Texel bleek niet zomaar i onderhoudsdienstje...." >nk Vonk, „waterschapper" in hart en nieren ertig slaapplaatsen or beginnend hotel Mil is ook plezier e Vissers tweede luwtrekwedstrijd J.m. (6) introvert type, moet huis uit wegens sloop. Zkt. m. spoed opvang. Bij voork. bosrijke omgeving. AG 25 JUNI 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Vonk (49) uit Den Burg werd vijfentwintig jaar geleden als van de technische dienst bij het Waterschap Texel, toen emeenschappelijke Polders geheten, aangesteld. Eerder deze j werd dit heugelijke feit gevierd met een feestelijke recep- het Havenrestaurant. Terugblikkend op zijn beginperiode: „Ik oen nog een jong broekie en ik had mijn handen vol aan erk. Ik had nergens anders tijd voor. Dijkgraaf Marius Ftoe- ig dat en zei tegen me dat er buiten het waterschap nog ndere wereld bestond." Inmiddels heeft Vonk naast zijn ge- zijn werk vele interesses en hobby's. Ook sport (met name sen) wordt door hem graag bedreven. Toch blijft door alles zijn werk zijn grootste hobby. lonk trad op 1 juni 1966 bij terschap Texel in dienst als van Van der Pijl. Destijds de technische dienst slechts persoon. Op 1 januari 1970 de toenmalige waterschap- eengevoegd tot het huidige :hap Texel. „Door deze fusie n er meer mogelijkheden", al- ik, „er kwam meer eenheid itructurering van het water- bestel verbeterde. Bovendien, grote portemonnee kun je ge- ijker wat doen dan uit zes Ruilverkaveling ink op 24-jarige leeftijd vanuit nster naar Texel kwam had hij plan zolang hier te blijven, iraatavonden" bij dijkgraaf jser van de Hal en zijn vrouw het jonge echtpaar Vonk ech ter snel in het Texelse wereldje en de samenleving ingeburgerd. „Daar heb ben we die eerste winter veel aan gehad. We leerden hoe Texel was, wat er gaande was. Ik bracht al in mijn sollicitatiegesprek naar voren dat ik hier slechts een jaar of drie wilde blijven. Dat idee heb ik snel laten va ren. Uit tal van werkzaamheden werd mij duidelijk dat het hier niet zomaar een 'onderhoudsdienstje' was. Er stond erg veel te gebeuren, zoals de afronding van de ruilverkaveling. En we kregen de Deltawerken op Texel in verband met de verbetering van de Texelse zeedijken." In het kader van deze Deltawerken is het gemaal „Krassekeet" gereali seerd; werkzaamheden waar Henk Vonk nauw bij betrokken is geweest. „Ik ben daar erg trots op. Met 94 procent subsidie hebben we daar een groot gemaal neergezet en een hele nieuwe waterloop gemaakt. Hierdoor is de waterbeheersing in dat gebied een stuk beter geworden." Het Waterschap Texel kreeg ook te maken met allerlei wegverbeteringen. Er kwam een nieuwe wet waardoor er financiële armslag kwam om de wegen aan te pakken. „De volgende fase was het automatiseren van onze gemalen. Dat wil zeggen dat die vol komen automatisch werken, compu tergestuurd. In vergelijking met elders zijn we daar vroeg mee begonnen." Leuk Vonk vindt het uitoefenen van zijn vak op Texel zo leuk omdat het alle raakgebieden daarvan beslaat. „Ik heb een weg-en waterbouwopleiding. Als je dan te maken krijgt met weg- water- en dijkbeheer, dan heb je alle facetten bij de hand. Bovendien is Texel zo afwisselend dat je daardoor geen eentonigheid krijgt, leder ge biedje vraagt zijn eigen aparte bena dering. Ook doordat je de tegenstellingen van agrarische- en natuurgronden hebt Daar moet je als waterbeheerder op inspelen. Rond Oudeschild heb je te maken met zout kwelwater; achter de duinen is het water weer erg zoet en heb je drang- water. Voor een natuurgebied moet je zorgen dat je een goede waterstand hebt, maar dat is weer een andere waterstand dan voor een stuk agrari sche grond dat daar net naast ligt. De meeste mensen realiseren zich niet hoe belangrijk het waterschap is omdat het iets vanzelfsprekends is." Het werk van het Waterschap Texel, het kwantiteitsbeheer, ofwel het zor gen dat het water op Texel op peil blijft en dat het teveel afgevoerd wordt door gemalen en door middel van stuwen, ligt Henk Vonk na aan het hart. „Juist op Texel is het water schap naar verhouding niet groot. Maar het is hier net Nederland in het klein. We hebben hier alles. Als je de polders bekijkt verschillen die stuk voor stuk. Alleen al voor de wa terstanden zijn er 700 stuwen die het water op een bepaald peil hou den." Bestuurswerk Naast zijn werk heeft Vonk ook an dere interessen. „Er zijn op Texel veel mogelijkheden. Als je als vreemde binnenkomt merk je na een tijdje dat je snel wordt opgenomen in de ge meenschap. En van het één komt vaak het ander. Zo had ik zitting in een oudercommissie op de school van mijn dochters, toen werd ik voor zitter van de schoolraad, ik kwam in het bestuur van de tennisvereniging en van de MST. En nu zit ik in de Raad van Toezicht van de Rabo bank." Samen met zijn vrouw Marianne kan Henk Vonk tevreden terugkijken op de afgelopen kwart eeuw. „We be gonnen op Texel met z'n tweeën en eindigen ook weer met z'n tweeen. Onze dochters zijn inmiddels het huis uit, ze studeren allebei; één in Maas tricht en één in Enschede. Mijn vrouw is een zeer meelevende echt genote, echt mijn klankbord. Wat ik opmerkelijk vind is dat mensen vaak met hun carrière bezig zijn om beter te worden, ze willen meer geld ver dienen. Ik zit hier 25 jaar, ik heb nooit ergens anders willen sollicite ren. Er is hier steeds iets nieuws. Ik heb werk dat ik echt prettig vind." M.M Henk Vonk, tevreden op Texel. Dorpsstraat. B en w vinden 30 slaap plaatsen echter wel voldoende om een hotel of appartementencomplex te beginnen. De familie Kooiman zal binnen een jaar met een realistisch bouwplan moeten komen, dat vervol gens vlot kan worden uitgevoerd. „Ze hebben later altijd nog de mogelijk heid om uit te breiden", aldus wet houder Barendregt. Coulant Gerard van der Kooi (PvdA) noemde dit „een coulante benadering", aan gezien de familie Kooiman eigenlijk geen bouwplan had, maar snel in speelde op de situatie toen de ge meente met het saneringsvoorstel kwam. Cor Kuip vond daarentegen dat Kooiman wel meer slaapplaatsen mag krijgen. Bijvoorbeeld 40, zoals van ambtelijke zijde was geadviseerd. Jaap Vlaming (Groen Linksl maakte het weinig uit: „Als ze het plan niet snel genoeg kunnen uitvoeren, moe ten ze het maar met minder slaap plaatsen doen." Erna Eelman (VVD) schaarde zich achter het college voorstel. Liefst hotel Gelein Jansen (CDA) wond zich op; „Dit aantal is een slag in de lucht. Wat wil deze gemeente nou eigen lijk?" Uitgelegd werd dat het aantal van 30 was berekend aan de hand van vergelijking met twee hotels en een appartementencomplex in De Koog. Jansen stelde dat het wel uit maakt of er appartementen of hotel kamers worden gebouwd. Wethouder Barendregt wilde geen voorkeur uit spreken, maar uit de toelichting van ambtenaar Hut bleek dat de gemeen te het liefst uitbreiding van hotelka mers ziet. Stichting LEZEN, Keizersgracht 391 1016 EJ Amsterdam ilie Kooiman uit De Koog ertig, hooguit veertig slaap- toegewezen voor de stich- een nieuw hotel of mentencomplex. Zelf had de verzocht om 24 appartemen- totaal 90 slaapplaatsen, en raad denken er echter an- er, zo bleek vorige week tij- in commissievergadering. istie kwam aan de orde bij de eling van de zg. „postzegel rijder. Een 36-jarige vrouw Burg werd in de nacht van lag op donderdag aangehou- idat ze met drank op achter ur zat. Ze blies anderhalf keer lestane hoeveelheid. sbakken. Kan er binnenkort nbuurt behalve skelteren en den ook op paling worden ge- ie indruk is misschien gewekt de bakken van de voormalige wekerij op het terrein van Jan staan. Deze zijn echter aan- door aannemer Drijver uit >orn. Hij wil nog niet vertellen ermee gaat doen. ge Vissers zijn zaterdag tij- !t Nederlands Visserstoernooi indam op de tweede plaats gd. De strijd bleef tot het oe spannend, de laatste trek de Texelaars en de Stellen- 's ging om de eerste en twee ts. In totaal namen acht aan het touwtrekken deel. Ou- ndigde op de derde plaats, uitslagen: Breskens (4), Kat- Goeree (6), Motorboys (7), iver (8). plannen", waarmee de gemeente ruim duizend onbenutte slaapplaatsen wil saneren. Deze slaapplaatsen ko men zo beschikbaar voor herverde ling, bijvoorbeeld voor kleinschalige ondernemers met concrete uitbrei dingsplannen. Geen der leden van de commissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid maakte bezwaar tegen de sanering van 160 slaapplaatsen in de passan tenjachthaven. Uitbreiding is daar al leen nog mogelijk als het clubschip verdwijnt. Op die plaats kunnen tien boten liggen, oftewel 40 slaapplaat sen. In De Cocksdorp zullen 200 niet ge bruikte slaapplaatsen terugvloeien „in de herverdeling". Gecompliceerder ligt de zaak in De Koog. Texels Be lang deelt het standpunt van De Koog Promotion dat eerst het bestemmingsplan De Koog moet wor den herzien, alvorens te beslissen over sanering van slaapplaatsen. B en w willen echter op korte termijn greep krijgen op een aantal onbenut te slaapplaatsen. Niet concreet De commissie stemde in met de uit gifte van zeven slaapplaatsen aan de familie Buijs van hotel De Branding. Een andere aanvraag, die van de heer C. Timmer, werd niet gehonoreerd. Timmer kon naar de mening van b en w noch concrete plannen tonen, noch een termijn noemen voor een uitbreiding van het pand Dorpsstraat 18. Het college wil hem derhalve geen extra slaapplaatsen toezeggen. Cor Kuip en Jan van Asselt waren als enigen niet overtuigd; zij vonden dat Timmer nog eens zijn plannen uiteen mag zetten. De familie Kooiman kon (in de com missievergadering vorige maand) eveneens geen echt concreet plan to nen, maar wist mondeling aanneme lijk te maken dat men serieus denkt aan de bouw van 24 appartementen (90 slaapplaatsen) aan de •Psycholoog: J. van den Berg, zitting in gebouw Keesomlaan 11, Den Burg op dinsdag van 14.00-18.00 uur, woensdag van 9.00-18.00 uur, don derdag van 9.00-18.00 uur en vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Tel. 10386. Tevens bereikbaar via tel. 050-125313 (op maandag tussen 9.00 en 11.00 uur). •Alcohol en drugs: Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Hcrntje. Spreekuur volgens afspraak: tel. 19413. •Zelfhulp verslavingen: Elke dinsdag van 19.30 tot 21.30 uur in d'Ouwe ULO. Ervaringen uitwisselen over al lerlei verslavingen (niet alleen alcohol of drugs, maar ook eten, gokken, etc.). ledereen, verslaafd of niet, is welkom. •Kustwacht: Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: tel. 16270. Kruisvereniging Kop van Noordhol land, afdeling Texel (voorheen Groe ne Kruis): Witte Kruislaan 19, Den Burg. Voor het lenen van verpleegar- tikelen, incontinentie spreekuur en voor informatie: op werkdagen van 16.30-17.30 uur. Telefoon 13241. Voor spoedgevallen het alarmnummer 02230-27166 bellen. •Inloop koffieochtend: Consultatie ruimte Kruisverenigingsgebouw, Witte Kruislaan 19, Den Burg. Iedere eerste en derde woensdag van de maand van 9.30-11.30 uur, voor moeders van 0 tot 4-jarigen. •Bahé'i: Plevierstraat 16, De Koog, tel. 17896. Elke eerste woensdag van de maand informatie over het Baha'i- geloof van 10.00-12.00 uur. •Anti-discriminatie: Werkgroep Anti discriminatie Texel, voor melding van alle soorten discriminatie. Tel.nrs.: 12609, 14897, 14969 en 16315. •De Lichtboei: FM 100.2 op de ka bel. Muziekprogramma's van maan dag tot en met vrijdag, tussen 18.30 en 19.30 uur. Verzoekplaten: tel. 13430 of schriftelijk via postbus 89, 1790 AA Den Burg. •Spreekuren college van b en w: Burgemeester A. Schipper, wethou der N.C. Barendregt, wethouder T. Krijnen-Baijs en wethouder D. Terpstra: maandag 10.00-11.00 uur in het raadhuis. •Spreekuur raadsfracties: CDA, PvdA, VVD en Groen Links iedere donderdag vóór de raadsvergadering (tweede dinsdag van de maand); voormalige bodewoning raadhuis aan de Parkstraat 19.30-ca. 20.15 uur. Texels Belang iedere maandag in de week vóór de raadsvergadering. Groen Links heeft ook spreekuur op de donderdag voorafgaande aan de week waarin de commissievergade ringen worden gehouden. •Maatschappelijk werker: Frank van Lare, spreekuur in d'Ouwe ULO, Schilderend 39, Den Burg. Maandag 8.30-9.30 uur; dinsdag 18.30-19.30 uur; woensdag 8.30-9.30 uur; vrijdag 15.30-16.30 uur. Spreekuur RIAGG (Regionaal Instituut Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg, bereik baar op hetzelfde adres): elke don derdag 13.30-14.30 uur. Tel. 15813, b.g.g. 02230-15805. *WAO-groep: Dienstencentrum De Buureton, Molenstraat, Den Burg. El ke woensdag van 10.00-12.00 uur. •Spreekuur uitkeringsgerechtigden: Iedere tweede en vierde woensdag van de maand van 10.15-11.15 uur. •Artsenlaboratorium en trombose- dienst: Kruisverenigingsgebouw, Wit te Kruislaan 19, Den Burg (ingang tandartsenpraktijk). Iedere maandag en donderdag van 9.00 tot 11.00 uur kan men hier bloed laten prikken. Tel. 14887, b.g.g. Gemini-ziekenhuis Den Helder, 02230-11414, toestel 232 of 299. Trombosedienstgegevens (en/of briefje van arts), ponsplaatjes van ziekenhuis en verzekeringspapieren (ziekenfondskaart) meenemen. •J-side (evangelisch open huis): Elke donderdagavond vanaf 19.00 uur in jongerensociëteit „Time Out" in dorpshuis d'Ouwe Ulo in Den Burg. Trefpunt voor alle jongeren. Eenmaal per maand thema-avond. •Diabetes-hulp: Zusters J.B. Mannes sen en J. Hol, Schoorwal 45, Den Burg, tel. 13242. Elke eerste dinsdag van de maand, van 16.00-19.00 uur, kunnen leden van de diabetesvereni ging spuiten en testmateriaal kopen. Bewijs van lidmaatschap meebren gen. Spoedgevallen: via telefonische afspraak. Over de hele wereld worden miljoenen dieren met de dood Wc mogen geen egoïsten zijn. Doet u dus mee met die 340.000 bedreigd. Oorza.ik: de lichtzinnige manier waarop we met onze andere Nederlanders.-' Doet u mee om onze aarde natuur omgaan. We mogen de dieren en onze kinderen absoluut weer leefbaar te maken? Leefbaar voor onze met het slachtoffer laten worden van onze "welvaartshonger". dieren. Leefbaar voor onze kinderen. GEEF OM DE TOEKOMST. WW F 'd'n9 van coach Albert Schagen maken De Jonge Vissers zich op voor de strijd.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 7