treetparade steelt de show dens druk jazzfestival Met iedereen lust spruitjes" Vlieger van recordomvang zondag te zien op Texel GROEH ZWART Testcase i ite verwondingen botsing fietsers Mislukte aanvallen op ronderecord Geen wachttijden voor veerboot „Werkgarantie" helpt twee mensen aan baan Fup Boon nieuwe voorzitter Ronde 18 JUNI 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 5 jfoptreden van de Cultivated Swab was een aaneenschakeling van doldrieste taferelen. Hier een letterlijk hoogtepunt. ie ergste regen- en kouvlagen zagen zaterdagavond geen je enorme groep fans van The Cultivated Swab Jazzband rgen op Zoom uit de straten van Den Burg te verjagen. De parade van deze dolenthousiaste musici draaide uit op een happening. istival was iets drukker dan anders, waardoor het gemis grote Lindeboomzaal, die niet beschikbaar was, zich nog lender deed voelen. g puilden de horecagelegen- n Den Burg al vroeg uit. Dat imen met het slechte weer, el jazzliefhebbers de reden om jkaartje te kopen en in één iheid te blijven zitten. Heen en pen om van de verschillende e genieten werd op vrijdag il gedaan. was toen ongetwijfeld Maxi Ihytm Aces in de voorzaal van eboom. Deze veelzijdige band :e zich niet tot de echte jazz, aste zich aan bij het gevarieer- liek. Swingen deed het alle le band reisde gochtend in alle vroegte al- f voor een optreden in het bui- Sinterklaas iffe straatoptreden op zaterdag in Amerikaanse burgeroorlog en gestoken Swabband duur- middernacht. Het feest werd indeboom voortgezet, nadat ie act daar was gestopt. De ag kans de verkleumde toe ters continu te vermaken met Ie grappen en grollen, die met Ne invallen werden aangevuld, seerde er onverwacht een Sin- (naar verluidt iemand die een fuif wilde opluisteren). De auzeerde net een moment, et zich dit buitenkansje niet pen: onmiddellijk werd „zie omt de stoomboot" ingezet. I danste ^rop los, tot grote hi- van de luid meezingende toe- vers. der hoogtepunt (letterlijk) was lo van één van de bandleden iet dak van De Koffiepot in de burg. Hij startte met een trom- !nade en kreeg van zijn colle- eeds een ander instrument eikt, tot en met de sousafoon Personen raakten lichtgewond i aanrijding op het fietspad fo Hoornderweg. Totaal vier s waren betrokken bij het on- N donderdag plaatsvond. nüen en meisje, beiden elf jaar, "eg waren naar hun woon den Hoorn konden niet tegen 'd intrappen en stapten af. Uit "ergestelde richting naderde snd mee met hoge snelheid 'onings echtpaar. De vrouw met haar racefiets frontaal op !lsie, dat met haar fiets moge- Ptat linker gedeelte van het |d liep. Op het moment dat de [J1 echtgenote onderuit zag tmde hij zo krachtig dat hij kop sloeg. Hij liep daardoor Wfdwond opdie In het Gemini u's moest worden behandeld, 'uw liep tijdens de valpartij een P"e schouder en vermoedelijk isenschudding op. Ter observa- i*'l in het ziekenhuis opgeno- twee kinderen bleven N'd. en de grote trom. Dit ging door tot hij alle instrumenten had bespeeld en de rest van de band met lege handen beneden stond. Een prestatie die wel aangeeft dat over de muzikale èn de showkwaliteiten van de Bergen op Zomers niet te licht mocht worden gedacht. Tè experimenteel? Zaterdag viel er ook veel te genieten voor de ouderwetse jazzliefhebbers. Jan Kuhne trof in De Twaalf Balcken wel een volle tent, maar wist niet iedereen te bekoren met de experi mentele speelstijl. Het eveneens zeer specifiek spelende René van Helsdin- gen Kwartet verzamelde echter in korte tijd een lyrische groep van be wonderaars om zich heen, evenals het toporkest Sami Swoi uit Polen, dat de gelederen had versterkt met de Amerikaanse zanger Wayne Bart- lett. Deze laatste band veroorloofde zich ook uitstapjes naar de dixieland en schuwde zelfs een enkel rock 'n rollnummer niet, tot groot genoegen van de hossende menigte voor het podium. Spruitjes Volgens organisator Joop Groen is het Texelse festival in de laatste jaren gegroeid tot een evenement waar iedereen aan z'n trekken komt. „Kijk, niet iedereen houdt van spruitjes, dus we zetten niet overal zeer experimen tele jazzbands neer. We bieden van alles wat en aan de reacties is te merken dat dat wordt gewaardeerd." Op het als gemoedelijk bekend staan- Een poging van Herman Boks uit Oosterend en Jack Groeneveld uit Hoofddorp om met een catamaran binnen 2 uur, 7 minuten en 11 se conden een rondje om Texel te ma ken, is mislukt. Genoemde tijd is het record dat op naam staat van Martin Warnaar en Wop Rienks. Boks en Groeneveld pro beerden het zondagmiddag te breken, maar ze slaagden daarin niet omdat op het wad de wind vrijwel weg viel. Over het rondje (dat linksom varend werd afgelegd) deden ze daardoor twintig minuten langer dan War- naar/Rienks. Afgeblazen Twee andere zeilers wilden gisteren ook het ronderecord breken, maar deze poging moest gl worden opge geven voordat er was gestart. Jan van Wensveen uit Den Haag en Piet Heemskerk uit Lisse hadden gere kend op ideale omstandigheden voor hun grote zelfgebouwde catamaran (bijna 7 meter lang, 3,60 meter breed en een mast van 12 meter) maar daarin werden zij teleurgesteld. Toen zij gisterochtend van hun „basis" paal 33 naar het startpunt paal 17 voeren, kwamen ze daar al veel te laat aan, zodat besloten werd de aanval op het record af te blazen. de jazzfestival heerste hier en daar een agressieve stemming. Op straat werd meer dan eens een dreigende houding aangenomen en in tenminste één café vielen klappen. Tweemaal moest een taxichauffeur het ontgel den. Toen een klant op de Groene- plaats naar zijn mening ten onrechte werd voorbij gereden, mishandelde hij de chauffeur. Van een andere taxi werd de voorruit ingeslagen door iemand die vond dat de chauffeur te dicht langs het publiek reed. De poli tie heeft de dader volgens de richtlij nen van het lik-op-stuk-beleid gesommeerd de schade te vergoe den. Groen zegt niets te hebben gemerkt van de agressieve stemming die vol gens sommigen was te bespeuren. „Jazz ontspant juist. Ja, na slui tingstijd werd het even spannend, omdat er niet genoeg vervoer was om iedereen meteen naar huis te De jaarlijkse vervoersstroom die de catamaranweek en het jazzweekend met zich meebrengt heeft dit jaar niet geleid tot wachtijden voor de veerboot. Hoewel in vergelijking met vorig jaar het vervoersaantal iets la ger uitviel was de vlotte doorstroom hoofdzakelijk te danken aan de ver groting van de vervoerscapaciteit die dankzij de Schulpengat met zeventig procent is gestegen. Het beeld van de lange rij wachtende auto's die, zoals vorig jaar nog het geval was zich tot aan Den Burg uitstrekte, lijkt tot het verleden te behoren. Teso meldt dat gedurende de periode 9 tot en met 16 juni 10.185 auto's naar Texel werden vervoerd, 876 minder (7,92 procent) dan in de ver gelijkbare periode vorig jaar (8 tot en met 16 juni). Het aanbod caravans daalde met 109 tot 409 stuks. De hoeveelheid overgezette aanhangers bedroeg vorig jaar 965 en dat waren er dit jaar 766 (-20,62 procent). Een groot deel van de aanhangwagens vervoerde één of meerdere catama rans. Tellingen wezen uit dat 603 van deze zeilboten aan boord werden genomen, tegenover 767 vorig jaar, hetgeen 21,38 procent minder is. Vervoerssaldo Het vervoer vanaf Texel in dezelfde periode geeft een overeenkomstig beeld. Werden vorig jaar nog 10.033 personenwagens overgezet, dit jaar reden 9.651 auto's in Den Helder van de afrit. Het verschil bedraagt 3,81 procent. Ook hier minder caravans. 293 Nu tegen 348 een jaar geleden. Een ver schil van maar liefst 15,80 procent. Ook minder aanhangers, 708 tegen vorig jaar 776 (-8.77 procent). Het verminderde vervoersaanbod tij dens de afgelopen week is enerzijds het gevolg van een kleiner aantal deelnemers aan de catamaranrace. Ook speelt volgens Teso de vervroe ging van de Duitse feestdag Fröh- leichnam mee, die voor inwoners van een aantal deelstaten een extra lang vrij weekend betekent. Dat weekend viel nu niet samen met het Rondje. Resteert het vervoerssaldo. Het aan tal vreemde auto's op Texel bedroeg op zaterdag 5490, 1407 minder dan er op 16 juni 1990 verbleven (6897). Een extremiteit in de vliegsport. Dat is de reusachtige vlieger, de grootste ter wereld, die zondagmiddag vanaf de Razende Bol zal opstijgen. Het 550 vierkante meter grote object maakt deel uit van het Internationale Vliegerfestijn en zal vanaf Texel waarschijnlijk goed zijn te zien. De demonstratie van dit staaltje vernuft is blikvanger van de vlootdagen in Den Helder, die tijdens het weekend zullen plaatsvinden. De vlieger die een spanwijdte heeft van 36 meter en een diepte van 16 meter en is eigendom van de stich ting „Grootste Vlieger" uit Den Haag. Woordvoerder Gerard van Loo: „De vlieger werd tien jaar geleden uit we tenschappelijke nieuwsgierigheid in delen zowel in Delft als in Den Haag ontwikkeld. Daarbij zijn proeven ge daan in de windtunnel. Dit jaar vieren we dus een jubileum. Het is nog steeds de grootste." De vlieger heeft een waarde van f150.000,-. Als af brengen en er ook geen patatkramen meer open waren." De commissie die de muziek voor het Texelse jazzfesti val regelt heeft meteen enige contac ten gelegd voor het volgende festival. „We missen de grote Lindeboomzaal vreselijk. We zouden graag een groot openingsconcert geven, bijvoorbeeld met iemand als Louis van Dijk. Maar zoiets kan niet in De Zwaan, daar is gewoon te weinig ruimte." Gospelkoor Vorig jaar werd een daverend optre den verzorgd in de Hervormde kerk door Chris Barber. Dit jaar waren er geen jazzklanken in de kerk te be luisteren. „We hoorden echter van verschillende kanten dat dit werd be treurd, dus misschien dat we voor volgend jaar wél weer wat regelen. De akoestiek is daar niet geschikt voor alle soorten jazz, maar een leu ke gospelgroep met een koor van ne gerinnen is natuurlijk wel wat voor die plek...." Voor langdurig werklozen zonder uit zicht op vast werk biedt een nieuwe banenpool wellicht uitkomst. Een ne gental Noordhollandse gemeenten heeft de stichting „Werkgarantie" opgericht. Voor Texel betekent deze samenwerkingsvorm dat twee men sen aan werk kunnen worden ge holpen. Banenpools moeten langdurig werklo zen na oriënterende gesprekken en eventueel scholing aan een baan hel pen in de collectieve sector. Deze mensen worden dan ingeschakeld bij onderhoud van tuinen of plantsoe nen, schoonmaakwerk of als park- of zaalwachter. De beoogde werklozen kunnen tevens assisteren bij kinder opvang of huishoudelijk en technisch werk. De benodigde subsidie voor het project is afkomstig van rijk, ge meente en het Regionaal Bestuur van de Arbeidsvoorziening (RBA). Texel heeft twee banen toegewezen gekregen. De kosten voor de ge meente worden betaald uit een be drag (737.306,-) waarmee Texel door het rijk werd beloond voor het ge daalde aantal bijstandsuitkeringen. Overigens krijgt de gemeente dit pre sentje alleen als wordt deelgenomen aan de banenpool. tractie gaf de stichting vliegde- monstraties over de gehele wereld, ook in Japan, het land waar de vlie ger ooit is uitgevonden. Kolossaal Het gevaarte dat zondag omstreeks 13.30 uur wordt opgelaten, is ge maakt van het vederlichte spinaker nylon, waardoor het gewicht slecht 230 kilogram bedraagt. Voordat de vlieger opstijgt wordt het met een ventilator volgeblazen met één mil joen liter lucht. Pas dan zal de enor me omvang werkelijke duidelijk worden. De grootte is vergelijkbaar met die van een flatgebouw van elf verdiepingen. Het vacuüm dat door de luchtstroming rondom de vlieger ontstaat gecombineerd met druk die de wind uitoefent op de voorzijde zal tenslotte het drie meter hoge, ma- trasvormige profiel als vanzelf van de grond af tillen. „Windkracht drie is al voldoende", aldus Van Loo. Om alles in goede banen te leiden en het ge vaarte te ontdoen van de gewichtige ankers die het op zijn plaats houden zijn 60 tot 70 helpers nodig. Een ny lon kabel met een doorsnede van 22 milimeter zal zorgen dat de vlieger, die een trekkracht heeft van 2000 ki logram, op zijn plaats blijft. Naar ver wachting zal de vlieger opstijgen tot een hoogte van 60 meter en dus vanaf Texel goed te zien zijn. De vlucht duurt ongeveer een uur. Replica Het spectaculaire ding wordt per vrachtwagen naar Huisduinen ge bracht en vervolgens per boot naar de RazendeBol. Duizenden andere kleurige vliegers, die eveneens zon dag vanaf de dijk bij Huisduinen wor den opgelaten, bevinden zich aan boord van de replica van de Oostin- diëvaarder Amsterdam. Het schip, waarvan het origineel in 1749 bij Hasting verging, is vorige maand net voltooid en zal tijdens de vlootdagen (21 tot en met 23 juni) voor publiek worden opengesteld. AIS ELKE SECONDE TELT Met de afgelasting van de catama ranronde heeft het wedstrijdcomité duidelijk gemaakt dat in de eerste plaats het belang van de mensen op het water telt. De risico's waren te groot voor de opvarenden van 750 catamarans en 700 veiligheidsboten. Een verstandig besluit. Tekenend is dat kritische insiders zoals zeiler Dirk Pool (getuige zijn verklaring voor de tv-camera van RTL4) en de voormali ge wedstrijdleider Tony van Oeveren uit Zandvoort er volledig achter ston den. Conclusie is in elk geval dat het besluit de geloofwaardigheid van de Ronde om Texel als internationale zeilwedstrijd ten goede komt. Critici die al jarenlang beweren dat de Ron de meer een commercieel dan spor tief evenement is, worden zo in het ongelijk gesteld. De organisatie had er zakelijk gezien veel belang bij had om het Rondje te laten doorgaan. Na enkele slappe vertoningen wegens gebrek aan wind was men hard toe aan een spectaculaire race. Dat zou zeker mooie filmbeelden hebben op geleverd, met als waarschijnlijk ge volg een wereldwijde belangstelling van (commerciële) tv-stations. De sponsors van het Rondje zijn uiter aard gebaat bij zulke publiciteit en de interesse van kandidaat-sponsors wordt erdoor gewekt. Afgelasting be tekent dat de Ronde de sponsors veel minder publiciteit oplevert dan zij hadden verwacht. Interessant is hoe de betrokken geldschieters deze te leurstelling zullen opvatten. Zullen ze bereid zijn volgende keer hetzelfde geldbedrag te betalenOf is het een aanleiding om zich terug te trekken? Wil men het sponsorbedrag afhanke lijk maken van de mate van publici teit die wordt verkregenEn zal er weer een televisiestation kunnen worden geïnteresseerd, met het risico van opnieuw een dobberpartij of af gelasting? Hoeveel inschrijvingen kunnen nog worden verwacht? Is het Rondje inderdaad een niet meer weg te denken zeil-klassieker, of staat of valt de status van de race met de belangstelling van de media? Kortom, de organisatie staat voor een echte testcase, waaruit de werkelijke waardering voor de Ronde om Texel moet blijken. Fup Boon uit Oosterend is de opvol ger van Cees Graaf als voorzitter van het wedstrijdcomité van de Ron de om Texel. Boon (46) is al vier jaar bij het Rondje betrokken als verant woordelijke persoon voor de veilig heid op het water. Ervaring als bestuurder heeft hij opgedaan als voorzitter van de Duikclub Texel (18 jaar) en het Maritiem Museum (5 jaar). Boon werd in de week voor het Rondje flink „bewerkt" door de an dere comité-leden. „Een week gele den was ik het nog niet van plan. Als veiligheidsman voelde ik me pret tig in de organisatie, maar voorzitter van de hele groep is andere koek. Ik wilde bedenktijd, maar tenslotte ben ik overstag gegaan", aldus Boon. Als prettige bijkomstigheid noemt hij het feit dat een paar comitéleden die eigenlijk ook wilden opstappen, dank zij zijn jawoord hebben besloten om door te gaan. „Daar ben ik heel blij mee, want we hebben op het mo ment een ontzettend prettig team." Alleen Marjan Graaf, die het secreta riaat behartigde, blijft bij haar besluit en houdt het net als broer Cees voor gezien. Cees Graaf, die er vanwege het be reiken van de 50-jarige leeftijd een punt achter zet, toont zich zeer te vreden met zijn opvolger. „Fup is een goede knaap, Texelaar, hij kent de ins en outs van het Rondje en is repre sentatief. Ja, ik ben bijzonder blij dat ik het aan hem kan overdoen", aldus Graaf. Als veiligheidsman coördineerde Boon tijdens de wedstrijd de taken van 350 vrijwilligers op het water en aan de wal. Fup Boon kent de wateren rond het eiland op zijn duimpje. Erva ring op zee heeft hij opgedaan bij de marine, de duikclub en in de begelei ding van de jaarlijkse Schuttevaer- race. Ook volgde Boon ooit een zeilo- pleiding. Met sponsoring heeft hij minder ervaring. Boon: „Of ik in de sponsorcommissie plaatsneem, zoals Cees Graaf, weet ik nog niet. Voor contracten opstellen en zo heb je professionele mensen nodig. Als een ander dat wil doen, zou het mij pri ma zijn. Representatief optreden rich ting sponsors vind ik daarentegen geen probleem." Cees Graaf werd zondagmiddag verrast in het Radio Texel-programma .Sportlokaal Uit handen van presentatrice Trea van Leeuwen ontving hij de sportbokaal. die maandelijks aan een Texelse sportman, -vrouw, -ploeg of organisatie wordt uitgereikt. Links wedstrijdleider Edwin Lodder, tweede van rechts Fup Boon, die Graaf als voorzitter opvolgt.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5