Cjroen ^warts jexel s in het hart-. Gemeente wil gebruik van tropisch hardhout afraden oorjaarsbalans „warming up" oor begrotingsbehandeling Toeristenbelasting levert veel meer op We gaan zware tijden tegemoet" Boer is boos! lUssen dijk en duinenrij w Iedereen uit z'n dak tijdens Rock 'n Rollfestival w Sportieve strijd tijdens gezellig Tevokotoernooi w Eindstanden zaalvoetbalseizoen Lionsveiling heeft record opbrengst sn Zaanse brandweer hield overlevingstocht op Texel Gewonde bij aanrijding Vernielingen in wachtlokaal Teso Shovel ramt auto Woeste Willem uis opengebroken gische bestuurders rochten Texel Slaags met portier Weer vrouw bij Texelse politie :RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10584 DINSDAG 4 JUNI 1991 f EX E LS E 9 COU RANT jdvertenties, abonnementen, etc. veld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 3n 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 tie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon >-12741 He buiten werktijd de Graaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, telefoon 02220-15639. Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99 17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B nr 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs ƒ43,95 per half jaar; Los ƒ1,20 door Klaas Bonne Zij demonstreerden op de haven. Met hun trekkers op een rij. En de stoet der ambtenaren, Trok daar aan hun oog voorbij, Die kwamen hier een aanslag plegen, Op het erfgoed van boer Biet, Maar die zwaaide met zijn klompen Want dat nam hij zomaar niet. Want hoe genoegelijk ook het leven, Van de landman henen glijdt. Die Haarlemse relatienota, Spaart de kool, laat staan de geit, Ze zijn immers opgegroeid, Met feugeltjes en planten, En vragen niet om een advies, Van witgeboorde klanten Zij bespraken in het restaurant De netelige kwestie. Gooi dat volk maar in de plomp Zo luidde hun suggestie, Of stop ze in een vliegmachien, En werp ze maar naar buiten, Voordat de uitgemolken boer, Naar zijn domein kan fluiten, Want zij zien bij voorbaat al, Hun vruchtbaar land verpieterd. Dus was de uitspraak eensgezind, Gauw op gesodemieterd. Een 26-jarige automobilist uit De Cocksdorp veroorzaakte zondagoch tend op de Slufterweg een aanrijding toen hij vanuit een uitrit de rijbaan opreed op het moment dat een 54-jarige motorrijder uit Oosterend voorbij kwam. Die motorrijder werd in de flank ge raakt, kwam te vallen en liep schaaf wonden en kneuzingen op De motor werd rondom aanzienlijk beschadigd. De automobilist bleef ongedeerd; zijn wagen werd aan de voorkant zwaar beschadigd. De toeristenbelasting over 1990 heeft f2.040.000,- opgebracht. Dat is veel meer dan de gemeente had geraamd. Komend seizoen wordt een nog hogere opbrengst verwacht, te meer daar er strenger gecontroleerd zal worden. Cees Hin van het CDA zei in de ver gadering van de commissie voor fi nancieel, economisch en technisch beleid de stijging van de opbrengst over dit jaar vooral te wijten aan de Golfoorlog, waardoor minder buiten landse vliegreizen worden gemaakt. Erna Eelman van de VVD zocht het meer in de promotie die voor het eiland is gemaakt door de VVV. Texels Belangman Gerbrand Poster vond dat maar onzin: „In Zeeland is niets aan promotie gedaan en toch zit het daar barstens vol." Bart Bos van de afdeling financiën legde uit hoe de controle op naleving van toeristenbelasting werkt. „We proberen ons bestand van logies- verstrekkers compleet te krijgen door brochures van de VVV en ANWB in de gaten te houden en advertenties voor vakantie-onderkomens in diverse kranten. Deze mensen zijn verplicht een nachtregister bij te houden. In de zomer is elke dag een ambtenaar op pad om controles uit te voeren." Deze controle leek Peter Bakker van Groen Links tamelijk licht. „Als ik de cijfers van de vreemde auto's in het seizoen vergelijk met de opbrengst van de toeristenbelasting zit er nog 1,5 miljoen gulden verschil in...." Hij In het wachtlokaal van Teso zijn za terdagochtend vernielingen gepleegd. De baldadigheden moeten even na opening van het wachtlokaal hebben plaatsgehad. Een schuifwand werd opengetrokken en ontzet. Ook wer den asbakken over de grond gesme ten en vernield. Een bestuurder van een shovel reed donderdagmorgen frontaal tegen een Ford Escort van een inwoner van Aarle-Rixtel. De personenauto raakte bij de botsing total-loss. De aanrijding vond plaats op de Kamperfoelieweg in De Koog. Ter hoogte van een hotel week de shovel-bestuuder, een 31-jarige man uit Hippolytushoef, uit naar rechts om een tegenligger te la ten passeren. Hierbij ramde hij een rechts geparkeerde Ford. De shovel botste met de wagen vervolgens te gen een bloembak, twee muurtjes en een portaal van het hotel. Tegen de bestuurder is proces verbaal op gemaakt. wees erop dat de opbrengst aan toe ristenbelasting dan misschien mee valt, maar dat het bedrag in geen enkele verhouding staat tot de kosten die worden gemaakt voor het toerisme Henk Pennmgs van de afdeling finan ciën legde uit dat er een stageproject zal worden gestart. „Hiermee wordt onderzocht of er een betrouwbaar meetsysteem is te ontwikkelen om de hoeveelheid toerisme te registre ren. Die 1,5 miljoen is misschien een leuke, kop in de krant, maar het lijkt me sterk dat de gemeente zo'n be drag laat liggen. We willen een goed meetsysteem om van zulke indianen verhalen af te komen." Bakker ant woordde fel dat hij zijn berekening had gebaseerd op cijfers uit het ge meentelijke recreatie-basisplan. „Wij zijn helemaal niet uit op goedkope propaganda." Wethouder Terpstra was van mening dat de controle wel kan worden verscherpt, maar had niet het idee dat dat zo'n enorm be drag zou opleveren. „Als dat zo is, betekent het dat grote bedrijven ons flessen en dat geloof ik niet." Waar op Poster meteen opmerkte dat het geld dan in ieder geval op het eiland blijft. De boeren die tijdens de woensdag in het havenrestau rant gehouden hoorzitting over de aanwijzing van nieuwe rela- tienotagebieden het woord voerden, bezigden krasse ter men om hun afkeer duidelijk te maken. Een enkeling ging zelfs zó ver dat anderen het onwaar dig vonden, zodat de bijval be perkt bleef. Daarom is het voor Willem Bakker uit Den Hoorn Ivan hoeve „Spyk") pijnlijk dat nu wordt gedacht dat hij dege ne was die Ivolgens het verslag in onze krant) „langdurig en sarcastisch uit zijn slof schoot" door de gedeputeer den te vergelijken met een niets ontziende bende overval lers die wat hem betreft uit een vliegtuig mochten worden gegooid als zij zouden volhar den. Mede omdat Willem van „Spyk" zich in zijn vrije tijd met de parachutesport bezig houdt, leek het niet onwaar schijnlijk dat hij zich van een dergelijke techniek zou bedie nen bij het verdelgen van gede puteerden. De „Willem Bakker uit Den Hoorn" die dit dreige ment uitte was echter niet van hoeve „Spyk" maar van WesterheemEen heel andere Willem dus. Dat hadden we er even moeten bijzetten. Ere wie ere toekomt... l9bcho delegatie tijdens een bezoek aan Oudeschild. ize voorjaarsnota is de basis voor de komende begroting, de hand van deze tussenstand gaat het college daar nu rtoe werken." Wethouder Terpstra waarschuwde de leden de raadscommissie van financieel, economisch en technisch iid en/oor dat er zware jaren aankomen. Het rijk speelt de reente namelijk taken toe, zonder dat dit gepaard gaat met vergoeding. Daarnaast wordt er flink bezuinigd. iptember vorig jaar maakte het iet bekend dat vele miljarden ens zouden worden besteed aan w beleid. Inmiddels is echter de eesde tussenbalans verschenen, rm enorme bezuinigingen worden lekondigd. En hoewel de dreiging op zeer korte termijn ingaande ngen op de uitkering die de ge- nte van het rijk krijgt zijn afge- d, staat voor volgend jaar al vast Texel f500.000,- minder krijgt, ide jaren '93 en '94 gaat het bedragen van f1.400.000,- en 00.000,-, omdat dan ook de Wet ering Wegen vervalt. Het rijk Ne gemeenten geadviseerd de Ie belastingen te verhogen. Maar lis het college van B en W geen rstander van. itoch de benodigde bezuiniging te ten inbraak in een bedrijfspand in iHoorn is een bedrag van enige ttalen guldens weggenomen uit i kluis. In de nacht van woensdag jdonderdag verschaften de da- lil zich toegang door het forceren i een bovenlicht van de buiten- r. Nadat in het kantoor een slot een kast Was geforceerd, werd hierin staande kluis meegenomen een naastgelegen vertrek en igebroken. De politie heeft een irzoek ingesteld. gemeentebestuur van de Belgi- badplaats Bredene heeft het af- ipen weekeinde een bezoek aan il gebracht. Rondgeleid door ilse bestuurders keken zij onder ir rond in Ecomare en het Mari en Juttersmuseum. ms het tegenbezoek - vorig jaar een Texelse delegatie te gast in lene - kwamen ook bestuurlijke n aan de orde. Vrijdagmiddag i in het raadhuis door een aantal louders verslag gedaan van de uurlijke gang van zaken op het ld. Nadat het bezoek zondagmid- werd besloten met een fietstocht en wandeling, keerde de Belgi- afvaardiging weer huiswaarts. halen, zullen alle gemeentelijke afde lingen hun voorstellen en aanvragen moeten heroverwegen. In combinatie met efficiencyverbetering zal worden beoogd f800.000,- te besparen. Twee jongens uit Slootdorp, 16 en 18 jaar oud, zijn in de nacht van zater dag op zondag slaags geraakt met de portier van een horecabedrijf in de Dorpsstraat in De Koog. Het incident vond plaats nadat de jongelui, die flink hadden gedronken en overlast veroorzaakten, uit het bedrijf waren verwijderd. Toen zij weer naar binnen wilden, werd hen de toegang ontzegd. Uit woede werkten zij een reclamebord tegen de grond. Toen zij vervolgens licht lichamelijk geweld gebruikten om tóch weer binnen te komen, kwam de portier in actie. Tijdens de worsteling belandde één van de kna pen op de grond, waarbij hij wat schaafwonden opliep. De andere Slootdorper hield aan het incident een gezwollen oogkas over. Daartoe heeft iedere afdeling een be paald bedrag opgelegd gekregen dat moet worden bezuinigd. Waar de klappen precies zullen vallen is nog niet bekend. Tijdverspilling? Gerbrand Poster van Texels Belang vindt het maken van een voorjaarsno ta zonde van de tijd. „Het is niet ze ker wat er gaat gebeuren. Het is allemaal wel goed in elkaar geflanst, maar ik had de tijd maar aan iets an ders besteed." Peter Bakker van Groen Links was het voor een deel met hem eens. „Het zou een korte opsomming van de stand van zaken moeten zijn. Dit is een duidelijk ver haal, maar geen blij verhaal." Erna Eelman (VVD) en Cees Hin (CDA) vonden de voorjaarsnota wél belangrijk. „Het geeft tijdig inzicht in mee- en tegenvallers. We zitten niet te wachten op extra rijkstaken, zon der dat daar geld tegenover staat. Kleine gemeenten worden eigenlijk gestraft voor het goede beleid dat zij hebben gevoerd. We zullen tijdens de begrotingsbehandeling duidelijke keu zes moeten maken," aldus Erna Eelman. Wethouder Terpstra vertelde dat het college de informatioe die in de voor- hjaarsnota staat zowiezo nodig heeft, om de begroting samen te kunnen stellen. „Wij wilden deze informatie niet onthouden aan de raad." De groep Texel van de Rijkspolitie heeft weer een vrouw binnen de ge lederen. Het is de 21-jarige Romilda Schaaf, die is ingedeeld bij het rayon Den Burg en inmiddels een woning in Texels residentie heeft betrokken. Romilda Schaaf, afkomstig uit een winkeliersgezin, werd geboren in Leeuwarden en heeft haar hele jeugd gewoond in een dorp daar vlakbij, Menaldum. Ze volgde de tweejarige opleiding aan de politieschool in Har- lingen en deed de eerste beroepser varing op tijdens een stageperiode in Ermelo. Ze had graag in Friesland aan de slag gegaan, maar daar waren geen vacatures. Dat was wel het ge val in het district Alkmaar, waar ze terecht kon bij de groep Texel omdat ze daar (na het vertrek van Karin Poot) een vrouw wilden. Romilda kende het eiland voordien alleen van enkele vakanties die ze er heeft door gebracht. Als de gemeente echt iets wil doen aan het behoud van het tro pische regenwoud, dan kan dat eigenlijk alleen door bij te dra gen aan projecten voor herbebossing. Daarnaast zal de bevolking worden aangeraden alternatieve materialen te gebrui ken. Een verbod op tropisch hardhout komt er niet. Twee jaar geleden hebben leerlingen van de toenmalige HAVO 4 zich kri tisch uitgelaten over het gebruik van tropisch hardhout door de gemeente. Om dat de meningen van deskundi gen op dit punt toen nog erg waren verdeeld, heeft de gemeentelijke milieu-afdeling enige tijd gewacht met het innemen van een standpunt. Maar inmiddels is een nota over het onderwerp uitgebracht en met de leerlingen besproken. Veel milieuverenigingen willen dat ge meenten maatregelen nemen tegen het gebruik van tropisch hardhout. De winning hiervan zou ten koste gaan van het regenwoud op de we reld. Het probleem is echter niet zo eenvoudig. Op dit moment is er nog zo'n 1 mil jard hectare tropisch regenwoud, ver deeld over Latijns Amerika, zuidoost Azië en midden Afrika. Jaarlijks ver dwijnt daar zo'n 20 miljoen hectare van. Volgens de FAO (Food and Agri culture Organisation) komt dat vooral doordat wordt ontbost om landbouw grond te krijgen. In Latijns Amerika, met name in het Amazonegebied, wordt veel regenwoud gekapt voor de stichting van grote veehouderijen om aan de vleesvraag van de Ver enigde Staten te kunnen voldoen („the Hamburger connection"). In Af rika wordt ook veel gekapt door de lokale bevolking om aan brand hout te komen. Klimaat De commerciële houtkap speelt zich vooral af in Azië. De inkomsten wor den echter niet of nauwelijks ge bruikt voor herplanting. Door de ontbossing zal in de toe komst het klimaat sterk veranderen. De waterhuishouding wordt ver stoord, wat grote overstromingen zal veroorzaken. Als de bomen van de dunne vruchtbare bodemlaag zijn ver wijderd, hebben wind en water vrij spel, zodat deze laag snel verdwijnt. Er ontstaan kale woestijnen en veel bijzondere plante- en dierensoorten zullen uitsterven. Nederland importeerde drie jaar gele den drie procent van alle uitgevoerde tropische hout. Milieuverenigingen willen het selectief gebruiken van de tropische hardhout soorten bevorde ren. Maar volgens de nota van de Texelse milieu-afdeling geven dergelij ke groeperingen nergens aan dat ver minderen van het gebruik ook echt leidt tot minder aantasting van het regenwoud. Toeslag? De Nederlandse organisatie van hou thandelaren ziet meer in een toeslag op de prijs van het hardhout. De op brengst hiervan zou ten goede moe ten komen aan projecten voor herbebossing. De regering vindt dat vanaf 1995 het gebruik van hardhout moet worden beperkt tot materiaal uit landen aan wel actief aan her planting wordt gedaan. Veel gemeen ten hebben inmiddels besloten het gebruik te beperken door selectief gebruik te bevorderen of door hard hout te verbieden. Maar de Texelse milieu-afdeling vindt dat nog steeds geen antwoord is gegeven op de vraag hoe de verkopers van tropisch hardhout zullen reageren als er min- Lees verder pagina 2

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1