Méér regeltjes op noodcamping nneke Paagman voltooit oniek van Den Hoorn SBB lachende derde bij trainingsveld De Koog Martin Grooff stopt na veertig jaar PTT schrijving boek vandaag van start Feestcommissie daagt fotohobbyïsten uit fweg afgesloten iecombineerde 3/RECREATIEKRANT Rommeltjesmarkt Wegen afgesloten Geluiddicht maken Lindeboom is duur „Basiscursus zorg" in najaar van start rDAG 20 JUNI 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Het vinden van nieuwe dingen geeft mij een kick", zegt Anneke Paagman, die vijf jaar lang werkte aan de Kroniek van Den Hoorn De zojuist beëindigde cursus voor herintredende vrouwen is niet gericht op één beroepsgroep, maar breed van opzet. Doel is vrouwen die weer wil len gaan werken of studeren, beter bewust te maken van de mogelijkhe den en voor te bereiden op studie of beroep. De dertien deelnemende da mes, variërend in leeftijd van circa 35 tot 50 jaar, volgden gedurende 25 weken les op streekschool in Heerhu- gowaard, het LBO in Den Burg en in d'Ouwe ULO. Vaardigheden zoals het maken van samenvattingen en het werken met computers werden aan geleerd, de cursisten ondergingen een beroepen-interessetest en maak ten kennis met verscheidene vakge bieden zoals toerisme, horeca en bouw. Twee vrouwen hebben inmiddels werk gevonden: één heeft een tijdelij ke baan bij de gemeente, de ander werkt part-time bij vakantiecentrum De Krim. Eén cursiste wil leren „fijnsmeden", maar de meeste deel neemsters zijn van plan in de admi nistratieve richting verder te gaan (werk of een vervolgcursus). Enkele vrouwen deden gisteren examen tekstverwerking. Eén deelneemster stopte tussentijds, omdat ze een opleiding in de gezondheidszorg ging volgen. Sommigen heben nog geen concrete plannen, maar vinden dat de cursus hen op het goede spoor heeft gebracht. De geslaagden zijn: Betty Boks, Ina Gerritsen, Aukje Nolzen, Aaf Geense- Dijkman, Anja Kikkert-Dekker, Jannie de Koning-Varewijck, Corrie Maas, Mieke van Osch-Brok, Gerda Rungs- Wuis, Hilly Hut, Lyda Kruithof, Riek Lugtmeijer en Toos van Heerwaarden- Veeger. Amateurfotografen kunnen we dijveren door mee te doen aan de fotowedstrijd waarin zaken of personen die betrekking hebben op Den Hoorn of omgeving wor den vereeuwigd. Jeugd kan fo to's ter grootte van 10 X 15 cm, volwassenen, die apart worden gejureerd kunnen foto's ter grootte van 13 X 18 cm inleve ren. De afbeeldingen, die zowel in zwart/wit als in kleur mogen zijn, kunnen vanaf heden wor den ingeleverd bij Ria Hooge- raad, Janny Schuijl of Piet Schneider. Er zijn een aantal leu ke prijzen te winnen. De foto's zullen gelijktijdig met de presen tatie van het boek Kroniek van Den Hoorn" worden geëxpo seerd in dorpshuis ,,De Waldhoorn". Geslaagd. Corine Witte is in Alk maar geslaagd voor het voorberei dend hoger beroeps onderwijs. worden gepleegd?" Wethouder Krij- nen erkende dat SBB in een machtspositie verkeert. „Maar ze stellen ons in de gelegenheid om voor een lage prijs een trainingsveld te realiseren. We hadden er twee ton voor geraamd in de begroting. Die kunnen we nu in onze zak houden." Ze vertelde dat de doelen en netten in het seizoen zullen worden wegge haald. Imet vrijdag 28 juni is het ge- van de Muyweg tussen Post- Zanddijk voor alle verkeer n. Dit in verband met de zo- gonnen reconstructie van het nt Postweg-Muyweg en de van een „slinger" in de laatregelen, die samen vier ten, zijn bedoeld om de ver- iligheid te verbeteren. Op het it komen „verkeersgeleiders" i de Postweg en twee in de gl die een remmend effekt op (eer moeten hebben en die te- «delijk maken dat de Muyweg leschikt" is aan de Postweg voorrangsrecht betreft. iger" in de Postweg komt ten van de kruising. Verkeer uit ting De Cocksdorp moet naar [uitwijken en heeft geen zicht jweg verderop om dat in de [leggen middenberm boompjes p gezet. Door het gedwongen n en het gebrek aan uitzicht rte zal de automobilist gas ifnen. De werkzaamheden du- '2 juli. 29 juni a.s. komt het eer- lummer uit van de gecombi- TC3/Recreatiekrant, die zomer gedurende 10 weken san verschijnen. voorgaande jaren zal de Se zo'n 20.000 tot 25.000 iplaren per week bedragen. ow advertentie in deze com- tiekrant te plaatsen bereikt u el iedere toerist op Texel. Tij- Ps deze periode berekenen wij aangepast tarief. Voor infor- 5 kunt u bellen met de recep- an de drukkerij. Organisaties "lenigingen wordt verzocht maandag 24 juni een en rmalige activiteiten; die zij houden in de zomermaanden ,e geven. Ook dit kan bij de "ie van drukkerij/uitgeverij eveld de Rooy, Parkstraat Den Burg, >on 02220-12741, fax 14111. '"ectie Langeveld de Rooy. Volgens de oorspronkelijke plannen zou ten zuiden van het kruispunt ook een slinger in de weg worden ge maakt (verkeer uit de richting Den Burg wijkt dan naar rechts uit) maar het is de gemeente niet gelukt de daarvoor benodigde strook grond te kopen omdat de eigenaar weigert. In middels is een onteigeningsprocedure aangespannen. Het zal daarom zeker nog een jaar duren voordat ook de tweede slinger kan worden aan gelegd. Hoewel het verkeer op de Postweg gedurende het werk niet wordt on derbroken, wordt van de automobi listen wel aangepast gedrag verwacht als zij Zuld-Eierland passe ren. Het werk moet in het drukke toeristenseizoen gebeuren omdat het in de stille tijd van het jaar te koud is om asfalt te verwerken. Zaterdag wordt bij de schuur van Axel Lap aan de Witteweg tegenover het ZDH-sportterrein een grote rom meltjesmarkt gehouden. Aangeboden worden niet alleen veel meubels en grote apparaten op alle gebied, maar ook spullen voor doe-het-zelvers en verzamelaars. Ook is er een grote boekenmarkt. De markt wordt gehou den van 10.00 tot 16.00 uur. De op brengst komt ten goede aan de restauratie van het Hoornder kerkje. Rommeltjes worden nog steeds op gehaald, want er volgen nog negen Hoornder Donderdagen. Wegens asfalteringswerkzaamheden zijn de volgende wegen tot het eind van deze week gedeeltelijk afgeslo ten: de Hoornderweg, de Pontweg (ter hoogte van de kruising met de Amaliaweg en het gedeelte tussen de Leemkuil en de Emmalaan), de Post weg ter.hoogte van Zuid pierland en de Oosterenderweg bij de kruising Koningsweg. Het verkeer wordt via één rijbaan of een naastliggend fietspad geleid. Een akoestisch rapport van een firma uit Utrecht geeft aan dat een investe ring van 7320.000,- (ex. BTW) nodig is om de grote zaal van hotel De Lin deboom geluiddicht te krijgen. Het bedrijf waarschuwt dat deze prijs in de praktijk nog 20 procent kan afwij ken. „Hoewel Staatsbosbeheer lachende derde is, komen we er toch met een koopje vanaf. Doen dus." Dat is de mening van Texels Belang-raadslid Gerbrand Poster over het inrichten van een speelweide van SBB tot trai- nigsveld voor SV de Koog. Hoewel deze oplossing enige aanpassings- kosten met zich meebrengt (721.175,83) is het goedkoper dan het aanleggen van een nieuw veld. SV de Koog heeft de gemeente al vaker gevraagd om een trainingsveld. Nu moeten ze hun enige veld gebrui ken voor zowel wedstrijden als trai ningen, wat erg schadelijk is voor de grasmat. De speelweide van SBB naast cam ping De Shelter leek het bestuur van SV de Koog een goede lokatie. SBB voelde hier eerder nooit voor, maar onlangs werd deze mening bijgesteld, mits de gemeente aan enige voor waarden voldoet. Zo moet het terrein worden gedraineerd en jaarlijks voor 1 juni opnieuw worden ingezaaid, zo dat het zomers weer bruikbaar is als speelweide. Van juni tot en met okto ber moet de gemeente ervoor zorgen dat er wordt gemaaid. De aanleg- en onderhoudskosten zijn voor de ge meente. Deze laatste bedragen 75220,- en komen jaarlijks terug. Voor een lichtinstallatie moet de ver eniging zelf zorgen. De speelweide mag alleen tussen 1 november en 1 april als trainingsveld worden ge; bru'kt Vandalisme Gré Zegers van de PvdA gunt de ver eniging het trainingsveld van harte. „Maar ik vind het niet leuk dat de gemeente voor allerlei kosten op draait om Staatsbosbeheer uiteinde lijk een fraaie speelweide te bezorgen: Wie betaalt het als er 's zomers vernielingen aan de door ons neergezette voetbalvoorzieningen 'Geslaagd. Patricia Schlepers uit Ou- deschild is aan het Alkwaard College in Alkmaar geslaagd voor de oplei ding tot bejaardenverzorgster. Geslaagd. Antoon Goes slaagde aan de grafische school te Amster dam voor de richting vlakdruk monteur. Maximaal één nacht blijven, van 10.00 tot 16.00 uur leeg, een kam- peerreglement en meer opname van jeugd door de reguliere campings. Met deze maatregelen wordt gepro beerd om de gang van zaken op de noodcamping komende zomer soe peler te laten verlopen. Of de kam peerders ook verplicht zullen zijn zich te legitimeren, is nog onzeker. Gisteravond ging de commissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid ak koord met deze maatregelen als proef. Na afloop van de zomer zullen de opgedane ervaringen worden doorgesproken, zodat de maatregelen voor volgend jaar eventueel kunnen worden aangepast. Verwacht wordt dat de nieuwe richtlijnen zullen leiden tot een vermindering van de aantrek kingskracht van de noodcamping. Af gelopen zomer was het terrein aan de Westerweg eerder een jongeren- camping dan een noodvoorziening voor kampeerders die hun tentje ner gens kunnen opzetten omdat alle campings vol zijn. Doel is eigenlijk om kampeerders, zodra elders een plaatsje vrij komt, door te verwijzen In de praktijk bleven vooral groepen jongeren vele dagen achtereen op de noodcamping staan, mede omdat lang niet alle kampeerbedrijven bereid waren deze groepen op te nemen. Bonnefooi De gemeenteraad gaf in een eerder stadium te kennen van deze situatie af te willen. De noodcamping moet weer strikt een noodvoorziening zijn; wie op de bonnefooi naar Texel komt en na één dag nog geen plaatsje heeft gevonden, zal het eiland weer moeten verlaten, aldus luidt de rede natie. Momenteel wordt gewerkt aan een kampeerreglement, waarin wordt om schreven waaraan kampeerders zich op de noodcamping moeten houden. Onder meer wordt het stoken van kampvuurtjes verboden. Om eventue le vuurtjes te bestrijden zal een een voudig brandblusapparaat op de camping worden geïnstalleerd Praktijk Gisteravond werd wel erkend dat sommige maatregelen in de praktijk op problemen zullen stuiten. Zo zal het moeilijk zijn om het terrein tus sen 10.00 en 16.00 uur tentvrij te maken. Niet alle kampeerders zullen om tien uur 's ochtends wakker zijn en nieuwe klanten zullen zich ook wel eerder dan vier uur 's middags aandienen. Ook zal waarschijnlijk in beperkte mate weer bewaking nodig zijn. De gemeente zal hierover aan staande maandag een gesprek heb ben met het beveiligingsbedrijf BeST. Hans Zijm van BeST wil alleen in ac tie komen als de regels op de nood camping voldoende worden aangepast. Of dit nu het geval is, kon Zijm gisteravond met zeggen. Parkeren Op vragen van de commissieleden Van der Kooi, Jansen en Van Asselt antwoordde wethouder Barendregt dat de parkeerproblemen aan de Westerweg mogelijk kunnen worden opgelost door het aangrenzende wei land van Barhorst voor parkeren te benutten. Dit voorstel werd door de commissie met veel instemming ont vangen. Uitgesproken werd dat de verwijs- functie feitelijk een zaak voor de VVV is, maar zolang de VVV nog niet het nieuwe kantoor aan de Em malaan in gebruik heeft genomen, is het praktischer om de verwijzing via de noodcamping te laten lopen. Noodcamping-beheerder Cees Maas heeft in het hoogseizoen twee- of driemaal per dag contact met alle campings, zodat hij precies weet waar hoeveel plaatsen vrij zijn. Jan van Asselt liet een afwijkend ge luid horen. Hij vindt een noodcam ping overbodig. „Doe op Kogerstrand twee procent méér jeugd, of zes in plaats van vijf tenten bij de boer, dan heb je het opgelost", aldus Van As selt. uitstapjes. Het komt de sfeer in het boek ten goede." Sociale drukkerij De dorpscommissie heeft zich, zo verklaart voorzitter Jaap Lap, uitslui tend bezig gehouden met de organi satie die bij het maken van de kroniek komt kijken. Toevallig kwam Lap in contact met drukkerij Drecht- werk in Dortdrecht die onderdeel uit maakt van een werkvoorziening voor gehandicapten. De dorpscommissie vond het gezien de sociale functie van deze drukkerij een goed idee de kroniek, een gebonden uitgave met geplastificeerede omslag, daar te la ten vervaardigen. De vormgeving daarvan is in handen van Anneke Paagman. Een aquarel van een dorp saanzicht van Den Hoorn gemaakt door Jan Bruin uit Den Burg siert de omslag. Daan Welboren voelde zich als mede-Hoornder betrokken bij het welslagen van de kroniek. De distri butie van het boek loopt via zijn win kel. „Om het boek een extra regionaal tintje te geven zullen de eerste 200 stuks met de hand wor den genummerd en door Anneke Paagman worden voorzien van hand tekening", aldus Welboren. Het eer ste exemplaar zal begin september aan het gemeentebestuur worden aangeboden. Vrouwen die in de zorgsector actief willen zijn, kunnen zich aanmelden voor een cursus die in het najaar van start gaat. Deze „basiscursus zorg" geeft een inzicht van wat te genwoordig in o.a. kraam-, bejaarden- en ziekenzorg van de ver zorgsters wordt verwacht. Bij vol doende aanmeldingen komt deze cursus in de plaats van de cursus voor herintredende vrouwen, die zo juist is afgerond. Gistermiddag kre gen dertien Texelse vrouwen uit handen van wethouder Tine Krijnen- Baijs de bijbehorende certificaten uitgereikt. Zowel vrouwen die vroeger in de ver pleging of verzorging hebben gewerkt als vrouwen zonder ervaring kunnen aan de basiscursus zorg deelnemen. De cursus wordt mede georganiseerd met het oog op de verwachte toena me van werkgelegenheid in de zorg sector. wisseld met liederen en gedichten. Alle gegevens zijn in volgorde van tijd gerangschikt, waardoor het boek wel eens van de hak op de tak springt. „Ik heb daar de voorkeur aan gege ven", aldus Anneke die om de juist heid van het historische document te waarborgen, uitsluitendgebruik heeft gemaakt van geschreven teksten en niet van mondeling verklaringen van getuigen. De tekst heeft zij, om geen afbreuk te doen aan de historische waarde van het materiaal, in de meeste gevallen letterlijk overgeno men. „Soms is het oud-hollands. De lezer moet voelen dat je van vroeger naar deze tijd gaat. „In tegenstelling tot de beknopte notulen van nu wer den vroeger levensechte verslagen gemaakt, vergaderingen waren echt /olk van vissers, loodsen en boeren", zo begint het histori- toekwerk waarin de geschiedenis van Den Hoorn tot in de- beschreven. „Ik houd niet van half werk", zegt ^teister Anneke Paagman (47) die het verleden en heden jaar intensief speurwerk in 335 pagina's heeft gebundeld. 100 tekeningen, foto's en illustraties moeten de „Kroniek en Hoorn", zoals ze haar pennevrucht heeft genoemd, nog eter maken. De dorpscommissie is dan ook trots op het re- t, dat begin september in een beperkt aantal in de boek- i zal liggen. De inschrijving gaat vandaag van start. Tijd genoeg met haar man beheert ze g de Driehoek aan de Ruige- i de winter heb ik zodoende vervloed voor deze liefhebbe- minutieuze karwei vergde d dan aanvankelijk werd ver- „Er kwam zóveel boeiend ma- loven water." Als voorbeeld tnneke Paagman het ooit af- le Oude Hoorn in het huidige >r Nieuwland. Maar ook de ing van het loodswezen nadat «leg van het Noordzeekanaal In 1968 kwam hij als seizoenshulpje in het postagentschap van Lammert Bakker in De Koog. Hij is er nooit meer vandaan gegaan. Zaterdag neemt de 55-jarige Martin Grooff af scheid van de PTT. na veertig jaar voor deze dienst te hebben gewerkt. De receptie is van 16.00 tot 18.00 uur in De Buteriggel. Martin Grooff komt uit Den Helder. Op zijn veertiende begon hij als tele grambesteller. „We hadden het niet zo breed. Mijn oom werkte bij de post. Hij wist wel een baantje voor me, zodoende." Na negen jaar als postbode legde Grooff zich toe op het sorteren van uitgaande post. Dit werk gebeurt in middels allemaal machinaal. Via de expeditie-afdeling kwam hij op een dagcursus kantoorhouden in Alkmaar. „Daar zit aan vast dat je alle kantoor houders die ziek zijn of op vakantie gaan in de regio moet vervangen." De plaatsing op Texel beviel Grooff goed, al waren het lange dagen, want hij reisde heen en weer. Toen hij een vaste aanstelling in De Koog kreeg, verhuisde hij naar de dienst woning aan de Brink. Inmiddels is het postkantoor in het dorp opgeheven en is een agentschap gesticht bij fa milie Hennink. Grooff is verhuisd naar Oudeschild. Niet saai in de loop der tijd heeft Grooff nooit de behoefte gevoeld een andere baan :et tot het boek werd vijf jaar gegeven door de dorpscom- |ie de historie van het dorp omgeving in boekvorm vast- wilde zien. In Anneke Paag- oornder van geboorte, zag het stuur de juiste persoon de denis op papier te zetten. An- agman, die al eerder de Kro- i Eierland heeft samengesteld, arte blanche om de historie i Hoorn naar eigen inzicht zo jig mogelijk vast te leggen. Er in commissie gevormd die van dienst kon zijn bij haar Ie dorpscommissie zorgde dat ang kreeg tot de archieven zij haar informatie kon put- anden achtereen speurde zij enboeken van verenigingen, happen, gemeente en kerken, i de oorzaken waardoor haar irtraging opliep was het nog iopende archief van-het li kerkje. „Het moest nog jrangschikt, maar het wach- ik de moeite waard; er kwam lat aan informatie tevoor- vertelt de schrijfster aan wie Jen van nieuwe, onbekende l.een kick geeft". de schepen de rede van Texel niet meer passeerden. Ook de gevolgen daarvan voor de bewoners, die in de schapenhouderij een alternatieve broodwinning zochten, worden be schreven. Verslagen van spectaculaire strandingen en dijkdoorbraken ontbre ken evenmin. Verhalen worden afge- Martin Groof na veertig jaar PTT in de VUT. te zoeken. „Saai? Ach nee, je ziet de hele dag steeds andere mensen. Soms wel vervelende zeuren, maar meestal leuk." Grooff heeft jaren saxofoon en klari net gespeeld, onder andere in de band Humpy Dumpy. Maar zijn in strumenten verdwenen vorig jaar naar zolder en ze zijn er niet meer af geweest. „Ik krijg nu alle tijd van de wereld. Ik wacht af wat op me af komt. Ik heb geen grootse plannen voor de toekomst. Ik zie wel."

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 7