ofvoetbaltoekomst artin Koorn vaag w Betere voorbereiding op Spelen Barcelona" Ahead, Schotland of werkeloos? KORT TEXEIS Arco de Graaf naar België re aanslagen irend goed luseum stemming els Belang Lik op stuk Keniaan blijft in bewaring Eilandcompetitie tennis Ringsteken elders in Oudeschild IQAG 18 JULI 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 5 else profvoetballer Martin Koorn kreeg dinsdag van zijn ver, de eerste divisieclub FC Zwolle, te horen dat hij niet lelkom is op de training. Koorn, die vorige week begon voorbereiding op de competitie, weigerde het hem voor- I-jarig contract te ondertekenen. De Zwolse aanbieding te laag, in de wetenschap dat profclub Go Ahead Eag- venter) hem wil contracteren en ook de Schotse club well overweegt hem in te lijven. Het is echter ook moge- alles afketst en Martin Koorn komend seizoen niet be- gen een bal traptOver een week is er méér bekend. of morgen onderhandelt igmaals met Go Ahead. De tvas onlangs al in vergevor- dium. maar de financiers oemruchte „Adelaars" hiel- ioot af. Zij vonden een van f150.000,- te hoog verdediger. Volgens Koorn een overgang niet in de ;n, en is inmiddels bereid de lom te laten zakken. Het Koorn echter bij Mother- de slag gaan. Aanstaand vliegt hij met zijn makelaar lolland, waar hij een proef- zal spelen. oom: „Motherwell zou zijn. Er heerst een echte :eer, de tribunes zitten vol en mee in de Europacup Dat is waar je als jongetje van Bovendien schijn je daar pri- rdienen." Het contact met ten werd gelegd via Neder- jetballers die in de Schotse hun brood verdienen. Een in Koorn speelt bij Mother in de voetballerij zijn dus maar het is niet alleen kwestie van vriendjespoli- n wist zich afgelopen sei- goede prestaties in de ipelen. Hij veroverde een ba- in het eerste team en kan ugkijken op een goede na- e, die de belangstelling van ubs wekte. Hangend op links jelde de laatste wedstrijden ende' (vanaf het middenveld de) linkerspits. „Ik voel me beste thuis. De laatste tijd een 4-4-2 systeem. Dat Voorheen speelde ik vaak ediger, maar dat vind ik uk." prof heb je het uiteraard het zeggen. Het pleit voor Martin Koorn dat hij zich inmiddels zover heeft ontwikkeld dat hij nu op zijn favoriete stekkie mag spelen. „Het laatste half jaar ben ik goed vooruit gegaan", erkent Martin. Hij vertelt dat hij hard heeft gewerkt aan zijn zwakke punt: balvaardigheid in de zg. 'kleine ruimte' (als er veel te genstanders in de buurt zijn). „Eerst liep ik me telkens vast in dat soort situaties, wat vaak tot balverlies leid de. Nu weet ik de moeilijkheden be ter te omzeilen. Ik speel sneller een bal af, en probeer door combinaties met medespelers de vrije ruimte op te zoeken. Hierdoor kan ik de laatste maanden steeds beter mijn eigen spel spelen: veel opkomen langs de lijn. Het publiek ziet dat graag en je komt met dat soort acties in de be langstelling van andere clubs." Salto-ingooi De Texelaar is dankzij zijn aanvallende acties populair bij de Zwolse suppor ters. Bijkans onsterfelijk werd hij met de zg. 'salto-ingooi', die hij imiteerde van een t.v.-reclamespotje. In plaats van een gewone inworp nam Koorn een aanloop, maakte een salto en wierp vervolgens krachtig in. Één maal bracht hij de spectaculaire in worp in praktijk tijdens een drukbezochte nacompetitiewedstrijd. Onder het oog van de Studio Sport- camera, maar de beelden werden he laas voor Martin en zijn Texelse fans niet uitgezonden. Nieuw contract De positieve ontwikkeling van zijn prestaties bleef bij de clubleiding niet onopgemerkt. Terwijl veel selectiege noten werden bedankt voor de moei te, kreeg Martin een nieuw contract onder de neus geschoven. Koorn laat zich tijdens de gesprekken met FC Zwolle of eventuele andere clubs bij staan door manager Ton van Dalen, die tevens contacten legt met andere clubs. Zodra er contracten moeten worden getekend, laat Koorn zich bijstaan door Peter Gerards, vroegere doelman van onder andere FC Utrecht en RKC „Dat moet ge woon, het hoort er nu eenmaal bij." PSV De leukste herinneringen van de af gelopen competitie bewaart Martin Koorn aan de bekerwedstrijd tegen PSV in het Philips-stadion. PSV won deze wedstrijd nipt met 2-1. „Er had voor ons méér ingezeten, maar aan de andere kant mag je natuurlijk blij zijn dat je daar niet wordt zoek- gespeeld. Ik speelde tegen Vanen burg en in de tweede helft tegen Popescu. Die man is snel, ongeloof lijk. Ik dacht dat ik snel was.... Zelfs als ik vijf meter achter hem ging staan kon ik hem niet bijbenen. Bij ons keken de verdedigers elkaar re gelmatig wanhopig aan, we wisten soms gewoon niet wat er gebeurde. Met kunst- en vliegwerk hielden we de schade beperkt. Tegen PSV spelen was toch een machtige ervaring, want uiteindelijk zijn die jongens kampioen van Nederland geworden en een paar jaar geleden wonnen ze de Europacup 1." De na-competitie was voor het be scheiden FC Zwolle ook een hoogte punt. Volgens Koorn waren de wedstrijden in de na-competitie bijna allemaal van hoog niveau. Tweemaal werd tegen AZ en NAC gespeeld. „Het geeft zoveel extra spanning, zo'n korte competitie en steeds in volle stadions. Vooral de wedstrijd uit tegen NAC in Breda was onvergete lijk. Het is overigens maar beter dat we niet zijn gepromoveerd, want we hebben niet echt een team voor de eredivisie." Voetbaljeugd Martin Koorn stapte niet als jeugd voetballer over naar de profs. Vanaf zijn vijfde jaar voetbalde hij bij SV Texel. Op 17-jarige leeftijd maakte hij zijn debuut in Texel 1. Na drie seizoe nen vertrok hij naar eredivisieclub FC Utrecht. Koorn zat namelijk in de buurt van Utrecht in militaire dienst en door de contacten die zijn vader Willem via het Gamma kerstzaalvoet- baltoernooi had opgebouwd, kreeg hij de kans om bij het tweede team van FC Utrecht te trainen. En van het één kwam het ander.... Martin Koorn verruilde SV Texel voor FC Utrecht, toen hij werd gevraagd om bij het tweede team te komen. Martin Koorn (rechts) en zijn tallentvolle broertje Marco proberen als profvoetballer te slagen Aan het eind-van het seizoen vond men hem echter niet rijp voor het eerste team. De leiding van de club vond hem echter ook te oud om nog een jaar in het tweede team te blij ven spelen. Koorn vroeg om overschrijving naar zijn oude club SV Texel en speelde op het eiland oefenwedstrijden tij dens de SVT profweek. Dat deze wedstrijden niet alleen belangrijk zijn voor de clubkas, maar ook voor de spelers, bleek na de wedstrijd tegen de oud-internationals. „Oud international Sjaak Swart vond mij een aardige linkerspits en tipte Theo de Jong, trainer van PEC Zwolle. De ze nam contact met mij op en ik ver huisde naar Zwolle", vertelt Koorn. Twee seizoenen kwam hij voor de Zwollenaren uit. Hemelsbreed De Texelaar ziet zichzelf niet meer bij zijn „oude duppie" terugkeren. „Ik wil met voetballen mijn geld verdie nen. Lukt dat niet meer bij de profs, dan toch zeker in de hogere klasse bij de amateurs, want daar wordt na tuurlijk ook gewoon betaald." Koorn zegt wel een leuke tijd bij Texel -te hebben gehad. Na lang aarzelen wil hij wel aangeven dat het verschil tussen de trainers bij de amateurs en de profs „hemelsbreed" is. „Bij de profs heerst veel meer disci pline De training is steeds een wed strijd. Het gaat er vaak hard aan toe. Niemand wil verliezen." Toch gaat hij zeker éénmaal per week stappen. Dit gebeurt meestal na de wedstrijd (FC Zwolle speelt de thuis wedstrijden op zaterdagavond) Dan drinkt hij zeker meer dan één biertje en komt dan meestal ook pas in de vroege uurtjes thuis. Daarna is het echter uit met de pret, de rest van de week is hij serieus met voetballen bezig. Koorn eet zeer bewust. „Ik eet niet vet en nooit varkensvlees." Hij krijgt via de club voorlichting over eetgewoonten en houdt zich aan die regels. Doortrainen Na het afgelopen seizoen verbleef Koorn voor een vakantie van drie we ken op Texel. Vakantie wil echter niet zeggen dat hij geen bal heeft aange raakt. Trainer De Jong gaf hem een trainingsprogramma mee dat hij moet afwerken. En na de drie weken „vrij" start de voorbereiding op de competi tie weer. Koorn voert het programma zeer serieus uit. „Bij de eerste de beste training heeft Theo de Jong door of je iets hebt uitgevoerd en het is met best als je met een slechte conditie aan de start van de nieuwe competitie verschijnt. Je moet dan teveel inhalen." Martin Koorn is geen full-prof maar heeft buiten het voetbal ook nog een baantje in de ochtenduren. „Ik werk een paar uur bij de kledingsponsor. Ik kan de uren zelf indelen, ik word per uur betaald, dus als ik een keer geen zin heb geef ik dat door. Dat is geen enkel probleem. Ik heb dat baantje echter wel nodig want op dit mo ment is het salaris van FC Zwolle on toereikend om van te leven. Je hoort me echter niet klagen hoor, want het bevalt me uitstekend en ik kan me fi nancieel redden zo. Volgend jaar zou den we bij Zwolle misschien een auto van de club krijgen en dat is in wezen ook een stukje extra salaris." Goede raad Martin Koorn heeft een goede raad voor de jeugdige Texelse voetballers die het aankomende seizoen bij AZ en Volendam aan de slag gaan. „Blijf gewoon jezelf. Word niet ongeduldig, maar trek er twee tot drie jaar voor uit. Er is een duidelijk verschil tussen deze jongens en mijzelf. Zij zijn een stuk jonger en krijgen een goede opleiding voordat zij eventueel aan eerste team mogen ruiken. Ik werd zo in het diepe gegooid en dat merk je toch wel. Vooral op de trainingen, want ik ging van een vierde klasser direct naar de trainingen van een A- c.q. B-selectie van een profclub. Bij mij ontbraken toch wel een aantal voetbalbeginselen waar we bij SV Texel nog nooit op hadden getraind maar die bij FC Utrecht en FC Zwolle als normaal golden. Ik moest dat wel even inhalen. Voor deze jongens zal dit allemaal wat gestroomlijnder ver lopen." Koorn zal vaak in Volendam aanwezig zijn om de wedstrijden van broertje Marco te volgen. Wat betreft Marco zegt hij: „Die zal fysiek wat sterker moeten worden. Ik denk dat hij 'voetballend' van de familie het meest in huis heeft, maar alleen daarmee kom je er niet." aadslid Gerbrand Poster ilang) hebben verscheidene en te hoge aanslag van de f-goedbelasting (ogb) in de igen. „De eind vorig jaar hertaxatie zou geen finan- ilgen hebben voor de bur- de nu verstuurde spreken andere taal", al- in de rondvraag van de ladering. Navraag bij de af- anciën leert dat inderdaad inslagen de deur uit zijn ge- ar dat dit ook de bedoeling larlijkse taxatie zijn alle pan- xel opnieuw gewaardeerd, lot een waardestijging van procent. Om te zorgen dat nte een ongeveer gelijke ipbrengst zou krijgen, wer- neven over de hele linie met enkomstig percentage ver at wil echter niet zeggen :n verschillen kunnen optre- individuele burgers", aldus ivoerder van de afdeling fi- Er zijn zowei uitschieters als naar beneden: sommi- io méér betalen, anderen Hagen voor extra bijdragen ai ons worden afgewezen." 0 geïrriteerde Gerbrand leravond tijdens een com pering, naar aanleiding erzoek van de Stichting ssum om subsidie voor maatregelen in de Oud en het Maritiem en Jut en. De loskoppeling van de Wijziging van de statuten een deel van het bestuur nelaars kan bestaanl, en - affaire inzake de aanbeste- Texels Belang danig in het keelgat geschoten, zo ver der. Het raadslid stond al- 1 mening. De overige lieden wilden wel antwoord 'een aantal vragen, maar n 'e zullen instemmen met 9de subsidie, groot !9. minder. Als bijvoorbeeld een woning dezelfde waarde heeft als vijf jaar ge leden, hoeft de betreffende eigenaar minder ogb te betalen, want de tarie ven zijn immers verlaagd." Belastingplichtigen die het oneens zijn met de hoogte van de aanslag c.q. de taxatie van het pand, kunnen in beroep gaan bij het college van b en w. Sommigen hebben reeds een bezwaarschrift ingediend. Er zijn mo menteel méér bezwaren bij de ge meente binnengekomen dan in voorgaande jaren, maar niet méér dan na de voorlaatste taxatie vijf jaar geleden. De Texelse topwheeler Arco de Graaf vertrekt rond begin september voor een jaar naar het Belgische Er- tvelden, in de buurt van Gent. Hij zal zich daar, onder deskundige begelei ding, voorbereiden op de Paralym- Arco de Graaf: ...In België betere mogelijkheden. pics die in september '92 in Barcelona worden gehouden. Deze „trainingsstage" is mogelijk door medewerking van het NIOZ, waar De Graaf werkt. In Gent zit trainer Peter Sporen. „Een hele goeie", aldus Arco de Graaf. Te vens kan de Texelse wheeler daar ge bruik maken van een speciale medische begeleider. „Die man heeft ook de Belgische roeiploeg onder handen." De Graaf is inmiddels lid geworden van de Gentse wheelerclub en kan in die plaats gebruik maken van een atletiekbaan. „Het is natuurlijke een prachtige kans om me op zo'n professionele wijze te kunnen voorbereiden op de Spelen. Ik heb er lang over nagedacht. Mijn vriendin woont in Ertvelden en bood me onderdak aan. Zij heeft zelf aan topsport gedaan en heeft alle gele genheid om mij mede te begeleiden." Het vele reizen om speciale trainin gen en wedstrijden te kunnen bijwo nen stond De Graaf al enige tijd flink tegen. „Texel is een fantastisch eiland om je voor te bereiden op marathons en het is heerlijk om er te wonen, maar ik moet elk weekend naar de overkant en als je dan na een wed strijd weer naar huis wilt zit je altijd met die boot...." Kartograaf De Graaf besloot de knoop door te hakken en een praatje te maken met de directrice van het NIOZ, waar hij kartografisch werk verricht, dat wil zeggen het tekenen van zeekaarten en grafieken voor wetenschappelijke publicaties. „Ze was gelijk enthousi ast en verleende alle medewerking. Mijn tekentafel verhuist mee naar België en ik krijg per post werk toe gestuurd. Ik kan zelf indelen wanneer ik dat doe, zodat het optimaal is af te stemmen op de trainingen." Voordat De Graaf zich kan storten op de voorbereiding voor de Spelen, wacht hem iets onplezierigs: een heupoperatie. „Sinds ongeveer een jaar zit ik scheef. Dat werd de laatste tijd steeds erger. Het stoorde me in mijn bewegingen, maar omdat het onder mijn dwarslaesieniveau zit vóel ik niks. Er zijn foto's ijemaakt die er op wijzen dat de heup uit de kom is geschoten. Misschien dat het kapsel is afgesleten. Daar moet wel wat aan worden gedaan." Aco de Graaf hoopt dat hij in augus tus onder het mes kan, opdat hij weer voldoende hersteld is om aan de training te beginnen na zijn ver huizing. „Het gaat wel om een pittige operatie, maar ik heb een goede con ditie, dus de verwachting is dat ik met drie weken wel weer 't heertje ben. Je krijgt de grootste klap van de narcose." Een 18-jarige Amsterdammer werd in de nacht van maandag op dinsdag in de Dorpsstraat door een politiepa trouille op heterdaad betrapt bij een poging tot diefstal van een fiets. De jongen kreeg een proces verbaal aan zijn broek. Dezelfde nacht greep de politie twee 23-jarige vakantiegangers uit Zand- voort en Heemstede in de kraag, die op de Brink bezig waren een lan taarnpaal uit te trappen. Omdat ze zich tevoren ook al baldadig hadden gedragen, werden ze tweemaal op de bon geslingerd. Later die nacht hield de politie op de Ruyslaan in De Koog een 26-jarige automobilist uit Den Helder aan, die teveel gedronken had. De man kreeg een rijverbod van drie uur. De 21-jarige man uit Kenia die ervan wordt verdacht in een auto een 16-jarig meisje te hebben verkracht, werd dinsdag voorgeleid voor de offi cier van justitie te Alkmaar. Dit leidde tot het besluit van de rechtercommis saris om de man in Alkmaar in hech tenis te houden, hangende verder onderzoek. Vuurtjes. Op het strand achter het jongerenterrein van camping Ko- gerstrand worden regelmatig vuurtjes gestookt, waarbij rietmatten en af- rasteringspalen als brandstof worden gebruikt. De politie zal hiertegen op treden. Onteigening. De gemeente gaat een onteigeningsprocedure voeren om grond van R.D. Keijser uit Den Burg in handen te krijgen. Dit is no dig voor de afronding van het plan De Mars. Onderhandelingen over ver koop van de grond zijn op niets uit gelopen. Uitbreiding. E. Kalverboer uit Oude- schild wil zijn winkel uitbreiden. Het college is echter niet tevreden over het bouwplan. B en w willen dat het gebouw beter wordt afgestemd op de omgeving. Landbouwdag. De gemeente geeft f500,- bijdrage voor de jaarlijkse Hoornder landbouwdag die op 1 augustus wordt gehouden. Programma zondag 21 juli: Heri Hodie: 9.00 uur R. v.d. Bent-W. Vos De wedstrijden die nog niet zijn gespeeld, staan gepland voor de zon dagen 28 juli; 4 en 11 augustus. De ringsteekwedstrijd die zondag avond in Oudeschild op het program ma staat, wordt niet gehouden op het haventerrein, zoals aanvankelijk was aangekondigd. De aanspannin gen zullen op een parcours in het dorp de strijd met elkaar aanbinden. De ringen hangen in de De Hout manstraat. Het rondje bestaat uit Houtmanstraat, Barentzstraat, Heemskerckstraat en Loodssingel. De deelnemers moeten zich opstellen op het groene weitje tegenover de Rabo bank. Aanvang is 19.00 uur.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5