leter ten halve gekeerd in ten hele gedwaald" Diepte- en hoogtepunten in zomers cabaret Klif 12 en w lieten urinoir weer weghalen Uit het politierapport Geslaagd TX 1 verkocht naar Schotland steekwedstrijd onnen door paar Bakker Vegetariër(3)is vervuild eten beu, zkt« schoon water met veel groen. Afstand g. bezwaar. r Over de hele wereld wor den miljoenen dieren met de dood bedreigd. Oorzaak: de lichtzinnige manier waarop we met onze natuur omgaan. Wc mogen de dieren en onze kinderen niet het slacht offer laten worden van onze "welvaartshonger". Doet u dus mee met die 340.000 andere Nederlanders? Doet u mee om onze aarde weer leefbaar te maken Leefbaar voor onze dieren. Leefbaar voor onze kinderen. WW F GEEF OM DE TOEKOMST. }AG 9 JUÜ 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 5 bevonden heeft. Nu ze de laagste inschrijver zijn, zijn ze niet goed genoeg. Vreemd. Ik ga niet in op het hoe en waarom. Waar het mij wel om gaat is dit: iedere Texelaar kan lezen dat het een onfat soenlijke en onverteerbare zaak is. Enerzijds spannen mensen zich in voor hooggekwalificeerde ar beidsplaatsen, en anderzijds laat men werkgelegenheid lopen. Dat Texels scholen het bedrijfsleven etc. etc. die ?ich inspannen voor financiële bijdra gen van EcoMare hun geld naar de overkant zien gaan. Volgens mij zit aan de hele zaak een „luchtje". Als de S.T.M. zich in deze affaire zo blijft opstellen zal dit bij een hele hoop Texelaars demotiverend werken en toekomstige bijdragen voor EcoMare zullen op de tocht komen te staan! H. Snoek Den Burg Van een winkel aan de Waalderstraat werd vorige week 's nachts door on bekende vandalen een ruitje vernield. Een 40-jarige inwoner van Oudeschild maakte melding van diefstal van een cementmolen ter waarde van onge veer f200,-. Mariëlle Driehuis slaagde aan de Hogeschool in Alkmaar voor de oplei ding leraren basisonderwijs. Vandaag verlaat de TX 1 „Cornelia" van de firma C. Vonk en Zonen voor het laatst de haven van Oudeschild. De Noordzeekotter is verkocht aan de familie Morgan uit Peterhead, een havenplaats ten noorden van de Schotse stad Aberdeen. Momenteel wordt op de scheepswerf in Gdansk (Polen) de laatste hand gelegd aan het casco van de nieuwe TX 1. De verkoop werd gisteren officieel bekrachtigd met het tekenen van het koopcontract. Tot het laatste moment werd echter nog aan de kotter ge werkt. Vanochtend werd in het scheepsdok van Hans Boom nog een schroef aan het schip gemonteerd. Ook vorige week verbleef de kotter enkele dagen in het dok. Als de scheepvaartinspectie alles in orde heeft bevonden, kan de TX 1 van middag uitvaren. Het schip wordt overgevaren door schipper Adrie Vonk en drie medewerkers van de TX 1, in gezelschap van de Schotten. Na on geveer 34 uur, 375 mijl stomen, ho pen ze de haven van Peterhead binnen te lopen. De nieuwe eigenaars willen de uit 1974 daterende kotter, die in 1985 geheel werd herzien (o.a. een nieuwe motor), gebruiken voor de vangst van schol, tongschar en zeeduivel (monkvis). De familie Mor gan (vader en twee zoons) beschikte al over twee rondvisschepen van cir ca 600 pk, maar wil de toekomstmo gelijkheden vergroten. Een boomkorschip, zoals de TX 1, lijkt goede perspectieven te bieden, om dat in Schotland de vangst van schol vrij van quota is. Welk bedrag met de verkoop is gemoeid, wil Adrie Vonk niet zeggen. De opvolger is alweer in aantocht, want het casco van de volgende TX 1 gaat op 26 juli a.s. te water. Daar na wordt het naar Stellendam gesleept, waar de afbouw zal plaats vinden. De oplevering is gepland voor eind november. Qua vermogen zal het nieuwe schip (dat .weer van een Deutz-motor wordt voorzien) iets lichter zijn dan de huidige TX 1 (2000 pk tegen 2240 pk). Totdat het schip in de vaart komt zal Adrie Vonk de afbouw begeleiden en de drie be manningsleden zullen bij toerbeurt meevaren op de TX 2 „Willem" van broer Willem Vonk. leze zomer alsnog een open- inoir in Den Burg komt, is i vraag, nu het vorige week tste hokje aan de Elemert wrij vend op bevel van b en w weggehaald. Zowel het protest omwonenden als het feit dat illegaal bouwwerk betrof, ,or b en w reden om het uri- en snel te verwijderen als het lergezet. Vandaag beslist het of er een procedure voor een grgunning zal worden gestart. ider Barendregt schrok zich edje toen hij donderdagavond ilse Courant opensloeg en de uurt is boos over illegaal erk" onder ogen kreeg. Me- ,lde hij burgemeester Schipper oedberaad. Barendregt: ,,Na >n van de krant zag ik de bui Het bleek dat het object immigen een obstakel vormde, iben te snel gehandeld, maar formeel een procedure moe- gen. Ik vind het niet verstan- niet zuiver als we ons niet aan Is houden, die we de burgers eggen. De gemeente moet de voorbeeld geven, vandaar bet urinoir weer hebben laten en. Beter ten halve gekeerd hele gedwaald." f de doorslag: de klachten van menden of de illegaliteit van n? ider Barendregt: „Allebei. Van lie van de buurt ben ik ge en, maar ook als de bouw reden zou zijn, vind ik dat we ide regels moeten houden." i hebben b en w dat niet eer- uien? Wethouder Barendregt: ....te snel ge handeld „In het college hebben we teveel ge let op het leefbaarheidsvraagstuk, het was in het belang van de leefbaar heid dat er een urinoir zou komen. De ruimtelijke kant bleef in die dis cussie onderbelicht. Aan de afdeling ruimtelijke ordening is niet om advies gevraagd, anders hadden we de be zwaren inzake lokatie en procedure kunnen meewegen. Als wethouder r.o. wil ik me echter niet verschuilen, ik had het ook-zelf kunnen beden ken." Komt er deze zomer nog een urinoir in Den Burg-centrum? „Dat hangt ervan af, maar ik denk van niet. In elk geval zal, voordat een urinoir ergens kan worden neergezet, een zogenaamde 'artikel 50 lid 8'- procedure nodig zijn. Als er geen be zwaren komen, kan het vrij snel. Ko men er wel bezwaren, dan ben je twee of drie maanden verder. Het is mijn bedoeling om een procedure te voeren op basis van dezelfde lokatie. Dinsdag (vandaag, red.) zullen we in de wekelijkse college-vergadering een definitief besluit nemen." Alternatief? Is uitbreiding van het openbaar toilet in het waaggebouwtje op de Vismarkt niet veel beter „Nu er waarschijnlijk een lange pro cedure volgt, hebben we de tijd om alles eens op een rijtje te zetten. Daarbij zullen we zeker ook bekijken of de toiletten op de Vismarkt opti maal worden gebruikt. Ook zullen we ons beraden over de technische uit voering. Misschien is er een moder nere oplossing mogelijk. Ja, bijvoorbeeld met een voorziening voor dames. Dit urinoir moest er snel komen, het was bedoeld voor korte termijn." Na publicatie in de Texelse Courant (op zijn vroegst donderdag a.s.) volgt een tervisielegging van veertien da gen. Het bouwplan wordt vervolgens samen met eventuele bezwaarschrif ten doorgezonden naar Gedeputeerde Staten van Noordholland. GS hebben twee maanden de tijd om een beslis sing te nemen. De praktijk leert ech ter dat GS, indien er geen bezwaren zijn, binnen anderhalve week hun fiat geven. Niet rechtsgeldig Een „artikel 50 lid 8"-procedure is momenteel nodig voor alle bouwplan- «ijs van de eerste ringsteek- d van het seizoen is gewon- r Frans en Emmy Bakker, te en zijn dochter Sandra echter in de eerste omloop teringen. Deze score telt v het kampioenschap. etste wedstrijd, die altijd in wordt gehouden, kwam veel if. Zestien combinaties pre en zich en hadden zich, on- it warme weer, toch I in het zondagse pak gesto- einen met de prachtige rijtui- le glanzende paarden was uwspel weer de moeite de eerste versie heeft ge- tderdag wordt om 19.00 uur t in Den Hoorn. De rijders verzocht rond 18.00 uur op elterrein aan de Stolpweg te Het Klif 12 diner-cabaretprogramma voor de zomer, dat vrijdag in premiè re ging, was even wennen voor de vaste gasten. Het Texelse aspect heeft voor een groot deel plaatsge maakt voor bestaande cabaretnum mers, die niet allemaal even goed uit de verf kwamen. Gelukkig zitten er ook genoeg hoogtepunten in het programma. Het Klif 12 programma is voor het eerst geregisseerd door een „overkan- ter": Evert de Vries van „Heren op Zicht". Zijn ervaring heeft een goede invloed gehad op het spel en het ge bruik van het toneel. Dat neemt niet weg dat de keuze van de openings nummers niet zo gelukkig is. Op zich zijn het beschouwende „afwas-nummer" en het komisch be doelde Annie M.G. Schmidt „soep lied" niet zo slecht. Maar het zijn geen knallende binnenkomers waarbij iedereen rechtop in zijn stoel gaat zitten. Bennie de Haan maakt veel goed in zijn aanstekelijk gezongen „diner lied". Dit Texels talent heeft alles in zich om het helemaal te maken in de Nederlandse showbizz en heeft al enige stappen in die wereld gezet. Een ander ontroerend hoogtepunt is het op zeer sterke wijze door Carry Welboren gezongen lied over een kind dat om zijn moeder roept. Cor van Heerwaarden en Rob Jongejan krijgen voor het eerst echt de lachers op de hand in het nummer over de twee Limburgse serveersters, die het allemaal niet meer aankunnen. Miserabel.... Wie de momenteel volle zalen trek kende musical Les Miserables heeft gezien, zit bij de Texelse versie van het Herbergierslied met kromme te nen. Pianist Pip Barnard steelt daarna wel de show als historische verteller. Met gedragen stem legt hij op anecdoti- sche wijze uit hoe Texel de toerist heeft gelokt. Zijn verhaal wordt afge wisseld met liedjes en een travestie- act van Van Heerwaarden. Het laatste cabaretblok van het Klif 12 gezelschap vormt een aardige af sluiting. Debutant Dirk Breedveld toont zijn kunnen met Daan Welbo ren en Pip Barnard in een hartver scheurend levenslied. Wat jammer dat niet in meer (solo-lnummers ge bruik is gemaakt van de prachtige stem van Breedveld, die echt als aan winst voor de groep kan worden be schouwd. De Haan krijgt de zaal volledig aan zijn voeten met een meeslepende masochistentanga Het luchtige va- kantievriendinnenlied van Margriet de Graaff en Carry Welboren zou een goede, zij het wat lichte afsluiting van het programma kunnen zijn. Er is echter gekozen voor een massaal carnavalslied, dat hoewel vrolijk, wat misplaatst aandoet. T.de G. Daan Welboren llinksl en Dirk Breedveld zingen met de op de toto niet zichbare pianist Pip Ber nard een hartverscheurende smartlap verbazing en gelijk- ergenis heb ik het stuk over van EcoMare gelezen. Als bouwcombinatie wordt ui- neem ik aan dat de op- hem gewogen en goed Het urinoir wordt op de vrachtwagen gezet en gevoerd. nen in het centrum van Den Burg, omdat het nieuwe bestemmingsplan voor dit gebied nog niet rechtsgeldig is. Weliswaar is het plan door de ge meenteraad vastgesteld, maar het is nog niet door GS goedgekeurd. De procedure is nodig om GS niet voor een voldongen feit te plaatsen. Als het urinoir wordt gerealiseerd in een bestaand gebouw met „geëigen de" bestemming (bijvoorbeeld het waaggebouwtje op de Vismarkt dat I. amper twee dagen na plaatsing, worden af- de functie openbaar toilet heeft), is normaalgesproken geen procedure nodig. Maar omdat GS nog geen handtekening hebben geplaatst onder het nieuwe bestemmingsplan, zal ook bij een inpandige verbouwing van het waaggebouwtje een „artikel 50 lid 8"-procedure noodzakelijk zijn. Daar naast is, omdat het hier een monu ment betreft, toestemming nodig van het ministerie van WVC. Technisch is uitbreiding van het huidige openbaar toilet geen probleem. zijn als vanouds weer present bij het ringsteken. De TX 1, gefotografeerd enkele weken voor vertrek naar Schotland. (Foto Bert Koning

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5