Maak kennis met de mogelijkheden op watersportgebied tide trekkers en motoren irdienden meer aandacht Open dag wate zo eenvoudig Rustige luilaknacht Bezwaarcommissie bewijst zijn nut Fancy fair ten bate van school en Papoea Gemeentebeleid??? LEyU IgRDAG 23 MEI 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 5 jde Trekker- en Motoren Vere- hield zaterdag voor Pinksteren root evenement aan de Nika- loewel het weer meewerkte, de tweejaarlijkse manifestatie ie publieke belangstelling die •rdiende. Naar schatting be en tussen de 1500 en 2000 .kers het evenemententerrein in rog „Misschien moeten we oorschuiven naar eerste terdag", aldus bestuurs lid Jan est. „We zullen ons in ieder ge- .raden over de vraag waarom 't meer mensen zijn geweest." je kwaliteit van het gebodene :t in ieder geval niet. Trekkers, ren, radiografisch bestuurbare i auto's, Solexen, het was er al- j'l en in vele variëteiten, jmonstraties van de dorsmachi- 'n de gebroeders Uitgeest moch- ich zonder twijfel in de grootste gstelling verheugen. Aangedre- loor een Lanz Locomobiel, die anoegen van het publiek af en toe een paar fikse rookwolken de lucht in blies, liep de dorsmachine volgens een enthousiaste toeschou wer nog „als een naaimachientje". In de tent kon de dorsmachine ook in miniatuur worden bewonderd. J. Schraag uit Den Burg maakte het model in schaal 1:10 na. Drie jaar ar beid en ter gelegenheid van de ten toonstelling op het laatst nog wat haastwerk ook. „De verf is amper droog", aldus de Texelse model bouwer. Veel belangstelling ging ook uit naar de radiografisch bestuurbare boten, waar enkele bijzonder fraaie exempla ren tussen voeren. Zondag konden de deelnemers een rit over het strand maken. Zo'n 50 deel nemers, meest van de vaste wal, maakten van de gelegenheid gebruik. Bij paal 17 werd het strand opgere den, om het bij Westerslag weer te verlaten Het evenement werd rond 14.00 uur afgesloten met een geza menlijke barbecue op het veld bij de Randweg. Witte uit Den Burg toont, kritisch gevolgd door zijn vrouw Jo. zijn behendigheid op een cCormick Farmall. BRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE maar beleefdheidshalve wilde ik de tweede helft van de avond toch bij wonen. Op de gang heb ik staan dra len, gepraat met de mevrouw van de koffie en aan de deur geluisterd. Ik durfde niet naar binnen. Ja, ik. Thuis heb ik de radio aangedaan en net als zoveel anderen op de krant gewacht. Wat de andere centrumbe woners heeft weerhouden om te ko men luisteren, weet ik niet, misschien om de redenen die ik hier eerlijk heidshalve maar geef. Ik beloof echter dat ik een volgende keer wel aanwezig ben, want de leef baarheid is nog niet echt aan de orde geweest. De realiteit ligt nog altijd op straat. Her en der wordt wat glas gesprok keld in de ochtend, omdat het er niet zo erg mag uitzien, maar de pinkster nachten waren pittig. Het centrum was vergeven van groepen die bin nenste buiten gingen van de pret on derweg. Van het type dat de lik-op- stuk bonnetjes bulkend van de lach met spuug op het voorhoofd plakt, want het blijft zo verrekte lollig om op een eilandje van alles uit te proberen. Kan de bijl er niet in? Het gaat niet om de prijs van huizen. Ik wil niet dat het eiland onbewoonbaar wordt. En met „susploegen" wil ik van mijn leven niets te maken hebben. Het is alleen maar een idiote vondst. idsleden zeggen wel eens teleur- Seldte zijn, dat er weinig publiek tazig is bij de behandeling van Hige kwesties waar zo'n hoop ppij over is geweest als bijvoor- id de nota leefbaarheid. Werkelijke pkkenheid is aan de opkomst niet i lezen. ïer iets goed te willen praten, ik misschien wel wat uitleggen, idie bewuste nota is heel wat af gegaan. Voor inwoners is het onbegonnen werk om beleids les aan de kaak te stellen en Imet al de raad beslissingen nemen, is er veel bereikt en kan alleen maar het beste van n, s echter werkelijk geen pretje getuige van te zijn hoe het on- terp politiek wordt vertaald. Heel poordenspel, snedige scherpzin- eden of niet steekhoudende tira- zijn niet het doel waarvoor je zit. Je zit je alleen op te vreten, wat wordt het: ja of nee. pn is er nog iets: de raadszaal is beetje griezelig. Als je voor de rerwachte datum de propvolle ida ziet met „het" onderwerp als soort hamerstuk ergens halver- slaat de schrik je om het hart. 'eg 5 uur in het vak zitten met nek de hete adem van de tegen- Iers. Lekker knus. Langs de mu- taan ook stoelen klaar; ik heb 'an mogen zitten in de grote met tafels waar ik mijn bijde- praatjes moest verkopen (met ikke strot). Die zaal lijkt wel een rechtbank. ou zoveel prettiger zijn als je oerkt een paar agendapunten unnen volgen en daarna ver en, maar het tegendeel is het Je aanwezigheid wordt zó dui- °P prijs gesteld. Je krijgt zo'n 'ijk welkom, dat het onbeleefd 'in om voortijdig op te stappen. !r is het natuurlijk ontzettend Echt waar. Je mei kon ik niet op tijd zijn net agendapunt „leefbaarheid", De luilaknacht is, op enkele kleine ongeregeldheden na, rustig verlopen. In De Cocksdorp waren rond 04.00 uur 's nachts twee jongens vuur werk aan het afsteken. De politie ontdekte na enig speurwerk een par tij van 250 rotjes. Nadat het vuur werk in beslag was genomen keerde de rust in het dorp terug. Omstreeks 05.00 uur ontstond er in de Kikkertstraat onenigheid. Een achttal jeugdige Cocksdorpers wilde een viskar vernielen, waardoor een vechtpartijtje met de eigenaar ont stond. De zaak kon worden gesust. In Den Burg kreeg de politie rond 03.25 uur een klacht over geluidso verlast. Een band gaf vóór d'Ouwe Ulo, in de buitenlucht, een optreden. Toen de politie arriveerde was de band al weer naar binnen vertrokken. Omstreeks 06.00 uur werden op de Wilhelminalaan boomstammetjes en een stapel pallets aangetroffen op de rijbaan. In deze buurt werden tevens diverse vuilnisbakken uit hun staan ders gehaald en werd een aanhanger verplaatst. Op het Schilderend wer den enige dakpannen, eigendom van een bouwbedrijf, op de rijbaan stuk gegooid. In De Koog hadden twee personen rond 01.30 uur een Duitser in de kraag gevat, omdat hij een klap op een auto had gegeven. De politie nam de man, een 26-jarige inwoner uit Bremen, mee naar het bureau. Bij fouillering bleek de Duitser een vlin dermes op zak te hebben. Dit werd ingenomen en de toerist kreeg het advies zich wat kalmer te gedragen. Er was overigens geen schade aan de auto. Tijdens de luilaknacht is op diverse plaatsen gecontroleerd op rijden on der invloed. Niemand bleek de limiet te hebben overschreden. Ook de bromfietsers hielden zich aan de tij den, zodat het na 06.00 uur weer vrij rustig op straat werd. Het jaaroverzicht van de commissie voor beroep- en bezwaarschriften toont aan dat deze instantie nut heeft. Over 1990 werden 41 zaken behandeld, waarvan maar zes zijn doorgegaan naar de Raad van State. Slechts in één van die zes gevallen nam de Raad van State een andere beslissing dan de commissie. De Redmer IJska-school in De Waal houdt zaterdag in het schoolgebouw een uitgebreide fancy fair. Tussen 11.00 en 15.00 uur kan het publiek meedoen aan allerlei spelletjes zoals sjoelen, worst hangen, grabbelen, blinde bingo, blikgooien en nog veel Verder staan er kraampjes met boe ken en rommeltjes en er is een gezel lig terras waar koffie, thee, limonade en ijs verkrijgbaar zijn. Tevens is er een grote loterij met aantrekkelijke prijzen zoals een vier seizoenen dek bed. Ook bij het enveloppenspel is zo'n prachtig echt-Texels dekbed te winnen. De trekking van de verloting is om half drie. Yunus De opbrengst van het evenement wordt gebruikt voor aanschaf van ex tra schoolbenodigdheden en voor steun aan de actie „Stuur een Pa poea naar school". De kinderen heb ben de scholier Yunus Sada op het eiland Biak in Irian Jaya financiëel geadopteerd door voor hem het schoolgeld en bijkomende kosten voor tenminste een jaar te betalen. De jongen, die zelf als gevolg van de dood van zijn ouders, geen geld heeft en op niemand anders kan terugval len, wordt anders van school gestuurd, waardoor hij bij voorbaat kansloos is. Vanmiddag heeft Harry de Graaf van de (Texelse) Stichting Nieuw-Guinea voor de Waalder scho lieren aan de hand van foto's, dia's en voorwerpen verteld over Irian Jaya, de problemen van de Papoea's aldaar en over het werk van de stich ting. Het stichtingsbestuur ziet - in samenwerking met missie en gouver nement - persoonlijk toe op de juiste besteding van deze studieondersteu ning en bemiddelt desgewenst bij het onderhouden van schriftelijk contact tussen leerling en sponsors. Yunus Sada heeft inmiddels bericht gehad dat hulp onderweg is. u zich uit en/of thuis wilt voelen: J m naar Restaurant 't Bikkeletnent kruimt IS. 1795 A4 De Cocksdorp. telefoon 02220-16547. V Ik zou niet weten wat er verder nog te zeggen valt. Mariana Bijvoet, centrum Den Burg. Meer dan een half jaar is er gepraat, gediscussieerd, geredetwist, ge-oh'd, enz. enz. over de leefbaarheid. Eind resultaat: alle café's en disco's een uur langer open. Daar zakt werkelijk mijn broek van af. Wie zijn nu eigen lijk onze bestuurders? BenW neen, de gemeenteraad.... neen, een stelletje ambtenaren.... misschien, de horecabazen.... misschien. Ik weet het niet. Ik wens in ieder geval alle mensen, die voor niets geklaagd heb ben over de leefbaarheid, sterkte de ze zomer. Misschien zijn er nu in het gemeente huis enkele mensen die wat tijd over hebben, om de problematiek van het Texelse culturele leven te bestuderen. Dan aan geen Texelpop, musicalvere niging in sportzaal, enzovoort. Menno Stam, Den Burg. Texel wordt omringd door water. Wa tersport en Texel is daarom een idea le combinatie. Om iedereen op het eiland daarvan te overtuigen wordt zaterdag een „Open Dag Waterre creatie" gehouden. De activiteiten spelen zich af op twee plaatsen: in de haven van Oudeschild en op het strand van paal 33 in De Cocksdorp. ledereen kan daar tussen 10.00 en 16.00 uur genieten van demonstra ties en tentoonstellingen door twin tig verenigingen en bedrijven. Daarnaast bestaat de mogelijkheid om zélf actief mee te doen en een bepaalde tak van watersport uit te proberen. De organisatie van de dag is in han den van een speciale werkgroep. De ze bestaat uit Joop van Hove (Duikclub Texel), Jos Engelvaart (Zee- kanocentrum), Sidny van Zon (zeil- school De Eilander), Bart Boon (Cocksdorper kustzeilvereniging) en Henk Groenen (VVV Texel). Vorig jaar werd voor het eerst in Ne derland een waterrecreatiedag gehou den. Texel deed toen niet mee. Maar omdat het eiland zich bij uitstek leent voor watersport en omdat er ook veel verenigingen op dit gebied actief zijn, werd besloten voor dit jaar wel iets op touw te zetten. „Toevallig aanwezige toeristen zijn uiteraard ook welkom, maar we richten ons op de eigen bevolking," vertelt Henk Groe nen. In januari werd een oriëntatiebij eenkomst gehouden, waar acht verenigingen en bedrijven op af kwa men. Maar in de loop der tijd groeide dit aantal tot twintig. Hengelsportdag Op zaterdag is het tevens Nationale Hengelsportdag. Maar omdat de ei- landelijke sportvissersclub meedoet aan het Waddentoernooi op Vlieland, dat zich ook komend weekend af speelt, wordt aan deze tak van wa tersport op Texel geen aandacht besteed. Ter ondersteuning van de landelijke waterrecreatie-actiedag is een infor matiekrant verschenen, die bij de VVV verkrijgbaar is. Hierin staan de activiteiten die in heel Nederland worden gehouden en enige algemene achtergrondinformatie. Daarnaast is een speciaal programmaboekje voor de festiviteiten op Texel gemaakt. Dit is bij alle deelnemende bedrijven en instellingen verkrijgbaar. Hierin staat ook algemene informatie over de deelnemers met bijbehorende tele foonnummers, zodat ook later nog nadere inlichtingen kunnen worden gevraagd. Oudeschild De VVV-Texeltruck zal tijdens de open dag in Oudeschild staan en als coördinatiepost fungeren. Er wordt op de haven informatie verstrekt door Duikclub Texel. Demonstraties wor den verzorgd door Kanovereniging Texel, De Nederlandse Reddingsmaat schappij, Zeekanocentrum Texel en Het Teso-schip ..De Marsdiep" voer als modelboot in het bassin heel wat keren heen en weer. Surfen is een watersport die op Texel op verschillende plaatsen langs de kust wordt beoefend. In de passantenhaven mogen bezoekers die per boot komen ter gelegenheid van de Waterrecreatiedag gratis overnachten. de gloednieuwe waterskivereniging. Belangstellenden kunnen zelf aan den lijve ervaren hoe het is om in een ka no of een boot rond te varen of op waterskies te staan. Het botenbedrijf van Frans Hopman in Oudeschild houdt open huis en heeft een botenshow. Ook jachtwerf Betsema (Spinbaan 3 in Den Burg), watersportvereniging Texel, Zeilmake rij Texel en watersportcentrum Duin- ker houden open huis. Bezoekers zijn welkom bij de Stichting Passanten jachthaven. Bootbezitters die met hun vaartuig het eiland zaterdag be zoeken, krijgen een gratis overnach ting aangeboden. In het Maritiem- en Juttersmuseum van Oudeschild wordt een themadag rond het red dingswezen gehouden. Bij paal 33 in De Cocksdorp wordt informatie verstrekt door Catamaran- zeilschool De Eilander, de Cocksdor per Kustzeilvereniging, Kustzeilvereniging Westerslag, Wind- surfclub Texel en het Zeekanocen trum. Tevens kan iedereen bij deze instanties terecht voor een proef vaart. Vlielandveerdienst „De Vriend schap" houdt open huis en Jan van Dijk van Natuur-, Milieu- en Faunabe heer is met zijn vaartuig „Phoca" aanwezig om voorlichting te geven over de andere kant van de waterre creatie. „Een lange lijst van mogelijkheden," beaamt Henk Groenen. „Toch ontbre ken er nog een paar. We hebben iedereen die we maar konden beden ken gepolst, maar bijvoorbeeld de kustwacht en het korps mariniers doen niet mee." Om het bezoek aan de activiteiten te stimuleren is een prijsvraag gemaakt. Deze bestaat uit een lijst met vragen, die zijn op te lossen door een bezoek aan de verschillende activiteiten te brengen. Niet alle vragen hoeven te worden opgelost om kans te maken op een prijs. Onderaan het wedstrijd- formulier zit een reductiebon voor het entree van het Maritiem en Jut tersmuseum. De ingevulde exempla ren kunnen worden ingeleverd bij de Texeltruck of op maandag bij de VVV in Den Burg. De deelnemende instan ties hebben fraaie prijzen beschikbaar gesteld, zoals jacks, taarten, retourtje Vlieland, flessen Jutter en een dagje mee zeehonden uitzetten met de „Phoca".

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5