Cjrocn 'TwartsJexeU in het L wangsombeschikking voor scotheek De Toekomst Ingrid van Lubek wint IMK kwart-triathlon ngeveld vraagt schorsing aan m Trainingsarbeid werpt vruchten af >je (16) in verkracht? (27) valt door ^talage binnen Lantaarnpaal is hinderpaal Te hulp geroepen door merels.... Ss Drukte valt mee Dief bestolen... Rovertje CHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 10596 DINSDAG 16 JULI 1991 irtenties, abonnementen, etc. De Rooy B.V, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, )2220-12741. na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 741. buiten werktijd >man Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46 9917.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs f43,95 per half jaar; Los f1,20 ieek De Toekomst heeft van de gemeente een dwang- schikking gekregen van T15.000,- wegens het veroorza- geluidsoverlast. Eigenaar Frits Langeveld is hiertegen in gegaan bij de Raad van State en heeft tot deze zaak behandeld schorsing van de beschikking aangevraagd. Be ng vindt pas in september plaats, maar via de Officier stitie kan de gemeente in de tussenliggende periode toch en tegen De Toekomst. brief aan de gemeente zijn twijfels geuit over de resultaten van de ge luidsmetingen. Volgens Wilkens zijn deze echter boven alle twijfels verhe ven: „Ze worden uitgevoerd door aangewezen en gekwalificeerde me dewerkers van de milieu-afdeling en gemeentewerken." De milieu-man ontkent dat er sprake is van enig Lees verder pagina 3 loreca ondernemers zijn er in jaar op attent gemaakt dat lente streng zou gaan optre- &n overschrijdingen van de ormen. In een brief is duide- eakt dat zonder nadere aan- sancties zullen worden men. is door medewerkers van de elijke afdeling milieu-beheer dat De Toekomst de ge- n met 26,7 decibel over eet name de lage tonen een groot deel van de aat duidelijk hoorbaar", aldus ort. Langeveld werd door de e telefonisch op de hoogte ran dit feit. Dwangsom ii werd een dwangsom van opgelegd. Dit houdt in dat irig meisje deed zondag- ngifte dat zij was verkracht, land van het signalement kon de politie al spoedig ledelijke dader aanhouden amping bij De Koog. Hij esloten en zit nog vast. in 21-jarige Keniaan, die itig is in Duitsland. Het meis im en zijn 21-jarige vriend 's ontmoet in de Dorpsstraat, al liep volgens de verklaring neisje naar een auto die in aan bij de grens van de be kom was geparkeerd, om sa- de camping te rijden. Ze i waarbij het meisje en de de achterbank gingen zitten end achter het stuur. Laatst- le reed echter niet weg maar i wagen weer, zodat het et de Keniaan achterbleef, lad de verkrachting plaats hevig verzet van het slacht- I er pas in slaagde de auto m toen de Keniaan haar liet <s 19.15 uur hield de politie amping bij De Koog de twee aan die aan het signalement ordden. De Keniaan werd na ngesloten, hangende nader k. Zijn vriend werd voorlopig 'oeten gesteld. De auto werd genomen en is onderzocht and van de technische re- van de verkrachting werd de r diverse fietsers gepas- ogelijk zijn er onder hen per iets hebben gezien. Ook is baar dat beide mannen (of hen) ook andere meisjes J benaderd. Wie iets te melden I ,rdt verzocht contact op te I iet de politie. 'ond rond middernacht viel ar|ge Oudeschilder door een ut van een winkel aan de it- Hij had zijn evenwicht ver- ihalve de ruit werden ook uit- üoederen, zoals vazen, De man zelf bleef onge lige toerist uit Hamel die in itiewomng aan de Or- door een glazen schuifpui |wam er minder goed af. Hij leen been verwondingen op, loe dokter moesten worden bij elke volgende geconstateerde overtreding dit bedrag moet worden betaald. „De hoogte van het bedrag is door ons vastgesteld in samen hang met de ernst van de overtre ding", aldus Anton Wilkens, hoofd van de gemeentelijke milieu-afdeling. De beschikking gaat een maand na dat de belanghebbende op de hoogte is gesteld pas in werking, om de on dernemer de tijd te gunnen maatre gelen te nemen. Weer overtreding Langeveld is in beroep gegaan tegen de beschikking bij de Raad van State. Hoewel de gemeente heeft aange drongen op snelle behandeling, komt de zaak niet eerder aan de orde dan september, in verband met vakantie van de advocaat van Langeveld. Ondertussen is echter door de ge meente opnieuw een aanzienlijke overtreding van de geluidsnorm door De Toekomst geconstateerd. In ver band met de schorsing van de dwangsombeschikking kan geen f\5.000,- worden geëist. Maar er bestaat wel de mogelijkheid om Lan geveld strafrechtelijk aan te pakken. In beslag? Officier van Justitie mr. E. Stokman: „Ik heb nog geen proces verbaal over De Toekomst ontvangen, maar ik heb wel gehoord dat er eentje onderweg is. Kijk, het is niet zo dat een bedrijf meteen wordt dichtgetimmerd na één geconstateerde overtreding. Maar als er sprake is van herhaaldelijke waar schuwingen die iemand aan z'n laars lapt, dan treden we hard op. En zeker in geval van geluidsoverlast denk ik aan inbeslagname van de appara tuur.' Foute meting? Langeveld heeft begin juni in een Een lichtmast die de gemeente onlangs heeft geplaatst nabij het vliegveld, blijkt letterlijk een hin derpaal te zijn voor vliegtuigen die landen of opstijgen op het vliegveld Texel. Door de lichtmast kan een der landingsbanen nog maar beperkt worden gebruikt, een situatie waarmee de havendienst geen genoegen neemt. De Rijkslucht vaartdienst komt een dezer da gen naar Texel om te situatie te bekijken. De gemeente liet enkele licht masten (hoogte 9 meter) plaat sen bij het kruispunt Postweg-Muyweg, op de midden berm die is ontstaan bij de re constructiewerkzaamheden aldaar. Eén mast blijkt precies te staan in het verlengde van een van de twee landingsbanen van het vliegveld, waardoor deze baan niet meer in zijn volle leng te kan worden gebruikt. De ha vendienst heeft de „drempel" van de baan verplaatst en dit op de gebruikelijke wijze (via een „notam") aan de luchtvaart be kend gemaakt. Men wil echter graag de oude situatie herstellen omdat de betreffende baan toch al aan de korte kant is. In overleg met Rijksluchtvaartdienst en ge meente zal worden bepaald wat er moet gebeuren. Het vliegveld is Ipndanks deze be perking nog goed bereikbaar want er is nog een tweede baan. Mevrouw Joustra uit de Weverstraat heeft opgetreden als redder in nood voor een merelfamilie. De vogels nestelden bij haar in de tuin. „Ik zag ze de hele tijd druk heen en weer vliegen. Moeder merel vloog met een worm in haar snavel naar het nest, maar kwam er ook weer mee terug. Vreemd natuurlijk. Ze waren zo on rustig dat ik naar het nest ben gaan kijken, maar dat zat verstopt in een hulstboom, dus ik zag niet veel bij zonders." Mevrouw Joustra had nog maar net haar stoel weer opgezocht toen één van de merels vlak bij haar voeten neerstreek. Het dier begon luidkeels te kwetteren. „Ik zei nog voor de grap: moet ik soms met je mee?" De vogel vloog bij haar vandaan naar een bepaalde plek in de tuin en kwam toen bij haar terug, alsof het dier inderdaad wilde dat ze volgde. Ineens herinnerde ik me dat op die plek een muurtje van zo'n twee me ter hoog is met een spleet van tien centimeter breed. Ik heb een trap uit de bijkeuken gehaald en ben in m'n zondagse goed tussen de struiken geklommen. Onderin de spouw zag ik iets bewegen...." Buurman Douwe Dros werd te hulp geroepen. Hij kwam met een lange stok waaraan hij een blikje had ge maakt. Toen met een zaklantaarn de ruimte voor de 'operatie' werd onder zocht, bleken er twee mereljongen in te zitten. Het viel niet mee om de bange jonge vogels omhoog te krij gen, maar na een kwartiertje prutsen lukte het toch. Mevrouw Joustra zet te ze eigenhandig terug in hun nest. „Ze zijn inmiddels uitgevlogen. Vader en moeder merel zitten nog regelma tig in de tuin te kwetteren. Net of ze me uit dankbaarheid een concert brengen...." Mevrouw Joustra wijst op de spouwmuur waar de mereljongen in waren gevallen. Ingrid van Lubek met kampioensstandaard en gouden plak. Doorgaan zolang ik plezier heb De Texelse studente Ingrid van Lu bek heeft haar imponerende reeks prestaties zaterdag voortgezet. In Dirksland (Zuidholland) werd ze Ne derlands kampioen kwart-triathlon bij de dames-junioren. Met dit resultaat verdient ze bovendien uitzending naar Japan, waar ze op 18 augustus in de plaats Gifu (ca. 250 km ten westen van Tokyo) aan een wed strijd zal deelnemen. Sinds de 20-jarige Ingrid van Lubek haar trainingsarbeid drastisch heeft verhoogd, rent, fietst en zwemt ze van de ene naar de andere belangrij ke overwinning. In haar categorie was ze eerder dit jaar onstuitbaar in het Nederlands kampioenschap run- bike-run (combinatie van hardlopen en wielrennen), behaalde ze het Noordhollands kampioenschap kwart- triathlon en kwalificeerde ze zich voor het Europees kampioenschap in laatstgenoemde sport. Zaterdag kwam daar dan het Nederlands kam pioenschap bij. Het ging haar gemak- De grote toeloop die dit weekend op Texel werd verwacht, is meegeval len. Zo'n dertig tenten konden na één nachtje op de noodcamping bij andere bedrijven op het eiland een plaatsje krijgen. TESO vervoerde minder dan andere jaren. Volgens de Teso-cijfers waren zon dagavond op Texel 8366 vreemde auto's tegen 9307 vorig jaar. Van Den Helder naar Texel werden over vrijdag, zaterdag en zondag in totaal 5816 auto's vervoerd. Vorig jaar wa ren dat er 6073. Bij de caravans zijn deze getallen 419 tegen 468 en bij de aanhangers 481 tegen 524. Het vervoer van personenauto's van Texel naar Den Helder vertoonde een lichte stijging: 4748 tegen 4573 vo rig jaar. De caravans bleven nage noeg gelijk: 267 tegen 268 in 1990. Ook de categorie aanhangwagens vertoonde een stijging: 235 dit jaar tegen 179 vorig jaar. Zowel op vrijdag als op zaterdag is tot ongeveer 16.00 uur met twee bo ten gevaren. Wachttijden deden zich hoegenaamd niet voor; alleen zater dag tussen 09.00 en 11.00 uur moesten enkele automobilisten een half uurtje geduld hebben. De noodcamping ging vrijdag voor het eerst open. Het bleef echter rustig. Zaterdag was de toeloop iets groter. Beheerder Kees Maas: „We hebben het druk gehad met verwij zen. Voor alle mensen hebben we uiteindelijk een plekje kunnen vinden. De bedrijven werkten goed mee. Camping Bloemwijk heeft bijvoor beeld, tegen de gewoonte in, een groep met achttien jongelui opgeno men." keiijker af dan de plaatsing voor het EK, toen zij pas in de laatste kilome ter haar laatste concurrente inhaalde en met slechts tien seconden voor sprong won. Het IMK van zaterdag werd wel onder zwaardere omstan digheden gehouden. Zo vond het eer ste onderdeel, het zwemmen, plaats in het buitenwater van Grevelingen, wat bij windkracht vijf tot zes een moeilijke opgave was. Bovendien was de afstand groter dan normaal: 1500 meter. Ingrid kwam na 21 minuten als een van de eersten uit het water, maar wist concurrente Anke Tuinman nog voor zich. Na 40 kilometer fietsen was ze de koploopster dicht gena derd en op het laatste onderdeel, het hardlopen, nam ze vrij snel de kop over. Soepel lopend bouwde ze haar voorsprong verder uit en won met drie minuten voorsprong. Haar tijd van 2 uur 8 minuten en 50 seconden mocht gezien het storm- en rege nachtige weer uitstekend worden ge noemd. Ingrid bleef slechts twee minuten van haar persoonlijk record verwijderd. In het totale damesklas sement eindigde ze op een ver dienstelijke zevende plaats, op niet meer dan zeven minuten achterstand op winnares Katinka Wiltenburg uit Den Helder. Naar de top In haar laatste juniorenjaar is de Texelse sportvrouw de nationale da mestop dus dicht genaderd. Het ein de van haar prestatiecurve lijkt nog lang niet in zicht, want eigenlijk is ze pas sinds begin dit jaar serieus bezig met training. „Daarvoor trainde ik al leen als ik zin had. Vanaf maart ben ik echter dagelijks twee tot drie uur bezig", lacht Ingrid. De trainingssche ma's krijgt ze van de bekende schaatstrainer Tjaard Kloosterboer, die docent trainingsleer is aan de ClOS-sportopleiding in Heerenveen, waar Ingrid dit jaar afstudeerde. Vóór haar studententijd sportte Ingrid op Texel, zonder tot opmerkelijke Een 17-jarig meisje uit Heerhugo- waard merkte zaterdagochtend dat de huurfiets die zij niet afgesloten bij haar tent had gezet, was gestolen. Andere kampeerders hadden het ge zien en wezen een 18-jange Utrech ter als dader aan. Die bekende onmiddellijk maar voerde als veront schuldiging aan dat hij toestemming had gehad van een ander meisje, dat dit overigens ontkende. De jongen kon de fiets echter niet teruggeven omdat deze inmiddels door een ande re dief bij zijn tent was weggehaald... De verhuurder zal het meisje uit Heerhugowaard aansprakelijk stellen als de fiets (waarde f700,-) niet gauw boven water komt. VTB helpt bij Georgië-actie Badmeesters mogen toch blijven Raad van State: Kramer heeft gelijk sm Zinderende finales autocross Eierlandsche Huis ter discussie prestaties te komen. Ze was lid van zwemclub TX '71 en Atletiekvereni ging Texel. „Zwemmen vond ik in het begin het leukst. Voordat ik aan de triathlon begon, deed ik aan hardlo pen in wedstrijdverband. Met wiel rennen ben ik pas later begonnen. Eerst kon ik niet meer dan twintig tot dertig kilometer hardrijden, hoe wel het fietsonderdeel op de kwart- triathlon 40 kilometer lang is. Inmid dels haal in de training vijftig tot zestig kilometer", vertelt Ingrid. Ander wereldje Ze is een heel ander wereldje binnen gestapt, waarin trainingsfanaten el kaar proberen af te troeven en daarbij hypermodern, en dus kostbaar, mate riaal gebruiken. Vader Luuk van Lu bek: „Je kunt de sport zo duur maken als je zelf wilt. Reis- en ver blijfskosten zijn een grote aanslag op de portemonnee. Maar de fiets is niet nieuw gekocht. Via buurman Leen van Elk kwamen we op het spoor van de oude racefiets van Willem Trap. Van Trap konden we bovendien een dicht wiel lenen." Tot dusver bevalt het „wereldje" In grid wel. Ze heeft er al twee snoe preisjes naar het buitenland aan overgehouden: één naar Japan en één naar Turkije. Ze blijft echter nuchter onder alle successen: „Het zal me benieuwen waar mijn grenzen liggen. Zo lang ik er plezier aan be leef, ga ik door." Een 36-jarige vrouw uit Den Burg droeg vrijdagmiddag op het Ach terom boodschappen naar haar auto, waarbij haar portemonnee op de grond viel. Een naar schat ting 12-jarige jongen deed of hij wilde helpen door de portemon nee op te rapen. Hij haalde er echter een briefje van f50,- uit en rende hard weg. De vrouw bleef bij haar boodschappen en had het nakijken.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1