Groen c2wartsJ~exeh in het hart-, èrbouw EcoMare voor 'exelaars te moeilijk? aad )oet van arbitrage oordeel vellen Meeste café's kiezen voor 1-2-3-regeling Minimaal acht aanmeldingen nodig Nieuw gezinsvervangend tehuis voor gehandicapten op Texel? Nieuwe sluitingstijden gaan morgen in m: Dffertjeskraam" kwaad bloed •R|CHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10593 fEXELSE DONDERDAG 4 JULI 1991 COURANT jvertenties, abonnementen, etc. .«Id De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 02220 12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 lie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon •12741. 'werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. Ie Graaff. Pater Witteplein 3, Den Burg, telefoon 02220-15639 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36 25 01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs /43,95 per half jaar; Los f\,20 een conflict ontstaan rond de aanbesteding van de uitbrei- van EcoMare. De Bouwkombinatie Texel die met 1,7 miljoen en de laagste inschrijver was, wordt door de opdrachtgever, jtichting Texels Museum, niet in staat geacht het werk uit te en en ook voldoet dit samenwerkingsverband volgens de iting niet aan de wettelijke normen. Besloten is daarom het niet aan de Bouwkombinatie te gunnen, maar die neemt geen genoegen mee. ons oordeel voldoet deze inatie niet aan de wettelijke ilen en beschikt zij niet over ende technische, financiële en lisatorische kwaliteiten", aldus e( architect Vegter uit Leeuwar- stterlijk namens het bestuur. Hij Ie eraan toe dat de afwijzende sing kon worden voorgelegd eRaad van Arbitrage voor de rbedrijven in Nederland, de Bouwkombinatie betrokken imers hebben dat laatste inmid- l«daan want ze zijn zeer verbol- le hebben een advocaat te geroepen, die hun belangen bij ad zal bepleiten. Raad de Bouwkombinatie in gelijk stelt, gaat het werk naar na laagste inschrijver, de in- is op Texel bekende Friese aan- Draisma. de Texelse Bouwkombinatie drie overkantse aannemers uit- digd om voor het werk in te ren. Het betreft de bouw van ducatieve vleugel, uitbreiding e werk- en expositieruimte en ding van het horecagedeelte coMare. litant Dirk Eickhoff van panne- rnhuis De Pollepel uit De Koog 'neemt momenteel juridische en tegen de exploitatie van een rtjeskraam elders in de sstraat. Eickhoff maakt er ern- lezwaar tegen dat in deze tent, >t 1 september mag blijven niet alleen poffertjes, maar ennekoeken en drank (waaron- 'r| worden verkocht. De term ertjeskraam", die in vergun- aanvraag (gepubliceerd in de >e Courant) werd genoemd, de lading niet, vindt Eickhoff. "gunning is verleend aan Cor eigenaar van het terrein naast 'and waarin Sportshop Texel is tigd. Kuip verpacht het terrein e heer Beekveld. die met zijn rtjeskraam doorgaans op kermis te vinden. ,,Het is een mooie 'ng van het landje", motiveert lijn aanvraag. „Zoals het er nu stond het ook op de tekening, 'as bij de tervisielegging in mei 'edereen te bekijken. Er kwamen •geen bezwaren binnen." Ie „kraam", die inclusief terras vorkante meter groot is, tijdelijk ngen plaatsen, was een artikel Wedure nodig. Volgens Kuip is anvraag vergelijkbaar met de tent op het strand bij de Ronde 6*el Daarin mag ook drank wor- lerkocht. '°ont zich verbaasd over Eick- 'eactie: „Volgens het bestem- 'Plan mogen er wel tien tjeskramen in De Koog staan. J dit nogal zielig, het gaat hem 'n olleen om zijn eigen nering." 'O"' „Tegen concurrentie heb ik bezwaar, en ik wil ook helemaal zeikerd zijn. Maar dan wel con- J'ie op gelijke voorwaarden. Ik 'fk in mijn zaak geïnvesteerd, Voor de zeven bij de Texelse Bouw kombinatie aangesloten aannemers leverde de uitnodiging een pro bleempje op want het verband is uit sluitend opgericht om bouwwerken uit te voeren die te groot zijn voor één van de aannemers. Door deze samenwerkingsvorm zouden de Texe laars kunnen opboksen tegen grote overkantse aannemers die als regel gaan strijken met grote objecten, zo als recentelijk het kazernegebouw, op de Mok. De uitbreiding van EcoMare is vol gens de betrokken Texelse aannemers echter helemaal geen bijzonder groot of moeilijk project. Meerdere van de zeven bij de Bouwkombinatie aan gesloten aannemers zouden het zon der problemen zelfstandig kunnen uitvoeren. Zij waren het er dan ook over eens dat daarom niet de kombi- natie maar één of meerdere Texelse aannemers zouden moeten worden uitgenodigd. Dit werd in een brief aan de architekt kenbaar gemaakt, maar daarop werd niet ingegaan. De aannemers benaderden ook burge meester Ton Schipper als voorzitter van de Stichting Texels Museum. Ook die bleek alleen met de Bouwkombi natie in zee te willen, omdat ook hij de opvatting van de architect steun de dat de aparte bedrijven niet in staat zijn het werk uit te voeren. Goed genoeg Kees Duin, een van de kombinatie- leden: „Daar zijn we het natuurlijk helemaal niet mee eens. Zeker vier van onze leden zouden dit werk best kunnen doen. We hebben wel grotere en duurdere dingen tot stand ge bracht. Wat zou je zeggen van het Gollards verzorgingshuis, de bouwerij voor Uitwaterende Sluizen, de uitbrei ding van hotel Opduin, het paracen trum Texel, de woningen van De Krakeling, het RST-gebouw in Den Hoorn, de woningen in De Mars en Oosterend en het zwembad? De Stichting Texels Museum geeft ons hiermee een brevet van onvermogen, wat voor ons onverteerbaar is". Omdat er verder niet over te praten viel sloegen de vier grootste partners van de kombinatie aan het rekenen. Drijver kwam met 1,7 miljoen als laagste uit de bus en voor dat bedrag schreef de Bouwkombinatie in, ervan uitgaande dat het werk in de praktijk toch wel door Drijver zou worden uit gevoerd. De kombinatieleden vonden met het oog op dat laatste dat het werk dan net zo goed aan Drijver kon worden gegund en lieten zich in die zin uit bij de aanbesteding op maandag 24 juni. Want het was per sé niet te doen om kartelvorming. Daar wilde de opdrachtgever echter niets van weten. Wel wilde men meer weten over de Bouwkombinatie. Lucht Men vroeg onder meer naar statuten, maar die waren er nog niet want de kombinatie is een B.V. in oprichting die recentelijk is ingeschreven bij de Kamer van Koophandel maar verder hoofdzakelijk nog draait op basis van mondelinge afspraken. De architekt concludeerde daaruit dat de kombina tie uit „lucht" bestaat en kondigde aan dat men er spoedig over zou horen. Daarop kwam de brief met het be richt dat de opdracht niet aan de Bouwkombinatie zou worden gegund, met de genoemde en voor de part ners schokkende argumenten. Jaap Drijver: „Heel betreurenswaardig dat men ons niet voor vol aanziet. De Bouwkombinatie is een serieuze aan gelegenheid, vergelijkbaar met de kombinatie die nu de zandsuppletie bij De Koog uitvoert". Aan een ander bezwaar dat tegen de Texelse Bouwkombinatie kon worden aangevoerd, is inmiddels tegemoet gekomen. De regel is namelijk dat zo'n samenwerkingsverband moet be schikken over iemand met vesti gingspapieren. Dat mag, heel merkwaardig, niet een van de part ners zijn (die natuurlijk de papieren heeft) maar daar moet een extra man voor worden aangetrokken. Dat is onlangs gebeurd. De bij Drijver werk zame Dick Timmer heeft de bedoelde papieren en is nu als beheerder aan de Bouwkombinatie toegevoegd. Lees verder pagina 3 Onder toeziend oog van Wout Stam (midden) en Mans Segers zet horeca-ondernemer Dirk Koning uit De Koog zijn handtekening onder het con venant. Nog 25 anderen volgden gistermiddag zijn voorbeeld. Bijna alle „natte" horecabedrijven in De Koog en Den Burg doen mee aan de zg. „1-2-3-regeling". De betekent dat de meeste ca fé's en discotheken vanaf morgenavond na 01.00 uur geen be zoekers meer toelaten, om 02.00 uur het licht volop aandoen en de muziek zacht zetten en om 03.00 leeg en op slot zijn. Op de niet-deelnemende zaken blijft de huidige sluitingstijd (02.00 uur dicht) van toepassing. De regeling is een proef en geldt tot het eind van het jaar. Een en ander werd gistermiddag be krachtigd. toen in hotel De Linde boom horeca-ondernemers hun handtekening zetten onder een con venant (overeenkomst) met de ge meente. De ondernemers verklaren daarin zich niet alleen te houden aan de 1-2-3-regeling, maar tevens ver plichten ze zich na sluitingstijd de omgeving van de zaak schoon te maken, geen alcohol te schenken aan personen die de openbare orde in gevaar dreigen te brengen, en na middernacht geen activiteiten te or ganiseren die het drankgebruik extra stimuleren (zoals „happy hour" waarbij je pils voor een piek kunt krijgen). Gehoopt wordt dat de over eenkomst zal bijdragen aan verbete ring van de leefbaarheid 's nachts op straat. Gemeente-ambtenaar Wout Stam en horecavoorzitter Mans Segers dron gen er gistermiddag bij de aanwezi gen op aan allemaal het convenant te ondertekenen. Benadrukt werd dat de proef alleen kans van slagen heeft als iedereen zijn goede wil toont. Stam wees op het gezamenlijke be lang: „Als iedereen meedoet, werkt de regeling op zijn best. Zowel de ge- meente als de horeca heeft alle be lang bij een geslaagde proef." Eenmanszaken Probleem is dat de zaken die niet meedoen, en dus gewoon om 02.00 dicht moeten, niet om 01.00 uur hoe ven te sluiten. Als dat er veel zijn, blijft het heen-en-weer geloop op straat bestaan. En dat is nu juist waar de gemeenteraad vanaf wil. Nu verreweg de meeste bedrijven ak koord zijn met de 1-2-3-regeling, lijkt dat gevaar bezworen. De kleine ca fé's voelen zich echter gedupeerd. Niet toevallig behoren de eenmansza ken „De Pilaar" (Den Burg) en „On der de pomp" (De Koog) tot de café's die niet aan de nieuwe rege ling meedoen. Het felst was exploitant Klaas Fris van „De Pilaar". Hij wil best mee doen met de anderen, maar kan on mogelijk in zijn eentje de bar en de deur in de gaten houden. Fris vindt dat sprake is van rechtsongelijkheid tussen grote en kleine zaken. „De eenmanszaken worden nu in een ver domhoekje getrapt", aldus Fris. Lees verder pagina 3 „Als we minimaal acht aanmeldingen hebben, kan het door gaan." Aldus M. van Vliet-Zijm, woordvoerster van de Vereniging van Ouders van Gehandicapten afdeling Texel over de plannen om op het eiland een nieuw gezinsvervangend tehuis op te zet ten. In samenwerking met Noorderhaven in Den Helder en ande re opvanginstellingen voor geestelijk gehandicapten wordt momenteel onderzocht of een soort dependance op Texel kan worden opgezet. aan allerlei eisen voldoen en ga kader van de seizoenverbreding asen open. Deze poffertjes- wordt echter zomaar vlak voor ®r neergezet en haalt de kren- ue pannekoek." Eickhoff heeft "Maat in de arm genomen. Er 't Arob- State procedure bij de Raad worden gevoerd. Zeven geestelijk gehandicapte kinde ren van Texel gaan iedere dag met een busje naar de overkant, naar een speciale school voor zeer moeilijk le rende kinderen. Een paar van hen hebben ongeveer de puberleeftijd be reikt. „Ze kunnen tot hun achttiende naar school. Dus zo langzamerhand rijst de vraag: wat moeten ze daar na?" vertelt M. van Vliet. Om voor plaatsing in een gezinsver vangend tehuis in aanmerking te ko men, moeten gehandicapten vaak lang tevoren worden aangemeld. Op Texel is Het Maartenhuis in De Koog de enige instelling, maar men heeft een flinke wachtlijst. Een extra opvanghuis erbij zou een oplossing zijn, maar wel een kostba re. „Het kan dan ook alleen als Noor derhaven en andere instellingen in de kop van Noordholland bereid zijn plaatsen aan ons af te staan, met de bijbehorende financiële vergoedingen natuurlijk. Daarnaast moet het Texel se centrum multifunctioneel worden, dus ook andere zaken aangrijpen dan alleen woongelegenheid bieden. Daar bij denken we bijvoorbeeld aan vakantie-opvang, weekendopvang of oppas voor gehandicapten. Vooral naar dat laatste is erg veel vraag." Het plan voor een extra voorziening op Texel sluimert al jaren bij de ou dervereniging. Er is onlangs weer over gepraat met de directie van Noorderhaven, het Regionaal Overleg Zwakzinnigenzorg en de Sociaal Pe dagogische Dienst Alkmaar. Noorder havendirecteur N.G. Mein staat positief tegenover het plan: „We zijn nog in een pril stadium, dus ik wil er nog niet al te veel over zeggen. Dat zou misschien valse verwachtingen wekken. Er moet eerst op papier ko men hoeveel behoefte er is." Volgens Mevrouw Van Vliet is de ou dervereniging daar druk mee bezig. „Er is een enquête gemaakt, waaraan meteen een soort aanmeldingsmogelij kheid is gekoppeld. Dat is niet vrijblij vend, we moeten écht weten op wie we kunnen rekenen. Als er voldoende animo voor is, hoop ik dat toch bin nen één twee jaar een voorziening wordt gerealiseerd." Enquête Op Texel krijgen 47 ouders van ge handicapte kinderen de enquête in de bus. „Ze zullen lang niet allemaal po sitief reageren. Sommigen hebben el ders al een tehuis gevonden, vaak na zeer lang zoeken. Hun kinderen zijn daar gewend en die moet je niet met alle geweld uit hun vertrouwde om geving weghalen voor een plaatsing op Texel." De leeftijd waarop gehandicapte kin deren in een gezinsvervangend tehuis komen verschilt. Sommigen zijn op jonge leeftijd thuis bijna niet te han teren. Anderen blijven tot hun acht tiende of nog langer. De oudervereniging wil het Texelse te huis openstellen voor alle leeftijden. In Den Burg? Over de plaats waar het centrum moet komen is nog niets beslist, al wordt sterk gedacht aan Den Burg. „Veel kinderen zijn lid van clubs in Den Burg. Het is fijn als ze daar zelfstandig naartoe kunnen. Of dat de wat minder gehandicapte kinderen op de fiets naar hun ouders om de koffie kunnen. De oude huishoud- of landbouwschool is misschien een mogelijkheid, maar zover zijn we nog lang niet. Tegen die tijd doen we sh Urinoir veroorzaakt opschudding onder buurtbewoners Programma Concours Hippique w Fotografen presenteren Wad-impressies in EcoMare sf Scheef havengebouw vervangen Voorlichting voor kampeerders over gasflessen en electriciteit waarschijnlijk wel een beroep op de gemeente om ons te helpen aan een geschikte lokatie." Het idee om een speciale school bij het tehuis te krijgen hebben de ouders van zich afgezet. Mevrouw Van Vliet: „Omdat de handicaps sterk uiteenlopen zijn de onderlinge verschillen tussen de .kinderen te groot, dus dat is écht niet haalbaar." In september gaan alle partijen op nieuw om tafel om de uitkomst van de enquête te bespreken en afhanke lijk daarvan de plannen een definitief karakter te geven.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1