)tte reddingsactie dmeesters paal 17 Nesten sterns en visdieven geplunderd door meeuwen? Nieuwbouw Oudeschild en Den Hoorn goedgekeurd drenkelinge (15) naar ziekenhuis ende week >raak in Ware-kwestie In de sloot elijke fout ak explosie nde in haven Fietsende vrouw (74) door auto aangereden Provincie wil onderzoek belt ;HT 15 SEPTEMBER 1887 NR 10597 DONDERDAG 18 JULI 1991 tenties, abonnementen, etc. i De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Ï220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 141*11 1 1 1 J. K.S An» Bank 46.99.17 636 arkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon /f+f\ 0 Yl 4 f /T 'PT i C 1 Tl i/l fiT t/l T*T Rabobank nr 36.25.01.742; N.M.ft nr. 67 34 60.398 mL deze week tot en met dinsdag a.s V V i l d 1V V Hl rt/frl' ff/W'/ Verschijnt dinsdags en donderdags. raaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266 F J Abonnem«>r>*corijs M3.95 per half jaar; Los f1.20 £4 Jonge boeren beoordelen vee. s+ Seniorenwoningen aan de Gasthuisstraat kunnen worden gebouwd. Arco de Graaf bereid zich in België voor op de Spelen. 8i Martin Koorn onzeker over profvoetbaltoekomst. 8i Ambulancedienst: de pionierstijd allang ontgroeid. 8» Concert door Helderse organist. ;jes uit Den Haag zijn dins- ag dankzij optreden van de e badmeesters bij paal 17 erdrinkingsdood ontsnapt, es dreigden mét een verra traming verder de zee op te gesleurd. Ook omstanders en handje en de ambulance inder snel ter plekke. Eén reisjes werd naar het zie- jebracht, waar ze een nacht ensive care ter observatie iteren mocht ze alweer naar js (van 15 en 16 jaar) n in de branding, toen één in een mui terechtkwam en iter verdween. In paniek pro- it meisje zich vast te klem de twee anderen, die onder water werden getrok- rieèn werden ze toen mee- door de ebstroom. lijk kwam een reddingsactie De meisjes hadden al de van de badmeesters in hun iet duin getrokken, omdat it in de buurt van een strek- men. Eén van de bad- ging er op af met de de jeugdige zwemsters jer water te loodsen. Toen ir meer verwijderd was, zag it ene meisje onder water De badmeester ging te een Duitse badgast die het lebeuren, schoot hem te jit de bewakingspost werd actie ondernomen. Arts en e werden gebeld en een der lende rubberboten werd te jten. Hulp vanuit de boot ter niet nodig, omdat de :hten en omstanders er «lijke fout is de oorzaak isontploffing vorige week I in de keuken van het bad- inderkomen aan de Wester- heeft het onderzoek van de e recherche en de Texelse gewezen. Uit de verhoren is ist te staan dat één van de per ongeluk open is blijven dat zich een gaswolk vorm- chuldige valt echter niet aan Hoewel de gasleidingen ie eisen voldeden, is van lische oorzaak geen sprake, Jit het onderzoek. ven van Oudeschild raakte nd 17.30 uur een opvarende lelderse sportvissersschip gewond aan zijn hoofd, ifmeren 'van het schip in kabel los van een bolder man. Het hevig bloedende ir werd door de ambulance lok naar het Geminizieken- oerd. Na behandeling kon hij r zijn woning. van Arbitrage voor het 'ijf doet eind volgende ipraak inzake het beroep xelse aannemerscombinatie esteld tegen het niet aan 'binatie gunnen van de uit- "an EcoMare. heeft de zaak dinsdag in behandeld, in het bijzijn van hen partijen. De Stichting iseum werd vertegenwoor- architect Vegter uit Leeu- 'et een advocaat. Van de scombinatie waren aanwe- puin, Jaap Drijver en Arie 'iet met hun advocaat Mr Hangende de uitspraak 9een commentaar geven of echting uitspreken wat be- Ifloop. zwemmend in slaagden de meisjes in veiligheid te brengen. De twee meis jes die door de ander waren mee gesleurd, werden het eerst naar de kant gebracht. Eén mankeerde niets, de ander had wat water binnengekre gen, maar was na behandeling door dokter Eissen weer de oude. EHBO Een 74-jarige fietsende vrouw uit Amsterdam werd woensdagochtend vrij ernstig gewond, toen zij op het kruispunt Kogerstraat/Bernhardlaan in Den Burg door een auto van een stadgenoot werd aangereden. Ze liep een gebroken enkel, een ge broken sleutelbeen en andere kwet suren op en moest per ambulance naar het ziekenhuis in Den Helder worden gebracht. Daar is ze inmid dels geopereerd. Haar fiets werd ver nield. Over de preciese toedracht verschillen de partijen van mening. De voormalige vuilstortplaats aan het Molwerk is door de provincie op de zg. „IBS-lijst" gezet. Deze lijst, die in het kader van de bodembe scherming is opgesteld, vermeldt lo- katies in de regio waar milieuproblemen zijn te verwachten. Op kosten van de provincie zal een oriënterend onderzoek plaatsvinden. Mochten de onderzoeksresultaten hiertoe aanleiding geven, dan zal een vervolg-onderzoek moeten worden verricht, waaraan ook de gemeente financieel moet bijdragen. Maximaal bedragen de kosten voor Texel f5,- per inwoner (ruim f66.000,-), of tien procent van de onderzoekskosten. Volgens directeur Plug van gemeente werken, die het nieuws gisteravond mededeelde aan de raadscommissie voor financieel, economisch en tech nisch beleid, toonden sommige hoog geplaatste provincie-ambtenaren zich nogal verbaasd dat de stortplaats op de lijst voorkomt. Of het werkelijk tot een onderzoek komt, moet daarom nog even worden afgewacht. Ger- brand Poster (Texels Belang) noemde het voornemen van de provincie „be lachelijk", omdat hij zich niet kon voorstellen dat de oude belt tot ern stige bodemverontreiniging kan lei den. Peter Bakker (Groen Links) toonde zich daarentegen verheugd over deze ontwikkeling. Wethouder Krijnen-Baijs vindt een onderzoek niet nodig: ,,B en w vinden dat hier zorg vuldig is gehandeld." Groen licht voor twee nieuwbouw wijken: 't Mieland bij Oudeschild (53 woningen) en 't Zouteland bij Den Hoorn (20 woningen). De leden van de raadscommissies financiën en ruimtelijke ordening stemden gister avond tijdens een gecombineerde vergadering in met de voorgestelde exploitatie-opzet. Strijdpunt voor een aantal commissieleden was de ver wachte woningbehoefte. Als die te genvalt, zal het bouwtempo stokken en kunnen de rentelasten de ge meente financiële problemen bezor gen. Vertegenwoordigers van de betreffende dorpscommissies namen een deel van de ongerustheid weg door te stellen dat er al concreet vraag naar de woningen is. In het eerder gepubliceerde plan-'t Mieland heeft de gemeente enkele kleine wijzigingen aangebracht. In plaats van 54 zijn er thans 53 wo ningen ingetekend en er is minder groen in de wijk. „De uitgangspunten van het oorspronkelijke plan zijn ech- lets meer moeite vergde het om het 15-jarige meisje dat als eerste in moeilijkheden was geraakt, uit het water te halen. Op het strand werd onmiddellijk eerste hulp toegepast. Geprobeerd werd water uit maag en longen te persen. Het onderkoelde slachtoffer werd warm gewreven en in de zg. „stabiele zijligging" gelegd. Het meisje was nog maar nauwelijks aan wal, of de ambulance verscheen ter plekke. Direct werd zij afgevoerd. Teso riep de al onderweg naar Den Helder zijnde veerboot terug, zodat de ambulance met de grootst moge lijke spoed naar het Gemini- ziekenhuis kon gaan. „Alles heeft zich in vijf minuten vol trokken", blikt badmeester Jean Paul Brommersma terug. „De actie kwam razendsnel op gang. Dat moest ook, want hulp was dringend nodig. Voor al het optreden van sommige bad gasten was voorbeeldig. Ze aarzelden niet, maar gingen meteen te water. Het is fijn dat niet iedereen afwacht, maar daadwerkelijk hulp biedt. Of het onverstandig is om zonder zwemvest te water te gaan? Ach, we waren er direct met de boot bij. Snelheid was van het grootste belang in dit geval." Ook loven de badmeesters de bijzon der snelle aanwezigheid van de am bulance en de medewerking van Teso. Waarschuwing Tot slot zeggen ze: „Hopelijk is dit een goede waarschuwing voor de an dere gasten. De zee is en blijft verra derlijk." Gisteren bleek echter alweer dat sommige strandbezoekers hard leers zijn. Menigmaal moesten de badmeesters bestraffend optreden te gen mensen die zich te ver (dieper dan de heupen) in zee waagden. Ook gisteren stond er een ruige branding, die voor sommige badgasten een uitdaging vormde om zich ver in zee te wagen, zodat de strand- bewakers in actie moesten komen. Hoewel er eigenlijk nooit publiek op het bewuste strandje komt, heeft Staatsbosbeheer er op verzoek van kazernecommandant De Koning bord jes met verboden toegang neergezet. Uitgebroed? Vorig jaar en twee jaar geleden bleek eveneens een broedsel dwergsterns op de zuidpunt van het eiland plotse ling verdwenen. „Het bestaat niet dat ze zijn uitgekomen en kort erna zijn uitgevlogen. Ten eerste duurt het 15 tot 17 dagen voor ze kunnen vliegen en ten tweede zou je dan stukjes eischaal in de nesten terugvinden", aldus Stoepker. Het was voor de sterns en visdieven waarschijnlijk al een tweede legsel, gezien de tijd van het jaar. Ed Drijver is er heilig van overtuigd dat stormmeeuwen de daders zijn. „Ik heb het zelf gezien. Dit soort meeuw mag echter niet worden be jaagd. En straks krijgen de mariniers weer de schuld dat die sterns weg zijn." Volgens Stoepker is van dat laatste geen sprake. „De mariniers zijn er trots op dat zoveel vogels op hun terrein broeden. Ze doen er alles aan om de nesten te ontzien en ver plaatsen zelfs oefeningen. Nee hoor, hen treft absoluut geen blaam." Hij heeft er alle vertrouwen in dat de zeldzame vogels volgend jaar weer terugkomen. „De stern is een rond zwervende soort, niet trouw aan één plaats. Als ze een aantrekkelijke schelpenbank zien waar ze wat klei ne visjes in de buurt kunnen vangen voor hun jongen, dan komen ze wel weer. Tussen 1960 en 1969 broed den helemaal geen dwergsterns op Texel. Maar ze kwamen terug en ik denk dat ze.dat nu ook wel weer doen." van 't Wout geruststellend. Eventuele extra kosten voor het bouwrijp ma ken zijn meeberekend. Namens de dorpscommissie pleitte Gerard Wei- jers voor een integrale aanpak: hij vindt dat meerdere categorieën wo ningen tegelijk moeten worden ge bouwd. „Dat kan best, want het gebied is maar 150 meter lang, gere kend vanaf de Heemskerckstraat, dus je kunt het best in enen in ontwikke ling brengen." Het duurt nog wel enige tijd voordat met het bouwrijp maken kan worden begonnen. Eerst is de gemeente ver plicht om in overleg te treden met de provincie, een procedure die wel drie maanden in beslag kan nemen. Pas daarna kan het plan ter visie worden gelegd en een artikel 19-procedure worden gestart. In de tussentijd moet de gemeente nog de benodigde grond aankopen. Addertje Inzake het plan-'t Zouteland zit er mogelijk een addertje onder het gras, aldus werd van ambtelijke zijde me degedeeld. De provincie heeft name lijk laten doorschemeren dat woningbouw op die lokatie niet zo gewenst is. Voorzitter Jaap Lap van de Hoornder dorpscommissie rea geerde gevat. Hij stelde voor om het eerste exemplaar van het boek „Kro niek van Den Hoorn" op 13 septem ber a.s. uit te reiken aan een provincie-gedeputeerde, zodat die met eigen ogen kan zien dat een klein dorp als Den Hoorn erg levendig is en zeker enige woningbouw ver dient. De 34 visdieven- en 12 dwergstern- nesten op een schelpenstrand op het terrein van de Joost Dourleinka- zerne, zijn op onverklaarbare wijze verdwenen. Jachtopziener Ed Drijver uit Den Hoorn verdenkt enkele stormmeeuwen ervan de eieren te hebben geroofd. Maarten Stoepker van Staatsbosbeheer kon dit echter niet bevestigen. In een ondiepe sloot langs de Schansweg trof de politie een verlaten auto aan. Het voertuig bleek op naam te staan van een inwoner van Abcoude. De auto werd weggetakeld en de bestuurder opgespoord. De man was om onbekende rede nen van de weg geraakt en over de kop geslagen. IFoto Bert Koning) Zo'n tien dagen geleden heeft SBB de nesten geteld en geconstateerd dat ze er goed bij lagen. De vrij zeld zame visdieven en dwergsterns, die rond 1900 nog in groten getale op de Texelse kust broedden maar sinds dien flink in aantal verminderd, ma ken simpele nesten: een kuiltje in het zand. Gisteren bleek er echter niet veel broedsel over te zijn: twee stern nesten met eieren en jongen en één nest met een jong visdiefje. De Joost Dourleinkazerne wordt mo menteel in verband met vakantie al leen bevolkt door een kernbemanning. Officier van de wacht J. van Basel waarschuwde Staatsbosbeheer: Stoepker kwam on middellijk poolshoogte nemen. „Het is vreemd, er zijn helemaal geen spo ren te zien. Nee, ik kan niet zeggen de eieren door stormmeeuwen zijn opgevreten, daar is geen bewijs voor. Het kunnen wel ratten of fretten zijn geweest. Maar van menselijke versto ring is in ieder geval geen sprake ge weest." ter ongewijzigd. Vandaar dat we het niet nodig vinden om opnieuw een hoorzitting te houden", verklaarde wethouder Klaas Barendregt. Volgens hem verkleinen de aanpassingen het financiële risico voor de gemeente. De wethouder verwacht dat versnel de uitgifte van bouwkavels mogelijk zal zijn. Grondprijzen Tevens maakte hij -tot groot genoe gen van secretaris Gerard Weijers van de dorpscommissie- de grondprijzen bekend. De vierkante-meterprijs van een vrijstaande woning zal f145,- be dragen, voor een halfvrije woning moet 7135,-/m2 worden neergeteld en voor een premie A-woning circa 7115,-. Voorts zullen in het gebied twaalf huurwoningen worden gereali seerd. In het gewijzigde plan zijn twee half vrijstaande woningen ver dwenen, maar kan er in de vrije sec tor één extra worden gebouwd (per saldo dus één woning minder). De gemiddelde kavelgrootte is afgeno men: 146 m2 (was 179 m2l. Tijdens de vergadering werd overigens duide lijk dat bij de gemeentelijke afdeling grondzaken de gedachte leeft om de marktwaarde van de grond in plaats van de ontwikkelingskosten als uit gangspunt te nemen bij het vaststel len van de grondprijzen. Momenteel maakt de gemeente namelijk geen onderscheid tussen bijv. een kavel met tuin op het zuiden of op het noorden. Bijkomend voordeel kan zijn, dat een eventuele winst wordt aan gewend ter financiering van niet- rendabele grondexploitaties of van andere projecten. Bouwrijp maken Op een vraag van raadslid Gerard van der Kooi (PvdA) of voldoende re kening is gehouden met het drassige karakter van de grond in 't Mieland, antwoordde chef grondzaken Willem Visdiefje

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1