Grom "ZwartsJex els in het karL> .Echt" lik-op-stuk ;an nu ook op Texel Aannemers omzeilen vuiloverslagstation a overleg met officier van justitie: Tarieven sloop- en bedrijfsafval te hoog i\ ■^ifr .'sss-» Hoorzitting over plan uitbreiding relatienotagebied Autobrand Aanrijding Jongen schiet ANSI-patroon af el vernield bij iraak in RSG Kiel gelegd van „Beursplein 5" S3£& I65t»9' RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10581 DONDERDAG 23 MEI 1991 dvertenties. abonnementen, etc. ,d Qe Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg. 02220-12741, na 18.00 uur 14881 Telefax 02220 - 14111 [ie parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 1-12741. ip buiten werktijd Timmerman. Schoorwal 11, Den Burg. telefoon 02220-14687 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs ƒ43,95 per half jaar; Los /1,20 Het ziet er naar uit dat bij het Texel se vuiloverslagstation spoedig nau welijks nog sloop- en bedrijfsafval wordt aangeboden. Reden: de tarie ven zijn te hoog. Slechts twee we ken na de officiële opening van ,,De Hamster" is een groeiend aantal aannemers tot de ontdekking geko men dat het aanzienlijk goedkoper is om tenminste een deel van het afval rechtstreeks naar de overkant te (la ten) transporteren. De stortkosten voor sloopafval bij het overslagstation bedragen ƒ170,- per ton, voor elke ton bedrijfsafval wordt f225,- in rekening gebracht. „Schoon" puin (d.w.z. alleen steen en beton, zonder wapening, hout en an dere materialen) is daarentegen niet duur: ƒ15,50 per ton. De gemeente wil hiermee stimuleren dat het sloo pafval wordt gescheiden aan de bron, zodat méér schoon puin wordt aan geleverd en minder afval naar de overkant hoeft te worden vervoerd. Het schoon puin is bestemd voor hergebruik, bijvoorbeeld voor verhar ding van wegbermen of in de funde ring van wegen. Vóór de ingebruikname van het overslagstati on was het tarief voor bedrijfs- en sloopafval stukken lager: f40,- per ton. De exploitatiekosten van het overslagstation zijn in de nieuwe ta rieven verdisconteerd. Rekensommetje Geschrokken van de financiële conse quenties zijn eilandelijke bouwonder nemers op zoek gegaan naar alternatieven. Heel voor de hand lig gend is de keuze voor transport naar de stortplaats in Medemblik, zonder overslag in Oudeschild. In Medemblik moet namelijk f80,- stortkosten wor den betaald. Inclusief transport ko men de kosten per ton sloop- en bedrijfsafval in de buurt van f 130,-. „Een rekensommetje", aldus aanne mer Martin Visser uit Oudeschild. „We praten niet over een verschil van een tientje of vijfentwintig gulden, maar over honderden guldens per bak. Nou, dan ben ik gauw klaar. Bo vendien is de klant nu goedkoper uit, want de kosten van het bouwafval worden doorberekend." Visser heeft vrijwel direct zelf een container aan geschaft en laat die door aannemer Niek Dros naar de overkant vervoe ren. Voorheen huurde hij containers van Van Tatenhove uit Oosterend, die op contractbasis het transport en de stort van bouwafval verzorgt. Complex Directeur Jaap Drijver van Drijver Bouw b.v. heeft ook maatregelen ge troffen. Hij is in zee gegaan met een In het Havenrestaurant bij 't Horntje wordt woensdag een informatiebij eenkomst annex hoorzitting gehou den inzake de provincie-voorstellen voor uitbreiding van relatienotage bied en natuurontwikkeling op land bouwgrond. De gedeputeerden Jan Achterstraat en Frans Tielrooij, be last met agrarische zaken en natuur- en landschapsbescherming, zullen hierbij persoonlijk aanwezig zijn. Alle belanghebbenden en geïnteres seerden zijn welkom op de bijeen komst, die om 15.00 uur begint. Achterstraat en Tielrooij, die worden bijgestaan door ambtenaren van de provinciale dienst ruimte en groen, zullen toelichting geven en ingaan op vragen en kritiek vanuit de zaal. Het schriftelijke en mondelinge commen taar zal vervolgens worden behandeld in een uitgebreide statencommissie vergadering, vermoedelijk in augus- overkants sorteerbedrijf, dat het bou wafval ophaalt, uitzoekt en het niet bruikbare afval stort in Medemblik. Ook Drijver overweegt om zelf con tainers aan te schaffen. „Maar dat is een complexe materie. Je moet goed weten hoeveel bakken van welk for maat je waar moet plaatsen." Zowel Drijver als Visser vindt dat het niet eenvoudig is om schoon puin aan te leveren. Drijver: „We deden op de bouwplaats al wel aan scheiding. PVC en papier hielden we apart, dat werd door de familie Amsing opge haald. Puin kun je bij groot werk nog wel redelijk schoon houden, maar bij kleine verbouwingen komt al het af val door elkaar in één bak. Bovendien Lees verder pagina 2 tus. De commissie Drengt een advies uit, waarna Gedeputeerde Staten een besluit zullen nemen over de grote lij nen van het nieuwe beleid. Als de plannen doorgaan, zal de provinciale commissie beheer landbouwgrond zich belasten met de gedetailleerde uitwerking. In die fase zal in overleg worden getreden met o.a. gemeente, waterschap en landbouworganisaties, terwijl ook particulieren in de gele genheid worden gesteld bezwaar schriften in te dienen. De bijeenkomst woensdag is geba seerd op de concept-nota „Globale begrenzing tweede fase relatienota en natuurontwikkeling op landbouw grond" van GS. De nota kwam tot stand op verzoek van staatssecretaris Gabor van landbouw, die in februari dit jaar alle provincies heeft gevraagd gebieden aan te wijzen die in aan merking komen voor relatienotabeleid en natuurontwikkeling. Achter de schermen was de provincie al langer met de uitwerking van een dergelijk beleid bezig, zodat de concept-nota reeds in april kon worden gereali seerd. In de Texelse Courant van dinsdag 14 mei j.l. is uitvoerig aan dacht aan de nota besteed. Tot aan vorig jaar hebben we hier op Texel gebruik van gemaakt. Dat werkte echt preventief. Landelijk is het afgeschaft, omdat er teveel admi nistratieve werkzaamheden aan kleef den. Om te voorkomen dat mensen de rekening pas na de vakantie thuis gestuurd krijgen, zijn we op Texel nog vrij lang met deze betalingswijze doorgegaan. Maar ook wij hebben uiteindelijk het betalen op deze ma nier op moeten geven. Jammer, want dat werkte echt goed," aldus Jilderda. Een crossauto van een 23-jarige in woner van Den Burg ging dinsdag avond in vlammen op. Tijdens laswerkzaamheden aan de wagen vatte de auto vlam. De man zag nog kans de brandende wagen de garage uit te duwen. Op het Slingerweggetje achter het Schilderend kon de brand weer niet voorkomen dat de auto ge heel uitbrandde. sw Maak kennis met watersport mogelijkheden s+ Eddy Pool mag niet meedoen aan het Rondje Historische roman van oud-Texelaar Dros w Veel animo voor AOT-rondrit w Relatienota brengt VVD- gemoederen in beweging Een 44-jarige automobiliste uit Den Hoorn hield zaterdagmorgen op de Naalrand in haar woonplaats te wei nig rechts. In een bocht van de weg raakte ze een 55-jarige tegenligger uit Enschede. De wagens liepen lich te plaatschade op. Op het schoolplein van de Jac. P. Thijsseschool is maandagavond een ANSI-patroon (munitie voor het ver drijven van rotganzen) afgeschoten. De enorme knal joeg omwonenden de stuipen op het lijf. Bij het afschie ten van de patroon waren zes jon gens betrokken, tussen de zes en veertienjaar oud. De politie nam de jongen die het pa troon daadwerkelijk afschoot, mee naar het bureau. Vervolgens werd een onderzoek ingesteld in zijn kamer thuis. Hierbij werden geen andere pa tronen aangetroffen. Naar de her komst van het afgeschoten patroon wordt een onderzoek ingesteld. Reddingbootschipper Jaap Groen mocht de kiel leggen van de Beursplein 5". lende zomer kan de Texelse politie een daadwerkelijk lik-op- beleid gaan voeren. Dit houdt in dat de politie, namens het nbaar Ministerie, plegers van strafbare feiten in bepaalde ge jn onmiddellijk (betaling dient nog dezelfde dag te geschie- mag beboeten. Het nieuwe beleid is 15 mei ingegaan en I tot 15 oktober worden gevoerd. Volgens officier van justitie Lman vertoont het nu op Texel te voeren beleid flinke over komsten met het lik-op-stukbeleid dat het afgelopen jaar op Seland en Vlieland is gevoerd. „Zo het niet hetzelfde is, lijkt Ier sterk op." Ibesluit is genomen naar aanlei- ivan overleg tussen officier van toe Van Riel, commandant Moes- ken burgemeester Schipper, jpar kregen verdachten over het meen hun boete per acceptgiro- t thuisgestuurd, dat wil zeggen: t vakantie. In de nieuwe situatie jt de politie de mogelijkheid ver ten ter plekke te laten betalen, lanzien van een misdrijf is het j-stukbeleid echter aan bepaalde waarden gebonden. Zo moet er ie zijn van een strafrechtelijk rderjarige verdachte (18 jaar of li), die de overtreding toegeeft e afgelopen drie jaar niet voor soortgelijk strafbaar feit is aan- uden. vil van winkeldiefstal geldt als waarde dat de gestolen goederen sn inbraak in de RSG is in de tvan zondag op maandag een «elheid apparatuur gestolen, naast zijn vernielingen gepleegd, otale schade bedraagt zo'n 10,-. riérge Van Poelje, die bij de ol woont, ontdekte maandag- |en dat een nooddeur aan de alaan openstond. Nader onder- ik wees uit dat deze was openge- ken. De daders hebben in het jouw geprobeerd de concièrgeka- Ibinnen te dringen, maar konden deur met open krijgen. Wel wisten E bibliotheek binnen te dringen leen raam in te slaan. Een elec- jsche typemachine werd ont- *td. In de kantine werd een krat Ibuitgemaakt, een waterkoker en (e geluidsapparatuur. I wijst erop dat de inbrekers be- I waren in de school. Zo werden jJimtes die zijn beveiligd met alar- Pgsapparatuur ongemoeid gela- fevenals de geldbakjes bij de fcon en het kopieerapparaat, die Ihet weekend altijd worden ge il. De politie heeft de zaak in on- |ek aan de bestolene moeten zijn terug gegeven. Als het een geval van mishandeling betreft, kan de politie alleen zelfstan dig optreden bij een zogenaamd „dro ge klap" (een blauw oog of gezwollen kaak, waarbij geen bloed vloeit). Bij vernieling geldt als uitgangspunt dat de schade niet meer dan f1000,- mag bedragen. De dader moet bo vendien de schade aan het slachtof fer hebben vergoed. Als de schade de f1000,- te boven gaat, is overleg met het OM mogelijk om te kijken welke boete de dader moet betalen voor de overtreding. Ook in dit geval dient de schade aan het slachtoffer reeds te zijn vergoed. Over openlijke geweldpleging, die niet in verband met vernieling staat, kan in overleg met het OM een boete worden af gesproken. Niet nieuw Volgens opperwachtmeester Tijmen Jilderda van de Rijkspolitie Texel is het nu ingestelde lik-op-stukbeleid "een structurering van regelgeving die op het gebied van de openbare orde al bestond. „De afgelopen jaren kon den we in voorkomende gevallen (met name voor buitenlanders) al overleg met het openbaar ministerie voeren. Ook was het mogelijk, als de schade tenminste was geregeld, een politie-sepot in te stellen. Dit houdt in dat de politiezonder tussenkomst van het OM (dus zonder strafrechte lijke vervolging) een zaak kan afhan- Schipper Jaap Groen van de Texelse reddingboot Siegfried Egmundis heeft vorige week in Volendam de kiel ge legd van de opvolger van zijn schip. Dit vaartuig wordt, samen met de nieuwe reddingboot van Egmond, ge bouwd bij de firma Habeke. De naam van het schip wordt: Beursplein 5", als een hommage aan de hoofdspon sor. De firma, die is gespecialiseerd in aluminiumbouw, levert de redding boot van 11 bij 4.10 meter in septem ber af. delen. De enige „uitbreiding" van de mogelijkheden die we al hadden, is het feit dat we nu mogen beboeten. Maar ook hier geldt dat we deson danks toch altijd weer eerst overleg moeten voeren met het OM over de hoogte van het bedrag." Schadevergoeding Jilderda vraagt zich af of van het on middellijk betalen van zo'n boete wel een werkelijk preventieve werking uit gaat. „De schaderegeling staat nog altijd voorop, voor de gedupeerde én de politie. Als iemand wordt betrapt op het vernielen van een lantaarnpaal en hij moet f 700,- schadevergoeding betalen, is dat bedrag eigenlijk al hoog genoeg om herhaling van zo'n vernieling te voorkomen. Daar hoeft wat mij betreft nog niet eens f200,- boete aan te worden toegevoegd. In tegendeel, ik denk zelfs dat in een aantal gevallen zo'n boete de schade vergoeding in de weg kan staan. Je hebt kans dat de verdachte, als hij nóg eens f 200,- extra moet betalen, besluit de schade maar helemaal niet te vergoeden en wacht tot de zaak voorkomt." Jilderda hecht persoonlijk meer waar de aan een actief politiebeleid. „Openbare orde is voornamelijk ge baat bij de aanwezigheid van vol doende politiemensen op straat. Want bij lik-op-stukbeleid moet één ding niet worden vergeten: ie moet wel een verdachte hebben. Veel zal op dat gebied ook afhangen van de medewerking van de Texelse bevol king." Voorbarig „Het is voorbarig te veronderstellen dat je met een lik-op-stukbeleid op je sloffen de zomer doorkomt. We had den ten aanzien van verdachten altijd al voldoende middelen. De roep om lik-op-stukbeleid is dan ook afkomstig uit de politiek en de burgerij, niet van de politieman op straat. Persoonlijk betreur ik het dat het „betalen aan het bureau" niet meer mogelijk is.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1