschappen plaats kun nen vinden in een periode van 1 tot 20 jaar (vissen en op de bodem le vende organismen), 5 tot 50 jaar (zeevogels) en 20 tot meer dan 50 jaar (zeezoogdieren). „Door de instelling van beschermde gebieden waar bepaalde menselijke activiteiten verboden of beperkt zijn, kunnen bedreigde diersoorten behou den blijven of zich herstellen. In een aantal gevallen is geen ander alterna tief voorhanden dan de instelling van beschermde gebieden," aldus de nota. De studie is onder meer uitgevoerd door Nioz-onderzoekers Marga Berg man en dr. Han Lindeboom. Gevaarlijk DETV-voorzitter Van der Beek ver trekt zaterdag naar de vaste wal om een vergadering van de federatie van visserijverenigingen bij te wonen. „Daar zal de nota zeker aan de orde komen. Het is toch een gevaarlijk rapport, omdat het in opdracht van het ministerie is uitgevoerd. Ik ben er behoorlijk van geschrokken, vooral ook omdat er beleidsaanbevelingen in worden gedaan. Je kunt het niet zonder meer naast je neerleggen, we zullen er onderbouwd op moeten rea- In alle dorpen wordt aanstaande dinsdag gedragen kleding ingeza meld voor de stichting „Mensen in nood". Vrijwilligers zullen aanwezig zijn om de kleding, die moet worden aangeboden in gesloten plastic vuil niszakken, in ontvangst te nemen. Een deel van de kleding wordt -als vorm van directe hulp- verzonden naar mensen in rampgebieden en vluchtelingenkampen. De inzameling van „Mensen in nood" uit 's Hertogenbosch is een jaarlijks terugkerend fenomeen. Jarenlang be geleidde Annie Zijm-Snik uit Den Burg de inzameling. Nadat ze er vorig jaar mee stopte, werd in Corrie Hor dijk uit Oosterend een opvolgster ge vonden. „Mensen in nood" vraagt goede en nog draagbare kleding en schoeisel, dekens, lakens en gordijnstoffen. Lompen en kapotte schoenen worden niet geaccepteerd. Naast de directe kledinghulp, verkoopt „Mensen in nood" kleding door aan kledingsor- teerbedrijven. Jaarlijks kan de stich ting met de opbrengst hiervan (ca. anderhalf miljoen gulden) projecten ondersteunen voor de armsten in de Vanaf zaterdag 18 mei tot en met zondag 26 mei wordt op het Texelse vliegveld een groots para-spring- evenement gehouden. Dit betreft een „boogieschool" onder leiding van de internationaal hoog aange schreven para Alexis Perry. Hij wordt bijgestaan door de leiding van het Paracentrum Texel. Vorig jaar is op het vliegveld ook een „boogieschool" gehouden, waar veel animo voor was. Het betreft een snelle opleiding voor de wat gevor derde springers, die het wedstrijdele ment van de parasport willen beoefenen. Zij moeten in de lucht tij dens een vrije val formaties van vier tot vijfentwintig personen maken. Tij dens iedere sprong worden de groe pen vergezeld door een video-man, zodat op de grond de sprong goed kan worden geëvalueerd. Waren er vorig jaar veel buitenlanders op af gekomen, dit keer is het evene ment vooral gericht op Nederlanders. Er komt een speciaal groot vliegtuig uit Frankrijk om grote hoeveelheden para's tegelijk te kunnen vervoeren. De opleidings-activiteiten van het pa racentrum gaan ondertussen gewoon door. Wereldkampioen Het wedstrijdteam van het Texelse paracentrum heeft afgelopen zes maanden getraind in Amerika en Frankrijk onder leiding van een oud wereldkampioen. In juni doen ze mee aan de vier mans vrije val kampioen schappen van Nederland. Bij winst volgt uitzending naar de wereldkam pioenschappen in Tsjechoslowakije. Het Texelse team zal deze „boogie- week" gebruiken voor trainingen en demonstraties. Ze worden in hun voorbereiding op het kampioenschap gevolgd door een cameraploeg van Veronica sport. De para's zijn in actie tussen 09.00 en 20.00 uur. Als het regent, harder waait dan windkracht vijf of er laag hangende bewolking is, wordt er niet gesprongen. Van 2 tot en met 8 september wordt op Vliegveld Texel een internationale springweek met competitiewedstrij den gehouden. Het eerste deel ervan zal worden gebruikt voor een twintig mans-evenement. Mocht daar te wei nig animo voor zijn, dan zal Paracen trum Texel een Nederlandse recordpoging vrije val op touw zetten. Het tweede deel van die week zal worden gewijd aan de zestienmans- competitie, waarbij teams uit Dene marken, Engeland, België, Zweden, Duitsland, Zwitserland en uiteraard het thuisland acte de présence zullen geven. Er zullen twee speciale vlieg tuigen voor dit evenement naar Texel komen. Ter gelegenheid van het springevene- ment en de Pinksterdagen heeft het Paracentrum speciale aanbiedingen. Zo kan een tandemsprong worden gemaakt uit een Skyvan-toestel voor een aantrekkelijke prijs. Texel zal niet te zien zijn in het NOS- programma „Het gezicht van Neder land". „We zijn al voldoende in het nieuws, ook in promotionele zin", oordeelden b en w, nadatde maker van de NOS-documentaire, Uniepers Instituut, bij de gemeente aanklopte voor subsidie. Het programma over Texel zou vrij dagavond op Nederland 3 gedurende een kwartier worden uitgezonden. Gelet op de nevenactiviteiten van de makers was de opzet puur commer cieel. Daarnaast werd de gemeente verzocht een bijdrage van f31.250,-, exclusief b.t.w. beschikbaar te stellen. Na overleg met VW-directeur Jaap Dekker, die geen behoefte had aan de uitzending, besloot de gemeente niet op het „aanbod" in te gaan. DETV-Voorzitter Bas van der Beek: Hef is absurd." geren. Ik zal er op aandringen dat het Rijks Instituut voor Visserij Onder zoek (RIVO) onderzoekt wat de ef fecten van zo'n beschermd gebied voor de visserij zullen zijn." Van der Beek verwacht overigens dat het aanwijzen van dergelijke gebieden een politieke beslissing zal worden. „Het ligt natuurlijk niet zo simpel. Er spelen naast milieu- en ecologische effecten nog meer belangen mee. Dit voorstel strookt waarschijnlijk ook to taal niet met het EG-visserijbeleid. Nationaal gezien kun je misschien een beschermd gebied aanwijzen, maar in EG-verband ligt dat toch moeilijker." derde wereld. Uit een onderzoek van het Centraal Bureau Fondsenwerving blijkt dat de kledingactie van „Men sen in Nood" het hoogste rendement haalt uit elke kilo ingezamelde kle ding, mede dankzij de inzet van dui zenden vrijwilligers. De stichting legt tevens de nadruk op het positieve effect op het milieu, door hergebruik van kleding wordt de afvalstroom verminderd. Daarnaast heeft de stichting de steun van onge veer een kwart miljoen donateurs. Dankzij hun financiële bijdrage kan de stichting jaarlijks bijna 1500 huipaan- vragen overal ter wereld ondersteu nen. Inleveradressen Zakken met kleding kunnen dinsdag a.s. op de volgende adressen worden ingeleverd. De Cocksdorp: Ned. Hervormde kerk, 10.00-12.00 en 16.00-18.00 uur; Eier- land: kapel „Bethel", 10.00-19.00 uur; De Koog: De Schuilhut, 13.30-15.30 uur; De Waal; De Wiele waal, 13.30-14.30 uur; Oudeschild, achter de woning van de familie Westerlaken, de hele dag; Den Hoorn: fam. Zwanenburg, Naalrand 9, VERVOLG VAN PAGINA 1 voorstel is de moeite van het probe ren waard. Na één seizoen kunnen we er weer op terug komen." De stemming wees uit dat deze „smeekbede" van Schipper toch in vloed had. Met negen stemmen voor en vijf tegen werd het voorstel aan genomen. Gré Zegers wil gelijk na de zomer, als alles nog vers in het ge heugen ligt, de bevindingen van het seizoen evalueren. „De susploeg heeft in De Koog goed werk verricht. Zou zoiets in Den Burg ook niet mo gelijk zijn?" De burgemeester zei toe dat dit idee zal worden uitgewerkt, al merkte hij op dat beide dorpen niet vergelijkbaar zijn. Nachtcafé's Ten aanzien van de nachtcafé's stelt de nota een uitsterfbeleid voor, waar bij uiterlijk op 1 januari 1996 alle nachtbedrijven weg moeten zijn. Rienstra noemde dit een tamelijk lan ge termijn. „Als een overeenkomst wordt gesloten met de horeca, moe ten de nachtcafé's veranderen in ge wone horecabedrijven, hoewel ik denk dat we met uw voorstel even goed last van herrie op straat zullen hebben", vond Cor Kuip van Texels Belang. Gré Zegers hoopte dat de nachtbedrijven al eerder dan 1996 worden opgedoekt. „Ze vormen nu concurrentie voor de gewone horeca en dat is nooit de bedoeling ge weest." Jan van Asselt noemde de voorgenomen sluiting van de nacht café's een nobel streven, maar had er zijn twijfels over of het juridisch te verwezenlijken zal zijn. De nachtcafé's vijf jaar ruimte geven om af te bouwen, is volgens de bur gemeester een redelijke termijn. Hij wilde de gelijkschakeling van de nachtbedrijven met de gewone hore ca los zien van de sluitingsurenpro- blematiek. Burgemeester Schipper legde uit dat er geen juridische be zwaren bestaan tegen een uitsterfre geling. Parkeerproblemen Rienstra miste in de nota een passa ge over het oplossen van de parkeer- problematiek in De Koog. Groen Links wil het probleem rond het par keren aanpakken bij de bron: minder auto's naar het eiland. „Er staat er gens in de nota dat het laten staan van de auto moet worden beloond. Wét een kinderachtig gedoe," vond Erna Eelman. Wethouder Barendregt wil door voorzieningen te bieden het de hele dag; Oosterend: Slotskolk 34, 10.00-12.00 en 14 00-16.00 uur. Den Burg: doorlopend bij Sint Jan (dus niet alleen dinsdag, maar in de voor afgaande dagen en daarna). Woens dag 22 mei komen vrachtauto's de kleding ophalen. Contactpersoon: Corrie Hordijk, Kotterstraat 3, 1794 BD Oosterend, tel. 18363. autoverkeer op het eiland verminde ren. „Daar is niets kinderachtigs aan." Erna Eelman vindt zei dit een goede zaak te vinden, vooral als het samengaat met stimulering van voor zieningen voor fietsers. Ze greep de gelegenheid aan om de kwestie van de aanleg van een fietspad naar paal 9 nog eens aan te wakkeren. Wet houder Barendregt wees zijn partijge note erop dat het college geen initiatieven zal ontwikkelen voor dat fietspad. Noodcamping Het CDA is voorstander van een noodcamping op de huidige lokatie, maar in afgeslankte vorm, dat wil zeggen: men mag er slechts één nacht blijven en de regels worden verscherpt. Cor Kuip verklaarde dat Texels Belang juist voorstander is van verplaatsing van de noodcamping. Wethouder Barendregt hoopt dat door verscherping van de regels de overlast door het geloop tussen de noodcamping en Den Burg wordt ver minderd. Gerbrand Poster van Texels Belang noemde het jammer dat het college zo halsstarrig vasthoudt aan de huidi ge plaats van de noodcamping. Met elf stemmen voor en drie tegen werd echter toch besloten de noodcamping voorlopig op de oude lokatie te handhaven. Evenementen Volgens Texels Belang zijn er op het eiland jaarlijks voldoende muziekfesti vals. Cor Kuip: „Maar evenementen als vliegshows. Ronde om Texel, au tocross enzovoorts zouden best vaker mogen. Voor incidentele evenemen ten moeten criteria worden ontwik keld, zodat we kunnen zeggen: ja, tenzij...." De PvdA verklaarde bij monde van Gré Zegers geen voor stander te zijn van uitbreiding van het aantal evenementen op het eiland. Volgens Erna Eelman van de VVD hebben de evenementen die jaarlijks op Texel worden gehouden, nog niet voor onevenredige druk op de bevolking gezorgd. „We zijn niet van plan te snoeien in het aantal evenementen, maar we willen wel een grens stellen", ver klaarde de burgemeester. Cor Kuip had graag gezien dat in de nota ook werd gerept over een lik op stuk-beleid. „We dringen aan op een lik-op-stuk-beleid, maar daarvoor is een Officier van Justitie nodig", al dus burgemeester Schipper. Vervuiling Om vervuiling van straten en wegen tegen te gaan zou volgens Gré Ze gers een gesprek met het bedrijfsle ven op gang moeten komen Het principe „de vervuiler betaalt" kan naar haar mening de gemeente ver ruiming van de financiële middelen opleveren. Erna Eelman verklaarde pas te willen beslissing over oplos sing van dit probleem als er een dui delijk plan is, waarin ook de financiële consequenties staan

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5