Natuurbouw gaat niet door Windstilte legt laatste deel surfmarathon lam Tussenbalans treft ook SBB: Texelse spitsmuis Kindertoneel ook leuk voor volwassenen Natuurexcursie Moeder en dochter lopen elkaar mis: zoekactie veerboot Tropische crossloop Karkassenwedstrijd Geslaagd Foutparkeerders Vernielingen Tesseltoernooi voor tennissers Beschamend PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 9 JU Texelaar Jan van der Vis, hier nog vol goede moed op weg neer Dijkmanshuizen, had ook in het laatste deel van de tocht een sleepje nodig om Den Helder te bereiken. „We gingen 's ochtends naar Den Helder om het af te gelasten, maar op de boot begon het ineens te waaien...", aldus wedstrijdleider Wieb van der Berg van de Texelse windsurfclub. Tegen alle weersver wachtingen in ging de tiende mara thon Den Helder-De Cocksdorp V.V. zondag toch van start. Tegen het eind was de wind op; slechts zestien surfers haalden op eigen kracht de eindstreep. Natuurliefhebbers kunnen morgena vond onder leiding van de Vogelwerk groep Texel een excursie maken rond de Horsmeertjes. Behalve voor vo gels, zal er ook aandacht zijn voor de planten in dit gebied. De aanvang is 19.00 uur, verzamelen op de parkeer plaats bij de ingang (aan de weg naar de Joost Dourleinkazerne). Infor matie over de excursie en de vogel werkgroep is verkrijgbaar bij het secretariaat, tel. 14239. De boot van half acht uit Den Helder voer donderdagavond niet naar 't Horntje, maar zette koers richting de „Lange Jaap", de vuurtoren van Huisduinen. Het schip volgde de ebstroom. Passa giers hingen turend over de rai ling en boven in de stuurhut van de „Schulpengat" stond naast kapitein D.C. Kooiman een be traande oude vrouw. Zij miste haar dochter en vreesde dat ze overboord was gevallen. De zoe kactie duurde maar even; na een kwartier kwam het verlossende signaal gevondenI". De dochter was aangetroffen bij de bushalte op het veerhavenplein in Den Helder. Zéér ongerust, want zij vreesde dat er iets ernstigs was gebeurd met haar moeder. Alles bleek te berusten op een mis verstand. Onderweg met de boot van Texel naar Den Helder was moeder even naar het toilet ge gaan. Dochter wachtte boven op haar, zodat ze samen naar de auto op het tweede autodek zou den gaan. Ma kwam echter niet opdagen. Toen de boot afmeerde, ging de dochter lopend van boord, in de veronderstelling dat haar moeder toch naar de auto was gegaan en wel rijdend het schip zou verlaten. Inderdaad be vond moeder zich bij de auto, maar..... zonder autosleutels, want die had haar „kleine meid"! In opdracht van de kapitein wer den alle publieke ruimten door zocht, echter zonder resultaat. Met tien minuten vertraging werd de haven weer verlaten. Het ha venkantoor werd ingelicht en ge vraagd om een grotere zoekactie te starten. Toen na een kwartier de actie kon worden gestaakt, hadden de opgeluchte passagiers daar best een applausje voor over. Met een windvoorspelling van 1-3 zag het er somber uit voor de sur fers. Vandaar ook dat er maar 39 en thousiastelingen aan de start in Den Helder verschenen. Opvallend was dat daar toch enkele surfers uit ver gelegen delen van het land bij waren. Bij de start woei het hard. Texelaar André van der Berg had pech: door breuk van enige vitale materiaaldelen moest hij de kant weer opzoeken. Nadat hij een nieuw zeil had gemon teerd op zijn plank zette hij de ach tervolging in, maar zijn achterstand was te groot om de rest van het veld nog in te halen. Tot de VC-boei moesten de surfers opkruizen. Het ging snel: al na een uur en drje kwartier verscheen de eerste deelnemer bij Dijkmanshuizen voor een rustpauze. Om kwart voor drie werd daar opnieuw gestart voor de laatste manche. Op de terugweg zakte de wind echter in tot het nul punt. Pas om kwart voor vijf bereikte C. Klein uit Zwolle Den Helder, ge volgd door M. van Geemen uit Mon nikendam. De Texelaar Daniël van der Vis was de enige van de eilanders die op eigen kracht de marinestad bereikte. De andere surfers werden op sleeptouw genomen door de volg boten, die over de veiligheid waakten. De uitslag: 1. C. Klein-Zwolle, 2. M. van Geemen- Monnikendam, 3. P. Bakker Roelofsarends- veen, 4. P. Leonards-Staphorst, 5. E. Junghe- Hoorn, 6. W. dek- Leeuwarden, 7. A Scholing- Meppel, 8. J. de geus-Meppel. 9. M. Spoelstra-Landsmeer, 10. B Lacroix- Almere. Zondagavond werd in De Koog voor de vijfde keer een crossloop gehou den, ditmaal met 101 deelnemers. Het warme weer zorgde voor matige tijden. Vooral het stuk door De Ne derlanden werd voor de lopers een subtropische tocht. Zondag om 19.30 uur kan aan de Boodtlaan worden gestart. Ook wandelaars zijn van har te welkom. Uitslagen: Jeugd V/i km (j): Arthur Bults 5.38; Rob Zee- gers 5.44; Armand Schreuring 5.51 (m) Jan na Meiners 5.54; Susanne de Vos 6.05; Willeke Kuiper 6.22. Jeugd 2% km (j): Philips Meines 8.34; Till Meiners 8.36; Tim Legierse 8.46. (m) Lonneke Legierse 9.17, Merlin Huis man 9.24; Margo Kikkert 10.54. Jeugd 4% km: Martijn Willems 19.59; Robin Mooijman 20.17; Dave Dijkstra 20.21. Heren 4% km: Norbert Helman 17.47, Gebhard Bahr 17.57; Cees Vinke 19.17. Dames 4/4 km: Sabine Beijert 22.33; Karen de Wolf 23.38; Stefanie Keim 25.39. Dames Veteranen 4'/a km: Tilly Eelman 21.18; Ingrid Keim 25.23; Ina Gerrit sen 26.40; heren 8.1 km: Minne Goënga 28.45; Theo Franchimon 29.25; H. Mathijsen 30.07. Heren Veteranen 8.1 km: Jan Broek- roelofs 30.08; Piet Bakelaar 32.54; Theo Franchimon 35.31. Er kunnen nog zes dieren worden aangemeld voor de karkassen wedstrijd, die tijdens de Texelse Landbouwdag op 1 augustus a.s. in Den Hoorn wordt gehouden. De kar kassen worden gekeurd door de heer Van Diepen; specialiteitenslagerij Goënga neemt de winnende exem plaren over. Aanmelding tot en met morgenavond bij W. Goënga, tel. 19252. Heem i en oml Alle uitvoerplannen zijn in kannen en kruiken, de gemeente heeft de benodigde vergunningen verleend en toch gaat de voorgeno men „natuurbouw" in De Slufter, De Muy en De Bolle Kamer niet door. „Geen geld", legt districtshoofd R. Klaassen van het Texelse Staatsbosbeheer uit. „De tussenbalans heeft ook ons getroffen, de subsidiekraan voor dit soort werken is dichtge draaid." Met de uitvoering van de plannen is ongeveer vier ton gemoeid. Een deel van de Slufter, gelegen tus sen twee duinenrijen aan de noord kant, is vol zand gestoven. Dat is ook het geval met de Muy tussen paal 22 en 23. Omdat de planten die daar staan worden bedolven, sterven ze af en ontstaat een vruchtbare hu- muslaag, die oorspronkelijk niet thuis hoort in de „arme" duinvalleien. In de Bolle Kamer bij Den Hoorn verdringt kraaiheide en andere houtachtige be groeiing de plantengroei die karakte ristiek is voor zure bodem, zoals struikheide, zonnedauw en klokjes gentiaan. Daar komt nog bij dat alle drie gebieden in de loop der tijd te droog zijn geworden door waterwin ning en verlaging van het waterpeil in de polders van het eiland. Dun laagje Staatsbosbeheer had het plan opge vat om door middel van ontgronding, dat wil zeggen het verwijderen van een dun laagje van de bovengrond, de natuurgebieden weer in oude staat te brengen. Natuurbouw dus. Niet iedereen vindt dat de natuur een handje moet worden geholpen om in een bepaalde staat te blijven. Juist door er niets aan te doen ontwikkelt een landschap zich op meest natuur lijke wijze, aldus die personen. Staatsbosbeheer wil echter gebieden terugbrengen in een staat die ze had den voordat de mens zich met de na tuur ging bemoeien. „Als er genoeg natte duinvalleien zouden zijn of als er nieuwe bij zouden komen, zou het zinloos zijn om zo'n plan uit te voe ren. Maar zulke valleien zijn zeldzaam en de vegetatie die er groeit ook," al dus een SBB-woordvoerder. Arm zand Het belangrijkst zijn de zogenaamde „primaire duinvalleien", vlak achter de zeereep. Deze worden gekenmerkt door „arm" zand. Er hoort een laagje water in te staan. Er groeien zeldza me planten als duingentiaan, teergui- gelheil en orchideeën. Staatbosbeheer dacht dat het laagje grond dat wordt weggehaald mis schien wel geschikt was voor het af dekken van de vuilstortplaats aan 't Horntje. „Het gaat tenslotte om na- Niels Collou slaagde aan het Instituut voor Autobranche en Management in Driebergen. Tevens behaalde hij bij het Inovam in Voorschoten het diplo ma vakbekwaamheid voor het auto bedrijf. De politie trad op tegen twee auto mobilisten die ten onrechte hun voer tuig hadden geparkeerd op invalidenparkeerplaatsen aan de Bad- weg. Eén auto werd weggesleept: de bestuurder van de andere auto was nog vóór de takelwagen ter plaatse. Hij kreeg na betaling van de voorrij- kosten (f100,-) zijn wagen terug. tuurlijke grond, vol zaden," aldus Klaassen. De gemeente heeft geen bezwaren tegen de ontgronding, maar heeft de afgegraven grond niet nodig. „Het voldoet niet aan de eisen die zijn gesteld door de provincie voor het afdekken," aldus het ambte lijk advies aan het college. Het ontgronden gaat dus niet door. Treedt hierdoor onherstelbare schade op aan de Texelse natuurgebieden? „Nee", vindt Klaassen. „Het verruigt alleen nog een beètje meer. De ver gunningen die we hebben gekregen blijven gelden, dus misschien krijgen we later nog eens de geldmiddelen om het werk uit te voeren. Er is geen haast bij." Onbekenden hebben in de nacht van donderdag op vrijdag op de Badweg in De Koog over de motorkap en het dak van een Opel Ascona gelopen. De wagen, die van een 32-jarige man uit Hoogland is, liep deuken en kras sen op. Eventuele getuigen worden verzocht de politie te bellen, telefoon 12222. In dezelfde nacht werd een ruit van een bedrijf in de Dorpsstraat van De Koog vernield. De schade bedraagt f350,-. Een tuinhek in de Epelaan ter waarde van 1400,- is in de nacht van zater dag op zondag vernield. Wie de da ders bezig heeft gezien wordt verzocht de politie te bellen. De kat van de familie C.H. Burgman aan de Middellandse- weg bij Oudeschitd ving zater dagochtend een dier dat op een mol leek. Hij doodde het maar at het niet op, zodat de 13-jarige Dennis Beekman die bij de familie Burgman de va kantie doorbrengt de prooi on beschadigd kon afpakken (foto). Toen hij het naar Eco- Mare bracht bleek het een Wa terspitsmuis te zijn en weI de Texelse variëteit van deze dier soort. Waterspitsmuizen heb ben gewoonlijk een lichtgrijze buik. De op Texel voorkomende variant is echter helemaal zwart en heeft ook een andere levenswijze. Gewone Wa terspitsmuizen zijn vrijwel uit sluitend te vinden in de buurt van sloten en ander open wa ter, maar op Texel komt het dier ook algemeen voor in dro ge gebieden. Mogelijk is daar mee verklaard waarom deze diersoort elders in het land als gevolg van watervervuiling sterk achteruit gaat, terwijl Wa terspitsmuizen zich op Texel prima handhaven. Dinsdag 9 juli De gemeenteraad komt in het raadhuis in openbare vergadering bijeen: 19.30 uur. In de Hervormde kerk van Oude- schild wordt geconcerteerd door Henk Gijzen (orgel) en Helma vd Hoek (fluit). Aanvang 20.15 uur. Woensdag 10 juli Om 14.00 uur begint bij De Schuilhut (achter de N.H. kerk van De Koog) een kerkentocht langs de noordelijke route. Bij de Horsmeertjes houdt de Vo gelwerkgroep Texel een excursie. Verzamelen om 19.00 uur bij het parkeerterrein aan de Mokweg. In de Hervormde kerk van Den Burg wordt een interkerkelijk avondgebed gehouden, van 19.30 tot 20.00 uur. leder is welkom. Het Folkloreprogramma in Den Burg staat in het teken van de oud-Hollandse kinderspelen. De Folklorestichting maakt deelne men door kinderen aantrekt door het beschikbaar stellen prijsjes: tegoedbonnen dien geven op een „folklore-ijsje" te halen in de ijssalon in de nenburg. Donderdag 11 juli Om 14.00 uur start bij Des hut in De Koog een kerken langs de zuidelijke route. In het kader van Hoornder derdag is in Den Hoorn van 16.00 uur kramenmarkt em 19.00 uur ringsteken met pi en koets. Van 19.00 tot 21.00 uur he de Sportvissersclub een gat wedstrijd op het strand bi| j 9. Hoogwater Oudeschl Di. 9 Wo. 10 Do. 11 Vr. 12 Za. 13 Zo. 14 Ma. 15 Dl. 16 05.47en 07.30 en 08.25 en 09.45 en 10.36 en 11.20 en 00.05 en 00.56 en Aan het strand is het een uur eerds water. Laag water valt gemiddeld 6 na hoogwater. De zon komt 14j^ 5.35 en gaat onder om, 21 55 uy 11 juli nieuwe maan; 12 juli sprira Hoewel het kindertoneelstuk voor de allerkleinsten misschien wat griezelig is. is moeite waard om naartoe te gaan. Het kindertoneelstuk Het Spook van de Kermis", dat in het seizoen iedere donderdag om 16.30 uur is te zien in theater Klif 12 te Den Hoorn, is niet alleen leuk voor kinderen maar ook voor hun ouders. Voor de allerkleinsten is het misschien af en toe wat griezelig, maar het loopt goed af. Janine de Bruin is de inmiddels be kende mevrouw Tulband. Samen met haar wederhelft meneer Snoekjes Met de beelden van Wimbledon nog vers in het geheugen kunnen ten nistalenten zich vanaf zaterdag uitle ven op de banen van Deuce aan de Emmalaan. Daar wordt tot en met zondag 21 juli het Tesseltoernooi gehouden. Toeschouwers zijn welkom bij dit sportieve evenement. Terwijl de kwaliteit van dels zeehonden volgens „EcoMas te wensen overlaat krijgen aannemers, die in de loop de hebben bewezen zich te mos staan op gedegen vakmansd thans door de Leeuwarder a Vegter het stempel van ontó heid (in menig opzicht n.b.l' drukt. In vorig nummer vani „Texelaar" is gesignaleerd onze eigen vaklieden in stak Het is naar m.i. veler menie) beschamend dat hier, reeds' eerste steen is gelegd, onse gilde volledig gediskwalife* onze Eerste Burger, voorzit» stichting, die de zienswijze' noemde architect voor de ti derd procent schijnt te dele» het nog even af. Voorlopig' handen la Pilatus in arglo» schuld gewassen. Merkwas» eigen magistraat dient zich' ze omstandigheden met alle in te zetten in het belang Texelse werkgelegenheid ie eigen bouwkundigen. Wie» chitect, die bij voorbaat Tew spel heeft gezet met alle ka' volgen van dien? Inmiddels' eerste grove fout al gemaad de houding van architect e» drachtgeefster zelf. P.S. Wanneer komt onze e'S' se vroedschap in spoedveij' bijeen? Jan f Den®' (Bennie de Haan) gaat ze kermis. Tante Ko en de Graaff en Cor van bedenken snode plannen echtpaar geld afhandig te want ze willen ijsjes kopen. 1 vermommen ze zich als waas bijzondere mensen en spoke in het spookhuis krijgen ze e je van eigen deeg- Het stuk wordt zeer vlot ges; Het jeugdige publiek wordt e bij betrokken en geniet op te van de stoel van het begin la eind. De welgemeende kreet, jammer dat het al af is" wet leen gehoord bij de jongere t wers, ook de volwassenen b zich prima vermaakt met del woordspelingen en komische die het artistieke viertal al it improviserend op het toneel: Een aanrader voor jong en m T.de G.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 2