\aaó kiest voor niet ivegbestemmen Question Geen kantoor in seniorencomplex Abri's met reclame binnen bebouwde kom mm- 'iiekema: Toekomst bedrijf blijft onzeker" Woningbouwvereniging terug naar af smeente zinspeelt i actie tegen rijk icursie naar ft „De Schans" - >cherp toezicht tijdens luilak Luilakprogramma in „Time Out" I ALARM ALS ELKE SECONDE TELT Nachtegalenexcursie Voorlichtingsmiddag over slechthorenden Calamus'-k warte t verdiende méér NOERDAG 16 MEI 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 7 It een krappe meerderheid (8 tegen 6 stemmen) heeft de ge- [enteraad dinsdagavond besloten om de horecabestemming H discotheek Question en nachtbar Casino' in het nieuwe stemmingsplan Den Burg-centrum te handhaven. De meeste dsleden bleken huiverig voor de nog onbekende (financiële) isequenties van het planologische paardemiddel „wegbestem- n". Raad en college van b en w blijven overigens vinden dat c0 en nachtbar uit de woonwijk moet verdwijnen; alleen over manier waarop verschilde men dinsdag van mening. en eerste reactie zei exploitant Stiekema dat het raadsbesluit de akerheid over de toekomst van bedrijf niet wegneemt. „De pre- e gevolgen kan ik nu moeilijk in- atten, maar duidelijk is dat het leentebestuur blijft streven naar plaatsing. Ik zal daarom moeten len op welke termijn dat moet leuren en op wiens kosten even- Ie tussentijdse aanpassingen wor- verricht", aldus Stiekema. s de concurrentie gaat modernise- kan ik niet reageren. Mijn pand ipassen of uitbreiden terwijl ik niet er weet hoe lang ik er kan blijven en. betekent geld weggooien. Bo- idien slaat de buurt op tilt als ik discotheek zou uitbreiden. Ten iede moeten er misschien méér irzieningen voor brandpreventie rden getroffen. Wie gaat die beta- Overleg tien deze onzekerheid wil Stieke- meewerken aan verplaatsing van lerhoud en beheer van de ver swegensituatie levert Texel dit een verlies van 7,5 ton op. rzijds is dit het gevolg van de rname door de gemeente van de tgen van het Waterschap Texel nenkort. De Wet Uitkering We inet is echter de hoofdoorzaak. I normbepaling van de vergoeding ir het rijk valt door de aard van |t Texelse wegenbestand ongunstig l lexel ziet zichzelf nu als ,,na- Igemeente" en zinspeelt op ■gemeente komt in de huidige si- Itie ruim ƒ300.000,- te kort voor Jbeheer en onderhoud van het lennet. Wanneer de overname van regen van het Waterschap afge- is loopt dat tekort op tot iO.OOO,- Andere gemeenten krij- door lengte en soort van het we- ibestand naar verhoudingeen :ere vergoeding van het rijk. De ieente Texel gaat nu onderzoeken iet zinvol is om met andere, ver- jkbare gemeenten, die eveneens fflr de Wet Uitkering Wegennet Xden benadeeld, contact te zoe- j. Naar schatting zijn dat er zo'n :ot 20 in Nederland. Als deze deelgemeenten" eensgezind actie n voeren richting rijksoverheid zou 5 de vergoedingsnorm misschien :ellen, zo oordeelt de gemeente. vrijdag 24 mei 's middags om 00 uur wordt door het Maritiem- 'uttersmuseum in Oudeschild excursie naar het fort ,,De lans" gehouden. Inschrijving voor k excursie is mogelijk op maan- 120, dinsdag 21 of woensdag 22 J aan de kassa van het Maritiem- jtettersmuseum. De kosten bedra- 1 f2r= per persoon. saterdag 25 mei zijn in het '•em- en Juttersmuseum diverse Mies te zien over het reddingwe- 2o staan op die dag onder ander joude) wippertruck van station De J9' de reddingboot Joan Hodshon I de tractor die het schip naar zee *t, twee strandredingboten, een |"V (reddingvlot) en andere red- 'Qsattributen opgesteld. De dag "tit gehouden in het kader van de en Dag Waterrecreatie. politie houdt tijdens de lui- nacht scherp toezicht op a dadigheid en andere vormen "openbare geweldpleging. Plêén tussen 04.00 en 06.00 Ur mag zaterdagochtend op 'erzekerde) bromfietsen zonder «iaat worden gereden. De r°mmers moeten verder wel a" alle technische eisen oldoen. het bedrijf. Inmiddels is hij hierover in overleg met de gemeente. De aan dacht richt zich op de hoek tussen café De Zwaan en hotel De Linde boom, een lokatie waarop Stiekema al enige tijd een optie heeft. Stieke ma: „Deze plaats wordt momenteel serieus onderzocht door het gemeen telijk grondbedrijf. Ik zie het wel zit ten. Als het niet kan, zit ik muurvast. Afgelopen zomer ben ik dag en nacht in de weer geweest, heb als een privé-susploeg over straat gelopen. Hoewel het afgelopen zomer duidelijk rustiger was dan een paar jaar gele den, blijft de buurt ontevreden. Ken nelijk is de acceptatie van geluiden 's nachts erg afgenomen. Er heerst zelfs irritatie over gepraat.... dat kun je toch niemand verbieden? Maar ik begrijp het wel: met Question in de buurt is een woning ƒ80.000,- waard, zonder Question ƒ120.000,-. Ik weet niet wat ik nog meer moet doen om de zaak rustig te houden. Ik ben het zat, ik wil niet meer de straat op." Niet belazeren De disco-eigenaar had niet verwacht Erna Eelman-van der Kooi (VVD): je niet om met ondernemers. ..zó spring dat de gemeenteraad de huidige be stemming zou handhaven. Welke ge volgen dit besluit bij de onderhandelingen heeft, kon Stieke ma dinsdagavond nog moeilijk beoor delen. „Ik moet Barendregt en de burgemeester nageven dat zij zich consequent opstellen. Ze hebben ge vraagd of ik tot verplaatsing bereid ben. Zo ja, dan zal ik er niet beter of slechter van worden. Ik ga er vanuit dat ze mij niet willen en zullen bela zeren", aldus Stiekema, die zich bij de onderhandelingen wel juridisch en financieel zal laten adviseren. Beroep Vóór het op stemming aankwam, deed burgemeester Schipper nog een beroep op de raad om vóór het mid del van wegbestemmen te kiezen. „Als je vindt dat de belangen van een horecabedrijf ondergeschikt zijn aan de belangen van de woonwijk, moet je de eerste gelegenheid aan grijpen om dit in het bestem mingsplan tot uiting te laten komen. Doe je dat niet, geef je geen inhoud aan je beleidsvisie. Mijn standpunt is daarom wegbestemmen van Questi on, nu hier het nieuwe bestem mingsplan Den Burg-centrum toevallig aan de orde is", aldus Schipper. In het college had Schipper alleen in wethouder Terpstra een medestander. Barendregt en Krijnen-Baijs stemden tegen wegbestemmen. Dat deden ook de fracties van Groen Links, VVD, Texels Belang en Van Asselt, zodat het collegevoorstel om Questi on een woonbestemming in plaats van een horecabestemming te geven, werd verworpen. Met andere woor den: de bezwaarschriften van zowel Stiekema als van het personeel van nachtbar Casino werden door de raad gegrond verklaard. Ongelijke behandeling? Van de tegenstemmers was Cor Kuip (Texels Belang) het meest duidelijk. „Wij zijn het volstrekt oneens met het niet geven van een horeca bestemming voor Casino. Vreemd is het dat twee deuren verder -in de zelfde buurt dus-, in de voormalige juwelierszaak van Leijdekkers, kort geleden wel eenzelfde horecabestem ming is toegestaan...." Schipper ant woordde dat b en w daar volgens de bepalingen van het oude bestem mingsplan niet onderuit konden. Erna Eelman-van der Kooi (VVD) vond de onzekerheid voor Stiekema niet aanvaardbaar. „Je kunt niet wegbestemmen als je niet gelijktijdig een geschikt alternatief aanbiedt. Zó Burgemeester Schipper: belangen horeca bedrijf ondergeschikt.... kun je als gemeente niet met je on dernemers omspringen." Jaap Vla ming (Groen Links) wees hoofdzakelijk op de onzekere finan ciële gevolgen. Gelein Jansen (CDA) sloot zich aan bij „de formele meerderheid" van het college. Gerard van der Kooi (PvdA) vond net als de burgemeester dat je planologische maatregelen moet tref fen als je vindt dat zo'n bedrijf niet in een woonbuurt thuishoort. „Over Ca sino zeg ik geen kwaad woord, in mijn jeugd heb ik er heel wat geluk kige uren doorgebracht. Door weg te bestemmen bereik je dat Question wel kan doordraaien, maar niet kan uitbreiden. Tegelijkertijd moeten wij helpen zoeken naar een alternatief, overigens zonder met de geldbuidel te rammelen." In de nacht van vrijdag op zaterdag wordt in jongerensociëteit Time Out een alternatief programma geboden voor de Luilakviering. De nacht zal gevuld zijn met popgroepen en films. Het programma is nog niet helemaal rond, omdat er een band is uitgeval len. De organisatie is nog naarstig op zoek naar een vervanging. Het programma is: 20.00-22.00 u. film 22.00-24.00 u de band „Vla" uit Alkmaar 24.00-02.00 u. een vervangende band van de overkant 02.00-04.00 u. de band Release It 04.00-07.00 u. Tekenfilms Vanaf 7.00 uur zal worden opge ruimd, vanaf 5.00 uur wordt geen al cohol meer geschonken. De zaal is open vanaf 20.00 uur, de toegang is gratis. De tien bruine houten bushokjes die nu binnen de bebouwde kom staan, zullen worden verplaatst naar het buitengebied. Vijftien nieuwe abri's, voorzien van reclame, zullen binnen de bebouwde kom worden geplaatst. Op Texel staan momenteel negentien bushokjes, waarvan een deel in slechte staat van onderhoud verkeert. Daarnaast zijn er plekken op het eiland waar eigenlijk ook zo'n abri zou moeten komen, bijvoorbeeld bij de Daalderschool in Oosterend, De Krim, het watergemaal van De Cocksdorp, het vliegveld en de Nika- del in De Koog. De NZH heeft de gemeente gewezen op de mogelijkheid abri's te laten plaatsen door een speciaal bureau. Dit kost niks en de bushokjes wor den door deze firma tevens gratis on derhouden. De enige tegenprestatie is dat het bedrijf, genaamd Alrecon, de abri's voorziet van reclame. Alre con maakt de hokjes eens per twee weken schoon en voorziet ze dan van nieuwe reclameposters. De enige kosten die er voor de gemeente aan vast zitten, zijn die van het grond werk. Die worden geraamd op ƒ1000,- per abri. Ontheffing Binnen de bebouwde kom is de ge meente verantwoordelijk voor reclame-uitingen. Daar de posters van Alrecon iets groter zijn dan de voorschriften die in de Algemene Po litie Verordening zijn opgenomen, is ontheffing nodig. In het buitengebied is de provincie verantwoordelijk voor het „land- schapsschoon" De provincie staat geen reclame op abri's toe. Alrecon wil echter geen bushokjes zónder re- clame plaatsen, dus moet de ge meente dat doen in het buitengebied. De kosten bedragen ƒ10.000,- per hokje, maar de provincie verleent 90 procent subsidie. Op dinsdagavond houdt de Vogel- werkgroep in samenwerking met de vogelbescherming een nachtegale nexcursie in de Dennen. Bij het be ginpunt, het Turfveld, zal de bus van Vogelbescherming aanwezig zijn. De excursie is voor iedereen toegankelijk en begint om 20.00 uur Tijdens deze excursie kunnen avond vogels als nachtegalen en houtsnip pen worden waargenomen. De excursie wordt geleid door deskundi ge leden van de vogelwerkgroep. In formatie over deze avondwandeling is te krijgen bij de heer Janszen van de bus van vogelbescherming bij Ecoma- re of bij Dick Schermer (tel. 14239) of Bob Loos (tel. 15757) van de vo gelwerkgroep. Cp de hoek Gasthuisstraat- Schoorwal mogen wel seniorenwo ningen worden gebouwd, maar een kantoor hoort daar niet thuis. Dit standpunt nam de gemeenteraad dinsdagavond in. Om niet het gevaar te lopen dat het hele bouwplan van tafel zou worden geveegd, besloten b en w tot een compromis. Voor de initiatiefnemer van het plan, de Wo ningbouwvereniging Texel, een hard gelag, want de noodzakelijke uitbrei ding van kantoorruimte lijkt hiermee voorlopig van de baan. Voor de omwonenden die protest te gen het bouwplan hadden gemaakt, biedt het raadsbesluit eveneens wei nig houvast. Aan hun grootste be zwaar, bouwen in twee bouwlagen waardoor de buurtbewoners soms van een zonnetje in de tuin of op de ramen zouden zijn beroofd, kwam de raad niet overtuigend tegemoet. Wat er nu gaat gebeuren is onduidelijk. B en w zullen directie en bestuur van de woningbouwvereniging uitnodigen om het plan aan te passen. Niet draaien Het bouwplan voor het complex van vijftien seniorenwoningen en een kan toor was de laatste maanden her haaldelijk onderwerp van discussie. Naar aanleiding van het buurtprotest wilden verscheidene raadsleden bekij ken of het complex niet anders kon worden gesitueerd. Gerard van der Kooi (PvdA) suggereerde het complex een halve slag te draaien, terwijl Ge lein Jansen (CDA) zich fel tegenstan der toondq van het zg. „torentje". Wethouder Barendregt maakte aanne melijk dat dit stedebouwkundig en fi nancieel geen gewenste oplossingen zijn. Bovendien willen de omwonen den niet een stuk van hun tuin af staan om draaien van het complex technisch mogelijk te maken. Het college kwam wel enigszins aan de bezwaren tegemoet door het peil van het complex met zo'n 70 centimeter te verlagen. Uit berekeningen bleek voorts dat de schaduwwerking wel meevalt en dat de afstand tot de wo ningen aan de Schoorwal dusdanig groot is, dat niet van inbreuk op de privacy kan worden gesproken. Brief Gerard van der Kooi bleek dinsdag avond van mening veranderd. Niet al leen had een afwijzende reactie van de Algemene Nederlandse Bond van Ouderen (Anbo), afdeling Texel, inza ke draaien van het complex hem overtuigd, maar Van mr Kooi vond inmiddels ook het burenprotest onte recht. Hij baseerde dit op een brief in de raadsstukken, waaruit bleek dat tenminste vier bewoners al bij de koop van hun woningen bekend wa ren met het bouwplan. „Als ik dat eerder had geweten, zou ik hebben gezegd: iedereen wist waar hij aan toe was, protesten hebben geen zin", aldus Van der Kooi. Hij ging daarom akkoord met bouwen in twee lagen, echter exclusief kantoor. In plaats daarvan kunnen vier extra senioren woningen worden gerealiseerd. Ge lein Jansen was het oneens met Van der Koois koerswijziging: „Ook al wisten de bewoners het wel, feit is dat er sprake is van schaduwwer king." Mom Jansen vond dat het plan een gefor ceerde indruk maakte. „Nu wordt een kantoor gerealiseerd onder het mom van sociale woningbouw. En bejaar- Gerard van der Kooi (PvdA): onterecht.... burenprotest denwoningen op een bovenverdieping zijn ooit als ongewenst bestempeld door diezelfde woningbouwvereni ging", aldus Jansen. Jaap Vlaming (Groen Links) maakte als enige spreker bezwaar tegen de bouwlokatie; volgens hem is reeds sprake van een mooi afgerond geheel aan de westkant van Den Burg, en is bouwen in De Mars logischer. Erna Eelman (VVD) steunde het bouwplan als enige volkomen. Zij hekelde de stellingname van het CDA, dat vol gens haar in strijd was met het ver kiezingsprogram van de christen-democraten. Precedent Net als Van der Kooi en Jansen toon den Poster (Texels Belang) en Van Asselt zich tegen de integratie van het WBV-kantoor. „Het kantoor wordt vier keer zo groot als het huidige. Dit lijkt op een prestige-object", zei Poster provocerend. Jansen vulde aan dat realisering van een kantoor op een lokatie die eigenlijk voor wo ningbouw is bestemd, een precedent schept. Voor het verplaatsen van de tien houten abri's naar het buitengebied is ƒ17.000,- nodig. Dat is weliswaar meer geld, maar deze in goede staat verkerende hokjes nu al vervangen betekent kapitaalvernietiging. Daar komt nog bij dat totale vervanging van alle bushokjes wel één of twee jaar kan duren. De raadsleden gingen dinsdagavond akkoord met herplaatsing van de houten hokjes en gaven toestemming voor de abri's van Alrecon binnen de bebouwde kom Gerbrand Poster van Texels Belang vond het wel vreemd dat deze vorm van reclame wel wordt toegestaan, terwijl enige tijd geleden een verzoek van firma Dral voor reclame op lichtmasten werd af gewezen. Peter Bakker repliceerde dat Dral niet van plan leek om lan taarnpalen te sponsoren. Burge meester Schipper greep in, om te voorkomen dat deze discussie uit de hand zou lopen. Jan van Asselt vond het jammer dat de gemeente haar principes overboord zet voor een fi nancieel voordeel. „Ons doel is het krijgen van nieuwe abri's. Het middel is de reclame", aldus wethou der Ba rendregt. Hij wees op de dreigende bezuinigingen die de gemeente bin nenkort staan te wachten. „Dit is een weloverwogen beslissing." Laat lepra ook jóu een zorg zijn- Giro 50500 Bank 707070329 Nederlandse Stichting wor Leprabestrijding Wbautstraat DS, J037 DN Amstorlam. teL020-938973 Gehoorverlies is een onzichtbare han dicap waarmee iedereen te maken kan krijgen. De problemen die ermee gepaard gaan komen tijdens een voorlichtingsbijeenkomst op 31 mei aan de orde. Aanvang 14.00 uur in „De Buureton" in Den Burg. De Nederlandse Vereniging Voor Slechthorenden, de stem van meer dan 500.000 slechthorende Neder landers, komt daarvoor naar Texel. Op verzoek van de Algemene Bond voor Ouderen (ANBO) en de Stich ting Welzijn Ouderen Texel (SWOT) Texel zet deze vereniging de oorzaken van gehoorverlies op een rij. Slecht gehoor kan zijn aangeboren, maar ook worden veroorzaakt door ziekte, bijwerking van medicijnen, lawaaibe- schadiging, ouderdom of een onge luk. Het betekent wél dat het een stuk moeilijker wordt om met ande ren te communiceren. Belangstellen den voor deze middag kunnen bellen met de SWOT, tel. 12696 Wethouder Barendregt probeerde dat laatste te ontzenuwen. „Het sociale doel van de woningbouwvereniging rechtvaardigt deze integratie. De ver eniging zit krap; via dit plan kan voor minstens een ton goedkoper een gro ter kantoor worden gerealiseerd. Bin nen het college hebben we hier pas na een uitvoerige discussie mee in gestemd. Wij willen geen precedent werking. Daarom mag na beëindiging van het gebruik door de woning bouwvereniging, geen ander de kan toorruimte benutten, maar moet het kantoor worden omgezet in wonin gen." Eieren De raadsleden lieten zich door deze woorden niet vermurwen, zodat Ba rendregt gedwongen was eieren voor zijn geld te kiezen. Na schorsing van de vergadering kwamen b en w met een compromis-voorstel: wel senio renwoningen, geen kantoor. Dit voor stel haalde het, ondanks tegenstemmen van CDA, Groen Links en Van Asselt. Voorzitter Ed Moojen van de Woning bouwvereniging Texel, die de verga dering bijwoonde, reageerde dinsdagavond teleurgesteld. „Het is zeker geen prestige-object. Sinds jaar en dag kampen we met een enorm ruimtegebrek. In het huidige kantoor aan de Boogerd begonnen we met twee medewerkers, inmiddels zijn dat er vier. Aan de balie is het drukker geworden doordat we meer verhuur eenheden hebben, maar voor eeh fat soenlijke ontvangst hebben we geen ruimte. Een aparte spreekruimte en bezoekerstoilet ontbreken. Ook man keren we een bestuurskamer, zodat telkens buitenshuis moet worden ver gaderd, wat heel onpraktisch is. Het is onwerkbaar", aldus Moojen. In de raadsvergadering werd gesteld dat het kantoor in De Mars thuis hoort. Moojen: „Geen nieuw geluid. Dat hebben we zelf ook al uitgebreid bekeken, maar financieel is dat voor ons niet haalbaar. De woningbouwve reniging is een non-profit instelling, we zijn er niet op uit om winst te maken. We moeten roeien met de riemen die we hebben, maar de rie men zijn kort." Het „Calamus"-klarinetkwartet gaf zondag in theater Klif 12 een boeiend en muzikaal hoogstaand koffiecon cert. De nieuwe directeur van de Texelse Muziek- en Dansschool, Hendrik-Jan Trooster, speelt in dit en semble op de basklarinet. Hij be schouwt zijn optreden als een leuke manier om kennis te maken met het Texelse publiek. Daarom was het min of meer teleurstellend, dat slechts een vijftigtal -overigens zeer aand achtig luisterende- toeschouwers aanwezig waren. Je zou juist ver wachten, dat dergelijke professionele en technisch zeer vaardige musici veel meer belangstelling krijgen van hun plaatselijke amateur-collega's. Helaas. Het enthousiasme en de in zet van de vier klarinettisten was er gelukkig niet minder om. Petra van den Heuvel, ijzersterk op de heldere Es-klarinet, Joost van Rheden, Erwin Hoge boom en natuurlijk Hendrik-Jan Trooster brachten een zeer afwisse lend repertoire, waarvan het gedeelte voor de pauze met o.m. een razend moeilijk stuk van Tristan Keunis indru kwekkend werd gespeeld. Perfect sa menspel, gekoppeld aan een warme klank, die vooral werd bepaald door het karakteristieke geluid van de bas klarinet. Deze muziek viel meer op door de hoge moeilijkheidsgraad („muzikantenmuziek") dan door de emotionele vervoering. In het tweede gedeelte waren de met veel verve gespeelde Gershwin melodieën swin gend en fraai gearrangeerd. Bijzonder mooi was ook de bewerking van een vioolconcert van Mendelsohn. Het „Calamus"-kwartet is natuurlijk om in de eerste plaats om naar te luiste ren, maar een wat minder statische presentatie zou het geheel wel extra spanning hebben gegeven. Zeker bij zo'n humoristische toegift als de her kenningsmelodie van „The Pink Pan ther". DNW

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 7