De inkomsten zijn minder, iaar de kosten gaan door" angla Desh-actie vert f7000,- op KORT eristisch voorseizoen beïnvloed door slechte weer: SsT" Prijswinnaars scouting Oosterender ouders speelden slagbal Weinig schepen, veel onverhuurde fietsen. )AG 2 JULI 1991TEXELSE COURANT PAGINA 7 180 zijn. Havenmeester Willem Welby ziet de situatie niet bijster rooskleurig in. Ook als het weer omslaat, kan het de bezoekersaantallen niet meer echt goed maken. „Maar nog wel verbeteren, natuurlijk. Het enige wat we kunnen doen is hopen op beter weer. Dit is niets waard." Fietsverhuur ie paraplu ligt te drogen, kan de heer Faber tussen de regenbuien door de korte broek tóch nog even aan. Bert Koning. Incalculeren Ook bij strandpaviljoen Paal 9 is de invloed van het weer merkbaar. „Hoewel het eind juni altijd rustig is, hoor. Maar als je met verleden jaar gaat vergelijken, is het nu stukken minder. Dat moet je echter incalcule ren. Je hebt goede zomers en minder goede. Ongetwijfeld zal het weer vol gend jaar ook van invloed zijn op de verhuur van strandhuisjes. Die zullen minder goed van de hand gaan", al dus Mieke Vlaming. De familie Faber en alle anderen die op Texel de natuur trotseren én be wonderen, kamperen onverdroten voort. En zodra het zonnetje er even doorkomt, wordt er buiten gegeten. Gewoon, met de paraplu naast de tafel. Ie vooruitzichten niet bedriegen, zal het deze week eindelijk „zomeren". Tot dusver was het echter te nat en te koud, iel Texel er in vergelijking met de rest van het land nog ge- I af kwam. Het imago als „zonnig en droog stukje Neder- 1 is echter kennelijk niet voldoende doorgedrongen, zo viel gelopen periode op het eiland te merken. Aan de vooravond iet hoogseizoen miste kampeerterrein Kogerstrand ongeveer lerde aan overnachtingen, de jachthaven ruim twee derde, •liers raakten het zomergoed aan de straatstenen niet kwijt •terrassen van de strandpaviljoens bleven leeg. Eén troost: wgseizoen begint nu pas en een paar mooie dagen éxtra in nog veel goedmaken. We spraken met een aantal onder sts over de invloed van het slechte weer op het toerisme. iten ons niet kisten door het eweer. We hebben puzzels, nen regenkleding mee en trek- 1 gewoon op uit. Weer of geen aldus de op camping De Bre- verblijvende familie Faber uit (Dr.). De familie Faber is voor aai dagen op het eiland. Juist ategorie heeft het de afgelo- jd redelijk massaal af laten we- Wensen die gereserveerd n, komen wel. Maar toeristen maar een paar dagen naar komen om even te kamperen, l weinig geweest", aldus Joop Ig van De Bremakker. „Exacte s heb ik niet voorhanden, maar Betting is aanzienlijk minder dan jaar Maar die rust duurt nog even, want begin juli begint het i lopen, minstens tot half augus- Mlemaal reserveringen." leerterrein Kogerstrand had eind wig jaar 42.000 overnachtin- Nu zijn dat er slechts 29.000. lopen 13.000 overnachtingen zegt bedrijfsleider Gerrit Ver io. „De inkomsten zijn minder, de kosten gaan gewoon door. loltallige personeel is aanwezig. Maar het kan nog worden gecompen seerd door een paar mooie dagen éx tra. De maximale bezetting in het hoogseizoen ligt op 4500 overnach tingen. Als we na het hoogseizoen nog vier mooie dagen krijgen, kan dat nog veel goedmaken." Snel uitgevuurd Niet alle campings lijden onder de weersomstandigheden. Ger de Graaf van camping Woutershok zegt dank zij de arrangementsboekingen van Staatsbosbeheer geen reden tot kla gen te hebben. „Sinds Hemelvaart draaien we al met een bezetting van 95 procent. In de weekeinden zelfs 100 procent. De gasten die we nu hebben, kijken ook niet direct zo naar het weer. Het zijn veelal ouderen, die lekker gaan fietsen of wandelen. Ze komen voor de natuur, die op dit mo ment toch op z'n mooist is, en niet alleen voor het strand. Als dit weer in juli aanhoudt, wordt het dramati scher. Dan komen de mensen met kleine kinderen, die zijn met dit weer snel uitgevuurd." De Graaf zegt zelfs beter te hebben gedraaid dan vorig jaar. „Maar als we Ondanks de regen en de wind klaagt J. Heijne, fietsenverhuurder aan 't Horntje, niet over de omzet. „Ik sta er zelf versteld van, ik verhuur bij wijze van spreken nog als het hagelt. En de omzet is zeker niet minder dan verleden jaar. Maar echt vergelijken kan ik niet, omdat we ons bedrijf naar de andere kant van de haven hebben verplaatst. We vallen nu veel meer op." Het gelijk blijven van zijn omzet dicht hij toe aan het toenemend aantal groepen dat Texel bezoekt. „De groe pen compenseren het verlies aan dagjesmensen. Ik vermoed dat steeds meer scholieren hun werkweken op het eiland doorbrengen. We hebben de afgelopen tijd tenminste erg veel aan groepen verhuurd. Maar in ver band met onze nieuwe lokatie kan ik niet echt vergelijken." Heijne vreest de klap pas te gaan voelen als de schoolvakanties begin nen. „Als het weer dan niet omslaat, is het hier ook mis. Dan moeten we het enkel van het dagvervoer heb ben." Texel in trek Volgens Gerard Bakker van kampeer boerderij Jonkersbergen huren groe pen tegenwoordig meer fietsen dan vroeger. „Het vervoermiddel is duide lijk in populariteit gestegen. Boekin gen van groepen staan overigens los van het weer. De afspraken worden ver vantevoren gemaakt." Hij merkt op dat Texel mede in trek In de passantenjachthaven horen rond deze tijd is, omdat het eiland wat het weer betreft meestal gunstig afsteekt bij het thuisfront. „Als ze naar huis bel len, horen ze dat het weer daar nog véél slechter is. Hier zie je de bui ko men, maar ook weer gaan. Het re gent zelden een hele dag achtereen. Dat is een bekend gegeven." Zomerkleren De verkoop van „hoogzomergoed" als t-shirts en shorts ligt zo goed als stil. Ruud Hamer van modehuis Moerbeek kan echter niet zeggen dat de omzet hieronder te lijden heeft. „De toeristen zitten minder aan het strand en meer in de dorpen. Er wor den nu kledingstukken als jacks, pul lovers en pantalons aangeschaft. Omdat de aankoopprijs van deze arti kelen hoger ligt, heeft de omzet er niet onder te lijden. Maar dat neemt niet weg dat ik liever zomergoed ver koop. Dat hoort bij deze tijd van het jaar. Ontevreden ben ik echter niet. En het is ook niet zo dat we met het totale zomergoed blijven zitten. Begin april is er op dat gebied nog aardig verkocht." Personeel afgezegd Ook supermarkt Goënga in Den Hoorn ondervindt de gevolgen van van hei jaar 130 schepen méér te liggen. het slechte weer. Een groot aantal klanten dat normaliter op camping Loodsmansduin verblijft, is nu afwe zig. „We hebben het extra personeel dat we in deze tijd van het jaar altijd hebben rondlopen, maar gezegd nog even thuis te blijven. Het is erg rustig. Hopelijk komt er begin juli ver andering in. En september kan nog veel goedmaken." Bungalows vol Volgens WV-directeur J. Dekker is de invloed van het slechte weer op het toeristisch voorseizoen bij de VVV amper merkbaar. „De boekingen voor de zomermaanden zijn al lang geleden gemaakt. De bungalows zijn normaal bezet. En de afdeling logies met ontbijt moet het echt van het hoogseizoen hebben. Wij hebben hier weinig zicht op aantallen dagjesmen sen en kampeerders. Die laatste groep rijdt meestal rechtstreeks naar de camping. De kampeerterreinen zullen de invloed van het weer echter duidelijk merken. Maar let wel, juni is nog geen hoogseizoen." Lege terrassen Het weer speelt uiteraard een belang rijke rol bij de exploitatie van de strandpaviljoens. De terrassen zijn tot nu toe leeg gebleven. G.J. Groenen dijk van „De Zeeaster" wil echter beslist niet klagen. „We zijn met de twee prachtige zomers die achter ons liggen, natuurlijk erg verwend. Maar laten we niet vergeten dat het de mooiste zomers in negen jaar tijd zijn geweest. Het is nu rustig en natuur lijk kan het stukken beter. Je mist de mensen die een weekeindje Texel pik ken of die zomaar door de week een paar dagen komen. Maar ik ga er vanuit dat we nog een paar knappe weken krijgen. Het seizoen is nog niet voorbij." die arrangementen niet zouden heb ben, lag de zaak waarschijnlijk wel anders." Jachthaven Enkele dagen voor het hoogseizoen losbarst maakt de passantenjachtha ven een troosteloze, verlaten indruk. Er zijn slechts 50 schepen, terwijl er normaal rond deze tijd van het jaar 'koop van de boekjes „Kinde rlijven voor Bangla Desh" tot dusver zevenduizend gul- Pgeleverd. Dit bedrag werd 'dag op de Thijsseschool over- Jd aan een afvaardiging van 'de Kruis Texel, dat het initia- )0' de actie had genomen. De |s "°g niet afgelopen, want Jut aantal boekjes is nog (voor ™en| verkrijgbaar bij de Texel- 'khandels. feente zal het bedrag aanvul- 35 procent ontwikkelings- le' wdat er -na aftrek van e kosten- een netto opbrengst f9000,- resulteert. Wa'en 1600 boekjes vervaar- net Medewerking van bijna alle e scholen. „Achteraf gezien e' best een riskante actie, want en al vlak voor het begin van ervakantie. Gelukkig zagen de scholen wel kans om iets actie te doen. Ze reageerden 'S'ast en pasten het onderwerp a Desh' op verschillende ma- oa in de lessen", aldus woordvoerster Liesbeth Rijk van het Rode Kruis. Zo'n 450 jongens en meisjes, van de jongste groepen ba sisonderwijs tot en met het LBO, le verden een bijdrage. Ze maakten gedichten, opstellen en tekeningen, waaruit duidelijk bleek dat ze zich hadden ingeleefd in de problemen van leeftijdsgenootjes in het rampge bied. De helft van de 110 miljoen in woners van Bangla Desh is jonger dan zestien jaar. Inmiddels zijn vlieg tuigen vol hulpgoederen naar het Azi atische land gegaan om de Bengaalse Rode Halve Maan (zuste rorganisatie van het Rode Kruis) te ondersteunen. Specifiek gericht op kinderen zijn inentingscampagnes op touw gezet. De verhaaltjes en tekeningen voor het boekje zijn geselecteerd door LBO-scholieren. Zij hadden het moei lijk, want van elke tien inzendingen waren er zeker negen de moeite waard. Vandaar dat is besloten om ook de niet gepubliceerde werkstuk ken tentoon te stellen. Binnenkort zal een map ter inzage liggen in de openbare bibliotheek. De actie krijgt in het najaar een ver volg. Het Rode Kruis zal voor de ba sisscholen zg. „leskisten" samenstellen, waarmee kinderen spe lenderwijs in aanraking komen met gezondheidsonderwijs. Bij het voort gezet onderwijs worden de succes volle jeugd EHBO-lessen voortgezet. Of er een apart Jeugd Rode Kruis van de grond komt, is de vraag, maar in elk geval zal onder leiding van Ri- anne Malschaert worden geprobeerd regelmatig activiteiten te ontplooien, waarbij de schooljeugd wordt betrok ken. Scouting Texel hield voor het Rondje Texel een lotenverkoopactie. Voor ƒ1,- kon worden geraden hoeveel vuilnis zakken afval zouden worden opge haald na het rondje. Er zijn 307 loten verkocht en er werden 54 zakken vuil van het strand en de parkeer plaats gehaald. De prijs, een rond vlucht boven Texel, aangeboden door Texel air, is gewonnen door Dhr. van Rhijn uit Noordwijk. De opbrengst van de actie wordt gestoken in de zomeractiviteiten van Scouting Texel, die van 1 tot 10 augustus worden gehouden. Geslaagd. Ramon van Tongelen be haalde het diploma restaurantkok aan het Culinair Instituut Nederland in Groningen. Hij is werkzaam bij strandpaviljoen Paal 28. Bakfiets. Tot en met 24 augustus rijdt de bakfiets van de Waddenvere- niging weer op Texel. Deze informa- tiekraam op wielen, bestuurd door vrijwilligers, zal aanwezig zijn in de hal van EcoMare, de dorpen en de zomermarkten van Den Burg, De Koog en Oosterend. Wie zich als lid opgeeft, ontvangt een handig vakan tiecadeau. Kruising. De provincie heeft voor de reconstructie van de kruising Oosterenderweg/Koningsweg /142.833,05 subsidie beschikbaar gesteld. Dit is de bijna de helft van de totaal door de gemeente geraam de kosten. Voorwaarde is dat het werk voor 1 januari 1993 klaar is, omdat dan de Wet Uitkering Wegen komt te vervallen. Fancy Fair. De fancy fair van de Strijbosschool heeft maar liefst ƒ2500,- opgebracht. Dit geld zal wor den gebruikt voor de school, waar schijnlijk voor de bouw van een nieuw fietsenhok. Brief. De gemeente gaat een brief naar minister Maij-Weggen van Ver keer en Waterstaat sturen. Men wil de haven van Oudeschild in de huidi ge staat niet overnemen van het rijk. Ér zal eerst het nodige aan moeten worden opgeknapt. Lening. De Gemeenschap Eierland mag ƒ30.000,- lenen van de gemeen te. Dit geld zal onder andere worden gebruikt voor de financiering van een nieuwe peuterspeelzaal bij het Eier- landse Huis. Meer geld. Van het rijk krijgt de gemeente ƒ44.327,- méér voor de grootscheepse verbouwing van de Thijsseschool dan was verwacht. Kruispunt. De provincie geeft slechts 50 procent subsidie voor de aanpassing van de kruising Oude Ko- gerweg/Nieuwlanderweg, omdat dit een zg. „quartaire weg" betreft. De gemeente zal het financiële tekort van ƒ40.000,- dat hierdoor ontstond uit eigen zak bijpassen, maar dat be tekent wel dat de pot voor wegaan passingen nu leeg is. 100.000. De belangstelling voor EcoMare blijft toenemen. Zondagmid dag werd de 100.000e bezoeker van dit seizoen geregistreerd. Deze stand werd vorig jaar op 16 juli bereikt. Het totale aantal bezoekers was vorig jaar 216.000. Oproep. Wil P.G. Verhoeven uit Bor ne even kontakt opnemen met de re- daktie inzake een ingezonden stuk? Het slagbaltoernooi voor bassisscho- len in Oosterend heeft een even leuk als onverwacht vervolg gekregen. Grietha Duinker mobiliseerde Ooste render ouders om in navolging van de jeugd een avondje te komen slag ballen. En met succes. Het landje van de School met de Bij bel bood woensdagavond een rijke aanblik: ongeveer 50 ouders en „ouderen" hadden aan de oproep ge hoor gegeven. Vier teams speelden, verdeeld over 2 professionele velden, een halve competitie. Het talrijke jeugdige publiek kon vader of moeder aanmoedigen en verder genieten van verschrikkelijke klappen, subtiele tik jes, prachtige vangballen, sierlijke missers, felle sprintjes en een voor beeldige inzet. Na het laatste fluitsig naal van de scheidsrechters Elias Hordijk en Piet Schneider kon de stand worden opgemaakt, het minst belangrijke onderdeel van de avond. Het was een avondje zonder verlie zers. Oosterend was „uit" geweest in eigen dorp en had zichtbaar genoten, zodat dit toernooi bepaald niet voor de laatste keer is gehouden.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 7