„Voortbestaan Redmer IJskaschool verzekerd' Teso: 2,42% gro in eerste halfjaar Folklore opent met dag van de oude motoren Deel ouders haalt kind van school Ondanks stille junimaand Bromfietsdieven Collecte Rode Kruis gelijk aan 1990 Samengestelde menwedstrijd Geslaagd Alsnog geslaagd Winkeldiefstallei Auto over de ko PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 2, De Redmer IJskaschool heeft een roerige periode achter de rug, maar het nieuwe schooljaar wordt met optimisme tegemoet gezien Tenminste tien kinderen zijn in de laatste anderhalve maand voor de schoolvakantie door hun ouders van de Redmer IJskaschool gehaald uit onvrede met de gang van zaken aldaar. De redenen zijn zowel onderwijskundig als persoonlijk van aard. Geen der betrokkenen wil veel over de kwestie kwijt. Volgens schooldirec teur Jan Driehuis is het voortbestaan van de IJskaschool niet in gevaar. „Ik verwacht geen verdere leegloop", aldus Driehuis, die zich in zijn mening gesteund weet door wethouder van onder wijszaken Tine Krijnen-Baijs. Over de oorzaken van het geschil wil Driehuis geen nadere mededelingen doen. „Met de leerkrachten en de medezeggenschapsraad hebben we afgesproken dat we hier niets over naar buiten brengen, gezien de emo tionele, persoonlijke zaken die in het geding zijn. We hebben er geen be hoefte aan om die op te rakelen." Volgens de schooldirecteur is het niet mogelijk een verklaring af te leggen, zonder deze persoonlijke zaken erbij te betrekken. Hoewel hij dat niet zegt, doelt Drie huis onder andere op een verschil van mening tussen hem en een leer kracht, die zich inmiddels naar aanlei ding van de affaire heeft ziek gemeld. Naast persoonlijke irritaties zouden ook onderwijskundige ver schillen van inzicht een rol spelen. Dit laatste wordt althans bevestigd door enkele betrokkenen. Het conflict leidde ertoe dat een groep ouders zich distantieerde van de school. Afgesloten Uiteindelijk haalde (in meil één der meest betrokken ouders, Joop Steen- dam die ook deel uitmaakte van de medezeggenschapsraad, zijn kinderen van school. Desgevraagd onthoudt Steendam zich van commentaar: „Voor mij is dit een afgesloten hoofd stuk. Laat de dingen nu maar in een rustig vaarwater komen." Drie vakantiegangers uit Den Haag stalen na een avondje uit in Den Burg in de nacht van vrijdag op zaterdag een bromfiets en een fiets, waarmee de terugtocht naar hun camping in De Koog werd aanvaard. Omdat op de bromfiets een Texelse sticker zat kregen campingmedewerkers arg waan en belden de politie. Toen bleek dat het drietal de bromfiets inderdaad had gestolen en daarbij licht had be schadigd werden ze, na betaling van schadevergoeding, van de camping verwijderd. De jaarlijkse collecte van het Rode Kruis heeft net als vorig jaar 78.600,- opgebracht. Voor het eerst werd bij wijze van experiment een gedeelte van het eiland per acceptgiro bena derd. In de dorpen is het niet zo pro blematisch, maar vooral voor het buitengebied wordt het steeds moei lijker om collectanten te vinden. Van daar dat het hoofdbureau van het Rode Kruis de plaatselijke afdelingen adviseert om acceptgirokaarten te versturen. Vrijwel wekelijks wordt ge collecteerd (vaak door dezelfde per sonen), zodat er een soort collecte-moeheid ontstaat, zowel bij collectanten als bij burgers. Toch is de geldstroom noodzakelijk voor de voortgang van de hulpacties en de plaatselijke activiteiten. Enkele anderen volgden zijn voor beeld. Nog tenminste vijf andere ge zinnen plaatsten hun kind(eren) over naar een andere school, of zijn van plan dit na de zomervakantie te doen. „Het is gewoon jammer. Er is geen sprake van ruzie, maar dit heeft alles te maken met het soort van on derwijs. Het is niet meer het Jenaplan-achtige dat het ooit poogde te hebben. Bepaalde activiteiten zijn in het slop geraakt. Het schooltje waar wij in het verleden voor hebben gekozen, is ruim een jaar geleden overleden", aldus één van de betref fende ouders. Verliezers Een ander, die evenmin met name wil worden genoemd, betreurt de gang van zaken. „Ontzettend jammer, want degenen die nu zijn opgestapt, heb ben in het verleden altijd hard voor de school geknokt. In deze situatie zijn er alleen maar verliezers." Ook Kars en Jet van Karsen, die vier kin deren van school haalden, vinden dat. Kars van Karsen: „We zijn altijd bij de school betrokken geweest, hebben er veel voor gedaan. Indertijd zijn onze kinderen er geweldig opge vangen, iets dat we nooit zullen ver geten. Alleen zijn we over de laatste periode erg teleurgesteld. Nu wordt het ons persoonlijk kwalijk genomen, -ik ben er in mijn tandartspraktijk zelfs een patiënt door kwijtgeraakt-, maar het is beslist niet onze bedoe ling om het schooltje kapot te ma ken. Wie tevreden is, moet niet weggaan." Gemeente Het bevoegd gezag van de Redmer IJskaschool berust bij de gemeente. Volgens wethouder Tine Krijnen heeft de gemeente nog wel geprobeerd de partijen tot elkaar te brengen. „De af deling onderwijs heeft verscheidene malen bepaalde personen opgeroepen voor een gesprek, om zo de oorzaak van het conflict te helpen oplossen. Maar als iemand tot driemaal toe niet komt opdagen, kun je als gemeente weinig meer doen. De betrokkenen moeten zelf voor een oplossing zor gen", aldus mevrouw Krijnen. De wethouder keurt de reactie van sommige ouders af. „Ik vind het een kwalijke zaak dat sommigen hun kin deren zes weken vóór het eind van het schooljaar van school halen. Zo wel voor de kinderen als voor de ont vangende school is dat een ramp." Traditiegetrouw is de eerste dag van de folklore in Den Burg gereserveerd voor de oude motoren. Woensdag is het zover. De Oude Trekker en Moto ren Vereniging Texel verzorgt een presentatie van stilstaande en draai ende nostalgische traktoren, moto ren, brommers, solexen enzovoorts. De vereniging komt onder andere met dertig traktoren die niet alleen „te kiek" staan, maar ook zullen de fileren. Dit gebeurt s middags. Tij dens een trekker-ringsteekwedstrijden zullen de bestuurders op sportieve wijze met elkaar de strijd aanbinden. Op de Groeneplaats is tevens een dorsmachine uit 1929 te zien. Om goed te demonstreren hoe vroeger de machine werkte, heeft de vereniging een kleine 600 bos graan bewaard, dat allemaal woensdag door de ma chine gaat. Terwijl aan de ene kant van de dorsmachine een cilinder het graan er „zakklaar" uitwerpt, toont een aaneengesloten „hulpstuk" (een grote hoge drukpers) hoe vroeger het stro werd samengeperst in grote balen. Gemaal Natuurlijk is ook het voormalige ge maal van Waal en Burg aanwezig. Deze een-cilinder motor pompte van 1930 tot in de tachtiger jaren al het water rond De Koog weg. Dat water ging vanaf Waal en Burg, via het ka naal en de molen van t Noorden de Waddenzee in. De oude motor van het gemaal is sinds 1988 het trotse bezit van de vereniging en is door middel van sponsering en de inzet van enthousiaste vrijwilligers ge restaureerd. Het gemaal is één van de grootste motoren van Nederland. Is het gemaal reeds gerestaureerd, de Renault Trekker uit 1937 moet nog onder deskundige handen worden ge nomen. Deze laatste aankoop van de vereniging zit nu nog dik onder het stof en de -Franse- duivestront. Over twee jaar op de Trekker- en Motoren dag in De Koog zal dit voertuig in perfecte staat te zien zijn. Dansgroep Er is nog meer te beleven op deze eerste folkloredag. Verschillende ke ren zal worden opgetreden door de folkloristische dansgroep Dongens Bont. Deze groep bestaat uit twaalf personen, waaronder twee accordeo nisten. Het optreden bestaat uit di verse dansen, afgewisseld met oude traditionele liedjes uit midden Bra bant. Bijzonder is de uitvoering van „het geslachte varken" en- heel toe passelijk deze dag: een dorsvlegel- act. De optredens vinden plaats om 11.00 en om 14.00 uur. De wekelijks terugkerende folklore- evenementen zijn: de kinderdans groep, oude ambachten met o.a. spin nen, breien, kantklossen, haken met schapewol, papier knippen, hout gra veren, tinnen soldaatjes gieten, klom pen maken, kunst- en hindelopen schilderwerk, manden vlechten, pop pen maken, "marmeren", naamplaten schilderen, calligrafie, modelbouw, textiel borduren, kaarsen maken en stoelen vlechten. Natuurlijk ontbreken ook Ada van Holland en de Schepe nen, de mini kermis van Gerard Rijk, het draaiorgel van Peter Kaan, het schandblok de Waag en de verloting niet.' - Zondag 14 juli houdt de Texelse men vereniging „tussen Wad en Duin" een samengestelde menwedstrijd voor Texelaars bij en rond manege Akenburg. Deze wedstrijd bestaat uit drie onderdelen: dressuurproef, mara thon en vaardigheidsproef. Er wordt gestart in een A- en een B-klasse. Deelnemers in de A-klasse zijn ver plicht drie onderdelen te rijden. Ook is in deze klasse een vierwielig rijtuig verplicht. De B-klasse moet de onder delen twee en drie rijden en kan vrij willig aan de dressuurproef deelnemen. Aanvang dressuurrijden is 9.30 uur, start marathon 10.30 uur en de vaardigheidsproef begint om 15.00 uur. Opgave voor deze wed strijd kan nog t/m 6 juli bij Carlo Wit te tel. 19561. Inleggeld voor leden 710,—deelnemers die geen lid zijn betalen 725,—. Marian van der Geest slaagde voor de Hogere Beroepsopleiding Verpleeg kunde in Alkmaar. Kritiek op de definitieve benoeming van Driehuis als directeur, afgelopen voorjaar, wijst mevrouw Krijnen van de hand: „Er is een normale procedu re gevolgd, compleet met adviezen van de medezeggenschapsraad en in spectie." Waalder Wielen Eén van de merkbare gevolgen van de affaire is de verdwijning van het eigen schoolbusje. Anderhalve week geleden werd besloten tot de ophef fing van de vereniging De Waalder Wielen, die speciaal voor het vervoer van kinderen van buiten De Waal was opgericht. Niet toevallig vormden „dissidente" ouders het bestuur van deze vereniging. Besloten is het busje te verkopen. Andere kinderen van buiten De Waal kunnen worden ge bracht en gehaald met een gehuurd personenbusje. Explosief De Waalder school kende de afgelo pen jaren een explosieve groei van het leerlingental. Aanvankelijk pro beerde het met opheffing bedreigde kleine schooltje met ludieke acties (een fiets voor elke nieuwe leerling van buiten het dorp) het voortbe staan veilig te stellen. Later werden kinderen van buiten De Waal gelokt met de introductie van „andersoor tig" onderwijs, dat zich onderscheid de van het klassikaal onderwijs door een meer individuele benadering, met nadruk op gezamenlijke vieringen, spel, arbeid en creativiteit. Mede dankzij de enthousiaste inzet van een hecht team leerkrachten, waarvan een bindende, wervende werking uit ging, nam de belangstelling voor de school toe. Het schoolgebouw werd zelfs te krap, zodat er vorig jaar, na een jarenlange noodhuisvesting, een derde lokaal bij kwam. Gegarandeerd Terwijl de Redmer IJskaschool op weg leek naar de tachtig leerlingen, zullen er het nieuwe schooljaar nau welijks zestig ingeschreven staan. „Het voortbestaan van de school is echter gegarandeerd", stelt wethou der Tine Krijnen. Volgens haar gege vens zullen er in de loop van het nieuwe schooljaar zeker twaalf leer lingen bij komen. Voor het aantal leerkrachten zijn geen consequenties te verwachten. Mevrouw Krijnen: „We hebben ons op de hoogte gesteld van de huidige situatie, en die laat zich gunstig aanzien. Op twee ouderavonden hebben de ouders ingestemd met het nieuwe jaarprogramma en laten blijken dat ze de toekomst vol vertrouwen tege moet zien." Het takelbedrijf ven Van Boven kwam eraan te pas om de totaal vernielde wagen uit de tuin te halen, (foto Bert KoningI De mensen die beweren dat er de afgelopen weken minder toeristen op Texel waren dan in dezelfde periode vorig jaar, worden door de vervoer scijfers van Teso in het gelijk gesteld. De veerboten vervoerden de afgelopen maand 9,72% minder eenheden dan in juni 1990. De klad zat vooral in de kampeersector, on getwijfeld een gevolg van het koude weer. Het aantal vervoerde caravans zakte met maar liefst 28,21% en het aantal aanhangwagens met 14,79%. Tot laatstgenoemde categorie horen on der andere kampeerwagens maar ook catamarans. De terugloop werd hier voor een belangrijk deel veroorzaakt door het feit dat de belangstelling voor de Ronde om Texel lager was dan vorig jaar; Teso bracht 164 cata marans minder naar het eiland. Het meest tekenend voor de vermin derde toeristische drukte was echter het aantal tegelijkertijd op Texel aan wezige „vreemde" personenauto's. Zondagavond j.l. was de stand 4704 stuks. Vorig jaar op het vergelijkbare tijdstip 6143. Halfjaar Ondanks de tegenvallende junimaand vertonen de cijfers van Teso over het eerste halfjaar van 1991 beduidende Aan de Rijksscholengemeenschap in Den Burg behaalden de volgende leerlingen alsnog het diploma: Mavo: Edwin Barendregt en Pascal Veeger; Havo: Marleen Keijser, Maris- ka Paagman en Agnes van Rijkom; Atheneum: Francien Dijt en John Ran. groei: het vervoer van eenhe steeg met 2,42%. De mees: was er bij de opleggers (eer van zandsuppletie en andere ten op Texel): 10.18%. Het e voerde p>ersonenauto's steej 2,24%, vrachtauto's 2,39% 1,73% en caravans 1,93%. gang was er alleen bij de ae wagens: met 6,16%. Een 14-jarige Texelse werd z, middag in Den Burg betrapt stickers probeerde mee te ni zonder te betalen. Ze heeft I drag alsnog vergoed. Een 14-jarige toerist uit Den werd in een supermarkt in D betrapt op diefstal van een I toetje. Bij verhoor bleek echt met twee vrienden een dag een andere winkel in De Kor nieuwe portemonnees had g: Een 40-jarige automobilist ui kerk raakte zaterdagmiddag! Schilderweg de macht overi kwijt en belandde in een tuin ongeluk ontstond doordat de met z'n wielen in de rechteil kwam. Een te forse stuurcor zorgde ervoor dat de auto lir weg over schoot en over sloeg. De bestuurder klaagde na he val over pijn in de borst en s Hij werd voor onderzoek nas miniziekenhuis vervoerd, ma: niet te worden opgenomen, passagiers bleven ongedeerd auto is total loss. Dinsdag 2 juli Van 14.00 tot 20.00 uur wordt in het gebouw naast de Her vormde kerk in de Kikkertstraat in De Cocksdorp verkoping ge houden door de Hervormde Zusterkring. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Postcards from the edge". In de Hervormde kerk van Den Hoorn wordt geconcerteerd door organist Frans Visser met een blokfluittrio: 20.15 uur. Woensdag 3 juli Op kampeerterreinen nabij Den Burg wordt voorlichting gegeven inzake gas(flessen) en electrici- teit. Van 10.00 tot 11.00 uur op Het Woutershok, Rozendijk 38. Van 11.15 tot 12.15 uur op De Bontekoe, Gerritslanderdijkje 25 (in combinatie met Pranger en Witte van Bloemwijk). Van 13.30 tot 14.45 uur op Dennenoord, Grensweg 106 en van 15.00 tot 18.00 uur op De Koorn-aar, Grensweg 388. De folkloreactiviteiten in da Burg staan in het teken var oude motoren. Om 14.00 uur start bij De$ hut in De Koog een kerkenj via de noordelijke route. Donderdag 4 juli Om 16.30 uur begint in the: restaurant Klif 12 in Den Hc de première van het kinder* neelstuk van De Van Tasjes, tree gratis. Om 14.00 uur start bij De S hut in De Koog een kerkenti via de zuidelijke route. In het kader van Hoornder 0 derdag is in Den Hoorn van: 16.00 uur kramenmarkt em den vanaf 19.30 uur schapa schoren en gemolken. Hoogwater Oudeschil Di. 2 12.14 en Wo. 3 00.10 en] Do. 4 00.45 en Vr. 5 01.15 en ij Za. 6 01.27 en 1 Zo. 7 02.07 en Ma. 8 03.28 en' Di. 9 05.47 en 1 Aan het strand is het een uur eera hoogwater. De zon komt 7 juli op; 05.28 uur en gaat onder om 22.01 5 juli laatste kwartier; 6 juli doodtj

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 2