usie mag niet bij jorbaat vast staan Een rondvaart maken in traditionele sfeer U//R rfdingelanden willen handen vrij houden Zeilen met gerestaureerde blazer TX33: De Mars i zomer geen in in De Koog Zilveren penning en fiets voor heemraad Vermue „Bouwplan Koorn sluit goed aan" Alarmsirene blijft nog jaartje loeien Wij zoeken een bezorger m/v )AG 20 JUNI 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 5 dingelanden van het Waterschap Texel hebben het ge- het dagelijks bestuur te hard van stapel is gelopen met rstel om „vanuit een positieve grondhouding" een onder laten instellen naar de mogelijkheid van fusie met twee waterschappen in de kop van Noordholland. rgadering van gisteroch- in zij tijdens een vrij lang- icussie te kennen wel e willen gaan met een on- maar dan zou dan niet al- usiemogelijkheden g moeten hebben maar ook t vormen van administratie- technische samenwerking elfstandig voortbestaan niet oten. n volgens het dagelijks ip hetzelfde neer, maar de oofdingelanden die in de ng het woord voerden dach- anders over. Ze voelden zich itvallen door de „fusieplan- betreurden het dat ze niet mheid hadden gehad om ,t eens informeel, eventueel inheid, over te praten, jk gingen zij akkoord met itel om een extern bureau irzoek te laten instellen mogelijkheden van eigen laan dan wel vormen van sa- ing met andere waterschap rijwillige concentratie". Er ie tegenstemmers: Kees "eun Huisman en Giel Kuip. Ten grave oemde opende na een inlei- waarnemend dijkgraaf Henk jkgraaf Dijt was wegens irhinderd) de discussie. Hij Ie niet in te zien waarom een terschap als Texel, nadat het zal het deze zomer moeten >nder medische voorziening, enteraad stemde de plan een artsenpost weg, maar nmiddels nadere inlichtingen i die een ander licht op de rpen. Het is echter te laat het seizoen nog een post te voor een post in De Koog, lizoen bemand door een arts iverkant, is er in het voorjaar rgekomen omdat de PvdA- erst meer informatie wilde Er waren namelijk verande- p til rond de vestigingswet sartsen en de vergoeding ziektekostenverzekeraars. De ilde afwachten of het moge- rmanent een extra huisarts in I te krijgen. Is is gebleken dat dat niet ar het is te laat om voor dit een tijdelijke artsenpost te al wordt het onderwerp wel rstvolgende raadsvergadering lid. De Texelse artsen zijn surgesteld over deze gang van Eissen: „Het zou in de raad worden behandeld, nu wordt ser juli. Straks is er weer een iger en dan wordt het okto- raad beseft niet hoe dringend ak is. Wat mij betreft is het voor twaalf. Wat zeg ik? Het r twaalven!" tders, verklaart dat de ge- heeft toegezegd dat het me- van de opbrengst van dit jaar ogen" van de tuinen kan geoogst. „Dat is op de teke- 'an het bestemmingsplan ook De gemeente heeft de tuin- ■tijds zelfs uitgenodigd voor 'ststellend gesprek dat tot ie- 'edenheid is verlopen." Tuin- menen echter dat pas né lrek bekend werd dat de in seniorenwoningen op korte tel plaatsvinden. "gadering van de raadscom- roor financieel, economisch nisch beleid zal wethouder Pstra vanavond de brief van •fractie over de ontwikkeling I Marsplan aan de orde stel- P ambtelijke zijde zijn de door gestelde vragen beant- maar het college van b en w Jg Seen officieel standpunt in- B en w willen eerst de van de commissieleden ver- CDA-woordvoerder Cees Hin °g niet ingaan op de ambtelij- twoording, maar dit eerst in he bespreken. Hin zei alleen entwoorden „gedeeltelijk lend" vindt. 't wegenbeheer heeft overgedragen aan de gemeente, niet zelfstandig zou kunnen blijven functioneren. Hij voelde wel voor samenwerking met de andere waterschappen, maar niet voor fusie waarbij hij als argument aanvoerde dat Texel een afgesloten gebied is. „Als we opdracht voor dat onderzoek geven, wordt het Water schap Texel ten grave gedragen", voorspelde hij. Klaas Barendregt vond dat het dage lijks bestuur veel te hard van stapel was gelopen. Er is buiten medeweten van de hoofdingelanden intensief overleg geweest met de twee andere waterschappen en het plan om de fusiemogelijkheden te laten onderzoe ken is in de publiciteit gebracht, waardoor de indruk is gewekt dat al les al min of meer in kannen en krui ken is. Dijkgraaf en heemraden hadden beter eerst eens met de hoofdingelanden kunnen praten en in overleg met hen bepalen wat er pre cies moet worden onderzocht en welke uitgangspunten daarbij zullen gelden. Giel Kuip had ook bedenkingen tegen fusie. Naast de kans op hogere pol- derlasten (de twee Noordhollandse waterschappen hanteren een veel ho ger tarief dan het Waterschap Texell verwachtte hij een veel grotere „af stand" (letterlijk en figuurlijk) tussen ingelanden en het toekomstige grote waterschap. Voor hem stond aller minst vast dat en grotere eenheid ef ficiënter en voordeliger werkt, in tegendeel. „Ik heb altijd gehoord: hou het klein en overzichtelijk want grote re eenheden kosten per definitie meer". Teun Huisman had zich overrompeld gevoeld. Er blijkt al maanden over de fusieplannen te zijn gepraat en de hoofdingelanden werden pas op de hoogte gesteld toen het ook al bijna in de krant stond. „U had eerder een tipje van de sluier moeten oplichten. Nu lijkt het alsof alles al bijna rond is". Huisman veronderstelde dat er best andere mogelijkheden zijn dan fusie. „De ingelanden zijn niet gebaat bij een groter waterschap. Het Water schap Texel is uniek. Hou het in stand". Huisman vreesde dat ook het personeel minder gemotiveerd zal zijn bij een fusie die hij een „ver van mijn bed-show" noemde Ook Arie Lap zag een gefuseerd wa terschap met een bestuur en appa raat dat voor het grootste deel op het vasteland is gevestigd, niet zit ten. Hij verwachtte overwegend na deel, al zullen de promotiemogelijkheden van het per soneel binnen zo'n grotere eenheid wellicht gunstiger zijn. Lap veron derstelde dat het in te stellen onder zoek zal aangeven dat tot fusie moet worden overgegaan, maar was bang dat later in de praktijk zal blijken dat dit niet de juiste weg is geweest. Doodmoe... Jan Duin was onaangenaam verrast door het voorstel dat ook naar zijn smaak te veel op fusie aanstuurde. Hij had een strijdbaarder en creatie ver houding van het dagelijks bestuur verwacht nadat duidelijk was gewor den dat het waterschap het wegen- beheer moet afstaan, wat hij vergeleek met het afhakken van een arm. „Ik mis de vitaliteit. Het water schap is moe, doodmoe...Je kunt heus nog wel verder". Hij ging niet akkoord met het onderzoek omdat de opdracht daarvoor niet behoorlijk is geformuleerd. Cor de Wit vond dat een extern bu reau in de eerste plaats moet nagaan in hoeverre een zelfstandig water schap nog wèl kan bestaan. Waarnemend dijkgraaf Flens, bij gestaan door L. Flisijn, trachtte dui delijk te maken dat als gevolg van allerlei wettelijke besluiten zoveel ge compliceerd werk op het waterschap afkomt dat het huidige personeels bestand dat onmogelijk kan verwer ken. Nu al heeft men de grootste moeite om alles bij te houden en blijft veel werk liggen. De overhead kosten zullen straks buitensporig hoog worden in verhouding tot de grootte van het waterschap Herhaal delijk verklaarden Flens de kritiek van de hoofdingelanden onterecht te vin den omdat het voorgestelde onder zoek nu juist antwoord moet geven op de vraag of het waterschap zelfstandig kan blijven voortbestaan. Pas daarna worden er besluiten geno men. Het is best mogelijk dat het on derzoek uitwijst dat het niet nodig is om te fuseren. De meerderheid van de hoofdingelan den wilde echter het besluit om over te gaan tot het instellen van een on derzoek ruimer geformuleerd hebben, zodat niet alleen naar fusie wordt ge keken maar ook naar mogelijkheden om zelfstandig te blijven. Alleen van hoofdingeland Klaas Eel- man hoefde dat niet. Hij vond dat er nu voldoende beslissingsvrijheid is, maar veronderstelde tegelijk dat het toch wel tot fusie zal komen omdat het draagvlak van Texel straks te klein is, hoe leuk het ook is om alles zoveel mogelijk Texels te willen hou den. Een ruime meerderheid kon zich vin den in een wat ruimer gesteld besluit, zoals verwoord in het begin van dit verslag. msmm Chili. Wethouder Tine Krijnen-Baijs zal contact opnemen met de Chileen se ambassade inzake de eventuele realisatie van een Paaseiland-beeld op Texel. Ambassadeur Jorge Tapia van Chili verzocht hierom tijdens zijn be zoek op 8 en 9 juni jongstleden. Koninklijk. Bij Koninklijke Goedkeu ring heeft de minister van Binnen landse Zaken de zg. „opclassificatie" van de gemeente Texel verlengd tot 1 januari 1996. Dat betekent dat Texel ook de komende vijf jaar bestuurlijk gezien gelijkwaardig is aan een ge meente van 24.000 inwoners. Deze status heeft o.a. gunstige gevolgen voor de salariëring van burgemeester, wethouders, raadsleden en gemeen tesecretaris. Demonstratie. Maandag 1 tot en met woensdag 3 juli zullen Texelse campings worden bezocht door een demonstratiewagen, waarmee voor lichting wordt gegeven over het ge bruik van gas en electriciteit op kampeerterreinen. De demonstratie is een gezamenlijk project van de ge meentelijke afdeling milieubeheer en de brandweer. Molen. Voor de tweede fase van de restauratie van molen van Het Noorden geeft de gemeente een ex tra bijdrage van ƒ15.844,-, mits de werkzaamheden in 1992 worden ge daan. Het geld komt uit het gemeen telijke reservefonds voor monumenten. Vanaf maandag is het mogelijk rond vaarten te maken met de gerestau reerde blazer TX33. een vissersschip uit de eerste helft van deze eeuw. Het schip zal exclusief varen onder de vlag van het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild, waar aan de kassa voor een vaartocht kan wor den geboekt. De nieuwe attractie is een uitvloeisel van een artikel dat op 4 mei j.l. in TC3 verscheen. Maritiem schrijver Aad Schol (bekend van o.m. het boek „Texelse Jutters") beschreef daarin de geschiedenis van het schip en eigenaar Klaas van Twillert uit Spa kenburg sprak de wens uit om met het van oorsprong Texelse zeilschip vanuit de haven van Oudeschild rondvaarten met publiek te gaan maken. Het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild haakte daar onmiddellijk op in. Conservator Willem Peter van der Vis: „Voor ons museum is dit een unieke gelegenheid om wat in onze visserijtentoonstelling door middel van foto's, video's en voorwerpen over de oude visserij wordt verteld ook in de praktijk aan te bieden. Het is natuurlijk geweldig om als passa gier mee te maken hoe men vroeger zeilde, viste en leefde aan boord van een vissersschip uit het begin van deze eeuw." Formaliteiten „We hebben deze kans dan ook met beide handen aangegrepen. Er zijn besprekingen gevoerd met Klaas van Twillert, waaruit een samenwerking scontract tussen de Stichting Texels Museum en de Stichting TX33 is voortgekomen. Gezamenlijk zijn we daarna naar de gemeente gegaan met het verzoek om een vergunning om met passagiers te kunnen gaan varen. Het heeft even geduurd voor dat alle formaliteiten geregeld waren, maar we kunnen nu van start. Van Twillert is geheel verantwoordelijk voor de passagiers en het schip, het museum zorgt voor de promotie en de boekingen", aldus Van der Vis. Eikenhout De TX33 is een vissersschip, geheel van eikenhout gebouwd, van het ty pe blazer. Het schip werd in 1918 ge bouwd op de werf van Zwolsman te Workum in opdracht van Cornelis Drijver uit Oosterend. Deze viste met de TX33 tot 1937. Daarna werd er tot 1960 door verschillende eigenaren met het schip gevist onder andere re gistratienummers. Het schip werd in 1960 afgedankt en leek een roem loos einde te vinden in een sloot bij Aalsmeer. Brand In 1970 vond scheepsrestaurateur P. Dekker uit Kortenhoef het schip en kocht het samen met H. Smit uit Amsterdam. Na een grondige op knapbeurt voer het vanaf 1975 op het IJsselmeer, de Waddenzee en ook op de Oostzee bij Denemarken. Bij één van de terugreizen vloog het schip in Kiel (Did) in brand en werd totall loss verklaard. Het wrak werd naar Nederland gesleept en verkocht naar Muiden. Opnieuw werd het schip opgeknapt en maakte het char- terreizen naar de Oostzee. Door de toenemende concurrentie liepen de inkomsten zo sterk terug dat het schip moest worden verkocht. Klaas van Twillert werd de nieuwe eigenaar. Van Twillert richtte onmiddellijk de Stichting TX33 op om de renovatie mogelijk te maken. Binnen twee jaar werd het schip op de jachtwerf van Van Twillert in optimale staat ge bracht. De enorme mast werd op de jachtwerf door Van Twillert persoon lijk gedraaid. Het schip, dat 15.40 meter lang en 4.90 meter breed is, voert maar liefst 120 vierkante meter zeil. Volgens de initiatiefnemers is (mee)varen op zo'n oud vissersschip is een bijzondere belevenis. Van der Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier op. De mensen wordt verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingela den. Bij de oudpapier-wagen kunt u ook gereedschappen voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt oud papier etc. opgehaald in de volgende straten: 9. Burdetstraat, Mr. Kraaistraat, Juli- anastraat. Zwaanstraat, Warmoes straat, De Mars. Oudeschild: In Oudeschild wordt dinsdag 25 juni vanaf 15.30 uur oud papier opge haald. leder wordt verzocht het pa pier tijdig gebundeld aan de straat te zetten. In de vergadering van hoofdingelan den nam het Waterschap Texel giste ren afscheid van de heer J. Vermue, die als heemraad sinds 1976 deel heeft uitgemaakt van het dagelijks bestuur van het waterschap. Daar komt nu een eind aan omdat de re gels bepalen dat een heemraad moet stoppen nadat hij 65 jaar is gewor den. Hoe hoog zijn bestuurlijke kwali teiten zijn gewaardeerd bleek uit twee afscheidsgeschenken: de zilve ren legpenning van het waterschap en een fiets. Vooral die penning is veelzeggend want bij de instelling er van, mede door Vermue zelf, is na drukkelijk bepaald dat hij alleen in zeer bijzondere gevallen wordt uit gereikt. Vermue zat al bij de oprichting van het Waterschap Texel in 1970 in het bestuur, aanvankelijk als hoofdinge land. Daarvoor maakte hij deel uit van het bestuur van de Prins Hen drikpolder. „Een lange, Indrukwekken de bestuursperiode", zei waarnemend dijkgraaf Flens, die in herinnering bracht hoe de uit Zeeland afkomstige Vermue in november 1952 de boer derij „Oedelem" in de PH polder kocht. Menigeen zei toen dat hij zijn geld in het water had gegooid, want de boeren die het tot op dat moment op „Oedelem" hadden geprobeerd, hadden daar geen behoorlijke boter ham kunnen verdienen. Maar Vermue, bijgestaan door zijn vrouw, worstelde en kwam boven. Hij heeft het bedrijf inmiddels overgedaan aan zijn zoon en woont nu in Den Burg. De schei dende heemraad liet zich in het wa terschap kennen als een bekwaam bestuurder, die bij de vergaderingen zelden verstek liet gaan. Als verte genwoordiger van het waterschap had Vermue ook zitting in het bestuur van de Stichting Agrarisch Texel. Vis: „Door mee te varen ervaar je de krachten van zo'n schip pas goed. Wat je ook ervaart is de eenvoud waarin men vroeger aan boord leef de: er is geen electriciteit of stro mend water en de verwarming in het gezellige vooronder bestaat uit een kleine potkachel. Je waant je werke lijk in 1900!" Wie wil meevaren met de TX 33 kan vanaf maandag boeken aan de kassa van het Maritiem en Jutters Mu seum. Er worden drie vaarten per dag gemaakt met maximaal 20 per sonen. De TX 33 vaart van maandag tot en met zaterdag van 10.00 uur tot 13.00 uur, van 13.00 tot 16.00 uur en van 16.00 uur tot 19.00 uur. Passagiers moeten tenminste 12 jaar oud zijn en betalen ƒ14,- per per soon. Het bouwplan van Jan Koorn Pro- jektbouw voor twee woningen onder één kap aan de Beatrixlaan sluit goed aan bij de verdere planologi sche invulling van het gebied Den Burg-zuidwest (tussen Keesomiaan- Kaczor en Elemert-Mont Rosa). Al dus oordeelde gisteravond de raads commissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid. Aanvankelijk had den de commissieleden Gelein Jan sen (CDA) en Jan van Asselt (onafhankelijk) vraagtekens gezet bij het bouwplan. Jansen meende dat een particulier (Koorn) hier handig gebruik maakt van een kennelijke witte vlek op de kaart. „Is er een plan voor dit gebied ontwikkeld, waarin de toekomstige bebouwing en straten zijn aangege ven? Als dat niet zo is, bepalen parti- Na een periode van stilte wordt sinds mei weer iedere eerste maan dag van de maand de alarmsirene op het raadhuis getest. Dit gebeurt ech ter niet meer zo langdurig als vroe ger. Over één anderhalf jaar zal een nieuw systeem worden geïnstal leerd waardoor testen mogelijk is zonder geluid. Het maandelijkse testen van de sire nes, dat gepaard ging met langdurig geloei, was het Texelse college een doorn in het oog. Niet alleen wegens het geluid, maar ook omdat het de bevolking niet duidelijk is wat men moet doen als er werkelijk sprake is van een ramp. De sirene, die vanuit Schagen wordt ingeschakeld, werd het zwijgen opgelegd. Het ministerie van Binnenlandse Za ken start volgend jaar met vernieu wing van alle alarmsirenes in Nederland en vindt dat tot die tijd wèl de huidige apparatuur moet wor den getest. Dat hoeft echter maar acht seconden te duren, in plaats van de gebruikelijke drie minuteri. Binnenkort wordt tevens een landelij ke campagne gehouden om de bevol king duidelijk te maken hoe moet worden gehandeld in geval van een écht alarm. culieren zoals Koorn in feite waar woningbouw plaatsvindt en holt de gemeente achter de feiten aan", al dus Jansen. Van Asselt steunde hem: „Wel leuk, zo'n dubbel woonhuis, maar het moet wel aansluiten op een bestaand plan. Geen hap-snap-beleid." Wet houder Barendregt stelde beide heren gerust. Aan de hand van een situa tieschets maakte hij duidelijk dat in hetzelfde gebied het nieuwe VVV- kantoor, een seniorencomplex en het vakantiecentrum voor demente be jaarden van stichting De Zonnehof zijn gepland. Koorns plan vult precies een ruimte in dit plan op, waarmee de invulling van dit gebied zal zijn af gerond. Met deze uitleg stemden Van Asselt, Jansen en de overige com missieleden in. Dit betekent dat Koorn nu een artikel 19-procedure kan volgen om een woonbestemming te verkrijgen voor de grond waarop hij wil bouwen. Gymuitvoering. GVO uit Oosterend heeft vorige week een geslaagde uit voering verzorgd in De Bijenkorf. Het evenement werd besloten met een gastoptreden door de jazzdansgroep uit De Cocksdorp. Wij zoeken iemand die voor ons de Texelse Courant en de TC3 wil be zorgen op de route: Hoornderweg, Hemmerweg. Hier wonen onge veer 22 abonnees. Het bezorgen is het eenvoudigst voor iemand die in deze omgeving woont b.v. een scholier. De kranten moeten dinsdag- en donderdagmiddag even na 15.00 uur in onze drukkerij in de War moesstraat worden afgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor na dere inlichtingen terecht bij de re ceptie van de drukkerij. Parkstraat 10, Den Burg, telefoon 12741. J. Vermue met legpenning en flets, rechts wearnemend dijkgraaf H. Flens.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5