ileense ambassadeur wil aseiland-beeld op Texel CoïfiiZ bibliotheek in Scholerie? Weinig deelnemers Ronde van Den Burg )zefschool schoolplein Beatrixlaan RVOLG VAN PAGINA 1 Mevrouw De Velde en Stefan werden uitgebreid geïnterviewd voor de Chileense televisie. formatiecentrum." Om de Pasquanen ook iets te leren over hun Texelse tegenhangers, leek het Tapia leuk om op Paaseiland een Texels huis te bouwen met daarin een permanente tentoonstelling, waarin uiteraard het Texelse schaap niet mag ontbreken. Over schilder Welboren, die in het najaar afreist naar Paaseiland, was de ambassadeur vol lof. „Niek speelt een bijzondere rol. De Scholerie is het centrum van de inspanningen rond de zusterhand. De reis en de daar op volgende tentoonstellingen van Paaseiland-schilderijen en - tekeningen worden beslist een groot succes. De man is een zeer begaafd schilder." Tapia heeft in zijn ambassa de al een schilderij van de Texelaar, voorstellende het zeemanskerkje van Oudeschild. „En als Niek terug is wil ik beslist een Paaseiland-schilderij van hem. Die hang ik erbij." Geanimeerd In de avonduren vond in de tuin van de Scholerie een optreden plaats van de dans- en muziekgroep Huelen on der een groot afdak. Helaas was het Paaseiland-repertoire nog niet klaar. Het programma werd daarom begon nen met liederen en dansen (in au thentieke kledij) van één van Chili's zuidelijk eilanden. Zeer geanimeerd verliep het laatste deel van het optreden, dat was ge wijd aan Chileense liederen. De groep had zich hiertoe verkleed in de dracht van het land: de rijke mannen als wa re caballeros met enorme sporen, de arme op sandalen, de welgestelde dames in fraaie combinaties, de arme in eenvoudige jurken. Opzwepende muziek en wervelende dans, waarbij ook het publiek werd betrokken, vormden een waardige afsluiting van de dag. Het enorme succes deed de schilder Welboren verzuchten: „Ik voel me net een tovenaarsleerling. De expositie over Chili en Paa seiland is tot eind augustus in de Scholerie te zien. De galerie is geopend van donderdag tot en met zondag tussen 10.00 en 17.00 uur. 11 JUNI 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 5 die van de hele manifestatie opna men maakten. Zusterhand Het officiële gedeelte van de mani festatie werd opgeluisterd door de zangeres Jacqueline Castro, die een indrukwekkend Pasquaans lied zong. Burgemeester Schipper memoreerde in zijn toespraak dat het eerste con tact tussen Texel en Paaseiland in 1972 werd gelegd. „Door omstandig heden is toen nooit een zusterhand tot stand gekomen. Maar na twintig jaar is het dan toch zo ver." Het leek de burgemeester een goed idee om deze contacten een vervolg te geven. „Ik denk hierbij niet aan een jumila- ge, maar aan het tot stand komen van meer officiële contacten. De be volking van de eilanden moet kennis kunnen nemen van de overeen komsten en de verschillen tussen bei den." Beschermen Ambassadeur Tapia ging een stapje verder dan de burgemeester. Worste lend met de Nederlandse taal vertel de hij de toehoorders dat Chili de cultuur van Paaseiland wil bescher men. „Er mogen wel toeristen komen om van het eiland met zijn specifieke gebruiken en schoonheid te genieten, maar we willen geen wolkenkrab bers." Hij vertelde dat velen denken dat Paaseiland zo ver weg is. „Het is wel ver, maar niet verder dan Tokyo, Australië of Los Angeles, en daar vliegt men tegenwoordig wèl zo heen. Er zijn verschillende lijnvluchten naar de Chileense hoofdstad Santia go en van daaruit kun je met een binnenlandse maatschappij verder." Tapia vroeg de bevolking van Texel steun om de cultuur van Paaseiland in stand te houden. Het leek hem een goed idee als in de Scholerie een speciale, zeer goed uitgeruste biblio theek wordt ingericht over Paasei land. „Paaseiland heeft geen armoedeprobleem. Steun in de vorm van ontwikkelingshulp is niet nodig. Wij krijgen jaarlijks veel wetenschap pers uit Europa op het eiland. Het zou goed zijn als zij zich eerst kun nen voorbereiden in een uitgebreid in- Ambassadeur Jorge Tapia. e bestaat) en sluiting van de rolder. De zolder, die ook wel i-voorstellingen werd gebruikt, meer voor de kinderen toe- ik zijn. Het schoolbestuur ver- Idat in verband met de iiligheid (kostbare) voorzienin- dig zijn en heeft daarom n geen jeugd meer op zolder laten. Landbouwschool? w is gepland van juli tot en vember en voltrekt zich in drie -erst komt de Hollewal-vleugel beun, daarna het oude deel Beatrixlaan en tot slot het iwgedeelte. Wie het werk gaat !n is nog met honderd procent iet schoolbestuur is nog in andeling met een aannemer, de bouw zullen de groepen te renoveren vleugel worden 1st, Twee groepen kunnen el- bet gebouw worden onderge- bijvoorbeeld in de oude hal of landwerklokaal. Voor één oekt de school echter nog on- Contacten zijn onder anderen met het LBO (landbouw- Texelse Boys en Cleaning naar een definitieve oplossing niet bekend. Bij aanvang van "we schooljaar (augustus) e groep zijn ondergebracht. meente is gestoeld op de aanvraag van de Thijsseschool, uitgaande van een gelijkwaardige behandeling van openbaar en bijzonder onderwijs. Al les dat we redelijkerwijs zelf kunnen doen, willen we zelf aanpakken, zo dat de begroting wordt gedrukt. Maar de f 1,1 miljoen zal lang niet ge noeg zijn om alle wensen te kunnen uitvoeren. Vele werkzaamheden, zo als slopen en ontruimen, tuinwerk en renovatie van de fietsenstalling, zul len nog in eigen beheer worden uit gevoerd. De speelplaats -nu een stenen vlakte- is ook nodig aan ver betering toe, maar zal slechts gedeel telijk of helemaal met kunnen worden aangepast." daardoor onstond bestond het deel nemersveld nog slechts uit de drie koplopers en enkele achtervolgers. Uiteindelijk bleef de schade beperkt tot twee rijders die niet meer in staat waren de wedstrijd uit te rijden. Besloten werd opnieuw te starten. De vechtlust kwam weer terug en drie renners ontsnapten. Het waren Pim Keetman, John Deutekom en Ron Clowting. Aanvankelijk leek het alsof ze inliepen op de kopgroep maar de achterstand bleef toch zo'n dertig seconden. Met het verstrijken van de 50 ronden tellende race vie len steeds meer rijders wegens ver moeidheid uit. Speaker en mede-organisator Dirk Vinke spotte dan ook: „Als het zo doorgaat moe ten we zelf de fiets maar pakken." Ingekort De organisatie besloot uiteindelijk de race over zestig kilometer met tien ronden in te korten. De drie koplo pers die allen bekend staan om hun goede sprintkwaliteit werkten tot het eind toe goed samen en koersten ge zamenlijk op de eindstreep af. Siebe Bloembergen kwam als eerste uit de laatste bocht en Carlo Raaymakers slaagde er niet in hem van de winst af te houden. Derde werd Kees Ro- zendaal die toegaf zich niet echt met de sprint te hebben bemoeid. Bij de achtervolgers besliste de kersverse Tour de Lasalle-winnaar Ron Clowting de eindsprint in zijn voordeel. In het resterende deelnemersveld maakten Peter Keet en de Texels favoriet Jor- dy Vinke zich los en finishten respek- tievelijk als zevende en achtste. ALS ELKE SECONDE TELT Financiering roting bedraagt circa 1,1 mil- ™en- Dekking wordt verkre- njkssubsidie, een eigen oudsreserve, een eigen geldle- 1 'e verwachten vergoedingen gemeente voor zg. „technisch oud Dit laatste komt volgen- 'er sprake in de raadscom- welzijn en financiën. B en w oiddels grotendeels akkoord verzoek; het college stelt de 'oi om totaal ruim een ton (in- btw) beschikbaar te stellen, iel het schoolbestuur bij de 1,e eenkloppen voor een le- oels die recentelijk ook aan de «bool is verstrekt, om het tekort te dekken. •■Onze aanvraag richting ge- Plattegrond van de nieuwe situatie Het gearceerde gedeelte is nu schoolplein. Gevoegd bij de huidige gang ontstaat een enorme ruimtewinst. wielrenner ivt. van uerop Itweede van rechtsl kwam pijnlijk ten val in de Ronde van Den Burg. Op de foto is te zien hoe hij verzorging kri/gt. van Welboren zorgden voor een fraaie aanvulling van de expositie. Pe ter van der Wiechen gaf toelichting op de oude prenten. „De indruk die ermee wordt gewekt van Paaseiland is achterhaald door de fotografie. Maar het geeft wel een beeld van wat een zeeman zag die na zes maanden op zee op dit idyllische eiland terecht kwam." Wereldreis De Chileense ambassade was met de complete staf naar Texel afgereisd. Ook waren medewerkers van het consulaat en de cultureel attaché van Venezuela meegekomen. Een andere bijzondere gast van Niek Welboren en mede-organisator Isabel Gonzalez was mevrouw De Velde uit Amster dam met haar zoon Stefan, die tien jaar geleden op Paaseiland is gebo ren. Familie De Velde startte in 1978 een wereldreis met de kajuitcatama ran „Orowa". Drie jaar later moest het echtpaar noodgedwongen op Paaseiland de reis onderbreken omdat de bevalling zich bij de zeven maan den zwangere mevrouw De Velde aankondigde en meneer De Velde ernstig ziek was. Hij werd per vlieg tuig naar een ziekenhuis gebracht, waar typhus werd geconstateerd. Mevrouw De Velde werd op Paasei land opgevangen door de oudste vrouw, mama Veronica. „Zij zei me teen dat het een jongen werd. Ik mocht bepaalde dingen niet meer, want dan zou de „Aku aku" komen. De geboorte verliep voorspoedig. De mooiste herinnering die ik heb over gehouden aan Paaseiland is het kraambezoek. Er kwamen 500 Pas quanen langs die allemaal iets bij zich hadden, een stukje fruit of een stukje brood." Stefan is op Paasei land officieel ingeschreven als Vairoa (=van ver over zee). Hij en zijn moe der willen graag nog eens terug naar het eiland waar ze zoveel herinnerin gen aan hebben. Vijf jaar geleden is de familie veilig teruggekeerd in Nederland omdat Stefan naar school moest. Niek Wel boren zocht contact met de familie. „We willen eigenlijk niet meer in de publiciteit, maar Niek klonk zo sym pathiek dat we hier toch naar toe zijn gekomen," legt mevrouw De Velde uit. Zij en Stefan werden uitgebreid gefilmd voor de Chileense televisie, Na negen jaar afwezigheid werd za terdag de Ronde van Den Burg weer verreden. Hoewel het Wielercomité Texel hoopte op meer deelnemers verschenen er slechts 25 aan de start, te weinig om van een geslaagd evenement te spreken. Ook de toeschouwers lieten het afweten. Winnaar werd overkanter Siebe Bloembergen. Het parcours liep vanaf de Wilhelmi- nalaan via de Waalderstraat over de Thijsselaan. Via de Drijverstraat stuurden de ren ners weer de Wilhelminalaan op. Al na tien ronden onstond een kopgroep met daarin favorieten zoals Carlo Raaymakers, Siebe Bloembergen en Kees Rozendaal. Gezien het uitblijven van een reactie leek het peloton zich bij de opgelopen achterstand neer te leggen. Valpartij Tijdens de vijftiende ronde kreeg een renner op de Thijsselaan een klap band met als gevolg een massale val partij. Door de consternatie die lekelijk werkte de Chileense muziek waarop wervelend werd gedanst. een jongensdroom al niet toe kan leiden", merkte burge- r Schipper zaterdag op tijdens de officiële toast ter ope- n de Paaseiland-manifestatie in de Scholerie van schilder elboren. Chileense ambassadeur Jorge Tapia deed ook it in het zakje. Hij stelde voor om de zusterhand van Paas- m Texel te bekrachtigen door bijvoorbeeld op 't Horntje tuurgetrouw Moai-beeld, gemaakt door de Pasquanen oners van Paaseiland) neer te zetten. „Het kan misschien uren, maar we gaan het wèl doen." ngstelling en de waardering culturele manifestatie in De e was overweldigend groot. Mensen verdrongen zich voor de in formatieve foto's van Paaseiland en de oude gravures. De steenstudies

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5