VVV Texelpromotie blikt terug op florissant jaar telatienotaplannen staan euwe kavelruil in de weg" Waterschap: fusie met de noord kop KORT TEXELS KORT TEXELS mbere geluiden bij landruil PH-polder Gedrag veranderen voor vergroting van verkeersveiligheid Mariska Vonk ook winnares Waterschap vergadert IDAG 13 JUNI 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 5 In 1990 werd de VVV 195.000 opge beld. Niet iedereen kon direct te woord worden gestaan; de gemiddel de wachttijd was 22 sekonden. Niet iedereen bleef na de mededeling „er zijn nog ...wachtenden voor u" wach ten, zodat van het genoemde aantal telefoontjes er 169.000 konden wor den beantwoord, oftewel 87%. Aan genomen wordt dat velen die niet direct te woord konden worden gestaan en de hoorn neerlegden, het later opnieuw hebben geprobeerd. Te rugdringen van het aantal voortijdig verbroken verbindingen wordt echter nagestreefd, door efficiencyverbete ring - met name in de reserveringsaf deling - waardoor de gesprekken korter kunnen zijn. Reisgids Bij buitenlanders groeit de belangstel ling voor Texel harder dan bij Neder landers. Dat blijkt onder meer uit de herkomst van aanvragen om informa tiemateriaal. Het afgelopen jaar kwam 63% van de aanvragen uit Ne derland, 25% uit Duitsland, 11% uit Belgie en 1% uit andere landen. In 1988 bedroegen deze percentages resp. 75, 16,5 7 en 1,5. De totale vraag naar brochures steeg met 19%. Vooral de Vakantiereisgids werd in veel grotere aantallen verzon den, een gevolg van daarop gerichte propaganda-aktiviteit in Duitsland en België. Totaal gingen 62.400 (het jaar ervoor 52.400! exemplaren van Wad deneiland Texel, Vakantiereisgids, Bungalowbrochure, campingfolder Twee ambtenaren en een politieman vormen de projectgroep „gedrags beïnvloeding verkeer". Via adverten ties over verschillende verkeersonderwerpen in diverse zo- meruitgaves op het eiland hopen de groepsleden de verkeersbewustheid van de lezers te verbeteren en daar mee de veiligheid te verhogen. Het college heeft hen verzocht ook eens aandacht te besteden aan bromfiet sers tussen de 16 en 18 jaar. Onder zoek heeft aangetoond dat in die groep veel ongevallen plaatsvinden. zoon die op bezoek gaat bij zijn de mente moeder en probeert contact met haar te krijgen, wat niet lukt. „Ik heb geen idee wat me hiertoe in spireerde," aldus Mariska, die net als ontwerpster Karen den Draak zater dag in Utrecht een gooi doet naar de eerste plaats in de landelijke wed strijd. Mariska schrijft vaker verhalen en stukjes en heeft ook in de redac tie van de schoolkrant gezeten. In 1990 waren op Texel 1.285.400 overnachtingen van niet- Texelse auto's, dat is bijna 121.000 meer dan in het jaar ervoor. Aldus meldt het jaarverslag van de stichting VVV Texelpromotie, dat dit cijfer en het sterk toegenomen bezoek aan EcoMare (van 200.850 naar 216>000) als graadmeter hanteert voor de forse toeristische groei waarvan het afgelopen jaar sprake was. inciale relatienotabeleid jn schaduw vooruit. Dat itermorgen, tijdens de afwik- in de kavelruil Prins Hendrik- Een voorgenomen kavelruil (osterend en Oudeschild is I op een laag pitje gezet, en deel daarvan als natuur- i bestempeld", aldus Cees voorzitter van de Stichting (i Texel, die bemiddelde bij uil. Zes bedrijven tekenden ivenrestaurant op 't Horntje herverdeling van bijna vijfen- iectare landbouwgrond. van Vlaming dat Drs. Jan aat aanwezig zou zijn ging irvulling. De gedeputeerde weken geleden nog het de schenen werd gelegd s door afwezigheid. Vlaming rom zijn ongenoegen over de Ie voornemens de oppervlak- gebied flink uit te breiden idres van afgevaardigde i Haan, die de ondertekening de provincie bijwoonde. Hij Ie Den Haan, die verbonden it Stivas (Stichting ter Verbe- n de Agrarische Structuur), aan de belofte die het pro- ïestuur van Noordholland Bxelse bevolking in 1985 had Het schriftelijke bewijs daar van had Vlaming opgedoken in zijn archief. Hij citeerde daarbij letterlijk „dat na vaststelling van de begren zing van het relatienotagebied, daar buiten geen agrarische cultuurgronden meer zullen worden verworven door het rijk". Volgens Den Haan kon deze zinsnede wellicht op meerdere manieren worden uitge legd. „Destijds was de eerste fase, nu is de tweede fase relatienotage bied aan de orde, dus wat die gren zen betreft..." Hij bevestigde echter dat de beleidsnota van de gezamenlij ke standsorganisaties goed was ont vangen. Daarbij wees hij de aanwezigen nog eens op het nut van deze visie. De reakties die de provin ciale bestuurders hebben gekregen op de hoorzittingen - Texel is niet de enige plek waar de plannen weer stand oproepen - zullen meespelen bij het definitief vaststellen van het be leid. „De provincie Noord-Holland heeft van het rijk echter de opdracht gekregen de oppervlakte natuurge bied binnen dertig jaar met bijna 10.000 hectare te vergroten. Dat moet ergens vandaan komen", oor deelde Den Haan. Hij betreurde dat agrariërs die aanvankelijk hadden in gestemd met een voorgenomen lan druil tussen Oosterend en Oudeschild nu een afwachtende houding hebben aangenomen. Met die kavelruil is een oppervlakte van vijftig hectare land bouwgrond gemoeid. „Een deel daar van valt binnen het gebied dat op een schets in de Texelse Courant van 14 mei jl. was gearceerd en volgens plan als natuurgebied wordt bestemd. Geen boer diedaar intrapt", aldus een verbouwereerde Vlaming. De omvangrijke kavelruil in De Wes ten, waarvoor boeren begin dit jaar hun handtekening zetten, is nog steeds niet geheel afgerond. De pro blemen worden niet veroorzaakt door de Centrale Landinrichtings Dienst (CID) in Utrecht die al geruime tijd geleden goedkeuring heeft verleend aan de transactie. Daardoor loopt de overheidsvergoeding voor de kosten waarmee kavelruil gepaard gaat, geen gevaar. De werkelijke oorzaak ligt op Texel zelf. „Eén van de betrokkenen kan de zaak financieel niet rond krij gen, zo blijkt achteraf", aldus R. Zwaagstra van de Dienst van het Ka daster en Openbare Registratie. „We hopen dat het spoedig wordt opge lost." Verstandig Volgens Zwaagstra zal de kavelruil waarvoor landbouwers gisteren te kenden binnen twee tot drie maan den definitief zijn afgerond, ruim een jaar nadat daartoe de aanzet werd gegeven. Landbouwer Juul van der Geest uit de PH-polder besloot zijn bedrijf te beëindigen. Hij benaderde de Stichting Agrarisch Texel met de vraag of naburige landbouwers niet gebaat zouden zijn met een kavelruil. Sinds de ruilverkaveling, alweer zo'n dertig jaar geleden, is de omvang van de bedrijven ontoereikend of liggen de percelen te ver uiteen om in de toekomst winstgevend te produceren. Van der Geest vond herverdeling een goede oplossing voor ruim achtien hectare land die hij wilde afstaan. „Een verstandige beslissing", prees Theo den Haan, die inzag dat ver koop van een bedrijf aan één persoon niet altijd een goede oplossing is. „De beschikbaar gekomen grond werd door Van der Geest voor twee derde benut voor akkerbouw, het overige deel was goede, maar schaarse bloembollengrond. Meer land maakt een ruimere vruchtwisse ling mogelijk waardoor ondernemers tegemoet kunnen komen aan de strengere milieu-eisen", vult Cees Vlaming aan. Kettingreactie Samen met Geert Timmer, mede bestuurslid van de stichting die zich ten doel stelt de agrarische structuur op Texel te verbeteren, nam hij cop- tact op met omliggende landbouwbe drijven. Het leidde uiteindelijk tot een omvangrijke herverdeling van grond, die de grenzen van de PH-polder zou overschrijden. Elk perceel dat voor ruil in aanmerking kwam werd door de stichting getaxeerd, waarbij be trokken partijen zich aan de prijs dienden te houden. Als vergoeding voor de bemiddeling en het vele voorbereidende werk, ontvangt de stichting 0,2 procent van de koop som van de verkoper en 0,4 procent van de koper. Dat is niet meer dan een vergoeding voor de gemaakte kosten. Het rijk en de provincie beta len de kosten die gepaard gaan met de overdracht. Werkzaamheden waar door de bereikbaarheid van de kavels wordt verbeterd, zoals het leggen van dammen, dempen van sloten of an dere aanpassingen, worden tot een maximum van 50 procent gesubsi dieerd door het rijk. De totale bijdra ge van rijk en provincie bedraagt bij deze grondruil /20.000,, de maxima le bijdrage. Bijzonder bij deze gron druil was de aanwezigheid van zogenaamd suikerbietenquotum op het bedrijf, dat recht geeft op een garantieprijs voor suiker. In overleg met de afnemer, de Suikerunie, werd dat op een eerlijke wijze werd ver deeld onder de kopers. Het recht werd in de notariële akte vastgelegd. Kees Vlaming verklaarde met plezier aan de totstandkoming van de gron druil te hebben gewerkt. „Wij zijn blij dat de transactie vanaf het begin po sitief is benaderd door de agrariërs", aldus Vlaming. „Hereboer" Juul van der Geest tracteerde de aanwezigen na afloop op een drankje. De in Den Helder wonende Texelse Mariska Vonk (18) heeft ook een voorronde van de „Kunstbende wedstrijd" gewonnen. Zij sleepte haar prijs (een schrijfmachine) in de wacht in de rubriek schrijven. VWO-leerlinge Mariska Vonk deed niet via jongerencentrum Time Out mee aan de wedstrijd, maar meldde zichzelf rechtstreeks aan. Het verhaal dat zij schreef rond het thema „Jouw andere wereld" ging over een Die groei deed zich voor in alle delen van het jaar, maar naar verhouding het meest in voor- en naseizoen. Al leen al op grond van het aantal niet- Texelse auto's dat op Texel over nachtte kan worden geconcludeerd dat er bijna 3,9 miljoen overnachtin gen van toeristen zijn geweest, dus exclusief de mensen die met andere vervoermiddelen naar Texel zijn gekomen. Ook de andere cijfers van het jaar verslag stemmen tot voldoening. Het aantal boekingen via de VVV reser veringscentrale voor hotels, bunga lows en appartementen steeg met 12,5% tot 9.180. Daardoor namen de inkomsten uit provisie toe met 14,5% tot f710.000,-. De overige op brengsten groeiden met maar liefst 35,5% (tot f800.000,-) door bijdra gen van derden in promotiecampag nes, verkoop van drukwerken, LID-vergoedingen e.d. De zeer suc cesvolle promotiecampagnes kostten f 1,5 miljoen, dat was een kwart mil joen meer dan was begroot, mede dank zij de gestegen inkomsten van de reserveringscentrale. Het aantal schriftelijke en telefonische verzoeken om toezending van informatiemateri aal groeide mede daardoor met 19% tot 62.500. De VVV wist het meerdere werk met een iets gegroeid personeelsbestand te verwerken. Het gemiddelde aantal werknemers ging van 20 naar 21. Het boekjaar kon worden afgesloten met een positief saldo van f60.000,-. rs zegen door de kavelruil in de Prins Hendrikpolder hun bedrijfsgrootte groeien. Op de voorgrond Juul van der Geest die uitsluitend r aanwezig was Het dagelijks bestuur van het Waterschap Texel streeft naar fu sie met twee waterschappen in de kop van Noordholland: het waterschap De Aangedijkte Landen en Wieringen en het Heem raadschap De Wieringermeer. De hoofdingelanden van de drie waterschappen is gevraagd „vanuit een positieve grondhouding" een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden en gevolgen van deze vrijwillige concentratie en daarvoor een extern advies bureau in te schakelen. De hoofdingelanden van Texel zullen zich woensdagochtend 19 juni uit spreken tijdens een vergadering die om 9.30 uur in het raadhuis begint. Hun besluit is niet vrijblijvend. Als zij dijkgraaf en heemraden machtigen om het adviesbureau aan het werk te zetten en het onderzoek valt uit ten gunste van de fusie, dan is de samenvoeging een feit. Ook zonder onderzoek zijn de dagelijkse bestu ren al overtuigd van de wenselijkheid om de krachten te bundelen, maar zij willen graag extra zekerheid en rugdekking omdat het een ingrijpen de aangelegenheid is. Direkte aanleiding om samen te gaan zijn de gecompliceerde beslommerin gen waarmee de waterschappen te maken krijgen als gevolg van de in aantocht zijnde Waterschapswet, de derde nota Waterhuishouding, de reeds in werking getreden wet op de waterhuishouding e.d. Dit betekent dat tussen de waterbeheerders en andere bij het waterbeheer betrokken instanties, alsmede tussen waterbe heerders onderling, bestuurlijke af stemming is vereist op operationeel niveau door het opstellen van be heersplannen en het regelen van uit voeringsbesluiten zoals waterakkoorden, peilbesluiten en ver gunningen. Dit betekent veel extra werk. Weliswaar staat daar tegenover dat het wegenbeheer van de drie be trokken waterschappen binnenkort wordt overgedragen aan de respectie velijke gemeenten, maar het wordt toch allemaal ingewikkelder en tijdro vender zodat aanpassing en uitbrei ding van het bestuurlijk en ambtelijk apparaat onvermijdelijk is. Voor de thans nog zelfstandige kleine water schappen is dat nauwelijks te doen zodat schaalvergroting voor de hand ligt. Bestaansrecht De drie waterschappen van Texel en de kop van Noordholland hebben daarom al maanden geleden kontakt met elkaar gezocht om zich te bera den over bestaansrecht en bestaansmogelijkheden in de toe komst, mede onder druk van signalen van de provincie die ook streeft naar reorganisatie van de waterschappen en zonodig zelf met initiatieven zal komen. In dit verband is het ook be langrijk dat ingaand 1993 de water schappen een rigoreuze verandering zullen ondergaan wat betreft de sa menstelling van het algemeen en da gelijks bestuur. De .drie waterschappen zijn wat be treft omvang, personeelsbestand en taken met elkaar vergelijkbaar. Het Waterschap Texel beslaat een opper vlakte van 13000 ha en heeft 20 mensen in dienst, het Heemraad schap De Wieringermeer is 18600 ha en heeft een personeelsbestand van 26 personen en het Waterschap De Aangedijkte Landen en Wieringen is het grootst met 21000 ha en 30 werknemers. De kosten van het in te stellen on derzoek zullen gelijkelijk door de drie waterschappen worden gedragen. De betrokken college's van dijkgraaf en heemraden willen spoed betrachten zodat kan worden ingespeeld op de aanpassingen die zullen voortkomen uit de nieuwe waterschapswet en het personeel niet onnodig lang in onze kerheid wordt gelaten. Begin deze week is het personeel van het water schap Texel van een en ander op de hoogte gesteld. Woensdagochtend 19 juni wordt in het raadhuis een openbare vergade ring gehouden van heemraden en hoofdingelanden van het Waterschap Texel, aanvang 9.30 uur. 1Opening 2. Vaststelling volgorde stemming 3. Notulen 4. Ingekomen stukken en mededelingen 5. Bespreking toekomstig water- schapsbestel in Noord-Holland 6. Salarismaatregelen per 1 april 1991 7. Afscheid heemraad Vermuë 8. Rondvraag 9. Sluiting •Triathlon. Eddy Zegers (27) uit Oosterend heeft in Veenendaal mee gedaan aan een kwart-trathlon. Zijn eindtijd was 2.16.04. Woningen. Het college wil mee werken aan een artikel 19 procedure voor de bouw van twee woningen aan de Beatrixlaan. Het bouwplan is ingediend door J. Koorn. Bord. De Stichting Ronde om Texel mag van de gemeente volgend jaar niet meer een groot reclameb ord bij het benzinestation plaatsen. *Te duur. Texels Belang stemde dins dag als enige partij tegen een drie daagse cursus voor de Medezeggenschapscommissie (mc) van de gemeente. De leden hadden een verzoek ingediend om in Ellecom een door de Abva-Kabo georganiseer de cursus te mogen volgen. Gerbrand Poster zei het bedrag dat hiervoor moet worden neergeteld, ƒ13.665,-, véél te hoog te vinden. •Accordeon. De accordeon demonstratie die gisteravond zou worden gegeven in voorspeelruimte van d'Ouwe Ulo vindtvanavond plaats (13 juni), aanvang 19.30 uur. •Geslaagd. Els Dreesens uit De Cocksdorp, studente aan de Hoge school in Haarlem (Sociale Arbeid) afdeling maatschappelijk werk, is geslaagd voor het eindexamen. •Reclamedief. Niets is meer veilig. Dat moet een café-eigenaar uit Den Burg hebben gedacht nadat onbeken den er tijdens het weekend met vier reclame-emblemen van zijn fietsenrek vandoor waren gegaan. Wielrennen. Bij de dinsdagavond gehouden wedstrijden van Wielerve reniging Texel ging Jordi Vinke bij de senioren als eerste over de meet. Hij liet de even teruggekeerde Paul van Arnhem en vader Dirk Vinke achter zich. Thijs de Boer won bij de A- jeugd en Robert Huisman toonde zich de sterkste bij de B-jeugd. De Aangedijkte Landen en Wieringen De Wieringermeer -,--Ó I fV7AT£R E N D E SLUlipilN KENNEMERLAAlOi, WESTFRIESLAND Groot-Geesl- merambacht Westfriesland NOORDHOLLANDS NOORDERKWARTIER Het Lange Rond De Waterlandei Drechten V( Groot- Haarlemmer meer AMSTELLAND «w/ ZUIVERINGSCHAP RIJNLAND f AMSTEL- EN GOOILAND v/ate'schappen beslaan de hele hop van Noordholland en Texel.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5