Werkgelegenheid nu nog meer afhankelijk van de recreatie Burgemeester hoopt op compensatie Tweeëntwintig nieuwe bungalows De Turkse Tent legt basis voor succesvolle toekomst m Verlies werkgelegenheid PEN Raadsvergadering Zwemdiploma's Frontale botsing Kingma en Verhagen winnen viswedstrijd ln de sloot Geslaagd Texelse reddingbt in TV-programme PAGINA 4 TEXELSE COURANT DINSDAG 2Jln Waf er met het in 1973 in gebruik genomen centralegebouw gaat gebeuren is nog niet bekend. „Ik ben teleurgesteld, maar ik denk dat het weinig zin heeft om te pro beren te centrale voor Texel te be houden. We zullen ons erbij neer moeten leggen, maar we willen wel graag alternatieve mogelijkheden en hebben het PEN gevraagd daaraan mee te werken". Aldus een reactie van burgemeester Ton Schipper op het besluit van het PEN om de electric'rteitscentrale op Texel per 1 januari 1995 te sluiten en het eiland voortaan via een kabel vanaf het vasteland van stroom te voorzien. Jammer De burgemeester werd dinsdag reeds door hoofddirecteur Mr J.A. van San- dick telefonisch op de hoogte gesteld, waarmee gevolg werd gege ven aan de belofte dat de eerste bur ger als eerste zou worden verwittigd De gemeenteraad komt dinsdag 9 juli bijeen voor de maandelijkse vergade ring, aanvang 19.30 uur in de raads zaal van het gemeentehuis. De agenda luidt als volgt: 1. Opening. 2. Vaststelling volgorde stemming. 3. Vaststelling besluitenlijst raads vergadering de dato 11 juni 1991. 4. a. Ingekomen stukken. b. Mededelingen. c. Beantwoording vragen. 5. Overzicht post onvoorziene uitgaven. 6. Herziening huisnummering De Koog 7. De gemeente Texel en Londo. 8. Planninglijsten nieuwbouw en woningverbetering 1992-1995. 9. Raambesluit sociale wo ningbouw. 10. Overdracht scholengemeen schap/naamgeving/benoeming. 11. Algehele salariswijziging. 12. Gemeentelijkke bijdrage in de kosten kinderopvang eigen per soneel. 13. Structurele verordening ouder schapsverlof. 14. Tussenschalen. 15. Realisatie trainingsveld De Koog. 16. Verzoeken van schoolbestuur Stichting Katholiek Onderwijs Texel voor: a. dakbedekking, artikel 74 W.B.O. b. beveilingingsinstallatie, artikel 74 W.B.O. c. vloerbedekking, verlichtingsar maturen en buitenzonwering, ar tikel 74 W.B.O. d. diversen, artikel 74 W.B.O. 17. Voorbereidmgsbesluit ten behoe ve van het bouwplan van: a. Jan Koorn Projektbouw voor he- trealiseren van 2 woningen aan de Beatrixlaan te Den Burg. 18. Restauratie Nederlands Hervorm de kerk te De Cokesdorp 19. Taxatie ten behoeve van brand/stormverzekering. 20. R.S.T. begroting 1991 en reke ning 1990. 21. Diverse uitvoeringszaken nota leefbaarheid. 22. Bijdrage monument kamp Westerbork. 23. Begrotingswijziging verbouw Dr. Jac. P. Thijsseschool. 24. Rondvraag. 25. Sluiting. Enkele leden van zwemclub ZPC TX '71 hebben het bassisdiploma be haald. Het zijn Jaqueline Lindeboom, Maartje van Hattum, Nelda Eelman, Aletta Brugge en Robert Hin. Voor het zwemvaardigheid 1 ba sispakket slaagden: Jessica Eelman, Mireille Zijm, Jolanda Eelman, Janni- ka Tromp, Freek-Jan Buijsman, Dirk- Jurgen Buijsman. Sebastiaan Ran, Dennis Bakker, Patrick Bakker, Jeroen Persoon, Hans Barhorst, Kees Groot- jen, Paula van Munster en Carla Ei lander. als er nieuwe ontwikkelingen waren. Schipper had onlangs nog met de hoofddirecteur gesproken en daarbij gewezen op de wenselijkheid om de hoogwaardige werkgelegenheid die de PEN-centrale voor Texel betekent, in stand te houden. Van Sandick had beloofd dit argument in de beschou wingen te laten meewegen en de burgemeester had daar een beetje hoop uit geput. Meedenken Die hoop is dus de bodem in gesla gen, maar nu wil Schipper steun van het PEN bij het streven naar vervan gende hoogwaardige werkgelegen- Een 67-jarige vrouw uit Amsterdam reed zondag door Oost in zuidelijke richting. Ze week uit voor een gepar keerde auto. Op dat moment kwam van de andere kant een 24-jarige au tomobilist uit Utrecht. Een frontale botsing was onvermijdelijk. Omdat de snelheid van beide voertuigen gering was, viel de schade mee. heid. „Van Sandick heeft daarop positief gereageerd en wil meeden ken. Ze voelen een bepaalde verant woordelijkheid. Ik denk dat we ons ook moeten richten tot het ministerie van Economische Zaken, want daar komt die Electriciteitswet vandaan die mede heeft veroorzaakt dat de centrale op Texel moet worden geslo ten. Zodra wethouder Terpstra, die over werkgelegenheid gaat, terug is van vakantie zullen we hierover in het college beraadslagen". De wedstrijd van Sportvisclub Texel die zaterdag bij Paal 15 werd gehou den, vond plaats onder wisselende weersomstandigheden. Gedurende de eerste helft van de wedstrijd was het droog, maar halverwege begon het te regenen. Evengoed werd door de vijf tien senioren en de drie jeugdleden goed gevangen. Uitslagen Jeugd: 1. Marcel Verhagen, 11 vissen, 299 cm; 2. Sjoerd van der Zwaag, 8 vissen, 222 cm; 3. Dolf de Kroon, 4 vissen, 90 cm. Senioren: 1. Piet Kingma, 26 vissen, 690 cm, 2. Jan Kingma, 14 vissen, 418 cm; 3. Map van der Zwaag, 16 vissen, 414 cm. De junioren vingen in totaal 23 vissen, met een gezamenlijke lengte van 611 cm., de seni oren haalden 163 vissen, met een totale leng te van 4408 cm. boven water. De volgende wedstrijd in de serie om het kampioenschap 1991 vindt plaats op zaterdag 24 augustus bij Paal 28. Aanvang 18.30 uur. Het verdwijnen van de electriciteit- scentrale betekent dat de werkgele genheid op Texel nog meer afhankelijk wordt van de recreatie en de daarmee verband houdende ande re bedrijvigheid. Voor mensen met een middelbare of hogere technische opleiding zijn er nu practisch geen mogelijkheden Directeur Theo Zijm van het Arbeids bureau Texel betreurt dat. Het steeds eenzijdiger worden van de werkgele genheid op het eiland is een proces dat al jaren aan de gang is als gevolg van het verdwijnen van werkgelegen heid in de landbouw, het opheffen van de zuivelfabriek en de waterfa- briek en de reorganisaties bij kust wacht, rijkswaterstaat, ptt en staatsbosbeheer. Nieuwe industriële activiteiten, zoals de dekbeddenfa- briek, hebben het effekt daarvan on voldoende gecompenseerd. Zijn er mogelijkheden voor vestiging van nieuwe bedrijven waar mensen te recht kunnen? Zijm: „Misschien, maar ik heb er een hard hoofd in. Er zijn in het verleden wel pogingen ge daan en we hadden zelfs een in dustriecommissie, later commissie werkgelegenheid, die daarvoor spe ciaal was opgericht. Het heeft weinig uitgehaald, want bedrijven vinden zo'n excentrisch gelegen eiland geen goede vestigingsplaats. Ondernemin gen die toch kwamen, zoals de elec- De poging van een 26-jarige automo bilist uit Hilversum om een overste kende kat op de Nieuwlanderweg te ontwijken liep donderdag verkeerd af. Bij de uitwijkmanoeuvre raakte de man de macht over het stuur kwijt. De dierenvriend belandde daarop met zijn auto in de sloot. Hij bleef onge deerd, maar de auto werd behoorlijk beschadigd. tronisch bedrijf „Mitra", de palingkwekerij en de forellenkwekerij, zijn inmiddels weer verdwenen". Nieuw probleem Dat het aantal werklozen op Texel de laatste jaren gestdag is gezakt is dan ook voor het overgrote deel te dan ken aan de recreatie en de bloembol lenteelt. Zijm; „De vraag naar mensen is in vier jaar ruimschoots verdubbeld en het aanbod neemt af. Dat begint een probleem te worden, want de ca 230 werklozen die mo menteel bij ons zijn ingeschreven, zijn voor het merendeel ongeschikt voor de recreatie, zodat er straks krachten van elders moeten komen. Dat geeft dan weer nieuwe problemen want die mensen moeten ook nog ergens wo nen. Ook dat mag wat mij betreft voor de overheid een reden zijn om de bovengrens van 47000 toeristi sche slaapplaatsen op Texel in elk ge val niet te overschrijden. Esther Boon uit Den Burg hj, diploma activiteitenbegeleidster haald. Ze volgde een driejarige ding aan het MDGO te Alkmaa Hans Kreeft slaagde in Leider het diploma ober/kelner/gasthet Rick Kager heeft het diplopj chiatrisch Verpleegkundige ge(s Hij volgde een opleiding aan ha chisch centrum ,,St. Willibrotd Geslaagd. Colinda Smit slaag aan het Kennemerpoort-college Mode en Kleding in Haarlem ld commercie) De Texelse reddingboot Siegln mundis is op 18 juli te zien in uitzending van Club Veronica, team van dit jongerenprogran was vorige week op het eilani opnamen. In samenwerking me marine werden enkele medew uit een helikopter op de Texels dingboot neergelaten. Het petij probeert een link te leggen tus het ontstaan van Veronica als tenzender en het werk van de Veronica Kids", zoals de jeugd programmamakers worden ger De jeugdige programmamakers van Club Veronica ondervonden aan den lijve wat het i red re worden. Het Euroase vakantiepark „De Turkse Tent" heeft zaterdag tweeëntwintig nieuwe, zeer luxe bungalows in gebruik genomen. Rust, ruimte en natuur is de slogan van het centrum, dat kwali teitsverbetering hoog in het vaandel heeft staan. De Turkse Tent is in 1958 begonnen als kleine camping, opgezet door de vakbeweging. Het bedrijf is als eerste op Texel begonnen met het op grote schaal verhuren van bungalows. „De huizen worden niet verkocht, uitslui tend verhuurd", vertelt bedrijfsleider Theo van Veen. De Nederlandse vakbeweging heeft in het verleden op verschillende plaat sen in Nederland vakantieparken op gericht voor de eigen leden. Al dit onroerend goed was ondergebracht in een stichting. Het toerisme heeft in Nederland sinds de jaren zeventig een explosie ve groei doorgemaakt. De wensen en verwachtingen van de toerist veran derden. Dat vergde aanpassing van de bedrijven. De nauwe band tussen de stichting en de vakbeweging kon niet langer worden gehandhaafd, gro tere zelfstandigheid van de vakantie- bedrijven was gewenst. Zelfstandig Alle bedrijven werden rond 1986 zelf standige BV's, met eigen budgetten. Dat heeft als voordeel dat de winst die wordt gemaakt weer in het eigen bedrijf kan worden gestoken. Euroase is een overkoepelende organisatie. Hoewel minder hecht zijn er nog steeds historische banden met de vakbeweging. Veel bondsafdelingen maken gebruik van speciale Turkse Tent-arrangementen. Kwaliteitsverbetering staat bij Euroase hoog in het vaandel. En kwantiteits verbetering in zekere zin ook. Theo van Veen: „Parken met 400 bunga lows of nog meer worden niet meer als ideaal gezien. Te groot, te mas saal, het vergt teveel investeringen. Maar groeien tot zo'n 200 is net leuk. Dan moeten het wel kwalitatief hoogstaande voorzieningen zijn." Van Veen legt de nadruk op de Euroase-slogan rust, ruimte en na tuur. „Dat is de trend voor de ko mende jaren. We zitten op het mooiste plekje: vlakbij De Koog - maar we hebben niet de overlast ervan- vlakbij het bos en bij het strand. En als je dan ook nog luxe onderkomens in diverse prijsklasse kunt bieden, kan het eigenlijk niet missen." Magnetron Volgens Van Veen is er veel vraag naar de duurdere luxe bungalows. „Maar je zou een slechte ondernemer zijn als je de andere doelgroepen uit het oog zou verliezen." De Turkse Tent heeft een breed aanbod voor verschillende categorieën mensen. Dat varieert van stacaravans die ook door schoolgroepen worden gehuurd tot bungalows met ligbad en mag netron. Drie jaar geleden is De Turkse Tent begonnen aan een uitgebreide reno vatie van het bestaande bungalow bestand. De huizen werden opnieuw ingedeeld, ingericht en aangepast aan de eisen van deze tijd. Toen in juni vorig jaar de mogelijkheid zich voordeed een stuk grond te kopen van een particulier dat het terrein in tweeën verdeelde, werd de kans met beide handen aangegrepen. Van Veen: „We draaien het hele jaar door. 's Zomers zitten we bomvol en 's winters in de weekenden ook. En ook de midweken buiten het seizoen gaan goed. Er is behoefte aan uitbrei ding." In januari werd begonnen met de bouw van tweeëntwintig luxe bunga lows. Deze zijn inmiddels opgeleverd, waarmee het totale bungalowbestand is gekomen op 132, verdeeld in ze ven verschillende types. De nieuwe bungalows zijn voor de komende maanden al volgeboekt. Jongeren De doelgroep waar De Turkse Tent op Het ruime interieur van de nieuwe bungalows is van alle luxe voorzien. Ifoto Pieter de mikt bestaat niet alleen uit gemiddel de gezinnen en rustzoekende oude ren. Ook jongeren zijn welkom. „We stellen duidelijke regels, waar ze zich aan moeten houden. En dat werkt goed. Hoe strenger wij worden, hoe liever ze willen komen, lijkt het wel. Ik denk dat jongeren graag willen weten waar ze aan toe zijn." De ■V't Bedrijfleider Van Veen voor één van de nieuwe bungalows: ..We hebben een kwalitatief goed bedrijf." Turkse Tent heeft geen specia gerenterrein, alles zit -tot iede tevredenheid- door elkaar. „J< zijn de toekomst van je bedrij zitten hier al 33 jaar. De jong van vroeger komen nu met"hi zin. Eerst in een piepklein ten in een luxe bungalow. Zo'n 5! cent van onze gasten komt tl De camping van De Turkse Te tussen de bungalows ligt, wo handhaafd op de huidige grot „We zijn een gecombineerd b Gelukkig maar, zou ik willen De campingbezoeker is een s soort gast, met een andere v beleving dan de bungalowhut Mensen met een tent gaan ei zoeken vermaak buiten hun o men. Maar op het moment di deo, filmnet en alle andere m luxe in een bungalow geeft, mensen veel moeilijker de dei Onze ervaring is dat de vakan van beide groepen positief w( beïnvloed door eikaars aanwe; heid." De Turkse Tent is met deze la uitbreiding praktisch „vol". „A hoeft daarom niet stil te blijvt ten. Er ligt nog een Kerckelan schien kunnen we daar in de toekomst wat mee doen. Of i schien nog meer samenwerke Calluna wat betreft het gebru de attracties daar." Aan de bouw van de tweeën nieuwe bungalows hebben m werkt: firma's Bruin, RAB, W ken, CVI, Nico de Graaf, Van Gracht schilders.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 4