„Profs" achteloos over Toer-in thema Sponsortocht Amnesty leverde f5400,- op Fracties ondersteunen CDA-bezwaren niet Ui Kolossaal object Arendsen middelpunt Kritiek op Marsplan „mosterd na de maaltijd" Epilepsie-collecte Enorme opbrengst AVO-collecte Flinke opbrengst rommelmarkt Kerktoren Cocksdorp aan restauratie toe Taxatie brand/sti mogelijk goedko PAGINA 2 rFXELSE COURANT DINSDAG 25J De jaarlijkse Toer-in tentoonstelling is deze zomer in tweeën gesplitst: één voor professionele kunstenaars en één voor hobbyisten. De „profs" beten vrijdag het spits af. Het werk dat tot en met 18 juli in de exposi tieruimte van het raadhuis is te zien, is beslist de moeite waard, maar het thema „stad en dorp" is soms ver te zoeken. Lenie van 't Noordende, Henk Noor- lander. Jan Bruin en Henk Arendsen zijn de kunstenaars die samen voor veertien inzendingen tekenden. Hoe wel hij slechts één stuk exposeert, eist Henk Arendsen met zijn „Troje's val" de meeste aandacht op. Het twee meter hoge object stelt een schild voor, ondersteund door een speer. Aan het werkstuk besteedde hij een maand lang dagelijks vier uur. Nauwgezet werkend volgens een ge detailleerde werktekening maakte Arendsen de multiplex onderdelen op maat, schuurde ze bij en voorzag het „schild" van een loden deklaag. „Een mijlpaal", oordeelde de tekenleraar, „want dit is mijn eerste staande werk. De voorgaande objecten han gen nog, laten we zeggen als een soort overbrugging van mijn schilde rijen naar mijn huidige werk, dat steeds ruimtelijker van aard wordt." Arendsen verklaarde dat hij het ob ject speciaal voor de tentoonstelling heeft gemaakt, al was hij de eerste om toe te geven dat het niet volledig aansluit op het thema „stad en dorp", ook al was Troje een stad. Inspiratie Opmerkelijk was ook de bijdrage van Lenie van 't Noordende. Twee jaar studeerde ze aan een lerarenoplei ding, maar nu laat de schilderes uit Den Burg zien dat haar inspiratiebron niet is opgedroogd. Wie haar vooral kent van landschappen, zal versteld staan van de wat hoekige, expressie ve stijl. Lenie zelf: „Ik word met graag op één stijl vastgepind. Mijn werk blijft in ontwikkeling." Ook zij voldoet niet helemaal aan het thema, dat zijzelf heeft verruimd tot „stad en platteland". Met enige fantasie kan men hiertoe de afbeelding van een overdreven dikke badgast op het strand rekenen (toerist uit de stad rust uit in rustig kustplaatsje), alsook die van een echtpaar in de trein, dat door het coupéraampje steden en dorpen aan zich voorbij ziet trekken. Haar fraaiste schilderij („Stad/platte land II") heeft echter geen relatie met het thema. Kerkje Méér aan de opdracht houden Noor- lander en Bruin zich. Noorlander is present met gezichten op zijn woon plaats Den Hoorn. Op alle vijf olie verfschilderijen prijkt het bekende kerkje. „Is dat nou niet teveel uitge kauwd?", vroegen we de maker. „Je kunt eenvoudigweg niet om het kerk je heen", antwoordt Noorlander. „Van waar je ook richting Den Hoorn kijkt, telkens duikt weer het kerkje op. Ik blijf het ook mooi vinden: licht en wolken zorgen voor steeds een ander beeld." In één schilderij is het dorp slechts achtergrondvulling, terwijl een heining van prikkeldraad een promi nente plaats inneemt. „Prikkeldraad irriteert me mateloos. Het lost weinig op en is lelijk in het landschap", al dus Noorlander. Jan Bruin heeft ge kozen voor markttaferelen, situaties dus waarbij toeristen uit de stad sa menstromen in een dorp om daar de lokale lammerenmarkt, folklore of braderie te bekijken. Bruin geeft hier mee het thema inhoud. De afbeeldin gen zijn heel herkenbaar voor Texelaars die 's zomers of op maan dagochtend wel eens een rondje over de markt plegen te gaan. De expositie, die vrijdagmiddag werd geopend door wethouder Tine Krij- nen, is te zien tot en met 17 juni op werkdagen van 9.00 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 uur. Daarna vol gen de amateur-kunstenaars, van wie veel animo wordt verwacht. De zaterdag gehouden sponsor fietstocht Texel-Amsterdam vv heeft een recordbedrag opgeleverd: rond f5400,-. Het geld is bestemd voor de acties die Amnesty International voert om overal ter wereld politieke gevangenen op vreedzame wijze vrij te krijgen. Het was de vijfde keer dat Amnesty Texel een sponsorfietstocht op touw zette om geld binnen te krijgen. Dat gebeurde door een min of meer vaste kern van sportieve enthousiastelin gen, die tevoren kennissen en vrien den benaderde om een bedrag per afgelegde fietskilometer los te krij gen. De sponsors kwamen royaler dan ooit over de brug. Er waren deel nemers die meer dan duizend gulden toegezegd kregen. Men blijkt graag een bijdrage te willen geven aan een „collectant" die zelf bereid is zich voor het goede doel uit te sloven. Daarbij komt dat de activiteiten van Amnesty algemeen worden gewaar deerd. Overal waar mensenrechten met voeten worden getreden komt Amnesty in actie, ongeacht de „kleur" van het verantwoordelijke re giem. Dat is altijd al zo geweest maar om een of andere reden dach ten vroeger velen dat Amnesty een linkse actiegroep was. Op Texel is een werkgroep van Am nesty al zo'n twintig jaar bezig. Naast ongeveer vijftien mensen die daadwerkelijk actie voeren zijn er 134 leden die door hun contributieaf dracht het werk steunen. Aan de sponsorfietstocht van zater dag deden negen werkgroepleden mee. Drie legden alleen de 100 km lange heenweg per rijwiel af. De an deren maakten ook de retourtocht fietsend. Ze vertrokken zaterdagoch tend met de boot van 7.05 uur en de retourrijders onder hen waren 's avonds om zes uur weer op het eiland. In Amsterdam was bij het hoofdkantoor van Amnesty aan de Keizersgracht ruim een uur gepau zeerd. De weersomstandigheden wa ren prima, al had de groep op de heenweg met stevige tegenwind te kampen. Aan de Amnesty sponsorfietstocht 1991 werd deelgenomen door Willem Witte, Erik Wieringa, Frans Witte, Gerrit Vlaming, Jan Frederici, Cees Aris Trap, Ed Momberg, Froukje vd Kamer en Lenie Bremer. De drie laatstgenoemden fietsten alleen de heenweg. VVD, PvdA, Groen Links en Texels Belang scharen zich niet achter de kritiek van de CDA-fractie op de handelswijze van de gemeente bij de ontwikkeling van het Marsplan. „Een waslijst van bezwaren die een beetje als mosterd na de maaltijd komen", aldus Gerard van der Kooi (PvdA), die in de raadscommissie voor finan cieel, economisch en technisch be leid het CDA verweet een oeverloze discussie uit te lokken. Toch was Van der Kooi het op twee punten met het CDA eens. „Er had den hekken rond de noodslachting geplaatst moeten worden en er had geen bloed in het slootje mogen stro men." Erna Eelman van der Kooi (VVD) nam het op voor het college en beschuldigde het CDA ervan op geruchten af te gaan. „Daardoor krijg je misverstanden." Jaap Vlaming, die als commissielid Peter Bakker van Groen Links ver ving, zei geen nieuws in de brief te kunnen ontdekken. Texels Belang be tuigde openlijk steun aan Gerard de Porto, die een rechtszaak tegen de gemeente heeft aangespannen. Ger- Van 30 juni tot en met 6 juli wordt ook op Texel gecollecteerd voor epi- lepsiebestrijding. De opbrengsten zijn onder andere bestemd voor onder zoek naar het ontstaan van deze ziekte, naar de werking en de bijwer kingen van medicijnen en voor lichting. Maar liefst ƒ5888,90 is dit jaar op gehaald tijdens de AVO-collecte. De ze instantie houdt zich bezich met integratie van gehandicapten. Er werd dit jaar ƒ1753,10 meer opge haald dan in 1990. Verdeeld over de diverse gebieden van Texel is er ge geven: Den Burg f2335,35, Ooster- end/Oost/'t Noorden ƒ1030,-, De Waal ƒ240,55, Oudeschild ƒ451,30, De Cocksdorp ƒ218,65, PH-polder/'t Horntje ƒ252,90. De Koog De zaterdag in Den Hoorn gehouden rommelmarkt is in alle opzichten geslaagd te noemen. Er was veel be langstelling voor de aangeboden „rommeltjes". De vrijwilligers die de markt mogelijk hebben gemaakt be reiden zich alweer voor op het vol gende verkoopevenement. Ook tijdens de Hoornder donderdagen zijn zij present met een stand vol artike len. Er worden alweer nieuwe spullen ingezameld voor deze gelegenheid. Wie meubilair of andere zaken wil opruimen kan bellen met Ferry Zwa nenburg (19272) of Anton van der Gaag (19383) en het wordt op gehaald. De prijzen van de verloting zijn geval len op de nummers 562, 650, 671, 719, 741, 757, 800, 848, 856, 898, 911, 950, 951 en 975. Ze zijn af te halen bij Ferry Zwanenburg, Naalrand 9, Den Hoorn. brand Poster: „Maar al veel eerder hebben we deze zaak aan de orde gesteld." Volgens Poster zou de afde ling ruimtelijke ordening iets toeschie telijker jegens De Porto kunnen zijn. Coulant „De Porto is uiterst coulant behan deld", verweerde wethouder Dirk Terpstra zich.„Feitelijk had de stal al met ingang van 1 april ontruimd moeten zijn. We hebben wel gezocht naar een geschikte lokatie, maar je hoeft toch niet elke Texelse onderne mer te benaderen of hij ruimte over heeft. Dat is De Porto's eigen taak." Voorbijgangers verbazen zich over de twee caravans, die op een soort terp staan, omringd door een collectie bij zonderheden. De reden dat de onder komens nog steeds op „bottengrond" in De Mars staan, wijt Terpstra aan het ontbreken van ver vangende ruimte voor de bewoner van één van de caravans. „We willen de heer Tuinema liefst slechts één keer laten verhuizen." Ook de onteigeningsprocedure van de grond van Tuinderij Buijsman, die op „Elzenhof" alternatieve bouw grond van de gemeente kreeg toege wezen, werd aan de orde gesteld. Hin: „We zien nog geen activiteiten die op het starten van een tuinderij wijzen. Moeten er in de onteige ningsprocedure geen voorschriften over voortzetting van de tuinderij worden ingebouwd?" Volgens Terpstra worden op „Elzenhof" wel degelijk activiteiten ontplooid, het land staat inmiddels vol met aardap pelen. „Het zou trouwens van de dol le zijn mensen te verplichten een onderneming voort te zetten", besloot Terpstra. Cees Hin zei na deze „technische" reactie van b en w kritiek te hebben geleverd op de uitvoering van het be leid, niet op het beleid zelf. Terpstra verklaarde dat de bebouwing van De Mars een politieke keus is geweest, waarvan de huidige kaalslag nu het onvermijdelijk gevolg is. De toren van de NH-kerk in De Cocksdorp verkeert in erbarmelijke toestand. Zó slecht zelfs dat de kans bestaat dat voorbijgangers door neervallend gesteente worden ge troffen, zo concludeert de gemeente. De kerk is daarom nodig aan restau ratie toe. De kosten hiervoor zullen naar schatting ƒ230.000,- bedragen, waarvan zeventig procent voor over heidssubsidie in aanmerking komt. De gemeente, eigenaar van de kerk toren, heeft tot dusver echter nog geen aanvraag voor een bijdrage in gediend. Vooruitlopend op de toe zegging daarvoor hoopt de gemeente echter op toestemming van het rijk om alvast met de restauratie te beginnen. Gemeente en kerkbestuur, die al ge ruime tijd van de slechte staat van onderhoud van de kerk op de hoogte zijn, voeren regelmatig overleg. Voor een opknapbeurt van het schip van het gebouw, dat eigendom is van de kerkvoogdij, is reeds een subsidieaan vraag ingediend bij de Rijksdienst Monumentenzorg. Ondanks dat de gemeente de aanvraag voor een bij drage aan de onderhoudskosten voor Dinsdag 25 juni In het gebouw naast de h vormde kerk van De Coct houdt de Hervormde Zust verkoping van 14.00 tot J uur. In Cinema Texel draait orti uur „Awakenings". In de Hervormde kerk van Oosterend geeft symfonie! rorkest met koor MusicaTi een uitvoering, aanvang 2{ uur. Toegang gratis. Na afl collecte. Woensdag 26 juni Om 14.00 uur start bij De hut in De Koog een kerker via de Noordelijke route, a 14.00 uur. Donderdag 27 juni Om 14.00 uur gaat bij De hut in De Koog een kerken van start via de Zuidelijkei Het bestuur van de Stichti dersteuning Welzijnswerk: dorpshuis d'Ouwe ULO eer openbare bestuursvergade- aanvang 20.00 uur. Hoogwater Oudeschii Di. 25 Wo. 26 Do. 27 Vr. 28 Za. 29 Zo. 30 Ma. 1 Di. 2 08.1 5 en 08.50 en 09.14 eni 09.55 en; 10.35 en; 1116 eni 11.45 en; 12.14 en! Aan het strand is het een uur ew hoogwater. De zon komt 30 junu 05.22 uur en gaat onder om 22.0 27 juni volle maan; 28 juni spring Gerbrand Poster (Texels Belar meent dat het vaststellen va verzekeren waarde van geme zit niet per se door een onpi taxateur hoeft te gebeuren. I begroot de kosten daarvan o 720.000,-. „Je kan beter je s het water gooien", aldus de die het college adviseerde er surantiemaatschappijen voor taxatie uit te nodigen. „Dat I niets. Bovendien willen ze ot verzekering afsluiten." Het w van Poster zal worden bestul de toren nog niet heeft ingec moet op korte termijn toch e met de restauratie worden gt Wanneer het rijk daar toestel voor geeft zullen voor financi van de resterende kosten (76 deels oude, nooit gebruikte, houdskredieten worden aang Het resterende bedrag, 728.S worden betaald uit het monu fonds. In navolging van de to De Cocksdorp staat volgend opknapbeurt van de toren va NH-kerk in Den Burg op het ma. In 1995 zal de toren van kerk in Oosterend onder ham den genomen. Om de kosten te kunnen dekken wordt daai jaarlijks een bedrag in een fo het onderhoud van gebouwei gestort. De deelnemers van de Amnesty sponsorfietstocht, poserend met jonge sympathisanten op de finishplaats bij „De Schakel". Heden ontvingen we bericht dat in Australië na een langdurige ziekte, liefdevol verzorgd door Wil en Wilma, voorzien van de H. Sacra menten is overleden onze broer, zwager en oom Theo Hinn Echtgenoot van W. Brugmans geb. 20-4-1911 overl. 22-6-1991 Fam. C. M. Hin Zuidhaffel 11, Den Burg Parochieraad en kerkbestuur van R.K. Texel geven met leedwezen kennis van het onver wacht overlijden van de zeer eerwaarde heer Pater Jan Oudejans, franciscaan Ruim tien jaar is hij maandelijks inspirerend voorgegaan in onze vieringen. Moge hij thuis zijn in de vreugde van zijn Heer. T. Witte-Timmers P. Kolkman Molenstraat 34 1791 DL Den Burg Woensdagmiddag om half 2 wordt de af- scheidsviering gehouden in de kloosterkerk te Katwijk a/d Rijn, waarna de begrafenis op het kloosterkerkhof aldaar zal plaatsvinden. Voor uw blijk van medeleven bij het overlijden mijn vrouw en onze moeder A. M. BOOT-DUINKER zeggen wij u hartelijk dank. Het deed ons beseffen dat moeder bij velen v een warm plaatsje innam en dat is ons tot steun. D. Boot Kees en Aly Gerrit en Wil De Waal, juni 1991 De vele blijken van oprecht medeleven betoon het overlijden van onze lieve onvergetelijke mo< groot- en overgrootmoeder ALBERDINA MOZES-BAKELAAR hebben wij erg gewaardeerd. In het bijzonder bedanken wij de „Gollards" vcx goede verzorging die ze ruim een jaar heeft gene De fam. Tromp voor de hartelijke zorgen. Da Haar en de heer Maat voor de goede uitvaart. De kinderen Den Burg, juni 1991 .Stad/platteland I" van Lenie van 't Noordende.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 2