eroep op Texelaars voor project Vijwilligers doen onderzoek aar vleermuispopulaties Zeehondenvrouwtjes op huwelijksreis 'W Reddingboot drie keer gealarmeerd Maatschappelijk werk samen met thuiszorg Schilderij Wolkers brengt f4800,- op S.V.O. jeugdtoernooi Sportuitwisseling Boys geslaagd Anjercollecte Suppletie gaat zaterdag verder r en zoon samen goed 120 vakbondsjaren ,AG 28 MEI 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 5 enkort vindt op Texel een onderzoek naar het voorkomen vleermuizen plaats. Dit in verband met de samenstelling van atlas over de verspreiding van vleermuizen in Nederland. De jrzoekers doen een beroep op alle Texelaars om te melden r op het eiland deze diersoort voorkomt. Eind juni, zo rond jngste dag van het jaar, zullen vier vrijwilligers van het at- roject naar Texel komen, om in één nacht alle gemelde plaat- met een bezoek te vereren. „bat-detectors", voor het menselijk gehoor hoorbaar worden gemaakt. El ke vleermuissoort blijkt zijn eigen ge luid te hebben. Zo kunnen ze 's nachts worden opgespoord en aan de hand van hun geluid op naam worden gebracht. Met behulp van bat-detectors zijn de laatste jaren al veel nieuwe gegevens aan het licht gekomen. Zo is gebleken dat enkele soorten meer voorkomen dan eerder werd aangenomen. Ook zijn er duide lijk relaties gevonden tussen land schap zoals bos, water en houtwallen en de aanwezigheid van vleermuizen. Sinds het begin van de jaren tachtig is in Nederland de belangstelling voor onderzoek aan vleermuizen met be hulp van bat-detectors sterk aan het groeien. Om hier richting aan te ge ven startte de Stichting Vleermuis- Onderzoek in 1987 het Vleermuis At lasproject. Een initiatief, waar al meer dan vierhonderd mensen aan mee werken. Binnen dit project worden door vrijwilligers gegevens verzameld over de verspreiding en de ecologie van vleermuizen. Per provincie is er een werkgroep waarin wordt samen gewerkt en waarin ervaringen worden uitgewisseld op bijeenkomsten, ex cursies en inventarisatie-weekeinden. Bovendien kan men door die samen- s slecht gesteld met de Neder- 8 vleermuizen. Uit jaarlijkse tel- n blijkt dat veel soorten de te jaren sterk in aantal achteruit- terwijl enkele anderen inmiddels Nederland zijn verdwenen. Alle muizen zijn daarom wettelijk be- tmd, maar die bescherming kan joed van de grond komen als nd is welke eisen vleermuizen hun leefomgeving stellen. Met over hun gedrag tijdens de zo- naanden is weinig bekend. Het iroject moet die kennis leveren. tijd waren vleermuizen 's zo- een moeilijk te onderzoeken oep, maar door nieuwe ontwik- jen op het gebied van de elec- is daar nu verandering in in. Bat-detectors oge geluiden waarmee vleermui- lun weg zoeken door de duister- unnen sinds kort met loon-ontvangers zogenaamde werking snel een eventuele angst 's nachts op pad te gaan overwinnen. Op de hele wereld komen zo'n 950 soorten vleermuizen voor, waarvan 20 soorten in Nederland en 10 in Overijssel. Vleermuizen zijn vliegende zoogdieren: ze krijgen levende jongen die bij de moeder drinken. In het Ne derlandse klimaat zijn vleermuizen al leen 's zomers actief. In de winter gaan ze in een vochtige, vorstvrije ruimtes in winterslaap. Het voedsel van vleermuizen bestaat uit insekten: zo'n 3000 insekten per vleermuis per nacht. Een van de meest opvallende eigen schappen van vleermuizen is hun ver mogen in volstrekte duisternis hun prooi op te sporen zonder ergens te genaan te vliegen. Ze zenden hierbij signalen uit die weerkaatsen op vaste en bewegende objecten. Aan de hand van het teruggekaatste geluid (echo) kunnen zijn zich oriënteren en/of hun prooi lokaliseren. Dit ver schijnsel heet: echo-lokatie. De signa len bestaan uit voor ons onhoorbare, hoge geluidstrillingen. Bedreiging In dicht bebouwde en intensief be werkte gebieden nemen de aantallen vleermuizen de laatste 50 jaar sterk af. Hoewel de vleermuis in Nederland sinds 1973 wettelijk is beschermd, is dit niet voldoende. De belangrijkste bedreiging is het steeds meer ver dwijnen van zomer- en winterverblij ven. Als gevolg van restauratie werkzaamheden worden kerken en andere gebouwen ontoegankelijk ge maakt voor vleermuizen. Het gebruik van verkeerde houtconserveringsmid delen leidt tot grote sterfte onder de vleermuizen. Bij restauraties van ge bouwen moeten vleermuisdeskundi gen worden ingeschakeld. Spouwmuur-isolatie betekent niet al leen het verlies van een verblijfplaats maar soms ook de dood van hele ko lonies. In Overijssel zijn de afgelopen jaren veel goede winterverblijfplaatsen, bij voorbeeld keldesr, bunkers en ijskel ders verdwenen of ongeschikt geworden. Vaak kan het met enige moeite dit negatieve proces worden gestopt. Steeds duidelijker wordt ook de functie van allerlei hout- en land schapselementen: houtwallen, heg gen, rietkragen en wegbeplanting. Vleermuizen gebruikten deze elemen ten als oriëntatiepunten voor hun vliegroute tussen het woon- en jacht gebied. Behoud van deze landschaps elementen is dus erg belangrijk. Ook het gebruik van allerlei herbiciden en insekticiden in de land- en tuinbouw is mdirekt van invloed op de vleer muizen. Bescherming van verblijf plaatsen heeft echter alleen zin als ook het leefgebied van vleermuizen geschikt blijft of wordtl v "'It fi In winterslaap verkerende vleermui zen mogen niet worden verstoord. Wanneer vleermuizen onnodig ontwa ken leidt dit tot verlies aan vetreser- ves. En als vleermuizen aan het eind van de winterslaap te weinig reserve- voedsel hebben kan dit de dood tot gevolg hebben. Het is uitermate be langrijk dat in de winterverblijfplaats rust heerst en dat deze zo min mo gelijk wordt betreden. Tevens is het van belang dat het klimaat in zo'n verblijf door de vleermuizen gunstig blijft: een hoge luchtvochtigheid en vorstvrij. Soms is het gewenst om in dit soort ruimten (kelders, bunkers, ijskelders) patiostenen aan te brengen zodat vleermuizen hierin weg kunnen kruipen. Gebouwen Veel vleermuizen leven met mensen onder hetzelfde dak. Ze zitten meestal onder het dakbeschot, in de spouwmuur of bijvoorbeeld tijdelijk achter de vensterluiken. In grotere gebouwen soms ook op zolder. In veel gevallen maken vleermuizen hier al jaren gebruik van, zonder dat de bewoners het weten. Aangezien vleermuizen zeer plaatstrouw zijn is het van groot belang dat deze ver blijfplaatsen niet worden verstoord. Holle boom Holle bomen zijn belangrijke zomer en winterverblijfplaatsen. Als gevolg van intensieve houtteelt is het aantal holle bomen op vele plaatsen sterk beperkt, waardoor de concurrentie met vogels toeneemt. Bovendien heeft één vleermuis meerdere holle bomen nodig omdat hij in de loop van de zomer regelmatig van holte wisselt. Holle bomen moeten dus zo veel mogelijk blijven staan. Mocht er toch worden gekapt, dan bij voorkeur in het najaar. In bosgebieden met weinig holle bomen kunnen eventueel vleermuiskasten worden geplaatst. Rabiës Sinds 1987 worden met rabiës hondsdolheid) besmette vleermui zen in Nederland aangetroffen. Het betreft hier een minder gevaarlijk ty pe virus dan bijvoorbeeld bij honden of vossen. Een ander verschil is dat hondsdolle vleermuizen uit zichzelf nooit mensen of dieren zullen aanval len. Toch moet men oppassen. Het virus wordt overgebracht via speeksel of urine. Raak dus nooit zieke of ge wonde vleermuizen aan, laat ze zo veel mogelijk met rust. Is vastpakken toch noodzakelijk, gebruik dan hand schoenen of waarschuw het consu lentschap N.M.F. in Zwolle. Als iemand (of een huisdier) is gebeten door een verdachte vleermuis, neem dan direct contact op met de Veteri naire Inspectiedienst. In vrijwel alle gevallen geldt: Voorkomen is beter dan genezen, met andere woorden: raak vleermuizen niet aan. Twee zeehondenvrouwtjes uit Har derwijk zijn onlangs op huwelijksreis naar EcoMare gegaan. Ze blijven hier de hele zomer, in de hoop dat ze in de smaak vallen bij.de Texelse zee hondenmannetjes en drachtig huis waarts keren. De vrouwtjeszeehonden, Merijntje en Ampad, zijn 8 en 16 jaar. Ze hebben in Harderwijk nog niet voor na geslacht gezorgd, omdat de twee zeehondenmannetjes die daar leven meer oog voor elkaar hebben dan voor de bevallige dames. Behalve hèt kunstje, kunnen de zee hondenvrouwtjes wel andere leuke kunstjes. Betekent dit in de zomer acrobatiek in het EcoMarebassin? „Nee", zegt zeehondenverzorger Rens van der Zwaag. „Als ze uit zichzelf iets doen is dat natuurlijk leuk, maar ze móeten niet. Ze krijgen hun eten De reddingboot is vorig weekend drie keer in actie gekomen. Er hoefde ech ter in geen van de gevallen assistentie te worden verleend. Een in Stavoren door Duitsers ge huurd zeiljacht met de naam „Kai- ros" bleek zondag rond 08.45 uur ten westen van de vuurtoren aan de grond te zijn gelopen. De bemann ing bleek geen enkele zeilervaring te heb ben en dacht tussen Vlieland en Texel door naar Kornwerderzand te kunnen. Ze werden door de redding boot begeleid naar het Molengat en kregen het advies via die route terug te keren. Zondag werd rond middernacht alarm geslagen omdat de „Maartje" van Theo Eilander nog niet thuis was. Via de radio kon contact worden gelegd met het schip, dat op de ondiepte „Bresem", zo'n acht kilometer ten oosten van De Cocksdorp, was vast gelopen. De schipper wilde op eigen kracht proberen los te komen, wat rond 05.00 uur lukte. Op de steenplaat, een zandvlakte ten oosten van het reddinboothuis van De Cocksdorp, werd dindagavond rond 20.00 uur een man gesigna leerd. Hij liep in noordelijke richting over de plaat. De vuurtoren werd ge waarschuwd. Omdat nergens langs de plaat een bootje te zien was, werd de reddingboot gewaarschuwd. Schipper Groen van de Siegfried Eg- mundis stuurde het bootje De Speur neus vooruit. De man was er nog. Het bleek een opvarende van de kok kelvisser Yerseke 92 te zijn, die met een rubberboot was afgezet om de vangstmogelijkheden te inspecteren. Hij zou later weer worden opgehaald. evengoed wel." Van der Zwaag ver telt dat onder de EcoMare-zeehonden ook enkele exemplaren zitten die grappige kunstjes doen als ze worden gevoerd. „Maar wij vragen dat nooit van ze. Ze doen het echt zelf." Verdrinken Merijntje en Ampad zijn voorlopig on dergebracht in bassins met vrouw tjes, om te voorkomen dat ze door Om de werkdruk bij de Stichting Maatschappelijk Werk te verminde ren, wordt al enige tijd naar een oplossing gezocht. Het college van b en w vindt het een goed idee als wordt gefuseerd met een instelling voor thuiszorg, mits het maatschap pelijk werk herkenbaar en even toe gankelijk voor alle inwoners in de kop van Noordholland blijft. De Stichitng voor Maatschappelijk werk wilde half '89 een uitbreiding van het aantal arbeidsplaatsen om de werkdruk te verlichten. De gemeen ten in het gewest Kop van Noordhol land vonden echter dat eerst maar eens moest worden onderzocht hoe noodzakelijk deze uitbreiding was. Al le gemeenten onderschreven de uit komst ervan: een nieuw onderzoek doen naar fusering met het RIAGG of een thuiszorgorganisatie. Het gewest vormde een stuurgroep en een werk groep, maar de Stichting voor Maat schappelijk Werk weigerde hieraan mee te werken en vroeg of men niet zelf een reoganisatieplan mocht ma ken. Dat was goed. Zelfstandig voortbestaan van de stichting werd door alle gemeenten uit het gewest afgewezen. Een amb telijke werkgroep kwam na een on derzoek tot de conclusie dat fusie met een thuiszorginstelling het meest logisch was, maar de leden van het gewest bleven hierover verdeeld. De kerntaak van het maatschappelij ke werk is de psycho-sociale hulpver lening, maar er bestaan verschillende overlappingen: op juridisch terrein met sociale raadslieden en op gebied van de schuld-hulpverlening met de gemeentelijke sociale diensten. Het gewestbestuur wil echter voorkomen dat de functie van het maatschappe lijke werk uiteenvalt tot inhoudelijk verschillende en kleinschalige voorzie ningen. Door fusie en door werkafspraken te maken over de overlapping, kunnen de problemen worden opgelost en blijft de kwaliteit van het maatschap pelijke werk na fusering voor alle ge meenten op een aanvaardbaar niveau. de mannetjes al te gretig worden ontvangen. „Het is eens voorgeko men dat een zeehondevrouwtje ver dronk omdat verschillende mannetjes haar geen tijd gunden boven water adem te halen," aldus Van der Zwaag Pas in juli of augustus zal het tweetal bij hun aanstaanden worden gelaten. De bevruchting vindt meestal in augustus plaats, maar de eicellen blij ven nog wel drie maanden in de eilei der. In deze „rustperiode" kunnen de vrouwtjes eerst hun wintervet opbou wen. De zwangerschap vergt name lijk veel van hun krachten. Het dier valt er 25 30 kilo van af. Door middel van echoscopie kan in april worden bekeken of de dieren daadwerkelijk in blijde verwachting zijn. Zes zeehonden van EcoMare hebben onlangs zo'n echo gehad en bleken inderdaad zwanger. De zee hondenoppassers zijn ervan overtuigd dat in de zomer meer dan tien jon gen zullen worden geboren in EcoMare. Bij een gisteravond in veilinghuis Christie's in Amsterdam gehouden veiling heeft een schilderij van Jan Wolkers f4.800,- opgebracht. Het kunstwerk, een geschilderd houten reliëf uit 1979, kwam in handen van een Franse handelaar. De Fransman moet boven het gebo den bedrag 15 procent veilinggeld be talen, waarmee de totale koopsom op 75.520,- komt. Volgens een veiling-woordvoerder was gisteravond sprake van een gemiddelde kooplust. Wolkers schilderij vormde geen uit schieter. De opbrengst lijkt een aardi ge indicatie te geven voor de waarde van het schilderij dat de Texelse kunstenaar beschikbaar heeft gesteld voor de actie ten bate van de restau ratie van de Ned. Hervormde kerk van De Cocksdorp. Het schilderij is de hele zomer te zien op een ten toonstelling in het kerkgebouw aan de Kikkertstraat, temidden van wer ken van andere Texelse kunstenaars. De bijdrage van Wolkers kan worden beschouwd als de hoofdprijs van de loterij, waarvan de loten verkrijgbaar zijn bij de kunstexpositie. Onder prima weersomstandigheden is zaterdag een jeugdtoernooi gehouden op de velden van S.V.O.. Deelnemen de verenigingen waren Makkum, Ac tief, Flevo, Top 63, S.V.C. en Texel. De sfeer was goed en er werd sportief gespeeld onder leiding van scheids rechters die er zelf ook veel plezier aan beleefden. De winnaars Texel A1, S.V.O. C1„ S.V.O. D1, S.V.O. F1, Mak kum E en Flevo E gingen met de be kers, die door Cees Riemens werden uitgereikt, naar huis. Het Cl- team van Texelse Boys heeft tijdens het weekend een geslaagde sportuitwisseling gehouden met twee C-teams uit het Gelderse Etten. Vrijdagavond werden de gasten ont vangen. Dankzij een quiz zat de ge zelligheid er al gauw in. Zaterdag werd deelgenomen aan het C1 en C2 toernooi en 's nachts aan het nachtspel van het Recreatieteam. Op zondag werd Texel verkend en volgde ter afsluiting een barbecue in het bos zondagmiddag tijdens de afsluiting waren alle deelnemers moe maar vol daan. Volgend jaar zal het geslaagde weekend zijn vervolg hebben. Toernooi De zaterdag (Cl en C2) en zondag (A1| gehouden toernooien zijn zeer geslaagd. De uitgenodigde ploegen waaronder naast twee teams uit Et- ten ook zes teams uit Warnsveld, waren aan elkaar gewaagd. De span ning bleef er daardoor goed in. Meest opvallende was het zeer sportieve verloop van het toernooi. Beide da gen behoefden geen strafminuten te worden toegepast. Uitslagen: C1-toernooi 1. Warnersveldse Boys Cl, 7; 2. H.C.S.C. Cl, 6; 3. Texelse Boys C1. 4; 4. Etten C1, 2; 5 Reigerboys C1. 1. C2-toernool: 1. Etten C2, 6; 2. Watervogels C1, 6; 3. Texel se Boys VI. 6; 4 H.C.S.C C2. 2; 5- Warns- veldse Boys C2, 0. A1 -toernooi: 1. Schalkwijk Al, 9; 2. Kolping Boys A3, 9; 3. Texelse Boys Al, 6, 4. Warnsveldse Boys Al, 4; 5. Warnsveldse Boys A2, 2, 6. Hollandia T A2, 1. De landelijke anjercollecte wordt dit jaar in de periode van 16 juni t/m 29 juni gehouden. Ook op Texel wordt jaarlijks door verschillende clubs ge collecteerd t.b.v. het anjerfonds. Het aantrekkelijke van deze collecte is dat een derde procent van de opbrengst direct ten gunste komt van de collec terende vereniging. Het Anjerfonds is een zelfstandige afdeling van het lan delijk Prins Bernhardfonds en zamelt geld in om steun te kunnen verlenen aan activiteiten en investeringen op het gebied van de cultuur en natuur behoud, met name in de amateursec tor. De inkomsten uit collectes en loterijen komen ten goede aan talloze culturele activiteiten en instellingen zoals: amateuristische muziekbeoefe ning (fanfare, drumband, harmonie, marjorettes, koren): dorpshuizen (pia no, podium, toneellicht); culturele jeugdwerk en scouting; folklore en regionale cultuur; amateurtoneel, ca baret, ballet. Bij belangstelling voor het collecteren en voor verdere informatie kan men contact opnemen met de sectie kunst, cultuur en hobby, in d'Ouwe ULO, Wilhelminalaan te Den Burg. Tel. 02220-15582/14300. precies tr lo zoon. Wouter Ilinksen Wouter-Jan beiden onderschelden wegens trouw lidmaatschap Jaap Kreeft over die periode: „Je werd in de tweede wereldoorlog lid van de Landarbeidersbond en maakte deel uit van dezogeheten „gouden ploeg". Als vuilophaler was te daarna jarenlang het visitekaartje van de ge meente." „Boet", zoals Van der Slik- ke door zijn collega's van de vuilophaaldienst werd genoemd, re kende voor dat hij achterop de vuil niswagen minstens anderhalf keer de wereld was rondgereden. Inmiddels heeft Wouter van der Slikke wegens het bereiken van de VUT-leeftijd in '88 de vuilniswagen vaarwel gezegd. Na een oponthoud van anderhalve week zal de zandsuppletie bij De Koog waarschijnlijk zaterdag kunnen worden voortgezet. De kans dat het totale projekt in de eerste week van juli gereed is, is daardoor nog steeds zeer groot. Dinsdag moest de Combinatie De Koog het werk staken wegens het uitvallen van de hopperzuiger Geopo- tus 14. Een pompmotor was ver brand en moest in Rotterdam worden gerepareerd, een tijdrovend en om slachtig karwei dat inmiddels zijn vol tooiing nadert. De pech deed zich voor kort nadat een belangrijke mijl paal was bereikt. Eén miljoen kubieke meter zand (de helft van de totale hoeveelheid) was op het strand aan gebracht. Het gedeelte tussen de pa len 18.33 en 20.31 is nu opgehoogd. Omdat in het begin van het werk een flinke voorsprong is opgebouwd, wordt over de vertraging met somber gedaan. Officieel heeft de Combina tie de tijd tot 11 augustus, maar het' lijkt geen probleem om meer dan een maand eerder klaar te zijn, zodat het strandleven van De Koog nauwelijks hinder zal ondervinden. sr lidmaatschap is een unieke 1 enis in de vakbondsgeschie- vooral als je zoon ook nog 50 jaar lid blijkt te aldus J. Bosma, van de In- ie en Voedingsbond CNV. In de ondsla lag zo snel geen passen- 'derscheiding klaar voor dit sme jubileum van Wouter van ilikke uit Den Burg. ivas de districtsbestuurder, niet ege handen naar gebouw „De m Den Burg gekomen. De "ge Van der Slikke mocht kie lt een geheel verzorgde vakan- s. of een cadeaubon ter waarde 250,-, waaraan hij de voorkeur Hou ter van der Slikke was 70 leleden één van de mede- Iters van de afdeling Oosterend 'et CNV. Jarenlang was hij pen- "eester. Van der Slikke over die tegenwoordig wordt de contri- ■an het loon afgehouden, maar ds haalde ik de bijdrage weke- >ji de leden op." De jubilaris was in pensionering, 35 jaar geleden, Iebroken werkzaam in de land- Jarenlang en tot volle tevre- eid ook gedurende mijn periode Psfabriek „De Samenwerking" in 'Pd, waar tegewoordig Garage gevestigd", besluit Van der Junior Wouter-Jan (63) kreeg op het °9er>blik een gouden insigne euwerkrans op de revers „Zo zie je maar weer dat ■Ptpo van ambtenaren nog p hoger ligt dan in andere sec- sP°tte Jaap Kreeft. De voor- ven de Christelijke Federatie Overheidspersoneel ICFO), troef- örmee zijn CNV-collega af, die ■NV-insigne nog schuldig moest an der Slikke, nu vijftig jaar had als landarbeider aanvan- ln de voetsporen van zijn vader.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5