Texeler-fabriek: open huis in nieuw gebouw Ondernemers in de knel door personeelsgebrek Veiling kunstwerk verrast Jan Wolkers Brochure moet vooroordelen wegnemen Kleine marathon ZEGGEHHOU: slegging iderdag-ontbijt vliegtuig Prijswinnaars fietsroute Texelse produkten Zondagsconcert van Kuhne en De Leeuw Durperhonk houdt Fancy fair 1DAG 16 MEI 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 9 ir op 4 mei herdenken we mallenen van de tweede we- jg Op Texel wordt dan eerst ;htigheid 's middags gehou- he Hogeberg, op de begraaf- an de Georgiërs. Daar legt de ■ester, als vertegenwoordiger jemeente een krans. Dat is an krijgen we de plechtigheid js op de Algemene begraaf- }ok hier legt de burgemeester is bij het monument „de Herder" een krans, gevolgd afgevaardigden van de ipnbassade. Het gaat nog joed... Voorafgaande aan deze heid hebben we dan een stil- gemaakt langs de oorlogs kan het Gemenebest. Een monument, een vlaggestok, sg... Zo'n'140 gesneuvelden ie vrijheid liggen hier begra- gelsen, Canadezen, Austra- suw-Zeelanders, een Tsjech, i|. Allen gesneuveld voor onze Bij het speciale monument is opgericht legt de burge- dan ook een... Nee, mis. Hier bloemen gelegd. Verschil zijn, nietwaar! Sinds een jaar korden daar ook bloemen ge- or de afgevaardigden van de imbassade. Dat gaat dus èl goed! Maar nu nog even de 10 jaar lang werden er zelfs is bloemen gelegd bij het mo- van de gesneuvelden uit het ■best! Sinds 1986 is er veran- jekomen in deze scheve sita- ir de zaak is nog niet echt in Feit is en blijft dat Nederland ook Texel bevrijd is door de rden, waaronder vele landge- an diegenen die op de Alge- egraafplaats liggen begraven, door het 822e Georgische ie-bataljon, dat in de nacht ip 6 april 1945 in opstand egen de Duitsers. Ook het hoorde argument, dat bij de gging bij „de Goede Herder" lallenen worden herdacht, i. met op, gezien de kransleg- i de Hogeberg. Deze gevalle- jden dan toch ook bij „de Herder" kunnen worden her- Het zou uit het oogpunt van jch besef dan ook niet meer tmaal zijn dat er voortaan ook nslegging zal plaatsvinden bij «lument voor de gesneuvelden iGemenebst. Dan wordt ein- landeze mensen, waarvan een ft het andere eind van de we- eeer gegeven die hen toe- fi is er eindelijk balans. W. Bakker Den Hoorn itv Fromme op camping De vallei in De Cocksdorp werd morgen verrast met een ont- >r een delegatie van het mode- Piet Zoomers uit Wilp. Het heeft afgelopen weken een e moederdag-actie gehouden, maars mochten aangeven wie ar dan ook in Nederland, wil- reren met een moederdag- én van de winnaars iemand Texel verbleef uitkoos, stond imsatie voor een probleem, egen ze tijdig een vers ontbijt plaats van bestemming? Men liet voor één gat te vangen, igtuig werd een tocht vanaf ld Teuge naar het eiland ge waar Taxi Grootjen uit De Jaar stond om mevrouw From- lig haar moederdagverrassing trgen. De „Texeler" dekbeddenfabriek van de Texelse Wol Onderneming draait thans volop in de voormalige paling kwekerij aan de Laagwaalderweg bij Oudeschild. Van een officiële hero pening is geen sprake, maar ter gele genheid van de belangrijke mijlpaal wordt het publiek wel uitgenodigd om kennis te maken met het sterk expanderende bedrijf. Vrijdag (mor gen) is iedereen welkom van 9.00 tot 18.00 uur. De dekbeddenfabriek was de laatste jaren gevestigd in een telkens groter gedeelte van een complex van Drijver Bouw aan het Wezenland, vroeger de drankengroothandel van De Wit. De zaken breidden zich zo snel uit dat er op het laatst zelfs een atelier moest worden bijgebouwd. Maar de omzet van de fabriek verdubbelde elk jaar zodat de ruimtenood spoedig op nieuw nijpend werd. Na te hebben afgezien van plannen voor een nieuw gebouw, werd besloten de failliete palingkwekerij aan te kopen en voor zijn nieuwe doel geschikt te maken. Ruimte genoeg Met zijn oppervlakte van 100 x 60 meter zijn hier voorlopig voldoende expansiemogelijkheden. Een betrekke lijk kleine verbouwing was nodig om het uitgestrekte complex voor zijn nieuwe doel geschikt te maken. Waar tot voor kort de betonnen bakken stonden waarin de paling krioelde, staan nu de machines, waarmee van Texelse schapenwol (die in België is gewassen) dekbedden, onderdekens, kussens, matrassen en slaapzakken worden gemaakt. In het aangrenzen de atelier worden deze producten af gewerkt en verzendklaar gemaakt. Meer dan 90% van de produktie komt terecht bij Nederlandse afne mers via ongeveer 200 verkooppun ten. Export naar onder meer België, verenigde Staten en Canada begint op gang te komen. Ook de mogelijk heden voor export naar Japan laten zich gunstig aanzien. In dat land blijkt vooral vraag te zijn naar een ex tra luxe uitvoering van het Texeler- dekbed, afgewerkt met satijn inplaats van katoen. Het productieproces is de afgelopen jaren steeds verder ge automatiseerd. Binnenkort wordt een derde productielijn in gebruik geno men. Pieken Per dag worden 800 tot 3000 dek bedden gemaakt, afhankelijk van de vraag die in het voorjaar laag is en in nazomer en herfst zeer hoog. In de stille tijd een voorraad aanleggen van meer dan 10.000 dekbedden is eco nomisch onverantwoord gebleken. Dat betekent dat ook het personeels bestand sterk wisselt. Directeur eigenaar Dick Graaf: „We hadden het graag anders gewild, maar dat kon echt niet. In de drukste periode wer ken we met ongeveer zestig mensen, maar als het stiller wordt gaat een aantal de WW in. Gemiddeld werken we hier met 45 mensen". Volgens Graaf boekte de TWO het afgelopen jaar een omzet van tien miljoen gulden, twee keer zoveel als in 1989. Is ook dit jaar een verdub beling te verwachten? Graaf: „Mis schien, het zou best kunnen. Maar we gaan er wel van uit dat die. groei op een gegeven moment zal afnemen en stabiliseren. De markt blijft niet groeien en de concurrentie zit niet stil". Meest geïmiteerd Met dat laatste doelt Graaf op het feit dat hij al lang niet meer de enige is die schapenwollen dekbedden maakt. Geïnspireerd door het Texeler- succes hebben collega's/eilandgeno- ten soortgelijke produkten op de markt gebracht onder merknamen als Tessel-Laine en Texelana en het schijnt dat op enkele andere Wad deneilanden ook schapenwollen dek bedden worden vervaardigd. Alleen de TWO kan echter de slogan „Op Texel gemaakt" voeren. Een andere exclusieve reclamekreet waarmee de TWO de markt bewerkt is: „Texeler, het meest geïmiteerd". Texels De dekbedden en andere artikelen die de TWO aflevert gelden als „echt Texelse produkten". De wol die wordt verwerkt is afkomstig van het Texelse Schaap, dat wil zeggen van het scha penras dat deze naam draagt. Dat hoeft dus niet te betekenen dat die wol afkomstig is van schapen die op Texel rondlopen. Dat is zelfs onmoge lijk want de schapen op Texel leveren samen niet meer dan 50 ton wol per jaar, terwijl de Texeler-fabriek mo menteel ongeveer zeven keer zoveel nodig heeft. Er worden dus telkens flinke partijen Texelse schapenwol op het vasteland aangekocht, echter uit sluitend van schapen uit de winderi ge kuststreek, want alleen die hebben wol van de gewenste dikte en structuur. Wie morgen een bezoek brengt aan de dekbeddenfabriek, kan gebruik maken van de toegang vanaf de Laagwaalderweg (bij het vuilo- verslagstation) of van het pad vanaf de Waddendijk. Het is aan te beve len eerst de videoruimte te bezoeken om de bedrijfsfilm te bekijken die onlangs door Videolux is gemaakt en vervolgens een wandeling te maken door machinehal, atelier en magazij nen. Om veiligheidsredenen zullen gedurende het open huis niet alle machines draaien, maar het publiek zal toch een prima indruk kunnen krijgen van het productieproces. Overigens is de fabriek ook op ande re dagen voor publiek toegankelijk. In verband met veiligheid en ter voorkoming van bedrijfsspionage moeten de mensen zich dan wel aan een bepaalde route houden, die met een stippellijn op de vloer is aan gegeven. Notairs Boswijk heeft maandag 13 mei j.l. de trekking verrricht voor de Texelse Produkten Fietsroute. De ge lukkige winnaars zijn: Dekbed: lm Hems. Den Burg; mand Texelse produkten- Linda Keyser, De Waal; mand visprodukten ƒ125,—S. Bergsma-Visser, War- ga (FR.), E. Drijver-Kalf, Den Burg; mand zui- velprodukten ƒ125,-: Nettie Molenaar, Den Burg; vleesschotel ƒ75,—: Arie Schouten, Den Burg; diner-bon ƒ100, A Kuip-Oud, Den Burg, Hanme Oskam, Den Burg; J. Hopman-Bakker, Ongeren; Janka vxJ Brink, De Cocksdorp; pond ger paling ƒ25. A Oskam-van der Sterre; pond gerookte poon: J. Daalder, Oosterend, lamsbont pantoffels ƒ45,— Simone Duvekot, Oosterend; fietsza- deldekje. L Schouten, Oudeschild, kaasje de Waddel: Pieter de Weert, Zoelen; Dick Witte, Den Burg, Joke Sloover, De Koog, Loes Stie- kema, Den Burg, Texelse koek t.w.v. ƒ100.— Marcel Alderlieste, Den Burg; U. Borbe, Heilin- genhaus; J. Saalmink, Den Burg; G. Overzee, Wieringerwerf; H Nijp-Hulshoff, Ultwellinger- ga, H Wesselink-Thomas, Meppel; Hoornder ring: Ton Swanen, Valkenburg; Sharon Kalis, Oosterend, mand Texelse koek ƒ35,—: Cor Barends, Den Burg; U. Krause, Amsterdam; fles Jutter: S. van Hattem-van Ingen, Den Burg; Leny Kikkert-Bakker. juttertaart E. de Fluiter, Amsterdam, H Frima, Woutershok, J. van der Gracht-Bakker, Den Burg, emmertje kwark: Anja Mouissie, Oudeschild; pot scha- penyoghurt: U. Visser, Oudeschild; schapen witje: A. de Graaf-Dogger, Den Burg; flesje Aappelwijn t.w.v. ƒ13, A. de Haan- Langeveld; R. Nijp-de Jong, Leeuwarden; schapenwitje: Frits Veltkamp, Den Burg; kaas je Wezenspyk: Ciske Veltkamp, Den Burg, Astrid Eelman, Oosterend; E Pauptit, Den Burg, Orekéés t.w.v. ƒ17,50 S Bakker-van Uden, Oudeschild; boerenjongens: G. Kramer, Den Burg, Mieke Laan, Den Burg; Kleintje van Gert: Ina Bruin, Wieringerwerf; T. Visser, Ou deschild; schapenmelkzeep: C. de Kroon, Den Burg; D. S. Bakker, Den Burg, Erik Slegh, Den Burg; Martin Laan, Den Burg, Bernhard van Hattem, Den Burg Op Hemelvaartsdag namen 18 aan spanningen deel aan de marathon van „Tussen Wad en duin". Vanaf startplaats „De Zilvermeeuw" werd weer eens een ander deel van Texel verkend. In klasse A (met bokrechter) was de plaatsing als volgt: 2-sp. pony Wil Siebeling 1; 1-sp. paarden. Piet Beers 1; Leen Bouthoorn 2; Sjef Beers en Bart van 't Hof 3; 2-sp paarden: Willem Goënga 1; Arie Brans 2; Emmy Bakker 3, Piet Daalder 4; B. klasse (geen bokrechter): 1-sp. pony: Meiert de Waard 1; Joke Bou thoorn 2; 1-sp-paard: André Bakker 1, Wim Jan Bakker 2, Henk Spigt (Grie) 3; Dirk Witte 4, 2-sp. paard: Piet Bakker 1. '9 werd het ontbijt van de ..moederdag-service" naar het eiland vervoerd Het personeelstekort in een aantal bedrijfstakken op Texel wordt steeds nijpender. De vraag naar mensen in de horeca, het schoonmaakbedrijf, de detailhandel en de bloembollen sector is in vijf jaar tijd zelfs verdub beld. Het lage maatschappelijke aanzien van werken in deze sectoren lijkt de animo voor een baan daarin geen goed te doen. Een brochure moet het gekwetste imago weer op vijzelen. De aanzet tot het het informatieboek je werd gegeven door wethouder Dirk Terpstra. Hij is van mening dat het vertekende beeld dat menigeen van een bepaalde sector heeft onterecht is. In het boekje „Texel en (seizoens)werk" worden tien vooroordelen over met name ge legenheidswerk bestreden. Terpstra: „Het is eigenlijk te gek dat mensen van de overkant worden gehaald om het werk hier op te knappen." Er zijn verschillend oorzaken waardoor men sen niets voelen voor bepaalde cate gorieën (tijdelijk) werk. „Er bestaan misverstanden over de hoeveelheid belasting die moet worden betaald. Ook zien de mensen vaak op tegen de langdurige werktijden in dehoreca- sector. En in sommige gevallen zijn ondernemers niet erg gesteld op be paalde werknemers, maar het omge keerde komt ook voor. Vaak berust dit op misverstanden, maar we zitten eenmaal op een eiland", aldus de wethouder, die de portefeuille werk gelegenheid beheert. Overlapping Personeelsvoorziening in de bloembol lensector levert vooral in de herfstpe-^ riode problemen op. Door seizoensverbreding duurt het horeca- seizoen steeds langer, terwijl de vraag naar arbeidskrachten in de le lieteelt steeds vroeger doorklinkt. Als met al zijn er nu 900 vacatures be schikbaar. Mensen van de overkant hierheen halen vindt de wethouder feitelijk geen goede oplossing „Huis vesting levert nogal eens problemen op." Teneinde een uitweg te zoeken, vond er overleg pla^c tussen vertegen woordigers van gemeente, het Ar beidsbureau Texel, het Texels Verbond van Ondernemers (TVO), de vakcen trales FNV en CNV en de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembol lencultuur (KAVB), afdeling Texel. De Texelse hotelvereniging en Recron, de Texelse recreatie-ondernemers, lie ten zich eveneens niet onbetuigd. Stimuleren De betrokken partijen besloten dat het belangrijk is vakgericht onderwijs niet alleen te stimuleren, maar ook daadwerkelijk te organiseren. Het TVO moedigt binnen eigen gelederen elke ondernemer aan het de mede werkers zoveel mogelijk naar de zin te maken. Afgesproken is dat de af zonderlijke organisaties elkaar op de hoogte houden van de situatie op de arbeidsmarkt, zodat vraag en aanbod maximaal op elkaar worden af gestemd. Alle genoemde instanties dragen bij aan de kosten van het voorlichtingsboekje (f45.000,-), dat in een oplage van 5000 stuks gelijk met de Texelse Courant wordt be zorgd. Ook is de brochure gratis ver krijgbaar op postkantoor en in de bibliotheek. In de serie zondagsconcerten in Ti me Out is er op zondag een klassiek concert met Jan Kuhne op saxofoon en Alex de Leeuw op piano. Beiden waren zij eerder bij een zondagscon cert te zien. De Leeuw met Swingstream en Kuhne samen met Jaap Dros. Beide muzikanten studeerden aan het conservatorium in Akmaar. Alex de Leeuw is thans saxofoondocent aan het Instituut Kunstzinnige Vorming te Hoofddorp en is tevens de docent van Jan Kuhne. De Leeuw heeft ech ter bij dit concert de rol van pianist. Jan Kuhne is gitaar- en saxofoondo cent bij de Texelse Muziek- en Dans school. Er worden werken gespeeld van onder andere Hindemith, Ba- dings, Perrin en Gershwin. Het con cert zal dit keer plaatsvinden in de voorspeelruimte van d'Ouwe Ulo en begint om 12.00 uur. De toegang is ditmaal niet gratis, omdat de kosten van muzikanten van de „overkant" veel hoger zijn dan wanneer ze van Texel komen. Entree is voor jongeren f2,50, voor volwassenen f 5,=. Openbare basisschool Durperhonk houdt vrijdagavond van 16.30 tot 19.00 uur een fancy fair. Bij goed weer vindt het evenement plaats op het ter rein rond de school. Bij slecht weer in het Eierlandsche Huis. Vorige week meldde de TC3 dat Jan Wolkers een van zijn schilderijen be schikbaar stelde voor de loterij voor de restauratie van de N.H. kerk van De Cocksdorp. Bekend is nu dat een soortgelijk werk van zijn hand op de veiling van Christie's in Amsterdam 22 mei onder de hamer komt. De beeldend kunstenaar blijkt daar zelf niet van op de hoogte. De veilingor ganisatie schat de waarde tussen f5000,- en f7000,-. „Dat schilderij heb ik jaren terug ge schonken aan mijn goede vriend Jan Meng, eigenaar van de Atheneum boekhandel aan het Spui in Amster dam", aldus de volkomen verraste kunstenaar. „Eens in de zoveel tijd zette hij ter ondersteuning van de boekenverkoop de etalage vol met mijn boeken en om het compleet te maken werden mijn schilderijen op de achtergrond gehangen. Eén daarvan wilde hij op een keer kopen. Als goe de vriend heb ik hem dat toen gege ven." Omdat Meng van zijn toenmalige echtgenoot is gescheiden- vermoedt Wolkers dat het werk „in verkeerde handen is gevallen" en zo doende nu op de veiling als nr. 677 tussen honderden andere moderne kunstwerken prijkt. Overeenkomst Het kunstwerk, een geschilderd hou ten reliëf, werd door Wolkers in 1979 vervaardigd. Het vertoont op het eer ste gezicht veel overeenkomst met het werkstuk dat nu deel uitmaakt van de tentoonstelling in de N.H. kerk van de Cocksdorp. Toch zijn er verschillen tussen de kunstobjecten. Wolkers: „Ik heb wel meer soortgelij ke werken gemaakt." Een aantal daarvan hangt in het Tesselhuus, het vakantiehuis voor gehandicapten aan de Ruyslaan in De Koog. Éénmaal eerder werd buiten Wolkers' medewe ten om een van zijn schilderijen ver kocht. „Nee, leuk is het niet."

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 9