Texels Belang tegen ontwikkelingsplan elefoonverkeer met overkant ijdelijk plat na kabeldefect Extra aandacht voor Noordkop Marinus en Witte in zondagsconcert Mozartweekend in Opduin Muziekinstallatie uit auto gestolen Geslaagd beïnvloedt in bedrijven hgerbieters" de beeldbuis OERDAG 13 JUNI 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 7 „Het lijkt allemaal zo onschuldig, maar voor je het weet bemoeien ze zich overal weer mee. De gewestvor ming moet maar eens op de rem", aldus Gerbrand Posten van Texels Belang over het regionaal ontwikke lingsplan. Het rijk heeft dit ingesteld om middels een project van vier jaar extra aandacht (en geld) te geven aan de kop van Noordholland. Onder andere het onderzoek naar de moge lijkheid van oesterteelt bij Oude- schild zal waarschijnlijk deels uit dit project worden betaald. Er moeten maatregelen worden geno men ter verbetering van de werkgele genheid, huisvesting, aanwezigheid van zorgvoorzieningen, bereikbaar heid, recreatie en toerisme, onder wijsvoorzieningen en het imago van de noordkop. Het rijk geeft vier jaar lang ƒ400.000,- voor het project. De provincie doet daar nog eens 200.000,- bij en van de deelnemen de gemeenten wordt verwacht dat ze jaarlijks ƒ1,- per inwoner geven. Dat bedrag was echter al geraamd als bij drage voor het project „Koppen Bij Elkaar", dat is opgeheven. Nel Eelman van het CDA ziet wel wat in het ontwikkelingsplan, mits er niet alleen eindeloos wordt gepraat. „Laten ze één zaak tegelijk aanpak ken en die tot een goed einde bren gen." Gerbrand Poster was echter tegen. „Als je meedoet, deel je ook mee uit de geldpot," aldus wethou- In de serie zondagsconcerten treden zondag twee ex-Texelaars op in Time Out. Het gaat om Maurice Marinus, beter bekend als „Pinie" en Wilco Witte. Beiden studeren op dit moment aan het Conservatorium in Alkmaar. Ze zijn ongeveer een half jaar bezig ge weest om een leuk zondagsconcert samen te stellen. Het programma zal voornamelijk bestaan uit jazz stan dards. Ook laten ze elk een solostuk horen. De instrumenten die ze bespe len zijn basgitaar en gitaar. Aanvang is om 12.00 uur. De toegang is voor volwassenen ƒ2,50, voor jongeren ƒ1,00. der Terpstra. Hij vertelde dat bijvoor beeld ook aandacht voor werkgelegenheid in Den Helder (rijks werf!), waar ook veel Texelaars wer ken, voor het eiland belangrijk is. Poster liet zich echter niet overtuigen voor een paar stuivers. „Al die praat groepen....straks is dit een praathuis in plaats van een raadhuis!" In hotel Opduin wordt zaterdag 22 juni in het kader van een Mozartwee kend een concert gegeven door vier jonge musici van een conservatorium. Tijdens het concert, dat om 15.30 uur begint, wordt een thé-complet verzorgd. Belangstellenden zijn wel kom, maar worden wel verzocht zich van tevoren aan te melden, telefoon 17445. Maandag ontdekte een vrachtwagen chauffeur dat de radiocassetterecor der met een waarde van 7650,- uit zijn cabine was ontvreemd. De trek ker stond op een parkeerplaats in Den Burg. Irene Witte is in Amsterdam geslaagd voor de opleiding visagie. elefoonverbinding met het vaste- was dinsdag voor een groot even verbroken. Oorzaak was defect aan één der zeekabels, laan omstreeks tien uur 's mor- bij reparatiewerk op de Hors. imunicatie was aanvankelijk nog 1ts mogelijk via de autotelefoon, ijl in een deel van buitendorpen gebied via de PTT-straalzender in Burg nog wel naar de overkant morden gebeld. In de loop van niddag was de communicatie als vanouds, zij het dat alle lodingen via de PTT-mast liepen, nacht van dinsdag op woens- werd weer overgeschakeld op abel. waar de kabel uit de mof is getrok- defect ontstond. De op het oog beschadiging had grote gevol- toring veroorzaakte met name in «drijfsleven een aanslag op de •fijkse routine. Want niet alleen telefoneren met de overkant on- eüjk, ook andere verbindingen, telefax, semafoon en compu- itn waren uitgeschakeld. Door- 5werd laconiek gereageerd: leen verademing. Zo hebben we itijd om andere werkzaamheden spakken." iïïiét mogelijk dat bij werk teen dè kabel zodanig wordt aast, dat de verbinding met de wal wordt verbroken? En er lig- tóch twee kabels door het Mars dus waarom kon dan die andere worden benut? ntwoord is eenvoudig: in ver niet een reparatie was één ka de „7-kabel") buiten gebruik ld (doorgezaagd!) en liep alle te- mverkeer tijdelijk via de andere (de „6-kabel"). In de 6-kabel lond vervolgens een breuk. Hoog water van der Schaft, projectuitvoer van Kabel- en Radio Verbindingen I van PTT Telecom uit Utrecht net de reparatie was belast, ver stelt dat de 6-kabel, die was 'gegraven, bij hoog water onder rote druk is komen te staan. Het op de Hors waar de reparatie verricht, loopt bij vloed onder r. Op de laspunten (moffen) be en zich drijvers, zodat de kabel drijven. Onder invloed van de e wind steeg het water vrij I- Volgens Van der Schaft is door Projectuitvoerder Van der Schaft onderzoekt in de centrale in Den Burg met een zg. ..backscatter jaagt een lichtpuls door de telefoonkabel; op de plaats van het defect wordt het licht teruggekaatst. de waterdruk de 6-kabel bij een laspunt een beetje losgetrokken, waardoor de flinterdunne glasvezels in de kabel braken. Zodoende konden geen lichtpulsen meer worden door gegeven en was de verbinding ver broken. waar het defect zich bevindt Dit apparaat Zó is exact de afstand te meten. straalzender overgenomen, zoals de PTT wel eens heeft beweerd. Daar is een aantal handelingen voor nodig. Balen Voor het KRV-team, een groep van vijf specialisten die door PTT Tele com is opgeleid voor dergelijke op drachten (het team heeft de telefoonkabels met de Wadden- en Zeeuwse eilanden onder z'n hoede), was het de eerste maal dat op deze wijze een storing werd veroorzaakt. Teamleider Van der Schaft baalde stevig: „Vorige week ben ik al ter plaatse geweest om de situatie te verkennen. De gehele reparatie aan de andere kabel hadden we voorbe reid, zodat we hier in twee dagen klaar zouden zijn. En dan gebeutt er dit...," De KRV'ers waren sinds maanda gochtend aan het werk op de Hors. Doel was reparatie van een zg. „wa termelder" in de 7-kabel. Dat is een koperen draadje, waarmee wordt ge signaleerd of er vocht in de kabel komt. Wind en regen De klus werd danig bemoeilijkt door harde wind en regen. „Ik dacht: een mooie tijd voor een klus op het strand, maar maandag zaten mijn oren en ogen vol zand", aldus Van der Schaft. Met hulp van een kraan werden de twee kabels maandag blootgegraven. Dat gebeurde nabij het punt waar ze samenkomen. In het Marsdiep liggen de kabels zestig meter uiteen, maar vanaf het aanlan- dingspunt op de Hors komen ze sa men in één gleuf. Grafiekje dat laat zien op welke afstand van de centrale het defect in de kabel zit. Uit komst: 11.187 km. Alle telefoonverkeer werd overgezet op de 6-kabel, waarna de 7-kabel met een gerust hart kon worden doorgezaagd. Dacht men.... Plat Even na tien uur werd de storing ont dekt. Het is niet met zekerheid vast te stellen welk gebied werd getrof fen. Zeker is in elk geval dat heel Den Burg „plat" lag. Wie naar de overkant belde, kreeg de in- gesprektoon te horen en voor over- kanters was het eiland natuurlijk ook onbereikbaar. Meteen was sprake van een vrij snel le, goed gecoördineerde actie om het telefoonverkeer over te schakelen op de straalzender achter de PTT- centrale aan de Waalderstraat. Een kabelbreuk gebeurt uiteraard hoogst zelden, maar met behulp van de in structies in dergelijke situaties werd men de situatie meester. Dat gebeur de in nauw overleg tussen de centra les in Den Burg en Alkmaar, waar de moedercomputer van de regio staat. In Alkmaar werd „software-matig" (via de computer) de schakeling van lijnen op de straalzender voorbereid. Hiervoor waren ook deskundige PTT'ers naar Texel gereisd. Bij kabelstoring wordt het telefoon verkeer dus niet automatisch door de 06-11 Allereerst werd het alarmnummer 06-11 in werking gesteld. Hiervoor was een „kettingreactie" van schake lingen in diverse centrales nodig; dankzij een goede onderlinge afstem ming lukte dit vrij vlot. Omstreeks elf uur was bellen op beperkte schaal weer mogelijk. Eerst werden op de straalzender dertig lijnen vrijgemaakt '--r L (dat wil zeggen dat tegelijkertijd der tig gesprekken mogelijk zijn), vervol gens zestig en daarna werd het aantal lijnen opgebouwd tot een vol doende capaciteit. „Halverwege de middag wees een capaciteitsmeting uit dat er genoeg lijnen beschikbaar waren om aan de vraag te voldoen. Alle telefoonverkeer liep toen via de straalzender -dus draadloos-, de abonnees merkten niets meer van de storing", aldus groepschef Hans de Porto van de PTT-centrale in Den Burg. Autorijles Vóór die tijd moest hij veel vragen van verontruste Texelaars beantwoor den. De Porto: „Ik heb uitsluitend vragers uit Den Burg aan de lijn ge had. Dus in hoeverre de buitendorpen waren getroffen, valt moeilijk te zeg gen. Een deel van het interlokale ver keer loopt namelijk via de straalzender. De particulieren en be drijven die belden toonden alle begrip en wensten ons succes, niemand reageerde boos. In één geval staken wij de helpende hand toe, voor iemand die wegens ziekte zijn autorij les moest afbellen. Dat bericht is via de autotelefoon doorgegeven." Geldautomaat De storing had op het eiland de nodi ge gevolgen. Sommige bedrijven en instellingen zijn aangesloten op data banken van een centrale computer el ders in Nederland. Bepaalde (administratieve) handelingen konden zodoende dinsdag niet worden ver richt. „Oude tijden herleefden", zegt hoofd bedrijfsvoering Theo den Draak van de Rabobank. Wegens de storing was de geldautomaat namelijk buiten gebruik, zodat het aan de balie veel drukker was dan gebruikelijk. Niet- Texelse klanten die geld wilden opne men van hun rekening bij een ander bankkantoor, moesten worden teleur gesteld, omdat het benodigde fiat via de moedercomputer van Rabobank Nederland niet kon worden gegeven. Het uitschrijven van eurocheques vormde een alternatief. „De cliënten toonden begrip voor de situatie", al dus Den Draak. „Voor ons was het toch wel een vreemde ervaring. Ove rigens was het opvallend dat de tele foonverbinding op een gegeven moment wel weer in orde was, maar de dataverbinding nog niet." In de Joost Dourleinkazerne haalde men opgelucht adem. Normaliter zou den de salarissen via de moedercom puter in het Maasland dinsdag worden overgemaakt. Toevallig had men dat nu een paar dagen eerder gedaan.... Rust In het WV-kantoor in Den Burg heerste serene rust. In deze tijd van het jaar rinkelt de telefoon er vijftien tot twintig maal per kwartier. Dins dag was er elke vijftien minuten slechts één beller, van Texel. „Eerst dachten we dat onze telefooninstalla tie stuk was. Toevallig was er een PTT'er in huis om de apparatuur door te meten, en die wist snel dat de fout elders lag", vertelt Elly Kramer van de WV. De acht informatrices hoefden beslist geen duimen te draai en: „Nee Aan de telefoon zitten is wel hun eerste taak, maar zeven van de tien telefoontjes moeten admi nistratief worden verwerkt. Zo kon den we nu eens lekker de dingen bijwerken. De storing is bij ons best wel als een verademing ervaren." Joop Groen daarentegen zat met de handen in het haar Niet als organisa tor van het Jazz Festival, want daar voor hoefde niets meer geregeld, maar wel met betrekking tot zijn reis bureau. Boekingen van reizen konden niet worden afgehandeld. Op vakantiecentrum De Krim was het kantoorpersoneel slechts gedeeltelijk onthand. Er kon nog wel met de overkant worden gebeld, maar in de omgekeerde richting bleven telefoon- en fax zwijgen. Voorzorgsmaatregel Dinsdagavond laat was de 7-kabel gerepareerd. Om kabelbreuk in de toekomst te vermijden werd bij twee moffen aan beide kabels een extra beveiliging met purschuim aange bracht. Dick van der Schaft: „Dat hebben we ter plekke bedacht. Voor zulke calamiteiten bestaat geen standaard-oplossing. Al met al is het toch nog vlot gegaan. Hopelijk kun nen we woensdag de andere kabel repareren, maar dat is afhankelijk van de weersomstandigheden." Omstreeks half tien 's avonds gaf Van der Schaft de centrale het sein dat de kabel weer in gebruik kon worden gesteld. Om het telefoonver keer zo min mogelijk te storen, werd besloten de terugschakeling van de straalzender naar de glasvezelkabel woensdagochtend voor dag en dauw te laten plaatsvinden. Dick van der Schaft (links) en KRV-medewerker Gerben van Dijk bezig met de reparatie van een der zeekabels op de Hors iheidene televisieploegen maak- tee week opnamen in het Mari en Jutters Museum. Dinsdag Je NCRV m Oudeschild om beei- 'e maken voor het programma °P zee". Daarin is er aandacht Je activiteiten van de Texelse f Hans Eelman. In het museum onder meer het dool Eelman en zijn metgezellen van duikgroep „Phi- leas Fogg" geborgen bronzen kanon gefilmd. De uitzending is op vrijdag 21 juni, om 19.10 uur op Nederland 1. Gisteren maakte produktiebedrijf Hiemstra en Rutten opnamen voor het AVRO-programma „Land in zicht". Met speciale effecten werd in het juttersmuseum een spannende sfeer opgeroepen. Ook het strand na bij de vuurtoren diende als lokatie. Museumgidsen Maarten Boon en Ge- lein Jansen speelden daar met pre sentator Roeland Kooijmans enkele juttersverhalen na. Zo beeldden zij het uit de overlevering bekende ver haal van de Cocksdorper „vingerbie- ters" uit. Volgens deze geschiedenis deinsden ruige jutters er niet voor te rug om de vingers van verdronken opvarenden af te bijten om zo ringen te bemachtigenLand in zicht" is te zien op zaterdag 6 juli, om 22.00 uur op Nederland 2. Ook vandaag is een tv-ploeg actief in het museum. Dan komt de BRT IBelgiël op bezoek, die in samenwerking met de VVV be zig is aan een special over Texel. Jansen m de rol van ..vingerbleter" ontfermt zich over drenkelingWillem Peter van der Vis.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 7