gp* '- ,U moet ophouden e sodemieteren!" SACK TO THE SIXTIES deputeerden stuitten op gesloten boerenfront II gaat ivolgen van latienota 'Studeren TeKUUfó ■okrunnier suf poorten Dodelijk gewond bij aanrijding DERWETS STAPPEN OP TEXEL JE TENTJE MEE VRIJDAG B0L VA/V f)oc ZATERDAG 21. Gemeente sluit muziekcafé Molenkoog viert zwemfandag r> School/dorpshuis is geen succes sw Gemeente zoekt bestemming voor ton Wie snapt er wat van postzegelplan? Een kind kan de klok luiden enBack to the sixties! Voor als u ach uil en/of thuis wilt melen: Kom dan naar Restaurant 'I Bikkelemcnt Kikkertstraat 19, 1795 /IA De Cocksdorp. telefoon 02220-16547. BWddaq 17.00 iiiir Dnrnsnleirv Hktnrisrhf» autn's an Rnr.k Ri Roll rlansdrne, idvsrtenlies. abonnementen, etc. ,,!d De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Postoiro 652 jn 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 1 1 1 J. BanSbes Am,o Bank n, 46.99.17.636 tie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon If /^1 I C* 11fl Rabobank nr. 36 25.01.742; N.M.a nr. 67.34.60.398 "ll'kbid deze weéiTtot en met dinsdag a.s. W 1/i//r tf/if I iV Verschijnt dinsdags en donderdags. jet Bflrndsen, Wilbelminalaan 58. Oen Burg, telefoon 02220-14896 J KS Abonnementsprijs 743,95 per half jaar; Los 71.20 Een 15-jarige scholiere uit Hilversum raakte gistermiddag op de Pontweg zo ernstig gewond dat ze enkele uren later overleed. Het ongeluk gebeurde op de kruising Pontweg/Gerritslanderdijkje/Kogerweg. Het meisje maakte deel uit van een groep van zestig schoolkinderen van het Hilversumse Lyceum, die rond 14.00 uur op het fietspad stonden te wachten om de Pontweg over te ste ken in de richting van de Kogerweg. De groep bleef staan, omdat uit de richting van De Koog auto naderde, bestuurd door een 36-jarige automo biliste uit Den Burg. Het meisje stak echter wel over en werd geschept. Ze werd met diverse beenbreuken en inwendig letsel in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis ver voerd, maar de hulp mocht niet ba ten. De huurfiets waar ze op reed raakte totaal vernield. De auto was aan de rechter- en voorzijde zwaar beschadigd. Tineke Jimmink keek nog verder in de toekomst en voorspelde aan de hand van de vierde nota Ruimtelijke Ordening waarin Texel helemaal „blauw" is, dat het eiland met nog veel meer maatregelen, gericht op behoud van natuur en milieu, te ma ken krijgt. Vooral voor jonge boeren een weinig hoopvol perspectief. Willem Bakker uit Den Hoorn schoot het meest sarcastisch en langdurig uit zijn slof. „U wordt goed betaald voor onzinnig geklets", zei hij tegen de gedeputeerden, die hij vergeleek met een niets ontziende bende over vallers, die wat hem betreft uit een vliegtuig mochten worden gegooid als zij zouden volharden. „Laat u niet meer verleiden om een vernietiging scampagne te helpen promoten". Arie Lap had geen goed woord over voor het plan om van de beste bol- Lees verder pagina 7 lidelijko havenhoofd van 't Horntje bekroond met trekkers met teksten. Gedeputeerde Tilrooij verklaarde het een mooie actie te vinden en „enteeide de organisatoren. kelder", zo luidde de spreuk die op een giertank was gezet. Drs Ach terstraat wees er zijn gehoor fijntjes op dat die kreet is verouderd. Sinds het nieuwe college van gedeputeerde staten aan het bewind is, berust de portefeuille natuur, landschap en openluchtrecreatie niet meer bij Wim van Gelder maar bij Frans Tilrooij. Achterstraat ging tijdens de bijeen komst echter ook zelf een keer de mist in, toen hij beweerde dat Texel niet bang hoeft te zijn dat de omzet ting van agrarisch gebied in natuur gebied door middel van het bestemmingsplan zal worden afge dwongen. Want, zo redeneerde hij, Texel maakt dat bestemmingsplan im mers zelf. „Als u niet wilt dat er iets verandert maakt u gewoon géén nieuw bestemmingsplan en het oude blijft dan geldig". Oud-wethouder (van ruimtelijke ordening) Daan Schil ling wees op de onjuistheid van die bewering en herinnerde eraan dat de gemeente zich in zijn ruimtelijk beleid moet houden aan richtlijnen van de provincie. Als het door de gemeente gemaakte plan volgens de provincie niet deugt, wordt er geen goedkeu ring aan gegeven en moet binnen een jaar een nieuw plan worden ge maakt. Weigert de gemeente, dan doet de provincie het zelf door mid del van een zg. aanwijzing. Er kan dus wel degelijk tegen de zin van de plaatselijke bevolking een bepaalde bestemming worden opgelegd. Onteigenen De gedeputeerden legden veel nadruk op het vrijwillige karakter van de op natuur- en landschapsbescherming gerichte maatregelen. Niemand kan worden verplicht een beheersovereen komst aan te gaan en niemand kan worden gedwongen agrarische grond te verkopen zodat er een natuurge bied van gemaakt kan worden. Meer dere sprekers, waaronder Jos Timmer van Bloembollencultuur, meenden uit de stukken iets heel anders te heb ben begrepen. Daarin werd onteige nen wèl als mogelijkheid genoemd. De gedeputeerden meenden dat Tim mer deze zin uit zijn verband had ge rukt. Onteigenen kan alleen als er sprake is van landinrichting, dus met toepassing van de landinrichtingswet en daarvan is op Texel geen sprake Timmer liet zich echter niet over tuigen. Boos Al in het begin van de bijeenkomst ging het er heetgebakerd toe. De ge deputeerden die uitleg gaven over de gang van zaken bij het aanwijzen van de relatienota- en andere gebieden, werden al direct onderbroken door boeren die vonden dat al dat gepraat zinloos was. „We willen het toch niet. U ontneemt de grond aan men sen die er generaties lang op hebben gewerkt. Wij hebben binding met de grond. Het is hier geen Noordoostpol der. We moeten jullie allemaal de plomp inlazeren". Tilrooij legde üit dat de provincie bestuurders niets anders doen dat de besluiten van het rijk, unaniem gesteund door de Kamer, tot uitvoe ring brengen door met de mensen te gaan praten op een moment dat er nog niets definitief is. De inpasbaar heid van de maatregelen in de land bouw moet worden bekeken en voor 1 januari 1992 moet de globale be grenzing van de nu voorlopig voor gestelde gebieden vastliggen. Belofte geschonden? Namens de gezamenlijke landbouwor ganisaties zei Kees Hin dat er sprake is van het schenden van een belofte. Ten tijde van het aanwijzen van de eerste relatienotagebieden op Texel is beloofd dat het daarbij zou blijven. Nu echter wil men opnieuw 870 ha pakken, waaronder zeer hoogwaardi ge bollengrond bij Den Hoorn en goe de klei bij Oosterend. Ook is er beloofd dat er na de aanwijzing van de grenzen van de relatienota- en re- servaatsgebieden, buiten die grenzen geen gronden meer zouden worden aangekocht, maar dat is toch ge beurd. Hin betoogde voorts dat de huidige situatie op Texel (6000 ha natuurgebied en 8400 ha landbouw gebied) evenwichtig is. Nog meer na tuurgebied aanwijzen betekent voor de nu nog sterke Texelse landbouw verpaupering. Drs Achterstraat beloofde direct te zullen nakijken wat er bij de eerste aanwijzing in 1986 is beloofd. „Wij houden ons aan die belofte". Gemeente Willem Bakker („Spyk") nam het kwalijk dat de provincie de gemeente pas zeer laat heeft betrokken bij de huidige discussie. Tilrooij legde echter uit dat GS vinden dat de boeren de eerste belanghebbenden zijn en dat het daarom correct is in eerste in stantie met hen te praten. Toen dat blijkbaar verkeerd overkwam had men de gemeente graag alsnog de nota gestuurd, terwille van de goede ver houdingen. Jacob Lap Kzn overhandigde handte keningen van agrariërs uit De Hem- mer, na een betoog te hebben afgestoken waarin hij zich met verbit tering afkeerde van de plannen om de gronden in dit gebied een be schermende status te geven. „Doe het niet. Het gemeentelijke bestem mingsplan biedt voldoende ga ranties". Ook Henk Smit van Zuid-Haffel ver klaarde alleen maar nadeel te zien in de aanwijzing tot relatienotagebied en natuurreservaat. Gedeputeerde Frans Tilrooij poogt zijn gehoor er vergeefs van te overtuigen dat het aangaan van beheersovereenkomsten en het aankopen van agrarisch land om er natuurgebied van te maken, een volkomen vrijwillige zaak is voor de betrokkenen. Rechts van hem gedeputeerde Jan Achterstraat en links bioloog P. Kant. „Met Van Gelder gaat Texel naar de De Metro; PRETTY THINGS (from U.K.) °e Toekomst: EARTH FIRE Tiffany: flaming stars cnENS 2^.3® Galjoen: ARM AND „mVANG °P MA.E der de Pomp catman oaHTOUTS Ql i\j£N De Boulevard: RENE THE ALLIGATORS PASSE*7.pNi£nOE Bt0 rv Pollepel. THE SHOES f<\7,60 Beerekuil: THE CLARKS 1 De Kuip: JIMMY JAMES the blue flames De Jutter: HAPPY TUNES In de organisatie hadden initiatiefne mers Flip Breman en Arnoud Martin Langeveld een belangrijk aandeel. Sinds vrijdag waren ze ermee in touw geweest en hadden naast de zeventig trekkers zo'n 150 collega's naar 't Horntje weten te krijgen, on danks het feit dat het in de veehou derij momenteel behoorlijk druk is en velen rond vijf uur 's middags eigen lijk weer op huis aan moesten om te melken. Dat de gedeputeerden uitge rekend op dit tijdstip de hoorzitting hadden gepland, werd hen door minstens één spreekster in harde ter men kwalijk genomen. „U wilt een kwart van het Texelse grasland onder de relatienota brengen. Mede daartoe houdt u deze hoorzitting, terwijl de betrokken boeren midden in het bin nenhalen van de eerste snee gras zit ten, op een achternamiddag vlak voor melkenstijd. Hebt u nou echt geen boerenverstand - en dat is erg want u beslist wel over boerenbedrij ven en boerengezinnen - of is dit tijdstip met opzet zo gekozen - en dat is nog veel erger". Die spreekster was Lia Duinker, die met haar betoog meer indruk maakte dan de boeren die een scheldpartij met soms per soonlijke dreigementen opvoerden. Hoop Hoewel gedeputeerden en agrariërs elkaar in geen enkel opzicht konden overtuigen en de argumenten over en weer weinig nieuws bevatten om dat ze ook al breed zijn uitgemeten toen Texel voor het eerst met de re- latienotaproblematiek werd gecon fronteerd, ontstond onder de aanwezigen op een gegeven moment toch een hoo|ivolle stemming. De provinciebestuurders reageerden na melijk heel verrassend toen door en kele opposanten was onderstreept dat de agrarische economie van Texel de bestaande oppervlakte in tensief gebruikte agrarische grond hard nodig heeft. Verandering van agrarische grond in natuurgebied of minder intensief gebruik door be heersovereenkomsten, betekent ver kleining van het draagvlak en heeft negatieve gevolgen voor rentabiliteit en werkgelegenheid. Gedeputeerde Achterstraat verklaarde onmiddellijk dat de provincie hieraan niet voorbij zal gaan als het waar is en hij zegde toe dat het Landbouw Economisch Instituut (LEI) opdracht zal krijgen hiernaar een onderzoek in te stellen. gedeputeerden Drs. Jan Achterstraat en Frans Tielrooij heb- gistermiddag bij de boeren geen enkel begrip ontmoet voor jlannen om de oppervlakte relatienotagebieden flink uit te den. „Jullie moeten daar in Haarlem ophouden te sodemiete kregen zij te horen en dat was nog een van de meest ndelijke opmerkingen die door de zaal van het Havenrestau- R werden geslingerd. i overhandigde aan de gedeputeerden de nota van de gezamenlijke agrarische or- ifos, die duidelijk maakt dat Texel geen agrarische grond kan missen. Het Landbouw misch Instituut zal zich nu, in opdracht van de provincie, ook in deze problematiek zij voor een grimmig en gesloten (stonden zagen zij al direct bij wderen van het haventerrein, de dijk van het havenhoofd had- de boeren zeventig trekkers in rij gezet, allemaal voorzien van len met rijmende spreuken die t te raden overlieten. De voorge len uitbreiding van relatienotage en de aanwijzing van urontwikkelingsgebieden, wer den gezien als een ramp voor de agrarische en daarvan afhankelijke andere bedrijvigheid op Texel. In uit eenlopende toonaarden werd dit door meerdere sprekers ook in de zaal duidelijk gemaakt. De twee ge deputeerden en hun adviseurs kon den pleiten wat ze wilden, maar ze stonden tegenover een muur van wantrouwen en ongeloof. Geen en kele voorstander liet zich horen. Veel aanwezigen hadden speciaal voor deze gelegenheid gemaakte groene t-shirts aangetrokken met het opschrift „Texel geen klant voor rela- tienotaland". De actie viel onder verantwoordelijk heid van de gezamenlijke Texelse landbouworganisaties en de plaatselij ke afdeling van Bloembollencultuur.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1