Voor zo'n prijs vliegen ze weg. Vissers overtuigen Van Zeijl van behoud quota Bosaanplant bedreiging voor bloembollenteelt Muziekdocent Teilegen over naar Vrije School Aanpassing bestemmingsplan Bezoek PvdA-kamerlid heel vruchtbaar" Pianoconcert in d'ouwe Ulo H E M A De normaalste zaak van de wereld1 Geslaagd Surfer gered Huisbrandolie in trek bij dieven? Zusterkring houdt wekelijks verkoping Gekozen voor een nieuw tijdperk PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 18 JL Voor de visafslag in Den Helder, die sinds de privatisering anderhalf jaar geleden draait als een trein, bestaan nieuwbouwplannen. Streven is om de afslag eind 1992 belangrijk te hebben uitgebreid. Momenteel wordt onder zoek verricht naar de subsidiemoge lijkheden. Van de provincie valt inmiddels een bijdrage te verwachten; rijk en Europese Gemeenschap zullen Individuele vangstrechten en quota van vissers moeten de basis vormen van een nieuw Europees visserijbe leid. Louter rekenen n\et zeedagen is (voorlopig) niet haalbaar. Tot deze conclusie kwam Tweede Kamer-lid Jan van Zeijl, toen hij vrijdag op uit nodiging van de Texelse en Helderse vissersverenigingen DETV en Sa menwerking een werkbezoek afleg de. De PvdA'er stelde aldus zijn eerder ingenomen standpunt bij. De wijziging werd 's avonds in 't Skiltje met instemming ontvangen door de Texelse vissers, die de afgelopen ja ren voor miljoenen in quota hebben geïnvesteerd. Het werkbezoek werd door DETV- voorzitter Bas van der Beek als ,,heel vruchtbaar" omschreven. Van Zeijl wisselde uitgebreid van gedachten met bestuurders en vissers. Van der Beek: „Ook als erg kritisch bekend staande mensen in ons gezelschap vonden het een nuttig bezoek. Wij hebben onze gedachten goed kunnen overbrengen. Van Zeijl bleek open te staan voor andere ideeën." Havenmond Het kamerlid werd onder meer geïn formeerd over de uitbreiding van de gezamenlijke Helderse en Texelse vi safslag en de gewenste vergroting van de Oudeschilder havenmond. Desgevraagd zei Van Zeijl: „De subsi diekansen zijn het grootst als je de investeringskosten gepaard kunt laten gaan met voordelen. Bij vergroting van de havenmond kun je een bespa ring bereiken doordat er minder slib- DETV-voorzitter Bas van der Beek bedankt kamerlid Jan van Zeijl voor zijn komst naar lexei. vorming ontstaat." De visafslag noemde hij „zichtbaar te krap". Zoals mocht worden verwacht deed Van Zeijl geen concrete toezeggingen. Van der Beek: „Van Zeijl is een ander figuur dan oud-staatssecretaris PloegHij heeft dus geen ton be loofd. Wel gaf hij hints hoe wij de za ken het beste kunnen aanpakken. Daarnaast is het natuurlijk van be lang dat Van Zeijl op de hoogte is van onze plannen; als die straks in Den Haag ter sprake komen is hij goed geïnformeerd." ook worden benaderd. Met betrek king tot een eventuele rijkssubsidie was presentatie van de nieuwbouw plannen aan Van Zeijl belangrijk. Sluiting Noordzee Ook het „plan-Lindeboom" om een deel van de Noordzee voor alle activi teiten -inclusief de beroepsvisserij- te sluiten, passeerde de revue. Van Zeijl: „De PvdA zal niet toestaan dat er een discussie op gang komt in de Tweede Kamer, zonder dat bekend is welk effect sluiting heeft op de vis- De Tsjechische pianiste studeerde cum laude af aan het Praagse conservatorium. De Tsjechische pianiste Jarmila Koz- derkové treedt donderdag om 20.00 uur op in d'ouwe Ulo. Entree wordt niet geheven, maar een vrijwillige bijdrage is welkom. Kozderkové is cum laude geslaagd aan het conservatorium van Praag. Ze heeft veel prijzen op muziekgebied gewonnen. Ze werkt regelmatig voor radiostations in diverse landen en er zijn verschillende platen met haar werk opgenomen. Op Texel speelt zij werk van Mozart (Rondo in a moll K 511 en Rondo in d dur K 485), Hum mel (Variationen op. 57), Dvorék (3 humoresken op. 101), Martinu (etu- den en polkas) en Chopin (nocturnos b moll op.9 en f moll op.55, ballade nr.1 g moll). Het aanplanten van meer bos op Texel kan ernstige gevolgen hebben voor de bloembollenteelt. Dit wordt uitgelegd in brieven van de Koninklij ke Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur en familie Kooiman van kwekerij De Razende Bol. Zij vragen de raad maatregelen te nemen, zo dat de op handen zijnde beplanting van een stuk braakliggend terrein aan de Pelikaanweg kan worden voorkomen. Het open karakter van het Texelse landschap zorgt ervoor dat de wind het bolgewas snel droogt. Dit voor komt ziektes als schimmel. In de luwte van een bos gedijt de narcis- vlieg goed, evenals luizen die een vi rusbesmetting op alle bolsoorten kunnen veroorzaken. Bos onttrekt veel grondwater. Op het eiland mag niet worden beregend, dus als er meer bos komt, wordt het aanzienlijk droger. Ook fazanten voe len zich thuis in de buurt van be schutting, dus de schade door wild aan bollenpercelen zal in de buurt van bos groter zijn. In het bestemmingsplan buitengebied zou een passage kunnen worden op genomen waardoor het aanplanten van bomen wordt gebonden aan een aanlegvergunning. Op die manier kan de gemeente het aanplanten in de hand houden. Het college stelt echter dat het aanplanten van bomen wordt serij. Er zal daarom eerst een rappor tage moeten worden gemaakt. Daarnaast moet worden bekeken hoe deugdelijk de onderzoeksconclusies ten aanzien van flora en fauna zijn." Hij vervolgde: „De maatschappelijke trend is dat we gevoelig zijn voor za ken die natuur en milieu aangaan. Als economische activiteiten de oor zaak zijn van een bedreiging van het zeemilieu, zal economisch een stapje terug moeten worden gedaan. Maar dat betekent niet dat we nu klakke loos zullen toegeven aan de conclu sies uit het rapport." Op één lijn? Van Zeijl toonde zich bijzonder inge nomen („bijna gegeneerd") met de ontvangst in Den Helder en op Texel. Als dank kreeg hij door Van der Beek een mand met Texelse en Helderse produkten aangeboden. Volgens de DETV-voorzitter had het cadeau een symbolische betekenis; volgens hem zitten de twee vissersverenigingen de laatste tijd steeds meer op één lijn. Van Zeijl antwoordde dat hij bij zijn bezoek juist een gezonde rivaliteit tussen DETV en Samenwerking had bespeurdVan Zeijl: „In elk geval ben ik blij met de discussie die we vandaag hebben gehad. Het ergste dat een plannenmaker kan overko men is dat hij niets meer van zijn plan hoort. Dankzij discussies als de ze is het mogelijk om samen tot een beter visserijbeleid te komen. De vis serij is een interessante economische sector, maar helaas heerst er veel frustratie over alle beperkende maat regelen en de controle daarop. Hope lijk verandert dat door dit nieuwe plan en zal de visserij de komende ja ren ook eens op plezierige wijze in het nieuws komen." Vliegtuigkoffer In blauw, grijs en zwart Met trekhandgreep en wieltjes. 2 Jaar Hema garantie .100.- beschouwd als een agrarische functie en dus niet kan worden tegenge houden. Geteisterd Texels Belang-raadslid Cor Kuip vroeg dinsdagavond of er nu echt niets valt te bedenken om de bosbouw aan banden te leggen. „De bloembollen zijn al een geteistende sector." Erna Eelman (VVD) is er niet voor dat de gemeente zich gaat bemoeien met landbouwbebouwing. Zij had diverse deskundige instanties opgebeld en kwam tot de conclusie dat de Texel se landbouworganisaties maar een standpunt moet innemen en dat moet doorgeven aan het Landbouw schap. „Die voelen zelf wel iets voor plantvrije zones." Wethouder Barendregt legde uit dat via de Wet Ruimtelijke Ordening geen voorwaarden kunnen worden gesteld aan agrarische teelt. „We kunnen wel toetsen aan landschappelijke kenmer ken. Maar om iets te veranderen moet het bestemmingsplan buitenge bied binnen een jaar ter visie liggen en dat halen we niet." De wethouder wees erop dat Kooiman altijd nog naar de rechter kan stappen. „Als een activiteit onevenredig veel nadeel biedt voor derden kan de rechter dit verbieden." Hij erkende dat bosaan- planting op grote schaal op Texel niet gewenst is en wil er in de toekomst wel voorwaarden aan verbinden. Maar dat gaat niet op korte termijn. Leden van de Cocksdorper Kustzeil- vereniging (CKZ) haalden donderdag middag een Duitser uit zee, die met zijn surfplank in moeilijkheden was geraakt. De Duitser was ter hoogte van de Vlielandboulevard gaan surfen ondanks windkracht acht. Hij vertel de zijn redders dat hij dacht dat het niet gevaarlijk was, omdat de zee vrij vlak oogde. Hij had echter niet op de sterke ebstroom gerekend. De oplet tende vuurtorenwachter Henk Leijen waarschuwde CKZ, waarna onmid dellijk tot actie werd overgegaan. Omdat de voorraad huisbrandolie van een huis aan de Schansweg eer der was uitgeput dan verwacht deed een Hoofddorper, die de woning als tweede huis gebruikt, aangifte van diefstal. De gasolietank, met een inhoud van 3000 liter, was eind vorig jaar nog helemaal vol. Uit een peiling eind april bleek het niveau bijna tot nul gedaald. Omdat het huisje alleen tij dens weekeinden wordt bewoond en de kachel volgens de eigenaar nooit zoveel brandstof kan hebben ge bruikt, vermoedt hij dat de olie door dieven is overgepompt. Aan de Avondmavo zijn dit jaar de volgende certificaten behaald: Frans: P.J. Bakker, S. de Boer-Kingma, J.J. van Dijk, M.F. Fokker-Veldhuijzen, J. Stark, M.W. van Velzen, J. Vlaming van Beelen. Nederlands: A. Bakker-Boer, H.E. Bremer- Hooimeijer, E. Smit-Schijff, A. Witte- Rienstra. Scheikunde: H.D. Hollenberg-Witte, J.S. Tijssen-v.d. Graaff, H. Troost, T. Troost-Lap, E. v.d. Vis-Wagner. Textiele Werkvormen: Y.M. Boerhorst-Veenstra, H.M. Bruijn- Bakker, R. Commandeur-v.d. Meulen, M.H. den Draak-Bouwman, C.M. Jager-Kikkert, H.G. Roeper. Dinsdag 18 juni De raadscommissie voor wel zijnsbeleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aan vang 19.30 uur. Onder andere wordt gesproken over de EHBO- post in De Koog, het trainings veld van SV De Koog en het subsidieverzoek van de Jozef school. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Look who is talking too". Woensdag 19 juni Het Waterschap Texel houdt een openbare vergadering van heem raden en hoofdingelanden in het raadhuis, aanvang 9.30 uur. On der andere wordt gesproken over het voorstel tot fusie met twee andere waterschappen in de kop van Noordholland. De eerste bijeenkomst van de cursus „Beoordeling lammeren op slachtkwaliteit" begint om 13.30 uur bij RA. Bakker, Westergeest. Om 14.00 uur start bij De Schuil hut in De Koog een kerkentocht via de Noordelijke route. Van 19.30 tot 20.30 uur houdt de muziek- en dansschool het laatste voorspeeluur van dit sei zoen: viool, dwarsfluit, gitaar, pi ano, schoolensemble, speelklas en instrumentaal 1e en 2e jaars. Toegang gratis. De raadscommissie voor rui lijk en huisvestingsbeleid hj het raadhuis een openbare dering, aanvang 19.30 uur. Gesproken wordt onder anj over postzegelplannen, der camping, sociale wonmgbos de restauratie van de NH Iq van De Cocksdorp. Donderdag 20 juni Om 14.00 uur start bij De sj hut in De Koog een kerkenij via de Zuidelijke route. De raadscommissie voor fiq cieel, economisch en techiq beleid heeft in het raadhuis openbare vergadering, aan», 19.30 uur. Gesproken word der andere over de restaurs van de NH kerk van De C« dorp, de begroting 1991 en rekening 1990 van de RST, passing van de Jozefschool de aanleg van een trainings voor SV De Koog. In dorpshuis d'Ouwe ULOi Jarmila Kozderkové een pia concert. Het programma vi meldt werken van Mozart, Dvorék en Chopin. Aanvan 20.00 uur. Hoogwater Oudeschi Wo. Do. 20 21 22 Zo. 23 Ma. 24 Di. 25 1.25 en 2.07 en 2.50 en 3.40 en 4.25 en 5.36 en 7.10 en 8.1 5 en Aan het strand is het een uur eei hoogwater De zon komt 23 juni 05.19 uur en gaat onder om 22. 19 juni eerste kwartier; 20 juni c Ook deze zomer houdt de Hervorm de Zusterkring van De Cocksdorp el ke week verkoping in het gebouw naast de Hervormde kerk aan de Kikkertstraat: ingaand 25 juni elke dinsdag tot en met 2 augustus van 14.00 tot 20.00 uur. De dames hebben de afgelopen win ter hard gewerkt om een mooie col lectie koopwaar op te bouwen, voor een groot deel bestaande uit hand werken. Men kan in de kerk terecht voor truien, sokken, spreien duurde tafelkleden, schortel haakwerken etc. Daarnaast ook tweedehands boeken e prullaria aangeboden en kar meegedaan aan een kerstbi en spelletjes, zoals sjoelen, wordt koffie met koek gese De opbrengst is bestemd vi aanschaf van allerlei benod in de kerk. De toegang is g bezoeken van de verkoping extra aantrekkelijk omdat ir ook de kunstwerken zijn te men door het kopen van lo bate van de kerkrestauratie winnen. Bernard Tellegen, nu nog als docent verbonden aan de Muziek- en dans school, wordt met ingang van vol gend seizoen onderwijzer aan de Vrije School in Den Burg. „Vooral de aandacht voor de kunstzinnige ont plooiing van de kinderen binnen deze onderwijsvorm spreekt mij aan'ver klaart Teilegen die komend school jaar de klassen één en twee van de basisschool onder zijn hoede krijgt. De 33-jarige Tellegen is samen met echtgenote "lonneke alweer zo'n zes jaar werkzaam bij de Muziek- en dansschool. Het tweetal begeleidt zo geheten speelklassen waarin kinderen die een muziekinstrument willen leren bespelen een algemene muzikale vor ming krijgen. In twee jaar tijd worden ze op speelse wijze vertrouwd ge maakt met het notenschrift en ande re muzikale zaken. Naast blokfluitlessen maken ze kennis met verschillende slaginstrumenten. Na afloop van deze speelklas, die voor kinderen zo'n twee jaar duurt, kiezen ze voor een instrument. Overigens volgen ook volwassenen, die op zoek zijn naar een geschikt muziekinstru ment, deze vormende periode. Telle gen geeft geen muziekles waarbij het kind gericht een bepaald muzie kinstrument leert bespelen. Overstap Op het eerste gezicht lijkt de over stap naar de Vrije School opmerkelijk. Toch is het onderwijs hem niet vreemd. „Als muziekconsulent kom ik al jarenlang bij de basisscholen over de vloer." Hij ondersteunt en ad viseert leerkrachten bij het doceren van het onderdeel muziek. Tellegen legt uit dat hij naast zijn muzikale „been" ook sterk in onderwijs is geïnteresseerd. „Voordat ik mijn con servatoriumstudie in Zwolle voltooide heb ik een driejarige opleiding op de Pedagogische Academie in Meppel afgerond. „Ik heb nu een jaar of zes hoofdzakelijk aan muziek besteed en heb bewust gekozen voor een nieuw tijdperk in het onderwijs." De Vrije School, die het leerlingenaantal sinds de oprichting in 1989 nog elk jaar ziet stijgen, zocht een geschikte leer kracht. Nadat over en weer contac ten waren gelegd kreeg Tellegen de baan aangeboden. Als onderwijzer zal Tellegen de leer lingen gedurende de gehele basisperi ode begeleiden. Deze periode na afloop van de kleuterschool duurt in de opzet van de Vrije School zeven jaar. De vraag aan Tellegen is of hij als onderwijzer die kinderen zo'n lan ge periode begeleidt dan geen enor me invloed op hen heeft en of er dan geen enorme verantwoordelijkheid op hem rust? Tellegen: „Dat heb je altijd in het onderwijs, maar je krijgt op deze wijze een hechte band met de leerling. Ik zie het als een voordeel.Je groeit met de kinderen door verschil lende fasen heen. Je hebt alles sa men meegemaakt. Als onderwijzer aan de Vrije School moet j; ieder jaar inwerken in de ni Je vergroeit dan met met ii ieder jaar wéér doet." Na zo'n basisperiode begint de zer opnieuw bij de laagste Kii In het vrije schoolonderwijs naast de normale vakken a ke ontplooiing van het kind dacht besteed, ervan uitga; daardoor de algemene en ge ontwikkeling wordt bev; Vakken zoals muziek, schil vormtekenen en handvaard men uitgebreid aan de ordi derwijsvorm waarbij de kei schoolmeester zich als eer water voelt. Maar ondanks zijn nieuwe heeft Tellegen niet alle sch ter zich verbrand. Als dirig mermuziekensemble Music blijft Tellegen actief op het front. „Daardoor zal ik noc tig in d'Ouwe Ulo zijn om repeteren en mijn huidige i nog regelmatig tegenkome juni zal hij met zijn orkest luisteren in Oosterend. Bernard Tellegen- zegt na een periode van zes jaar als docent en consulent de AL school vaarwel. Met ingang van komend schooljaar start hij een carrière als ondt Vrije School in Den Burg.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 2